De weg gewoon sappig houden Tekening van een lezer Trouw Commentaar 9$trooizout Op pad met gladheidsbestrijding van Rijkswaterstaat AVZIKA DANK' er is maar één echte salami ir Jchippersstaking (1) chippersstaking (2) acieinig hinder Meeste voorkeur voor Meijer als PvdA-voorzitter (JNÏE een welsprekende hand niet zo hard hartstocht niet zo erg lONDERDAG 11 JANUARI 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 r chippers, verladers en de over- eid zijn het toch nog vrij snel eens eworden over een regeling van de rachtverdeling op de noord-zuid- Dute, het vervoer te water naar lelgie en Frankrijk. Het akkoord oorziet in een wettelijke verplich- ing voor de verlader zijn vracht op ie route van te voren aan te ondigen. Daarnaast komt er een jmmissie van schippers en verla- ers die onder toeziend oog van e overheid de vracht verdeelt. Z( lr o simpel als het nu op papier *c jkt, zo uitzichtloos leek enkele eken geleden de situatie nog. De ihippers beijverden zich toen nog in Dor een systeem van een (wette- M ke) e enredige vrachtverdeling, mdat er van vrijwillige afspraken i de praktijk weinig of niets bleek t recht te komen. Verladers boden k in vracht vaak aan, buiten de a i ierbeurt vereniging Noord-zuid laj n, met als gevolg dat de schip- jgj :rs zich maar al te vaak tegen kaar uitgespeeld zagen. 10 cn systeem van een (wettelijk rplichte) evenredige vrachtver en :ling was echter meer dan de aikte van Mannheim en enkele rdragen met België en Frankrijk rer elieten. Het zou strijdigheid op- g veren met het principe van de ltrije vaart. Vandaar dat staatsse cretaris Smit-Kroes deze oplossing van de hand wees. Een tussenoplossing was een wet telijke verplichting om de vracht van te voren aan te kondigen. Schippers en verladers zouden dan verder op basis van vrijwilligheid afspraken kunnen maken over de verdeling van de vracht. Het doet achteraf wat merkwaardig aan, dat de staatssecretaris deze oplossing in haar beleidsnota van november nog vierkant van de hand wees. Haar enige argumentatie toen was dat de schippers die oplossing als een opstapje zagen naar een sys teem van evenredige vrachtverde ling en dat nu leverde strijdigheid op met het principe van de vrije vaart. Later hanteerde de staatssecretaris de wettelijke affichage weer wel als een mogelijke oplossing, maar het stakingsconflict was er toen al. Het lijkt erop alsof haar juridische adviseurs haar er eerst toen van hebben overtuigd dat zo'n ver plichte affichage alleen geen strijdigheid met internationale ver dragen opleverde. Een nogal grove nalatigheid omdat wanneer van meet af aan die affichage als moge lijke oplossing was aangeboden het conflict wellicht overbodig zou zijn geweest. ikverigens lost de nu overeengeko- enen regeling slechts een deel van aa Prob'emen van de binnen in heepvaart op. Het centrale pro- die eem is nog steeds de wisselende je ercapaciteit. Nu eens zijn er acl iepen bij duizenden tekort (bij orbeeld bij een lage water- zet ind,) dan zijn er schepen volko- sn overbodig. Het zelfstandig lipper zijn is onder deze omstan- ®0I ;heden vaak een barre aangele- g nheid. u stoverheid heeft sloopregelin- j rn, bodemtarieven en noem maar m in het geweer gebracht om deze ij qvelen van de vrije markt zovéél d bgelijk te verzachten, maar des- danks zijn de uitkomsten niet i'aijerweldigend. Betere resultaten ij luden mogelijk zijn wanneer er ia£ekhoudende internationale af- srtc ijVervolg van pagina 1 j Nederlandse Spoorwegen hebben eren geen hinder ondervonden i de nieuwe sneeuwval. „Er waren ^n vertragingen of andere proble- tengevolge van de sneeuw- i". aldus een NS-woordvoerder, "I ook voor vandaag nauwelijks leilij kheden verwachtte. es »e «sneeuwploegen op Schiphol moes- Ie i gistermorgen weer in actie ko- luajn. Een sneeuwstorm joeg vanaf elf igrf tot ongeveer half een over het •ngtgveld. maar het luchtverkeer on- ran^ood daarvan weinig hinder. Wel rden vluchten vanuit Engeland, Igië en Noord-Frankrijk naar HaMPbol geannuleerd door het slech- isieweer daar. bride ijstoestand op de Nederlandse entJerwegen treedt slechts langzaam iai£e verbetering op. Op het IJssel- •r en het Markermeer komt zwaar ijs voor, terwijl de hoofdvaarwe- boven de grote rivieren vrij goed moeilijk bevaarbaar zijn. Op de 5e jddenzee komt in het algemeen i er^t tot middelzwaar verspreid drijf- oor. De veerboten naar Terschel- en Vlieland die gisteren uit Har- spraken gemaakt zouden kunnen worden. Maar vooralsnog is dat een illusie. Een andere meer structurele op lossing zou zijn het vrije onderne merschap drastisch te beperken. Maar dat zou meteen het einde zijn van een stukje romantiek (het ideaal van de vrije schipper) die we toch weer niet graag willen missen. Zo bezien zijn afspraken over de verdeling van de vracht zo gek nog niet. Het is altijd nog beter in kommervolle tijden eikaars ar moede te verdelen. En soms valt er ook wel weer eens een aardig graantje mee te pikken. Het is juist die wisselvalligheid, die wezenlijk onderdeel is van het zelfstandig ondernemer zijn. door Peter van den Berg AMSTERDAM Rijden op een bevroren wegdek in een jagende sneeuwstorm blijkt een hachelijke onderneming. De meeste automobilisten passen hun snelheid niet aan en jakkeren gewoon door. Een volkswagen voor ons raakt in een slip. Zwabbert eerst wei nig, weldra meer en staat plotseling dwars over de weg. We ontwijken hem. Honderd meter verder staat een auto midden op de rijbaan stil. De bestuurder maakt waarschu wende bewegingen. Terecht. We bereiken het depot van de gladheidsbestrijdingsdienst van Rijkswaterstaat bij de Hemhavens in Amsterdam. Nu het land opnieuw onder een kamerbreed sneeuwtapijt ligt is er weer volop werk aan de winkel. Wout, Harm, Jos, Hans, Piet, Willem, nog een Jos, Henk en Ab. Een tiental mannen die voor dag en dauw op pad moeten om de wegen weer begaan baar te maken. Nemen vlak voordat ze op pad gaan hun tactiek door. „Het zal geen vroegertje worden vandaag weten ze 's middags om half een al. Hun rayon bestrijkt de ringweg rond Amsterdam vanaf de RAI tot en met de Coentunnel. De bedoeling is in eerste instantie de weg sneeuwvrij te maken, maar ook de inhaalbaan moet weer berijdbaar worden. „For matierijden" wordt het dan. In een ploeg van vijf wagens trekken we er op uit. De voorste ploegt met een sneeuwschuiver over de inhaalbaan, daarachter volgen nog twee wagens die de sneeuw verder trapsgewijs de berm inschuiven. Achterin houden twee strooiwagens de formatie dicht. Dat is van het grootste belang om normaal te kunnen werken. Normaal. Wat is dat als je soms stap- Jakkerende automobilist mengt zich in konvooi van schuivers voets moet rijden omdat het zicht benomen is door een vrachtwagen die zich onbekommert door de drab ploe tert. Wat is normaal als automobilis ten toch nog „sportief' willen rijden. Wat is normaal als auto's bij bosjes langs de weg staan en plotseling op duiken tussen de sneeuwvlokken. Is het normaal als ze zo nodig het kon vooi van schuivers binnendringen of passeren? Gekkenwerk zeggen de ruimers. „Je krijgt soms hartkloppingen van die automobilisten. Eerder van hen dan van het werk dat we moeten doen", zegt één van de rijders op een strooiwagen. „Als ze onder Je door zouden kunnen rijden, doen ze het ook nog. Allemaal met een mentali teit van ml] kan niets gebeuren. Soms EnOrVOrGfld denk je wel eens zoek het allemaal zelf maar uit. Maar je zou ze eens De schuiver ploegt de pulp meters moeten horen kankeren als de weg niet behoorlijk schoon is". En schoon wordt ie na een tijdje. In de strooiwagens zit ongeveer vijf dui zend kilo pekel en zout. Maar de strooier staat op het laagste pitje. Er blijkt na twee weken winterweer een groot gebrek aan zout te komen. De voorraden bij AKZO in Hengelo drei gen uitgeput te raken. Maar het schoonhouden vande Coentunnel- weg blijkt ook zonder zout te gaan. Althans gisteren. „Het verschilt van dag tot dag. Vorige week was er nau welijks beginnen aan. Op een gege ven moment toen er een file stond van tien kilometer zijn we ermee ge stopt. Pas in de avond konden we weer schoon schip maken. Dan ben je wel tot diep in de nacht bezig" Tekeningen, bij voorkeur in liggend for maat. sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859. 1000 AW Amster dam Naam en adres aan de achterzijde vermelden Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. 'lingen zouden vertrekken, blijven lig gen. Vandaag zou worden geprobeerd om acht uur 's morgens te vertrek ken, waarna om een uur opnieuw een afvaart op het programma staat. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Oud-staatssecretaris Wim Meijer maakt tot nu toe de grootste kans om als voorzitter van de PvdA te worden gekozen. Hij kan in elk geval rekenen op de steun van 124 afdelingen. Zijn rivaal Max van den Berg, oud-wethouder van Gro ningen. is door 106 afdelingen gekozen. Volgens een woordvoerder van de PvdA zijn deze cijfers niet represen tatief. De eerste formele kandide- ringsronde voor het PvdA-congres in april is nu weliswaar afgesloten, maar er zijn zo'n 500 afdelingen die zich nog over de kandidatuur voor het voorzitterschap moeten uitspreken. Dat zal dan op het congres gebeuren. -.DE vlovjETL hoog de lucht in. Achterop gezien lijkt het geheel op een drabbige fon- tijn en een enorm waterballet. „We moeten gewoon de weg sappig hou den en dan komen we er wel uit". Zoals automobilisten Jakkeren ploe teren de ruimers. „We moeten zeer ongeregeld werken", zegt een van hen. „Tot op een bepaald punt is er waardering voor. maar er zijn ook mensen die naar hun hoofd wijzen. We zijn soms hele nachten niet thuis, maar het is wel enerverend werk. Het is weer eens iets anders. Je bent er even uit". Belangrijk bij het „formatierijden" blijkt dat de „ploeg bij elkaar blijft". Anders ga Je zwerven. „Soms moeten we dwars door rode lichten gaan. Je moet Jezelf gewoon een bepaalde pri oriteit geven anders kom Je nergens" Je zou het bijna zeggen. Plakaten bagger vliegen rond de voorruit van de strooiwagen. Een stevige vracht wagen met voor- en achterwielaan drijving en een eenvoudig paneel om het blad van de sneeuwschuiver te regelen. Inderdaad krijg Je zittend naast de chauffeur in de vrachtwa gens op één hoog dus eigenlijk wel een bepaald gevoel van macht als je Je baggerend een weg door de blub ber baant. Rond de Coentunnel Is de weg lekker sappig inderdaad, maar meer in de richting van het Olym pisch Stadion wordt de sneeuwjacht feller en de weg moeilijker begaan baar. „Dat komt door die enorme open vlakte hier", wordt uitgelegd en door het betrekkelijke nieuwe weg dek. Het lijkt wel of het asfalt hier meer aantrekt dan elders" In de weg trouwens zitten hier en daar enorme gaten. Gaten veroor zaakt door opdool, waardoor bepaal de stukken asfalt uit het wegdek „springen". Het blad van de schuiver krijgt bij deze oneffenheden telkens een enorme dreun, maar dat hoort erbij, zo wordt mij verzekerd. Bak stookolie Net zogoed als, nadat het traject Coentunnel-RAI vise versa Is ge veegd, een „bak stookolie" (koffie dus» op het depot. Even uitblazen Daarna weer op pad Niet meer in formatie maar nu Individueel. Beslo ten wordt voornamelijk de op- en afritten van de Coentunnel weg te reinigen. Meters hoge golven pulp vliegen over de rand van een viadukt. „Als Je daar beneden fietst, zie Je het niet meer zitten", merkt de chauffeur grimmig op. Iemand die rijles krijgt probeert de strooiwagen voorbij te komen. Wei nig kans. „Ze moesten bij de rijlessen meer de nadruk leggen op het gedrag van de weggebruiker bij dit soort weer. Veel mensen weten niet eens wat te doen als ze in een slip komen Gaan remmen en aan hun stuur trek ken. Dat kan enorme gevolgen heb ben. We maken op de wagen de gek ste dingen mee. Een enkele keer krijg je een blijk van waardering. Dat mag uiteindelijk ook wel. Per slot van re kening ben Je toch voor de gemeen schap op pad. En het blijft een hele opgave. Ook voor Je gezin. Moeder weet nooit of Je komt of gaat". Voordat ik ga. krijg ik de waarschu wing niet gelijk van de wagen in de bagger langs de weg te springen. Maar het kan bijna niet anders Hon derd meter verder gaat een fletser onderuit. Het fietspad blijkt nog spekglad. Nog niet sappig genoeg. Voor de gemeenschap op pad foto's: Arie Legerstee Hoe je de echte Hongaarse sala mi kunt namaken? Er zijn er wel meer die dat willen weten. Dikbe taalde bedrijfsspionnen proberen al jaren achter het geheim van de salami te komen. Vergeefs. Er zijn zoveel factoren die de worst tot de ware salami omtoveren die niet buiten de salamistad Szeged en de Thljsvlakte waarin de stad ligt, na te maken zijn, dat het onbegonnen werk Is En toch vind Je in allerlei landen ook een worstsoort met die naam. Al sinds in Szeged de eerste salami- fabriek op gang kwam, ruim hon derd Jaar geleden wordt de lek kernij her en der geïmiteerd. Maar het smaakt nooit als de Hongaarse salami. Het merkwaardige van deze hele geschiedenis is. dat de salami van oorsprong niet eens Hon gaars is. Heel vroeger, nog vóór onze jaartelling, stond het recept al in het oudst bekende kook boek uit het jaar 228 voor Chris tus Dat was geschreven door een Griek en het gerecht heette toen zelfs al salami, een naam die af geleid moet zijn van de »c Cypriotische stad Sa. E oud-Grieks gerecht du irv&n waarschijnlijk Architn - smuld heeft. Pas in het midd-r. van de vorige eeuw raakte de worst in Hongariie verzeild. Boe dapest maakte een enorme bloei periode door. Er werden hoogge kwalificeerde gastarbeiders uit Italië aangetrokken, beeldhou wers, metselaars en timmerlie den. die de oude keizerlijke burcht in het heuvelachtige Boe- da moesten restaureren. Een heel karwei, waarvoor de Italianen van het vroege voorjaar tot in de herfst in de Hongaarse hoofdstad bleven. Uit hun land hadden ze stapels worsten meegebracht die niet alleen verrukkelijk smaak ten. maar ook al die tijd goed eetbaar bleven. De Hongaren keken er met enige afgunst naar. Zij fokten veel var kens en runderen, maar moesten terwille van de export met grote kuddes door Oostenrijk en Neu renberg. Onderweg bezweken veel dieren en die methode kostte dus veel tijd en geld Dat zou wat schelen als ze de dieren thuis tot zo'n goeie worst konden verwer ken. Een Tsjechische emigrant, Markus Pick, was uiteindelijk de eerste „Hongaar" die de zaak goed aanpakte: in 1869 bouwde hij in de toen al om de paprika bekende stad Szeged een fabriek, bracht worst-werkbezoeken aan Italië en nam op de terugreis dui- .vnd worstmakers mee In 1888 uerd een tweede fabriek in Boe dapest geopend en omstreeks de eeuwwisseling floreerden in het hele land al 27 salami bedrijven met een gezamenlijke export van meer dan een miljoen kilo. De leerling bleek zijn meester over troffen te hebben: de Hongaarse salami was stukken lekkerder dan de Italiaanse en dus een be hoorlijke concurrent. En waardoor is de Hongaarse soort zoveel beter? „Er zitten bendes ezelvlees door," wordt er gefluisterd. „Onzin," zegt direc teur Mocsai van de nieuwste sala- mifabriek in Szeged. „In het hele land hebben we maar 3500 ezels, niet eens genoeg voor een maand. We gebruiken uitsluitend var kens." Dat zijn wel bijzondere varkens die niet in de stal. maar op weiden grootgebracht worden, van het ras Mangaliza, beroemd om zijn lengte en mager vlees Behalve huid. botten, zwoerd, in gewanden en vet wordt alles van dat varken gebruikt Er worden allerlei kruiden aan toegevoegd, waaronder paprika, en dan wor den de worsten in een hoge toren gerookt. Maar de schimmelont wikkeling op de worst, de uitge balanceerde temperatuur in de toren en de droge lucht van de vlakte, dat zijn pas de echte smaakmakers van de salami, die nergens te Imiteren zijn Wat kun je beginnen als je een dubbel gehandicapte doof en niet kunnende praten of doof en blind iets moet overbrengen en geen gebarentaal of braille beheerst? Weinig of niets, zou je zeggen, maar daar is de 65-jarige architect Stuart M. Ariba Fraias uit Edinburgh (14 Lyndoch Place) in Schotland het niet mee eens. Hij werkt al jaren met gehandicapten en heeft nu iets uitgevonden waarmee zo'n moeilijk geval van communicatie te overbruggen valt: een „spre kende" handschoen. Alle letters van het alfabet en de cijfers 1 tot en met 0 staan er op, waardoor je dus alle woorden makkelijk kunt aanwijzen. Naast al die letters cn cijfers staan de bijbehorende brailletekens, waarmee een blinde de woorden kan voelen. Volgens de uitvinder kan een kind van zes er zelfs al mee omgaan, zodat er veel gehandicapten én gezonden mee geholpen zouden zijn. ware het niet dat de handschoen niet in de handel handel is. Maar dat komt misschien wel als er genoeg belangstelling voor blijkt te bestaan. De bevolking van de Verenigde Staten blijkt in de Jaren zeventig maar half zo hard te groeien als in de jaren zestig. Over het geheel genomen dan. want in de weste lijke en zuidelijke staten neemt het aantal Inwoners wat meer toe. terwijl de bevolkingsgroei veel langzamer gaat in de rest van Amerika. De oorzaak van de terugloop moet volgens het Ame rikaanse bureau voor statistiek onder meer gezocht worden in het feit dat miljoenen vrouwen werken. Volgens de statistiekcij- fers over november vorig Jaar maken de Amerikaanse vrouwen iets meer dan de helft (50,7 pro cent) uit van de totale werkende bevolking ..Ik word zo zoetjesaan doodziek van al dat morele geleuter over instandhouding van de soort, se lectief jagen, alleen oudere en zieke dieren afschieten, terrein beheer tot aan faunabeheer toe Walgelijk. A.u.b. geen smoesjes Jagen is geen sport of iets derge lijks, jagen is doodgewoon een passie, een hartstocht. Luister maar eens naar het zogenaamde jagerslatijn. Dan komt er pas uit wat de heren bezielt" •Gedeelte uit een bnef In de Vara- gjda). Na 37 jaar lerares in Moskou te zijn geweest en het heel gewoon te hebben gevonden dat het de meisjes van de hoogste klassen verboden is sieraden te dragen, is mevrouw Zavarina tot andere in zichten gekomen Ze heeft een lange open brief geschreven aan het tijdschrift van de Jeugdbewe ging. de Komsomolskaya Praw- da. waarin ze pleit voor wat meer toegevendheid ten opzichte van meisjes die zich zo graag een bee tje willen versieren In de brief vertelt ze dat ze meisjes had ont moet die ringetjes in hun oren en aan hun vingers droegen of een onopvallende nagellak gebruik ten Tot haar eigen verbazing vond ze dat eigenlijk helemaal niet zo erg. „Toen ik dat zag," schrijft ze in het tijdschrift. ..moest ik denken aan de felle discussies en de standjes op school Zou het niet veel beter zijn om het dragen van ringetjes in de oren en aan de vingers toe te staan in plaats van alles te verbieden? Want. of men wil of niet. het verschijnsel is toch echt iets van onze tijd

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 5