Duizenden arbeidsplaatsen /erdwijnen in bejaardenzorg' Ziekteverzuim bij bijzonder onderwijs laag 8,,% amro bank© CDA tegen kiesrecht voor buitenlanders Weekblad trapt niet :i 'grap' Vondeling Davitamon 10 Ondernemingsraad lag direct praten iet arbeidsinspectie Winterweerstand voor het hele gezin Noodkreet bonden van overheidspersoneel j/er gratis vliegen met KLM Groningen is nu groter dan Haarlem Rita Identiteit belagers agenten bekend Rapport wijst uit: 'Voordelen staatsburgerschap niet zomaar aan vreemdelingen geven' jNDERDAG 11 JANUARI 1379 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 n onze Haagse redactie ;N HAAG/UTRECHT In de bejaardenzorg dreigen de komende vier jaren 13.000 3 14.000 leidsplaatsen te verdwijnen. Deze noodkreet slaken de samenwerkende bonden van ■rheidspersoneel tegenover de Tweede Kamer. De Kamer moet een stokje steken voor het n van minister Gardeniers (CRM) het aantal ..verzorgingsplaatsen" in bejaardenhuizen te minderen, zo willen de bonden. iers dan de minister zijn de bon- bang dat de maatregel wel moet tn tot gedwongen ontslagen. A wil in het vervolg de richtlijn ren verzorgingsplaatsen (bedden) 1000 bejaarden" hanteren. De ligt nu bij circa tien veizor Li gsplaatsen. ;ens de samenwerkende bonder (ABVA, KABO, NCBO. ARKA) zul len zo'n veertigduizend verzorgings plaatsen in bejaardentehuizen ver dwijnen. De bonden vinden dat niet alleen onbegrijpelijk omdat het zeei schadelijk is voor de werkgelegen heid. maar ook omdat de inkrimping niet opgevangen kan worden door „thuisverzorging", zoals minister Gardeniers wil. „Er bestaan lange wachtlijsten voor bejaardentehuizen, en dan wordt er op zo'n rigoreuze manier gehakt in het verzorgingsbe stand", houden de bonden de Tweede Kamer voor. De nationale Kruisorganisatie deelt de zorg van de bonden over de In krimping. Deze organisatie denkt niet in staat te zijn de verschuiving in de bejaardenhulp op te vangen. Er is klaagt de organisatie sprake van lagere Rijkssubsidies, inkrimping van de gezinsverzorging en een vaca turestop voor het algemeen maat schappelijk werk. Angst voor chaos In een toelichting op de brandbrief aan de Kamer heeft ABVA-bestuur- der Muller zijn angst voor een chaoti sche situatie uitgesproken. Muller: „Als het aantal verzorgingsplaatsen drastisch wordt ingekrompen, wor den over een paar jaar bejaarden die dringend opname in een tehuis be hoeven, geconfronteerd met een cha os. Dat vinden wij volstrekt onaan vaardbaar." e 1 i onze parlementsredactie s N HAAG Kamervoorzitter Vondeling heett tevergeefs >jrobeerd het opinieweekblad Vrij Nederland om de tuin te Hen. Zijn „grap" om het blad een anonieme brief te sturen de mededeling dat ook dr Vondeling op een gratis KLM- j^et had gevlogen, werd door de redactie vrijwel onmiddel- doorzien. ADVERTENTIE. Deze week is de sloop begonnen van het beroemde Scheveningse Palace Hotel. De afbraak zal ongeveer drie of vier maanden duren. Lees eerst de gebruiksvoorschriften. fonisch door VN om uitleg ge- ^gd, gaf de kamervoorzitter toe de brief van hem afkomstig was. blad publiceert de brief in zijn ie van deze week, alsook de ticket Vondeling had bijgesloten. Op ticket maakte hij in de kerstva- e een reis naar Kreta, ellng zei gisteren vanuit Brus- «/aar hij een congres van Europe- socialistische partijen bijwoont, hij de grap had willen uithalen dat Vrij Nederland zoveel grapjes mij uithaalt". Hij vond het wat *mer, zei hij, dat het blad het zo lus heeft opgevat. „Een kleine ikoefening, denk ik", aldus de nervoorzitter. deling gaf toe dat het inderdaad vreemd kan overkomen dat een imeivoorzitter die eerst, mede naar jeiding van berichten over politici op gratis KLM-tickets vlogen, -> tige kritiek op de pers levert ver- v ens over datzelfde onderwerp een i uithaalt. Anderzijds merkte hij "pat het zaakje niet te serieus moet len opgevat. „Een leuk grapje. uit". deling erkende nochtans, „dat Smaken van grapjes altijd gevaar- Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Haarlem heeft de zesde plaats wat inwoneraantal be treft moeten afstaan aan de gemeen te Groningen. De stad in het westen van het land neemt nu de zevende De anonieme brief die Vondeling af- Pl&ats in onder de grootste gemeen lijk is, omdat zij twee kanten kunnen uitvallen". Hij zei: „Als Kamervoor zitter mag je eigenlijk geen grappen maken, per definitie niet. Maar ik dacht dat dit erg leuk was". de gemeente „vol". De stad kampt zowel met woningnood als vergrij zing. gelopen maandag naar Vrij Neder land stuurde had de volgende inhoud: „Amsterdam, 7 januari '78. Geachte mijnheer Van Thijn, Gisteravond zag ik u voor de tv. Weet u dat die Vondeling u bedonderd heeft? Hij reisde wel met de KLM en bovendien gratis. Door toevallige omstandighe den reisde ik in hetzelfde toestel. Zijn kaartjes liet hij achter en uit nieuws gierigheid nam ik die mee. Uit de datum blijkt ook dat hij ze kreeg na het mooie rapport dat hij over de KLM schreef. Wilt u dit aan Piet Grijs geven, dan kan die deze domi nee-politicus eens goed te grazen ne men. Mijn naam doet er niet toe en ik wil ook geen gelazer hebben". Vrij Nederland tekent hierbij aan, dat Vondeling met Van Thijn kennelijk redacteur Joop van Tijn bedoeld, die wel vaker wordt verwisseld met Ed van Thijn, lid PvdA-fractle. ten in Nederland. Burgemeester H. G. Buiter van Gro ningen maakte gisteren tijdens de begrotingsbehandeling in de gemeen teraad bekend dat in zijn plaats nu zo'n 160.000 mensen wonen. Per 1 januari van dit Jaar telt Haarlem 159.742 inwoners. Vorig Jaar stonden er 161.290 mensen ingeschreven. De inwonersaantallen van Groningen en Haarlem houden al Jaren bijna gelij ke tred. Haarlem wist nog altijd met een neuslengte voorop te blijven, maar heeft nu toch Groningen moe ten laten passeren. Overigens neemt in beide gemeenten de bevolkingssterkte gestaag af. Vol gens een woordvoerder van de ge meente Haarlem heeft Groningen meer ruimte voor het bouwen van huizen. In Haarlem kunnen er nog 2000 woningen bijkomen, maar dan is „Komt u binnen. Ik weet zeker, dat a welkom bent, want ze praten er al de hele morgen over Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De twee buitenlan ders die dinsdagavond drie mare chaussees in een woning in Amster dam enige uren onder bedreiging met een vuurwapen hebben vastgehou den, blijken Israëliërs te zijn, die op 28 december uit de Jeugdgevangenis in Zutphen zijn ontsnapt. De 20- en 21-jarige mannen zaten vast voor een roofoverval. De politie heeft ze nog niet opgespoord. De marechaussees werden dinsdag- avond op het Amsterdamse Leldse- plein gesneden door een Peugeot. In hun burgerauto zetten zij de achter volging in. In de Van Beunlngen- straat stapten drie buitenlanders uit de wagen. Daarop maakten de mare chaussees zich bekend en vroegen om hun papleren. Zij verklaarden dat die in hun woning lagen. Het zestal ging naar de derde verdieping van een pand In die straat. Daar haalde een van de buitenlanders niet de papie- fYen maar een pistool tevoorschijn. De marechaussees werden ontwa pend en moesten enige tijd op de grond blijven liggen. De twee Israë liërs pakten hun bagage en verdwe nen weer met de auto en de dienst pistolen. De achtergebleven Israëliër en zijn broer die ook op de woning verbleef zijn naar het hoofdbureau gebracht voor verhoor. Volgens de twee illegaal in ons land verblijvende mannen zouden de voortvluchtigen bij hen logeren. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Jonge mannelijke onderwijzers van protes tants christelijke lagere scholen buiten de grote steden zijn van alle onderwijskrachten het minst vaak ziek. Dat blijkt uit een samenvattend rap port onderzoek ziekteverzuim, dat gisteren aan minister Pais werd aan geboden. Het is het eerste officiële rapport over ziekteverzuim in het on derwijs. Het gemiddelde ziekteverzuim onder onderwijskrachten van alle school soorten bedroeg in het schooljaar 1976-'77 4,7 procent, zo blijkt verder uit het rapport. Dat is in vergelijking met andere sectoren geen onrustba rend percentage, aldus de directeur arbeidsvoorwaardenbeleid van het ministerie. C. Bamhoom. Bij de pre- ADVERTENTIE onze sociaal-economische redactie 2IN HAAG Ondernemingsraden krijgen het recht buiten Ji werkgever om met de arbeidsinspectie te gaan praten r de arbeidsomstandigheden in het bedrijf. De arbeidsin- ctie moet dan de nodige inlichtingen verschaffen, dat moet als het om zaken- en bedrijfsgeheimen gaat. De arbeidsin- v ctie kan dan wel geheimhouding opleggen. De arbeidsin- ctie krijgt ook het recht om buiten de werkgever om itstreeks de ondernemingsraden op de hoogte te stellen getroffen maatregelen. nieuwe wet. Ook door de werkgevers verbonden is gewaarschuwd dat over heid en arbeidsinspectie te veel kan ten op kunnen met dit algemene begrip. Hoge rente! sentatie van het rapport liet deze verder weten dat de vervanging van zieke onderwijskrachten jaarlijks on geveer 400 miljoen gulden kost. Over het geheel genomen is het op vallend dat er bij het protestants christelijk onderwijs minder zieken waren dan bij het openbaar, rooms- katholiek en neutraal bijzonder on derwijs. Waar dat aan zou kunnen liggen, wordt in het rapport niet vermeld. Het grootste aantal zieke onderwijs krachten werd geregistreerd bij het buitengewoon onderwijs, namelijk zes procent. Bij het beroepsonderwijs en het kleuteronderwijs was het ge middelde verzuimpercentage 5.4. Het laagste ziekteverzuim deed zich voor bij het gewoon lager onderwijs, na melijk 4,3 procent Leeftijd u ster Albeda (sociale zaken) stelt /oor in enige wijzigingen op het ontwerp „arbeldsomstandighe- >Wet". Dat wetsontwerp is bijna If Jaar geleden ingediend door Al- s voorganger Boersma. Het gaat Meen geheel nieuwe wet met voor- iften op gebied van veiligheid, ndheid en welzijn in verband met ld. De nieuwe wet komt mede in laats van enkele bestaande wet- I waaronder de veiligheidswet van X •fi rijven die geen ondernemings- t hebben (kleinere bedrijven bij- beeld), moeten in een aantal ge in een „commissie voor veilig- )igezondheid en welzijn" instellen n >ehoeve van overleg tussen werk- r en werknemers. Deze commis- krijgen, wat de verhouding tot de »i idslnspectie betreft, dezelfde be- ljdheden als een ondernemings- Bovendien krijgen deze com- lies zo stelt Albeda thans voor de Tweede Kamer net als een •memingsraad instemmingsbe- dheid voor bedrijfsregelingen op ed van veiligheid, gezondheid of «Dn verband met arbeid. Ook fen deze commissies het recht om bepaalde voorwaarden eigen tlundigen te raadplegen. R n ster Albeda voelt er niet voor om nieuwe wet op te nemen dat nemers werk mogen weigeren He arbeidsomstandigheden onvol- h^de zijn. Het burgerlijk wetboek hiervoor al voldoende gronden, de minister. Wel stelt hij nu een '♦ling voor dat werknemers de ar- lifBinspectie bij ernstig gevaar kun- vragen het werk stil te leggen begrip „welzijn" is een nieuw ent in de „arbeidsomstandlghe- 'et". In de oude wetten kwam begrip niet zo duidelijk voor II rin waren de normen voomame- gpaken als veiligheid, gezondheid it de Tweede Kamer was als '♦aar aangevoerd dat het begrip zijn" te onduidelijk blijft jp de De Amro Vaste Looptijdrekeningen. Bij deze methode spreekt u met de Amro Bank af hoelang u het gestorte bedrag wilt vast zetten. Minimaal is dat 2 jaar. Maximaal 6 jaar. Hoe langere tijd vast, hoe hoger de rente. De minimum storting is f 100,-. Het rentepercen tage staat gedurende de hele looptijd van de storting gegarandeerd vast. De rente wordt jaarlijks uitgekeerd en kan vrij worden opge nomen. De rentepercentages: 2 jaar: 7%%, 3 jaar: 8%, 4 jaar8V4%, 5 jaar8%%, 6 jaar: Minister Albeda wil dit bezwaar nu ondervangen door het begrip „wel zijn" in de nieuwe wet wat verder in te vullen met bepalingen Inzake ver betering van de kwaliteit van de ar beid (geen eentonig werk of werk waarvan het tempo volledig wordt bepaald door lopende band of machi ne. Invulling betreft voorts bepalin gen inzake zelfontplooiing, vermeer dering van vakbekwaamheid, contac ten met collega's, en informatie over doel en resultaten van het werk. De Amro Kapitaalmarktrenterekening. De Amro Kapitaalmarktrenterekening: voor rentebewuste spaarders en beleggers. Gedu rende de gehele looptijd van 5 jaar bent u ver zekerd van een hoge actuele rente. Het rente percentage is gekoppeld aan het gemiddelde rendement van staatsleningen met een reste rende looptijd van 3 tot 8 jaar, dat wordt gepu bliceerd door het C.B.S. Dit rendement zal maandelijks worden bijgesteld en wordt ver hoogd met een opslag van 0,5%. Voor de maand januari is het percentage: Vrouwen, zo bleek verder uit het on derzoek, scoorden een tweemaal zo hoog ziekteverzuim als mannen. En ook de leeftijd van de onderwijs krachten speelt een rol. Voor de hand liggend is in dit verband de constate ring dat een hogere leeftijd in het algemeen een hoger ziekteverzuim tot gevolg heeft. Dat komt, zo staat het in het rapport, doordat ouderen langer ziek zijn. Ten opzichte van het algemeen gemiddelde is het ziekte verzuim bij 60-jarigen en ouderen met veertien procent drie keer zo hoog. Van alle onderwijskrachten bleek verder 41 procent in het schooljaar 1976-'77 geen enkele dag ziek te zijn geweest. Inrichting Van onze parlementsredactie DEN HAAG Een meerderheid van de CDA-fractle heeft er grote bezwaren tegen dat aan buitenlanders die voor langere tijd in ons land wonen het kiesrecht voor de gemeenteraad wordt toegekend. Het CDA-Kamerlid Van der Sanden noemde gisteren als een van de bezwaren „dat In sommige gemeenten zoveel buitenlanders wonen dat het gevaar bestaat dat zij in de raad een meerderheid halen". Van der Sanden heeft de be zwaren van CDA-kant naarvo- ren gebracht bij de voorberei ding van het debat over het regeringsvoorstel om de grondwettelijke belemmerin gen voor deelneming van bui tenlanders aan gemeente raadsverkiezingen weg te nemen. De grondwet bepaalt dat al leen Nederlandse staatsbur gers het kiesrecht mogen uit oefenen. Het voorstel bete kent alleen, dat die bepaling wordt verruimdniet dat bui tenlanders ook meteen actief en passief kiesrecht voor de gemeenteraad krijgen. Daar is weer een aparte wet voor nodig. De overgrote meerderheid van de Kamer, inclusief een CDA-minderheid. stemt met het voorstel in Sommige frac ties gaat het zelfs niet ver ge noeg D'66 en PPR willen dat buitenlanders ook het recht krijgen aan verkiezingen voor provinciale staten mee te doen De PPR wil dit zelfs uitbreiden tot de parlements verkiezingen. De regering wil toekenning van het kiesrecht aan buitenlanders beperken tot de gemeenteraad, omdat het gemeentebestuur het dichtst bij de burger staat. De regering zegt dat nader onderzocht moet worden of de wet, die buitenlanders in staat stelt aan gemeenteraadsver kiezingen mee te doen. er moet komen. Van der Sanden meent echter, dat met aan vaarding van het voorstel om de grondwet aan te passen een beslissende stap wordt ge zet. dat er daarna geen weg terug meer is. Duitsers Hij zei gisteren dat hij naar aanleiding van het regerings voorstel bezorgde brieven heeft gekregen uit Limburgse gemeenten waar veel Duitsers wonen. Volgens hem ligt het voor de hand dat die Duitsers, indien zij het kiesrecht krij gen. him eigen partijen. SPD en CDU. in Nederland intro duceren Dat lijkt hem hoogst ongewenst, evenals partijvor ming door buitenlandse ar beidskrachten uit de Middel- landse-Zeelanden Voorts stelt Van der Sanden zich op het principiële stand punt, dat de voordelen die aan het Nederlandse staatsbur gerschap zijn verbonden, zo als het kiesrecht, niet zomaar aan vreemdelingen moeten worden gegeven. Als meer praktisch bezwaar voert hij verder aan. dat buitenlanders op grond van de gemeentewet al voldoende inspraakmoge lijkheden in het beleid van de gemeente hebben. Tot slot vindt hij, dat de regering moet afwachten met welke regeling de Europese commissie, het dagelijks bestuur van de EG. op de proppen komt voor het toekennen van het wederzijds kiesrecht aan EO-onderdanen op lokaal niveau. Factoren die van invloed kunnen zijn op het ziekteverzuim onder onder wijskrachten (bij voorbeeld spannin gen. inrichting van het schoolge bouw) zijn blijkens het rapport niet diepgravend onderzocht. Wel kwam er een duidelijke samenhang naar voren tussen enerzijds de mate van verstedelijking van de vestigings plaats en de inrichting van de school en anderzijds het ziekteverzuim Zo bleek dat scholen in grote steden in het algemeen een hoger ziektever zuim hebben dan scholen op het plat teland en in middelgrote steden Wat de duur van de ziekte betreft blijkt bijna tweederde van het ziekte verzuim de dertig dagen te overtref fen. Met het onderzoek naar het ziek teverzuim werd in het schooljaar 1975-'76 begonnen. Dat gebeurde naar aanleiding van berichten over een toeneming van het ziekteverzuim in het onderwijs en vragen van Ka merleden. Aan het onderzoek deden 1400 scholen en 20 000 onderwijs krachten mee. Binnenkort zal er een basisrapport over het onderzoek worden vrijgege ven. Een apart onderzoek naar facto ren die met het ziekteverzuim samen hangen, zal straks worden ingesteld door de Katholieke Hogeschool in Tilburg. Het ministerie van onderwijs en wetenschappen heeft daartoe al opdracht gegeven Het is de bedoe ling dat de resultaten van alle onder zoeken uiteindelijk worden gecombi neerd. Minister Pais zei guteren dat daar mee flink voortgang moet worden ge maakt Het terugdringen van het ziekteverzuim hoeft volgens de bewindsman overigens niet per se ge paard te gaan met het voteren van meer geld „Men kan ook proberen te komen tot verbetering van de sociale omstandigheden waaronder men moet werken." zei hij. I

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 3