Schippersbeurs gesloten Belissing nadert over overname Nederhorst Englandspiel vergde 132 levens Dagelijks leven komt weer op gang Kan de overheid een handje helpen? Dagje 'op proef' in verzorgingstehuis 'Looneis nadelig voor eerlijke werkverdeling' Binnenlandse vrachten kunnen niet worden afgeroepen Bijvoedering van vogels hard nodig Bonden houden rekening met verlies arbeidsplaatsen CDA-fractievoorzitter Lubbers: In oktober 190 doden in verkeer Rita 'Verraad-hypothese niet nodig ter verklaring' IINSDAG 9 JANUARI 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De schippersbeurs in Rotterdam is gistermiddag gesloten geweest. De tijksverkeersinspectie had hiertoe besloten naar aanleiding van de moeilijkheden die zich [istermorgen hadden voorgedaan op de beurs. pe Rijksverkeersinspectie zegt zich to in haar werkzaamheden belem- nerd te hebben gevoeld door de sta lende binnenschippers, dat ze tot deze maatregel moest besluiten. Vol- tens de inspectie is het nog nooit erder voorgekomen, dat de beurs noest worden gesloten. [)e beurs zal hedenochtend om negen lur weer geopend worden, mits de takende schlppersbonden, de Onaf- lankelijke Nederlandse Schippers- akbond (ONS) en de Algemene ichippersvereniging (ASV). kunnen ;aranderen, dat er ongestoord bin- tenlandse vrachten kunnen worden Jgeroepen. De geluidsinstallatie, die liervoor wordt gebruikt, werd gister- Van een onzer verslaggevers ARNHEM Het is erg belang rijk de winterse bijvoedering van de vogels ook na afloop van een vorstperiode vooral bij ijzel voort te zetten. Dat zegt de afdeling Vogeltrek van het Instituut voor Oecolo- gisch onderzoek in Arnhem nu, na anderhalve week strenge vorst en sneeuw, de dooi is in getreden. Overigens waarschuwt het in stituut ook weer voor overvoe- dering, omdat te veel voedsel ratten aantrekt, en de vogels dan ook gemakkelijk een prooi van de katten kunnen worden. De vogelsoorten in ons land, die het meest te lijden hebben van een strenge winter, zullen trouwens nooit bijgevoerd kun nen worden door het publiek. Daarvoor zijn specialisten no dig. Vogelsoorten, die de alge lopen dagen aanwijsbaar veel te lijden hebben gehad zijn de blauwe reiger, de roerdomp, de ijsvogel, roofvogels en uilen (vooral de kerkuil). De directie van het dierenpark Wassenaar pleit voor een geza menlijke hulpverlening aan dieren. In winterse perioden zo als de afgelopen dagen moet de hulpverlening van in nood ver kerende dieren zoveel mogelijk plaatselijk gecoördineerd wor den. Directeur Louwman van het dierenpark pleit voor over leg tussen alle in aanmerking komende instanties, zoals die renparken. vogelasiels, dieren ambulances en dierenbescher ming. Bij het dierenpark Wassenaar heeft men de afgelopen dagen veel telefoontjes van mensen gehad, die een dier in huis had den genomen en die wilden we ten welk voedsel men dit dier moest voorzetten. morgen door stakingsleider O. Veu- ger vernield. De Federatie van Schlppersbonden ontkent dat ze betrokken is geweest bij de actie, die werkwillige schippers gistermorgen hebben ondernomen op de Rotterdamse schippersbeurs. Tientallen schippers hebben toen ge probeerd vracht aan te nemen; in slechts drie gevallen lukte dat. omdat stakende collega's er alles aan deden om dat te beletten. Van meet-af-aan was het maandag ochtend duidelijk dat het tot een harde confrontatie zou komen tussen stakende en werkwillige schippers. Afgelopen zaterdag hebben de werk willigen de hoofden bij elkaar gesto ken om zich te beraden op acties om de staking te doorbreken. Volgens woordvoerder O. Poppelaars van de Federatie is dit initiatief uit de schip perswereld gekomen en is de Federa tie. die zich van 't begin af aan tegen de vrachtboycot heeft uitgesproken, op geen enkele manier betrokken ge weest bij de organisatie van deze actie. 'Broederstrijd' Wel heeft de Federatie de werkwilli gen geadviseerd over de te volgen taktiek. „Daar kunnen wij als Fede ratie niet om heen. als onze leden om onze steun vragen" Een actieve rol heeft de Federatie echter niet willen spelen in de tegenactie, want. zo zegt de heer Poppelaars. „we willen geen broederstrijd uitlokken. Gezien de hele sfeer van dit moment kunnen wij ons dat echt niet veroorloven". De eerste moeilijkheden deden zich maandagochtend voor toen de in specteur van de rijksverkeersinspec tie begon met het afroepen van reizen. Vervolg van pagina 1 Het verkeer werd omgeleid via de Maasbruggen, de Maastunnel en de Beneluxtunnel. Hoewel gisterochtend alle scholen of ficieel weer begonnen na de kerstva kantie, is een aantal scholen toch nog een extra dag dicht geweest, omdat de kinderen en de leerkrachten niet over de gladde wegen konden komen. In de buurt van Eindhoven bij voor beeld kregen de leerlingen van ver schillende middelbare scholen vrijaf. In Delft zag de leiding van twee ma vo's af van lesgeven, omdat om tien uur 's ochtends nog maar veertig van de zeshonderd leerlingen aanwezig waren. Ook in Roosendaal waren vijf >cholen nog een extra dag dicht. Het treinverkeer ondervond gisteren maar weinig hinder van de ijzel. Wat vandaag betreft: de spoorwegen heb ben meegedeeld, dat het treinverkeer nu weer vrijwel normaal zal verlopen. De beperkingen voor de intercity- dienst tussen Amsterdam en Roosen daal zullen vandaag opgeheven zijn. terwijl de reizigers van en naar Den Haag en Leeuwarden niet meer hoe ven over te stappen in Gouda of Zwolle. Wel bestaan er nog beperkin gen voor de stoptreinen op de trajec ten van Utrecht naar Hilversum, van Rotterdam naar Maassluis en van Leiden naar Den Haag CS. Normaal worden er op deze trajecten vier rit ten per uur uitgevoerd, maar van daag zullen dat er nog maar twee zijn. Overigens heeft mevrouw Van Some ren. fractieleidster van de WD in de Eerste Kamer gisteren verklaard dat de dienstverlening van de spoorwe gen in de afgelopen „ijstijd" maar matig was. „Dat alles bij zo'n zware kou niet goed functioneert is begrij pelijk maar men zou er beter op heb ben kunnen inspelen en vooral de reizigers beter kunnen voorlichten Strijd tegen 'drempelvrees' bejaarden EINDHOVEN (ANP) Bejaarden die erover denken om te verhuizen naar een verzorgingstehuis kunnen als zij dat willen in Eindhoven een dagje „op proef" komen. De directies van twaalf tehuizen hebben daartoe besloten. De bejaarden brengen dan een hele dag in het verzorgingstehuis van hun keuze door. Zij zullen worden begeleid door een van de bewoners of bewoonsters en ge- js bruiken ook op de kamer van deze gastheer of gastvrouw de warme maaltijd. Volgens directeur M. Buisman van huize Peppelrode kunnen de be jaarden op deze wijze veel beter kennismaken met het tehuis waar ze eventueel komen te wonen ..Wat ze zo'n dae allemaal meema ken kun je nooit in een foldertje beschrijven." Directeur Buisman is ervan overtuigd dat met name twijfelaars na een bezoek aan het verzorgingstehuis veel eerder en gemotiveerder zullen beslissen om er te gaan wonen De drempelvrees voor het verzor gingstehuis wordt volgens hem door zo'n dagje „op proef" wegge nomen. „De mensen zijn de hele dag te gast bij leeftijdsgenoten Dat geeft een veel beter contact dan wanneer wij ze bij voorbeeld zouden rondleiden ADVERTENTIE Er zijn nogal wat regelingen, subsidies en faciliteiten waarmee de overheid de ondernemer in Nederland tegemoet kan komen. Om u daarvan een overzicht te geven, is er een beknopt boekie verschenen: „WEGWIJS IN PREMIE LAND 1978/79". Hebt u 'c nog niet in de bus gehad? Stuurt u dan even een kaartje en u krijgt het gratis toegezonden. WEGWIJS IN PREMIELAND. Postbus 51. 2500 RR Den Haag. fU over gewijzigde tijden. Het kwam op enkele stations voor dat reizigers uren op mededelingen moesten wach ten", aldus mevrouw Van Someren, die meer waardering bleek te hebben voor rijkswaterstaat omdat zij vond. dat deze dienst de afgelopen vorstpe riode wel doeltreffend en snel heeft gewerkt bij het schoonhouden van de wegen. Veerdiensten Nu de Elfstedentocht er de eerste tijd toch niet meer in lijkt te zitten, heb ben Gedeputeerde Staten van Fries land het vaarverbod in deze provincie weer opgeheven. De veerdiensten van en naar de Waddeneilanden raken langzaam maar zeker uit de proble men. Toch kunnen ook vandaag nog niet alle diensten worden hervat. De rederij, die op Terschelling en Vlie land vaart, zal ook vandaag nog maai eenmaal naar Harlingen op en neei varen. De rederij, die op Amefend vaart verwachtte gisteren, dat men vandaag wel weer het normale pro gramma zou kunnen afwerken. Al gauw werd hem het spreken onmo gelijk gemaakt door stakende schip pers. die luidkeels begonnen te schreeuwen en fluiten. Schippers die desalniettemin een poging deden een vracht aan te nemen, werden opzij geduwd en geïntimideerd In een en kel geval lukte het een binnenschip per lading in de wacht te slepen. De man-in-kwestie werd dan onmiddel lijk van alle kanten bedreigd door leden van het stakingscomité, die hem sommeerden aan de wal te blij ven. Enkele malen resulteerde dat in een handgemeen. De aanwezigheid van de recherche verhinderde dat het tot een massale vechtpartij kwam Ook bulten het beursgebouw pa trouilleerden politieagenten Tevens stond een aantal taxi's klaar om schippers die een vracht aangenomen hadden, snel af te voeren Tegen het middaguur dreigde de toe stand even uit de hand te lopen, toen stakingsleider G Veuger de micro foon. via welke de reizen afgeroepen werden, vernielde Rechercheurs na men Veuger onder luid protest en heftig verzet van de stakende schip pers mee. De stakingsleider werd te verstaan gegeven dat hij zijn mensen beter in de hand moest houden. Bloed Een woordvoerder van de stakende schippersbonden Onafhankelijke Ne derlandse Schippersvakbond (ONS) en Algemene Schippersvereniging (ASVi verklaarde na afloop van de beurs dat de tegenactie van werkwil lige schippers totaal geen effect heeft gehad. „Het enige effect ervan is dat onze stakende mensen nu weer extra gemotiveerd zijn om door te gaan." Elke verantwoordelijkheid voor de moeilijkheden van gisteren wordt door stakingsleider Veuger van de hand gewezen. „Als dit zo doorgaat kan er wel eens bloed gaan vloeien", merkte hij op. „Als de Federatie denkt ons te moeten provoceren, is zij verantwoordelijk voor de gevolgen. Ik heb mijn mensen dan niet meer in de hand", aldus Veuger De stakingsleider merkte op zich ge sterkt te voelen door de steun van Belgische en Franse schippers. De acties van de stakende binnenschip pers. die oorspronkelijk gericht wa ren op het noord-zuid-vervoer, heb ben zich inmiddels ook uitgebreid tot de binnenvaart en de Rijnvaart. De schippers die een vracht aangeno men hadden en die later op de dag wilden inladen hadden dit in de ha ven onder toezicht van de rijkspolitie kunnen doen. Er deden zich geen incidenten voor. Nu de schippers van de binnenvaart in staking zijn, heerst er in de havens grote rust, zoals hier in de Amsterdamse houthaven, een reiger heeft zelfs een plekje gevonden om er rustig een uiltje te knappen. Dit bleek uit uitlatingen van woord voerder Zoethout van de hout- en bouwbonden FNV, gisteren na een gesprek met de ministers Van Aar denne (economische zaken) en Albe- da (sociale zaken). Zoethout had de indruk dat de be windslieden „serieuze pogingen" doen om de werkgelegenheid bij de Schadeclaims Inmiddels zijn er bij de^gezamenlijke Nederlandse schadevereekeraards de afgelopen dagen honderden claims binnengekomen van mensen, die te kampen hebben gehad met water overlast. o.a. als gevolg van het sprin gen van waterleidingen door de vorst Om welk bedrag het in het totaal gaat. is niet bekend, maar er zijn claims binnengekomen van vele tien duizenden guldens. Ze zijn zowel van particulieren als van winkels en indu strieën afkomstig. Ook het aantal branden is de afgelopen dagen sterk gestegen Dat is volgens deskundigen ook te wijten aan het plotselinge win terweer. Factoren daarbij zijn dat het felle stoken de huizen vaak kurk droog maakt, de brandweer kon door de slechte wegen moeilijk ter plaatse komen en had dan ook nog vaak te maken met problemen met het blus water. omdat de bronnen, waaruit zij water moeten putten, soms bevroren waren Er bestaat nog niet veel inzicht in de schade, die de afgelopen dagen is ontstaan aan de Nederlandse auto's Aanvankelijk kreeg men de indruk, dat dit wel meeviel, omdat veel auto mobilisten de laatste dagen hun auto in de garage hebben laten staan. Al leen afgelopen zondag en gisteren deed zich toch wel een flink aantal botsingen voor Na bijna alle verschijningsvormen van de winter heeft de luchthaven Schiphol gisteravond te kampen ge kregen met mist. De KLM besloot een aantal vluchten naar Schiphol te an nuleren. Vanochtend vervallen door veranderde schema's zeker zes uit gaande KLM-vluchten. te weten Londen <2x). Hamburg. Milaan. Zü- rich en Parijs Van onze sociaal-economische redactie DEN DUNGEN CDA-fractievoorzitter Lubbers vindt een aanvullende looneis, zoals de FNV nu stelt, „ten nadele van de eerlijke verdeling van het werk". Hij vindt een loonsverbete ring bovenop de prijscompensatie ook „niet nodig" voor het behoud van de koopkracht. Drs. Lubbers zei dit gisteravond op een spreekbeurt in Den Dungen. „Een van de beste methoden voor de verdeling van het werk" is volgens Lubbers een regeling voor vrijwillig stoppen met werken voor oudere werknemers onder grotendeels be houd van loon. Zo'n regeling zou voor bepaalde sectoren en regio's kunnen worden opgezet. Als middel voor de financiering noemde Lubbers in het najaar het beperken van de prijscompensatie voor iedereen, alsmede ..aftopping" van prijscompensatie voor hogere in komens De vakbeweging is tot nu toe weinig enthousiast over een alge mene beperking op de prijscompen satie. En aftopping alleen levert niet zo veel op als dat gebeurt voor inko- (sociale zaken) op gebied van verde- mens vanaf 45.000 gulden bruto en hoger. Pensioenpremies Gisteravond noemde drs. Lubbers een nieuwe bron voor de financiering van vervroegd stoppen met werken Lubbers dacht aan hogere pensioen- Van onze Haagse redactie DEN HAAG De vakbonden houden er rekening mee. dat bij T hpvvnkincr'sHipnut de Nederhorst bouwbedrijven arbeidsplaatsen verloren gaan. Deze week moet duideUjk worden hoe de overname van de Speelde informatie bedrijven door het OGEM-concern verlopen zal door aan journalist DEN HAAG (ANP) De particuliere bewakingsdienst, die op Schiphol werkt voor de rijkspolitie, heeft vorig jaar zomer op verzoek van de rijkspo litie een werknemer ontslagen omdat deze vertrouwelijke informatie, waar over hij als lid van de ondernemings raad beschikte, doorgaf aan een jour nalist. Dit heeft minister Wiegel, waarnemend voor justitie, maandag geantwoord op vragen van de Kamer leden Stoffelen en Roethof (beiden PvdA. gedateerd 25 augustus 1978» Volgens de minister is de werknemer niet ontslagen door de rijkspolitie .maar heeft de commandant van de dienst luchtvaart van het korps rijks politie de bewakingsdienst alleen ge vraagd de betrokken werknemer te vervangen „De commandant dienst luchtvaart is van oordeel dat het ter inzage geven en bekend maken van vertrouwelijke gegevens aan buiten staanders de veiligheid op de lucht haven in hoge mate schaadt", aldus de bewindsman De bijzondere ge beimhoudingsbepalingen bij een be wakingsdienst maken het werk voor een ondernemingsraadslid volgens de minister niet onmogelijk Wel acht hij een preciezere omschrijving van za ken waarvoor die geheimhoudings plicht gelden moet aanbevelens waard De minister meldde dat uit een on derzoek naar de vorm van bewaking van passagiers en bagage op Schip hol de conclusie is getrokken dat het in principe wenselijk is daarvoor bur gerambtenaren bij de politie aan te stellen met een beperkte doelgerichte opleiding „Vanwege personeelstech nische- en financiële consequenties is een en ander tot dusverre nog niet van de grond gekomen aldus de minister DEN HAAG (ANP) In oktober zijn volgens het Centraal bureau voor de statistiek 190 mensen omgekomen bij verkeersongevallen Dit was aanzien lijk minder dan in oktober 1977 toen 259 mensen verongelukten In de e»-r ste tien maanden van 1978 zijn in totaal 1895 mensen bij verkeersonge vallen omgekomen, tegen 2 123 in de zelfde periode van 1977 premies voor oudere werknemers vanaf 50 of 55 jaar Voorts zou ook pensioenpremie geheven kunnen worden bij jongeren. (De meeste pen sioenfondsen laten het pensioen op bouwen in veertig dienstjaren, zodat de werknemers pas vanaf het 25ste jaar in het fonds komen. Beneden de 25 betaalt men dan ook geen pen sioenpremie.) De CDA-fractieleider noemde aftop ping van prijscompensatie gister avond „redelijk". Voorts pleitte hij voor meer mogelijkheden voor banen in deeltijd, met name bij de overheid zelf. Verder vindt Lubbers dat vakbe weging en werkgevers tot nu toe „in gebreke blijven" met in te spelen op de voorstellen van minister Albeda Nederhorst bedrijven te behouden Een garantie van honderd procent willen zij echter niet geven. De werk nemers (geen Nederlanders) die bij Nederhorst-projecten in het buiten land. met name het Midden-Oosten werken, maken de grootste kans hun arbeidsplaats kwijt te raken, zo was de bonden gebleken. Van Aardenne zou niet van plan zijn met Nederland se overheidssteun buitenlandse ar beidsplaatsen te handhaven. De bewindslieden zelf wilden gisteren tegenover de pers geen mededelingen doen. in afwachting van nieuwe con tacten met het OGEM-concern. Van Aardenne heeft OGEM vorige week een aantal voorstellen gedaan om een eind te maken aan het financiële touwtrekken tussen overheid en de bouwgigant De twee partijen zijn het nog niet eens over de financiële steun, waar mee de overheid de overgang van de Nederhorstbedrijven naar de OGEM mogelijk zal maken. Deze week hoopt Van Aardenne een reactie te krijgen op z'n voorstellen. De tijd dringt, want op 23 januari komt een eind aan de toestand van uitstel van betaling, waarin de Neder horstbedrijven al maandenlang ver keren Daarna dreigt een faillisse ment. tenzij overheid en OGEM de uiterst moeizame onderhandelingen toch weten af te ronden ling van het werk en de arbeidsmarkt Ook vindt Lubbers dat vakbeweging en werkgevers afspraken moeten ma ken over beheersing en aanwending van het „incidentele loon" De CDA- fractieleider pleitte onder meer voor ..lagere aanvangssalarissen voor rela tief lang opgeleide jongeren" - „En hier vallen de lafaards door de mand. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het aantal slachtoffers van het Englandspiel is veel hoger dan tot nu toe werd aangenomen. Dr. L. de Jong, directeur van het rijksinsti tuut voor oorlogsdocumentatie heeft gisteren in een voordracht voor de Koninklijke Nederlandse Academie van Wetenschappen een oudere bereke ning van 54 slachtoffers herzien. Hij noemde nu een getal van ..circa 132 mensenlevens maar voegde daar gelijk aan toe dat dit cijfer nog met een onbekend aantal moet worden verhoogd. Als direct gevolg van het England spiel zijn namelijk in Nederland en zelfs in Frankrijk agenten aangehouden en illegale groepen opgerold. De Jong rekende gisteren ook ongeveer vijftig Britse RAF- vliegers tot de directe slacht offers van het Englandspiel. want doordat de Duitsers zo goed wisten waar en wanneer de agenten werden gedropt, kon het Duitse afweergeschut heel effectief optreden tegen de Britse bommenwerpers, die als transportvliegtuig wer den gebruikt voor de geheime Ppnptratip agenten en hun materiaal geheime agenten (óf recht streeks vermoord nadat zij voor het „spei niet meer bruikbaar waren óf omgeko men in een concentratie kamp» en nog eens 28 Neder landers van sabotage- of spio- nagegroepen. die werden op gerold dat maakt samen circa 132 Circa vijftig RAF-vliegers. 54 Het Englandspiel heeft ook in Frankrijk een ernstige uitwer king gehad omdat op een ge geven ogenblik van uit Enge land een veilig contactadres in Panjs werd opgegeven voor een Nederlandse agent, die naar Engeland terug moest keren (maar als gevolg van het Englandspiel al lang was gearresteerd». Doordat de Duitsers over dit Parijse contactadres beschik ten. zag de Abwehr (de Duitse contraspionagedienst) kans in twee belangrijke Franse or ganisaties van de Britse ge heime dienst door te dnngen Er zijn als gevolg van deze penetratie twee groepen Brit se geheime agenten gearres- teerd en nog eens 4 tot 1500 Franse illegale werkers. Hoe veel Fransen dit alles hebben overlegd, is niet bekend Opvallend is het aantal RAF vliegers, dat het slachtoffer is geworden van het England spiel De Jong vertelde giste ren in zijn voordracht ook dat van de Britse luchtmacht en niet van de geheime dienst zelf eind november 1943 de impuls uitging om te kijken oi er niet iets mis was met de organisatie en de werkwijze Het naar verhouding grote aantal boven Nederland verlo ren gegane vliegtuigen met geheime missies, was aanlei ding voor dit onderzoek »dat weliswaar concludeerde tot grootscheepse Duitse pene tratie bij de geheime agenten in Nederland, maar de gewel dige omvang van die penetra tie toch niet blootlegde die feiten kwamen eerst na de oorlog boven water» De Jong legt de grootste ver antwoordelijkheid voor het hopeloos fout gaan van de verbindingen tussen Enge land en het bezette Nederland bij de Britse majoors Blizard en Bingham Zij hadden de leiding van de Nederlandse sectie bij een speciale afdeling van de Britse geheime dienst Zij hebben zich niet aan de van te voren tot in allerlei details gemaakte veiligheids voorschriften gehouden en zij zijn („voor mij lijdt het geen twijfel" zegt De Jong) eenvou dig verblind door het grote succes dat zij in Nederland meenden te behalen Van Nederlandse zijde in Lon den is naar de mening van De Jong de fout gemaakt dat men zich niet echt bemoeid heeft met het werk van de Britse geheime dienst Men heeft tientallen Nederlanders als geheim agent ter beschik king gesteld, zonder zekerheid wat er nu werkelijk met die mensen gebeurde De Jong noemt met name mi nister-prcsident Gerbrandy en de ministers van manne en oorlog. Furstner en Van Lith de Jeude Voor de vaak (toen en nu nog) gehoorde suggestie van verraad ziet De Jong geen aanleiding in elk geval ter verklaring van het England spiel is de verraad-hypothese niet nodig Al het beschikbare materiaal wijst er op dat er sprake is geweest van „verregaande in competentie. op basis van een gebrekkig en bovendien nog slecht gehanteerd veiligheids systeem"

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 3