FNV eist twintig gulden meer loon 1.68 Kïesuwkado leng Samrin nieuwe eider van Cambodja Dagelijks leven komt weer op gang Explosie op Franse tanker: 50 doden Prinses Irene kan nu Spaanse worden n deze krant nee Nieuwe Haagse/Nieuwe Leidse Courant Trouw Buien Victor Noach Rookmaakers visie op de kunst Zelfhulp en reuma ORECAVA vakbeurs voor IJsvr.j voor veel scholieren CNV: kabinet schaadt vertrouwen in democratie Abonneebestand Trouw vorig jaar gegroeid Trouw: let op de kleintjes Verlies Nederlanderschap? ^Bezorg Trouw een nieuwe abonneë~j Lees een krant met overtuiging: TrOUW j 37STE JAARGANG NR 10651 - DINSDAG 9 JANUARI 1979 HET WEER Plaatselijk een bui en maximum-temperaturen rond plus drie graden Meest matige zuidwestelijke wind, aan de kust toenemend tot krachtig Morgen en overmorgen: Nu en dan buien, later met hagel of sneeuw. Middagtemperaturen omstreeks vier graden en in de nachte lichte vorst Morgen zon op 8.45 maan op '5.01 onder 16.50 onder 5 56 Nieuwe voorraden uSy grootse keuze oosterse tapijten Grote Marktstraat 26 Dm Haag Tri. 070 - <5 S3 31 LOSSE VERKOOPPRIJS 60 CENT verdwenen Cambodjaanse leider Pol Pot (links), samen met prins orodom Sihanoek. die in Peking is. ANGKOK (AFP, AP, DPA, Reuter, UPII De tot op heden jlstrekt onbekende Heng Samrin wordt beschouwd als de ieuwe leider van Cambodja. Hij staat aan het hoofd van de jstandelingen, die, met Vietnamese steun, het Zuidoostazia- sche land hebben bezet. PAGINA 2: Het reveil van de fundamentalistische islam PAGINA 3: Englandspiel: 132 slachtoffers PAGINA 4: PAGINA 5: PAGINA 8: De Kleine Krant PAGINA 11: Onroerend goed belasting op grond van oppervlakte PAGINA 15: Verkeersrubriek, radio- en tv-programma's, strips, feuilleton, puzzel, weer- overzicht ADVERTENTIE horecabedrijven, instellingen, ziekenhuizen, bedrijfsrestau rants en bedrijfskantines. geopend van 10 tot 18 uur toegang (op uitnodiging) i 7.50 De beurs is uitsluitend toegan kelijk voor personen va.16 jaar. AMSTERDAM Trein-Tocgang-biljetien bij NS-stations „Dodenlijst" Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het einde van de vorst betekende gisteren niet tegelijkertijd het einde van alle moeilijkheden voor het verkeer. Evenals zondagavond, toen het overal spekglad was vanwege de ijzel, was het ook gistermorgen nog erg glad in vrijwel het hele land. De dooi zette namelijk nogal aarzelend in, waardoor de regen nog geruime tijd veranderde in een laag glad ijs. Toen de dooi later op de dag verder doorzette en de wegen over het alge meen redelijk berijdbaar werden, de den zich weer andere moeilijkheden voor: zo moesten de Brienenoordbrug en de Spijkenissebrug gistermiddag en -avond gesloten worden, omdat blokken ijs, die zich de afgelopen dagen op de overspanning van de brug gevormd hadden, gingen smel ten en naar beneden kwamen. Er vie len platen Ijs van enkele centimeters dik en een paar meter lang uit de nok van de brug naar beneden. De brand weer is met hoogwerkers bezig ge weest het ijs van de brug te hakken. Vervolg op pagina 3 Door de intredende dooi vielen er gistermiddag grote brokken ijs van de overkoepeling van de Van Brienenoord brug in Rotterdam. De brug werd gesloten voor alle verkeer, dat via de Benelux- en Heinenoordtunnel werd omgeleid. Onderwijl gal de vroegere Cambod jaanse leider, prins Norodom Siha nouk, een persconferentie in Peking, waar hij in tranen uitbarstte. Hij ver telde hoe de gevluchte regering Pol Pot in Cambodja hem drie jaar lang in hulsarrest had gehouden, en hoe hem zelfs was verhinderd een condo- leantietelegram te sturen na het over lijden van de Chinese leider Mao Ze- dong (Mao Tse-toeng). Sihanoek zei dat hij weinig sympa thie had voor de inmiddels gevluchte Pol Pot, maar dat hij zelf goed was behandeld. Waar Pol Pot zich op het ogenblik bevind is onduidelijk. Radio Hanoi heeft gemeld dat hij in Peking is, maar volgens Thaise kringen heeft de ex-leider van zijn heil gezocht in Cambodja zelf, ten westen van de rivier de Mekong. Sihanoek zei dat Pol Pot en vice-premier leng Sary veilig zijn. maar kon niet vertellen wddr. In de Thaise hoofdstad Bang kok verluidde dat de Cambodjaanse regeringstroepen zich hebben terug getrokken eveneens ten westen van de Mekong. In het oerwoud zouden bases zijn ingericht om van daaruit een guerrillastrijd te voeren. Van onze sociaal-economische redactie AMSTERDAM/UTRECHT De FNV zal in het komende loonoverleg van de werkgevers een bruto loonsverhoging van 20 gulden per maand voor iedereen eisen. Deze looneis bedoeld om de gevolgen van het kabinetsbeleid ongedaan te maken komt bovenop de gebruikelijke prijscompensatie. Na Heng Samrin, die zegt op de „do denlijst" te staan van de Cambod jaanse Rode Khmer sinds hij naar de pro-Vietnamese opstandelingen was overgelopen, zijn drie andere opstan delingenleiders benoemd in het ..ka binet" van het revolutionaire Volks comité. Dat zijn Chea Sim voor bin nenlandse zaken, Chan Ven voor on derwijs en Hun Sen voor buitenland se zaken. Hun Sen was in het verle den officier bij de Rode Khmer. De andere leden van het „kabinet" heb ben de posten van defensie, voorlich ting en landbouw, sociale zaken en gezondheid, alsmede economische zaken gekregen. Hun namen en her komst waren bij buitenlandse waar nemers onbekend. Het bericht over de val van Phnom Penh. een stad met eens drie miljoen inwoners, maar sinds de plattelands- politiek van de regering Pol Pot inge krompen tot ongeveer 10.000 mensen, is in de Sowjet-Unie en de met haar verbonden landen met voldoening ontvangen. Het Sowjetrussische persbureau Tass sprak van de „be vrijding" van Phnom Penh door „re volutionaire Cambodjaanse strijd krachten", gesteund door de bevol king. De volksrepubliek China, die het be wind van Pol Pot in zijn conflict met Vietnam steunde, verweet de rege ring in Hanoi „kolonialisme". China heeft er bij de Verenigde Naties op aangedrongen in het conflict in Cam bodja tussen beide te komen. Vervolg op pagina 7 Commentaar op pag. 5 Achtergrond op pag. 7 Brandend gaat de Franse oliereus Betelgeuse ten onder bij Whiddy Island in de Ierse Baai van Bantry. BANTRY (AP, Reuter, UPII Franse tanker gistermorgen in Whiddy in vlammen opgegaan, men daarbij om het leven. De 62.776 ton metende tanker was juist bezig met het lossen van ruwe olie, toen de eerste ontploffing zich gistermorgen om twee uur voordeed. Het schip, de Betelgeuse scheurde in tweeën, waarna zich nog enkele ex plosies voordeden. De olie stroomde in het water. De kade geraakte in brand. Brandweerkorpsen die snel ter plaatse waren, wisten te voorkomen dat de brand oversloeg naar nabijge legen tanks op de vaste wal van de oliemaatschappij Gulf. Hierin waren miljoenen liters brandstof opgesla gen. De vlammen bij de enorme brand waren soms wel 300 meter hoog en de olie verspreidde zich in het water over een afstand van zeker 110 kilometer. Een woordvoerder van Gulf vreesde dat de gehele bemanning, evenals ze ven dokwerkers die aan de wal aan het werk waren, waren omgekomen. Helikopters vonden gistermiddag zestien verkoolde lichamen in het water. De olie uit het Midden-Oosten wordt naar de Bantry Baai voor het eiland Whiddy vervoerd om daar overgesla gen te worden in minder grote tan kers, die de olie weer doorvoeren naar kleinere Europese havens. De Betel geuse, die 120.000 ton olie kan vervoe ren was zaterdag in de baai van Ban try aangekomen. Het schip zou eerst Lissabon hebben aangedaan, maar om onbekende redenen is het doorge varen naar Ierland. Na enkele explosies is een de haven van het Ierse eiland Ongeveer vijftig mensen kwa- De Betelgeuse is eigendom van de Franse maatschappij Compagnie Na val de Petroles, een dochteronderne ming van Total. De Ierse regering overweegt of de olie-opslagplaats op het eiland Whid dy nog wel kan blijven. De Ierse pre mier Jack Lynch wil een onderzoek laten instellen naar de oorzaak van de explosie. Deskundigen in Londen menen dat de ontploffing kan zijn- veroorzaakt door hoogontplofbare gassen in de gedeeltelijk lege tanks van de Betelgeuse. Tussen 1968 en 1978 hebben zich in de gehele wereld 753 ongelukken met tankers voorge daan, 99 hiervan waren ontploffingen of branden ontstaan door de lading. Volgens de Imco, het bureau van de scheepvaart van de Verenigde Naties zijn tankers het gevaarlijkst als ze leeg zijn. "Als de olie Is weggepompt blijft er altijd lets over in de tanks en dat vormt dan gasdampen. Zelfs een kleine vonk kan dat gas tot ontplof fing brengen", aldus de IMCO-woord- voerder. Bij het eiland Whiddy deden zich al eerder ernstige ongevallen voor met tankers. Zo verloor de Tanker Univer se Leader miljoenen liters olie in de baai. waardoor aan de natuur in dat gebied grote schade werd toege bracht. In januari kwam een sleep boot in aanvaring met een tanker in de baai. Het CNV zal in tegenstelling tot de FNV „in verband met de zorgwekken de omvang van de werkloosheid" niet met een aanvullende looneis komen. Maar de christelijke vakcentrale acht het wel noodzakelijk, dat in de CAO's een bepaling wordt opgenomen, die een tussentijdse loonsverhoging mo gelijk maakt als de handhaving van de koopkracht in gevaar zou komen. Eet CNV vindt dat de handhaving van de koopkracht voor de inkomens groepen beneden de 30.000 gulden in 1979 voorlopig door middel van de normale prijscompensatie kan wor den veiliggesteld. Intussen heeft het CNV geen goed woord over voor de bezuinigingsplan nen van het kabinet in de collectieve sector. CNV-vooreitter Harm van der Meulen hekelde gisteren „de over haaste en slecht doordachte manier waarop het kabinet Ingrijpt in het stelsel van sociale voorzieningen. Die haast en slordigheid ondermijnen de rechtszekerheid en schaden het ver trouwen in ons democratisch sys teem", aldus Van der Meulen. FNV-vooriztter Wlm Kok gal na af loop van de federatieraadsvergade ring ln Amsterdam toe. dat er voor de DEN HAAG De FNV benadeelt de werknemers door een extra looneis te stellen van twintig gulden per maand. Die twintig gulden beteke nen zonder meer dat het behoud van de bestaande werkgelegenheid in ge vaar komt. Over het scheppen van werkgelegenheid hoeven we na deze eis helemaal niet meer te denken". Aldus een woordvoerder van het Verbond van Nederlandse Onderne mingen, VNO gisteravond in een re actie op de extra looneis van de FNV. Volgens het VNO betekent deze eis dat de extra koopkracht die de minimumloner dit jaar zou ont vangen groeit van 1,6 procent tot méér dan twee procent. Voor de doorsnee werknemer groeit de koop kracht van 1,3 procent tot tussen de anderhalf en twee procent. De werk gevers vinden dat het CNV zich veel verantwoordelijker heeft getoond ten aanzien van de werkgelegenheid in ons land door af te zien van een extra looneis. aanvullende looneis van 20 gulden „geen cijfermatige onderbouwing" is te geven. „Het ls juist", zei Kok. „dat uit de berekeningen van het Centraal Planbureau blijkt dat de doorsnee werknemer en uitkeringstrekker er volgend Jaar er niet in koopkracht op achteruitgaan, althans dat zou men uit de officiële cijfers moeten opma ken. Maar tegelijkertijd zien we dat honderdduizenden gezinnen wèl een inkomensoffer moeten brengen, ook al komt dat niet in die officiële cijfers tot uitdrukking". Het gaat dan. zei Kok, om de gezin nen die dit jaar hun eerste kind krij gen of die een studerend of invalide kind hebben dat dit Jaar zestien Jaar wordt. Die categorie, en dat geldt met name voor de laagstbetaalden, wordt getroffen door de herstructurering van de kinderbijslag. Verder noemde Kok de kortingen op de sociale uitkeringen, het niet door berekenen van aanpassingen van de bouw-CAO ln de sociale uitkeringen en het minimumloon, het achterwege blijven van de door de vakbeweging geëiste structurele verhoging van het minimumloon met 1,6 procenten ten slotte de aangekondigde verhogingen van de gemeentelijke belastingen en tarieven, die niet in de prijscompen satie worden doorberekend. Vervolg op pagina 16 Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Dagblad Trouw had op 31 december ruim duizend abonnees meer dan een jaar eerder. Drs W. van Norden, voorzitter van de hoofddirectie van de Perscombinatie zei dit giste ren in een nieuwjaarstoe spraak tot het personeel. De Perscombinatie (uitgeef ster van Het Parool, Trouw en de Volkskrant) had vorig jaar een aanzienlijk beter bedrijfs resultaat dan in 1977. Meer nieuws op de pagina eco nomie. De cent sterft als betaalmiddel uit. Het Rijk is daar niet rouwig om, want nieuwe maken kost bijna drie cent per cent. Eertn gulden 68 voor een met losse centen gekocht los nummer van het betere ochtend blad. Toch handig, zo'n abonnement. ik had nog zo gezegd: zon- klult!. DEN HAAG/MADRID (ANP)-Prinses Irene heeft nu de mogelijkheid de Spaanse nationaliteit te verkrijgen. In dien zij van die mogelijkheid gebruik maakt, betekent die vrijwel zeker dat zij haar Nederlandse nationaliteit ver liest. De hiervoor genoemde mogelijk heid is ontstaan nu de man van prinses Irene. Carel Hugo, de Spaanse nationaliteit heeft ver kregen. De prins was sedert zijn geboorte Fransman. Nu hij Span jaard is. kan hij tijdens de parle mentsverkiezingen van 1 maart optreden als lijstaanvoerder van de carlistische partij. Dat Carel Hugo de Spaanse natio naliteit heeft is gisteren in Madrid bekendgemaakt. De carlistische partij heeft de monarchistische aspiraties opgegeven; nu Carel Hugo niet langer aan koning Juan Carlos de troon betwist stond niets het hem verlenen van de Spaanse nationaliteit in de weg. werd in Madrid gezegd. Een woordvoerder van de Spaanse ambassade in Den Haag zei giste ren dat een vrouw die met een Spanjaard getrouwd is Spaanse kan worden. Dat is een volkomen vrijwillige beslissing. Er bestaat geen Nederlands-Spaans verdrag over dubbele nationaliteit, met als gevolg dat het behoud van de Ne derlandse nationaliteit na het kie zen voor de Spaanse vrijwel uitge sloten lijkt. Een woordvoerder van het minis terie van justitie in Den Haag be Prinses Irene: landse-af? Neder- perkte zich ertoe op te merken, dat sinds 1964 een Nederlandse vrouw die met een buitenlander trouwt, haar Nederlandse nationa liteit behoudt, behalve wanneer zij zelf stappen doet om een ande- Prins Carel Hugo: Span jaard re nationaliteit te verkrijgen. Hij meende dat het zich uitspreken voor de mogelijkheid om Spaanse te worden, moet worden be schouwd als een dergelijke door de wet bedoelde stap 6 sprookjes op I LP (A) Verleid ilooi Ion van Duinhoven. Ko v-.tn Dijk. I leltv Blok en Ina van Liassen Lektuurhanger(B) Nooii meer zoeken naar de kram ol tv-gids (X'koraiicl jute Icktuurlungcr Lederen halstasje (C) Sierlijke eenvoud en praktisch bovendien Helil naturel leder met gevlochten koordje Kelting met armband (D) De nieuwe modetrend kettingen ann Kindje van keramiek Mank iemand abonnee op Trouw, hei ochtendblad mei een over tuiging. Uil erkentelijkheid ontvangt u een van deze kadtxis naar keuze. I Naam nieuwe abonnee;I Naam nieuwe abonnee-.- Adres nieuwe abonnee Plaats en postcode Giro Uw naam; Uw adrcy Plaats en postcode.Tel.: De nieuwe abonnee ontvangt de eerste twee weken alle nummers van Trouw gratis. Daarna gaal het kwartaalabonnement automatisch in. me*, als welkomst-voordeel 17.- koning Kado naar keuze DA. B. OC. D (aankruisen au.b I Bon in open envelop zonder postzegel zenden aan Trouw. Antwoord nummer 2792.'000 RA. Amsterdam. Of bel 020-659388 (uitsluitend voor opgaven). Voor bezorg- lnformatie 020-913456

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 1