kleine krant Onduidelijkheid belemmert uitspraak over zoutlozingen Trouw de Phnom Penh valt Jaar van het kind begint bij de baby r i Oorlog in Cambodja Kleren kopen Helmut Cardon: jeugdschaker O ->c Levenslang ~l Deskundigen bij voortzetting Rijnproces Meisje gedood door kolendamp Symposium over babyzorg en ontwikkeling DINSDAG 9 JANUARI 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET P 6 - RH QA( 9 januari 1979 De kleine krant Medewerkenden Piet Hagen Hanneke Wijgh Rimmer Mulder Gilles Stoop Brieven aan Trouw De kleine krant Postbus 859. Amsterdam Walvissen Walvissen mogen niet lan ger gestoord worden tij dens bet paren en bet zo gen. Dat zegt de Ameri kaanse regering, die stren ge boetes heeft ingesteld. Wie toch op walvissen jacht gaat, moet voor zijn nieuwsgierigheid 20.000 gulden betalen. De laatste jaren maakten steeds meer mensen een tochtje naar de zee om de walvissen te be kijken. In hoge snelheid voeren de bootjes langs de parende walvissen en de walvissen die hun jongen aan het zogen waren. Van de schrik hielden de wal vissen op. De Amerikaanse regering is bang dat de wal vissen uitsterven. Gastank De ouders van Huissen, een plaatsje dicht bij Arnhem, hebben hun actie gewon nen. De tank met vloeibaar gas, die dicht bij de kleuter school en de lagere school ligt opgeslagen, zal worden verwijderd. De ouders had den hun kinderen zolang thuis gehouden. Zij zijn bang dat de tank ontploft. Vloeibaar gas is namelijk erg brandbaar. De kleuters van Huissen hebben al die weken op het gemeentehuis spelletjes gedaan. Van onze redacteur PHNOM PENH De oorlog tussen Vietnam en Cambodja, twee communistische buurlanden in Zuid-Oost Aziè, lijkt bijna beslist. De hoofdstad van Cambodja, Phnom Penh, is al gevallen. Het ziet er naar uit dat Cam bodja een soort provincie wordt van een vergroot Viet nam. Natuurlijk wel met een eigen regering, maar dan een tje die doet wat het veel ster kere Vietnam wil. Hoe is het mogelijk dat twee landen die allebei zolang ge vochten hebben tegen Franse en Amerikaanse overheersing nu ze eenmaal „vrij" zijn el kaar in de haren vliegen? Vanuit Europa is dat moeilijk te begrijpen. Vietnam heeft in z'n oorlog tegen Amerika (die in 1975 was afgelopen) hulp gekregen van China, maar vooral ook van Rusland. Deze twee com munistische superlanden kunnen slecht met elkaar op schieten. Vietnam heeft later steeds meer de kant van Rus land gekozen. Waarschijnlijk ook wel omdat de Vietname- zen bang waren dat ze anders door China zouden worden overheerst. Cambodja stond na 1975 aan de kant van China. Het land werd met harde hand gere geerd naar Chinees voor beeld. Daarbij zijn honderd duizenden mensen omgeko men. Nu hebben Vietnamese troepen samen met opstande lingen uit Cambodja zelf een groot deel van het land ver overd. Het Cambodjaanse le ger is op de vlucht. Of de Cambodjanen een tegenaan val voorbereiden is nog niet te zeggen. Een nieuwe sport: plankijszeken. Je gebruikt hetzelfde zeil als voor het gewone plankzeilen. Als ie valt kom je wel harder terecht. Maar je blijft droog. M kind (XWrw Kr»nt «i „Kleren dragen die Je wil, ja. Ze zelf kopen, nee. Ik kan me goed voorstellen dat ouders hun kinderen van acht, tien, twaalf of veertien niet zo maar op straat zetten met honderd gulden om kleren te gaan kopen". (Over het zelf beslissen of je dieren wilt:) „Ik vind dat je wel moet proberen om dit van de kant van je ouders te be kijken. Het zit er dik in dat je ouders het dier moeten ko pen, voer, eventueel een kooi, en dan komt daar nog bij dat kooien moeten worden schoon gemaakt, honden uit gelaten, enz. Het is gewoon zo dat veel kinderen een huis dier willen hebben, en als het nieuwe er af is, zorgen ze er niet meer voor en moeten de ouders het doen". Jon Laman (14) Badhoevedorp Zelf beslissen wat je op tv ziet? „Dat mogen wij voor negen uur altijd". Meepraten over verhuizen? „Dat vinden wij heel, heel, heel en nog eens een keer heel goed". Kundien Haan (12) Martien van Rijn (12) Amstelveen „Als er regels voor de rechten van het kind worden vastge legd. moet er ook staan vanaf welke leeftijd. Misschien zijn er ook wel kinderen die de rechtenhvillen bedenken voor kinderen vanaf zes jaar." Saskia Mudde (12) Zwolle Helmut Cardon (15) is als zes tiende geëindigd op het we reldkampioenschap jeugd- schaken. De wedstrijd werd gehouden in Sas van Gent, de woonplaats van Helmut. In totaal waren er 40 deelnemers uit 38 verschillende landen. Nederland mocht drie scha kers leveren. Behalve Helmut deden mee Amoud Dokkum (15 jaar. 27ste plaats) en Rob Nlo Bertholee (15 jaar, Neder lands jeugdkampioen, 32ste plaats). Helmut is niet alleen lid van de schaakvereniging Het Wit te Paard in Sas van Gent, maar ook van een Belgische vereniging. In België is hij de beste jeugdschaker. Natio naal kampioen kan hij daar niet worden, omdat hij geen (echte) Belg is. Jonge schakers hebben het niet zo makkelijk als jeugdi ge voetballers of atletes, die topprestaties leveren. Voor schaakkampioenen bestaat niet zo'n gedegen training als voor andere sporten. Helmut Cardon zit op het gymnasium en gaat één keer per week naar Utrecht om te trainen, "s Middags om drie uur vertrekt hij met de bus. 's Avonds kan hij nog net de trein naar Vlis- singen halen, maar daar moet hij dan blijven logeren. De Drie van Breda moeten nu maar eens vrij. Dat staat in een brief die professor Diepenhorst heeft geschreven aan de mi nister van justitie. Die „Drie van Breda" zijn drie oorlogsmisdadigers die al vanaf het einde van de Tweede Wereldoorlog gevangen zitten. Dat is dus al bijna 34 jaar. Het grootste deel van die tijd hebben ze in de gevangenis van Breda gezeten. Vandaar de „Drie van Breda". Het is erg ongewoon dat in Nederland mensen zo lang achter elkaar in de gevan genis zitten. De drie oorlogsmisdadigers waren eerst ter dood veroordeeld, maar die straf is later veranderd in levenslange gevangenisstraf. Dat betekent letterlijk dat zij tot hun dood in de gevangenis moeten blijven. Er zijn landen waar dat ook gebeurt. Iemand die in West-Duits- land tot levenslang wordt veroordeeld moet er maar op rekenen dat hij de rest van zijn leven niet meer vrijkomt. 'Op jaren' In Nederland vinden ze dat iedereen toch de kans moet hebben ooit weer eens vrij te komen. Iemand die hier levenslang heeft gekregen wordt daarom „op jaren gezet". Dat betekent dat hem wordt beloofd dat hij na een flink aantal jaren toch weer vrijkomt, als hij zich in de gevangenis maar behoorlijk gedraagt. Daarom zitten mensen die levenslang hebben in Neder land eigenlijk nooit langer dan twaalf tot vijftien jaar in de gevangenis. 9 januari 1979 De „Drie van Breda" zitten al heel wat langer. Dat komt doordat het hier om oorlogsmisdadigers gaat: mensen die zijn veroordeeld voor alles wat zij in de oorlog hebben gedaan. De meeste van hun soort genoten zijn al lang vrij, maar min of meer toevallig zijn de drie in Breda blijven zitten. Er zijn mensen die zeggen laat ze nu maar gaan, dan zijn wij er van af. Maar wat deze drie hebben gedaan is veel erger dan een gewone misdaad. Er zijn in Neder land mensen die nog steeds last hebben van wat er in de oorlog is gebeurd. En die vinden dat die drie maar in Breda moeten blijven, levenslang. door Hans Schmit ROTTERDAM In het proces dat drie Zuidhollandse tuinders en de Stichting Rijnwater hebben aangespannen tegen de Franse kalimijnen, bestaan nog te veel onduidelijkheden om aan te kunnen geven of de zoutlozingen van de kalimijnen op de Rijn onrechtmatig zijn. De Rotterdamse rechtbank wil daarom eerst nadere gegevens van de drie tuinders, terwijl zij zich bij de voortgang van het proces zal laten voorlichten door deskundigen. Overigens zal de stichting Reinwater niet meer aan die voortzetting kun nen deelnemen: in het tussenvonnis, dal de Rotterdamse rechtbank giste ren wees. is de stichting niet ontvan kelijk verklaard om als partij in het proces op te treden. De stichting heeft volgens de recht-1 bank geen belang bij de zaak: zij lijdt geen schade en vordert geen vergoe ding van die schade, zoals de drie tuinders. De stichting Reinwater zal vandaag beslissen of zij tegen die uitspraak in hoger beroep zal gaan In ieder geval zal de stichting de strijd van de tuinders blijven steunen. De drie tuinders en de stichting Rein water begonnen het proces in oktober 1974 De kalimijnen lozen dagelijks gemiddeld twintig miljoen kilogram keukenzout op de Rijn en zijn daar mee verantwoordelijk voor bijna veertig procent van de totale zout- vracht van de Rijn wanneer deze Ne derland binnenkomt. De tuinders lijden schade door het te hoge zoutgehalte van de Rijn en zij willen dat de lozing onrechtmatig wordt verklaard en dat zij schadever goeding kunnen eisen. In eerste in stantie verklaarde de Rotterdamse rechter zich met bevoegd, maar na dat het gerechtshof in Den Haag de zaak aan het Europese Hof in Luxem burg voorlegde, nam de zaak in no vember 1976 een voor de tuinders gunstige wending Het EO-hof bepaalde dat degene die schade lijdt van grensoverschrijden de lucht- en waterverontreiniging zich naar verkiezing kan wenden tot de rechter in het land waar de schade wordt veroorzaakt of waar de schade optreedt Daarmee kwam de zaak weer voor de Rotterdamse rechter. Vergelijkbaar geval In het gisteren gewezen tussenvonnis zegt de president van de Rotterdam se rechtbank, mr L Erades. iq de internationale rechtsrpaak een geval te hebben gevonden dat vergelijk baar is met de zaak van de tuinders contra de kalimijnen. Het betreft een Canadese lood- en zinksmelterlj die op 11 mijl van de grens met de Ver enigde Staten bij het plaatsje Trail lag. Door het dal van de Columbia rivier werd de uitgeworpen zwaveldioxyde naar de Verenigde Staten gevoerd, waardoor schade aan gewassen werd aangebracht. In 1941 werd in deze zaak. die bekend staat onder de naam Trail Smelter. Canada onder meer veroordeeld tot vergoeding van de schade Op gTond van die zaak zou. wanneer duidelijk vaststaat dat de schade is veroorzaakt door de zoutlozingen. de Nederlandse rechter de zoutlozer kunnen veroordelen de schade te ver goeden die door onrechtmatig hande len is veroorzaakt. Maar. zo stelt de rechtbank, de zaak van de drie tuinders ligt minder dui delijk en zonder nadere informatie kan niet worden beslist of deze verge lijkbaar is. Mr. D M. J. Lasonder van de Stichting Reinwater toonde zich gisteren gelukkig met het feit dat in het tussenvonnis de Canadese affaire van belang werd genoemd voor de zaak van de tuinders. Mr Lasonder ziet dit als een erken- EINDHOVEN - De 20-jange Olga van der Heyden is gistermiddag dood aangetroffen in haar woning in Eind hoven Zij is waarschijnlijk om het leven gekomen door koolmonoxide vergiftiging (kolendamp), als gevolg van een slecht brandende gaskachel. Het meisje was zondagavond voor het laatst gezien ning. Hij toonde ook begrip voor de voorzichtigheid van de Rotterdamse rechtbank. „Het is een baanbrekend proces en ik kan me de voorzichtig heid van de rechtbank indenken," aldus mr. Lasonder. Gewassen De gevraagde aanvullende informa tie heeft onder meer betrekking op de gewassen die de tuinders (Bier in Nieuwerkerk a/d IJssel, Strik in Wate ringen en Valstar in Naaldwijk) kwe ken. de schade die zij ondervinden, hoe zij hun water betrekken, hoe zout dat is, of dat zout ook niet afkomstig kan zijn uit de bodem of van de vanuit zee de Nieuwe Waterweg bin nendringende „zoute tong" en welke mogelijkheden er zijn voor de be sproeiing van de gewassen leidingwa ter te gebruiken. Volgens de drie tuinders zal het geen problemen opleveren de vragen gede tailleerd te beantwoorden. De heer Bier. „Veel van de antwoorden zijn al uit de stukken te halen. Wat de effec ten op de gewassen betreft, zijn meer dan voldoende gegevens verzameld in het proefstation in Naaldwijk, ter wijl ook kan worden aangetoond dat' het zout in het boezemwater niet af komstig is uit de zoute tong In Delfland zijn alle andere zoutbron- nen dan het Rijnwater gekeerd Het gebruik van drinkwater lost evenmin iets op. Niet alleen is dat veel duur der. maar het is evenals het boezem water niet te gebruiken: ook het zout gehalte van het drinkwater is nog te hoog verdrag voorziet in een geleidelijke en gedeeltelijke vermindering van de zoutlozing op de Rijn. Een dergelijk verdrag staat volgens de Rotterdamse rechtbank een pro ces als nu door de tuinders wordt gevoerd, niet in de weg. Het feit dat zoutlozingen plaatsvinden in over eenstemming met het verdrag, bete kent niet dat dergelijke lozingen niet meer als onrechtmatig kunnen wor den aangemerkt. Schade die door onrechtmatige ver vuiling ontstaat, dient voor rekening van de vervuiler te kunnen worden gebracht, ongeacht wat de Rijnoever- staten tot stand zullen brengen in hun streven naar vermindering van de vervuiling. Verdrag In het tussenvonnis gaat de Rotter damse rechtbank ook in op het zout- verdrag dat door de Rijnoeverstaten is gesloten, maar dat nog steeds niet in werking is. met name door de te genwerking van de Franse regering die de parlementaire behandeling on langs opnieuw heeft uitgesteld Dat Prinses Beatrix en prins Claus woonden gistermiddag in het Instituut van de Tropen Amsterdam het symposium Babyzorg en ontwikkeling van het gedrag bij. Naast de prinj"' mr. Klompé, voorzitter van de Stichting Bio-wetenschappen en maatschappij. i Van onze redacteur wetenschappen AMSTERDAM Thuis een baby krijgen is in de SowjetrUnie gewoon verboden en in de Verenigde Staten praktisch onmo gelijk omdat de arts de verantwoordelijkheid niet wil dragen. „Ik constateer met vreugde dat Nederland een oase is in de westerse wereld", aldus prof. dr. G. J. Kloosterman gisteren op een symposium over „Babyzorg en ontwikkeling van het gedrag". Maar de Amsterdamse gynaecoloog wees erop dat onze oase slinkt, terwijl men bij voorbeeld in Zweden de be valling zelfs al uit het kleinere zieken huis wil weren. Ook bestaat de nei ging om de bevalling met technische kunstgrepen in te leiden zodat die op werkdagen tussen acht en vijf plaats vindt: veiliger, omdat iedereen dan in de buurt is". Kloosterman vroeg zich of deze „technologische verlos kunde" geen doodlopende steeg is. „De spontane baring kan nu eenmaal principieel niet door de wetenschap worden verbeterd. Al die kunstgre pen zijn ontwikkeld voor storingen." Elke hindernis voor het contact tus sen moeder en baby. voor het koeste ren en voeden, moet met het grootste wantrouwen bezien worden, aldus Kloosterman. Een pasgeboren Java-aapje. zei de Nijmeegse psycholoog prof. dr. J. M. H. Vossen, blijft de eerste paar maan den voortdurend in lijfelijk contact met de moeder. Bij andere apen zie je, met verschillende gradaties, een soortgelijk gedrag. Een nogal schrille tegenstelling met een mensenbaby. die althans in onze cultuur na de geboorte zorgzaam opzij gelegd wordt, terwijl alle aandacht zich op de moeder concentreert. Experimen teel weten we van apen dat het moe der-babycontact van groot belang is voor de verdere ontwikkeling. Maar op de vraag welke prijs wij in ge dragsontwikkeling betalen voor onze biologische gezien nieuwerwetse be nadering. is bijzonder moeilijk een antwoord te geven, aldus Vossen. Vergelijkend onderzoek in verschil lende culturen kan hier misschien materiaal aandragen. Basisvertrouwen Daarover staat een en ander in het cahier „Leren samenleven", een re cente uitgave van de stichting Biowe- tenschappen en maatschappij, die in dat verband ook de bijeenkomst van gisteren organiseerde. Maar tot dui delijke conclusies lijkt dat onderzoek tot nog toe ook niet geleid te hebben. Zekerheden presenteerde gisteren wel de Amsterdamse kinderpsychia ter prof. dr. D. J. de Levita. De vorming van een emotionele band met een centrale verzorgende figuur (moeder) is gedurende de eerste an derhalf jaar een voorwaarde voor de verdere ongestoorde ontwikkeling. De baby vormt in die periode bindin gen met meer mensen, maar één is er altijd duidelijk de belangrijkste („Hoe dat gaat bij een ouderpaar met echt helemaal geen rol verschillen, weet ik nog niet," zei De Levita.) Die specifieke relatie voegt een kwaliteit toe aan de zich ontwikkelende psyche van de baby. een „basisvertrouwen" in het bestaan, dat in staat stelt om later onaangename ervaringen te ver werken. Valt die moederfiguur in de eerste anderhalf jaar (tijdelijk) weg, aldus De Levita. dat is het zaak om com penserende maatregelen te treffen. Die kunnen de vertrouwensschok niet voorkomen, maar wel tot han teerbare omvang terugbrengen en blijvende ernstige schade in emotio nele ontwikkeling en ook lichamelij ke gezondheid voorkomen. De Levita merkte overigens op dat een sle j relatie tussen de ouders tijdens eerste levensjaar van de baby stens zo schadelijk is" als het vei J ken van de moederband. Verlofregeling De discussie spitst zich toe op consequenties voor de vrouwener r cipatie. De Levita maakte ziel 1 haast boos over dat de samenle i in haar inrichting nog niet gereageerd op de toch al tienti jaren bekende feiten. Kloosten daarop inhakend: ..Een zwax schap duurt niet negen maan maar achttien." Zwagereschapvi i tot zes weken na de geboorte weinig ruimte voor de door De Le t geschetste emotionele behoeften de baby. Kloosterman zou het i meer dan een reden passend vin als er ook voor de jonge vader verlofregeling kwam. „Het zou gelijke positie bij sollicitaties be deren, als men er van doordrol was dat ook een man in verwac! 1 kan raken." De Levita nog: „Het gek dat er nog grote bedrijven zonder crèche Ik begrijp niet daar nog discussie over moet zij Het Amsterdamse symposium ws eerste manifestatie in het kader het door de Verenigde Naties u roepen jaar van het kind. Lm.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 8