ioogovens maakte winst orgen om inkomsten toerisme Schuldenlast van gezinnen stijgt alarmerend ele fietsenmakers werken te goedkoop Prijs voor oud papier loopt op Leuren met leningen Groeiende export bij middelgrote industrie a drie verlies jaren Koffiemelk en smeerkaas jacht eigen organisaties: ikfabriek 'aagt om irter werken Beeld tegengesteld aan grote bedrijven Landbouwraad week opgeschort Mogelijk subsidie voor alternatieve landbouw in Drente Mensen staan soms voor tienduizenden in het krijt Geldontwaarding SDAG 10 JANUARI 1979 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET PH11-RS13* een onzer redacteuren U1DEN Hoogovens in uiden heeft voor het eerst irie verlies jaren een posi- resultaat geregistreerd, geldt niet voor het hele ■I-concern, waarin Hoogo- 5 en het Duitse Hoesch samengegaan, zo meldde J. D. Hooglandt, voorzit- van de raad van bestuur Estel, in zijn Nieuwjaars- ©sitieve ontwikkelingen noemde le langzame toename van het e staalverbruik in de westerse ld: in 1978 met vier procent, ter voor 1979 een stijging met onge- twee procent wordt verwacht, oegde hieraan toe, dat de ver sstijging bulten Europa plaats en tevens ook door produktie Europa wordt gedekt. Het re- e aandeel van de Europese 8/ilndustrie in de wereldstaalpro- Drs. J. D. Hooglandt duktie blijft aldus achteruitgaan. Een andere positieve ontwikkeling is. aldus Hooglandt. het volgens schema verlopen van het kostenverlagings programma. dat zonder gedwongen ontslagen kan worden gerealiseerd. Verder heeft het staalbedrijf in IJ- muiden een aantal incidentele orders geboekt, waardoor de staalproduktie een omvang bereikte van 5,3 miljoen ton. tegenover 4.6 miljoen ton in 1977 Naast deze hoopgevende ontwikke lingen zijn er een aantal, die tot zorg stemmen. Hooglandt noemde het uit blijven van de groei van de vraag op de Europese markt, de vele inbreu ken die zich voordoen ten aanzien van de in de EG gemaakte prijsaf spraken en het accent op financiële steunoperaties in plaats van vermin dering van de produktiecapaciteit. De staalsituatie is niet of nauwelijks verbeterd, concludeerde Hooglandt. en het is de vraag of een aantal inci dentele meevallers in 1979 opnieuw zullen optreden. Daarbij komen nog de voortdurende onrust op valutage- bied. de voor 1979 aangekondigde nieuwe prijsverhogingen voor olie en bovenal de weinig rooskleurige posi tie van de Nederlandse economie in totaal. Over de problemen van Hoogovens op de Noordhollandse arbeidsmarkt (werkloosheid en toch moeilijk bezet- bare vacatures) zei Hooglandt dat in het recente verleden in Nederland te weinig aandacht is besteed aan aiide- re beloningsverhoudingen, waardoor vraag en aanbod van arbeid beter op elkaar aansluiten. „Waarschijnlijk is te veel de nadruk gelegd op mini mumloon, op uniformering en op af stemming van beloningen op wat wij meenden dat volgens bepaalde ge zichtspunten .rechtvaardig' was." Volgens Hooglandt is het daardoor erg moeilijk geworden voor bepaalde groepen aan de markt aangepaste looncorrecties uit te voeren zonder dat automatisch vrijwel de hele belo- ningspyramide in beweging komt. Hierdoor, vervolgt hij, wordt het ge wenst effect dan niet bereikt en is slechts een onverantwoorde algeme ne stijging van de arbeidskosten het gevolg van elke goed bedoelde poging in deze richting. Van een onzer verslaggevers NIJMEGEN de organisaties van fietsenhandelaren vinden nog steeds dat de fietsenmakers zich bij reparaties niet voldoende aan de uurtarieven houden. Bij herhaling wordt er de laatste ja ren op gewezen dat ze dat wel moeten doen, staat in het blad Tweewieler. Vooral ouderen hebben er moeite mee zich aan het tarief te houden, zo schrijft het blad. Ook op het platte land werkt men er vaak onder De organisaties adviseren hun leden op het ogenblik 33 gulden per uur of 55 cent per minuut. Ongeveer 60 pro cent van de fietsenmakers houdt zich daaraan, waarbij ƒ32,50 het meest gehanteerde tarief is. Uitersten zijn 25 en 40 per uur Het plakken van een band kost ge middeld 5,50 maar dat is volgens W. J. Simons in Tweewieler eigenlijk te weinig omdat een band plakken met alles er omheen meestal meer dan tien minuten vraagt Sinds kort is de BOVAG-onderhouds- garantie voor brom- en motorfietsen ook van toepassing op fietsen. Repa raties worden voor drie maanden ge garandeerd. Dit is het gevolg van de volledige fusie tussen de BOVAG en de COT (Centrale Organisatie in de Tweewielbranche) die per 1 juli in gaat. De twee organisaties werkten al langer nauw samen. irek aan orders OEVEEN (ANP) - De directie Thomassen Drijver-Verblifa in eveen een onderdeel van de iental Group of Europe heeft erleg met de ondernemingsraad vakbonden besloten bij de ar- inspectie vergunning aan te vra- voor arbeidstijdverkorting. Dit "opig voor een periode van zes aanvraag wordt ingediend, om- e verkoop in de laatste maanden durend is achtergebleven. Het bestand voor de komende perio- aldus een woordvoerder van de ;ie. nog sterker verminderd, on- idere door de lage dollarkoersen situatie in Iran nemers van Thomassen Drij- erblifa plaatsen daardoor geen ts en bestaande orders worden afgenomen. Het betreft hier in zaak bussen voor melkpoeder, beidstijdverkorting, die zo rao- nog deze week ingaat, geldt vierhonderd man gedurende één ter week en voor 55 man ander dag per week. in Deventer werken 380 van de medewerkers van het blikpro- ebedrijf van Thomassen Drij- 8njerblifa korter. Op 3 oktober van orig jaar. kreeg het bedrijf een nning voor twee en een halve orter werken. Die vergunning is Idels verlengd tot 26 januari. DEN HAAG Voor de inzamelaars van oud papier ziet de naaste toekomst er een beetje hoopvoller uit, omdat de uiterst lage financiële baten van hun inspanningen waar schijnlijk weer wat zullen gaan stijgen. Dit blijkt uit een artikel in „Bulletin" van de Stichting Verpakking en Milieu. Ofschodn algemeen secretaris W. A. Wuijster van de Vereniging van Nederlandse Papier- en Kartonfabrieken de huidige situatie voor oud papier nogal onzeker noemt, verwacht hij tóch dat de prijzen de komende maanden zullen oplopen. Dit komt, omdat de inzameling vooral in Frankrijk en in West- Duitsland door de lage prijzen niet onbelangrijk is verminderd. Hierdoor zijn al tekorten ontstaan aan karton, en lopen de prijzen weer enigszins op. De voorraden oud papier in de ons omringende landen zijn uiterst laag. zodat eveneens mag worden verwacht dat de oud-papier- prijzen omhoog zullen gaan. De indruk bestaat, dat het dieptepunt van de jaren 1975 fm 1977 nu voorbij is. ELL: De situatie bij de Shell 3 land Raffinaderij is in het laat- cwartaal 1978 verbeterd. De tprijzen voor de eindprodukten edelijk te nomene, aldus de di- Aangezien voorts veel is ge- N aan een zo effiënt mogelijke a|fsvoering, zal het financiële re it over het laatste kwartaal pro zijn. omstandigheden van Shell Ne- ïd Chemie (Pernis en Moerdijk i) is weinig verandering geko- Het jaar 1978 is opnieuw met nancieel verlies afgesloten. Ook al voor Shell Nederland Chemie loeilijk jaar worden, onder meer de op dat jaar drukkende hoge opkosten. Van een onzer verslaggevers SOEST De middelgrote en kleinere Nederlandse bedrijven kunnen in 1979 rekenen op een behoorlijke groei van de export. Dat is de verwachting van voorzitter L. Fokkema van de Nederlandse Export Combinatie (NEC) waarbij meer dan 500 middelgrote Nederlandse ondernemingen zijn aange sloten. Dat de Nederlandse export de afgelo pen jaren niet is gedaald is te danken aan de inspanningen van de middel grote industrie die de teruglopende exporten van een aantal grote bedrij ven heeft kunnen compenseren, al dus de heer Fokkema in zijn nieuw jaarstoespraak. Hij rekende voor dat de export in de eerste tien maanden van 1978 met bijna een miljard gulden is gestegen en dat ondanks het feit dat er aan minerale brandstoffen, planten, groenten en fruit en vervoermiddelen in die periode dik 3,3 miljard gulden minder werd uitgevoerd. In geen van die sectoren is de middelgrote indu strie actief, aldus Fokkema. En daar uit mag men volgens hem conclude ren dat de middelgrote en kleinere bedrijven vorig jaar een flinke ex portprestatie hebben geleverd. Bin nen de NEC was de exportstijging gemiddeld 17 procent. De kritiek onder meer van de kant van de over heid dat alleen de grote bedrijven actief zijn in de export is dan ook volgens Fokkema helemaal mis plaatst. BRUSSEL (UPI) Het landbouwge- schil tussen Frankrijk en West-Duits- land over de monetaire compenseren de bedragen (subsidies, die uiteenlo pende koersontwikkelingen van de EG-betaalmiddelen rechttrekken) zal zeer waarschijnlijk op 23 januari on derwerp van beraad zijn en niet op 15 januari, zoals in de bedoeling lag Aan de Landbouwraad van 23 januari zullen, eveneens vermoedelijk, ook de negen ministers van financiën en van buitenlandse zaken van de EG-lidsta- ten deelnemen. Frankrijk heeft op het allerlaatste moment de invoering van de Europese muntunie per 1 ja nuari 1979 verhinderd door de gelei delijke afschaffing van de monetaire compenserende bedragen (MCB's) te eisen. De concurrentiepositie van de Franse agrarische sector zal daar door. globaal, sterker worden Tijdens de topconferentie het afgelo pen weekeinde in Guadeloupe zijn Giscard d'Estaing en Helmut Schmidt een procedure overeengeko men. waarmee het landbouwgeschil uit de wereld kan worden geholpen. BOLS: Lucas Bols zal over 1978 een onveranderd interimdividend van 1 per gewoon aandeel of certifi caat van gewoon aandeel van 10 uitkeren. Van een onzer verslaggevers ASSEN Het provinciaal bestuur van Drente werkt aan plannen om in de zuid-west hoek van de provincie een bedrijf voor alternatieve „biolo- gisch-dynamische" landbouw op te zetten. In een ambtelijk rapport wordt er op gewezen dat er mogelijkheden be staan voor rijkssubsidie. Overigens wordt niet voetstoots aangenomen dat alternatieve landbouw ook beter en gezonder zou zijn. Ondeizoek op dit punt is nodig. Ook is bedrijfseconomische begelei ding nodig Nagegaan dient te wor den hoe alternatieve landbouw als aanvulling kan dienen op de bestaan de methoden Gedeputeerden van Drente hebben zich in een eerder stadium al positief uitgelaten over de plannen. Provinci ale Staten moeten de uiteindelijke beslissing nog nemen. HAAG (ANP) Dat Nederlan- op reis in het buitenland nu al niljard gulden meer uitgeven uitenlanders in Nederland, gaat elangrijke negatieve rol spelen ze economie. De regering, het naai bureau voor toerisme en j toerisme betrokken bedrijfsle- U zich op korte termijn op deze kkeling moeten beraden, vindt eristisch deskundige dr. M. C Jan fes erop dat de toeristische ont- ten in 1978 rnet 4 procent zijn ruitgegaan. de uitgaven van Ne- iders over de grens zijn daaren met 25 procent toegenomen uitgaven zijn voor het overgrote deel toeristisch. Zakenbezoek omvat slechts tien procent van het totale reisverkeer. Over een reeks van jaren nemen de reisuitgaven van Nederlan ders jaarlijks met 20 procent toe. on danks de geringe welvaartsverbete ring van de laatste paar jaar Indien men de prijsstijgingen in ons land van de laatste tien jaar elimi neert. blijkt dat in 1973 de ontwikke ling is begonnen, waarbij buitenlan ders steeds minder geld in ons land zijn gaan uitgeven. In feite is het zo. aldus dr Tideman. dat deze buiten landers in 1978 ons minder geld in het laatje hebben gebracht dan in 1970 De duurte kan volgens dr Tideman nauwelijks de oorzaak zijn Uitslui tend in Duitsland en Zwitserland is de prijsstijging minder geweest dan bij ons. Ook is het onjuist te zeggen, dat binnen het totale consumptie pakket de horecaprijzen extra zijn gestegen: deze prijzen zijn minder snel gegroeid dan de overige ..con sumptieprijzen". De harde gulden is voor dr. Tideman ook niet de schuldige. Dat argument geldt wel voor Britten en Amerikanen maar die zorgen samen slechts voor een zesde van de toeristische inkom sten. Belgen en Westduitsers brengen bijna tweederde in van onze reisde- viezen Uitgedrukt in geld (inclusief de inflatie) zijn de toeristische inkom sten in 1973-T7 met 15 procent om hoog gegaan, in Duitsland en Oosten rijk met 70 procent, in Belgie met 60 procent en zelfs in het dure Zwitser land met 40 procent. Allemaal landen met een harde munt. er moeten dus andere oorzaken zijn Dr Tideman houdt rekening met een verminderd dienstbetoon: niet alleen in de hore ca, ook in winkels en bij benzinepom pen Die veronderstelling wordt in de hand gewerkt door het feit dat niet het aantal verblijfsdagen zo is achter uitgegaan maar de gemiddelde dag uitgaven. Dr Tideman noemde het duidelijk dat Nederland meer invloed kan uit oefenen op bestedingen van buiten landers dan op de uitgaven van Ne derlandse reislustigen De budgetconsulenten van de Stichting Economisch Huishoudelijk Beheer (EHB) worden de laatste maanden geconfron teerd met sterk gestegen schuldenlasten in gezinnen. Mevrouw R. A. Schortinghuis- Sprangers, secretaris van deze stichting, spreekt over een „alarmerende situatie" op dit moment, die vooral wordt getroffen in jonge gezinnen met kleine kinderen, gezinnen die op een sociale uitkering zijn aangewezen en bij mensen die bij voor beeld door echtscheiding alleen zijn komen te staan. Er komen momenteel bij de Stichting Economi sche Huishoudelijk Be heer. Lobelialaan 34. 2555 PH Den Haag (tele foon 070-543681) per maand honderden brie ven en telefoontjes bin nen van mensen, die soms in paniek om een (budget)advies vragen. Want er zijn gezinnen, die voor dertigduizend tot vijftigduizend gulden en méér schuld hebben en daarmee hun finan ciële mogelijkheden et telijke keren hebben overschreden. Mevrouw Schortinghuis- Sprangers geeft als voor beeld de financieel hope loze situatie van een Su rinaams gezin, dat enke le jaren geleden in Ne derland kwam wonen. Dat gezin zit met een schuld van bijna vijftig duizend gulden, bestaan de uit: reiskosten (twee keer ƒ6000) familieleden uit Suriname ƒ12.000 voorschot ministerie van CRM voor woning inrichting 12.000 tekort op de postgiro 1.000 opgenomen girobetaalkaarten (alle twintig) 4.000 schuld bij een postorderbedrijf 3.000 autofinanciering (nog te betalen 8.000 diverse andere (kleinere) schulden 6 000 Zo'n schuldenlast blijkt geen uitzondering; zo zijn er meer voorbeelden te geven van gezinnen die diep in de schulden zitten Zorgelijk De zorgelijke financiële situatie in vele gezinnen blijkt niet alleen uit de brieven en telefoontjes, maar ook uit een mini- onderzoek. dat de Stich ting Economisch Huis houdelijk Beheer on langs naar loonbeslag heeft gedaan. Die kleine steekproef bij enkele grote bedrijven gaf het schrikbarende resultaat, dat het aantal loonbesla gen van november 1977 op november 1978 tien keer zo groot is ge worden. Gevreesd moet worden, dat door de nul- of min- lijn, nog meer gezinnen in de financiële proble men al dan niet ge volgd door loonbeslag zullen raken De sterk gestegen schul denlast is overigens nu al verontrustend, zegt me vrouw Schortinghuis- Sprangers. Als een van de belangrijkste oorza ken daarvan noemt zei ..de kreet", dat het voor deliger is te kopen dan te sparen, en dat de rente van schulden op het in komen in mindering mag worden gebracht. Me vrouw Schortinghuis- Sprangers ontkent niet. dat dit in zijn algemeen heid wel waar is. Maar zij knoopt hieraan de waar schuwing vast dat men sen. die in verhouding tot hun inkomen te veel lenen, beslist in de zor- Budgetteren „Mensen mogen, wat mij betreft, best in het krijt staan. Die schuld moet echter bij het inkomen passen, Daarom zouden gezinnen tevoren moe ten berekenen en wij willen daarbij graag hel pen of een lening en de hoogte daarvan bij het inkomen past. Dat zou ik elke dag wel willen uit schreeuwen." aldus me vrouw Schortinghuis- Sprangers Het blijkt echter vrij veel voor te komen dat er in een gezin, na aftrek van vaste lasten waaron der aflossingen en rente van schulden maar driehonderd tot vierhon derd gulden per maand overblijft voor eten en kleren Dat is met name het ge val in gezinnen met klei ne kinderen, die schul den aangingen in de tijd dat man en vrouw nog samen werkten en ver dienden en destijds geen of onvoldoende rekening hielden met de tijd. dat er van slechts één inko men geleefd zou moeten worden Woonlasten Bij financiële problemen is het bijna altijd zo. dat de woonlasten, schulden en overige vaste lasten, tè hoog zijn in verhou ding tot het (verminder de) inkomen Daarom zouden, naar het oordeel van me vrouw Schortinghuis- Sprangers. de geldver- schaffers méér moeten vragen naar de plannen en verwachtingen op lan gere termijn van (echt- (paren. met name of dat dubbel inkomen blij vend mag worden ge acht. of men op korte ter mijn tot gezinsuitbrei ding wil komen, en meer van dit soort belangrijke zaken. Er is een drietal redenen, waaruit de explosieve groei van de consumptie ve leningen te verklaren is. Dat is in de eerste plaats de graagte en het gemak, waarmee geld- verschaffers leningen verstrekken of er soms zelfs mee leuren Een extra probleem hier bij is. dat het Bureau Krediet Registratie (BKR) in Tiel zeer be perkt van opzet is, om dat bij voorbeeld de meeste auto-financie- ringsbedrijven niet zijn aangsloten en de postgi ro helemaal niet. Zo doende worden lang niet alle leningen geregis treerd. Terecht pleit mevrouw Schortinghuis-Spran- gers dan ook voor een veel betere opzet van dat bureau en wel in die zin, dat „alles wat geld geeft" in Tiel geregistreerd zou moeten worden. De tweede reden ligt in het feit. dat het publiek gewend is geraakt aan steeds meer kopen Het probleem hierbij is. dat niet of onvoldoende re kening wordt gehouden met de gevolgen, als die aankopen met een lening (waarop onherroepelijk aflossing en rentebeta ling moet plaatshebben) zijn gedaan Noodzaak Hiermee samenhangend en het is het derde punt is het noodzake lijk. dat meer aan voor lichting wordt gedaan over het besteden van geld en het aangaan van schulden. Die voorlich ting zou al vroeg moeten beginnen op scholen en op vormingscentra Daarover is onlangs een advies aangeboden aan de regering; een advies dat werd opgesteld door een speciale commissie van de Sociaal-Economi sche Raad. Het is te ho pen. dat de regering de goede suggesties uit dit rapport met enige spoed oppakt. Want dat is hard nodig. Ovengens kan met wor den ontkend, dat de re gering een welwillende houding ten opzichte van de geschetste pro blematiek inneemt. Dat blijkt bij voorbeeld uit de een miljoen gulden subsidie die is uitgetrok ken. om het Nationaal Instituut voor Budget voorlichting van de grond te krijgen. Geholpen Hiermee is het publiek méér geholpen, dan met het aan de consument toespelen van de .zwarte plet", zoals gebeurt door de Vereniging van Fi nancieringsondernemin gen in Nederland. Die spreekt niet van „over- kreditering", maar van ,o verkredietneming Welke fraaie term ook wordt gebruikt; de men sen die tot over hun nek in de schulden zitten, zijn daarmee niet ge- hulpen Intussen kunnen men sen die in de financiële problemen zitten of erin terecht dreigen te ko men. voor advies terecht bij een van de drie instel lingen. die begin volgend jaar zullen samengaan in het Nationaal Instituut voor Budgetvoorlich ting. Dat zijn Economisch Huishou delijk Beheer EHB. Lo belialaan 34. Den Haag Concrete adviezen, zo nodig in persoonlijke ge sprekken; Gezins-Begrotings In stituut OBI. Zomerhof- straat 88. Rotterdam. Vooral schriftelijke ad viezen; Voorllchtings-Insti- tuut voor het Gezinsbud get VIG, Huygensstraat 2, Den Haag Hoofdzake lijk brochures en folders Voor de kosten hoeft men het met te laten. EHB en OBI geven indien betaling proble men geeft zelfs koste loos advies. Het Nederlands Zuivel- bureau in Rijswijk gaat in ons land een adverten tiecampagne beginnen, om de consument warm te maken voor (meer) koffiemelk en smeer kaas. De collectieve campagne voor con- sumptiemelk („ik drink melk. u ook?) wordt voorlopig in de ijskast gestopt Het marktonderzoek, dat aan de nieuwe cam pagne vooraf gaat. wordt voor een belangrijk deel betaald uit de medever- antwoordelljheidshef- fing. Dat is de bijdrage. die de melkveehouders in de Europese Gemeen schap moeten betalen voor het indammen van de te grote melkplas Het geld waarmee het Nederlands Zuivelbu- reau werkt, wordt overi gens in hoofdzaak bij eengebracht door de ruim vijfentachtigdui zend melkveehouders en het zuivelbedrijfsleven in ons land. Overheids subsidie komt er niet aan te pas. Het grootste deel van het budget, dat voor dit jaar ruim zestig miljoen gul den bedraagt, wordt bul- Mening over reclame J. Klevering (ondernemer): Om dagelijks in tv-spots steeds maar weer dezelfde mensen kaas, zoutjes, snoep en andere eetwaar smakelijk te zien wegwer ken, zonder dat hun omvang toeneemt, is een geraf fineerde misleiding. De tv-spot die laat zien hoe snel ,ïe veroudert als je te lang dezelfde spons gebruikt, vind ik wat dat betre ft heel wat eerlijker, (bijeenge bracht door FHV'BBDO) ten Nederland uitgege ven. Het wordt in de eer ste plaats gebruikt om de verkoop van kaas te stimuleren en in de twee de plaats zij het in mindere mate voor de verkoop van boter. Ongeveer zestig procent van de totale Nederland se zuivelproduktle gaat naar het buitenland, met name naar West-Duits- land. Bij onze oosterbu ren wordt aan reclame voor onze zuivelproduk- ten ruim achttien mil joen gulden uitgegeven Voor de activiteiten in Nederland ligt het be drag iets beneden de achttien miljoen gulden; ruim een half miljoen minder dan in de Bonds republiek aan reclame wordt besteed. De gemiddelde inflatie (geldontwaarding) in de landen van de Europese Gemeenschap is vorig jaar 7 3 procent geweest Dit heeft het Bureau voor de Statistiek van de Europese Gemeenschap uitgerekend In 1977 was het 10,5 pro cent en in 1976 11 procent In Nederland stegen de prijzen vorig jaar evenals in België met ruim 4 procent en dus met minder dan het ge middelde. Het laagste In flatiecijfer had West- Duitsland met een stij ging van 2.3 procent In Frankrijk was de Inflatie 9.5 procent, in Engeland en Ierland 8 procent en in Italië 11.5 procent

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 11