VN vraagt Nederland troepen Staking binnenschippers voorbij Au Kïesuwkado Klacht Vondeling tegen Volkskrant i loskou en Hanoi rkennen Cambodja Franse en Iranese soldaten vertrekken uit Libanon deze krant Trouw Winterse buien KOERDISTAN Buitenland biedt Somoza nog een kans Schuldenlast gezinnen sterk omhoog Documenaire over kamparts etnam voert nog luchtaanvallen uit Gladheid speelt verkeer parten eetal bedreigt marechaussees Vrijdag beraad ministerraad Smit-Kroes akkoord met compromis-voorstel akbeurs voor liortman van it jaar Trouw Een krant in beweging |~Bezorg Trouw een nieuwe abonnee"] Lijst van onjuiste berichten in vaderlandse media Lees een bant met overtuiging: TrOUW Trouw et Nieuwe Haagse/Nieuwe Leidse Courant O 37STE JAARGANG NR, 10652 - WOENSDAG 10 JANUARI 1979 HET WEER Wisselend bewolkt met vooral overdag winterse buien. Morgen en overmorgen: kwakkelweer met enkele sneeuwbuien. Matige, aan de kust krachtige wind van zuid tot west. Middagtemperaturen om het vriespunt, alleen aan de kust enkele graden hoger. Morgen zon op: 8.45 onder. 16.51 maan op: 15.47 onder 6.50 een waarlijk bijzonder* collectie in: antieke, oude en heden daagse TAPIJTEN, maar óók: kelims, curiosa, 20 soorten BERBERS. oosters tapijthuls BV, LEIDEN Korevaaratr., Hogewoerd (071-1311 78) ouderwetse service volop parkeren LOSSE VERKOOPPRIJS 60 CENT PAGINA 2: Ds R. de Zeeuw, spil van doopsgezinden, neemt afscheid PAGINA 7: PAGINA ECONOMIE: PAGINA SERVICE: Culinaire rubriek over wafels bakken, radio- en tv-program- ma's, strips, feuilleton, punel, w eeroverzicht. PAGINA 4: jNGKOK (AFP, AP, Reuter) tnam, en diens vazal Laos, ïibodja erkend, cht leden tellende revolutionaire aire raad van Cambodja, onder ng van Heng Samrin, heeft laten n dat zij het hele land in handen t en dat er geen sprake meer is verzet. lens berichten echter die binnen- en in de Thaise hoofdstad Bang- wordt er delen van het land nog chten, maar lopen de tegenstan- van het nieuwe'regime wel op laatste benen. Met name in het »n, bij de grens met Vietnam, en et uiterste westen, tegen Thai- aan, zou nog strijd gaande zijn. im heeft zware luchtaanvallen oerd op de delen van Cambod- iar aanhangers van de verdwe- iremler Pol Pot stand houden, voormalige staatshoofd van lbodja, prins Norodom Sihanoek, t voor zijn vertrek vanuit Peking de Verenigde Staten gezegd dat log contact heeft met Pol Pot. Er echter ook sterke aanwijzingen deze niet meer in leven is. n onzer verslaggevers RDAM Twee bultenlan- hebben gisteravond in Amster- enkele uren twee marechaus- werkzaam bij de gemeentepoli- fan de hoofdstad, vastgehouden edreigd met een pistool. Zij wis- later op de avond te ontkomen in auto met medeneming van de itpistolen van de politiebeamb- ~!|J het ter perse gaan van deze was het tweetal nog spoorloos. Itreeks acht uur 's avonds werden genten in hun auto, die niet her- laar was als politievervoermid- gesneden door een groene Peu- ADVERTENTIE Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Onverwacht is het gisteravond toch weer erg glad ge worden op veel Nederlandse wegen. Nadat er 's ochtends plaatselijk al sneeuw gevallen was in de provin cies Brabant en Limburg, kwamen er omstreeks vijf uur uit alle delen van het land meldingen over glad heid binnen bij de verkeerscentrale in Driebergen. Zo had men omstreeks die tijd bet strooien met zout in Overijssel ge staakt, omdat er geen beginnen aan was. In Breda was omstreeks acht uur het openbaar vervoer gestaakt en automobilisten, die in Amstel veen van de grote weg afwilden, gle den meer naar beneden dan ze reden. Op diverse plaatsen hebben zich slippartijen voorgedaan, maar ner gens deden zich ernstige persoonlij ke ongelukken voor. Bij een botsing op het verkeersplein Deil werden twee automobilisten gewond. De oorzaak van deze onverwachte glad heid, moet volgens de rijkspolitie gezocht worden in de kou, die nog in de grond zit, gevoegd bij het afkoe len van de lucht. Of de gladheid vandaag nog zal voortduren, is niet duidelijk. Ook vandaag zullen de veerdiensten tussen Harlingen en Terschelling en Vlieland tot één reis beperkt blijven. Er is nog sprake van te veel Ijs in de Waddenzee om de normale dienstre geling te kunnen uitvoeren. Voor de spoorwegen zijn de problemen van de baan. Voor vandaag werd althans verwacht, dat er weer volgens het spoorboekje zal worden gereden. De Sowjet-Unie, haar vazal hebben de nieuwe regering in Sihanoek zei over de militaire situa tie in het land dat de door Vietnam gesteunde opstandelingen allesbe halve twee steden in bezit hebben, maar dat het platteland in handen is van aanhangers van Pol Pot. De Vietnamese regering heeft een boodschap gestuurd aan de revolu tionaire volksraad in Cambodja, waarin de wens wordt uitgesproken dat. de vriendschappelijke betrekkin gen tussen de twee landen versterkt zullen worden. President Breznjew en premier Kosy- gin van de Sowjet-Unie hebben de raad gelukgewenst met „de overwin ning van vaderlandslievende revolu tionaire krachten. Breznjew zei tegen journalisten dat het Cambodjaanse volk in opstand was gekomen tegen een gehaat regime, een tirannie die van buiten werd gesteund". Dat „van buiten" is een verwijzing naar China, dat achter het bewind Pol Pot stond. geot op het Leidsepleln. De agenten zetten daarop de achtervolging in, gehinderd door het gladde wegdek. In de Van Beunlngenstraat stapten de drie buitenlanders uit hun wagen. Volgens een woordvoerder van de po litie maakten de marechaussees zich bekend en vroegen om de papieren van de mannen. Deze verklaarden dat die in de wo ning waren. Daarop ging het vijftal naar de derde verdieping. Een van de buitenlanders haalde echter niet de papleren tevoorschijn maar een pis tool. Hij ontwapende de marechaus sees en dwong hen op de grond te gaan liggen. Eén van de drie, een Israëli, werd ook daartoe gedwongen. Het tweetal hield hen op deze wijze enige uren vast. Na het bij elkaar halen van wat bagage vertrokken zij met de pisto len. De Israëli en zijn broer, die ook op de verdieping verbleef, zijn gister avond naar het hoofdbureau ge bracht voor verhoor. De twee mare chaussees zijn ongedeerd. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De minister raad zal zich vrijdag beraden over een verzoek van secre taris-generaal Waldheim van de Verenigde Naties om Nederlandse manschappen te leveren voor de VN-troe- penmacht in Libanon Waldheim heeft dit verzoek enkele weken geleden ge daan, omdat de Franse en Ira nese militairen die momen teel in VN-verband gelegerd zijn in het Israëlisch-Libanese grensgebied, binnen afzienba re tijd zullen worden terugge trokken. Het VN-vereoek betreft ongeveer de sterkte van een bataljon, 600 man Indien Nederland in principe 'Ja' zegt zal nog nader moeten worden be paald welke landmachtonderdelen precies zullen worden aangewezen. Namibië Of het kabinet positief op het verzoek zal reageren is echter nog niet zeker. Al eerder heeft Waldheim .Nederland gevraagd 200 man geneeskundige troepen te leveren voor de VN-troe- penmacht die de komende verkiezin gen in Namibië, zuid-west-Afrika moet controleren. Op dat verzoek heeft Nederland al in principe ja gezegd, maar de troepen zijn nog niet vertrokken, omdat onze ker is wanneer precies die verkiezin gen plaats zullen vinden. Onder Zuid- afrikaans beheer zijn in december wel al verkiezingen in Namibië gehouden, maar deze vonden niet onder VN- controle plaats. Op de Rotterdamse schippersbeurs kijken schippers belangstellend naar nadere mededelingen over de onderhandelin gen met de staatssecretaris mevrouw Smit-Kroes. Keuze In Den Haag wordt aangenomen dat Nederland niet zowel de troepen voor Namibië als die voor Libanon zal le veren. Uitgangspunt voor de Neder landse houding is een principiële be reidheid troepen te leveren. Neder land vindt de Verenigde Naties een nuttige instelling en wil zich daarom niet aan een verzoek om troepen ont trekken. Iets anders is de vraag hoe veel en waarvoor. De uitzending van troepen kost geld, betekent voor defensie ook anders zins nogal een extra belasting en kan Vervolg op pagina 9 Van een onzer verslaggeefsters ROTTERDAM De staking van de binnenschippers is vannacht beëindigd, nadat staatssecretaris Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) ak koord was gegaan met het compromis-voorstel van de actievoerende schippersbon- den en de Federatie van schippersbonden, die tegen de vrachtboycot was. De schippers zagen hun in de nacht van maandag op dinsdag geformu leerde eisen zonder noemenswaardi ge wijzigingen ingewilligd door de bewindsvrouw. De eisen van de schippers komen er kortweg op neer dat er een wettelijke aankondiging vooraf zal komen voor het noord-zuid-ver keer, afgestemd op de toerbeurtstelsels zoals die in Bel gië en Frankrijk worden gehanteerd. Daarnaast komt er een instituut waarin schippers en verladers gelijk zijn vertegenwoordigd. Dit instituut zal de zaken moeten regelen waar sprake is van elkaar rakende be langen. Voorts hebben de schippers de volle dige zeggenschap geclaimd van de Toerbeurtvereniging Noord-Zuid, waar het zaken betreft die de onder linge verhouding tussen de vervoer ders regelen. De overheid gaat in deze opzet een bemiddelende en controle rende rol spelen. De stakingsactie van de binnenschip pers begon op 2 januari en heeft niet alleen het noord-zuid-ver keer, maar ook het binnenlandse vervoer over het water en een deel van de Rijn vaart gedurende een week lam gelegd. Wat de financiële gevolgen ook op langere termijn van deze vracht boycot zijn, Is niet te schatten. Moge lijk komen er nog schadeclaims van bedrijven, die ten gevolge van de sta king een deel van hun activiteiten moesten stilleggen. Meer nieuw over het akkoord op pagina 3. _orecabedrijven, instellingen, jekenhuizen. bedrijfsrestau- nts en bedrijfskantines, opend van 10 tot 18 uur «gang (op uitnodiging) f 7,50 ne beurs is uitsluitend toegan- lijk voor personen va.16 jaar. MSTERDAM ral ein-Toegang-biljetten bij NS-stations rkeren op IJsbaanpad (Olympisch idion): gratis bus naar RAI Wij zijn natuurlijk vóór sport. Bewegen ls gezond, en het kan nog gezellig zijn ook. Past u wel een béétje op? Er worden jaarlijks een half miljoen blessures geteld. Daar bedoelen we verder niets mee. Het is die veelzijdige berichtgeving weer. 6 sprookjes op 1 LP (A) Verleid door Ton van Duinhoven. Ko van Dijk. Hetty Blok en Ina van Faassen Lederen halstasje (C) Sierlijke eenvoud en praktisch bovendien. Echt naturel leder met gevlochten kootdje. Lekluurhanger(B) Ketting met armband (D) Nooii meer zoeken naar de krant of tv-gidv Dekoratie!' jute lekluurhanger. De nieuwe modetrend: ketting en arm handje van keramiek. Dr. Vondeling, voorzitter van de Tweede Kamer, tijdens de nieuwjaarsbijeenkomst met de parlementaire pers Maak iemand abonnee op Trouw, het ochtendblad met een over tuiging. Uit erkentelijkheid ontvangt u een van deze kadoos naar keuze. Naam nieuwe abonnee:- Adres nieuwe abonnee: Plaats en postcode: Giro: ner dat die trofee in i tijd niet bestond Van onze parlementsredactie DEN HAAG Kamervoorzit ter Vondeling heeft bij de raad voor de journalistiek een klacht ingediend tegen de Volkskrant. Aanleiding is een artikel in dit dagblad waarin volgens hem ongegronde be schuldigingen worden geuit aan het adres van het PvdA- Kamerlid Dankert. Tegen an dere media die zich volgens Vondeling schuldig hebben gemaakt aan „onweidelijk ja gen in de grazige weiden van het Binnenhof" heeft hij geen stappen van deze aard onder nomen. De Kamervoorzitter gaf gisteren na afloop van zijn nieuwjaarsreceptie een lijst van voorbeelden van naar zijn oordeel onjuiste, ongecontroleer de en smadelijke berichten ln Neder landse media. Hij noemde hierbij een aantal dagbladen (Telegraaf, Volks krant, NRC-Handelsblad en Friesch Dagblad), een opinieweekblad (Groe ne Amsterdammer) en twee tv-rubrie ken (NOS-Journaal en Den Haag Van daag) bij naam. Vondeling benadruk te, dattiet hier gaat om incidenten en van een algemene slechte lijn in de Nederlandse media geen sprake ls. Ter verklaring voor zijn aanval op de pers, die hij zonder toen al man en paard te noemen op de laatste verga dering van de Kamer voor de kerstva kantie Inzette, zei Vondeling: „Ik zie het als mijn plicht als Kamervoorzit ter voor mijn mensen op te komen. Ik pleit er niet voor Kamerleden te spa ren, maar Journalisten moeten wel het normale burgerfatsoen in acht nemen." Met nadruk voegde hij eraan toe. dat zijn kritiek beslist niet mag worden uitgelegd als een poging om de pers Vervolg op pagina 8 Uw naam: Uw adres: Plaats en postcode:TeL: De nieuwe abonnee ontvangt de eerste twee weken alle nummers van Trouw gratis. Daarna gaat het kwartaalabonnement automatisch in. me', als welkomst-voordeel f7.- korting. Kado naar keuze: DA. B. C. D (aankruisen a u.h Bon in open envelop zonder postzegel zenden aan Trouw. Antwoord nummer Z792.'000 PA Amsterdam. Of bel 020-659388 (uitsluitend voor opgaven). Voor bezorg- informatie 020-913456.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 1