Uw f1000,- groeit in 5 jaar tot f 1521,06 BELEGGINGSBE\\1JZEN™8;Ï, iWAO-trekkers hardst door 'systeemfouten' getroffen Openbaar aanbieden lading verplicht Miljoenen guldens schade bij brand in papierfabriek Extra subsidie voor Nationaal bureau toerisme Beleggingsbewijzen van f1000,- Beleggingsbewijzen vanf5000; Conclusie: Stuur mij de folder "Beleggingsbewijzen? postgiro en rijkspostspaarbank Albeda verzoek om advies van SER over bezuinigingen Gebrek aan vaklui blijft probleem midden/kleinbedrijf Staatssecretaris en schippersorganisaties tevreden met akkoord Nieuwe fiets mist vaak licht of bel - WOENSDAG 10 JANUARI 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET HS 3 Van een onzer verslaggevers VELSEN Bij Van Gelders' papier fabrieken in Velsen heeft gisteren een felle brand gewoed, die een machine voor krantenpapier voorlopig buiten werking heeft gesteld. Hoewel de schade van de brand, die 'ruim zeven uur geduurd heeft, nog aiet precies bekend is. kan wel al gezegd worden, dat die zeker in de miljoenen guldens loopt. Bij dit be drag is dan ook inbegrepen de stil stand van de produktie in een deel van het bedrijf. Het vuur is uitgebroken in een droog installatie boven een papiermolen. Het houten dak stortte in, bovenop de machine. Er deden zich geen per soonlijke ongelukken voor bij de brand. Het ziet er naar uit dat het bedrijf de komende tijd wel zal kunnen voldoen aan de vraag naar krantenpapier: men heeft nog drie andere papierma chines, waarvan de produktie nog wel wat kan worden opgevoerd. Boven dien beschikt men nog over een voor raad krantenpapier. DEN HAAG (ANP) Het Nationaal bureau voor toerisme heeft voor dit jaar een extra subsidie van drie mil joen gulden van de overheid gekre gen. Daaraan is de voorwaarde ver bonden dat het bureau zelf een mil joen extra aan inkomsten verwerft via het toeristische bedrijfsleven en het vw-wezen. De totale middelen van het bureau zullen dan dit jaar met vier miljoen vermeerderd zijn. Drie miljoen daarvan zal besteed worden aan directe bevordering van het toerisme, één miljoen aan (onder meer) onderzoeken. Zo'n hoge opbrengst krijgt u met beleggingsbewijzen van postgiro en rijkspostspaarbank. Ze zijn er van f 1000,- en f 5000,-. Over een looptijd van 3,4 of 5 jaar ontvangt u dan een vaste rente, die juist nu bijzonder hoog is. En: rente op rente. Hoe langer de looptijd die u kiest, des te hoger de rente: RENTE LOOPTIJD OPBRENGST 8% 3 jaar f 1000,- wordt f 1259,71 8'/4°/o 4 jaar f 1000,-wordt f1373,13 8%% 5 jaar f 1000,- wordt f1521,06 RENTE LOOPTIJD OPBRENGST 8% 3 jaar f 5000,- wordt f 6298,56 8'/4°/o 4 jaar f 5000,- wordt f 6865,65 8%% 5 jaar f5000,-wordt f7605,30 Aan het eind van de gekozen looptijd ontvangt u uw ingelegde bedrag plus de gekweekte rente. Eerder opnemen zónder kosten kan alleen wanneer u het geld gebruikt voor de aankoop van een huis in Nederland, waarin u zelf gaat wonen. In andere gevallen wordt een korting van 5% van het gestorte bedrag in rekening gebracht Als u nu in een paar jaar veel rende ment van uw geld wilt maken, zijn beleggingsbewijzen dè oplossing voor u. U profiteert de komende jaren van de huidige hoge rente en van de rente op rente. Vraag daarom nu meteen de folder "Beleggingsbewijzen" aan: stuur de bon op, of haal de folder "Beleggingsbewijzen" op het postkantoor. U kunt dan met het aanvraagformulier thuis alles rustig regelen. U kunt ook rechtstreeks bellen met de afdeling Beleggingsbewijzen van de RPS (020) 5912173 of met 0017 (gratis), 's Avonds en in 't weekend kun! u bellen (020) 5912121. Een antwoordapparaat neemt dan uw boodschap op en wij bellen u zo spoedig mogelijk terug. Postcode en woonplaats: Stuur deze bon in een envelop zonder postzegel naar de Rijkspostspaarbank. Weesperzijde 190. 1097 l)Z Amsterdam. Thuis bankzaken doen met postgiro en rijkspostspaarbank. Van onze sociaal economi sche redactie DEN HAAG Minister Albe- da en staatssecretaris De Graaf (sociale zaken) hebben gisteren hun verzoek om ad vies over bezuinigingen op so ciale uitkeringen ingediend bij de Sociaal-Economische Raad (SER). Voor de uitkerin gen boven het minimum zien de bewindslieden twee wegen öm „systeemfouten" weg te verken. De gevolgen zijn het grootst voor de WAO-uitkeringen. In het ene geval zouden die geleidelijk 3.5 tot 4,9 pro cent moeten inleveren op hun verho gingen, en in het andere geval 5,4 tot 7,2 procent. De bewindslieden willen ook de me ning van de SER over de doorwerking de bouw-CAO op sociale uitke en minimumloon. Daarover zij een aparta adviesaanvra voorgelegd aan de SER. De be willen daarop graag ant vóór 1 april. Dan kunnen ze 1 juli de definitieve beslissing bekend had de bouw-CAO al op 1 januari gedeeltelijk moeten door werken. De regering heeft dat toen ichter via een noodwetje opgeschort, >m meer tijd te willen voor een afge wogen definitieve beslissing. De bewindslieden zetten in deze Iweede adviesaanvrage nog eens uit- roerig uiteen waarom naar hun voor- opige standpunt de bouw-CAO niet noet doorwerken. Volledige doorwer- volgens de bestaande wettelijke zou de schatkist per jaar miljoen gulden kosten, plus nog 530 miljoen bij de sociale geeft volgens de bewindslieden consequenties". vinden zij het „noodzakelijk, a onafwendbaar" om de bestaande in dit afzonderlijke geval an de bouw-CAO te doorbreken. )e bewindslieden erkennen dat dit ,een zeer ernstig vraagstuk" is, en dat slechts zeer zwaarwichtige rede nen mogen leiden tot een doorbre king van de indexeringsmechanis men. Zij (de regering) acht die rede nen aanwezig." Bij de eigenlijke bezuiniging op de sociale uitkeringen moet onderscheid worden gemaakt tussen de sociale minima (laagste uitkeringen) die net to zijn gekoppeld aan het netto mini mumloon, en aan de andere kant de uitkeringen boven het minimumloon die bruto zijn gekoppeld aan de bruto lonen. Sociale minima: 35 per maand Wat de sociale minima betreft hand haven de bewindslieden hun voorstel len neergelegd in de ombuigingsnota „Bestek '81". Dat wil zeggen dat de koppeling van netto uitkering aan netto minimumloon wordt gehand haafd en wettelijk wordt vastgelegd. Maar wel wil de regering daarbij uit gaan van een wat anders opgebouwd netto minimumloon dan tot nu toe. Zo wordt uitgegaan van een mini mumloner die 0,85 procent sociale premies méér betaalt dan de gemid delde sociale premies van alle mini mumloners samen. Voorts wil de regering 850 van de 1000 gulden belastingaftrek voor „verwer vingskosten" laten vervallen bij de sociale minima. Dit alles samen komt erop neer dat de sociale minima netto ruim 35 gulden per maand zouden moeten „inleveren" op de automati sche halfjaarlijkse stijgingen van de komende jaren. De korting van 0,3 procent die op 1 januari al is doorgevoerd op de stij ging van de sociale minima, wordt door de regering beschouwd als een eerste voorschot op deze correctie van „systeemfouten." Bij de uitkerin gen boven het minimum zien de be windslieden twee mogelijkheden om „systeemfouten" te corrigeren. In bei de gevallen gaat het erom dat de uitkeringen wel bruto zijn gekoppeld aan de bruto lonen, maar dat op de uitkeringen doorgaans minder socia le premies worden ingehouden. Naarmate deze premies stijgen, wordt het oorspronkelijke verschil tussen netto uitkering en netto loon dus steeds kleiner. Dat is, volgens de regering, nooit de bedoeling geweest. Het gaat hier vooral om de WAO- uitkeringen, en in mindere mate om de WWV-uitkeringen (langdurige werkloosheid). De andere, kortere lo pende uitkeringen betalen nauwe lijks minder sociale premies dan de werkende loontrekkers. De ene mogelijkheid voor correctie van deze „systeemfout" is, dat wordt gekeken hoeveel sinds 1967 invoe ringsjaar van de WAO de sociale premies zijn gestegen zonder dat dit op uitkeringen werd ingehouden. Voor de WWV-uitkeringen is dat iets je meer dan één procent. Voor de WAO-uitkeringen varieert dit van 3,5 procent voor de WAO-uitkering iets boven het sociale minimum, tot 4,9 procent voor de maximale WAO-uit kering (rond 44.000 gulden bruto). In deze cijfers houdt de regering dan ook al rekening met 0,85 procent meer sociale premieheffing dan het gemiddelde van alle lonen (sommige premies variëren van bedrijfstak tot bedrijfstak). Deze percentages zouden dan gelei delijk de komende jaren gekort moe ten worden op de stijgingen van de uitkeringen. Deze wijze van correctie van de „systeemfout" is wat het kabi net al in Bestek 81 had voorgelegd. Daarnaast zien de bewindslieden nu nog een tweede mogelijkheid voor correctie. Deze mogelijkheid was vanuit de Ka mer gesuggereerd. Het houdt in dat op de sociale uitkeringen precies de zelfde sociale premies worden inge houden als op de lonen van werken den. Ook die premieheffing zou dan geleidelijk moeten worden doorge voerd. Voor de WAO-uitkeringen zou dit een netto korting gaan inhouden van 5,4 procent voor de uitkeringen even bo ven het minimum, tot 7,2 procent voor de maximum WAO-uitkering. Voor de WWV-uitkeringen komt het neer op een korting van 2,8 procent. De bewindslieden herhalen in hun adviesaanvrage aan de SER nog eens dat het totale bedrag van de beoogde ombuigingen in 1981 zal moeten wor den gerealiseerd. Dit bedrag was voor de sociale uitkeringen ruim een mil jard gulden. Door de gisteravond onverwacht opgetreden gladheid raakte in Buurmalsum een vrachtwa gencombinatie in de slip. Het gevaarte belandde in de huiskamer van een woning. Het gezin moest de nacht elders doorbrengen. DEN HAAG (ANP) Het grootste probleem voor het midden- en klein bedrijf in 1979 zal het vinden van vakbekwaam personeel zijn. Indirect zal het tekort aan dergelijk personeel leiden tot een geringere stijging van het reëel inkomen van de zelfstandige ondernemer in het midden- en klein bedrijf. Aldus drs Ben Vonk, alge meen secretaris van het Koninklijk Nederlands Ondernemers Verbond (KNOV), in het nieuwe verbondsblad „Ondememersvisie" Volgens Vonk wordt het tekort aan vakbekwaam personeel, dat al in 1977 door het Economisch Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf (EIM) werd geschat op 65.000, nog steeds groter, ondanks de aanwezigheid van ruim 200.000 werklozen. Veel van de werklozen, aldus Vonk. voldoen niet aan de specifieke eisen die het mid den- en kleinbedrijf stelt. o.a. wat betreft leeftijd en opleiding De schaarste aan vakbekwaam per soneel, zo betoogt hij verder, heeft geleid tot looneisen van de werkne mers in het midden- en kleinbedrijf Dit heeft een stijging tot gevolg ge had van de „ondernemingskosten" van circa vijf procent, terwijl door het EIM anderhalf tot twee procent was begroot. door Henny de Lange Gewetensbezwaar in België reden tot werkweigering NAMEN I AFP) - In Belglü kan een werkloze, die een bepaald werk niet met zijn geweten vindt overeenkomen, de baan weigeren. In de plaats Huy, bij Namen heeft een rechter een werkloze electricien, die dreig de zijn uitkering te verliezen, omdat hij zijn beroep niet in een kerncentrale wilde uitoefe nen, in het gelijk gesteld. De rechter vond dat iemand die oprecht van mening is dat kernenergie een bedreiging vormt voor de mensheid, mag weigeren in een kerncentrale te werken. Het aangeboden werk werd door de rechter dan ook geen „passend" werk genoemd, gezien de opvattingen van de electricien over milieutechni sche en filosofische zaken ROTTERDAM Opgeluchte gezichten gisteravond na afloop van het overleg op het ministerie van verkeer en waterstaat in Den Haag tussen de vertegenwoordigers van de schippersorganisaties en staatssecretaris Smit-Kroes. Alle betrokken partijen toonden zich tevreden over de resultaten. De bereikte overeenkomst houdt in dat het in de toekomst wettelijk ver plicht zal zijn alle lading met bestem ming België en Frankrijk (het noord zuid-verkeer) openbaar aan te bieden op de beurs. Deze zogenoemde wette lijke affichage zal worden gecontro leerd door een beurscommissie, waar in schippers en verladers gelijkelijk zijn vertgegenwoordigd. Belangrijker wordt evenwel geacht de overeenstemming die bereikt is over de wijze van vrachtverdeling, omdat dit het heetste hangijzer was en de feitelijke aanleiding tot de sta king. Besloten is dat de uitvoering van de vrachtverdeling, het werk op de schippersbeurzen. in handen blijft van de Toerbeurtvereniging Noord- Zuid, die dit sins 1975 op vrijwillige basis heeft gedaan. Hiervoor zal straks een wettelijk kader worden geschapen. De Toerbeurtvereniging is dan verplicht de richtlinen te voi- gen van de bevrachtingscommissie, een instituut waarin overheid, verla ders en de Noord-Zuidschippers ver tegenwoordigd zullen zijn. Dit Insti tuut zal zich bezig houden met prak tische zaken, zoals de bevrachtins- voorwaarden. de tarieven en con tracten. Geheel nieuw zal zijn een commissie, waarin alle schippersbonden, de over heid en de verladers een afvaardiging krijgen. Deze commissie zal zich uit sluitend met principiële zaken bezig houden, zoals de vraag of het zand- en grintvervoer naar België al dan niet onder de toerbeurtregeling moet val len, etcetera. 'Geen knieval' Volgens een woordvoerder van de On afhankelijke Nederlandse Schippers- vakbond (ONS) en Algemene Schip persvereniging (ASV), die de actie hebben uitgeroepen, moeten deze re sultaten beschouwd worden als een inwilliging van het eisenpakket van ONS en ASV Het feit dat deze bonden in de nieuwe opzet toch bereid zijn met de verla ders samen te werken in één commis sie, moet volgens de ONS-woordvoer- der niet gezien worden als een „knie val" voor de staatssecretaris en de Federatie. „De overheid treedt im mers als controlerend orgaan op", merkte hij op Bovendien zullen naar zijn mening die zaken die speciek het schippersbelang betreffen, groten deels in handen van de schippers blijven. Druk Naar de mening van Federatie woordvoerder G. Poppelaars is het resultaat te danken aan de sterk toe genomen druk van werkwillige schip pers. „Wij hebben ons altijd redelijk opgesteld en kennelijk zijn ook steeds meer leden van de ONS en ASV gaan inzien dat een staking als deze alleen maar kwaad doet". De onverwacht snelle doorbraak kan niet los gezien worden van de vechtpartijen, die zich maandagoch tend hebben voorgedaan tussen sta kende en werkwillige schippers op de Rotterdamse beurs en die tot gevolg hadden dat de beurs 's middags dicht ging. Werkwillige schippers hebben daarna zowel op het Federatiebestuur als op de leiding van de ONS en ANS krach tige druk uitgeoefend om weer aan de onderhandelingstafel te gaan zitten. Maandagnacht nog werd het overleg heropend. Dinsdagochtend om vier uur werden de bonden het eens. Vol gens de Federatie hebben de stand punten nimmer ver uiteen gelegen. Dóór het optreden van een groep „heethoofden" onder de stakende schippers is volgens de Federatie de afstand tussen Federatie en ONS/ ASV steeds groter geworden. week twee kolenschepen worden ver wacht in de Rotterdamse haven met samen bijna 140.000 ton aan boord De helft hievan kan door reders, de andere helft door particuliere schip pers worden vervoerd. Rustig Kolenschepen Aan de oplossing hebben verder mee gewerkt het CDA-Tweede-Kamerlid Van Leijerhorst in zijn functie van voorzitter van de Christelijke bond van ondernemers in de binnenvaart, die heeft bemiddeld bij de contacten met het ministerie, en directeur F. Aarends van de Nederlandse particu liere Rijnvaart-centrale Aarends heeft erop gewezen dat de particuliere schippers hun aandeel in het kolenvervoer de komende jaren wel zullen kunnen vergeten, als de staking niet snel afgelopen is. Achter grond hiervan is het feit dat eind deze Dinsdag was het de hele dag erg rustig op de Rotterdamse schippers- beurs. De Federatie had werkwillige schippers gevraagd in het belang van de onderhandelingen geen vracht aan te nemen, zdt werd hun gemakkelijk gemaakt, ondat de verladers niets aanboden, gezien de mogelijkheid van een oplossing van het conflict. Franse. Duitse. Zwitserse en Belgi sche schippers hebben dinsdag op de beurs voor de binnenscheepvaart in Antwepen alle internationale ladin gen geweigerd uit solidariteit met de toen nog stakende Nederlandse bin nenschippers Of van het kort geding, dat het comi té van graanhandelaren voor vanmid dag had aangespannen tegen de sta kende binnenschippers nu afgezien zal worden wilde een zegsman van het comité gisteravond niet bevesti gen. Wel toonde hij zich verheugd over de afloop van de staking ..Als het nog even langer had geduurd was er een noodsituatie ontstaan Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM - Steeds vaker worden race- en trlmfietsen maar ook normale fietsen in de handel gebracht die niet vooreien zijn van wettelijk voorgeschreven attribu ten zoals de bel. reflector, wit of reflecterend geel achterspatbord en verlichting Het zal duidelijk zijn dat dit. nog afgezien van het veiligheidsas pect, bij politiecontrole tot onaan gename gevolgen kan leiden, meent secretaris Bakker van de centrale politie verkeerscommis- sie. De heer Bakker uitte zijn me ning in het blad „Tweewieler" naar aanleiding van de ervaring van enkele politiekorpsen. Secretaris J H. C. Hulsman van de RAI vindt dat de koper de fietsen handelaar erop attent moet ma ken dat de geleverde fiets aan de wettelijke eisen voldoet. Overi gens praat de permanente con tact-groep verkeersveiligheid op het ogenblik over uitzonderingen op de wet voor racefietsen. De ontheffing zou alleen mogen gel den tijdens het gebruik van de racefiets overdag. „Ik ben band, dat jouw eitje beetje mislukt is, Ellen."

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 3