Ja. Laag zijn de boodschappenprijzen bij AH! ah 'nWmkelvolwintó|es 14?5 w nog goedkoop oot. Fietsbanden Unie herensokken hONDERDAG 11 JANUARI 1979 TROUW/KWARTET P 15 - RHS 17 levolutie (1) Revolutie (2) Trouw van 2 Januari wordt verteld _n de polemiek in „In de Waag- haal" tussen dr. Bakker en dr. Van ennep. Hierbij heeft Bakker een tak aangeroerd die hemzelf voortdu- md bezighoudt en eigenlijk ieder lens en in het bijzonder ieder ge- eentelid, ook Van Gennep, moet Bighouden, namelijk het voortbe- aan van de wereld. Bakker meent gt daarvoor een revolutie nodig is. ie hem kent uit zijn herderlijk werk i zijn publikaties weet dat hij dan et, wat men er vaak in ziet, een x)gst bloedige omwenteling be- oelt, maar dat er bekering, omme- eer. nodig is om de problematiek aarin wij geraakt zijn te overwin- jl Helaas moet ik aannemen dat in Gennep de bedoeling van Bak- jr niet wil zien. Van Gennep koppelt it gebruik van de term revolutie tor Bakker overigens duidelijk ge linieerd impliciet aan activitei- n als die van de Baader-Meinhof- oep, vergelijkt de term revolutie et overleefde kreten als: „God, Ne- irland en Oranje" en wat het ergste haalt een Bijbeltekst aan om ge ek aan ethisch-kritische zin bij akker aan te tonen. Wij achten de ethode van Van Gennep niet de scussievorm die een christen be- wrt te hanteren. Men kan toch op n minst de bezorgdheid en de be- lelingen van de tegenstander trach- n te begrijpen. Indien Van Gennep t doet. zal hem blijken dat Bakker en Jehovagetuige maar een getuige in Jahwe is, zoals dit ons bij de lortduur blijkt. aalre familie Klamer Het is niet van harte dat ik reageer op een stukje in een dagblad, maar dit maal is het helaas noodzakelijk. Ie mand immers die het excerpt uit „In de Waagschaal" leest, zoals dat ge plaatst was in de rubriek „Uit de kerkbladen" van dinsdag 2 januari, en géén insider is in theologisch Ne derland. moet wel de indruk krijgen, dat Nico Bakker eerder in aanmer king komt voor de functie van dorps idioot. dan voor het kerkelijk hoogle raarschap in de ethiek vanwege de hervormde kerk in Amsterdam. Ge lukkig, zo zal deze lezer denken, dat de hervormde kerk nog waakzame lieden herbergt, zoals Berkhof en van Gennep, die gewelddadige, revolutio naire opruiers zoals Terschegget en Bakker goed op hun nummer zetten. Want er zal toch wel heel wat aan de hand zijn. als zo'n aardige man als van Gennep, rector van het seminarie in Driebergen, zó te keer gaat. En deze indruk nu is volstrekt mis plaatst. Wie de moeite neemt om na te lezen wèt Bakker nu precies heeft gezegd in het gewraakte artikel, wrijft zich de ogen uit van verbazing over de hysterische uitval van Van Gennep. Wat Bakker betoogde is wat de Derde Wereld al jaar en dag zegt en wat het centraal comité van de wereldraad onlangs nog nèt zó formu leerde. Het gaat niet langer met dit maatschappijsysteem, waarin wins tmaximalisatie de beheersende lei draad vormt. Wil de humaniteit ooit nog een kans maken, dan zullen we snel moeten zijn met het opheffen van dit stelsel, anders hoeft het hele maal niet meer. Dat dit betekent een totale omwenteling, of zo men (niet) wil revolutie, dat zal ieder, die niet direct in blinde clichés vervalt bij het horen van het woord alleen al. geheel duidelijk zijn. Om dan een collega predikant van geweldiust en mythi sche dwanggedachten te betichten, hem als Jehovagetuige te bestempe len. is zacht gezegd niet zeer terzake; zeker niet tegenover iemand, die enkele Jaren in Kameroen van dichtbij heeft kunnen zien, hoe groot de problemen zijn. geen duidelijk eigen standpunt. Zij zien daardoor 1981 met zorg tege moet. Zij hopen wel dat Lubbers en Schakel het CDA als een C-partij met moed en karakter en de frisheid v&n Pijnacker vernieuwing willen presenteren. daan en de vernietiging (door wie of welk land?) van mijn woonplaats, ontgaat mij ten enenmale. Sport F. Swagerman Andelst (Gld.) Henk Niesen Maasbracht W. de Leeuw Evenwicht zoek (5) De heer Keijzer schrijft in Trouw van 3 januari dat de heren Steenkamp. Vergeer en Van Leeuwen liever Hans de Boer als CDA-fractieleider wilden hebben. Professor Steenkamp heeft zich inderdaad onomwonden achter De Boer opgesteld. Vergeer deed het wat voorzichtiger, „zag" liever een ARP-er en Van Leeuwen vond eerst dat een AR de voorzittersstoel moest bezetten, heeft nooit de naam De Boer, maar wel Schakel genoemd. Zelfs een keuze tussen Van Leyen- horst, Lubbers en Schakel voorge steld. En heeft als advies op de Unie raad niemand genoemd, maar wel gezegd, „dat in dit geval geen reke ning mag worden gehouden met stro mingen binnen het CDA", zodat daar na geen enkele CHU-er op De Boer stemde. Duidelijk genoeg dacht ik. De ARP heeft hier door veel eigen schuld de boot gemist; hier past al leen maar zelfkritiek. Door deze ont wikkeling zijn veel ARP'ers bang ge worden voor de KVP-mentaliteit in het CDA van kool en geit sparen en Vietnam (7) Aan de heren Ooms en Huizinga die beiden in Trouw van 3 Januari reage ren op wat ik schreef over Vietnam, het volgende. U. meneer Ooms, één der aangesprokenen uit de linkse groeperingen, merkt op, dat de be richten over de rampzalige overstro mingen in Vietnam in een duur be taalde advertentie als eerste door het Medisch Comité Nederland-Vietnam, bekend werden gemaakt. Het spijt me. maar ik vermag geen enkel ver band te zien tussen de door u bedoel de snelle berichtgeving door ge noemd comité en anderzijds het rampzalige effect van een driejarig communistisch bewind, zich o.m. ma nifesterend in de vorm van de beruch te heropvoedingskampen. Ik weet niet of u de Tweede Wereldoorlog bewust hebt meegemaakt. Zo niet. dan zult u zich moeilijk kunnen voor stellen wat het is als kuddedieren behandeld te worden en beroofd te zijn van bijvoorbeeld iedere vorm van vrije meningsultging. Met de inhoud van uw ingezonden brief, meneer Hui zinga, heb ik, wat de duidelijkheid betreft, tot mijn spijt veel moeite. Het zal aan mij liggen, maar uw ver gelijking tussen dat wat de Amerika nen (overigens ook met grote eigen verliezen) Vietnam hebben aange- Amsterdam Eritrea Eén van de meest bloedige oorlogen in de Derde Wereld wordt op het ogenblik uitgevochten ln Eritrea. Eind november zijn er tijdens een offensief van het Ethiopische leger in één week tijd vijfduizend mensen ge dood en nog eens duizenden gewond geraakt. Dit Ethiopische leger, ge steund door tweeduizend Cubaanse soldaten en enkele Russische officie ren en generaals, is verantwoordelijk voor deze laffe daad op het Eritreese volk. In deze oorlog wordt net als Amerika in Vietnam deed, ook ge bruik gemaakt van napalmbommen en ontbladeringsmlddelen. De oogst is hierdoor goeddeels verloren ge gaan, zodat een kunstmatige hon gersnood een feit is. Als gevolg van deze oorlog met Ethiopié zijn er reeds zeshonderdduizend ontheemden en zevenhonderdduizend vluchtelingen, waarvan er ongeveer honderd in Ne derland en ruim tweehonderdvijftig duizend in Soedan om maar eens twee extremen te noemen. De situa tie in Iran is op het ogenblik ook zeer tragisch, maar als we nu een vergelij king maken met Eritrea wat ook een strategisch gelegen land is. verschij nen er vrijwel geen berichten over de strijd van het Eritreese volk tegen Ethiopië en consorten. Het bericht dat het Nederlands voet balelftal de sportploeg van het jaai geworden is, vind ik meer dan treurig. Wederom blijkt dat er in Nederland geen plaats is voor échte sport behal ve het slappe aftreksel dat betaald voetbal heet. En als ze dan nog de beste resultaten behaald hadden, dan was het nog zo erg niet. Er zijn échte sportploegen, maar die zijn door de heren juryleden (opzettelijk?) verge ten. Zoals bij voorbeeld het dames hockeyteam, dat wél wereldkampi oen werd, en het heren hockeyteam dat evenals het voetbalelftal een tweede plaats bereikte op de wereld ranglijst. Het grote verschil tussen deze twee herenteams is dan dat de hockeyers niet betaald werden voor hun trip naar Argentinië. D&t is pas echte sport, tijd vrijmaken voor je idesml, maar in Nederland is helaas geen plaats meer voor dit soort sportsmensen. Het wordt tijd dat de heren sportrecensenten gaan inzien dat er nog wel iets anders te beleven valt dan voetbal alleen en zich eens gaan richten op de échte sport! Amstelveen H. Meij Bert Veldman Neuman en IKV Alweer grijpt de heer H. Neuman zijn kans het IKV te „pakken" in de per soon van mr Ph. Everts. (Zie zijn stuk in Trouw van 5 januari '79.) Neumans betoogt draait om de zijns inziens aanvechtbare stelling: „Overal waar de overtuiging leeft dat geweld een noodzakelijk en onvermijdelijk dus aanvaardbaar middel is om Den Haag conflicten op te lossen, is al sprake van militarisme Deze stelling komt voor in een door mr E. aan de Raad van kerken uitgebracht rapport over de bstrijding van het militarisme. Deze stelling, toegepast op de situa tie in Zimbabwe (Rhodesiê), leidt vol gens Neuman tot de conclusie: Moe- gabe en Nkomo zijn dus rasechte militaristen. De Wereldraad steunt die militaristen. Dat is met elkaar in tegenspraak, dus de stelling van mr. Everts en zijn werkgroep is een dom me stelling. Ik zou Neuman willen vragen die stel ling nog eens een aantal malen nauw keurig en welwillender over te lezen. Hij zal dan opmerken dat het woord conflicten in het meervoud staat. Dat meervoud Impliceert: „conflicten in algemene zin". Het gaat hier dus om mensen die vinden dat conflicten nor maliter door middel van geweld moe ten worden opgelost, om mensen die al bij voorbaat vinden dat conflicten tussen landen op de vuist dienen te worden beslecht. Als de heer Neuman het rapport met wat minder vooroor deel had gelezen had hij zijn sarcasti sche verhaal in Trouw ongeschreven kunnen laten. Mag ik ten slotte nog eens herhalen wat ik enige tijd gele den in deze rubriek ook al heb ge vraagd: Kan de heer Neuman van het NIW niet eens ophouden zich zo zie- lig-naijverig af te zetten tegen alles waarin het IKV de hand heeft1» George Tanis ita.4 2 binnenbanden 2 buitenbanden. Wielmaat 26x1 3/8, geschikt voor de normale Hollandse sportfiets Multigrade 20 W/50, Acryl/polyester (70°/o/30%). 2x1 rib gebreid. Keuze uit 12 kleuren. Maten: 39 t/m 45. Per paar axt> ■HrPartijvoordeel - zolang de voorraad strekt. Pnizen gelden t/m zaterdag 13 januari a.s. 2.10.79 H- i_.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 17