portgeneeskunde: pas u waardering overheid Het voordeel van de noodrem ïristoe... da's een lekker vla- achtig, lekker frissig instant dessert.! Sterk optreden van Russische sprinters ïssures voornamelijk te wijten aan spelverruwing Dordrecht hoopt op vergelijk met Klijnjan Eindzege toch voor Canadees Boucher Zege Den Bosch Ploeggenoten gaan samen op de vuist SPORT TROUW/KWARTET P 13 r Johan Woldendorp j^TERDAM Een half miljoen sportblessures per jaar de ogen van het ministerie van volksgezondheid en mhygiëne geopend te hebben. Dr. F. Wafelbakker, de skundig inspecteur van dat ministerie, poneerde in het )iisieprogramma VARA-Visie in ieder geval de stelling, dat Sportgeneeskunde een onderdeel van de huisartsenoplei- "j moet worden en dat de sportmedische adviescentra c I's) een warm onthaal bij de openbare gezondheidszorg i< :n te krijgen. De SMA's zouden daarmee op één lijn met rGD's komen te staan. ireniglng voor sportgeneeskun- O; eft al jaren voor deze erkenning (hten. Sportgezondheidszorg loor de overheid altijd als een ind behandeld, omdat men op nisteries van volksgezondheid ,hciale zaken in de veronderstel- n|jeefde, dat het met het aantal isjes" nogal meeviel. Het leger sseerden werd per jaar op niet 3r dan 50.000 getaxeerd, niet meer 'e nderhalf procent van alle sport- c' inaars. Een onderzoek van vier, 'jy t Instituut voor sociale genees- in Nijmegen gelieerde artsen heel iets anders In VARA- ,r%aren de cijfers onthutsend: het A aatsers voor mpioenschappen RDAM Het komende nde staan in Groningen en im de schaatswedstrijden om itionale B-kampioenschappen programma. Op de kunstijs- het Stadspark te Groningen in de heren-allrounders over de "iden 500 meter, 1500 meter, 3000 en 5000 meter, op de kunstijs- Kennemerland in Haarlem rij ke» dames een vierkamp over 500 n\ 1000 meter. 1500 meter en 3000 ide en rijden de sprinters de ge- balijke vierkamp over 2 x 500 en 2 x 1000 meter. Er zijn 32 biallrounders uitgenodigd en 24 dames en 12 sprinters. 3. nemers zijn: Heren-allrounders (Oronln- Dvang beide dagen 18 00 uur» Joop Pas- irmannus Moek. Carl Draayer, Anton Bar- les Ripperda, Henk Boeve, Andries Kas- •el te Winkel. Ton Oudshoom, Cock Slak- lenk Enslng, Henk Boer, Lambertus Vos, (yleenstra. Ad Overdevest, Co Oiling, Jos Jan Koolman. Tette Hooghlemstra. Rien 0rW Henk Voorhuls. Rolf Slbrandy, Wlm itepege Ferwerda. Oer Boelsraa, Hans van Oi|8icco de Vries. Jan Boe re. Jan Derksen. ^/5udt, Plet Bloedjes en Teun Bussèr. Re- eo van Oeest stH mmers 1 tot en met 8 van het assement plaatsen zich voor B-Demooi om het A-kampioen- 15 Daarvoor kwalificeren zich de zes leden van de voorlopige loeg. twee leden van Jong Oran- twee door de landelijke techni- japmmissie langebaan ad interim idi wijzen rijders. Haarlem, aanvang belde dagen 19.00 uur) ansma-HesIlnga, Anneke Zelnstra, Afke Heslinga. Klaske Meijer, Hennle Ebbln- le Heide-Postma, Joke Blocm-de Ruiter, 'epplng. Hennle Top. Sybtlle Hup. Joke is. Hanne de Jong. Ineke Koolman-van "4 Marian van der Berg. Trees Welle. Ellie ren-Boelsma, Gerda Tlmmer-Volmer. Ans I Ilona Leushuls. Thea Limbach. Trijnle ihuis. Janneke Heemstra. Coby Borst en jrsma. Reserve is Irma de Jong. *8Ü' erVlnters (Haarlem, aanvang beide dagen 4 ar) Piet de Boer. Henk Hospes. Gerke hr. Jans Oosting. Epple Bleeker. Jan van Mans Janssen. Matthljs Kuiper. Berend urfr. Marcel Westra. Marlus de Bruin en Ti Jong. _mmers 1 tot en met 3 van het tjassement plaatsen zich voor de Apom de A-titel, aangevuld met #t leden van de voorlopige kem- io^n een door de LTC ad interim iait wijzen rijder. >7>fEEN In Belgié la Raymond Ceule- sportman van het Jaar geworden. De —er kreeg ruim honderd punten meer van kgprtjournalisten dan de atleet Karei Lls- BIJ de dames werd de zwemster Carine uwen gelauwerd ruim voor de aUete Lea a. 3 CBAL De Italiaanse voetbalbond heeft «lag van de afgelopen zondag gespeelde rijd Napoll-Lazio (1-1) omgezet in een 0-2 "Oinnlng voor Lazio omdat twee spelers van >eg bij het betreden van het veld door een "•de tribune geworpen vuurpijl werden ge- en naar het ziekenhuis moesten worden tht. aantal ongelukken ligt per jaar tien keer zo hoog. Twintig procent van de slachtoffers kan zelfs twee weken of langer niet aan het arbeidsproces deelnemen. De rekening, die het mi nisterie van sociale zaken daarvoor gepresenteerd krijgt, ligt in de tien tallen miljoenen guldens. „Toch zijn deze cijfers niet nieuw", zegt de Amersfoortse arts Wim Mos terd, voorzitter van de Vereniging voor sportgeneeskunde. „Dat getal van 45.000 is gebaseerd op het aantal mensen, dat klinische en specialisti sche hulp nodig heeft. Harting (de secretaris van de vereniging - red.) heeft uitgerekend, dat het aantal sportongevallen op 45.000 per maand ligt. Over een heel Jaar is dat onge veer een half miljoen. Het leuke van het onderzoek is, dat een Nederland se gToep zelf heeft nagegaan wat ons op grond van buitenlandse bevindin gen al bekend was. Het researchwerk heeft verder één nieuwigheid opgele verd. We hebben altijd gedacht, dat vijftig procent van de letsels werd veroorzaakt door de slechte of ge brekkige techniek van de betrokke ne. Gebleken is, dat het merendeel te wijten is aan spelverruwing." De vier medici (Minderaa, tevens clubarts van eredivisieclub Vitesse, Lagro, Broeman en Boersma-Slütter) hielden hun onderzoek van 21 tot en met 28 april in Arnhem, in een week waarin de competities nog draaiden en er geen bijzondere evenementen op het programma prijkten. Hoezeer spelverruwing en lichamelijk contact het percentage beïnvloeden, blijkt uit een spelregelwijziging bij het hockey. Strafcomers mogen alleen nog laag worden ingeslagen, omdat er in het verleden (toen het balletje nog om hoog mocht worden gewipt) duizen den kaakfracturen werden geregis treerd. Het kwartet onderzoekers heeft ove rigens alleen maar kwetsuren ge turfd. Lagro: „We hebben het onder zoek in het kader van onze studie aan het instituut voor sociale geneeskun de gepleegd. Ten dele zijn we ge schrokken. We waren er al lang van overtuigd, dat het Jaarcijfer van 45.000 te optimistisch zou zijn omdat dit het aantal is, dat op verzekerings- statistieken voorkomt. Maar dat het getal zo hoog zou zijn, hadden wij niet gedacht. Naar oorzaken hebben we niet gezocht; we hebben uitslui tend metingen verricht. Een belang rijke conclusie, die Je kunt trekken, is, dat er in allerlei takken van sport meer onderzoekingen moeten worden gepleegd." Hoe moet het nu verder? Wafelbak ker heeft een voorzet gegegeven dooi te concluderen, dat de overheid (het ministerie van volksgezondheid) geld beschikbaar dient te stellen voor de ontwikkeling van de sportgeneeskun de. De vereniging, die die tak van wetenschap onder haar hoede heeft, poneerde bijna vier jaar geleden een ambitieus plan, dat onder meer voor ziet in de oprichting van een interuni versitair instituut voor de sportge neeskunde. Dat orgaan zou in de trapsgewijze opbouw van het scala van sportmedische voorzieningen (huisartsen, medische sportkeurings- bureau's en schoolartsen, sportmedi sche adviescentra en sportmedische afdelingen van de NSF en de KNVB) de top van de piramide moeten zijn. Bij de presentatie van het plan (in april 1975 via een publikatie in het tijdschrift „Geneeskunde en sport") vroegen de initiatiefnemers zich af in hoeverre het ambitieuze, maar toch realistische projekt uitvoerbaar zou DORDRECHT Het kort ge ding dat FC Dordrecht tegen Jan Kleinjan had aangespan nen en dat gistermorgen zou dienen voor de president van de Dordtse rechtbank, is aan gehouden. Dit gebeurde op verzoek van FC Dordrecht, dat voorlopig buiten de rechter om wil proberen een regeling te treffen met de voetballer. Het kort geding was aange spannen om het beslag dat Kleijnjan vorig jaar had laten leggen op lotto- en totogelden, die FC Dordrecht nog van de KNVB tegoed heeft, op te la ten heffen. Klijnjan liet beslag leggen op een deel van de in komsten van de eerste-divisie- club, omdat hij naar zijn me ning nog een vordering had van 150.000 gulden. FC Dordrecht betwist dat, om dat het bedrag, het zogeheten „tekengeld", betaald zou wor den door zes sponsors. Een van de sponsors, voorzitter Dick Passchier heeft inmiddels zijn deel, groot 25.000 gulden, be taald, een andere sponsor gaf 5.000 gulden. Klijnjan meent dat als de sponsors niet aan hun verplichtingen voldoen FC Dordrecht over de brug moet komen. Over hoe een en ander gere geld gaat worden, waren de partijen zeer geheimzinnig. Als er geen oplossing komt kan het kort geding alsnog dienen. „Het merendeel van de blessures is te wijten aan spelverru wing." zijn. Het is in dit opzicht triest, dat Wafelbakker pas nu de conclusies trekt, die de Vereniging voor sportge neeskunde bijna vier Jaar geleden al aan het papier had toevertrouwd. Toch is er de nodige vooruitgang ge boekt. Mosterd: „Inmiddels zijn er negentien sportmedische adviescen tra van de grond gekomen (in 1975 slechts zeven red.) en is het leden tal van de vereniging gegroeid tot meer dan 400. Met name het particu liere initiatief heeft die progressie da nig in de hand gewerkt. Het punt is alleen, dat de mensen, die in de SMA's werken, er een boterham aan moeten kunnen verdienen. Van hob byisme en vrije tijdsbesteding kan geen sprake meer zijn als er bijna vier miljoen sportbeoefenaars in Neder land rondlopen. Daarom ben ik blij, dat de overheid een grote waarde aan de SMA's toekent. Ik ben alleen bang, dat die interesse een incidentele zaak is. En dat terwijl we structurele steun nodig hebben." DEN BOSCH In de eerste wed strijd voor de kwartfinalepoule van het basketbaltoemooi om de Europa Cup II heeft EBBC Den Bosch gister avond een voortreffelijke overwin ning behaald op bekerhouder Cantu uit Italië. Na een 49-38 voorsprong bij de rust won de ploeg van coach Ton Boot uiteindelijk met 95-90. Den Bosch ontmoet verder ln deze poule nog Villeurbanne uit Frankrijk en Slask Wroclaw uit Polen. Twee ploe gen gaan over naar de halve finale poules. MADONNA Dl CAMPIGLIO - Henk Gemser heeft na de tweedaagse wed strijd van de driebanentoemee die in het Italiaanse Madonna dl Camplglio werd gehouden zijn vier sprinters aangewezen die zullen deelnemen aan de Interland tegen Zweden het komende weekeinde in Assen. Dat zijn: Nederlands kampioen Miel Go- vaërt, Bert de Jong, Lieuwe de Boer en Jos VaJentijn. „Ik heb er niet al te lang over moeten dubben." zei Gemser. „Ron Ket en André Kraayeveld zijn momenteel uit vorm en Sles Uilkema rijdt op het ogenblik geen wedstrijd uit. Gisteren viel hij en vandaag reed hij twee keer zijn schaatsen stuk. Op de 1000 meter moest hij op mijn schaatsen rijden. Het ligt aan zijn start. Zijn techniek is duidelijk niet goed. Inderdaad een probleem voor de nabije toekomst. Sies zal op korte termijn anders moe ten gaan starten, zo niet dan kan hij de grote toernooien wel vergeten." De laatste wedstrijd van de drieba nentoemee is volledig beheerst door de Russische sprintploeg. Niet dat een Russische kernploeg zo sterk was dat Gemser vol bewondering sprak: „Ik heb met hun trainer een heel lang gesprek gehad. Ze kunnen zo maar uit een twintigtal sprinters kiezen. Dat ls voor ons een ongekende luxe. Neem nou Khlebnikov. Niemand ken de hem. maar voor mij is hij een natuurtalent. Zijn reden heeft me verrast." De verrassende winnaar werd de Ca nadees Boucher. Dankzij zijn presta ties op de eerste dag en twee tweede plaatsen op de laatste 500 en 1000 meter werd hij onbereikbaar voor de Russen. De sprintélite van de Russen zag zich op de tweede dag ook al beroofd van de wereldrecordhouder op de 500 meter Koellkov. Het is bekend dat Koelikov vaak razend snel van start gaat. Dinsdag v/as hij duidelijk te vroeg weg en kwam met die „pikstart" onder de 38 seconden. Maar gisteren werd hij na drie valse starts gediskwalificeerd. Gemser: „Je merkt dat Koelikov problemen heeft met die nieuwe startmethode. Dins dag lieten ze hem gaan. maar woens dag was de starter onverbiddelijk en werd hij uit de strijd genomen." 500 meter 1 Khebnlkov iSovi 38 50. 2 Boucher (Can) 38 87. 3 Lieuwe de Boer 39 08. 4 Komllov (Sov) 39 10. 5 Medennikov (Sovi 39 12. 8. Thlbault Cam 3973 7 Moeratov <8ov> en Jos ValentIJn 39 90 9 Salmrlla (Flni 39 97 10 Sim Uilkema 40 03. 11 Bert de Jong 40 07 13 Miel Oovaert 40 13 20 Ron Ket 40 83 Andre Kraayeveld viel 1000 METER I Khlebnikov I 17.13. 2. Boucher I 17 en Medennikov 1 17.17. 4 Komllov I 17 99. 5 Oovaert 1 18 07, 8 De Jong I 18 18. 7 Moeratov I 18 71. 8 De Boer I 18 79. 9 ValenUJn 1 19 44. 13 Ket 1.20.70, 15. UUkema 1.31.71. 17 Kraayeveld 1 24 59 EINDKLASSEMENT I Boucher 154 395, 2. Khlebnikov 154 925. 3 Medennikov 155 035. 4 Komllov 158.705. 5 Moeratov 157 475. 8 De Boer 157 530. 7 De Jong 158 690. 8 ValenUJn 158 710. 13 Ket 162 370 1000 meter dames 1 Albrecht (ODI) 1 28 15. 2. Burka (Can) 1 28 25. 3 Relss (Poleni 1 27 25. 4. Sadchikowa (Sov) 1.27 34. 5 Van der Lende 1 27 42. 8 ValenUJn Pijlman 1 27 59. 7 DletUnan (ODD 1 27 64. 8 Webster (Can) 1 27 74. 9 Borcklnk 1.2777. 11. Steenbruggen 1 28 51 14 Van Rljasel 1 28 51. 16 Westenbroek 1 28.97. 18 Westenbroek en Visser 1 29.75. EINDKLASSEMENT 1 Burka 130 965. 2 Al brecht 131 708. 3. ValentIJn Pijlman 132 148. 4. Relss 132 448. 6 Borcklnk 133 902. 8. Steenbrug gen 134 188. 10 Van RIJssel 134 365. 11 Westen broek 134.393.12 Van der Lende 134 540.15 Visser 135 362 LONDEN De Engelse profvoetbal ler blijft uniek. Voor hun ijver worden ze vaak door de supporters beloond, hun inzet is bewonderenswaardig en de aanvalsdrift van de Engelse prof wordt vaak geroemd. Toch hebben twee spelers van tweede divisieclub Charlton Athletic voor een nieuw „hoogtepunt" gezorgd. Tij dens de bekerwedstrijd tegen Maid stone werden Flanagan en Hales vijf minuten voor het einde van dit duel van het veld gestuurd. Niet omdat zij een tegenstander hadden verwond, ook niet omdat het duo de scheids rechter had beledigd. Nee belde heren werden naar de kleedkamer gestuurd omdat ze op de vuist gingen. Toen Flanagan voor de zoveelste keer zijn clubgenoot enige beschuldigingen naar het hoofd slingerde omdat De- rek Hales keer op keer een aanval verstoorde omdat hij buitenspel liep haalde de woedende Hales uit. De bokspartlj deed het publiek goed, maar voor de scheidsrechter restte een beslissing: eruit. Derde ronde van de Engelse cup Bristol City- Bolton Wanderers 3-1. Charlton AthJeUc-Maldsto- ne United 1-1, Coventry City-West Bromwtch Albi on M. Darlington-Colchester United 0-1. Fulham- Queens Park Rangers 2-0. Middlesbo rough-Crys tal Palace 1-1. Notts County-Reading 4-2. Shef field Unlted-Aldershol O-O. Swtndon Town-Cardiff City 3-0. Wimbledon-Southampton 0-2. York Clly- Luton Town 2-0. Blrghton and Hove Albton-Wol- verhampton Wanderers 2-3. Op 30 november 1978 promoveerde Aart Wassing aan de Erasmus Univer siteit van Rotterdam op het proefschrift: „Het tuchtrecht van het pu- blieksvoetbal". Zijn werkstuk ging vergezeld van tien stellingen. Enkele daarvan baarden nogal opzien. In dit artikel gaat mr. Aart Wassing nader in op zijn stellingen. door mr Aart Wassing Hevige verontwaardiging was er in 1925 toen Van Dijke, achterspeler van het Nederlands elftal dat in Antwerpen tegen België speelde, een schot van de Belg Braine welke ln het Nederlandse doel zou zijn gegaan, met de hand weg sloeg. De scheidsrechter had de overtreding niet gezien en onthield zodoende de „rode duivels" een strafschop. Neder land „won" deze derby der Lage Landen met 0-1. „Won" staat met nadruk tussen aanhalingstekens, want van echt winnen was geen sprake, zo vond men toen. In het huidige betaalde voetbal „speel Je met het geld van je team genoten", als je niet dergelijke nut tige spelregelovertredingen maakt. „Hands" maken en vooral het on reglementair ten val brengen van een tegenstander zonder dat de overtreder de mogelijkheid heeft de bal te spelen (het zgn. instrumente le geweld) bij een doorbraak zijn steeds terugkerende taferelen en worden bewust in de tactische con cepten opgenomen om een betere spelpositie te krijgen. Soms is een enkel tikje tegen het been al vol doende om de tegenstander uit ba lans te brengen. De „noodrem", het zgn. „neerleg gen". is er als laatste redmiddel om een tegenstander (even buiten het strafschopgebied) af te stoppen om zo een scoringskans te voorkomen. „Aan de noodrem trekken" bete kent in het betaalde voetbal een gecalculeerd risico, d.w.z. het voor deel van het overtreden van de spel regels wordt afgewogen tegen het nadeel van (mogelijke) sancties van scheidsrechter (vrije schop, gele kaart) en tuchtcommissie (geldboe te, uitsluiting). Liever tuchtrechte lijke maatregelen dan een verloren wedstrijd, zo luidt het. Momenteel kan een vrije schop niet altijd meer een doelmatige straf worden genoemd. De overtredende partij kan zich opnieuw groeperen en heeft vaak meer voordeel dan het nadeel van een vrije schop te gen te krijgen (zie echter de vrije schoppen van specialist Piet Keizer). De meeste clubs ln het betaalde voetbal hebben een boetepot waar uit de opgelegde geldboetes kunnen worden betaald. Het nadeel ln een belangrijke en soms beslissende spelsituatie kan naast een vrije schop, financieel illt het spel wor den vereffend (en bij een uitsluiting heeft niet de tegenstander tegen wie de overtreding is begaan er voordeel van. maar die van de vol gende wedstrijd). Gewelddadig de spelregels overtre den. zo wordt verondersteld, levert meer wedstrijdresultaten (punten) op dan „fair play" voetbal. Al jaren wordt er gepleit voor een effectieve re straf tegen het „neerleggen". Nu dient daarvoor een vrije schop te worden gegeven plus een waarschu wing (gele kaart). In navolging van ijshockey wordt er bij het betaalde voetbal aan ge dacht om de scheidsrechter de be voegdheid te geven de overtredende speler een zeker aantal strafminu- ten op te leggen, die hij op een strafbankje zou moeten uitzitten. Een vervanger zou dan niet toege staan zijn. Het strafbankje zou om medische redenen in een verwarm de. glazen ruimte langs de lijn moe ten worden opgesteld. Het verdient m.l. echter de voor keur om in plaats van het straf bankje de verplichte vervanging van de overtreder in te voeren. Dat betekent, dat de waarschuwing we gens een gewelddadige gedraging (gele kaart) als direct strafgevolg ln de wedstrijd de verplichte vervan ging van de dader zou krijgen. Op papier betekent dat een verzwak king van het team van de overtre der. Een belangrijk voordeel is dat de boosdoener niet meer in dezelfde wedstrijd terugkeert. Bovendien wordt voorkomen dat het elftal dat een periode een numeriek minder heid heeft, zoals bij het strafbankje het geval is. het spel gaat „bevrie zen" (zie IJshockey). In dit voorstel zal het aantal vervangers moeten worden uitgebreid. Twee waarschu wingen voor spelbederf ln één wed strijd zou eveneens de verplichte vervanging van de dader betekenen en niet automatisch wegzenden (ronde kaart) zonder meer, zoals nu. Momenteel heeft een gele kaart veelal tot strafgevolg de uitsluiting van één wedstrijd plus een geldboe te, hoewel de tuchtcommissie be taald voetbal de laatste tijd voor uitlopend op de Invoering van een nieuw tuchtstelsel wat milder straft. Dat betekent, dat een speler die een gele kaart is getoond wel de wedstrijd mag uitspelen, maar de volgende er naast kan staan. in het onlangs door de „Studiecom missie Tuchtrechtspraak Betaald Voetbal" uitgebrachte en door de algemene vergadering betaald voet bal aanvaarde rapport wordt ln het verlengde van het huidige boe kingssysteem (pas strafgevolg na 3 overtredingen voor spelbederf als shirtje trekken, tijdrekken etc.) ge pleit voor eenzelfde systeem voor de gele kaarten. In dit voorstel ls het mogelijk 2 keer ongestraft (Ln de zin van geldboetes en uitsluitingen van volgende wedstrijden) een tegen stander „neer te halen." Het gecal culeerde risico wordt op deze ma nier nog geringer. Het ligt ln de bedoeling dat dit nieuwe stelsel met ingang van de competitie 1979/1980 van kracht wordt. In nauw verband met het boven staande dienen mijn belde andere voorstellen te worden gezien, t.w. het nemen van vrije schoppen 9 meter verder dan de plaat van over treding ln de richting van het doel van de tegenpartij en de uitbreiding van het strafschopgebied tot 25 me ter De vrije schop krijgt dan meer betekenis en „neerleggen" kan ef fectiever worden bestraft. Het ten val brengen van de aan vallers door de verdedigende partij juist op kansrijke schie tafstand buiten het huidige strafschopge bied zou daarmee tegengegaan kun nen worden. Het zijn gedurfde voor stellen, maar laat men er maar eens. vooral ln internationaal verband, mee gaan experimenteren. Het gaat immers om de geloofwaardigheid van het betaalde voetbal, dat ge speeld wordt ten behoeve van het publiek (vandaar liever publiek- voetbal 1) dan betaald voetbal). Juist de elementen, die het voetbal spel zo attractief maken (plotselin ge doorbraak, dribbel, solorush, ar tistiek voetbal) komen ln gevaar. En dat kan een bedreiging vormen voor de toekomst van het betaalde voetbal. De voetbalclubs dienen te beseffen, dat het handhaven van de sportiviteit op het veld wel eens hun economische belang kan worden. De spelregels zijn toch economisch spelregels geworden. Voorkomen moet m.i. worden dat tengevolge van de ondoelmatigheid van de spelstraffen de bestraffing van de overtreding op ondoordach te wijze wordt overgeheveld naar de tuchtcommissie: de straf moet zo veel mogelijk tegenover de bena deelde partij worden ondergaan. Het grote voordeel van sancties ln dwedstrijd ls dat er direct kan worden gestraft (beïnvloeden spel- verloop) en dat de bestraffing van overtredingen voor ledereen direct zichtbaar wordt gemaakt op het veld Bestrijd je het „neerleggen" onvol doende. dan laat Je de (eng) econo mische doelstelling van het betaal de voetbal zegevieren ten koste van de sportieve en de recreatieve. 1) A. Wassing, Het tuchtrecht van het publiekvoetbal, Kluwer, De venter. ADVERTENTIE Uit één pakje vullen wij

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 15