Documentaire over kamparts Groot enthousiasme voor The King's Singers Charles Mingus, leven als een gespannen snaar Paraguay dekt Joseph Merigele Een nieuw blad voor „de bij uitstek welstandige lezer." NIEUWSNET VANAF7 FEBRUARI IN DE KIOSK. OORDEEL ZEUL Jaarlijks minstens half miljoen sportblessures En dan nog... Elvis' leven wordt verfilmd Schilder Leonid Fridman overleden Architect Nervi in Rome overleden Medisch onderzoek wijst uit: Auto vliegt in brand na botsing met benzinepomp r JK WHO zwakt rappoi over pokkenvirus a WOENSDAG 10 JANUARI 1979 KUNST/RAÖIO/TELEVISIE door Peter van den Berg AMSTERDAM Juist nu de discussie over het al dan niet vrijlaten van de drie van Breda weer is ontbrand en pal na de vertoning van een special over het werk van Simon Wiesen- thal brengt de AVRO vanavond op Nederland n om 22.10 uur een documentaire over de naspeuringen naar het doen en laten van de voormalige kamparts van Auschwitz: ,De jacht op dr. Joseph Mengele" Een betere „voorpubliciteit" had men zich dus nauwelijks kunnen wensen. De documentaire, waarvan gedeelten in het geheim zijn opgenomen, ls ver vaardigd door de Engelse televisie maatschappij Oranada en bewerkt door Cees van Drongelen. De Interes se voor Mengele is verklaarbaar uit het feit dat er ai twintig Jaar jacht op hem wordt gemaakt maar dat het hem tot heden ls gelukt om uit de handen te blijven van het gerecht Na het zien van de vijfentwintig minuten durende documentaire krijgt men de indruk dat de kamparts nooit gepakt zal kunnen worden, omdat hij onder speciale bescherming staat van Para- gauay's dictator president Stroess- ner. zelf ook geen lieve Jongen. Men gele zou zelfs adviseur zijn van een speciale politie-eenheid van de presi dent wat het opsporingsbeleid extra bemoeilijkt Knokploegen Iedereen die zich in Paraguay wat al te opzichtig bezighoudt met het zoe ken naar de verblijfplaats van Men gele weet zich snel omringd door knokploegen van ex-nazi's Een Ame rikaanse televisieploeg die al eerder tn Paraguay was voor eenzelfde re portage als hun Engelse collega's werd zelfs gearresteerd en direct het land uitgezet De ploeg van de Engel se televisie die duidelijk subtieler te werk is gegaan overkwam dat lot niet. maar kreeg ook geen enkele me dewerking van de Praguaanse autori teiten. Het ls dan ook wel zo goed als zeker dat een groot aantal invloedrij ke personen in Zuid-Amerika Joseph Mengele de hand boven het hoofd houdt De documentaire schetst duidelijk wie Mengele precies is en wat hij op zijn kerfstok heeft Dat is heel wat Omdat zijn werk in het concentratie kamp Auschwit2 later als ..weten schappelijk" werd betiteld is dat zelfs aanleiding geworden voor een boek van Ira Levin ..The boys from Brazil". De film onder dezelfde naam ging vong jaar oktober in première. Superras Getuigen die het kamp hebben over leefd bestempelen Mengele als nlet- sadisttsch maar wel als uiterst ge vaarlijk voor de mensheid. Mengele, verantwoordelijk voor de dood van duizenden geïnterneerden, experi menteerde op grote schaal met leven de gevangenen en in het bijzonder met minderheidsgroeperingen als Jo den en zigeuners. Hij was een specia list in de erfelijkheidsleer en wilde wetenschappelijk bewijzen dat Joden minderwaardig zijn. Hij selecteerde op lichamen en liet grote groepen tweelingen geboren worden om het superras te kweken: de Edelgermaan met blond haar en blauwe ogen. Daarvoor experimenteerde hij onder meer met kleurstoffen die in de ogen van de gevangenen werd gespoten Hij had een hele verzameling van helblauw tot groen en legde alles vast onder speciale codenummers. In Ja nuari 1945. toen de nederlaag van het duizendjarige rijk zich scherper afte kende nam Mengele uit Auschwits de benen, nadat hij eerder de bewijzen van zijn wandaden had trachten te vernietigen. Maar er zijn gelukkig nog getuigen die ook in de documentaire aan het woord komen. Zo zien we Margaretha Englftnder. eerst gevangene, maar doordat zij opviel door haar schoon heid. weldra gepromoveerd tot de se cretaresse van Mengele Zij om schrijft de kamparts als een buiten gewoon knap man. een soort filmster, die echter zo schuw was dat hij nie mand in de ogen durfde te kijken En Herman Langbein. die administra teur was in Auschwitz, benadrukt ook dat Mengele geen sadist waf maar ..bewogen was door zijn intel Foto van dr Joseph Mengele uit 1964 toen hij in Paraguay een paspoort aanvroeg. lect". En dat is eigenlijk nog erger. Eichmann Mengele vluchtte pas in 1949 naai Zuid-Amerika. Tot die tijd heeft hij waarschijnlijk vrij en blij in Duits land mogen vertoeven want er is geen enkele poging ondernomen om hem te arresteren. Een vervolgingsbevel werd in 1958 op de lange baan gescho ven. alsof er totaal geen Interesse in Mengele zou zijn. In 1956 liet hij in Argentinië een paspoort maken on der zijn eigen naam. Hij ontmoette daar ook Adolf Eichmann op wie de Israëlische geheime dienst fel Jacht maakte Eichmann werd in 1960 gear resteerd Zover is het met Mengele nooit geko men. Bij de aanhouding van Eich mann werd ook hij bijna gepakt, maar hij verdween vlak voor zijn aan houding. Het is vrijwel zeker dat hij over zijn op handen zijnde arrestatie van tevoren is ingelicht. Mengele nam hierna de wijk naar Paraguay waar president Stroessner sinds 1954 samen met politie en leger een ter reurbewind uitoefent. Stroessner dekte Mengele uit bewondering. In de jaren zestig leefde hij vervolgens een periode in een afgelegen boerderij. In 1964 deden berichten de ronde dat Mengele in een oerwoud gearresteerd zou zijn maar in werkelijkheid kreeg hij toen van Stroessner het staatsbur gerschap van Paraguay, waardoor uitlevering voorgoed onmogelijk zou worden. Memoires Enkele jaren geleden werd bekend dat Mengele zijn memoires op papier had gezet. Dat ontlokte Simon Wie- senthal. directeur van het Joodse do cumentatiecentrum in Wenen de uit spraak dat Mengele inderdaad niet uit wreedheid handelde maar uit puur wetenschappelijke motieven. Wlesenthal zegt overigens dat hij tus sen 1961 en 1970 zeker vijf keer de kans heeft gehad Mengele te pakken. Maar telkens was hij net iets te laat. Dit duldt erop dat Mengele steeds getipt wordt. Cees van Drongelen, die de documen taire heeft bewerkt, meent dat Wie- senthal nu afhankelijk is van inlich tingen die zeer spaarzaam binnen druppelen. ..De meeste bronnen zijn opgedroogd." zegt Van Drongelen. Hoewel de verjaring van oorlogsmis daden in West-Duitsland van kracht vanaf 1 januari volgend Jaar niet voor Mengele zal gelden is de kans zeer groot dat de nu 67-jarige kamparts mede door de hulp van Stroessner nooit gepakt zal worden. De documentaire maakt duidelijk dat Mengele nu nog geregeld ex-na zi's ontmoet, die met hun knokploe gen ervoor zorgdragen dat hij niet lastig gevallen wordt, laat staan gear resteerd. De documentaire van de En gelse reportageploeg is niet alleen een schrijnend bewijs hoe een malafi de president in een Zuidamerikaans land een van de ergste ex-nazi's de hand boven het hoofd houdt, maai ook een knap staaltje van doorzet tingsvermogen van mensen die ondei moeilijke omstandigheden toch het een en het ander boven water krijgen Een documentaire ook die leert dat we nooit mogen vergeten. Niet om haatgevoelens op te wekken of om oude wonden open te rijten, maar om alert te blijven. Charles Mingus In het toneelmuseum in Amster dam wordt tot 31 Januan het werk van Grietje Kots geëxposeerd. Het zijn poppen, maskers, marionetten en tekeningen, ontstaan tussen 1920 en 1970. De poppen van Orietje Kots rijn ware kunstobjecten, die stem- ".mingen en gevoelens verbeelden. Ze heeft met haar poppen nooit een ver haal willen uitbeelden De luitspeler Anthony Baiies con certeert 11 Januari in het muziekcen- trum Vredenburg te Utrecht in het kader van de proefconcerten. Op het programma staat ..galante" muziek van drie Duitse componisten uit de achttiende eeuw Het zijn Ernst Gott lleb Baron. Adam Falckenhagen en Joachim Bernhard Hagen „De nacht van de rattenkoning", het stuk van Rob Bognar dat mis standen in een psychiatrische inrich ting uiterst realistisch verbeeldt wordt van 15 tot en met 27 Januari opnieuw tn de Brakke Grond ln Am sterdam gespeeld. Christiaan Nortier regisseerde deze voorstelling waarin Nettle Blanken. Peter Bolhuis. Frede- rik de Groot. Boed van Mechelen en Pim Vosmaer als verplegend perso neel opdraven Vanaf 23 januari wordt „Rooie 81en" van Mnrtus Spree door het Am sterdams Volkstoneel in Theater Car- re tn Amsterdam gespeeld Beppie Nooy viert diezelfde dag haar 25-jarig jubileum bij het Amsterdams Volks toneel ADVERTENTIE KOPREGEL BOVEN EEN ARTIKEL VAN PERK SAUER IN DE GROENE AMSTERDAMMER' VAN 8 NOVEMBER HET EERSrE NIEUWSMAGAZINE VAN NEDERLAND. door W. H. Wolvekamp Speciaal vandaag Onderwerp in De film van ome Willem is de school. Ned. 1/17.99 Onderwerpen in Van ge west tot gewest: Harry Kra nen. bakkersknecht, huisschil der en kunstenaar; De Duif in Amsterdam met ondergang bedreigd; opgravingen van de Romeinen In Nijmegen en rommelpotten op Tholen. Ned. I'18.59 In Kenmerk aandacht voor het Russcl-trihnnaal, dat van 3 tot 9 Jannari in Keulen gehou den wordt en waar aandacht besteed wordt aan de eensuur in W'est-Dultsland. Ned. 2/19.25 Marie Curie. Een gedrama tiseerde tv-serie van de BBC. Vanavond de eerste van xes afleveringen. Ned. 120.99 Superteams is een treffen tussen nationale teams van Nederlandse cn Belgische sportsterren. Ned. 2/20.32 Cinevisie over films en filmmakers Ned. 1 29.55 Over Egyptes toekomst cn vrede gaat het in Panoramiek van de NOK. Ned. I 22.94 ROTTERDAM In tien jaar tijds na zijn Londens debuut heeft het zes leden tellende vocale ensemble „The King's Singers" een wereldfaam verworven, mede door de talriike grammofoonopnamen. De zangers, die muzikaal zijn ge vormd ln de traditie van de kerkmu ziek, zoals aan de Engelse universitei ten van Cambridge en Oxford onder wezen. tellen twee counter-tenoren, een tenor, twee baritons en een bas Het vorige Jaar traden The King's Singers drie maal op in het Holland Festival Voor dit seizoen zijn vier concerten gepland. Het eerste, maan dagavond voor een goed bezette klei ne Doelenzaal gegeven, was opgeno men in de abonnementsserie van het Nederlands Kamer Orkest Evenzo de NEW VORK (ANPi Er is een film op komst over het leven van de Ame rtkaanse zanger Elvis Presley, die in 1977 is overleden. De film gaat 20 miljoen gulden kosten Wie de hoofd rol gaat vertolken is nog niet bekend „Misschien John Travolta. Warren Beatty of gewoon iemand van de straat, aldus een van de producen ten. Het script voor de film ls geschre ven door George Klem. een vriend van Elvis „Ik ben niet geïnteresseerd in geld. ik wil erop toezien dat de film het ware verhaal vertelt" aldus Klem In het voorjaar beginnen de opnamen en rond Kerstmis gaat de film lopen concerten ln het Nederlands Congres gebouw Den Haag (P. W. A. zaal) op dinsdag en het concert van woensdag 10 Januari, dat ln de grote zaal van het Concertgebouw te Amsterdam zal plaats vinden. In samenwerking met het Concertgebouw te Haarlem wordt het slotconcert op vrijdag 12 januari gegeven Het programma van het maandag avondconcert bestond uit een vijftal liederen van Porter, gearrangeerd door David Overton, renaissance-lie- deren van John Wtlbye. Thomas Mor- ley. Tomklns, lid van een wijd vertak te componistenfamiile. Clemens non Papa. Passereau en Nicolas Oombert. Verder Zuiu-liederen uit Zuid-Afrika. 5 Part Songs From the Greek Antho logy van Edward Elgar. drie Songs van Roger Hemingway en tot besluit een aantal arrangementen in „close harmony", een zeer gevarieerd geheel dus De manier van zingen van The King s Singers is volstrekt uniek. Alle zes zangers beschikken over bijzonder fraaie stemmen. Zij produceren teza men een buitengewoon homogeen klankbeeld De souplesse van de sa menklank en het nuanceringsvermo gen zijn bewonderenswaardig en de technische beheersing waarmede al les ten gehore wordt gebracht is wel haast volmaakt Ook blijken deze zangers in staat tot het op zeer artis tieke wijze imiteren van allerlei in strumentale geluiden. Van de renais- sance-zaruren noemen wij afzonder lijk een compositie van Passereau. „O est bel et bon", eigenlijk een muzi kaal niemendalletje met zijn doorge voerde tooniadderachtige passages, maar op uiterst snelle en geraffineer de wijze voorgedragen. Verder het door drie zangers uitgevoerde ..Though Philomela lost her love" van Thomas Morley en het prachtige Tris- te départ van Oombert. Ook een wie geliedje en Egoli (Johannesburg) uit Lalela Zulu vielen op door grote mu zikale bewogenheid. Het is merk waardig hoe bij alle muzikale voor drachten en gevoeligheid van klank eigenlijk nergens sprake is van een vibrato. Dit komt natuurlijk ook door de volmaakt zuivere intonaties. In meerdere bewerkingen vielen be paald komische effecten te beluiste ren, waarbij toch een artistiek peil werd gehandhaafd. Zo ook in een toegift waarin allerlei imitaties uit bekende instrumentale muziek op klonk. Alles overziende vormde de 16e-eeuwse renaissance-liederen toch wel het muzikale hoogtepunt van de avond. PARIJS (AP) De schilder Leonid Fridman is afgelopen zaterdag na een langdurige ziekte op 70-Jarige leeftijd in Parijs overleden. Fridman. die werd geboren ln de Sowjet-Unie. vluchtte op Jonge leeftijd met zijn familie naar België Hij vestigde zich in Brussel, waar hij zich vanaf 1936 geheel aan de schilderkunst wijdde. In het begin van de vijftiger jaren verhuisde Fridman naar Parijs en werd hij tot Frans staatsburger gena turaliseerd kin Ier le Be tiji bei PI. we kre door Rud Niemens ROME (UPI. ANP) De Italiaanse architect, Pier Lulgi Nervi is gisteren op 87-jarige leeftijd in Rome overle den. Nervi was in Nederland vooral bekend om zijn Nervi-plan in Den Haag. Hij werd beschouwd als een pionier in het gebruik van gewapend beton. Enkele van zijn scheppingen kregen de benaming „gedichten in beton". Nervi's inzichten hebben de architectuur in de gehele wereld be ïnvloed. Nervi was specialist in het ontwerpen van bouwwerken, waarin een zo groot mogelijk ruimte een overspanning kreeg zonder steunpunten. Hij paste dit onder meer toe bij de expositiehal in Turijn die een overspanning heeft van 95 meter. Nervi voelde zichzelf geen architect, maar meer een ingenieur met alleen maar „belangstelling voor praktische projecten, die met de uiterste precisie aan hun doel beantwoorden". Nervi was leerling van de befaamde Franse architect Le Corbusier en is veelvul dig onderscheiden. Besprekingen over moeilijkheden bij Noorder Compagnie DRACHTEN (ANP) Het bestuur van toneelgroep Noorder Compagnie in Drachten is besprekingen begon nen met de vakorganisatie over de problemen bij en over de leiding van het gezelschap. Hans Boswinkel van de kunstenaarsorganisatie NW en A. Kuipers, voorzitter van het stich tingsbestuur. hebben dit gisteren meegedeeld. Na een koerswijziging werd artistiek leider Zdenek Kraus aan de kant ge schoven en zakelijk leider Henk Blaauwbroek tot algemeen directeur van de Noorder Compagnie benoemd. Vier van de tien bestuursleden kon den zich hier niet mee verenigen en stapten op. Het gezelschap stelde zich achter zijn artistiek leider op. Deze had zich aan vankelijk verzet tegen de koerswijzi ging maar zich later akkoord ver klaard met het nieuwe beleid, dat hij ook wel wilde uitvoeren. Zoals gisteren reeds in enkele edities gemeld, overleed op 56-jarige leeftijd in Mexico de grote jazz-bassist en compo nist Charles Mingus. Al geruime tijd trad hij, geplaagd door gezondheidsproblemen, niet meer op. de Nederlandse scene zag hem op het North See Jazzfestival 1977 voor het laatst. Mingus werd op 22 april 1922 in Nogales Arizona gebo ren, kwam in het begin van de jaren veertig in de muziek terecht, na bij Red Callener contra-bass te hebben gestudeerd. Hij speelde o.m. bij Louis Armstrong, maakte bij Lionel Hampton zijn pla- tendebuut, ontwikkelde zich in de naoorlogse Jaren als ambitieus musi cus bij alle groten: Parker, Ellington wiens muziek hem na aan het hart lag en Bud Powell. Mingus brak pas door. toen hij als bassist in 1950- '51 schitterde bij Red Norvo. Weinige jaren later stond de ware Mingus op: als creatief componist, als inspirerende leider van een reeks van workshops, waarin jonge talentvo pQ( musici zich mochten bewijzen in hr en intense muziek, gebaseerd blues, volksmuziek en spiritual. MiÉno gus stond er min of meer mee aan n wieg van de collectieve improvlsati ,0] die in de free-Jazz zouden word ontwikkeld Mingus leefde het hele' lang niet altijd welgezinde leven i iai de gespannen snaren vanuit het iso nc ment dat er minstens even mach' uitzag als hijzelf. Hij was een zt explosief man, die zijn haat en onviecl de over sociale misstanden en rasse tegenstellingen vaak afreageerde schitterende muziek voor wie dat t greep. In de jaren zestig trok hij zi door ziekte enige jaren vrijwel geh( ne terug, maar begin 1972 was hij ed weer. Dat jaar en ln 1975 toerde Haa met een kwintet, wat kalmer gewiL den, door Europa, speelde alle gre festivals. Met hem verdween een giPe te kleurrijke persoonlijkheid van li ;et jazztoneel. Gelukkig is er van h« |ei een uitgebreid plaatoeuvre en zi autobiografie „Beneath the Undi dog", waarin een driftig leven in ei 'e' mengsel van rauwe waarheid, hum ve en verdichtsel werd vastgelegd ,e Van een onzer verslaggevers op HILVERSUM Het aantal ongelukken in de sport blijl n( bijna twaalf keer hoger te liggen dan tot nu toe werd aangen oc men. Tot op heden werd gedacht, dat anderhalf procent vs :0i alle sportbeoefenaars jaarlijks geblesseerd raakt: dat zoude] 50.000 mensen zijn. KRABBENDiJKE (ANP) Op de rijksweg Vlissingen-Goes-Bergen op Zoom is gisteren onder Krabbendijke een personenauto tegen een benzine pomp gereden en in brand gevlogen. Door snel ingrijpen, onder andere door de brandweerkorpsen van Ril- land-Bath en Kruiningen. kon wor den voorkomen dat ook het benzine station in brand vloog. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorge daan. Uit voorzorg werd alle verkeer gedurende circa twintig minuten stil gelegd Uit een nieuw onderzoek van vier artsen ten behoeve van het Instituut voor Sociale Geneeskunde in Nijme gen blijkt dat het werkelijke aantal gewonden in de sport jaarlijks op minstens een half miljoen ligt. Dat is 14 procent van alle sportbeoefenaars. De resultaten van het nieuwe onder zoek. dat in Arnhem werd gehouden, werden gisteravond in VARA-visie bekend gemaakt Het onderzoek werd verricht door de artsen: P. Minderaa. H. Lagro. A Broeman en W. Boersma-Slütter. Zij registreerden in de week van 21 tot 28 april van het afgelopen jaar alle onge vallen in de sport, waarbij medische hulp werd ingeroepen. Huisartsen, poliklinieken, EHBO-posten en zie kenhuizen waren bij het onderzoek betrokken. De heer Minderaa noemde de uit komst van het ondeizoek „verontrus tend". vooral omdat gebleken is dat bijna de helft van al deze ongelukken f250.000) leidt tot kort- of langdurig arbeidsverzuim De vier artsen vragen zich dan ook af of het geen tijd wordt voor de gezond heidszorg om zich af te vragen of men wel voldoende is uitgerust om deze stroom van sportletsel op te vangen Uit het onderzoek blijkt dat de mees te ongelukken voorkomen in de voet balsport (54,9 procenti. daarna komt volleybal (7.3 procent). Tennis en zwemmen hebben een tamelijk laag percentage ongevallen (6.1 en 2,4 pro cent). Bijna eenderde van alle letsel bestaat uit verzwikkingen, verstuikingen of andere spierblessures De helft van alle verwondingen komt voor aan de benen (vooral de knieën en de enkels moeten het ontgelden» Bij ongeveer 20 procent van de ge wonden treedt een arbeidsverzuim van meer dan twee weken op. Zestig procent van de ongelukken wordt veroorzaakt door „contact" met mee- of tegenspeler. De verruwing in de sport, met nar :er in het voetbal, ls een van de belar le rijkste oorzaken van ai deze onger lukken BT GENEVE (Reuter) De Wereldf zondheidsorganisatie (SHO) hei haar bericht van vrijdag afgezwa dat vijf laboratoria met pokkenvin waaronder het Rijksinstituut voor volksgezondheid in Bllthoven. n voldoen aan de internationale veil heidsnormen. Hoewel zij niet voldo aan de strenge WHO-code, kunnen getroffen veiligheidsmaatregelen a hoge standaarden beantwoorden, dus de organisatie. De twee laboratoria in de wereld wa op dit moment nog actief met h virus wordt gewerkt, aldus de WH voldoen wel aan de strengste inric tingseisen. Acht andere, waaronc het RIV. hebben het alleen in bevr ren toestand in opslag. De vijf labo! toria die vorige week werden noemd, beschikken niet over een si ciaal daarvoor gebouwde, van de r< van het laboratorium volledig afi scheiden werkruimte met speciale l veiliging, aldus de WHO, waarin m het virus kan worden gewerkt. De betrokken nationale gezondheii autoriteiten hebben in die gevall nadere veiligheidsmaatregelen overweging, waaronder vernietigi of overdracht van het opgeslagen rus. De WHO streeft ernaar, de ai wezigheid van pokkenvirus te bep ken tot drie laboratoria, in Ameril Engeland en Rusland

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 4