ïroei investeringen ette krachtig door Kies uw zon bij de ABN. ABN Bank Verlies van terrein kleine koffiebranders Verkoper van hotelruimte (vangt slappe perioden op IL< Chemie investeert dit jaar minder Meer geld isolatie woningen Boek op tijd. Nu is er nog keus. ederlandsche Bank in kwartaalbericht: Door vrije (dalende) prijsbepaling: Contract Renault en American Motors Hypotheekrente per 9 januari Nog steeds overcapaciteit ^rlies voor Koninklijke Papier linese opdracht )or kunstmestfabriek Dollar rond de twee gulden Boek bij de ABN. Behulpzaam vertrekpunt voor uw vakantie. CNV vraagt: I! FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET P 11 - RHS 13 n een onzer verslaggevers JSTERDAM De groei van de bedrijfsinvesteringen in vaste activa, die reeds in 1977 een jzienlijk herstel te zien hadden gegeven, heeft zich in het tweede en derde kwartaal van 18 krachtig voortgezet. Dit wordt opgemerkt in een overzicht van de economie van derland in het derde kwartaal van vorig jaar, opgenomen in het kwartaalbericht van De derlandsche Bank. aantrekken van de nationale be dingen, dat in het eerste kwartaal 1978 voornamelijk nog beperkt fcf tot het particuliere verbruik, ">g daardoor een meer algemeen akter, aldus de Bank. in in de woningbouwsector viel ^Jlerom een stagnatie waar te ne- Het volume van de goederenuit- (exclusiel olie en aardgas) ver- ide eerst in het derde kwartaal tekenen van enig wezenlijk tel. grotere binnen- en buitenlandse Bg hadden tot gevolg, dat de in het ige jaar nog stagnerende invoer goederen (exclusief olie) met in- j van het eerste kwartaal niet elangrijk steeg. Daarbij gaf de jer van verbruiksgoederen vooral het derde kwartaal een relatief ke uitbreiding te zien. er invloed van het aantrekken de nationale bestedingen en de goederenexport zette de industriële produktie de in het tweede kwartaal van 1978 ingezette uitbreiding voort. Ook de bouwproduktie. die zich in 1977 reeds begon te herstellen, gaf in het derde kwartaal van het afgelopen jaar een voortgezette groei te zien, met name in de utiliteitsbouw. Korter werken De Nederlandsche Bank stelt vast, dat de produktiegroei in de industrie zoals blijkt uit de door het CBS gehouden conjunctuurtests ge paard is gegaan met een verhoging van de bezettingsgraad, vooral in de industrie van halffabrikaten. Het ver schijnsel van korter werken is gelei delijk van geringe betekenis ge worden. De geregistreerde werkloosheid bleef ook na het tweede kwartaal 1978 rond het halverwege 1977 bereikte niveau van 205.000 210.000 schommelen. Daarbij behield het aantal mannelij ke werklozen zijn licht dalende tendens. De geregistreerde openstaande vraag bewoog zich op een wat hoger niveau dan in de tweede helft van 1977. In de bouw en, in mindere mate, in de indu strie bleven produktiebelemmerin- gen door gebrek aan personeel bestaan. Volgens de Bank laat het zich aan zien, dat de stijging van het gemid delde prijspeil van 1977 op 1978 nabij de benedengrens van de in de laatste Macro Economische Verkenning ge publiceerde raming van 4 4'/i pro cent zal blijven. Ook de officiële raming van de stij ging van de loonsom per werknemer in bedrijven van 1977 op 1978 (77a procent) zal naar verwachting niet worden overtroffen. De koffieprijsverhogingen sinds half 1975 hebben verschuivingen veroor zaakt in de marktaandelen van diverse merken. Het oude patroon begint zich nu weer te herstellen. Op de foto leden van Nederlandse Vrouwenvere nigingen, protesterend tegen de verhogingen op een moment (25 april 1977) waarop de koffieprijzen het hoogtepunt hadden bereikt. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het loslaten van de verticale koffieprijsbin ding door Douwe Egberts heeft de kleinere koffiebranders een aanzienlijk marktverlies opgeleverd. een onzer verslaggevers LMSTERDAM De tijd is voor- lij dat ieder hotel afwachtte wie r langs kwam voor een kamer, 'ooral grote hotels gaan de boer p om hun accommodatie van te oren te verkopen. Bij kleine ho- »ls gebeurt het nog niet zo veel, e directeur moet het daar trou- fens zelf doen. Grotere bedrijven ebben voor dit doel aparte men en in dienst, de hotel-verkoopma- agers. S. Iet verkopen van hotelruimte is ngzamerhand een apart beroep iworden. De beoefenaars hebben Ich verenigd in een internationa- organisatie, de Hotel Sales Ma- igement Organisation (HMSA), ;n club die 5.500 leden heeft in tegentig landen. De HMSA houdt m 26 tot 28 januari haar Jaarlijks •ngres in Amsterdam, iterdamse grote hotels zijn ongeveer 50 procent bezet groepen die de bedden al iaanden van tevoren besproken ibben, zo vertelde een van de ganisatoren van het congres op n persbijeenkomst. jjjet is de taak van de verkoper om ie reserveringen geruime tijd van •voren binnen zien te krijgen. Hij bij voorbeeld klanten moeten ïen voor slappe periodes. Voor ïkeinden bij voorbeeld als het ;n zakenhotel is. andere helft van de grote Am- ïrdamse hotels wordt bezet door komende en gaande toerist, de ikenman. vlieetuiebemanningen en anderen. Uiteraard is deze situ atie niet representatief voor het hele land, middelgrote hotels in de provincie krijgen hun reserverin gen van individuele toeristen en zakenlieden pas enkele weken voor de gast komt; groepen die lang van tevoren boeken zijn daar veel minder. Vaak kunnen ze niet eens terecht omdat het hotel te klein is. Maar ook daar zijn uitzonderingen op: Scandinavische groepen bij voor beeld, die op doorreis in het noor den van het land overnachten. Een van de onderwerpen die op het congres ter sprake zullen ko men is het organiseren van inter nationale congressen, een voor grotere hotels geen onbelangrijke bezigheid. Nederland heeft een gunstige po sitie in de concurrentieslag met het buitenland om de congressen hier te krijgen, vertelde de heer J. Moreu, directeur van de Internati onale Congres Associatie, die deze opmerking overigens privé plaatste. Als voordeel voor congressen in Nederland noemde de heer Moreu de ruime faciliteiten (congrescen tra in Amsterdam, Den Haag, Utrecht, Groningen en Breda). Verder zijn vrij veel mensen hier op de hoogte met het wensenpak ket van congresgangers terwijl ook de geografische ligging een pluspunt is. Positief noemde de heer Moreu het ook dat het wetenschappelijk niveau in Nederland goed is. Con gresgangers vinden het belangrijk als het gastland op hun vakgebied een gesprekspartner is. Een nadeel was het voor de heer Moreu dat er weinig samenwer king is tussen organen die probe ren congressen naar Nederland te krijgen: hotels, congrescentra, de KLM etc. Als oorzaak kan worden genoemd, dat de handel vrij nu om de prijs zelf te bepalen DE-koffie als stunt artikel is gaan beschouwen om klan ten naar de winkel te lokken. Daardoor is het prijsverschil tussen dit grootste en de vele kleinere mer ken zo klein geworden, dat de consu ment voor het eerste kiest Incidenteel De woordvoerder van Douwe Egberts in Utrecht meent echter, dat het stun ten met DE-koffie erg meevalt. „Men stunt zeer incidenteel, want ook de handel denkt aan zijn winstmarges, de eigen portemonnee. Op langere termijn bezien houdt men zich vrij behoorlijk aan onze adviesprijzen". Een andere reden voor de verschui vingen in koffiemarktaandelen is daarom waarschijnlijk ook de alge mene koffieprijsdaling tot voor de consument aanvaardbare hoogte. In de tijd van schaarste liep de prijs op van beneden twee gulden per pak van een half pond tot 6,82 in Juli 1977. Als gevolg hiervan daalde in genoem de periode het koffieverbruik rtiet tien tot vijftien procent en trad een marktverschuiving op naar de goed kopere, kleine merken. Herstel Sinds augustus 1977 is de koffieprijs als gevolg van het grotere aanbod op de wereldmarkt gedaald tot 3,84 per pakje van een half pond. De con sumptie bereikte daardoor nagenoeg het peil van 1975, waarbij de verbrui ker terugkeerde naar het wat duurde re merk, dat al gedronken werd voor de „koffiecrisis". De cijfers (bron: het weekblad Food- press van 10 januari 1979) bevestigen dit beeld tot op grote hoogte. Sinds het begin van de enorme koffieprijs stijgingen (juli 1975) is het marktaan deel van DE-koffie teruggelopen van 46 procent tot 39,9 procent eind 1977. In dat Jaar begonnen de prijzen te dalen, waardoor het marktaandeel zich in oktober 1978 ruimschoots had hersteld op 50,5 procent. Het op één na grootste merk, Van Nelle. behaalde in 1975 nog een marktaandeel van 12 procent. Dat steeg tot eind 1977 tot 13,1 procent en daalde vorig jaar tot 12,1 procent. Het Gala-merk van de Verenigde Le- vensmiddelenfabrieken <VLF) in Bolsward steeg tussen 1975 en 1978 van 9,5 naar 10,8 procent (na een hoogste punt van 12,7 procent), maar daalde in 1978 tot 8,7 procent. Kanis en Gunnik, een merk van DE) steeg tussen 1975 en 1978 van 5 naar 7,1 procent en belandde vorig jaar weer op 5,3 procent. Het marktaandeel van Albert Heijn- koffie was stabiel sinds 1975 tussen 5 en 5,5 procent. De „eigen" labels ken den in dezelfde periode een groei van 7,5 procent naar 12,1 procent nu. De overige kleine merken daalden tus sen 1975 tot eind 1977 van 14,5 pro cent tot 12,7 procent om vorig jaar weg te zakken naar 6 procent. i NEW YORK/PARIJS (Reuter) Het Franse automobielbedrijf Renault en het Amerikaanse concern American Motors (AMC) hebben een overeen komst ondertekend voor samenwer king bij de verkoop van personen auto's. In een gisteren uitgegeven verklaring zeggen de bedrijven dat de overeen komst mogelijkheden biedt voor de produktie van Renaults in de Ver enigde Staten. De Amerikaanse AMC-verkopers zullen binnen enkele maanden beginnen met de verkoop van de Amerikaanse Renault, „le car". Eind dit Jaar zullen in Frankrijk de Renault-dealers beginnen met ver koop en reparatie van de AMC-Jeeps. Naam bank Rente vast gedurende: Afsluitprov (procenten) Rentepercentage met zonder gemeentegarantie ABN 5 Jaar 1 jaar 1.5 1.5 9.25 9.0 9.25 9.0 AMRO-Bank 5 Jaar variabel 1.5/2 1.5/2 9.25 90 9.25 9.0 Bouwfonds 30 jaar 5 jaar 2 jaar 1.5 1.5 15 98 925 90 98 9.25 90 Centraal Beheer 5 jaar 9.0 9.0 Ennia 10 jaar 89 89 <r Nat. Nederl. 10 Jaar 8.9 8.9 NMB 5 jaar 2 jaar 1.5 1.5 9.4 9.2 9.4 9.2 Rabobank (adviesrente variabel 1.25 9.0 9.0 Rabo-Hyp. Bank 5 jaar 1.5 9 4 9.4 RPS 5 jaar 1.— 9.0 9.0 Spaarbank R'dam 5/3 Jaar 1 jaar 1.— 2 9.0 80 '9.0 80 Stad A'dam 5 jaar 1.— 9.0 9.0 Westland/Utrecht standaard no risk budget 5/10 Jaar 5 jaar variabel 2 2 2 9.0 9.4 9.0 92 9.6 9.0 Geldt voor alle levensverzekeringsmaatschappijen die lid zijn van de NVBL De hypotheekrentes zijn niet gewijzigd. (Publikatie samengesteld door de Vereniging Eigen Huis Amersfoort) Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het ziet ernaar uit, dat de investeringen van de chemische industrie dit jaar, vergeleken met 1978, zullen dalen van 1912 miljoen tot 1400 miljoen. Laatstgenoemd bedrag zal vrijwel geheel betrekking hebben, op vervangings investeringen. „NCI", het orgaan van de Vereniging van Nederlandse chemische Indus trie, noemt een aantal redenen voor het achterblijven van de investe ringen: in de buiksector (massachemica- liën) bestaat wereldwijd nog altijd overcapaciteit; de vraag naar chemische produk- ten en grondstoffen daarvoor groeit slechts aarzelend (ongeveer 3 pro cent); er zijn weinig uitbreidingen of nieuwe investeringen in de chemi sche Industrie in Nederland aange kondigd; de „pijpleiding" raakt leeg; grote investeringen in de chemi sche industrie gaan meestal schoks gewijs. Het blad merkt op, dat overcapaciteit geen onbekend begrip is in de chemi sche industrie, zeker wat de bulkpro- dukten betreft. De grootschaligheid van deze moderne industrie dwingt tot het nemen van grote stappen bij nieuwe investeringen. De vraag naar chemische produkten en de grondstoffen daarvoor steeg sinds de opkomst van deze industrie tak na de oorlog telkens zo snel. dat de vraag de grotere capaciteit al spoedig had ingehaald. Die groei gaat nu langzamer, het inlopen gaat lang zamer, de overcapaciteit duurt ook langer. Tussen het tijdstip van beslissen voor een nieuwe investering van zulke gro te objecten en de Ingebruikstelling van de nieuwe installatie ligt meestal een reeks van jaren. Het vergunnin gensysteem was er oorzaak van. dat de totale tijdsduur tot gemiddeld vijf jaar opliep. De consumptieve groei is na de oliecrisis in 1973 kleiner gewor den, de noodzaak tot nieuwe investe ringen deed zich niet zo dringend voelen, maar de uitvoering van de op stapel staande plannen heeft kenne lijk tot het afgelopen jaar geduurd. De „pijpleiding" is nu leeg. STERDAM Het Nederlands ingenieursbureau Kellogg tinental, heeft van de Volksrepubliek China een opdracht angen voor het ontwerpen van een kunstmestfabriek. Het ag dat met de order is gemoeid, is niet bekend gemaakt. transactie; Bredero zelf volstond met de mededeling, nog volop in bespre king te zijn met ASM en de gemeente. De Kamer van Koophandel Midden- Gelderland wil, dat het ASM-terrein behouden blijft als industriegebied. Of dat gebeurt is onzeker. De Arn hemse gemeenteraad moet daarover beslissen. Het ministerie van Econo mische Zaken, dat vóór de sluiting van ASM nog enkele miljoenen in het bedrijf heeft gestoken, heeft de trans actie mët Bredero goedgekeurd. Dit op voorwaarde, dat op het ASM-ter rein geen schepen meer gebouwd mo gen worden. ADVERTENTIE <gg Continental zal raadgevende Idministratieve diensten leveren 'erantwoordelijk zijn voor de op- iig van Chinese ingenieurs. In de Sltmestfabriek die door China bnal Chemical Construction It gebouwd wordt het ureum- es van DSM-Stamicarbon toege- Hiervoor heeft Stamicarbon li- Ie verleend. a 1963 ontwierp en bouwde Kel- Continental (toen als Continen- Engineering; een volledige doch- ran Vmf-Stork) de eerste ureum Stmest)fabriek voor de Chinese Isrepubliek. Kellogg Continental geassocieerd met Pullman nerika); Vmf-Stork heeft nog (leelneming van 25 procent. ^P: De Koninklijke Nederlandse ferfabriek heeft in de tweede helft 11978 de winst, ten opzichte van irste zes maanden van dat jaar, Jyerdubbelen. (In de eerste helft ■978 was de nettowinst 3.7 mil- I Niettemin zal het eindresultaat ]1978 voor de totale onderneming Jnegatief zijn, omdat er voorzie- «n nodig zijn voor de machinefa- Okto in Winschoten. het thans lopende jaar verwacht NP een positief resultaat. Hierbij t er vanuit gegaan, dat Okto in I nagenoeg geen negatieve in- i meer zal hebben op het con- [esultaat. Okto is, aldus voorzlt- ten Duis van de raad van be- 1 van de KNP. nu in staat een Iprodukt te maken. pEDERO: Bredero Vastgoed in ht heeft twaalf miljoen gulden ^ld voor de terreinen van de Arn- Scheepsbouwmaatschapplj Dat bedrag kan hoger worden, kelijk van de bestemming die febied krijgt. Wethouder Stapel- van Arnhem heeft dat meege- f. De ASM-directie bevestigde de AMSTERDAM De koers van de Amerikaanse dollar heeft zich giste ren in Amsterdam steeds boven de 2 bewogen. Nadat ruim anderhalve cent hoger was geopend op 2,0025 1,9865 slot dinsdag), werd gedurende de dag kalm gehandeld. De officiële fixatie bedroeg 2,0030 hetgeen tevens het hoogste punt van de dag was. De slotnotering kwam uiteindelijk op 2.00. Op de belangrijkste wisselmarkten van Europa is de dollar gisteren even eens wat (verder) gestegen. De koersverbetering die de dollar de afgelopen dagen te zien heeft gege ven. wordt algemeen toegeschreven aan het bericht dat president Carter van plan is in de loop van de week mededelingen te doen over de inflatie in de Verenigde Staten. De valutahandel speculeert er kenne lijk op, dat dat gunstige mededelin gen zullen zijn. De omvang van de handel in dollars is de laatste dagen overigens klein. De Spaanse zon Waterskiën, zwemmen en niksdoen aan de stranden van Mallorca. Op excursie naar Valldemosa en de grotten van Drach. Parels kopen en na de tapas de lekkerste paella van het eiland ontdekken. De Griekse zon Neerstrijken op het strand van Rhodos. Uitvoerig de oude stad verkennen. Wat aardewerk meenemen voor thuis. Een ex cursie maken naar de Acropolis van Lindos. Op een terrasje bij de haven luisteren naar de Bouzoukia. De Oostenrijkse zon Genieten van de bergen in Tirol. Na een Enzian smullen van Kalbsbraten en Apfelstrudel. Vissen en bergbeklimmen. Zeilen op de Achensee. Snuffelen in sfeervolle winkelstraatjes. Delunesische zon. Bruin worden op het zandstrand bij de oude muren van Sousse. Couscous eten en mintthee bestellen. Lederwaren uitkiezen op kleurige markten. Op excursie naar Carthago. Zwemmen en waterskiën zoveel als u wilt zwemmen of paardrijden. Verse vis eten met een glaasje Aquavit. Kijken of er nog wat houtsnij werk in uw koffer kan. De Amerikaanse zon. De Indonesische zon De Nieuwe Wereld zien vanuit uw bestemming in Florida. Naar Disneyworld natuurlijk, naar Miami Beach en Kennedy Space Center. Op z'n Amerikaans steaks en hotdogs eten. Tot rust komen op de stranden of in actie komen op het water. De Franse zon In de Périgord varkens naar truffels zien wroeten en die tóch lekker blijven vinden. Jeu de boules spelen met de mensen uit het dorp. Bij de wijnboer de cru gaan proeven. Verslingerd raken aan een tongstrelende bouillabaisse. Wat plaatselijke delicatessen meenemen om thuis na te genieten. De Noorse zon De rust en stilte opzoeken van de ongerepte natuur. Wandelen door wouden en langs fjorejen. Bergtochten maken, zeilen, Naar de mystieke pracht van het eiland Bali. Tochten maken langs sawa's, dessa's en warme stranden. Tempels bezoeken en de Kecak-dans zien. Zilver en batik op de kop tikken. Elke dag wat anders kiezen uit de Indonesische en Chinese keuken. Het adres waar u ook de andere reiszaken regelt, zoals vreemd geld, Eurocheques of reischeques en verzekeringen. Bij onze reisverkopende kantoren vindt u geselecteerde reizenpro- gramma 's bij elkaar van onder meer: Holland International, ANWB, Swiss Chalcts-Interhomc, BBI, FTS, Fred. Olscn Lines, Scanialux, Yugotours, Big Ben Tours, North Sea Ferries, Olau Line, Townscnd Thoresen, en nu ook Arkc Reizen! Van een onzer verslaggevers UTRECHT Er moet meer geld komen voor woningisola tie en ook moet de isolatie- subsidie per woning worden verhoogd. Dit bepleit het CNV in een brief aan staatsse cretaris Brokx (Volkshuisves ting). Wanneer in aanmerking wordt geno men. aldus de brief, dat in de Jaren tachtig de beschikbaarheid van ener- giestoffen zal afnemen, „ontkomen wij niet aan de indruk, dat de maatre gelen schriel afsteken tegen de om vang van de problematiek". Het wordt daarom noodzakelijk ge acht, dat uit overwegingen van natio naal belang, een groter bedrag voor dat doel wordt uitgetrokken en meer subsidie per geval wordt gegeven. Het CNV dringt er ook op aan. de isolatie-eisen die voor nieuw te bou wen woningen gelden, ook toe te pas sen op woningen die worden gereno veerd. Voorts zou het aanbeveling verdienen, de financieringsmogelijk heden voor huurwoningen en eigen woningen te verruimen. In dit verband kan worden gedacht aan tegemoetkomingen zoals het rijk die kent voor huurwoningen van toe gelaten instellingen en gemeenten. Op deze wijze zou de drempel, om over te gaan tot isolatlevoorzlenln- tjen. eveneens worden verlaagd. PHILIPS Philips wil het 35 pro cent belang van de Luxemburgse Ar- bed in Feiten und Guillaume Carls- werk AG in de Bondsrepubliek over nemen. Philips heeft al 35 procent van de aandelen van deze maat schappij in handen. Alvorens de be sprekingen voort te zetten, hebben Arbed en Philips besloten het Bun- aeskartellamt hun plannen ter goed keuring voor te leggen. I

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 13