Lg2. Als Bachtiar de sjah erdrijft mag hij blijven' ■j NUTSSPAARBANK c 3 reer proces tegen aagse dissident i Gaat u straks op vakantie? rtugese aarzeling enover EG groter PAI PRUIKEN JANUARI 1979 TROUW/KWARTET H 9 rln maakt een grimmige indruk. Tien dagen na de ernstige onrust in deze honderdveertig leter ten noorden van Teheran gelegen stad staan zwaar bewapende soldaten, gepantser- uertuigen en tanks nog steeds op belangrijke straathoeken geposteerd. Kazvins voor- iste winkelstraat biedt een trieste aanblik. Mensen scharen zich nog rond de uitgebrande els en de door stenen vernielde etalages. Voor de pompstations staan de inwoners van in urenlang in de rij, wachtend op twintig liter benzine. James Dorsey Kazvin gaat men al maanden sat op om het verdwijnen van i te eisen. Ruim drie maanden oltrok de confrontatie tussen wind en het volk zich redelijk aam. Generaal Nematollah ledy. bevelhebber van de zes- gepantserde divisie, is trots op t dat er tot 26 december geen jffers vielen in zijn strijd tegen tenlandse vijand die het 2500 ide keizerrijk van sjah Moham- teza Pahlavi door middel van ijlde colonne ten val wilde eder waarschuwde Motemedy de ng van Kazvin echter dat wie ?an de strijdkrachten die hun vervullen en „het land verdedi- anvalt, zwaar bestraft zal wor- Motemedy's soldaten voelen Kazvin nu minder veilig. On- de kreet van de moellahs, de leiders, dat „het leger onze r is" worden de huizen van ren aangevallen en hun gezin- 5tig gevallen. van Kazvin stellen dat de van „agenten van de Savak", [evreesde geheime dienst, pas grond werden gelijk gemaakt, een tank een rij mensen die snd op benzine, had aangeval- daarbij acht personen had ge- Hun begrafenis groeide uit tot een massale demonstratie, waarbij opnieuw drie doden zouden zijn ge vallen. Pas toen zou men de huizen hebben aangevallen van „Savak- agenten", die gearresteerden in el kaar zouden hebben geslagen. „Vriendelijk" Generaal Motemedy stelt dat „wij vriendelijk genoeg zijn geweest om niet te schieten" toen „tienduizenden mensen voor agitatie de legerbasis" naderden. Wel geeft de bevelhebber toe dat er drie mensen gedood wer den op de eerste dag van de onlusten. Motemedy meent dat in totaal in de laatste week van december twaalf mensen om het leven kwamen. Na het ingaan van het uitgaansver bod werden de hulzen van het leger- personeel aangevallen. Een luitenant ligt zwaar gewond in het ziekenhuis met vier kogels uit een geweer „van Russische makelij" en tweeëntwintig messteken. Elke dag vindt het leger uit Oost-Europa afkomstige wapens, aldus de generaal. Motemedy geeft toe dat deze gebeur tenissen tot „een slechte bui van het leger" leidden. Soldaten vernielden een paar auto's en vielen „twee of drie winkels" aan. Motemedy ontkent echter de door radio-Moskou in het Perzisch uitgezonden verhalen dat „het leger duizenden mensen in Kaz vin heeft gedood, een tank zestien EN (Reuter, UPI) Een van de woordvoerders van de Jioslowaakse dissidentenorganisatie Handvest 77, Jaros- abata, wordt donderdag aan de rechter voorgeleid op uldiglng van belediging van een politieman. Een van de jtekenaars van het Handvest, de toneelschrijver Pavel lovsky, mag donderdag het land uit. L kinderen heeft platgewalst en twee ziekenhuizen met de grond gelijk ge maakt heeft". Ook spreekt Moteme dy de beschuldigingen van de bevol king van Kazvin tegen dat het be wind van de sjah door allerlei provo caties verantwoordelijk is voor alle vernielingen van winkels en banken in de stad. „De rellenschoppers hebben de do den als aanleiding gebruikt om vijf ennegentig procent van de banken en vele huizen en winkels en regerings kantoren in brand te steken. Zij heb ben in tachtig procent van de stad een grote catastrofe teweeg ge bracht." Wond In een van de woonwijken van Kaz vin staan de resten van het huls van dr. Daftari, die al bijna twee weken ondergedoken is. Ooggetuigen vertel len hoe geüniformeerde soldaten om vier uur 's middags voor het huis verschenen en dit in brand staken. Een medisch student trekt zijn broek naar beneden om de wond van een bajonet te laten zien. Die werd hem toegebracht toen hij een deel van dr. Daftari's bezittingen, waaronder een verzameling van tweehonderd vogels probeerde te redden. „Degene die mij met het bajonet aanviel, handelde in opdracht van buitenlanders. Hij moest het doen. Amerikaanse advi seurs hebben hun discipline en trouw aan de sjah geleerd". Generaal Motemedy is er niet zeker van dat zijn soldaten het huis van dr. Daftari, die lid is van de communisti sche partij en wiens moed in Kazvin spreekwoordelijk is, hebben platge brand. „Waarschijnlijk wel", zegt Mo temedy. „Daftari veroorzaakte veel moeilijkheden". larige Sabata zit sedert 1 okto- vangen nadat de Tsjechoslo- autoriteiten een einde had- tmaakt aan een ontmoeting dissidenten uit Polen en Tsje- akije vlak bij de grens tussen anden. Dr. Sabata, die zichzelf vreed optreden van de politie >ben verzet, staat terecht op diging van belediging van een gent. In dissidente kringen nen aan dat deze betrekkelijk beschuldiging verband houdt internationale aandacht voor ata, een voormalig hoogleraar «ychologie. Het proces tegen vindt plaats in Troetnov, vlak 'oolse grens. Tsjechische dlssi- hebben op het Westen een gedaan om waarnemers naar >ces te sturen, kan veroordeeld worden tot ir gevangenisstraf, maar daar nog eens achttien maanden n, omdat hij voorwaardelijk t voeten was. Hij werd in 1976 uit de gevangenis ontslagen, nadat hij een deel van zijn straf had uitgeze ten. De kans is groot dat hij de niet uitgezeten maanden er nu weer bij krijgt. De zoon van Sabata, die in Wenen woont, heeft een beroep op de Tsjechische autoriteiten gedaan zijn vader vrij te laten. De 42-jarige Tsjechoslowaakse ac teur en toneelschrijver Pavel Lan- dovsky heeft van de autoriteiten toestemming gekregen het land te verlaten. Hij was een van de eerste ondertekenaars van Handvest 77. Voorwaarde voor de vrije aftocht is dat hij ook in het buitenland de wet ten van Tsjechoslowakije in acht neemt, hetgeen inhoudt dat hij zich niet kritisch mag uitlaten over het Praagse regime. Hij heeft toestem ming gekregen eens per jaar naar Tsjechoslowakije terug te keren. Lan- dowsky is tweemaal gearresteerd en heeft in totaal vier maanden gevan gen gezeten. ;e correspondent ;ON De nieuwe Portugese regering van premier Pinto heeft aanzienlijk minder haast met aansluiting 'ortugal bij de Europese Gemeenschap dan de vorige tigen. Moeilijkheden binnen de Portugese commissie Europese integratie vormen daarvoor een duidelijke ?*Jijzing. in orzitter van de commissie die zig houdt met Portugals inte- in Europa, de socialist Vitor ncio, diende afgelopen don- zijn ontslag in bij Jacinto vice-premier voor economi- aken en voor de integratie bij i. In de wandelgangen wordt iteel gesproken over nog ande- slagen van medestanders van 5le ncio. ns tonstancio was sinds de oprich- el orzitter van de commissie en üs een economisch zwaarge- In Portugese en internationale Tijdens de tweede regering socialistische premier Mario oè was hij minister van financiën lenpning. Onder zijn leiding werd ;oord gesloten met het Inter- jleéale Monetaire Fonds in ruil t elangrijke buitenlandse lenin- itspe voorwaarden voor dat ak- waaronder een rigoureuze kre nking, zijn zeer ongunstig anfe kleine en middelgrote onder- pv i. Volgens Constancio kan pas ;e ^n een opleving van de Portu- inomie gedacht worden na de ig van het tekort op de beta lt ilans. ruimte ich uwe minister van economische en Europese integratie, Jacinto heeft echter te kennen gege- imiddellijk al ruimte te willen zij en voor de Portugese partlcu- ndememingen. wi er mt daarmee tegemoet aan de tl Aan de buitenkant van het Dakhoda- ziekenhuis in Kazvin zijn de kogelga ten nog te zien. Tijdens de rellen moesten twintig mensen worden op genomen in het ziekenhuis, zo weet dr. Siassi te vertellen. Zeshonderd anderen zouden al ambulant zijn be handeld. Siassi schat het aantal do den tussen de 21 en 37. Dit cijfer ligt volgens de medische staf van het Dakhoda-ziekenhuis stellig hoger. Ruim driehonderd mensen zouden vermist worden. Het leger zou de lij ken van de straten hebben gehaald en elders hebben begraven. Generaal Motemedy lacht als we ern aar vragen. „Wij schieten niet op kin deren. De tanks staan op straat zodat mijn mannen zich in hun gepantserde voertuigen kunnen verschuilen voor de molotow-cocktails." Wel geeft hij toe dat er bij de bestrijding van de „binnenlandse vijand" wel eens fou ten kunnen worden gemaakt. „Onze grens met de Sowjet-Unie is tweeëntwintighonderd kilometer lang. Er is zoveel inmenging in onze binnenlandse aangelegenheden. Op de een of andere manier moeten wij het land redden. Iedereen maakt fou ten. Maarschalk Pétain en Hitler in Duitsland hebben ook fouten ge maakt". Motemedy wil zijn soldaten laten berechten zodra degenen onder de bevolking die zijn mannen hebben aangevallen eveneens voor de krijgs raad zullen worden gedaagd. Moellahs In het huls van de ayatollah in Kaz vin hebben zich de plaatselijke reli gieuze leiders verzameld. Keurig in een album zijn foto's van de gebeur tenissen in Kazvin opgeplakt. Foto's van massale demonstraties, de por tretten van Khomeini, van de bebloe de lichamen uit het lijkenhuis en van Jongeren wiens hersenen door kogels alle kanten uitspatten. Omdat „Mo temedy een samenzwering op touw zette om een wig tussen het volk en het leger te drijven' en het volk wraak nam op het leger, namen de moellahs in Kazvin contact op met de in bal lingschap levende Khomeini. Kho meini liet weten dat „wanneer ie mand gezinnen of bezittingen van leger-personeel aanvalt, dit de ver antwoordelijkheid van die persoon is. Dit moet niemand doen. Soldaten moeten net als alle andere menselijke wezens worden gezien". De moellahs van Kazvin oordelen dat „de officieren van het leger onze broe ders niet zijn. Zij zijn werktuigen van het buitenland". Dit geldt niet voor de gewone soldaat. „Zelfs wanneer zij op ons schieten, zijn zij onze broe ders. Zij volgen bevelen op. Het leger staat al vijfentwintig jaar onder de controle van Amerikaanse adviseurs. Hun hersenen zijn gespoeld. Als dat niet zo was, zouden zij anders zijn". De moellahs onderstrepen dat de ba sis van de islamitische republiek die zij nastreven de „sociale gerechtig heid" is. „De islam zegt dat het parti culiere bezit en de vrijheid van het individu beperkt moeten worden. Vrijheid moet onder de controle van de regering staan. De mensen moeten werken en mogen zo veel zij willen verdienen. De mensen mogen hun eigen wet kiezen. Mensen mogen de vrijheid van de ander echter niet be perken. Zij mogen doen wat zij willen, zolang dit de vrijheid van anderen niet dwarsboomt. Sociale gerechtig heid moet door iedereen in alle aspec ten van het leven worden gerespec teerd. Wanneer bijvoorbeeld de rech ters eerlijk zijn, de aangeklaagden eerlijk zijn en de aanklagers eerlijk zijn, zullen wij een goede samenle ving hebben". Vrouwen Vrouwen dienen zich in de islamiti sche republiek „respectvol te kle den", een man moet zich niet door haar lichaam aangetrokken voelen. Zij moet zich bedekken en hun man niet u weet wel opwinden Vrouwen moeten volledig in de sa menleving meedraaien, in overeen stemming met hun mogelijkheden en de manier waarop zij geboren zijn." Gevraagd waarom er geen vrouwen zijn in het huis van de moellahs zegt een van hen: „In Kazvin heerst er een bijzondere situatie. De politie zou het huis kunnen aanvallen. Vrouwen heb ben echter wel aan de demonstratie deelgenomen." „Zelfs al schieten ze op ons, de soldaten blijven onze broe ders." „Bepaalde verantwoordelijkheden kunnen in de Islam niet aan vrouwen worden gegeven, omdat zij erg emoti onele personen zijn. Zij kunnen geen juist oordeel vellen. Maar in Isfahan, Qom, en Teheran zijn er wel vrouwen in de religieuze leiding." Kans De moellahs van Kazvin zijn bereid om de nieuwe regering van Sjahpoer Bachtiar een kans te geven. „Wan neer de regering de sjah verdrijft en zich houd aan de islamitische wetten, zal Khomeini de regering aanvaarden en dan zullen de geestelijken dat ook doen." Denkt u dat Bachtiar de sjah zal verdrijven? „Ik denk van wel, maar hij zal zich niet aan Khomeini overgeven. Wan neer Bachtiar doet wat wij willen en de sjah verdrijft, zal hij gerespecteerd worden." Generaal Motemedy heeft onlangs de moellahs uitgelegd dat hij niemand wil doden en het vallen van slachtof fers „ongelukkig" vindt. „Het moreel van mijn mannen is goed, wij zijn nodig om aan de grenzen te vechten. Wij hebben niet voldoende uitrusting tegen rellen. De demonstranten zijn echter goed getraind. Zij hebben ny lons en natte handdoeken tegen het traangas." Op de vraag of sommigen van zijn soldaten zich bij de demon straten hadden aangesloten, weiger de Motemedy te antwoorden. Het vertrek van de sjah zou voor Motemedy de Ineenstorting van zijn wereld betekenen. „Ik kan het niet aanvoelen. Ik verlaat mij heel erg op Zijne Majesteit. Ik wil mijn manier van leven niet kwijtraken. Wanneer er een verandering komt, moet het voorbereid worden." opvattingen van de sociaal-democra tische partij die zich steeds verzette tegen de economische politiek van de vroegere socialistische regeringen. Deze sociaal-democraten zijn ook veel minder enthousiast over een snelle toetreding van Portugal tot de EG. Zij willen meer beschermende maatregelen voor de kleine Portuge se ondernemer die anders de dupe zou worden van het vrije handelsver keer. Deze meningsverschillen vormen de achtergrond van de problemen in de commissie voor Europese integratie die namens Portugal met de EG over toetreding moet onderhandelen. De onderhandelingen zijn officieel in ok tober begonnen maar door de Portu gese kabinetscrisis is er tot nog toe alleen nog maar een vergaderschema opgesteld. Begin december werd vanuit de commissie kritiek geleverd op deze gang van zaken. De vice-presidente Raquel Ferreira werd onbekwaam ge noemd en de socialisten werden par tijpolitieke benoemingen binnen de commissie verweten. Eerder in september had de commis sie al besloten dat een herstructure ring noodzakelijk zou zijn. Menings verschillen over deze herstructure ring lijken nu de directe aanleiding voor de ontslagaanvraag van Vitor Constancio te zijn. Van regeringswe ge was Constancio eerder al voor de keuze gesteld tussen het vice-presi- dentschap van de bank van Portugal of het voorzitterschap van de com missie. Tot nog toe bekleedde hij beide functies. Vakantie met een Dan wensen wij u vast een goede reis en een plezierige vakantie. Maar voor u gaat, moet er natuurlijk nog wel het een en ander geregeld worden. De Nutsspaarbank kan daarbij het nodige doen zoals: de verzorging van buitenlands geld, reis- of eurocheques, niet te vergeten de onontbeerlijke reisverzekering, het verhuren van een kluisloket voor het veilig stellen van uw waardevolle bezittingen, het verstekken van recreatiekredieten. Wij zullen het op prijs stellen iets te mogen bijdragen aan een voor u zorgeloze vakantie. voor iedereen... en altijd dichtbij ZAKENFLITSEN HAARDEN en KACHELS nieuw en gebruikt Alle onderdelen, pijpen en glas, asbestplaat en koord W. P. Hartwljk NIEUWE BEESTENMARKT 7-11 LEIOEN TEL 071-126627 REGEN TONNEN div. maten, kruiwagens, har ken. schoppen, rieken en al les voor de tuin. W. P. Hartwljk NIEUWE BEESTENMARKT 7-11 LEIDEN Tel. 071-126627 SLEUTELS BIJMAKEN! kiaar terwijl u wacht! Ups-Yale. Auto-coniact en voordeursloten W. P. Hartwljk NIEUWE BEESTENMARKT 7-11 LEIDEN, TEL 071-126627 SIKKENK HAARCENTRUM Tel, 023-317190. Autorl|achool Noordzee kan leerlingen plaataen op de personen auto. Tevena kunnen wl| over dag leerlingen plaatsen op onze Volvo vrachtauto. INL TEL. 01718-22458 NU OOK IN LEIDEN: TEL. 071-210675 Damsskapsalon W. Freek Vermeer voor haar een prima permanent Ook hel juiste adres voor alle soorten dames- en herenpruiken (toupet) en haardelen. Morsstraat 10 LEIDEN, TEL 071-126527 V; Breestraat 58. Leiden, tel. 071-140475 (naast de Stadsgehoorzaal) INGELIJSTE SPIEGELS, MODERNE EN KLASSIEKE UITVOERINGEN, MEER DAN 200 MODELLEN IN VOORRAAD. GLASINDUSTRIE J. J. POPPINK Rotterdamaeweg 60-66 Delft, tel. 015-561500 PLEXIGLAS ult voorraad leverbaar GLASINDUSTRIE J. J. Popplnk Jr. Rotterdamaeweg 60-66. - Delft, tel. 015-561500 KATTEBAK STEENTJES thuisservlce. Ie kwaliteit, snel absorberend, reukloos, 2 zak ken van 20 kg voor 30.95. gratis thuisbezorgd (ook 's avonds). TEL. 070-940516 1e klas antieke meubelen Bloemendaal antiek B.V. HOOGMADESEWEG LEIDERDORP TEL. 071-410377 privé parkeerplaats Registeraccountants Alkmaar Beverwijk 's-Gravenhagc Hoorn Zaandam Amsterdam Doctinchcm Haarlem Leiden Zutphcn Arnhem Ede Hoogeveen Purmcrend In ons kantoor te 's Gravenhage is plaats vrij voor een M.B.A.-er die studeert, of de studie zal aanvangen voor REGISTERACCOUNTANT of S.P.D. In ons kantoor hebt u de mogelijkheid de ervaring op te doen die de studie interessanter zal maken en de de slagingskans vergroot. Inlichtingen worden gaarne verstrekt door ons kantoor. Jan van Nassaustraat 53-55, 2596 8P 's-Gravenhage, telefoon 070 - 24 53 04 of de afdeling personeelszaken van het Secretariaat, Dubbele Buurt 2rd, 1621 JV Hoorn NH, telefoon: 02290-1 55 46.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 9