Het reveil van de fundamentalistische islam Dat absolute toontje moet eruit! Gastvrijheid of goedkope reclame voor verloren zaak? (HUM Trouw KERK IN DE WERELD Conferenties ■■■■I Cebemo: meer kleinschalige projecten Oostenrijk aan Maria gewijd Een eenvoudige brief aan een gemeente in de DDR We hebben veel te danken aan de christelifke school VANDAAG Reader's Digest bewerkt bijbel VOORBIJGANGERS DINSDAG 9 JANUARI 1979 KERK TROUW/KWARTET 2- door dr A. Wessels Er wordt tegenwoordig veel gesproken over een renaissance van de Islam. BIJ deze herle ving wordt aan verschillende dingen gedacht. Daarbij wordt gewezen op de rol die moslim se godsdienstige leiders spelen ln het verzet tegen de sjah van Iran of de duidelijke ruk naar rechts ln Pakistan na de val van Bhoet- to. In verschillende landen was en ls er sprake van een herinvoering van de moslimse wet ol bepaalde facetten daarvan. Het meest opval lend zijn dan natuurlijk de strafbepalingen zoals geseling bij bepaalde overtredingen ol het afhakken van de hand ln geval van dief stal. In Egypte was sprake van de invoering van de doodstraf voor diegenen die afvalt van de Islam. Dit laatste brengt dan als vanzelf de vraag mee wat een en ander betekent voor de christelijke gemeenschappen ln de Islamiti sche wereld. Nu moeten dergelijke ontwikkelingen ln gro ter verband gezien worden. Vooral in de laat ste Jaren ls de arablsche wereld op pen nieu we manier in de belangstelling gekomen. De oktober-oorlog van 1973 en vooral de daarop volgende olie-boycot hebben de wereld ge toond hoe afhankelijk de Verenigde Staten, maar vooral ook Europa geworden zijn van de olie-producerende landen. Door welke schikking van het lot dan ook, het zijn voor namelijk moslimse landen waar olie wordt gevonden. Die olie en vooral de olie-dollars hebben de islamitische landen een nieuw bewustzijn bijgebracht, niet alleen van poli tieke en economische, maar ook van geeste lijke macht die zij niet nalaten ln te zetten voor de propaganda van hun godsdienst. „Waarom zouden wij onze rijkdom niet ten behoeve van onze godsdienst gebruiken, zo als jullie christenen vroeger jullie koloniale macht voor jullie godsdienst gebruikten?", zei een moslim. De politiek van de Verenigde Staten is erop gericht verschillende van de belangrijkste olie-landen aan zich te binden. Saoedi-Arabiè is er een van. Nu kent dit land een tamelijk homogene Islamitische bevolking en wordt geregeerd door een zeer puriteinse vorm van Islam (Wahhabisme). De economische macht van Saoedl-Arabië geeft dit land vooral se dert de juni-oorlog van 1967 een groeiende godsdienstige Invloed in andere Arabische landen. In landen als Egypte, Syrië en Jordanië, waar altijd belangrijke christelijke gemeenschap pen hebben geleefd tin tegenstelling tot Saoe di-Arabië) steunen zij conservatieve moslim se instellingen, instituten en personen. Zij leveren onder meer financiële steun bij publi- katies van islamitische literatuur. Vooral de laatste Jaren is er in Egypte veel anti-christe- lljk materiaal op de markt verschenen. In dat kader passen ook vertalingen van Europese boeken, zoals De Mythe van de geïncarneerde God die dan de waarheid van de islam en de verwarring omtrent de christelijke bood schap zouden illustreren. De Moslimbroeders die meermalen verant woordelijk gesteld werden voor aanslagen op het leven van de toenmahge Egyptische pre sident Nasser en die door hem onuer curatele werden gesteld, zijn onder president Sadat zelf een voormalig lid van deze organisatie! duidelijk weer zichtbaar en actief. Zij worden recentelijk in verband gebracht met het toe brengen van beschadigingen van kerken en brandstichtingen ln kerken. Rond de christe lijke feestdagen werden christenen geprovo ceerd. Zo werd een stad ln Boven-Egypte met een relatief grote christelijke bevolking een christen die moslim was geworden demon stratief in optocht rondgeleid. Als het gaat om een beschrijving van de De heilige plaats van Mekka. frustratie van de relaties tussen moslims en christenen komt, wat het Midden-Oosten be treft, vooral Libanon in gedachten. De burge roorlog, die in 1975 en 1976 in alle hevigheid woedde, wordt steeds weer voorgesteld en uitgelegd als een oorlog tussen christenen en moslims. Maar Juist ook Libanon kan illustre ren dat daar evenals in andere Arabische landen een veel gecompliceerdere problema tiek dan een alleen en in de eerste plaats godsdienstige. De oorlog in Libanon werd eind 1976 door Syrië beëindigd via een gedeeltelijke bezet ting van Libanon. Op dat moment werden de maronieten (Libanese katholieken) „gered" door de Syriesche invasie die een halt toeriep aan de verwachte overwinning van de zoge noemde linkse-moslimse Palestijnse krach ten. Het afgelopen jaar 1978 constateert men hoe Syrië bezig is het door hen als te sterk en arrogant ervaren christelijke (maro nitische) Libanese front te breken. In oktober jl. bombardeerden de Syriërs met hun Russi sche wapens (onder meer de beruchte Stalin orgels) de christelijke wijk van Beiroet. De daaraan grenzende wijk, die door Armeense christenen wordt bewoond, kwam daardoor in de vuurlinie te liggen. Er wordt gezegd dat in de zogenaamde „strijd om de bruggen", die de toevoerwegen tot de christelijke wijk vormden, tienduizenden raketten en mortier granaten over die wijk zijn uitgestort. In de nacht van 25 op 26 oktober werd een Armeens monument dat de Armeniërs inder tijd oprichtten uit dankbaarheid voor de gastvrijheid die Libanon hun verleende na de Turkse massamoord in 1915, door onbeken den opgeblazen. Hoewel het Libanees christe lijke front geen verantwoordelijkheid voor dit incident op zich wilde nemen, werd het toch gezien als een protest van maronitische militia tegen het „verraad" van de Arme- niejjrs van de „christelijke" zaak in Libanon. De Armeniërs hebben namelijk geweigerd en doen dat nog steeds om daadwerkelijk aan „christelijke" zijde mee te strijden tegen de moslims. Dit laatste voorbeeld maakt wel duidelijk dat het veel te eenvoudig is de strijd als één tussen christenen en moslims voor te stellen. Maar wel wordt veelal de sociale (de tegen stelling rijk-arm, waarbij rijk niet met chris telijk en arm niet met moslims geïdentifi ceerd kan worden) en politieke problematiek, met name de Palestijnse kwestie, gepolari seerd tot een godsdienstige tegenstelling. Aan moslimse zijde wordt dat in de hand gewerkt door de invloed van landen als Saoe di-Arabië en Libië. Maar ook aan christelijke zijde wordt deze voorstelling vaak gegeven. Onlangs bezocht de bekende Roemeense schrijver Virgil Gheorghioe (Het vijfentwin tigste uur) Libanon. Hij zie toen dat de maro nieten de enige christenen zijn in de wereld die nog voor hun geloof strijden! Een dergelij ke uitlating sluit aan bij de mening van die chritelijke militia's die hun verzet tegen op dit moment de Syriërs en de Palestijnen graag uitgelegd zien als een strijd om de christelijke presentie. Het kwalijke van een dergelijke voorstelling is dat een godsdien stig rookgordijn opgetrokken wordt om poli tieke en sociale tegenstellingen te laten schuilgaan. Maar is eenmaal een situatie op een dergelijke wijze gepolariseerd, dan creërt men waar men bevreesd voor was en lijkt de weg terug onbegaanbaar. De conclusie die vele christenen trekken is emigratie. Door de recente ontwikkelingen in het Mid den-oosten schijnen de progressieve krach ten steeds meer uitgeschakeld te worden en schijnt een klimaat geschapen te worden waarbij door interne en externe factoren (ara- blsche-islamitische én westerse) het erg moe- lijk wordt een rechtvaardige maatschappij op te bouwen waar werkelijk plaats is en blijft voor het samenleven van verschillende godsdienstige gemeenschappen. Dr A. Wessels is verbonden aan de theologi sche faculteit van de Vrije Universiteit te Amsterdam en benoemd tot opvolger van prof dr J. Verkuyl. TILBURG De dag van gastvrijheid, waarvoor enige reli gieuzen het initiatief hebben genomen blijkt niet overal gunstig te worden ontvangen. Ofschoon ere meeste klooster lingen enthousiast hebben gereageerd voor het plan om op roepingenzondag (6 mei) de deuren van kloosters en leefge meenschappen open te zetten, is de actie ook afgewezen als goedkope reclame voor een verloren zaak. Dit blijkt uit nieuwsbrief no 10. Met nieuwsbrieven over de plannen en DEN HAAG (ANP) De activiteiten van de r.k. ontwikkelingshulporgani satie Cebemo zijn de laatste Jaren omgebogen van grootschalige naar kleinschalige projecten. Daarnaast ls de afgelopen jaren een verschuiving te zien van onderwijsprojecten naar gemeenschapsontwikkelings- en ge meenschapsvoorzieningsprojecten. Dit blijkt uit het jaarverslag van de Cebemo over de jaren 1976, *77 en '78. In deze drie Jaar stelde de Cebemo in totaal 125 miljoen gulden beschik baar voor projecten. In een groot aan tal gevallen was dat in Latijns-Ameri ka. Een sterke groei maakte ook het aantal projecten ln India door. reacties van kloosterlingen wordt deze dag van kloosterlijke gastvrij heid voorbereid en begeleid. Verschil lende religieuzen blijken zich name lijk af te vragen of een dag van gast vrijheid wel de geschikte manier ls om getuigenis van de waarde van het religieuze leven af te leggen. Een religieus schrijft de Initiatiefne mers dat hun plan voor een dag van gastvrijheid hem doet denken „aan de reclame-technieken voor produk- ten. die niet zo best meer lopen" Binnenkort zullen alle r.k. parochies ln Nederland informatie ontvangen over de verwerkelijking van de dag van de gastvrijheid en over het inspe len van de parochies daarop. ADVERTENTIE HANNIE VAN LEEUWEN WIL DUIDELIJKHEID over het standpunt inzake de abortus-problema tiek op het komende CDA-congres. Allen, die zich willen openslellen voor de boodschap van de Heilige Schrift voor het politieke leven zullen aan deze discussie behoefte hebben. Met mevr. Gardeniers (nu minister) was zij des tijds indienster van een wets-ontwerp over deze aangelegenheid. In verkiezingstijd hield het CDA daaraan vast. doch ging later accoord met een voorstel om eerst binnan het kabinet tot een oplossing te komen. Is er een compromis mogelijk m.b.t. het wetsont werp Gardeniers/Van Leeuwen? Met deze vraag moet iedere CDA'er wel moeilijk zitten. Wat volgens haar dient te gebeuren kunt u lezen In CENTRAAL WEEKBLAD. Vraag een e*. aan A 1,20 (niet vooruit betalen). Telef. 030-319446 tst. 39 ot per briefkaart Post bus 139 3500 AC Utrecht. Samen dienen, ovhr gemeente, Jon geren en dlakonaat, 2-3 februari. De Olde Vechte. Ommen (tel. 05291-1963). Ouderling op pad! Hoe; waar naar toe? voor hervormde en gereformeer de ouderlingen in Overijssel, m.m.v. dr. G. Heitink, 27-28 februari. Den Alerdinck, Laag Zuthem (tel. 05290= 541). door ds. A. A. Spijkerboer Het ls natuurlijk waar, dat de politiek, en niet de leer, de christenen verdeeld houdt: zo een gift van de wereldraad aan het Patriottisch Front wekt een enorme beroering, en voor de rechtvaardiging door het geloof alleen krijg je geen hond de straat meer op. waarin opgenomen: De Rotter dammer. met Dordts Dagblad, Nieuwe Haagse Courant met Nieuwe Leidse Courant Uitgave. Trouw/Kwartet BV Hoofdredacteur Jenze Tammmga Directeur mg, O Postma HOOFDKANTOOR Postbus 859 1000 AW Amsterdam tel 020-913456 tel®» 13006 Poslgi'o 66 00 00 Bar* Ned Credietbank Rekcmngnr 23 00 12 574 Gemeentegiro Amsterdam X11000 REGIO ROTTEROAM/OORDRECHT Postbus 940 3000 AX Rotterdam «el 010-115588 (?t en bezorging) tel 010-115588 (redactie) tel tl5700(uitsluitendvoor REGIO DEN HAAG/LEIDEN Postbus 101 2501 CC Oen Haag tel 070-469445 Parkstraat 22 Oen Haag REGIO NOORO/OOST-NEDERLAND (uitsluitend administratie) Postbus 3 8000 AA Zwo«e tet 05200-17030 Melkmarkt 56 Zwolle Abonnementsprijzen: Per maand IS 90 Pw kwartaal I 47 70 Pe» hait taar 95 40 Advertentietarieven pp aanvraag adressen boven) Opgave familieberichten 9-19 30 van maandag t'm vt'idag Op zondag van 18- 20 uur telef 020-913456 Opgave m.r*. advertenties iet 020 936868 of scbnfiei.|k aan Mim-Adv a'de nq postbus 433 1000 AK AMSTERDAM Adresw,; g.nge" yts'uitend SChnfleü|k aan onze Amsterdamse adressen WENEN (EPD) De Rozen- krans-vereoenlngskruls tocht wil samen met andere Maria- organlsaties in Oostenrijk be reiken, dat Oostenrijk opnieuw aan de maagd Maria gewijd wordt. Volgens het Oostenrijkse r.k. persbureau Kathpress heeft de Oostenrijkse bisschoppencon ferentie toegestemd, mits on der de gelovige bevolking de bereidheid tot zulk een nieuwe wijding leeft. In het blad „Betendes Volk Gottes" (biddend volk van God) heeft pater Benno Mic- kocky 1983 als een geschikt Jaar voorgesteld. Dan zal na melijk gevierd worden, dat We nen driehonderd Jaar geleden bevrijd werd van de Turken, in 1683. Pater Mlckocky herinnerde aan de gelofte van keizer Ferdi nand HI. Deze wijdde reeds in 1647 zijn land in een plechtige staatsacte aan de maagd Maria uit dankbaarheid voor de be vrijding van Wenen uit de han den van de protestantse Zweden. In 1683 werd deze wijding ver nieuwd na de overwinning op de Turken, die door de Oosten rijkers bevochten was met de strijdkreet „Gij, reine maagd". Het laatst werd de wijding van Oostenrijk aan Maria ver nieuwd ln 1947 door kardinaal Initzer. Verschil van mening over de leer kan wel een rol spelen bij verschil van mening tussen christenen over de po litiek, maar er is ook nog iets héél anders aan de hand: het heftige ge krakeel over de politiek maakt ook duidelijk waarom de kerken op het ogenblik zo zwak staan. Ze onderne men weer een poging om van God een andere god te maken. In de andere goden dient de mens zijn eigen belangen. Vroeger moest hij het hebben van de vruchtbaarheid van zijn grond, en aangezien hij daar niet zeker van was, moest er een God zijn, die hem die vruchtbaarheid garan deerde. Toen onze Friese, Frankische en Saksische voorouders christen ge worden waren, moest de God van de Bijbel die rol spelen. Voor ons is die vruchtbaarheid nauwelijks een pro bleem meer: onze belangen zitten in de maatschappij en daarom is voor ons de politiek het terrein geworden, waarop we onze goden nalopen, en waarop we dus de God van de Bijbel pogen te veranderen in een God, die onze belangen dient. Een niet gering deel van de christe nen heeft zijn ziel en zaligheid geïn vesteerd in de westerse wereld: God moet die wereld in stand houden, en het is zijn dienaren, de dominees, geraden daar geen ogenblik aan te twijfelen. Een klein deel van de christenheid heeft zijn ziel en zaligheid geïnves teerd in alles wat die westerse wereld aantast: ze zijn bereid geloof te hech ten aan de meest krankzinnige theo rieën, als ze maar anti-westers zijn, en mocht ooit blijken dat God Marx niet gelezen heeft, dan zwaait er wat voor Hem! Zijn mijn beschuldigingen vals? Nou, dat hoop ik, maar voor ik dat toegeef, wil ik eerst weten, waar dat heftige gekrakeel over de politiek in de kerk vandaan komt. Ik zie daarvoor geen andere verklaring dan de dienst van andere goden. Het heeft geen zin verontwaardigd te doen over afgoderij. Een mens is zo hulpeloos, dat hij altijd wel andere goden zal blijven fabriceren, en de christen, die nooit andere goden heeft gediend, zal nog wel geboren moeten worden. Maar de openbaring van de God van de Bijbel is wel het einde van de nachtmerrie, die de afgoderij is: al die geweldige gestalten, waarvoor je boog, verliezen hun goddelijk ge wicht, en ze blijken in ieder geval hun beperkingen, en soms ook hun heel bedenkelijke kanten te hebben. De dienaren van de andere goden, tot wie, zolang ze voor hun goden staan te krijsen, eenvoudig niets meer door dringt, worden onder de openbaring mensen, met wie te praten valt. Van Gods openbaring wordt een mens menselijk. Zou het niet raadzaam zijn, dat de christenen zichzelf het zwijgen over de politiek oplegden om, zoals Gi deon dat in zijn dorpje deed, eens grondig opruiming te houden onder de altaren en de heilige palen in hun zielen? Ze zouden daar zeker goed aan doen, maar het laatste woord kan dit toch niet zijn. Want wie de Ene God wil dienen, wil dat het ook in de maatschappij menselijk toegaat, en zal dus ook aan politiek doen. Een organisatie als Amnesty Internatio nal is in veel opzichten voorbeeldig voor de kerk, en verder zou ik het op het ogenblik in Nederland zoeken in wat er te zien is van echte sociaal democratie. door Aldert Schipper De profeet heeft het. wanneer hij spreekt over het proces om van oor log naar vrede te komen, over het omsmeden van de zwaarden tot ploegijzers. Ik weet niet of daarover gepreekt is. deze dagen, maar het woord „omsmeden" is belangwek kend ln deze metafoor. Er was in de dagen van Jesaja nauwelijks een ge welddadiger proces denkbaar, bulten dat van de brute oorlog, dan het smeden. Dat ging gepaard met enor me primitieve vuurmassa's, gebeuk van voorhamers en een gierende blaasbalg In elk geval zou Je uit het beeld kunnen opmaken dat het pro ces om van oorlog naar vrede te ko men er niet een is van pappen en nathouden. De kerken hebben dat in het verleden onvoldoende Ingezien. Zij hebben de laatste jaren duidelijk aan Inzicht gewonnen dat het opbouwen van de vrede een van hun eerste taken is. De pausen en de roomskatholieke bis schoppen zijn op dat punt verder dan de protestantse kerken. De laatste pausen en vooral paus Paulus hebben in niet mis te verstane woorden aan geduid dat oorlog en moderne bewa pening geen middelen zijn die de ge rechtigheid dienen. In paus Paulus' oproepen was al wat te merken van vuur en gebeuk. Maar ln de uitingen van de protestantse kerken is het nog pappen en nathouden. Uitzondering Een uitzondering vormt het interker kelijk vredesberaad. Als dat zijn keel schor schreeuwt tegen de wapens is er ook iets van de profeet te horen. Zijn de kerken wel zuinig genoeg op het IKV? Of wijzen de regelmatig bij de synode binnenstromende bezwa ren van gemeenten en kerkleden te gen het getuigenis van het IKV er op dat in onze kerken het profetisch geluid liever niet gehoord wordt? Er zijn ook „onbeswaarde" gemeen ten, die een ander geluid laten horen. De afgelopen herfst is bijvoorbeeld de „reformatorische kerkgemeen schap" in Veldhoven bezig geweest. Deze gemeente is een samenwer kingsverband van de plaatselijke ge reformeerde kerk en de hervormde gemeente. Daarbinnen is een geza menlijk gesprek op gang gekomen over geloof en vrede „in de wereld en in ons hart". Er ontstond een „doe-groep", die praktische manieren heeft bedacht om iets bij te dragen om van de massavernietigingswapens (bv. de kernwapens) af te komen. De doe- gToep heeft drie dingen aan de ge meente voorgesteld. Het eerste was een brief aan de gereformeerde syno de om eens wat duidelijkheid te krij gen over wat een christenmens te doen staat met de kernwapens. Daarnaast stuurde de gemeente een brief aan rhet name de christen-politi ci in het parlement. Daarin zegt de reformatorische kerkengemeenschap in Veldhoven dat het er met de nota van minister Scholten in de hand naar uitziet, dat ons land niet van plan is nucleaire taken af te stoten, terwijl de wapens steeds demoni- scher worden en in geen verhouding meer staan tot het doel waartoe zij moeten dienen. „Wij kunnen als christenen deze ontwikkeling toch niet vrijblijvend aanzien? Wij vragen ons af wat u gelooft. Blijft u uw vertrouwen op het atoomschild stel len of gelooft u met ons, dat dat nooit onze hoop kan zijn, maar dat wij op God moeten vertrouwen, dat er een andere weg moet zijn? bent u bereid van dat geloof bij de behandeling van de nota te getuigen en er praktisch naar te handelen, bv. door stappen te ondernemen om de kernwapens wer kelijk terug te dringen en aanbevelin gen te doen om duurzame vrede, be grip en veiligheid in Europa en de wereld te bereiken?" Simpel De doe-groep in Veldhoven heeft de gemeente verder bewogen om een derde initiatief te nemen. De kerk heeft aan een gemeente in de DDR een brief geschreven. De Veldhovena- ren schreven simpelweg: „Het leek ons goed om met Iemand tegen wie ons boze hart vaak gericht is contact te zoeken. Om onze gevoelens van vrede en verbondenheid in Jezus Christus onze Heer over te brengen. Ook om te belijden, dat hier wapens tegen U opgesteld staan, waarbij ons hart huivert en waarvan wij weten dat zij in strijd zijn met Gods heil voor deze wereld en geen gerechtig heid dienen en onze liefde voor elkaar doen verkoelen." In de brief die naar de DDR is gestuurd staat te lezen dat de Nederlanders in contact willen ko men met gemeenteleden in de DDR. Contact kan ons leren dat aan de andere kant van het „ijzeren gordijn" ook mensen wonen. En geen duivels. Als we goed weten dat daar mensen van vlees en bloed leven wordt het steeds moeilijker voorstelbaar om te gen hen duivelse wapens op te stel len. Misschien leren we dan wel in te zien dat de „machten" waartegen we te strijden hebben de wapens zijn. Misschien is zo'n eenvoudige brief aan een gemeente in Oost-Duitsland wel het begin van een van de meest ingrijpende bekeringen, die wij van node hebben. Doe daarom mee met de grote aktie voor wereldwijd christelijk onderwijs. Honderden scholen in tientallen landen rekenen op ons. Giro 515 te Voorburg t.n.v. de 100-jarige Unie „School en Evangelie". De Karl Barth Als we daar dan maar mens bij blij ven, en met enig gevoel voor humor te werk gaan. Of zoals Barth over poli tieke opvattingen zei: „Dat absolute toontje moet eruit!" Als dat absolute toontje erin blijft, kunnen we de leer wel vergeten, en juist die leer wil ons verwijzen naar de Ene God. NEW YORK (AP) De Amerikaanse uitgeversmaatschappij Reader's Di gest, die zich al jaren bezighoudt met het bekorten van klassieke werken, heeft haar zinnen nu gezet op de bijbel. „Ik weet dat het vreemd lijkt, maar we hebben ook Homerus' Odyssee en Russische schrijvers bekort en daar om moet het ook met de bijbel luk ken," aldus een medewerker van Rea der's Digest. De „langdradige familie geschiedenissen" zullen worden ge schrapt en ook die delen, die in ande re boeken van de bijbel herhaald wor den. Dat levert naar schatting van de uitgeverij een bekorting met 40 procent. Een van de medewerkers van Rea der's Digest merkte op: „Het gaat hier om een verkorting als ieder ande- 're. Je neemt gewoon weg wat gemist -kan worden, zonder de bedoeling van de auteur aan te tasten. In dit geval heeft de auteur alleen toevallig meer status." ,R( Ui; ASER REVANCHEERT ZICH Het stuk uit het evangelie naar Lukas®1 (2, vers 22-40) waarover we in deze dagen telkens iets vertelden, eindigt met het verhaal van de profetes Anna. U weet nog waar het over ging. Jozef en Maria hebben hun kind Jezus in de tempel gebracht om Hem als eerstgeborene ter beschikking van God te stellen. Zo stond het geschreven in de wet van Mozes. Na het offer der armen, een paar duiven, konden zij het kind weer meenemen. Bij die gelegenheid was er een zekere Simeon die het kind in zijn armen nam en de ouders zegende. In tegenstelling met die Simeon wordt van Anna, die er ook bij kwam, verteld dat ze uit de stam Aser afkomstig is. Het is een weduwe van 84 jaar. Ze is slechts zeven jaar getrouwd geweest. Daarna heeft ze om zo te zeggen haar intrek in de tempel genomen om daar te vasten en te bidden. Een tijdje terug zouden we zo iemand een begijntje genoemd hebben. Een aandoenlijk mens, maar niet zo indrukwekkend. Je vraagt je dan ook af waarom we dat zo nodig moeten weten, dat zij erbij kwam staan en „mede God loofde." Ze was uit de stam Aser. Over die stam ls een en ander bekend. Mij valt altijd de tegenstelling op met wat er van die stam in het lied van Debora staat. Alle stammen van Israël zijn uitgenodigd om gezamenlijk aan de vijand het hoofd te bieden. Aser doet niet mee. We lezen (Richteren 5, vers 17): Aser zat aan het strand der wijde zee, bleef rustig wonen aan zijn zeeboesems. Vrij vertaald: Aser zei op de uitnodiging: De groeten! Ik zit waar ik zit en ik doe waar ik zin in heb. Geen fraai beeld van deze stam. Een beetje herkenbaar voor mensen van de welvaart, die in 't algemeen ook vinden dat 't niet allemaal zo nodig moet. Je staat toch machteloos. Maar uitgerekend van die stam is er hier een heel late vertegenwoordigster aanwezig als Jezus de geschiedenis van dit volk en daarmee de geschiedenis der mensen gaat delen. En wat voor iemand! Iemand om wie men meewarig glimlacht, 't Is goed bedoeld maar 't (zet natuurlijk geen zoden aan de dijk Nu, dat is Anna dan. Ze was een echtf profetes, want we lezen dat ze daarna haar mond niet meer over Jezus kon houden. Een beetje beschamend. Aser revancheert zich, zij het heel laat. En er kwam een beschamend plaatje van in Gods beeldverhaal van de messias. Om er nog eens naar te kijken. „En zij loofde mede God." IKt Prof. dr W. F. Dankbaar „Hervormers en humanisten" is de titel van een bundel opstellen van prof. dr. W. F. Dankbaar (Uitgeverij Ton Bolland, Amsterdam, prijs ƒ39,50). Deze bundel bevat twaalf opstellen, in de jaren tussen 1950 en 1975 door de bekende Groningse kerkhistoricus geschreven. Het is voortreffelijk vakwerk, dat hier bij eengebracht is. Schrijver en uitgever verdienen dan ook de dank van allen, die geïnteresseerd zijn in de geschie denis van de reformatie. De opstellen hebben dit gemeenschappelijk, dat ze alle over de reformatie van de 16de eeuw of de daaraan onmiddellijk voorafgaande periode handelen. Bo vendien zijn ze alle voor een breder publiek toegankelijk: een fraai voor beeld van samengaan van weten schappelijk niveau en leesbaarheid, een ideaal dat in dit vak gelukkig nog te verwezenlijken is! Introductiecursus Komen gaan, zicht op zending en evangelisa tie, 25 januari, 1, 8 en 15 februari steeds 's avonds, hervormd kerkelijk centrum, Nieuwerkerk aan den IJs- sel. Aanm. herv. bond voor inw. zen ding op g.g., tel. 033-11949. Wat is het doel van onze kontak ten met moslims? voor leden van evangelisatiecommissies en gemeen teleden m.m.v. dr. D Bakker (herv. zending Oegstgeest) en drs. J. Slomp (geref. pred. voor voorlichting over de relatie tussen moslims en christenen), zaterdag 27 januari 10.15-16.30 uur, Toerustingscentrum, Leusden (tel. 033-432441. i Beroepingswerk NED. HERV. KERK Aangenomen naar Raamsdonk: dr A. v.d. Beek te Vriezeveen, die bedankt voor de NOP, wijkgem. Emmeloon Naar Oudshoorn-Ridderveld: (bi tengew. wijkgem.) (toez.): J. Ouwei dijk. Om gezondheidsredenen is per 1 febr, emeritaat verleend aan drs R. Oost te NOP, wijkgem. Bant-Rutten. GEREF. KERKEN Beroepen te Kollummerzwaag en Twijzel: R. Toorman te Nieuwweer- dingen; te Maasdijk: R. Hassefras te Putten. Aangenomen naar Urk: drs C. Bijman te Arnemuiden. Bedankt voor Nijeveen: H. Koetsveld te Den Helder. GEREF. KERKEN VRIJG. Aangenomen naar Grijpskerk-Nle- zijl: J. G. v.d. Hoeven kand. te Gro ningen, die bedankte voor Eemdijk, Sneek, Twijlzel in combinatie met Kollummerzwaag-Zwaagwesteinde, Westeremden en Loppersum. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Gorcum: J. W. Verweij te H.I.Ambacht; voor Rilland-Bath- Waarde; D. Rietdijk te Vlaardingen; voor Nieuwerkerk: J. Koster te Bar- neveld; voor Enschede: A. Hooger- land te Krabbendijke.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 2