Toezegging ondanks gevaren 58 MILJOEN NEDERLANDERS 'Pais moet op Raad van State wachten' as Trouw #i Commentaar Stit uTïl hT^4'f. ook oma heeft koelkast nodig jooneis jooneis (2) Tankauto kantelt wegens gladheid Brabant welwillend bij uitbreiding General Electric Plastics De terugkeer van In kwestie Amsterdamse universiteit *■9 O n de melkboer! erbarmelijk abortus „blitsgosers" veiliger WOENSDAG 10 JANUARI 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 *Ja een paar keer met een aanvul- :nde looneis te hebben gedreigd, leeft de Federatie Nederlandse Vakbeweging de knoop doorge- lakt. Nederlands grootste vakcen- rale vraagt van de werkgevers een lanvullende loonsverhoging van 20 gilden voor iedereen. Toen die eis nog in de sfeer van het Ireigement zat. gebruikte de FNV - en het CNV trouwens ook als irgument dat men onverkort wen- te vast te houden aan de handha ring van de koopkracht voor de nkomensgroepen beneden de J0.000 gulden. Een tweede harde is van de vakbeweging was en is dat geen onderscheid mag irorden gemaakt tussen de men en, die werk hebben en de socia- uitkeringstrekkers. De gevolgen 'an de economische teruggang mo len, zo redeneerde de vakbewe- ing niet worden afgewenteld op legenen, die toch al in de schaduw ran het maatschappelijke leven zit- )eze argumentatie heeft de FNV iu aangevuld met verwijzingen naar de herstructurering van de kinderbijslag, de verhoging van al lerlei gemeentelijke belastingen en de bezuinigingsmaatregelen uit Bestek '81. Die extra argumenten zijn ook wel nodig, want uit de )erekeningen van het Centraal Planbureau blijkt dat de doorsnee werknemer er dit jaar in koop- cracht niet op achteruitgaat en dan s er al rekening gehouden met het vervallen van de extra kinderbijs- ag voor studerende of invalide testienjarige kinderen. De halve- ing van de kinderbijslag voor het Toch is daarmee de kous niet af. Want ook al zou de vakbeweging noeten kiezen tussen niets doen n zo een koopkrachtverlies voor ommige laagstbetaalden aanvaar- lend of een globale maatregel, lan nog rijst de vraag of er per se noet worden uitgeweken naar een lanvullende loonsverhoging voor edereen. Dm te beginnen zou een hogere 'loer in de prijscompensatie veel neer dan een loonsverhoging voor edereen ten goede komen aan de aagstbetaalden. Het maakt nogal vat uit of iemand 260 of 300 gul len per procent prijsstijging krijgt 'ecompenseerd. En wanneer tij lens het CAO-overleg zou blijken lat er verder enige ruimte voor erhoging van de loonkosten aan- vezig is. dan zou deze ruimte bij voorkeur kunnen worden benut >m maatregelen te betalen die verkgelegenheid bevorderen. ■let is met name het CNV dat deze veg wijst en ook de Industriebon- len FNV hebben al laten weten lat ook zij de handen willen vrij louden om met die twintig gulden ventuele werktijdverkorting te jetalen. Ook het FNV sluit overi- -ens niet uit dat het deze kant zal jpgaan, maar waarom er nu de- nonstratief voor een globale oonsverhoging bovenop de prijs- rompensatie is gekozen? eerste kind valt wel buiten de koopkrachtberekeningen en dat geldt ook voor de verhoging van de gemeentelijke belastingen en straks wellicht voor de maatrege len in de gezondheidszorg. De FNV geeft toe dat er op dit moment geen „cijfermatige onder bouwing" is te geven voor de noodzaak van een aanvullende looneis. Toch zal de stelling op gaan, dat er achter de officiële cijfers vele gezinnen schuilgaan die onevenredig zwaar door de bezui nigingsmaatregelen zullen worden getroffen. Statistieken geven meestal een globaal inzicht. Het gezin dat „toevallig" wordt gecon fronteerd met een werkloze vader, een studerend kind dat zestien jaar wordt en een forse verhoging van de gemeentelijke tarieven is in die statistiek niet terug te vinden. Het draait nu om de vraag of de inkomenspositie van een nog on bekend aantal huishoudens een loonsverhoging over de gehele li nie rechtvaardigt. Zijn er werke lijk geen maatregelen te beden ken, die alleen en uitsluitend al te zwaar getroffen gezinnen ont lasten? Uit de globale looneis, die de FNV stelt en die het CNV zonodig als nog wil stellen, blijkt eigenlijk al dat de vakbeweging niet beschikt over een instrumentarium dat ver fijnd genoeg is om het loonbeleid naar bijzondere groepen werkne mers te kunnen differentiëren. Het CAO-beleid is per definitie collec tief en dus globaal van aard. Het antwoord op die vraag ligt besloten in de politieke koers van het kabinet-Van Agt. Daar wringt de schoen en dat geldt voor beide vakcentrales. Want al stelt het CNV geen aanvullende looneis „ter wille van de werkgelegen heid" beide vakcentrales kun nen elkaar moeiteloos vinden in hun pogingen om het gevoerde kabinetsbeleid op onderdelen on gedaan te maken. Op zichzelf behoort ook dat tot de belangenbehartigende taak van de vakbeweging, maar op het mo ment dat de weerzin tegen een kabinetsbeleid zich dwars tegen de beslissingen van het parlement openbaart door het stellen van po litiek geïnspireerde looneisen, krijgt een dergelijke manoeuvre een bedenkelijke kant. Afgezien van principiële overwe gingen is het overigens ook zeer de vraag of het uit tactische overwe gingen zo verstandig is de werkge vers te confronteren met lasten die zij zelf niet hebben veroorzaakt. Hun verzet zal er niet minder om zijn. In een periode waarin kostba re zaken als de vervroegde uittre ding (ook volgens de vakbewe ging) de hoogste prioriteit dienen te hebben, is dat hoogst onge wenst. Ook zonder politieke bijbe doelingen zal het CAO-overleg al moeilijk genoeg zijn. 5TEENWIJK (ANP) Op de grens an Friesland en Drente is gistermor en een tankauto met LPG-gas door le gladheid van de weg geraakt en in en sloot terecht gekomen. Wegens intploffingsgevaar werd de weg igenblikkelijk door de politie van Veststellingwerf afgesloten. door Hans Schmit DEN BOSCH General Elec tric Plastics, een chemisch be drijf in Bergen op Zoom, heeft zich wat veiligheid betreft geen beste reputatie kunnen verwerven. De fabriek, in 1974 in een folder als een der schoonste en veiligste ter we reld aan de bevolking van Halsteren en Bergen op Zoom gepresenteerd, bleek na ver loop van tijd op diverse plaat sen te „lekken", waardoor ge vaarlijke stoffen als fosgeen, benzeen en methyleenchtori- de ontsnapten. Dat kwam niet alleen door ondeugde lijkheid van de installaties, maar ook doordat de bedrijfsleiding ernstig te kort schoot in zorgvuldigheid, zoals de Arbeidsinspectie in februari 1978 constateerde. Er is hard gewerkt aan verbetering van de veiligheid, maar de situatie is nog steeds niet zoals die zou moeten zijn. De uitworp van tolu een en methyleenchloride is nog steeds hoger dan toegestaan, de ge luidshinder aan de kant van de be bouwing van Halsteren gaat nog steeds tien tot vijftien decibel uit boven wat maximaal is toegestaan, terwijl de stankoverlast nog steeds niet is bedwongen. Terwijl de huidige problemen deels nog moeten worden opgelost, denkt de Amerikaanse multinational (die in de Nederlandse vestiging op het indu strieterrein Theodorushaven de kunststoffen Noryl en Lexan produ ceert) reeds enkele jaren aan verdere uitbreiding van het bedrijf. In juni 1977 liet General Electric het provin ciaal bestuur van Noord-Brabant we ten enkele bestaande installaties te willen uitbreiden en een monomeer- fabriek, een polymeerfabriek en een plascticplaatfabriek ergens in Euro pa. maar bij voorkeur in Bergen op Zoom. te willen bouwen. Voor een dergelijke uitbreiding moet het provinciaal bestuur vergunnin gen verlenen volgens de hinderwet en de wet luchtverontreiniging en Gene ral Electric wilde graag, op zo kort mogelijke termijn, weten of zo'n ver gunning tot de mogelijkheden be hoorde. Anders hoef je er als bedrijf niet eens aan te beginnen en kun Je beter meteen de blik richten naar een land waar ze niet zo moeilijk doen over milieu en veiligheid. Fosgeen incident De haast van General Electric werd doorkruist door het beruchte fos- geenincident. maar nadat het rumoer was verstomd en nieuwe veiligheids voorzieningen waren aangebracht, schreef het bedrijf het college van gedeputeerde staten opnieuw een brief. Het verzoek kwam er in het kort op neer dat weliswaar nog geen be slissing is genomen over de uitbrei ding. maar dat men toch al graag zou willen weten of de vergunningen er zouden komen En graag zo snel mo gelijk uitsluitsel, heren. De provinciale bestuurders bekeken de aanvraag en concludeerden dat de plannen een verzwaring van de belas ting van het milieu en een vergroting van het gevaar zullen betekenen. Maar ondanks dat het college van GS meent dat General Electric een be drijf is dat met zeer giftige en zeer exploslegevaarlijke stoffen werkt, zei de meerderheid (CDA en WD) in principe ja tegen General Electric. Na een aantal andere instanties nog om advies te hebben gevraagd, zal het provinciaal bestuur vandaag zo goed als zeker de voorlopige toezegging tot een definitieve maken. General Elec tric Plastics weet dan dat GS „de redelijke verwachting" heeft dat het de vergunningen zal verlenen. Alleen de twee socialistische gedeputeerden verzetten zich tegen de toezegging. Positief effect Waarom ondanks de onderkende ge varen toch een toezegging tot vergun ningenverlening wordt gedaan, ligt in deze Jaren vol sombere verhalen over werkloosheid en slechte economische vooruitzichten voor de hand: de werkgelegenheidssituatie in de regio is niet best en de uitbreiding heeft een positief effect op de betalingsba lans. Daarom hebben de ministers ,Van Aardenne (economische zaken) en Albeda (sociale zaken) zich even eens positief opgesteld. Van de be- ADVERTENTIE HUN STRIJDMACHT opnieuw van Het Spectrum Tekeningen, bij voorkeur in liggend for maat. sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859. 1000 AW Amster dam. Naam en adres aan de achterzijde 1 ri r w"f k. *7 1 vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. De inmiddels gewaarschuwde dienst voor gevaarlijke stoffen in Joure con stateerde echter geen gevaar voor ontsnappend gas waarna twee kraan wagens het gevaarte weer op de weg takelden. Het verkeer werd van half acht gistermorgen tot half drie 's mid dags omgeleid. trokken gemeenten zegt Bergen op Zoom ook ja. maar Halsteren daaren tegen wijst de voorgenomen uitbrei ding van de hand. Aan het ja-woord van GS zijn nog wel wat voorwaarden verbonden, zoals het oplossen van de huidige problemen (ontsnappingen, stank, lawaai). Ook moet de kans dat met een explosie in de polymeerfa briek (en die is niet onaanzienlijk) de Lexanfabriek met chloor- en fosgeen- installaties mee de lucht ingaat ..aan vaardbaar klein" zijn en moet de fos- geeninstallatie nu eindelijk eens een Jaar zonder gevaarlijke storingen werken. Protestbrief De welwillende houding wordt de Brabantse bestuurders niet door ie dereen in dank afgenomen. Meer dan vijfduizend omwonenden hebben een protestbrief ondertekend, milieu groeperingen verzetten zich en ook de Arbeidsinspectie heeft zijn bevreem ding over de toezegging uitgespro ken. Eén van de merkwaardige aspec ten is het feit dat het provinciaal bestuur nü al over de zaak praat. Er is geen enkel wettelijk voorschrift dat het college van GS nu al zegt de redelijke verwachting te hebben de benodigde vergunningen te zullen verlenen. General Electric moet nota bene zelf nog intern beslissen of er wordt uitgebreid en zo ja. waar die uitbreiding gaat plaatsvinden. Het provinciaal bestuur hoeft pas iets te zeggen als de aanvragen tot de vergunningen zijn ingediend; toezeg gingen voor die tijd zijn volstrekt overbodig en lelden alleen maar tot een beperking van de latere beleids vrijheid. GS zet zich zelf. nog voor er ook maar een aanvraag is Ingediend, met de rug tegen de muur. Hiermee wordt opnieuw de zo moeizaam tot stand gekomen milieuwetgeving uit gehold en ontkracht. Niet te overzien Maar nog merkwaardiger dan het ge ven van een toezegging die niet gege ven behoeft te worden en waarmee de eigen onderhandelingspositie bij voorbaat wordt ondermijnd, is het feit dat de toezegging betrekking heeft op een uitbreiding waarvan de gevolgen bij lange na nog niet zijn te overzien. Want niemand weet eigen lijk precies wat er nu in die nieuwe fabriek (Als die komt èn als die in Bergen op Zoom komt) gaat gebeu ren. De beschrijving van de processen Is zeer globaal. Het gaat om een ge heel nieuwe fabriek (het is geen kopie van een elders bestaande fabriek» en het verschaffen van gedetailleerde gegevens over de uitworp van stoffen en gevaren vergt miljoenen guldens en vele maanden. En die uitgaven doet Oeneral Electric pas als het een principe-toezegging van GS heeft. En GS geeft die; ondanks het incom plete beeld en het ontbreken van vele nadere gegevens. Voor de Arbeidsin spectie is de verstrekte Informatie volstrekt onvoldoende om zich een standpunt te kunnen vormen en deze dienst vraagt zich dan ook af waarom nu. vele maanden vóór de Interne beslissing van General Electric, op basis van zeer weinig gegevens een zo belangrijke beslissing moeten wor den genomen. Te hoge uitworp De onzekerheden en de toenemende gevaren bij de uitbreiding lijken niet gering. Zo zal het chloortransport per spoor door Bergen op Zoom verdub belen. terwijl de toename van het risico niet kan worden ondervangen in de vergunningen die volgens de hinderwet en de wet luchtverontreini ging moeten worden afgegeven De uitworp van tolueen en methanol (een nieuwe stof voor de Nederlandse vestiging) zal waarschijnlijk te hoog zijn. Voorts is de kans op een explosie bij een lek in de polymeerfabriek groot en zoals gezegd zou deze fa briek dicht bij de Lexan-fabriek ko men te staan. Dat het beter is niet te dicht bij het nieuwe bedrijf te wonen, erkennen GS ook want zij raden be bouwing van de Molenplaat af. Daar is een nieuwe woonwijk gepland, die dan op een afstand van twee kilome ter van het complex van General Electric zou komen te liggen. In Halsteren is men daar nogal boos over, omdat de eerste huizen in die gemeente nog geen vijfhonderd me ter van het bedrijf liggen. CDA. PvdA en twee plaatselijke partijen zorgden er dan ook voor dat de meerheid van de raad van Halsteren nee zegt tegen de uitbreiding. In de aangrenzende gemeente Bergen op Zoom denk het plaatselijke CDA echter geheel an ders over de uitbreidingsplannen en kan de provinciale toezegging dank zij de steun ook van de WD vanuit die gemeente op instemming rekenen. DEN HAAG (ANP) Het zou onjuist zijn als minister Pais de (sub)faculteiten van de Universiteit van Amsterdam vak groepbesturen zou opleggen nog vóór de Raad van State uitspraak heeft gedaan over het beroep dat de universiteit bij dit college heeft ingesteld. Dat betoogde gisteren staatsraad mr. J. M. Kan. die de hoorzitting van de Raad van State, afdeling bestuurlijke geschillen, voorzat. De minister van onderwijs en weten schappen zal worden gevraagd geen maatregelen te nemen totdat de Raad van State heeft uitgemaakt of ..Amsterdam" al of niet terecht expe rimenten met vakgroepbesturen wordt ontzegd. De universiteit had zich tot de raad gewend om te voorkomen dat de mi nister tussentijds zou ingrijpen. Pais liet vorige maand weten dat de uni versiteit tot half januari de tijd had om zelf orde op zaken te stellen. De universiteit zou er dan voor moe ten zorgen dat. zoals de wet wil. de vakgroepbesturen voor het meren deel bestaat uit wetenschappers in vaste dienst. Amsterdam wil echter dat deze groep de helft van de besturen vormt en dat de andere helft bestaat uit studenten en uit wetenschappers in tijdelijke dienst. Dat zou moeten gelden voor een groot aantal subfaculteiten, waar die regeling al enige tijd van kracht is. De universiteit beroept zich daarbij op een zogenaamd experimenteer-ar tikel in de Wet Universitaire Be- stuurshervorming waarbij een derge lijk bestuursexperlment in principe tot de mogelijkheden wordt ver klaard. Daarvoor moet dan echter een aanvraag worden Ingediend bij de minister en deze heeft alle aanvra gen afgewezen. In november en december van het vorig Jaar leidde dat tot de bezetting van het Maagdenhuis. Pais benoem de daarop het college van bestuur van de universiteit tot regeringscom missaris. Tijdens de hoorzitting gisteren be toogde mr. R. O. Louw namens de minister dat de situatie in Amster dam in strijd is met de wet en dat er sprake is van verwaarlozing. De toe stand, waarbij de helft van de be- stuursplaatsen wordt ingenomen door wetenschappers in vaste dienst en voor de rest door studenten en wetenschappers in tijdelijke dienst bestaat al jaren. Illllll Grootmoeders tijd, wanneer was dat eigenlijk? Als je die uitdruk king leest, schijn je daarbij aan het eind van de vorige eeuw. het begin van deze eeuw of ten min ste aan de eerste twintig, dertig jaar te moeten denken. Dat is natuurlijk nonsens. Want wat moeten de oma's van onze tijd daar niet van denken? Die vaak nog jonge oma's, die dan mis schien nog wel tips en middeltjes van hun moeders en grootmoe ders geleerd hebben, maar die tegelijk wel degelijk bij de tijd zijn en net zo goed met koelkas ten. elektrische strijkijzers en wasmachines op de hoogte zijn. Daarom is het goed dat „Oma weet het beter" (een bij Tiebosch in Amsterdam verschenen boek van Eveline Kalckhoven Smit, 14.90) niet alleen zaken behan delt die we tegenwoordig „nostal gisch" moeten noemen. Er staan „meer dan 2500 adviezen, ant woorden, recepten en huismidde len" in. voor het merendeel welis waar van die oma-wijsheden, zul len we maar zeggen, maar dan wel aangevuld met wat moderne verworvenheden. Een oude af- wastip bij voorbeeld, erg handig voor alleenwonende vrouwen en mannen die een hekel aan afwas sen hebben, is deze: serviesgoed en bestek dat in een heet sopje schoongemaakt is. kan daarna in heet, gekookt water worden ge legd Afdruipen moet dan nog wel. maar afdrogen hoeft niet meer, want door dat koken van het spoelwater heb je geen last van kalkaanslag en dus ook niet van gevlekte spullen. Het boek staat vol met dit soort handige tips: hoe je een paraplu waterdicht maakt, hoe je het druipen van kaarsen voorkomt, hoe je een smerige zemelap schoon krijgt of muffe keuken kastjes fris. hoe Je er achter komt of goud en linnen echt zijn. hoe je vliegen en vlooien vangt en een knellende ring van je vinger krijgt en nog veel meer. De „tips voor lijf en leden" zijn bij veel voorkomende ziekten makkelijk zelf toe te passén, de „tips voor moeder en kind" gaan in op de behandeling van moeder-en- kind-problemen vroeger en nu. en dan is er (natuurlijk) ook een hoofdstuk over kruiden Verder zijn er „oude kookrecepten en keukenadviezen", recepten die de eertijds ais „goede huisvrouw" bestempelde echtgenote op tafel bracht. Ook weer met handige foefjes, want die hadden al die goede huisvrouwen op de „kook school" opgedaan. Dat bevroren aardappelen bij voorbeeld best lekker smaken na twee keer ko ken. net als aangebrande aardap pelen. Tussen de ouderwetse, me rendeels simpele recepten vind Je ook weer modernigheden als koelkasten en diepvriesproduk- ten, want daar kan oma toch niet meer buiten. Hoofdstukken over natuurlijke schoonheidsmidde len. over bloemen en planten en Daar komt de melkboer. Een beetje ongewone verschijning zo. maar ook de weersomstan digheden in het Engelse graaf schap Kent waren bijzonder on gewoon. Melkman Joe Griffin die daar in het dorp Hotfield woont, kon door de sneeuwval zijn wagen niet meer gebruiken en nam daarom een slee en hon den. Zijn eigen trekhonden, want hij is lid van de Britse Husky-club en bezit zelf ook een aantal van deze poolhonden. Die moeten geregeld getraind wor den en zo sloeg Joe twee vliegen in één klap: hij kon zijn afgele gen klanten aan melk en levens middelen helpen en tegelijk de honden trainen. een zaai- en plantkalender voor groenten en kruiden completeren het boek. Erg leuk (en nieuw in een derge lijk boek) is een overzicht van de markten in het hele land, met plaatsen en waar mogelijk ope ningstijden. Het enige wat eigen lijk niet helemaal klopt is de omslagplaat: oma zit daar om ringd door uitsluitend ouderwet se potten, pannetjes en schoon maakmiddelen; de koelkast zie je er niet. Maar dat komt misschien doordat ze er geen bederfelijke etenswaren tussen heeft staan. Al sinds 1964 zit de 42-jarige Hen ry Tucker wegens een poging tot verkrachting in de staatsgevan genis van de Amerikaanse stad Richmond. Van dat „zitten" heeft hij negen maanden liggend in de ziekenhuisafdeling doorge bracht. maar dan zonder enige medische verzorging. De gevol gen zijn verschrikkelijk: de man was zo erg doorgelegen dat de maden uit zijn wonden kropen, en zijn heupgewrichten zo onher stelbaar beschadigd zijn dat hij voor de rest van zijn leven in een rolstoel zal moeten. Dankzij de bemoeienis van d'e Amerikaanse unie voor de burgerlijke vrijhe den (ACLU) krijgt Tucker nu een schadevergoeding van ruim een miljoen gulden, waarvan het. overgrote deel aan zijn medische behandeling besteed zal worden. Volgens de ACLU ondergaan in de V S. ..nog duizenden gevange nen dagelijks een verschrikkelijk lijden als gevolg van de erbarme lijke medische toestanden". De organisatie heeft op grond van het gebeurde gTatie voor Tucker gevraagd. Mevrouw Annelien Kappeyne van de Coppello vice-voorzit- ter van de WD-fractie in de Tweede Kamer heeft zo haar eigen ideeën over mannen die „nee" zeggen tegen abortus. In het feministisch maandblad Op zij zegt ze: „Er zijn veel mannen, vooral oudere mannen, die zich emotioneel erg tegen abortus ver zetten. Mijn veronderstelling is dat zij Of enig kind zijn Of een sterke moederbinding hebben De gedachte is dat zij zich niet kunnen voorstellen dat hun moe der hen niet had willen hebben. Ze kunnen het emotioneel niet verwerken dat ze misschien niet geboren waren. Er zijn veel mensen die ik ken die gewoon zeggen: nou. Ik ben tegen. Mijn omgeving zit vol met dat soort mannen, liberale mannen van wie Je het niet zou verwachten. Ik kan mijn stelling niet weten schappelijk onderbouwen, maar ik heb gemerkt dat het vaak wel klopt". Mensen die aan drukke straten wonen, weten er alles van: Als Je 's zomers eindelijk eens op Je balkon kunt zitten is het er niet om uit te houden van het lawaai dat auto's en vooral motorfietsen maken. Zelfs een automobilist beklaagde zich onlangs ln De Kampioen over die tweewielige lawaalproducenten. waarop on middellijk een fervente motorrij der ln het geweer kwam Een le zer uit Soest stuurde ons die reac tie ook ln De Kampioen toe. Het zijn niet „de" motorrijders, maar de Jongelui die extra la waaiige uitlaten op hun voertuig (ook auto's) monteren. „Dat la waai heeft niets met de snelheid uit te staan." schrijft de motorrij der. „Deze lieden rijden Juist ln een lage versnelling met veel toe ren om een nog „sportiever" ge luid te krijgen, maar blijven daarbij toch wel bij de vijftig kilometer per uur. al klinkt het dan ook of ze er vér boven zitten. Ik rijd nu mijn vierde motor en altijd met de standaardpijpen; als het mogelijk was zou ik nog stillere pijpen willen monteren en met mij vele anderen Het wordt in de motorwereld betreurd, dat er dergelijke lawaaipijpen gepro duceerd. geïmporteerd en ver kocht worden. Wij weten dat deze blitsgosers, de Jeugdigen die der gelijke rommel monteren, na een paar Jaar van de motor stappen nadat ze de echte motorrijders met hun kabaal en rijstijl ln dis krediet hebben gebracht." Met de grote rode reflector waar mee per 1 november alle fietsen hier moeten zijn uitgerust (net als met lichtgevende pedalen trouwens) zijn ze ln Amerika nog niet tevreden. Daar hebben ze een ronddraaiende rode reflector bedacht die boven het achterwiel gemonteerd wordt en door de pe daalbeweging ronddraait Zo zou fietsen nog veiliger moeten zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 5