'Pretoria actief in Nederland' Politie maakt eind aai praktijken koppelbazer Eritreeërs vragen Nederland om hulp Richtlijnen zijn te vaag WILLYDOBBE HOGE KIJKCIJFERS LAGE PRIJZEN Komitee Zuidelijk Afrika Drietal had zwartwerkers in dienst Maatregelen voor werklozen blijven dit jaar van kracht CNV wil meer geld voor woningisolatie Waarneming praktijk huisarts 4450'45.- 40"48'55.- OONÜLHUAG 11 JANUARI 1979 TROUW/KWARTET Van een onzer redacteuren AMSTERDAM Het Komi- tee Zuidelijk Afrika heeft in een open brief aan de Neder landse regering gevraagd een onderzoek in te stellen naar heimelijke activiteiten van de Zuidafrikaanse informatie-in stellingen. Volgens het comité neemt Nederland een centrale plaats In bij de geheime Zuidafrikaanse plannen om uitgeve rijen. bladen en periodieken ..om te kopen en op te kopen". Het comité wijst in een toelichting op de contacten die het vroegere hoofd van het Zuidafrikaanse departement van informatie. Eschel Rhoodie. in Nederland heeft gelegd „voor het op zetten van zijn propaganda-actlvitei- ten". Zoals bekend gingen de Neder landers Hubert Jussen. topman bij uitgeversmaatschappij Bonaventura en Martin Duyzings. lid van de redac tiestaf van Elseviers Magazine naar Zuid-Alrika en zetten het propagan dablad „To the Point" op. Eschel Rhoodie kwam in 1975 en 1976 enkele malen naar Nederland om. zo als hij zelf later verklaarde „anonie me medewerkers voor bewezen dien sten" te betalen. De namen van deze kaanse regering; aldus het Komitee Zuidelijk Afrika. Ander comité Een ander comité dat zich met Zuid- Afrika bezighoudt, al is het met ge heel andere doelstellingen, het Comi té Overleg Zuid-Afrika. heeft een boze brief gestuurd aan de CDA-frac- tie in de Tweede Kamer. Dit comité noemt het beleid van de Nederlandse regering ten opzichte van Zuid-Afrika „giftig en vijandig". medewerkers zijn nog steeds niet bekend. Uitgeverijen Twee Zuidafrikaanse zakenlieden, Davidson en Stuart Pegg. hebben uit gebreide belangen verworven in uit geverijen in Engeland. Frankrijk, Zuid-Afrika en Nederland. „De na men van enkele opgekochte uitgeve rijen in Engeland en Zuid-Afrika wor den bekend, de Nederlandse uitgeve rijen worden niet bij name genoemd", aldus het Komitee Zuidelijk Afrika. Een van de belangrijkste bladen die werd opgekocht door de beide zaken lieden was het Nlgeriaanse blad West- Africa. dat in Londen volgeschreven werd. De redactie van dit blad ont kent echter onder invloed gestaan te hebben van het Zuidafrikaanse de partement van informatie. Andere opgekochte bladen waren: In vestors Review en Southern African Development, beiden in Engeland en France-Eurafrique. Vacances en Cou rier Austral (uit Frankrijk). Pogingen om l Express en de Washington Star op te kopen mislukten, zo schrijft het comité in zijn toelichting. Het Komitee Zuidelijk Afrika schrijft verder dat Zuid-Afrika 49 onderne mingen heeft opgekocht, waarvan er verschillende in Nederland gevestigd moeten zijn. In totaal heeft Zuid- Afrika 138 geheime projecten opge zet, waarvan de meeste na bekend wording van het Informatieschandaal niet meer kunnen worden voortgezet. Toch worden 56 projecten met mede weten van het Zuidafrikaanse parle ment voortgezet. „Dit betekent dat met name de projecten in het buiten land. die tot nu toe niet zijn uitgelekt, zullen worden voortgezet. Dit bete kent dat ook Nederland in de toe komst het doelwit blijft van het on dergrondse werk van de Zuidafri- Het comité meent dat minister Van der Klaauw van buitenlandse zaken zich „uitermate beijvert voor het tot stand komen van economische sanc ties tegen Zuid-Afrika, terwijl het doel daarvan, namelijk welke conces sies men van de Zuidafrikaanse rege ring zou willen afdwingen, ook door minister Van der Klaauw niet is be dacht". Volgens het Comité Overleg Zuid- Afrika kan „zeer wel" met Zuid-Afri ka worden gesproken en zelfs onder handeld over een oplossing van het geschil over de apartheid. „Daarmee kan een bijdrage worden geleverd aan de handhaving van de wereldvre de en kan ook op passende wijze rekening worden gehouden met de benarde en gevaarlijke positie waarin de blanke bevolking in Zuid-Afrika is terecht gekomen", aldus de brief aan de CDA-fractie. GRAVE (ANP) De rijkspo litie heeft na een maanden lang voorbereidend onder zoek een einde gemaakt aan de praktijken van drie kop pelbazen, die in heel Neder land werkten. De verdachten zijn J.O. (37) en W.T. (28) uit Ravenstein en W.L. (28) uit Oss. Zij hadden zich gemengd in een bestaand installatiebedrijf in Schaijk Gpf inCPPrd en maakten bij hun praktijken ge- bruik van de goede naam van dit bedrijf. wijl boekhouding en administratie onvolledig waren. De feitelijke koppelpraktijken wer den gedaan vanuit een als kantoor ingericht woonhuis in Deursen. Ook bekende hoofdaannemers maakten volgens de politie gebruik van de diensten van het drietal. Onder de uitgeleende arbeidskrachten bleek zich een groot aantal „zwartwerkers" te bevinden. Het onderzoek begon toen het bedrijf vorig jaar failliet werd verklaard. Een groot aantal goederen bleek aan dat faillissement te zijn onttrokken. ter De bedrijven die gebruik maakten van de diensten van het drietal kre gen in een aantal gevallen valse fac turen aangeboden. Er werd dan ge werkt onder de naam van een niet bestaand bedrijf, terwijl ook gebruik werd gemaakt van gefingeerde num mers van de kamer van koophandel. in Bij een van de bedrijven weJP omzet vastgesteld van één m gulden over een periode van i j maanden. Over dit bedrag zijn n*0Q vereiste loonbelasting en premii ciale verzekeringen afgedragen. Stromannen Ook maakte het drietal wel ge van facturen van bedrijven aa hoofd waarvan volgens de polit genaamde stromannen stondei voor bepaalde vergoedingen „i n t teurswerkzaamheden" verrichtt Uit het onderzoek is ook gebleke de verdachten na het uitsprekeijver het faillissement van het instal in* bedrijf in Schaijk schulden heb geïnd. Dat geld is niet afgedrage|ar< de curator. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Een groep Eritrese ballingen in Neder land doet een beroep op de Nederlandse regering zich in te zetten voor de Eritrese zaak. Ook dringen de Eri treeërs aan op onmiddelllijke hulp voor de 600 000 vluchte lingen binnen Eritrea. Woordvoerder van het Comité hulp aan Eritrea is Amanuel Negassi, een voedingsdeskundige die zijn land is ontvlucht. Hij is op de hand van het EPLF. het Eritrese volksbevrijdings front. Daarnaast is er het ELF (het Eritrese bevrijdingsfront), waarmee volgens Negassi een goede samenwer king bestaat. Een volledig samen gaan van de twee bewegingen, die ooit op voet van oorlog met elkaar stonden, is volgens hem echter een zaak van lange adem. Zij ijveren ech ter beide voor dezelfde zaak: de onaf hankelijkheid van de Ethiopische kustprovincie Eritrea. Deze vormt Et- hiopië's enige goede uitweg naar zee. en is daarom van groot strategisch belang. Van onze soc. econ. redactie DEN HAAO Minister Al bed a (Socl ale Zaken) heeft enkele maatregelen om werklozen gemakkelijker een baantje te laten krijgen, ook voor het nieuwe Jaar van kracht verklaard. Het gaat om maatregelen die de afge lopen jaren zijn ontstaan, en die for meel nog steeds het etiket „tijdelijke maatregel" dragen. Tot de verlengde maatregelen hoort onder meer de zogenoemde tap-rege- llng. Die geeft overheidsdiensten en gesubsidieerde Instellingen recht op subsidie In de loonkosten voor maxi maal 35.000 gulden gedurende hoog stens een Jaar. wanneer moeilijk plaatsbare werklozen worden aange steld op een tijdelijke arbeidsplaats. Zo'n baan. ook al is die tijdelijk, vormt voor werklozen vaak een springplank naar een definitieve nieuwe baan in het bedrijfsleven. In de praktijk geven werkgevers vaak voorkeur aan sollicitanten die niet of nog niet lang werkloos zijn. boven sollicitanten die al een half jaar of langer niet meer hebben gewerkt. Andere voortgezette maatregelen zijn de loonkostensubsidies voor het plaatsen van gehandicapten in een normaal dienstverband, het plaatsen van langdurig werkloze Jongeren, en voor inpassingsprogramma's bij plaatsing van werkloze vluchtelin gen. Surlnamers en Antllllanen. In 1952 ging Eritrea onder internatio nale druk een federatie aan met Ethi opië. dat zijn invloed meer en meer uitbreidde. Tien Jaar later werd Eri trea daadwerkelijk ingelijfd. In 1961 was het ELF opgericht, waarvan zich later het EPLF afscheidde, dat vol gens Negassi meer in het volk wortelt. Een nieuwe federatie met welke Ethi opische regering dan ook is volgens hem onmogelijk: „We zijn één keer verraden, en willen dat risico niet nog eens lopen." Vallen en opstaan De onafhankelijkheidsstijd van ELF/ EPLF tegen de Ethiopische overheer sing is met vallen en opstaan gegaan. Op het ogenblik is de bevrijdingsbe weging teruggedrongen uit de stede lijke bolwerken als laatste viel de belangrijke stad Keren en voert zij een guerrilla op het platteland. Dat is. aldus Negassi, nog steeds in onze handen. Voortdurend worden er ver rassingsaanvallen uitgevoerd op de strategische weg tussen de hoofdstad Asmara en de havenstad Massawa. Ethiopië krijgt bij de strijd tegen ELF EPLF uitgebreide steum van de Sowjet-Unie en van Cuba. Russen vliegen de bommenwerpers, die. ver zekert Negassi. napalm en cluster- bommen afwerpen, en de Cubanen bemannen de artillerie. Veel militair materiaal van Russische makelij is de afgelopen tijd in Eritrese handen gevallen, terwijl vooral Cubanen krijgsgevangen werden gemaakt Negassi spreekt er zijn verbazing over uit dat Nederland hulp aan Cuba heeft stopgezet vanwege de Cubaan se rol in Afrika, maar ondertussen onlangs wel steun heeft gegeven aan Ethiopië. Hij is niet gevoelig voor het argument dat het niet gaat om ont wikkelingshulp, maar slechts om noodhulp (9.5 miljoen gulden voor landbouwmaterialen, voedsel en ha venverbetering om het voedsel snel ler te kunnen doorvoeren). „De Ethio pische militaire regering maakt mis bruik van de steun." zegt hij. „Die komt niet terecht bij de Ethiopische bevolking." Als Nederland noodhulp wil geven, aldus Negassi. dan zou die ook zeker verstrekt moeten worden aan de on geveer 600 000 vluchtelingen in Eri trea zelf. die onder de meest onmen selijke omstandigheden moeten le ven. verstoken van voedsel en medi cijnen. Volgens een Belgische onder zoekscommissie bestaat er vooral be hoefte aan uitrusting voor een mobiel medisch team, antibiotica, arm- en been prothesen en geneesmiddelen. Ontheemden die naar het buurland Soedan weten te ontkomen, zijn vol gens Negassi naar verhouding goed af. omdat zij bereikt worden door internationale organisaties. De VN helpen niet in Eritrea. De Eritreeërs vragen ook politieke steun van de Nederlandse regering, die zich vol gens hen zou moeten inzetten bij voorbeeld binnen de Verenigde Na ties. Negassi wijst erop dat het niet gaat om een Interne Afrikaanse strijd tussen Ethlopiërs en Eritreeërs. maar van wege de Russische en Cubaan se rol om een internationaal con flict. Behalve medewerking van de Neder landse overheid, waartoe contact wordt gezocht met de ministers van buitenlandse zaken en ontwikke lingssamenwerking. zoekt het Comité voor hulp aan Eritrea steun van me- definancierings-organisaties als de NOVIB, en van particulieren (er is het gironummer 3804584 geopend). Zater dag 27 Januari wordt vanaf het Am sterdamse Frederikspleln een beto ging gehouden, die om elf uur begint, terwijl er 's avonds een manifestatie is in het Roothaanhuis aan de Rozen gracht UTRECHT (ANP) Het CNV vindt dat er meer geld beschikbaar moet komen voor de isolatie van de wonin gen. De regering wil in 1979 250 mil joen gulden voor woningisolatie uit trekken. Dat is aanzienlijk meer dan vorig Jaar toen er maar 40 miljoen voor op de begroting stond. Maar volgens het CNV kan er nog best 100 miljoen gulden meer voor worden uit getrokken. Het CNV constateert dat de maatre gelen scherp afsteken tegen de pro blematiek. „Uit overwegingen van nationaal belang" is het dringend noodzakelijk dat er voor de isolatie meer wordt uitgetrokken, zo schrijft de CNV staatssecretaris Brokx van volkshuisvesting. Het CNV vindt dat ook het maximum in de subsidie-uitkering omhoog moet. Nu wordt maximaal 1200 gul den per woning gesubsidieerd en dat zou 2.000 gulden moeten worden, al dus CNV-beleldsmedewerker Klaas van der Meer. Momenteel zitten naar zijn mening nog veel mensen tegen de isolatie kosten aan te hikken maar als de subsidie omhoog gaat wordt de „Isolatiedrempel" waarschijnlijk minder groot. Het CNV meent voorts dat de isola tie-eisen voor nieuw te bouwen wo ningen ook moeten gaan gelden voor renovatiewoningen. Ook moeten de financieringsmogelijkheden voor huurwoningen en eigen woningen worden verruimd. Van een onzer verslaggevers LEIDEN In het contract tussen ziekenfonds en huis arts zou moeten worden vast gelegd onder welke omstan digheden de arts niet per soonlijk beschikbaar hoeft te zijn voor hulpverlening aan de verzekerden. Dit schrijft mr. G. J. A. Hamilton van de Juridische faculteit van de rijksuniversiteit in Leiden in het tijdschrift voor gezond heidsrecht. In zijn beschouwing over waarne ming in de huisartspraktijk noemt mr Hamilton <1* bestaande overeen komst te vaag Daar staat alleen maar in. dat de hulsarts voor waar"* ming moet zorgen, als hij niet in staat is persoonlijk hulp te verlenen. Volgens hem zouden de zlekenlpnd- sen kunnen bedingen, dat zij op de hoogte worden gesteld van langere periodes van afwezigheid met vermel ding van de reden, zoals ziekte of vakantie. De arts heeft geen absolute vrijheid zijn werk aan anderen over te dragen, aldus mr. Hamilton. Dat ls in strijd met het wederzijds vertrouwen, dat de relatie tussen arts en patiënt moet kenmerken. Het lijkt erop, dat de koninklijke Nederlandse maatschappij tot bevor dering der geneeskunst iKNMO) wel het standpunt huldigt dat de arts de keus heeft of zelf de hulp te verlenen of dat aan een plaatsvervanger over te laten. Normen De richtlijnen voor waarneming van KNMG geven namelijk niet aan in wc*. -vallen waarneming gerecht vaardigd Is Mr. Hamilton is van me ning. dat er normen nodig zijn om de indruk te voorkomen, dat de hulsart sen volledig vrij zijn hun praktijk door anderen te laten uitoefenen. De huisarts heeft recht op vrije tijd en dus op de mogelijkheid zich te laten waarnemen. Hij is verplicht te zorgen voor een goede waarnemingsregeling, ook voor het geval dat er zich een noodsi tuatie zou voordoen (bij voorbeeld ziekte, ongeval of dood van de arts). Volgens mr. Hamilton kan een pa tiënt die schade heeft geleden door beroepsfouten van een waarnemer te vens de eigen arts rechtstreeks aan sprakelijk stellen, als die fouten een gevolg zijn van een onvoldoende waarnemingsregeling. Het kan bij voorbeeld zijn dat één arts zoveel praktijken moet waarne men. dat hij onvoldoende aandacht aar patiënten kan besteden of zaken telefonisch moet afhandelen in plaats van zieken zelf te bezoeken. De richtlijnen van de KNMG. aldus Hamilton, gaan er ten onrechte van uit. dat alleen de waarnemer zelf ver antwoordelijk is voor zijn medisch handelen gedurende de periode van waarneming. (TV-presentatrice "Jaar in jaar uit blijkt telkens weer dat januari de maand is van de krappe porte- monnaie. De feestdagen van december hak ken er aardig in. En tóch heb je in januari ook wel eens iets nieuws nodig. Dan is dat juist een uitste kend idee om die Tóch-Voor- deliger-Showte organiseren." Trek er even uit. Strek de benen en rek de hals om niets te missen van de Tóch Voordeliger Show van C&A. De toegang is voor alle leeftijden. Elk nummer is een hit. Haal het doek maar op, doe't licht maar aan. Begin het jaar met iets nieuws. Dat kan voor weinig geld in die Tóch Voordeliger Show. met z'n hoge kijkcijfers en z'n lage prijzen. Links: Your Sixth Sense pantalon van zware kwaliteit jersey, 100% acryl. Midden: Open gebreide pullover, fijn motief.100% acryl. Mooi modern. 38-46,^ Your Sixth Sense pantalon van jersey, 70% acryl/ 30% wol. Ideaal kombinatie model. Rechts: Sportieve dames pantalon van prima kwaliteit met echt leren riem. Jersey, 70% acryl/30% wol. CtAutócA\/ovtcle£if£\f

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 8