Sollicitant kan klagen jij speciale commissie Bouwfonds geeft u uitstel van hypotheeklasten op uw nieuwe huis, totdat het oude verkocht is. V Bouwfonds IJspret voor werkloze chauffeur Groninger politie wil betere recherchegroep Herzie salarisschalen ociale verzekering' Iota biedt onvoldoende escherming Waddenzee s s iQwolle neemt als eerste proef: ieans op leerstoel uropese economie i Maastricht 'Molukkers moeten zich herkennen in gespreksorgaan' Gemeenten krijgen 200 miljoen 'nderzoek Unie BLHP: W^^^^^-W^^SOCIAAL BERECHT! eactie milieuvereniging Kantorenflat Westraven is veilig genoeg Voorwaardelijke straf opgelegd voor gijzeling Drentse 'koloniën van weldadigheid' worden beschermd iTERDAG 6 JANUARI 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET tyOLLE (ANP) Mensen die bij de gemeente Zwolle sollici- jren en menen dat ze niet correct zijn behandeld, kunnen pds 1 januari daarover een klacht indienen bij een speciaal tervoor opgerichte klachtencommissie. Dit meldt het blad in de Nederlandse christelijke bond van overheidspersonee, PBO Igens „Het Orgaan" is Zwolle de jwjste stad in ons land die voor zich- f bij wijze van proef een „code voor behandeling van sollicitanten" tft opgesteld. Als iemand bij een jneentelijke instelling solliciteert, n krijgt hij of zij deze gedragsre- ijfe schriftelijk toegezonden. Meent betrokken persoon dat de regels 'H overtreden dan kan daarover rden geklaagd. 1 ,n aantal punten uit die gedragsco- zijn: de selectieprocedure mag pguit drie maanden duren, de ge- .gjente vraagt alleen inlichtingen of brmatie bij huidige of voormalige rkgever met toestemming van de de sollicitant krijgt de in- van deze verstrekte informatie IASTRICHT (ANP) De kans is !r groot dat de Rijksuniversiteit nburg in Maastricht een bijzonde- leerstoel krijgt in Europese econo- e. Het initiatief hiertoe is uitge- idtn van de Kamer van Koophandel samen met andere instituten voor kosten wil opdraaien. Dit heeft mr e'G. Meyer-Viol, voorzitter van de mer van Koophandel, meege- ïld. jgens hem is het niet voldoende, t Maastricht, wanneer het aan- aak maakt op een Europese instel- J, wijst op de internationale lig- g alleen. Deze stad moet meer tinen bieden. Het streven is gericht het aantrekken van een coryfee I goede relaties heeft in Brussel. rijksuniversiteit zelf juicht het n ten zeerste toe. Voor de aanstel- van een bijzondere hoogleraar is in toestemming van Den Haag no- H, aldus mr. Meyer-Viol. Het geld mt geen enkel probleem. ook zelf te horen, de sollicitant krijgt als eerste de resultaten van psycholo gisch en medisch onderzoek onder ogen. Volgens „Het Orgaan" komt het nogal eens voor dat sollicitatie procedures vier tot vijf maanden du ren. Ook komt het voor dat gemeen ten informatie aan werkgevers vra gen zonder medeweten van de sollici tant. De code is opgesteld door de advies commissie voor gemeentelijk perso neelsbeleid en kan door iedere ge meente worden gehanteerd. De ge meenten zijn daar wel vrij in. In de loop van dit jaar zal een extern advi seur rapport uitbrengen over de Zwolse proef. Ondermeer zullen dan vermeld worden de bevindingen van de sollicitanten uit de betrokken periode. 'Voorbereid zijn op computer misdrijven' GRONINGEN (ANP) De Groninger gemeentepolitie maakt plannen om binnen een paar jaar te komen tot een hoger gekwalificeerde bijzondere recherchegroep. In 1981 zal de bijzondere recherche in Groningen met vijftien man moeten zijn uitgebreid. Die nieuwe recherchemensen zullen onder meer gespecialiseerd moeten zijn in het oplossen van computer- misdrijven, boekhoudkundige zwen del en zogenaamde „witte-boorden- criminaliteit". Dat zei de Groninger hoofdcommis saris K. Heijtnk gisteren. Het ont breekt ons op dit moment aan men sen, die daar ook maar enigszins in zijn gespecialiseerd. Wij krijgen waardevolle adviezen van de rijksuni versiteit in Groningen, maar dat voorkomt niet dat onze mensen in feite veel te lang met dergelijke zwen- delzaken bezig zijn, waardoor andere zaken weer blijven liggen." Binnen het Groninger politiekorps bestaat al enige tijd de ontwikkeling, dat de uniformdienst zeer ruime aan dacht krijgt. Dat gaat onder meer ten koste van de algemene recherche. De heer Heijink meent dat binnen een politiekorps de kleine criminaliteit heel goed door de uniform-dienst kan worden behandeld. „Onze recher cheurs moeten hoog gekwalificeerde mensen zijn/die zich specialiseren op bijzondere vormen van misdaad. We zullen er naar moeten streven, dat we niet verrast worden door bijvoor beeld computermisdrijven, maar dat we van te voren 'op de hoogte zijn met de mogelijkheid tot het plegen van een misdrijf met behulp van de com puter." Ter gelegenheid van het 400-jarig bestaan van de Unie van Utrecht heeft burgemeester Vonhoff van Utrecht gisteren een serie herdenkingsmunten aangeboden aan koningin Juliana. Links mr. D. Vogelenzang van de raad van bestuur van de Amro-bank, welke bank voor de distributie van de munten zorg draagt Van onze parlementsredactie DEN HAAG Een CDA-beraads- groep heeft de suggestie gedaan om de televisie in te schakelen bij het kiezen van het Moluks gespreksor- gaan dat met de regering overleg zal voeren over het beleid. In een giste ren verschenen rapport „Molukker en Nederlander" zegt de beraadsgroep, dat het gespreksorgaan representa tief moet zijn voor de gehele Molukse gemeenschap. De Christen-Democraten vinden, dat de Molukkers uiteindelijk zelf moe ten uitmaken hoe zij het gespreksor gaan tot stand brengen, maar noch- thans menen zij, dat alle Molukkers. ook degenen die zich als zodanig „voelen of weten", de kans moeten krijgen zich uit te spreken over de benoeming van de leden. „Via de tele visie kunnen oproepen worden ge daan aan de Molukkers om hun me ning kenbaar te maken", aldus het rapport. De beraadsgroep bepleit verder een historisch onderzoek door een onaf hankelijke instantie naar de geschie denis van de Molukkkers. Ook wordt gepleit voor een heroriëntatie van de Nederlandse samenleving op een maatschappij waarin mensen van verschillende nationale en etnische herkomst blijvend samenleven. Het Landelijk Comité Zuldmoluk- kers (LAC) heeft er in een brief bij minister Van der Klaauw (buiten landse zaken) op aangedrongen de Indonesische regering voor te houden dat zij er goed aan doet haar diploma ten in ons land te vervangen. DEN HAAG (ANP) De gemeenten Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Utrecht. Groningen. Leiden, Haarlem en Alkmaar krijgen van minister Beelaerts van Blokland (volkshuis vesting) voor 1978 nog bijna tweehon derd miljoen gulden voor nieuw aan gewezen stadsvernieuwingsgebieden |rl in onze sociaal-economische redactie ^RECHT Het wordt hoog tijd dat de salarisschalen in de nCiale verzekeringssector onder de loep worden genomen. De clarissen in deze sector lopen zeker tien tot vijftien procent hter bij vergelijkbare functies bij de overheid en het bank- 3 verzekeringsbedrijf. Als u morgen een ander huis wilt kopen, helpt Bouwfonds u aan een hypo theek, zónder u hiervoor meteen te belasten. U gaat pas aan Bouwfonds betalen als uw oude huis verkocht is, zodat u nooit met twéé hypotheeklasten tegelijk zit. Zo ziet u maar weer, we zeggen niet voor niets: "Bouwfonds helpt mensen in een eigen huis." Voor informatie kunt u terecht bij de Bouwfonds-infocentra en uw plaatselijke makelaar. nv Bouwfonds Nederlandse Gemeenten is een van de conclusies uit een ierzoek van de Unie BLHP (be- bten, leidinggevend en hoger per- leel). Bij het onderzoek waren be kken het GAK, Centraal Beheer, erpolis. Spaarbank de Centrale Iksbank. de gemeente Tilburg en diensten Noord-Bra lt. de nota wordt uitgegaan van ver- kbare functies in de diverse on tnemingen en diensten. Berekend rd welk bruto maandsalaris bij de ■schillende bedrijven moeten wor- verdiend om netto op een gelijk Irag uit te komen. „En de cijfers [en er niet om," aldus de unie. het sociale verzekeringsbedrijf. GAK bijvoorbeeld, staat een net- nkomen van 24.202 gulden per 4 tegenover een bruto-Jaarinko- n van 38.139. Dat is dus bruto 2847 1 gulden per maand. Om datzelfde net to-inkomen dat men bij het GAK verdient te halen, heeft men bij Cen traal Beheer een bruto-inkomen van 36.300 nodig, dus bijna tweeduizend gulden minder. De overheid spant de kroon, aldus de unie. Om daar een netto-inkomen van 24.202 te halen hoeft men bruto maar 32.100 te ver dienen, dus zesduidend gulden min der dan bij het GAK. Niet alleen zijn volgens de unie de netto-salarissen bij de sociale verze keringsinstellingen ongunstiger, ook krijgen de mensen bij de onderzochte Instellingen voor gelijkwaardige functies bruto meer dan hun collega's bij het GAK. Daar komen vaak nog winstuitkeringen, kerstgratificaties en dergelijke bij. De unie vindt dat deze verschillen moeten worden weg gewerkt. Ci een onzer verslaggevers RLINOEN Hoewel het kabinet-Van Agt zegt de Wad- hzee als natuurgebied te willen beschermen, behouden en fstellen, zijn de formuleringen in de onlangs vastgestelde ta over de Waddenzee zo vaag, dat velerlei aantastingen Igelijk blijven. blijven bijvoorbeeld de mogelijk en bestaan dat delen van de Wad zee worden ingepolderd, dat de taire oefenterreinen worden ge- dhaafd en dat er nieuwe worden gelegd, dat er delfstoffen worden 'onnen en dat grootschalige petro- mische basisindustrie langs de idenzee wordt gevestigd. zegt de Landelijke vereniging tot oud van de Waddenzee in een :tie op de vorige week genomen ïringsbeslissing over de Wadden- nota. De Waddenvereniging vindt iota ontoereikend voor behoud en :herming op de lange duur. omdat ormuleringen dubbelzlnning zijn en wettelijke basis voor bescher- ide maatregelen ontbreekt. De Idenvereniging meent dat wan de Tweede Kamer de nota in vorm overneemt, de natuur he- )rmingsorganisaties zich daar krachtig tegen moeten blijven ver zetten. De nota over de Waddenzee is in mei 1976 door het kabinet-Den Uyl uitge bracht en heeft een uitgebreide in spraakprocedure doorlopen. Ook toen werd bezwaar gemaakt tegen het feit dat het uitgangspunt van de nota weliswaar de bescherming van de Waddenzee is, maar dat de moge lijkheden tot aantastingen aanwezig bleven. Zo zegt de nota dat geen inpolderingen mogen worden ver richt, tenzij zwaarwegende nationale of zelfs regionale belangen daartoe aanleiding geven. Hetzelfde geldt voor de boringen naar gas en olie. Ook heeft de regering nog geen be slissing genomen over de aanvraag van de provincie Friesland om een groot deel van de Waddenzee aan de Friese noordkust in te polderen. De beslissing over de winning van aard gas in het Zuldwalveld is eveneens buiten de nota gehouden. „Ik zit met een probleem, zei de werkloze chauf feur tegen de plaatselijke beambte van de be drijfsvereniging. Ik ben een groot liefhebber van de schaatssport en ik bezoek al jaren met enkele anderen de kunstijsbaan. Nu is de belangstel ling in ons dorp -zo gegroeid dat we het plan hebben opgevat om met een gehuurde bus een paar maal per week ritten naar de ijsbaan te organiseren. Mijn vraag is nu: Mag ik als chauf feur optreden en komt dan mijn WW-uitkering niet in gevaar?" „Hoeveel verdient u aan die ritten?" vroeg de beambte. „We verkopen een plaats in de bus, inclusief een entreekaartje voor de ijsbaan in principe tegen kostendekking. Omdat er altijd wel iemand niet komt opdagen, calculeren we een zeker risico in, maar de totale „winst" per bustocht zal niet meer dan een paar gulden bedragen", antwoord de de chauffeur. „Schrijft u maar een briefje, waar in u zegt datu die ritten organiseert en waarin u uw vermoede lijke verdiensten opgeeft. Dan stuur ik het wel door aan het districtskantoor. Daar zullen ze het dan wel bekijken". „Verder hoef, Ik niets te doen?", vroeg de chauf feur. De beambte haalde zijn schouders op en beduidde de man dat de zaak voor hem hiermee was afgedaan. Later zou de rechter zeggen dat de beambte „niet met zoveel woorden had ge zegd dat de chauffeur zijn verdiensten niet hoefde op te geven, maar dat hij hem er ander zijds ook niet op had gewezen dat hij dat wèl moest doen." Nu ging het hier om een zogeheten correspondent van de bedrijfsvereniging; ie mand die een soort lokale meldingspost voor de door Huub Elzerman te geven? Dat was toch duidelijk afgesproken? Hij ging tegen de beslissing van de bedrijfsver eniging in hoger beroep, maar de beroepsrech- ter hield zich aan de letter van de wet en hij stelde de chauffeur ln het ongelijk. Na de zitting dronk de chauffeur nog een kop jl. koffie met de correspondent. „Je moet toch eens aan de behandelende ambtenaar op het district kantoor vragen waar dat briefje van je is geble ven", zei de correspondent „Is dat briefje er dan niet meer?" vroeg de chauffeur verbaasd. „Nee", zei de correspon dent, dat briefje is op het districtkantoor zoek geraakt". Het ontbreken van dit belangrijke bewijsstuk was voor de chauffeur voldoende reden om opnieuw in hoger beroep gedaan, want hij zat niet alleen zonder WW-uitkering, ook de terugvordering van die drieduizend gul den hing nog boven zijn hoofd. Zo kwam hij terecht bij de Centrale Raad van Beroep. Daar werd opnieuw door de correspondent be vestigd, dat hij zich wel kon voorstellen dat de chauffeur uit zijn woorden had begrepen dat hij die busritten niet behoefde op te geven. De correspondent gaf ook toe dat hij aan een rapport over deze zaak nooit was toegekomen, omdat er ernstiger gevallen te behandelen wa ren. Uit het briefje dat de chauffeur zélf had geschreven, bleek immers wat er aan de hand was. Pas nadat de bedrijfsvereniging onver hoeds de uitkering had ingetrokken, was geble ken dat het briefje spoorloos was verdwenen. De chauffeur vertelde de beroepsrechter dat hij zelf had verwacht dat er op een goed moment wel een verrekening zou worden toegepast van heeft. Zo n plaatselijke vertegenwoordiger de inkomsten hebt u geen melding gemaakt op was gestapeld en dat van de chauffeur niet kon neemt zelf uiteraard geen beleidsbeslissingen de u daartoe verstrekte formulieren. Hierdoor worden gezegd dat hij zeer nalatig was geweest. 4® Sevallenlaat hij gaarne aan het hebt u zich niet ten volle gehouden aan de laat staan dat hij zou hebben geprobeerd het S districtskantoor over. Maar of deze man nu wel voorschriften, die voor u gelden en u hebt bo- werkioosheldsfonds te flessen of niet vaag was gebleven; een feit was dat de vendien handelingen gepleegd, die benadeling chauffeur op het werkbriefje dat hij wekelijks van het Algemeen Werkloosheidsfonds tot ge- „Het Is twijfelachtig", zo concludeerde de be- moest inleveren geen melding maakte van zijn volg hadden, zodat u geen verdere uitkering roepsrechter. of in redelijkheid nog wel kan busritten en op die manier overtrad hij de wordt toegekend schreef de bedrijfsvereni- worden gezegd, dat de chauffeur zich niet ten hi «won ni»t i.i» gÜïg voUe aan de voorschriften heeft gehouden. Zelfs De gevolgen bleven niet uit. zou hij zlch wèI s^ui^g gemaakt aan over- De chauffeur schrok zich een ongeluk Hij was treding van de voorschriften, dan nog is er De bedrijfsvereniging stuurde hem na een paar sinds 1 oktober werkloos wegens beëindiging sprake van verontschuldigende omstandighe- SÜÏÏÏÜ Jwan het seizoen In november was hij den. In dit geval dient de bedrljfsverenlglg stond dat hij zijn WW-uitkering kwijt was en dat begonnen met zijn busritten en verder werkte gebruik te maken van haar bevoegdheid tot J ,,r5;.s ontvangen uitkeringen ten bedrage hij met medeweten van de correspondent aan kwijtschelding. Zo werd de werkloze chauffeur van 3379,68 diende terug te betalen. de bouw van een eigen huls De uren die hij aan op het nippertje behoed voor een leven op droog w zijn huls besteedde had hij trouw opgegeven, brood Zelfs zijn aanspraak op IJspret mocht hij „u hebt zich regelmatig bezig gehouden met het maar de busritten, die behoefde hij toch niet op houden k UTRECHT (ANP) TNO in Delft vindt de Utrechtse rijkskantorenflat Westraven op 250 meter van een tankpark waar miljoenen liters benzi ne en kerosine zijn opgeslagen, veilig genoeg. Volgens de afdeling explosieven-vei ligheid TNO is er ln geval van lekkage of sabotage zeker tijd genoeg voor de ongeveer duizend ambtenaren om het gebouw te verlaten. Alarmsyste men, vluchtwegen, afspraken met de beheerders van het tankpark en met het KNMI en veiligheidsvoorzienin gen aan de flat zelf zijn door TNO getest en veilig genoeg bevonden. Dit staat in het derde en waarschijn lijk laatste rapport, dat TNO de afge lopen drie jaar over de veiligheid van het aanvankelijk zeer omstreden kantorengebouw heeft uitgebracht. Westraven is een 22 verdiepingen hoog kantoorgebouw voor duizend ambtenaren van rijkswaterstaat, staatsbosbeheer en de cultuur-tech nische dienst. Behalve de nabijheid van het omvangrijke tankpark was ook de ligging dicht aan het intensief bevaren Amsterdam-Rijnkanaal en de zeer druk bereden snelwegen rond om het verkeersknooppunt Ouden rijn in de afgelopen jaren regelmatig onderwerp van kritiek van de toe komstige „bewoners". De door TNO geadviseerde omvang rijke controles van de tanks en de daaruit voortvloeiende reparatie van enkele tanks sluit volgens de afdeling explosieven-veillgheid lekkages met rampzalige gevolgen voor 99 procent uit. Lekkage, en daarmee het ont staan van een enorme, zeer explosie ve gaswolk, is overigens het enige grote gevaar dat de kantorenflat kan bedreigen. Brand, bij voorbeeld ver oorzaakt door blikseminslag, sabota ge of een op het tankpark neerstor tend vliegtuig, zijn veel minder ern stig omdat er dan vluchttijd genoeg is. ZUTPHEN (ANP) De rechtbank heeft gisteren de dertigjarige W. H. veroordeeld tot vier maanden voor waardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van drie Jaar. W. H. gijzelde op 26 september met haar veertigjari ge echtgenoot in haar woning te Oroenlo de 22-jarige verpleegster Yvonne Wassink-Te Braakc De rechtbank acht de vrouw mede plichtig aan deze gijzeling en bepaal de dat zij zich gedurende de haar opgelegde proeftijd laat behandelen in een psychiatrische kliniek, zolang dat nodig wordt geacht W. H. is on der toezicht van de reclassering ge plaatst. De officier van justitie had zes maan den onvoorwaardelijke gevangenis straf geëist tegen W. H.. die door psychiaters wordt omschreven als „een zeer beïnvloedbare vrouw zon der eigen ik". Haar man, L. B., staat pas op 2 februari terecht, omdat het psychiatrisch rapport over hem niet tijdig gereed was. Een inval van de politie maakte eind september na 37 uren een einde aan de gijzeling. Het echtbaar was de gijzeling begonnen, nadat Willy het bericht had gekregen, dat haar op nieuw een uitkering volgens de ziek tewet was geweigerd. De man loste tijdens de gijzeling in totaal 26 waar schuwingsschoten uit een geweer, dat hij twee weken daarvoor had ge kocht. Een kogel kwam terecht in het been van de hulsarts Zandstra, die het echtpaar aanvankelijk had willen gijzelen. Met de smoes, dat W. ziek lag, was Zandstra naar de woning van het echtpaar gelokt. Nadat een ziekenauto voor de gewonde Zand stra was gebeld, werd een verpleeg ster ln deze ambulance. Yvonne Was- sink, in plaats van dr. Zandstra gegij zeld. DEN HAAO (ANP) De Drentse „koloniën van weldadigheid" (voor de bestrijding van de grote armoede die vorige eeuw in ons land heerste,) zijn in bescherming genomen. Dit is ge beurd meer om de herinnering aan deze sociale zorg dan om de architec tonische kwaliteiten van de bouw werken in Frederiksoord, Boschoord en Wllhelminaoord. Het gaat om panden die in de ge meente Vledder liggen, zeventien ko- loniewoningen, het voormalige be jaardencentrum „Rustoord", (thans buitencentrum van de gemeente Den Haag), de voormalige Gerard Adriaan van Swleten-tulnbouwschool. waarin thans een particulier klokkenmu seum ls ondergebracht, het hotel Fre deriksoord, een waterstaatskerkje uit 1851 (van de hervormde kerk), twee schooltjes, een schoolmeesterswo ning, een boerderij, een voormalige mandenmakerij-weverij en een werk plaats. Deze gebouwen zijn kenmerkend voor de sociale geschiedenis en beho ren voor het overgrote deel nog tot het bezit van de maatschappij van weldadigheid. Johannes Van den Bosch nam in 1818 het initiatief tot de oprichting ervan. Nog in hetzelfde jaar werd in Frederiksoord de eerste steen gelegd voor een proefkolonle voor vijftig gezinnen

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 9