Provinciale VVV sterk in activiteiten beknot Van der Luit Promotie Congresgebouw via Jaar van het Kind 3 l 'Verkoop' Zuid-Holland door geldgebrek bemoeilijkt Slechte opkomst onderzoek naar baarmoederhalskanker Bij het tien-jarig bestaan KORT KORT NIEUWS Begrafenissen - Crematies C0NTR0LELEIDER WOENSDAG 10 JANUARI 1979 REGIO DEN HAAG TROUW/KWARTET 1 door Haro Hielkema DELFT In de strijd om de gunsten van het toeristenvolk neemt Zuid-Holland een belangrijke plaats in Keukenhof, Euromast, Madurodam. Binnenhof, Avifauna, de molens van Kinderdijk: zij zijn paradepaardjes in een provincie, die daarmee een rijk geschakeerd tableau van te bezoeken evenementen heeft. Toch 1s er van een echt Zuidhol- lands toeristisch programma nau welijks sprake ..Zuid-Holland Is de provincie die verreweg het minste uitgeeft voor haar provinciale VVV. zegt B Burmeister bedroefd. De di recteur van de provinciale VW klaagt over de geringe middelen, waarover hij beschikt om Zuid-Hol land te promoten ..Het is niet zo dat Zuid-Holland geen geld be schikbaar stelt voor de recreatie, ze doet alleen weinig voor de VW Bundeling In een aantal provincies Is het pak ket van toeristische mogelijkheden sterk gebundeld Een sterk landelij ke provincie als Drente bijvoor beeld biedt zich aan de toerist als één geheel aan Vanuit Limburg wordt de publiciteit geconcentreerd gebracht. In Noord-Holland wordt elke zomer de Toer-in georgani seerd: toeristische activiteiten en evenementen door de hele provincie heen. En de Friese WV presenteert zich aan het ..buitenland'' als een soort provinciale actiegroep. ..Maar Zuid-Holland doet relatief weinig aan het WV-werk. Op pro vinciaal niveau leeft de gedachte dat de VW's in de steden al vrij grote budgetten ter beschikking hebben en dat Rotterdam. Den Haag, de badplaatsen, de Keuken hof en zo zelf maar hun promotie moeten regelen." zegt Burmeister „Wij hoeven niet per se zoveel geld te hebben als de. WV's In Friesland of Drente, maar het bedrag waar mee wij moeten werken, is wel bui tengewoon laag: daar vilt bijna niet mee te werken." Voor de provinciale VW kan er ln de provinciale begroting 65.000 gul den af: een schijntje tegenover de tonnen die elders te verteren zijn. „Wij draalen meer op de steun die we van de plaatselijke WV's krij gen." aldus Burmeister. De mede werking van de WV's zowel fi nancieel als ln mankracht wordt op het kantoor van de provinciale WV op de Markt ln Delft een „uniek samenwerkingsverband" genoemd. Economisch aspect WIJ hebben een coördinerende taak. Bij het publiek wordt de vraag steeds groter naar gebundelde acti viteiten. Natuurlijk kunnen steden als Rotterdam en Den Haag heel goed hun trekpleisters promoten. En de VW's in kleinere steden, in de Waarden en ln andere polderge bieden schieten heus niet tekort In hun werk om de toeristen plaatse lijk wegwijs te maken Maar naar mijn idee moet het toeristisch pro- dukt ln de verkoop veel meer ge bundeld worden. Het toerisme is economisch voor de provincie Zuid- Holland van uitermate groot be lang." Burmeister heeft de Indruk dat in de provincie en ook ln het provin ciaal bestuur onvoldoende onder kend wordt wat de Invloed van het toerisme voor de economie is. „Er staat in geen enkel politiek pro gram iets over toerisme. Niet ln Amsterdam, waar het toerisme een ruime bron van inkomsten is; niet in Delft en landelijk niet." Delftse WV De mogelijkheden van de Zuidhol landse VW zijn beperkt. Enkele Jaren geleden werd zelfs de vraag gesteld of een langer voortbestaan nog wel haalbaar was, omdat de provincie op de Jaarlijkse bijdrage ging beknibbelen. Als oplossing in de financiële nood werd de provinci ale WV naar Delft overgebracht en kreeg de coördinerend instantie on derdak in het plaatselijk VW-kan- toor. Directeur Burmeister, ad junct-directrice mevr. M. L. Broos- Munnik en een assistente zijn nu zowel voor de provinciale als voor de Delftse WV werkzaam. „Omdat een provinciale WV een zekere spreekbuis is voor de plaat selijke WV's. kon er niet één pro vincie zomaar uitvallen," aldus Bur meister. „Maar met een dergelijk gering budget is onze werkwijze ui- De Keukenhof, een van de grootste trekpleisters in Zuid-Holland terst beperkt. Als we Iets onderne men doen we dat met de VW's in de verschillende plaatsen. Zo geven we een paar keer per Jaar een toeristen- krant uit. de .Toer-is-mee-krant'. die over alle vakantiegebieden in formatie geeft. En vorig Jaar heb ben wij een provinciale Recreatie atlas uitgegeven." Atlas Via de diverse VW's en in de boek handel is die atlas (die toeristische informatie over Zuid-Holland geeft, plattegronden van stedencentra be vat en openluchtrecreatiemogelijk heden aangeeft) voor 9,90 ver krijgbaar. Bij de provinciale VW, Markt 85 te Delft is deze atlas bo vendien te bestellen. „Meer is voorlopig niet mogelijk." zegt de WV-directeur berustend. „We zouden bijvoorbeeld graag een toeristisch magazine over Zuid-Hol land samenstellen, waarin alle toe ristische trekpleisters, campings, hotels, restaurants en recreatiemo gelijkheden vermeld worden. In veel provincies bestaat zo'n gids. in Zuid-Holland niet. We zouden ook wel eens een onderzoek willen laten instellen naar het economisch ef fect van het toerisme voor Zuid- Holland. Per Jaar zouden er zo'n tien miljoen mensen naar Zuid-Hol land komen, maar dat is natte-vin- gerwerk. In Zuid-Holland bestaat een beetje de neiging alle aandacht te richten op de recreatie-voorzie ningen, op de fietspaden, maar het toerisme en met name het bezoek van buitenlanders is een grote bron van inkomsten. Denk aan Den Haag als congresstad, Rotterdam als havenstad." Burmeister hoopt dat zijn organisa tie in de toekomst toch wat meer armslag krijgt. „Misschien is er meer mogelijk, bij voorbeeld in sa menwerking met de provinciale voorlichting. Er zijn recreatie-gebie den, die te weinig bekend zijn. De watersport neemt, ook in Zuid-Hol land, steeds meer toe; fietsen komt meer en meer ln de belangstelling." De provinciale WV zal trachten aldus het jaarverslag over 1977 meer duidelijkheid te scheppen voor de toerist'recreant en de eigen bevolking in het imago van de VW „wat ze kan en doet voor de toeris ten respectievelijk de eigen bevol king." Ernstige gevallen bij 6 a 10 op de 1000 vrouwen Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De opkomst bij het bevolkingsonderzoek naar baarmoederhalskanker in het gewest 's Gravenhage moet worden verbeterd. Er zal een aantal maatregelen worden genomen om die verbetering te bereiken. Dit heeft het bestuur van het gewest gisteren meegedeeld. Voor dit onderzoek worden alle vrou wen uit de bij het gewest aangesloten gemeenten Den Haag, Leidschen- dam, Nootdorp, Zoetermeer, Voor burg en Rijswijk met een leeftijd tussen de 35 en 55 jaar éénmaal ln de drie Jaar opgeroepen, ln het totaal gaat het om 75.000 vrouwen. Sinds het begin van het onderzoek (oktober '77) gaf bijna een derde van de opge roepen vrouwen geen gehoor aan de oproep. Om de opkomst te bevorderen zal het aantal standplaatsen van de onder- zoeksauto worden uitgebreid; de in formatietelefoon. die tot nu toe alleen beantwoord werd op dagen dat de ondeizoeksauto gesloten was. is voortaan dagelijks van 8.30 uur tot 12.30 uur bemand. Ook zal er meer aandacht worden besteed aan de voorlichting over het hoe en waarom van het onderzoek. De opkomst in Den Haag, zo blijkt uit de verdere resultaten van het onder zoek, is in vergelijking met de andere gemeenten van het gewest lager. Het zelfde beeld doet zich voor in andere regio's waar een bevolkingsonder zoek naar baarmoederhalskanker is gedaan: de opkomst op het platte land was ook daar hoger dan in de grote steden. Afwijkingen Het Nederlands Congresgebouw aan het Haagse Churchill plein dat via het Jaar van het Kind moet worden opgestoten in de vaart der volkeren. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het Nederlands Congresgebouw ln Den Haag bestaat in maart alweer tien jaar Onder het motto „je kan jezelf nooit genoeg promoten" heeft de directie deze gelegenheid aangegrepen om eens flink uit te pakken. Verspreid over het hele jaar wordt een aantal evenementen georganiseerd, allemaal in het teken van het Jaar van het Kind. Van elke duizend vrouwen die sinds oktober '77 onderzocht zijn. waren er zes tot tien bij wie een ernstige afwij king werd geconstateerd. 25.000 vrou wen zijn inmiddels onderzocht, van twee gemeenten zijn de uitslagen nog niet bekend. 310 van de ruim 13.000 onderzochte uitstrijkjes gaven aan leiding om de vrouw te verwijzen naar haar huisarts. In 116 gevallen bleek er sprake te zijn van een ernsti ge afwijking, in 194 gevallen was ver dere controle nodig. Die Haghe: betere straatnaambordjes nodig in Den Haag DEN HAAO - De Haagse ge- schiedkundige vereniging Die Haghe wil dat op de straat naambordjes in Den Haag dui delijker tot uiting wordt ge bracht waarom de straat naar een bepaald iemand of iets is genoemd. Op elk bordje zou een toelichting moeten worden ge zet, aldus de vereniging in een brief aan de gemeenteraad, waaruit blijkt wat de aanleiding was of die iemand of iets te eren met een vernoeming. Te vaak gebeurt het nu nog, zegt Die Haghe, dat dat eerbetoon eigen lijk geen inhoud heeft, omdat volstrekt in het ongewisse wordt gelaten wat de naam op het straatnaambordje voorstelt. Als voorbeeld noemt de vereni ging onder meer de Emants- straat, die niet genoemd is naar de bekende schrijver uit het eind van de vorige eeuw. maar naar diens gelijknamige groot vader mr. Marcellus Emants, die van 1816 tot 1846 gemeente secretaris was. Op het bordje wordt beslist niet duidelijk ge maakt dat het hier om deze Emants gaat; een duidelijk om schrijving van de functie van de man en de tijd, waarin hij heeft geleefd zou deze onkunde voor komen. Spoorwegen ZOETERMEER Het reiziger aanbod voor vervoer met de Sprint binnen Zoetermeer zal. volgens t Nederlandse Spoorwegen, in 191 met 250 procent zijn toegenomen. O dit moment stappen per dag ong veer 1400 mensen ln de Sprinter oi zich binnen Zoetermeer te verplaa sen. Rond 1985 moeten dit er 500 zijn, aldus de prognoses van d Spoorwegen. Volgens de NS moet he begin van deze stijging dit Jaar al I zien zijn. als het complete sprinte traject in gebruik genomen is. He forensenverkeer van Zoetermeer nai Den Haag is sinds de ingebruiknam van de Sprinterlijn blijven stijgei Eerste tellingen leerden dat de 840 reizigers die aanvankelijk van d trein gebruik maakten, uitgroeidei tot 10400. Uit de totaalcijfers van d NS blijkt, dat het gehele reizigersaai bod voor de Zoetermeerlijn is gestt gen van 10.200 tot 13.000 per dag. ws een stijging van veertien procent b< tekent. De NS verwacht dat in 191 dagelijks 23.100 mensen van de Zot termeerlljn gebruik zullen maker Dat is zeventien procent meer dan i het huidige aantal. D'Oude Morsch LEIDEN De gemeenten Leiden w alle straten ln d'Oude Morsch, ee grondige opknapbeurt gaan gevei Naast de straten zullen de riolen e enkele stukken kademuur langs d Beestenmarkt en het Kort Galgewi ter worden vernieuwd. Vermoedelij na de aanstaande bouwvakvakanti zal begonnen worden met het herii delen van alle straten in de binner stadswijk. De Leidse gemeenteraa heeft vorig jaar al een bedrag van 3.! miljoen gulden uitgetrokken voor d opknapbeurt. De bewoners van d'Oi de Morsch kunnen deze en volgend week nog hun stemgeluid laten hore over de gemeentelijke plannen. Dez behelzen onder andere een volledi nieuwe straatinrichting en de aanle van parkeervakken. De Bataaf DEN HAAG De wijkvereniginj Van Stolkpark meent dat er beslis! geen sportpalies of iets dergelijks van kolossale omvang rond de gemeente lijke erfpachtsgrond van „De Bataaf' mag komen. De wijkvereniginj schrijft dit in een brief aan de ledei) van de Haagse gemeenteraad. In d< brief wordt met klem verzocht on) een voorbereidingsbesluit af te kon digen, waardoor dergelijke ongunsti ge ontwikkelingen in het natuurgei bied voorkomen kunnen worden. D( wijkvereniging heeft niet zo veel ver trouwen ln de mededeling van dt gemeente dat het „denkbaar" is daj er nabij „De Bataaf" grote gebouwen geplaatst zullen worden. Gewezei) wordt op de bouw van <Je Observatie] kliniek „Sandhaghe" en de bejaar dencentra „Duinrust" en „Deo Grati as". De wijkvereniging eist, dat ze bn de komende ontwikkelingen ronc „De Bataaf" in het allereerste stadi um bij de zaken betrokken wordt. Bibliotheek 's—GRAVENZANDE - B. en w. van 's-Gravenzande stellen de gemeente raad voor een aanvullend krediet uil te trekken voor de bouw van eeq bibliotheek aan het verlengde van de Van Geeststraat. De gemeenteraad van 's-Gravenzande stelde ln april vorig jaar een bedrag van 3.005.801 gulden ter beschikking voor het bou wen van de bibliotheek met twaall woningen. Ditmaal betreft het een bedrag van 175.000 gulden. De oor zaak is. volgens het raadsvoorstel voornamelijk gelegen in het hoger* wensenpakket met als gevolg daar van hogere bouwkosten en inherenl daaraan een hoger architectenhono- rarium. Want dat thema is „sympathiek en Internationaalmeent directeur Van der Staaij Die met genoegen consta teert dat zijn gebouw het afgelopen jaar voor het eerst sinds de opening met minder verlies heeft gedraald dan het Jaar ervoor. Een ton minder waarschijnlijk Nog altijd een tekort van 6.3 miljoen, maar congresgebou wen maken nu eenmaal geen winst Moeten over de hele wereld door de overheid gesteund worden Belangrijkste factor van het terug dringen van het verlies is volgens de directeur het feit dat de salarissen ln 1978 niet ongecontroleerd zijn geste gen Verder zijn de opbrengsten aan laalhuur en horeca tot 1.3 miljoen gulden opgelopen Het Congresgebouw heeft nu. na een kritiekvolle beginperiode, „met val len en opstaan" wortel geschoten in Den Haag. aldus Van der Staaij. Hij wijst op de miljoenen guldens die van congresgangers bij de Haagse mid denstand terecht komen. Maar met zijn 2500 evenementen en meer dan 600 000 bezoekers per Jaar zit het ge bouw nog niet vol. Het zouden er op den duur best Jaarlijks 3500 gebeurte nissen kunnen worden Kind aan bod Daarom wordt het tienjarig bestaan gebruikt om het Congresgebouw nog ADVERTENTIES Rouwkamers te Leiden en Wassenaar Transporten in binnen- en buitenland Leiden, Willem de Zwijgerlaan 179 Postbus432 2300AK Leiden, telefoon 071-14 26 44* Wassenaar Dcijlerweg 127. telefoon 01751-1 24 36 Katwijk. Heinsiusstraai 10. telefoon 01718-1 51 85 Voorschoten.Hv.icinthAti-a.it 7. telefoon 01717-59 85 eens in de aandacht te brengen. Uit gangspunten zijn onder meer de con gres- en vergaderfunctie van het ge bouw en de functie van „thuishaven" van het Residentie Orkest. Verder wil het Nederlandse Congresgebouw die nen als „gemeenschapscentrum" voor Den Haag en omstreken. Om dat te bereiken zal men proberen vla een aantal verbeteringen ln het gebouw de „gezelligheidsgraad" te verhogen. Het gehele Jaar komt het kind aan bod in het Congresgebouw. Kinderen die in maart 10 Jaar worden, krijgen een verjaardagsfeestje aangeboden. Er komen fotowedstrijden, een bal letvoorstelling, een feest voor het per soneel en een tentoonstelling van ver antwoord speelgoed. Op 13 mei is er een Unicef-wandeltocht waarbij de Jonge deelnemers per kilometer een bedrag dienen te betalen ten behoeve van hun leeftijdgenoten ln de Derde Wereld. Op 2 november een Open Dag voor de Jeugd: een Jeugdfestlval zoals liet Haagse CDA-raadslid Blan- kestijn het wilde. Na een afsluitend congres van de Nationale Commissie Internationaal Jaar van het Kind om te zien wat er helemaal bereikt Is. wordt op 22 de cember de hele Haagse bevolking uit genodigd onder het motto; „Kerst drukte voor thuisblijvers." De bedoeling is dat tegen die tijd duizenden mensen meer overtuigd zijn van „de goede aanvoerwegen. de PWA-zaal. de culinaire mogelijkhe den. de ruimtelijkheid, de ligging bin nen .de groene stad aan zee', vlakbij een hernieuwd Schevemngen. en de goede hotelaccommodatie van het Nederlands Congresgebouw ISRAELAVOND G. Jukema. hervormd predikant in Schevenin- gen, zal op de eerste Israëlavond in het nieuwe jaar van de Scheveningse afdeling van het Genootschap Neder land-Israël op donderdag 11 januari om 20 uur in wijkgebouw Rehoboth, Nieuwe Laantjes 127 in Schevenlngen praten over de Dode Zee-rollen, Toe gang: vrij. TURNER Naar aanleiding van de overzichtstentoonstelling van de 19e eeuwse Engelse schilder Turner ln het Haagse gemeentemuseum zal prof. dr. A. G. H. Bachrach vanavond om 20.15 uur een lesing over de relatie van de schilder met Nederland hou den in de aula van het museum. DE LEYENS Op de Bert Haan- strastrook in Zoetermeer is morgen van 9 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 16.30 uur de gemeentelijke informa tiebus te vinden. In de bus wordt informatie gegeven over het toekom stige buurtcentrum De Leyens ln de gelijknamige buurt. LUNCHCONCERT In de hal van het Provinciehuis, Koningskade 1 in Den Haag geeft het Gewestelijk Orkest morgenmiddag om 12.45 uur een uitvoering van zijn nieuwjaars concert. Dirigent: David Porcelljn. Toegang: gratis. ORGELCONCERT De Maas trichtse organist Jean Wolfs geeft morgen om 20.15 uur een concert op het orgel van de Rijswijkse Oude Kerk aan de Herenstraat. Uitgevoerd worden werken van Sweellnck, Bia- las, Frescobaldl, Froberger en Scar latti. Toegang: 2,50 gulden, CJP'ers betalen 1,25 gulden. KLEDINGSBEURS Een werk groep uit de Gereformeerde kerk uit Voorburg organiseert morgen een kledingbeurs in het zalencomplex van de Koningskerk aan de Kon. Ju- lianalaan in Voorburg (10 tot 12 uur, 13.30 tot 17 uur en 19 tot 21 uur). Een gedeelte van de opbrengst komt ten goede aan ontwikkelingsnulpprojec- ten van de kerk. PAUZEBIJEENKOMST Burge meester Schols van Den Haag speelt morgen van 12.55 tot 13.10 uur in een pauzebijeenkomst ln de Klooster kerk aan het Lange Voorhout in Den Haag. Muzikale medewerking wordt verleend door de organist Gerard Ak kerhuis BEKENDMAKING Hoogheemraadschap san Delfland Dijkgraaf en hoogheemraden van het Hoogheemraadschap van Delfland maken bekend dat met ingang van 11 januari 1979 gedurende dertig dagen, op maandag t/m vrijdag van 09 00-12.00 uur en van 14.00- 16.00 uur, ter secretarie van Delfland, Phoenixstraat 32 te Delft, ter inzage liggen de be sluiten van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland ter goedkeuring van de besluiten van de verenigde vergadering van Delfland van 1 juni 1978 en 19 oktober 1978 tot eerste en derde wijziging van de be groting van het hoogheem raadschap voor het dienst jaar 1978 Gedurende de termijn van tennzageligging kunnen op grond van artikel 19 van de Waterstaatswet 1900, JO arti kel 26 van die wet, schriftelij ke bezwaren hiertegen wor den ingebracht bij Hare Ma jesteit de Koningin. Het adres van beroep moet worden in gediend bij de Commissaris van de Koningin in de provin cie Zuid-Holland, Koningska de 1 te 's-Gravenhage. Delft, 5 januari 1979. Dijkgraaf en hoogheem raden voornoemd, A. P. van den Berge, dijkgraaf. J. T. van der Wal. secretaris rentmeester. Registeraccountants Alkmaar Beverwijk 's-Gravenhage Hoorn Zaandam Amsterdam Doetinchem Haarlem Leiden Zutphen Arnhem Ede Hoogeveen Purmercnd In onze vestiging te Leiden is plaats voor een met fiscale interesse. Onze gedachten gaan uit naar: - NIvRA-studenten, gevorderd tot en met het algemeen deel; - S.P.D.-ers (I en II) met ervaring zowel in de controle als in de aangiftepraktijk. Onze organisatie is een geheel van een aantal betrekkelijk kleine kantooreenheden (14 vestigingen met totaal 250 man, inclusief 32 accountants) waarin het beroep integraal wordt uitgeoefend. Geïnteresseerden worden uitgenodigd contact op te nemen met ons kantoor te Leiden, Zeemanlaan 22A, tel.: 071 -14 67 46 of met de afdeling Personeelszaken van het Secretariaat (Dubbele Buurt 2rd, Hoorn, tel.:02290-1 55 46). ZAKENFLITSEN Het Trefpunt BEHEER 6 BEM O G. biedt in de vrite sektor aan: LUXE EEN EN TWEE KAMER APPARTE MENTEN MET UNIEKE LIGGING NABIJ HET CENTRUM. TEL. INL.: 071-141066 ma t/m vwo van 14.00-17 00 uur. do l/m vnjd. van 10.00 t/m 13.00 uur (na 17.00 t/m 19 30 uur- Tet 071-896617) Autorijschool Noordzee kan leerlingen plaatsen op de personen auto. onze Volvo vrachtauto. INL TEL 01718-22458 NU OOK IN LEIDEN TEL 071-210675 INGELIJSTE SPIEGELS, MODERNE EN KLASSIEKE UITVOERINGEN, MEER DAN 200 MODELLEN IN VOORRAAD. GLASINDUSTRIE J. J. POPPINK Rotterdamseweg 60-6» Delft, tel. 015-561500 PLEXIGLAS GLASINDUSTRIE J. J. Poppink Jr. Rotterdam seweg 60-88 Delft, tel. 015-561500 KATTEBAK STEENTJES thuisservice, 1e kwaliteit, snel absorberend, reukloos. 2 zak ken van 20 kg voor 30.95. gratis thuisbezorgd (ook s avonds). TEL. 070-940516 1e klas antieke meubelen Bloemendaal antiek B.V. HOOQMADESEWEG LEIDERDORP TEL 071-410377 privé parkeerplaats

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 6