Rookmaaker en het programmatisch christendom Het actieve leverf van Marie Curie Muziekcentrum heft Ho ruimtegebrek niet op? Overzicht Bram van Velde in Dordrecht BRT zet Anthierens aan de dijk Volk van de cedar Wagenaarprijs voor Koopman NOS-hitparade op woensdag Charly Mingus overleden Zesdelige tv-serie van de NOS Derde wereld minder ver van ons bed TV COMMENTAAR .DINSDAG 9 JANUARI 1979 KUNST/RADIO/TELEVISIE TROUW/KWARTET door dr. C. Rijnsdorp. De laatste ontmoeting die lk met wijlen prol. Rookmaaker had. was na afloop van een feestelijke gelegenheid in het Amstelhotel te Amsterdam. HIJ bracht mijn vrouw die moeilijk liep en mij met zijn auto naar het Centraal Station. Rookmaaker leek mij milder geworden. HIJ was heel vriendelijk en wij waren hem dankbaar voor zijn attentie Iels van die mildheid meen lk ook te bespeuren In het populaire boekje ..Kunst spreekt vanzelf' door H. R. Rookmaaker. een uitgave van Oosterbaan «t Le Cointre B V. te Goes (59 blz 4,90). Het Is een verta ling uit het Engels. „Art needs no justification'' In de kern richt het zich tot Jonge schilders van christelij- ken huize, enerzijds om ze los te ma ken van dwangvoorstellingen en krampachtigheden als gevolg van hun opvoeding, maar aan de andere kant om ze een stevig ideologisch fundament te verschaffen als basis van hun artistieke werkzaamheid. In ruimere zin geeft het werkje een schetsmatig idee van wat een positief christelijke opvatting van kunst, cul tuur en leven in deze tijd dient voor te stellen Een samenvatting van de inhoud zou alleen maar een onleesbaar stukje opleveren Maar er is aanleiding ge noeg voor een korte beschouwing van meer algemene aard Laat ik eerst nog zeggen dat het boekje wel goed. maar een beet ie droog geschreven is Op blz 22 heeft de vertaalster het over „het" Bran denburger Concert van Bach: ik maak me sterk dat in het Engels staat „the Brandenburger Concerts", in het meervoud dus, zoals trouwens ook verderop is vermeld. Iedereen die over kunst praat, heeft een bepaalde kunst in zijn achterhoofd. Rook- maakers vak was de beeldende kunst en haar geschiedenis. Met enige moei te brengt hij in zijn beschouwing ook de muziek en in de derde plaats de literatuur te pas Dit heeft het voor deel. dat er niet te veel tegelijk over hoop wordt gehaald. Misschien was het toch beter geweest, als het boekje zich uitsluitend tot de schilderkunst had beperkt. Hoe het zij. de studen ten aan de nieuwe christelijke kunst academie te Kampen kunnen met Rookmaakers boekje hun voordeel doen. Waarmee ik niet zeggen wil dat dit de ideale voorlichting is. Maar Rookmaaker heeft er recht op. dat van zijn denkbeelden serieus kennis wordt genomen De lezer en de lezeres voelen, dat ik reserves heb Teeen wat Rookmaaker schrijft is met zoveel in te brengen, maar men mist iets. De auteur gaat bijna aandoenlijk ver In zijn erken ning van de souvereinitelt in eigen kring van de scheppende beeldende kunstenaar Toch valt een moralis tisch element niet te miskennen. Rookmaaker weet naar mijn smaak iets te precies wat in de kunst zonde is. De christelijke inbreng in zijn be schouwingen over kunst is mij iets te programmatisch. Hij ls als bekeerling van bulten tot geloof gekomen en het is psychologisch te begrijpen, dat hij tegenover zijn buitenkerkelijke ach tergrond zich blijvend polemisch heeft opgesteld Een tweede belangrijke factor is, dat hij kunstkenner was, en niet een scheppende kunstenaar, die over zijn vak schreef. Dit maakt een wereld aan verschil uit. Het woord „schep pen" is ingeburgerd, maar niet geluk kig gekozen. Niettemin is er schep pend vermogen, een creatieve poten tie. die de gehele geestesstructuur en habitus van een kunstenaar bepaalt. Dit brengt mee. dat iemand die zelf schildert, schrijft, bouwt of compo neert. in gewaagde experimenten of in wat decadentie of ontaarding lijkt altijd nog de scheppingsdrang zo die er althans bij betrokken was herkent en billijkt Er is zelfs dan een herkenning en geestelijke verbonden heid. welke de kunstkenner ontgaat. Onwillekeurig zoekt deze laatste compensatie voor zijn gemis aan cre atieve artisticiteit en dan ligt een programmatisch christelijke kritiek voor de hand Wat de „blote" kunstkenner ontgaat is de grote waarheid, dat, zoals Schil ler zei: „Und neues Leben blilht aus den Ruinen", dat wil zeggen: echt kunst is nooit volkomen ontaard, res pectievelijk nooit alleen maar deca dent Decadent kan juist zijn het braaf traditionele. Wat in de kunst revolutie lijkt, kan levende elemen ten introduceren, die later aanvaard worden. Als iets echt kunst is gewor den. is dat gebeurd krachtens een positief element, dat door de schep pende kunstenaar door alles heen wordt herkend. Hitiers trawanten verbrandden zogenaamd ontaarde kunst, maar wat onder zijn regiem als propaganda werd geschilderd was juist ontaarde kunst. Kunst en pro gramma verdragen elkaar niet, waar mee Rookmaaker het overigens vol komen eens was. zij het dan in theorie. Utrechtse kunstenaars protesteren ffldh nner ietn hou Calvijn heeft, in tegenstelling tot Lut- in. her, te veel bewustzijn in het gelooi gedaan en kunstbeschouwingen van calvinlstischen huize lijden door gaans ook aan dat euvel. De schep pende kunstenaar, met zijn vaak cha otisch innerlijk, vooral als hij jong is. heeft dringend behoefte aan bezin ning en verstandige raad. Hier ver vult Rookmaakers boekje een nutti ge. zij het zijdelingse en tijdelijke functie. Is het christelijk geloof dan van huis uit niet programmatisch? Is het zendingsbevel geen programma? Jawel, maar niet zo dat. als het geloof eenmaal „omhelsd" is zoals de term luidt, alles programmatisch wordt be paald. Er is verborgen groei, er is vrijheid, aanzienlijke christelijke vrijheid zelfs, natuurlijk opgevat als vrijheid in Christus. Te veel aan bezinning ontzint. Chris ten, durf te scheppen. Als je werkelijk christen bent, komt dat er vanzelf wel Van onze kunstredactie UTRECHT Onder de leus „Cultuur wordt duur betaaldl Utrecht" gaat een actiegroep van Utrechtse kunstenaars de opening van het nieuwe Muziekcentrum Vredenburg op f- januari protesteren. De actiegroep zal dat doen met t os polonaise op rouwmuziek. De protesterende kunstenaars ageren niet tegen het gebouw, maar zien in de opening een gepaste aanleiding om georganiseerde en ongeorgani seerde kunstenaars en bezoekers van het muziekcentrum bewust te maken van een nijpend ruimtegebrek in Utrecht. Met de komst van het Mu ziekcentrum dat bijna 60 miljoen kostte, wordt een tekort aan noodza kelijke werkruimten voor kunste naars niet opgeheven. on, e la hij. De protesterende kunstena >jc e verwijst Smits met hun klachten jj0. investering ten koste van andere t tuurzaken naar de gemeente. es~ ijd jnn Peter Smits, directeur van Vreden burg, vindt dat zijn muziekcentrum geen „elitaire club" is. Het muziek centrum is er voor iedereen, zo meent Dit advies zal de actiegroep ze (dja opvolgen. Na de officiële opening.' - in aanwezigheid van prinses Bea en prins Claus voor burgemeei 01 Vonhoff van Utrecht verricht woi otei zal de actiegroep zich tot de geme te richten. Daarnaast willen de k oorj stenaars doorgaan met demonstra ve bijeenkomsten om blijvend aandacht te vestigen op het ruin in C gebrek, dat veel kunstenaars bel* k n mert in hun werk. DEN HAAG (ANPi De kiavecinist organist en musicoloog Ton Koop man is onderscheiden met een bijzon dere prijs van 3.000, van de Johan Wagenaarstichting in Den Haag. De musicus krijgt de prijs voor de uit voering van het complete oeuvre voor toetsinstrumenten van Jan Pieters zoon Sweelinck. Het Droiect is in Nederland op gram- Hai ,or enla ordt "ni mofoonplaat uitgebracht door Hi kijn-Holland en in het buitei door Telefunken. De prijs wordt januari uitgereikt in het Concert id bouw in Amsterdam bij gelegenh van de uitreiking van een goud plaat aan Reinbert de Leeuw v< diens „Erik Satie, vroege pianow or ken. deel 1" en de overhandiging v aai de prijs van de Italiaanse Perskriti .ev aan De Leeuw. ordi rkx rgr ee< DORDRECHT De Tentoonstelling, gewijd aan Bram van Velde, die van 13 januari tot 26 februari in Dordrechts Museum. Museumstraat 40, Dordrecht te zien zal zijn. omvat een veertigtal schilderijen en gouaches, die ontstaan zijn in de periode tussen 1907 en 1978. Deze werken geven een chronolo gisch en representatief overzicht van het oeuvre van deze internationaal erkende en bekende kunstenaar. Bram van Velde werd In 1895 in Zoeterwoude geboren In 1922 ver trok hij naar Worpswede in Duits land. waar hij zich aansloot bij een groep expressionisten. Daarna, in 1925. ging hij naar Parijs en vnnaf 1965 woont hij in Genève Zijn grote bekendheid kreeg hij pas in de zesti ger Jaren, nadat hij, vooral in oorlogs tijd in grote armoede had geleefd. Na eerst vooral door de fauvist Matisse te zijn geïnspireerd, maakte hij zich langzamerhand los van de figuratie In zijn werk brengt hij dan de ellende HILVER8UM (ANP) De NOS-radio zal tot 1 april van dit jaar op de woensdagavond van 1902 tot 19.30 uur via Hilversum 3 wekelijks een overzicht geven van de nationale hit parade. Zoals bekend is de NOS per 1 januari gestopt met het uitzenden van die hitparade omdat men de zendtijd op vrijdagmiddag heeft af gestaan aan Veronica Aanvankelijk was het ook de bedoe ling dat de NOS niet meer zou terug komen met de nationale hitparade van BUMASTEMRA Maar onlangs is besloten na het eerste kwartaal er toch weer mee door te gaan. waar schijnlijk op zondagmiddag, via Hil versum 3 Dat is dan mogelijk omdat per 1 apnl, als tenminste de zender kleuring door de minister van CRM wordt goedgekeurd, de sportrubriek Langs de lijn van Hilversum 3 naar Hilversum 1 verhuist Om geen vacuum te laten ontstaan heeft de NOS nu besloten tol dat wekelijkse half uurtje, waarin Felix Meurders de nieuw binnengekomen platen, twee sterk gestegen nummers en de nummer een van de hitparade zal draaien Speciaal vandaag Onderwerpen in De Om budsman: solliciteren en moeder-mavo Ned. V 19.27 „In eikaars vaarwater" is de titel van de tweede afleve ring van de Onedin Lijn Ned. tl ton Tijdsein van de EO gaat over „taal zonder woorden" in de tweede aflevering van een serie over het kind Ned. 1/ 20.50 In de vaderlandse gesrhie- denisserie 58 miljoen Neder landers is het onderwerp ziekten Ned. 1' 21.55 Onderwerpen in VARA-Vi-* sie: sportblessures: het be dreigde bestaan van de BBC door commerciële omroepen in Engeland: gevaren voor onze omroepen door de komst van de satelliet boven Luxem burg en de mening van PvdA- omroepdeskundige Aad Kosto Ned. t 22 10 Over Plezier in je werk of altijd balen gaat „De letter M". het radioprogramma van de KRO Hilv. V 9.40 Voor luisterende peuters De Zandbakshow Hilv. 1 10.00 In Ratel kunnen luisteraars reageren op uitzendingen Hilv 2 12 00 tot uitdrukking, die hij zelf heeft doorgemaakt. Van Velde: „De oorlog met al zijn verschrikkingen is er al leen maar een voorbeeld van, dat wij in een vervloekt raderwerk gevangen zitten, waaruit geen ontsnapping mo gelijk is De zakelijke wereld met haar gebruikelijke logica stort ons in catastrofen De kunstenaar probeert zich met zijn werk uit deze benarde toestand te bevrijden. Dat alleen mijn droom in deze verschrikking kan leven is duidelijk. Maar hoe leven de anderen0"' Na de Tweede Wereldoorlog houdt Van Velde zijn eerste tentoonstelling in Parijs, waarna zijn exposities pas goed op gang komen en zijn werk over de hele wereld gaat HILVERSUM (ANP) De Belgische presentator Johan Anthierens mag de veertiendaagse tv-praatshow „Noord-Zuid" niet langer presente ren. Dat heeft de raad van beheer van de BRT. het hoogste bestuursorgaan van de Vlaamse omroep, gisteren be sloten Anthierens. die de „Noord-Zuid- Show" samen met Mies Bouwman presenteerde, was de laatste maan den in opsrpaak gekomen door zijn agressieve wijze van interviewen. Daardoor stapte Pierre Kartner. „Va der Abraham", boos op tijdens de show. Ongenoegen over de houding van Ahthlerens kwam ook naar bui ten toen hij ondanks protesten vlak voor de Belgische Kamerverkiezin gen ex-premier Tlndemans in zijn show haalde Volgens tegenstanders van Tlndemans een gratis mogelijk heid om propaganda te maken Df de voor vrijdag 19 Januari gepro grammeerde show door zal gaan langt in grote mate af van Mies Bouwman, die in een eerste reactie tegenover de BRT zei het besluit „jammer" te vinden. Volgens een «oordvoerder van de BRT zal de om roep een opvolger voor Anthierens zoeken als Mies Bouwman door wil gaan. Zegt Mies Bouwman „neen" dan zal de show waarschijnlijk van de buis verdwijnen, aldus de woord voerder Anthierens zelf zei m een reactie ver baasd te zijn dat de raad alleen een uitspraak heeft gedaan over de per soon en niet over het programma als zodanig Maar wat er ook gebeurt. Anthierens komt niet meer in de show terug „Wat mij betreft is het met de „Noord-Zuid-show" gedaan, zo zei hij NEW YORK (AP. Reuten - In Cuer navaca in Mexico is de beroemde Amerikaanse jazz-componist en bas sist Charles Mingus op 56-jarige leef tijd aan een hartaanval overleden Mingus kwam tn 1941 bij de band van Louis Armstrong en van 1946 tot 1948 speelde hij met Lionel Hampton La ter richtte hij zijn eigen band op en via deze band vonden veel jonge mu sici do weg naar roem In 1972 maakte Mingus ondanks zijn verslechterende gezondheidstoestand nog een tour nee door Europa en later trad hij nog onregelmatig op in New York ZWOLLE De tentoonstelling „Volk van de cedar", die tot 10 februari in het provinciehuis van Overijssel, Luttenbergstraat 2. Zwolle gehouden wordt, geeft aan de hand van een veertig tal voorwerpen een beeld van de herleving van de kunst der Noordwestkust-Indianen van Noord-Amerika (Brits Co lumbia). Deze vooral hedendaagse objecten, zijn hoofdzakelijk van het hout en de bast van de cedar, de levensboom van deze Indianen. Van de woudreuzen van deze kust, zoals de Douglasspar, die wel honderd meter hoog kan worden, heeft geen enkele de ontwikkeling van de Indiaanse cultuur zo beïnvloed als de rode cedar. Deze boom is geen soortgenoot van de ceder van de Libanon, maar is verwant aan de cypressen Cedar is een duurzaam, tegen vocht bestand hout. dat zich met eenvoudig gereedschap gemakkelijk laat bewerken. Van dit hout bouwen de kustbewo ners hun grote gevelhuizen en hun prauwen en snijden zij hun beelden, maskers, totems en versierde gebruiksvoorwerpen Verder zorgde de cedar ook voor kleding" van de rechtdradige bast werden mantels, hoeden, dekens en matten gemaakt. De tentoonstelling ter vergelijking is aangevuld met enkele 19e eeuwse voorwerpen uit de collectie van het Museum voor Land- en Volkenkunde te Rotterdam GeoDend op werkdagen van 09.00 tot 17.30 uur. Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM De BBC heeft over het leven van Marie Curie een zesdelige gedrama tiseerde televisieserie ge maakt, waarvan de NOS woensdagavond het eerste deel uitzendt. De serie is ge baseerd op het gelijknamige boek van Robert Reid. Jane Lapotaire speelt de rol van Marie Curie, Nigel Hawthorne die van haar echtgenoot Pierre. Marie Sklodowska, een Franse che- mica en fysica die in de Poolse hoofd stad Warschau in 1867 werd geboren, huwde in 1895 met de Franse natuur kundige Pierre Curie, die zij na zijn dood in 1906 als hoogleraar aan de Parljse Sorbonne opvolgde. In 1911 werd ze directrice van het door haar opgerichte Radium-instituut in Parijs. Samen met haar man onderzocht ze de in 1896 ontdekte radio-actieve stralen en de stoffen die deze voort brengen. In 1898 ontdekte Marie Cu rie het element polonium en samen met haar man radium. In 1903 ver wierf ze samen met haar man en de ontdekker van de radio-actieve stra len Becquerel de Nobelprijs voor na tuurkunde en in 1911 een tweede No belprijs, die voor scheikunde. In de Eerste Wereldoorlog organiseerde zij een radiologische dienst voor het Franse leger. Marie Curie stierf op 4 juli 1934 Mannen Marie Curie werkte in Parijs op een terrein dat in die tijd geheel door mannen werd beheerst. Ze was een wilskrachtige vrouw, die haar weten schappelijke arbeid ondanks alle te genwerking doorzette en die koppig weigerde te erkennen dat zij zelf het slachtoffer was geworden van de do- Jane Lapotaire als Marie Curie. delijke straling van radium Haar bei de dochters herinnerden zich haar als een strenge, in het zwart geklede fi guur die zich alleen voor wetenschap en politiek interesseerde, graag schaakte en tegen geen enkel soort werk opzag. Wij Nederlanders zijn toch eigenlijk best een aardig volkje. Eén reporta ge van Televizier over de erbarme lijke situatie waarin nogal wat Indi sche Nederlanders verkeren, is goed voor bijna driekwart miljoen gul den. Vietnamezen. die het land uit vluchten en bijna nergens welkom zijn. steunen wij tot op dit moment met ruim twee miljoen gulden. En we gaan steeds vaker op vakantie in derde wereld-landen of zouden dat ooit willen doen. Van de negentig bestemmingen in de reisgidsen zijn er zestig in ontwikkelingslanden Ziedaar die drie dingen die eigenlijk wel iets met elkaar te maken heb ben en die ik in drie verschillende programma's van het scherm heb geplukt Het eerste werd uiteraard vermeld door AVRO's televizier dat boter bij de vis deed en direct toonde wat er met het geld werd gedaan. Een paar duizend gulden betekent voor die mensen in Indonesië, die altijd aan hun lot zijn overgelaten, nieuw le ven. nieuwe toekomst. De dank baarheid straalde van het scherm af Maar tegelijk werd weer eens duidelijk dat het verleden eigenlijk nooit voorbij is. Integendeel, het schept verplichtingen. Het is alleen een schandaal dat ondanks prachti ge beloften van toen van de Ne derlandse overheid een particu- liere actie nodig is om althans iets van die verplichtingen na te komen. Hetzelfde geldt eigenlijk ook voor de vele Vietnamezen die hun land ontvluchten Nu is er dan die twee miljoen en dat zal nog wel meer worden ook. Maar wat dan nog? Hebben die mensen daarmee een plekje op onze wereld? Welnee, ze zitten nog steeds op hun boten en er zullen er nog velen volgen. Ik ben zeer benieuwd hoe het uiteindelijk met hen afloopt Sonja Barend ge noot het voorrecht zij had ten slotte de Vietnamezen die het intus sen wel goed hebben in haar pro gramma het voorlopige totaalbe drag bekend te maken. De wil om op vakantie te gaan in een derde wereld-land kwam in het nieuwe KRO-programma aan bod De Ver van mijn Bed Show" heet die uitzending, waarvan naar ik hoop een heleboel afleveringen zul len worden uitgezonden. Omdat het zo n goed programma is? Nou nee. dat niet direct, al mag je na een eersteling niet direct oordelen Maar wel, omdat via dit maande lijkse programma veel zaken betref fende die derde wereld direct en open en eerlijk aan bod kunnen komen. Ik weet dat er heus wel het een en ander gebeurt op dit gebied. maar niet op deze wijze, niet in een eigen show. Je gaat er eens wat dieper over nadenken. Waar blijft het geld dat wij betalen als wij in zo'n ontwikke lingsland op vakantie gaan? Wel wat aardige cijfers: 35 tot 50 pro cent gaat naar het ontvangende land. zei iemand. Een ander noemde zelfs een nog hoger percentage. Bo vendien nemen die toeristen na tuurlijk allemaal geld mee. Maar of de mensen in die landen er echt beter van worden is de vraag. Ie mand uit Ghana zei van niet. Het enige voordeel van dat toerisme if dat de Europeaan dichter bij d< Afrikaan (in zijn geval) komt te staan. De afstand tussen de rijke landen en de ontwikkelingslanden wordt kleiner Minister De Koning van ontwikke lingssamenwerking ging op weer een ander facet in. Ik wil daar nu niet te diep op Ingaan, daarvoor is deze rubriek niet. Maar één ding is zeker: wij zullen ten koste van die derde wereld wat moeten inleveren, ook arbeidsplaatsen. Hulp is ge makkelijk. maar het is beter die mensen zodanige hulp te geven dat ze iets leren produceren, waarmee ze uiteindelijk handel kunnen drij ven. Daar hebben ze iets aan. Over vier weken is die show er weer, en ik zal dan zeker voor mijn scherm zitten. Isolatie Ik schreef vorige week over Gassel- te en de activiteiten in die gemeente om tot isolatie van woningen en dergelijke over te gaan. De achter liggende gedachte heb ik verder la ten rusten. Na de uitzending van Brandpunt dit weekeinde kan dat niet meer. Gasselte zal volgens de plannen in zijn omgeving kernafval moeten dulden, samen met enkele andere plaatsen in het noorden. Ik denk technisch kan ik dat overi gens niet beoordelen dat men dat afval maar beter voorlopig niet in de grond kan laten zakken. In Ame rika hebben zich ook al problemen voorgedaan met de opslag van kernafval in zoutkoepels. Boven dien zijn de geleerden het er niet over eens wat er nu precies zou moeten hoe men het beste met dit vreemde spul kan omspringen. Ze ker is dat als je het eerst een tijdje (enkele tientallen jaren) boven de grond opslaat het met minder risico in de grond kan worden opgebor gen. Maar geef mij voorlopig maar de mening van de regering van de Duitse deelstaat Neder-Sachsen, die stelt dat de veiligheid van de burgers belangrijker is dan elke an dere overweging. Ik had graag nog op wat andere dingen willen ingaan, maar daarvoor ontbreekt mij nu de ruimte. Vrijdag dan maar Ad Interim De serie laat het leven van Ma Curie zien vanaf het jaar 1886. toen als gouvernante bij de fabrikanten mille Zorawski werkte. Ze is dan Polen naar Parijs gekomen waar natuur- en scheikunde wil gaan s deren. Haar zuster Bronya stude medicijnen. En het is- de bedoeli dat Marie eerst het geld verdient v< Bronya's studie als ze daarmee klÉ is zal Bronya de studie van Maj' financieren. Tussen haar werkzaamheden als g vernante door probeert Marie te s deren, maar ze wordt te veel do> familie Zorawski in beslag genoit Als zoon Casimir, die student is, r het ouderlijk huis op vakantie kol worden Marie en hij op elkaar i liefd. Als Bronya voor haar arts examen slaagt vraagt ze Marie n Parijs te komen. Marie aarzelt. d< haar relatie met Casimir, maar als gesprek tussen beiden voor Marie bevredigend verloopt neemt ze besluit inderdaad naar Parijs te gal Zolderkamer Ze neemt haar intrek bij haar zus en haar man, wat geen succes wd omdat ook in deze omgeving Ma nauwelijks kans krijgt te studei Ze vlucht en neemt haar intrek in tochtige zolderkamer. Ze stude slechts en eet en slaapt nauwelij Als ze tijdens een college flauw v gaat ze terug naar het gezin van h zuster. Een professor heeft er inn dels voor gezorgd dat Marie een dracht krijgt. Intussen leert ze haar collega Pie Curie kennen. Pierre wordt verll op haar, maar Marie wil terug ni Polen als ze haar studie heeft beë digd om haar bijdrage aan de ont* keling van het achtergebleven Pol te geven. Pierre vindt dat ze daard haar wetenschappelijke gaven tek zal doen. Hij stuurt haar dan wetenschappelijke verhandeling i zijn hand. voorzien van een perso lijke opdracht

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 4