Zin en onzin over ambtelijke macht Mening van een lezer Davitamon 10 Koning wil onderzoek naar kredietbesluiten Trouw Commentaar Winterweerstand voor het hele gezin emigreren wegens huidskleur Klachten ^Openbaar vervoer Ministeriële verantwoordelijkheid schermt ambtenaren af In Rijssen zwembad nog dicht op zondag I geen talent niets fijner dan sneeuw charlie brown stuur 'n brief Christina ZATERDAG 6 JANUARI 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET Het lijkt een traditie te worden dat de Amsterdamse hoofdcommissa ris van politie in zijn nieuwjaarsre de ook een enkele passage wijdt tan klachten over het politie-op- ireden. Dit jaar zei hij het in hoge inate te betreuren dat er in enkele gevallen sprake was geweest van .ongerechtvaardigd ruw optre- Jen". Veel meer liet hij over dit jijnlijke onderwerp niet los, ook al )mdat er, naar hij zei, op het igenblik binnen het korps wordt [ezocht naar „preventiemogelijk- leden". 4ede door dit woordgebruik nam Ie hoofdcommissaris niet de in- Irük weg dat naar zijn mening het nkele geval waarin wat al te ruw rordt opgetreden als een bedrijfsongeval" moet worden ezien. Die indruk had hij vorig aar al gevestigd door in het mid- len te brengen dat ook politiemen- en het recht hebben fouten te taken. ien door het Klachtenburo poli- ieoptreden samengesteld boek iat een heel ander geluid horen. >aarin wordt niet gezegd dat poli mensen geen fouten mogen ma maar wordt wel stelling geno- len tegen de opvatting dat het laarbij om incidenten gaat. Het lachtenburo meent dat niet lechts enkele „rotte appels" aan- iding tot klachten geven, maar it de hele mand rijp is voor een ondig zelfonderzoek. De struc- ur van het korps, zo wordt be- •gd, werkt het ook door de ifdcommissaris gelaakte optre- n in de hand. loewel het Klachtenburo zich eft beperkt tot klachten over het Amsterdamse korps, is het niet te Gewaagd te veronderstellen dat 5 leze diagnose het hele politie-ap- - araat in ons land geldt. De ge- teentelijke politiekorpsen mogen an tot op grote hoogte autonoom "jn. de problemen waarmee ze r orstelen hebben ze veelal ge nteen. Ook in andere steden zijn ouwens klachtenbureaus te vin- atuurlijk kunnen de Nederlandse itjpoorwegen het ook niet helpen at de winter dit jaar wat minder "omers is dan we waren gewend. {aarom moeten we maar niet te ,ning boos blijven over de vele [jXbreken die er deze week kleef den aan de dienstverlening van de IS, zeker niet nu ze ruiterlijk hebben toegegeven dat hun voor- ioichting aan het publiek in deze -^mmelige tijden beneden de maat ïaar voor de mensen die met „jilke goede redenen pleiten voor en beter openbaar vervoer is het atuurlijk wel erg vervelend dat de «in in deze eerste echte winter- leek niet zo'n betrouwbaar ver voermiddel bleek te zijn. Voor ■chte spoor-supporters moet het ■tlfs ronduit pijnlijk zijn geweest ervaren dat het auto-verkeer al Jeer redelijk op gang was geko- ten, terwijl het spoor maar bleef n Lkkelen. Dat zullen we nog lang den. En op hun beurt komen die weer met soorgelijke kritiek als in Amsterdam wordt gehoord. Al die bureaus zou kunnen worden tegengeworpen dat de beste stuur lui aan wal staan. Zo'n verwijt zou niet eens van alle grond ontbloot zijn. De oplossing van een pro bleem als het onderhavige, dat de politie in elk geval wel onderkent, zou wel eens moeilijker kunnen zijn dan buitenstaanders denken. Dat neemt niet weg dat de kritiek wel serieus moet worden geno men, en niet kan worden afgedaan als een „modeverschijnsel", zoals de Haagse hoofdcommissaris van politie onlangs in deze krant deed. Anders dan het Klachtenburo in Amsterdam meent, moet de oor zaak van een in sommige gevallen onjuist politieoptreden denkelijk gezocht worden in een gebrekkige communicatie, eerder dan in een verkeerde mentaliteit. Ook dat is overigens een structureel pro bleem. De politie waant zich te veel op een eiland, of beter: op een eilandengroep, want ook binnen het apparaat wordt tegen overleg en discussie nog veel te benauwd aangekeken. De politie stelt zich te defensief op, hoe vreemd dat ook klinkt als het gaat om zaken die nu juist op agressie (van burgers én agenten) betrekking hebben. Over klachten zou, met inachtneming van de be langen van de betrokkenen, ook binnen het korps gepraat moeten worden. Zolang het aan die inter ne communicatie schort, zal het met de goede relatie met het pu bliek, die de politie nastreeft, ook nooit veel worden. De „preventiemogelijkheden" zullen vooral in die richting ge zocht moeten worden. Aan de creativiteit die daarvoor nodig is, kan het in elk geval niet ontbre ken, in het Amsterdamse Korps, dat in „Kreapol" beschikt over een groep politiemensen die zoekt naar mogelijkheden om beter te functioneren. door Willem Breedveld DEN HAAG Het is alweer ruim acht jaar geleden, dat de Utrechtse hoogleraar Crince le Roy de knuppel fors in het vaderlandse hoenderhok gooide. In zijn bekende boek „De vierde macht" afficheerde hij de tot dan toe onkreukbare en vooral loyale ambtenaar als een oncontroleerbare en ongrijp bare machtsfactor van belang. De ambtenaar was er de oorzaak van, dat de argeloze burger maar al te vaak tussen de wal en het schip geraakte. moeten horen van de auto-propa gandisten! Daarom moet toch eens worden nagegaan of nu echt alles is gedaan om het ontwrichte spoorverkeer zo snel mogelijk weer op regel te krijgen. Als het eens echt wintert is het verbazingwekkend te zien hoeveel mankracht en materiaal de overheid beschikbaar kan stellen om de wegen weer begaanbaar te maken. Kan bij een volgende keer niet wat meer van die kosten en moeite worden aangewend voor het openbaar vervoer? Juist in zul ke benarde tijden mag dat open baar vervoer best wat worden voorgetrokken. Het idee om daar voor de strijdkrachten in te scha kelen moet ernstig (en met spoed) worden bekeken. Volgens de laat ste jaarcijfers is het aantal spoor- reizigers weer groeiende. Dat moet zo blijven, hoe streng de winters ook worden. Het boek paste uitstekend in de toen heersende mode om veronderstelde machtsbolwerken bloot te leggen en ze te onderwerpen aan de alles loute rende democratiseringsgolf. De twee honderd van Mertens moesten nodig een kopje kleiner worden gemaakt en waarom de ambtelijke macht en pas sant ook maar niet meteen geslecht? Zoals zo vaak bleek ln de daarop volgende Jaren de werkelijkheid ech ter aanzienlijk weerbarstiger dan de stoutmoedige fantasie deed veron derstellen. Vooreerst ontkenden de aangevallen bonzen glimlachend, ook maar over enige vorm van macht te beschikken. Een bekende truc na tuurlijk, want de echte machthebbers zullen altijd trachten hun machtsbe reik zoveel mogelijk te verhullen. Maar noch thans was die vriendelijke ontkenning een forse tegenvaller voor de democratisecrders. Hun viel nu eens te meer de opgave ten deel het veronderstelde kwaad in de sa menleving bloot te leggen. Dat bleek minder eenvoudig te zijn dan het leek. Gecompliceerd Al spoedig werd duidelijk dat het woordje macht staat voor een onge looflijk gecompliceerd begrip. Wat is macht precies? Maar vooral ook: wanneer wordt er ten onrechte ge bruik van gemaakt? Hele universitei ten die zich op het machtsprobleem hadden gestort ontdekten al spoedig (incidentele gevallen daargelaten) dat apert misbruik van macht moei lijk kon worden aangetoond. Nood gedwongen moesten zij zich daarom terugtrekken op stellingen, waarvoor het grote publiek aanmerkelijk min der belangstelling had. Het machtsmisbruik zou besloten lig gen in een foutieve organisatie van het systeem. De structuren deugden niet en moesten nodig worden veran derd. Op zichzelf was deze vaststel ling zo gek nog niet, omdat macht in een democratische samenleving als de onze een bevoegdheid behoort te zijn. Geen persoonlijke macht dus, maar een uitoefening van bevoegdhe den die iemand rechtens toekomen: een parlementslid krachtens man daat van zijn kiezers, een minister met goedvinden van zijn kiezers, een minister met goedvinden van het par lement, een lid van de raad van be stuur van een onderneming met goedvinden van de werknemers enz. Wanneer er daarom om welke reden dan ook onvrede bestaat over de be staande machtsuitoefening behoren de spelregels van die uitoefening an ders, beter omschreven te worden, zodat precies aangegeven kan wor den waar de schoen wringt. verder maar zien te rooien met de boze buitenwereld van pressiegroe pen. de vakbonden, het parlement, of de gemeenteraad. Per slot van reke ning is de politieke ambtsdrager ver antwoordelijk en niet de ambtenaar- Kortom het was het bekende ideaal beeld van de politiek neutrale ambte naar. De democratiseringsgolf betekende een eerste aanslag op dit ideaalbeeld Het boek van Crince le Roy toonde weliswaar niet aan dat ambtenaren misbruik maakten van hun macht. Wel bleek zonneklaar dat nogal wat burgers in de ambtelijke molen tus sen de wal en het schip geraakten. Actiegroepen vonden in die tijd bij een ruim publiek gehoor. Niet zelden toonden zij ook aan dat het bepaald wel anders kon. Instellingen Het nadeel van deze aanpak was ech ter dat het grote publiek op slag zijn belangstelling verloor. Het ging im mers niet meer om de onderpaus van het Nederlandse bedrijfsleven. SER- voorzitter De Pous. of de heer Van den Brink van de AMRO-bank, of Udink van de OGEM. maar om het al dan niet goed functioneren van ab stracte instituten en instellingen, zo als de vierde macht, het bankwezen, de multinationals en noem maar op. Bovendien bleken de democratiseer- ders zich met deze aanpak nogal wat monnikenwerk op de hals te hebben gehaald. Want waar te beginnen in een zo ongelooflijk complexe samen leving als de onze, waarin ook nog eens alles met alles blijkt samen te hangen? Het is daarom al heel wat dat een drietal onderzoekers onafhankelijk van elkaar de vinger hebben gelegd op een nogal gevoelige plek in de vierde macht. 1) Langs verschillende Invalshoeken zeggen zij een aantal opmerkelijke dingen over de relatie tussen de ambtenaar en de politicus. Taboes Tot voor kort werd deze relatie be heerst door een ingewikkeld patroon van over en weer zorgvuldig gekoes terde taboes. De ambtenaar was de neutrale, loyale deskundige, die (vier de macht of niet) getrouw uitvoerde wat de politieke keuken voor hem ophoeste. Zijn bemoeienis met de po litiek reikte in die gedachtegang niet veel verder dan het verlenen van ser vice aan „zijn" politieke ambtsdra ger, i.e. ..zijn" minister, wethouder of gedeputeerde en die moest het dan 'IJzeren ring' Andere studies werpen al evenzeer een ander licht op de ambtelijke neu traliteit. Zo introduceerden de politi cologen Van den Bergh en Molleman het begrip „de ijzeren ring": daarmee het verschijnsel tot uitdrukking bren gend dat ambtenaren niet zelden het beleid voorbereiden in nauw overleg met de betrokken pressiegroepen (i.e. landbouworganisaties, onderwijsin stellingen enz.), die zich op hun beurt weer verzekerden van voldoende steun in het parlement. En inder daad, wanneer er eenmaal zo'n ijze ren ring is gelegd, kan de betrokken bewindsman geen kant meer uit. De drie onderzoekers hebben kans gezien de relaties met de politiek nog wat scherper in beeld te krijgen. Strolnk stelt bijvoorbeeld in zijn proefschrift vtist dat juist als gevolg van de fictie van de ministeriële ver antwoordelijkheid een Interessante ambtelijke organisatievorm, name lijk die van de deconcentratie, onvol doende tot ontwikkeling is gekomen. Deconcentratie is de organisatiemo gelijkheid bepaalde bevoegdheden aan ambtenaren te delegeren, waar van zij in belangrijke mate zelfstan dig gebruik kunnen maken. Strolnk verwacht van deze organisa tievorm meer duidelijkheid, dan in de huidige situatie mogelijk is. omdat de uitoefening van nogal wat bevoegd heden schuilgaat onder de wijdse dekmantel van de ministeriële ver antwoordelijkheid: letterlijk zegt Strolnk: „Van vertegenwoordigers van het (gedeconcentreerde - W.B ambt mag verwacht worden dat zij nu juist wel in het openbaar, voorzo ver het het gebied van hun bevoegd heidsuitoefening betreft het beleid bekend maken en verdedigen, ook indien dit niet altijd even goed in het straatje van de minister past. De politieke verantwoordelijkheid kan Tekeningen, bij voorkeur in liggend for maat. sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859, 1000 AW Amster dam Naam en adres aan de achterzijde vermelden Voor geplaatste prenten is er een boekenbon Lees eerst de gebruiksvoorschriften. wellicht zelfs zinvoller uitgeoefend worden, indien de minister gemoti veerd afwijkt van eventuele voorstel len van een gedeconcentreerd ambt. dan wel het beleid van een gedecon centreerd ambt ombuigt". Deconcentratie Tot zover Strolnk over de mogelijk heden van een ruimer toepassing van deconcentratie, een mogelijkheid die naar zijn proefschrift op overtui gende wijze aantoont om tal van redenen tot nu toe onvoldoende aan dacht heeft gehad De Nijmeegse po liticoloog Ringeling gaat in zijn proefschrift „De beleidsvrijheid van ambtenwen" nog een stapje verder. Aan de hand van een grondige studie naar het Indonesische spijtoptanten- probleem tussen 1956 en 1969 stelt hij vast dat een zekere mate van beleids vrijheid voor ambtenaren onmisbaar is. Die geeft hun de kans om zeer algemeen geformuleerde wetten en regels in de praktijk te vertalen naar individuele burgers toe Ringeling vindt echter ook dat controle op dit ambtelijke handelen niet achterwege kan blijven gezien de altijd aanwezi ge kans op misbruik en ambtelijke willekeur. Het aardige van zijn studie is dat hij op overtuigende wijze aantoont dat strenge hiërarchische controle van hogere over lagere ambtenaren geen oplossing biedt voor dit probleem. Volgens hem vindt er dan slechts een verschuiving van het probleem plaats, die bovendien het ontstaan van een onwerkbare en onmenselijke bureaucratie in de hand werkt. Hij pleit daarom voor meer openbaar heid van het bestuur op alle niveaus, alsmede voor een Intensieve demo cratische controle via het parlement, de beroepsrechter en vla pressiegroe pen van burgers, die het beleid aan gaat. „Een verantwoordelijkheid van ambtenaren alleen ten opzichte van de minister is steeds minder toerei kend. Het biedt vooral topambtena ren gelegenheid zich achter hun mi nister te verschuilen." aldus Ringe ling. bevat een uitgebreide bloemlezing van concrete gevallen van ambtelijke willekeur en ambtelijke corruptie, die ook ai zou slechts de helft ervan op feiten berusten, verbluffend en ver ontrustend is. Maar nog afgezien van de vraag naar de werkelijke toe dracht van dc feiten, illustreert nage noeg leder geval hoe onbevredigend de meeste zaken worden afgedaan. Bevoegdheden blijken elkaar te over lappen. verantwoordelijkheden wor den afgewenteld. Zodat er altijd wel een gevoel van onbehagen blijft han gen. waar men in feite nergens meer terecht kan. 'Vrijheid' Willekeur De argeloze lezer wordt echter pas goed wakker geschud wanneer hij het boek raadpleegt van de Inmiddels gepensioneerde hoofdambtenaar Bouman „Ambtelijke willekeur en corruptie in Nederland." Het boek De drie boeken tonen ieder voor zich aan. dat de vierde macht terecht over een zekere mate van beleidsvrijheid beschikt. Meestal zullen ambtenaren op correcte wijze van die vrijheid gebruik maken, maar willekeur is zoals het boek van Bouman wel be wijst bepaald niet uitgesloten. De drie boeken wijzen er ook op dat de politiek, i.e. het parlement, te weinig zicht heeft op het ambtelijk hande len. onder meer omdat de relatie ambtenaar politiek, vla de politie ke ambtsdragers onvoldoende con trolemogelijkheden garandeert Alle drie de onderzoekers zijn het erover eens dat de oplossing moet worden gezocht ln een duidelijker bevoegd heidsafbakening en vooral ook in een ruimere publieke verantwoording van het ambtelijke handelen. Het instituut van de ministeriële ver antwoordelijkheid heeft te lang de ambtenaar afgeschermd, vaak ook ten nadele van hemzelf want hoe vaak zal het voorgekomen zijn dat een politieke ambtsdrager zijn amb tenaren het zwijgen oplegt? Vast staat dat een democratie alleen maar goed kan functioneren voor het pu blieke forum. We willen nu eenmaal allemaal graag weten waar we aan toe zijn. Ais het dan toch misgaat behoeven we elkaar tenminste geen verwijten te maken, maar kunnen we gewoon naar betere oplossingen zoeken. F. A. M. 8trolnk, Het leerstuk der deconcentratie, VUG A-boekerij, Den Haag, prijs 25 gulden. A. B. Ringe ling. Beleidsvrijheid van ambtena ren, Samson, Alphen aan de Rijn, 45 gulden. H. Bouman. Ambtelijke wille keur en corruptie in Nederland. Het Wereldvenster Baarn. prijs 29.50. Van onze parlementsredaetie DEN HAAG Staatssecretaris Koning van binnenlandse zaken wil van de provinciale besturen weten welke gemeente raden tussen 26 december en 1 januari kredietbesluiten heb ben genomen voor de bouw of verbouw van scholen of leslokalen. Volgens de staatssecretaris heeft een aantal ge meenten ln die periode geprobeerd via kredietbesluiten onder bezuinigingsmaatregelen van het rijk uit te komen. Het gaat hier om maatregelen die eind december door Koning en zijn ambtgenoot Hermes van onderwijs werden aangekondigd om de groeien de leegstand van schoollokalen voor kleuter-, gewoon en buitengewoon onderwijs te beperken. Dat zou onder meer bereikt moeten worden door minder leslokalen en gymnastieklokalen te bouwen dan eerst de bedoeling was. Verder zou den bestaande gebouwen beter moe ten worden benut. Ook zou er bij nieuwbouw meer rekening moeten worden gehouden met de termijn waarvoor de bouw geldt. Koning en Hermes willen de gemeen ten voortaan alleen een vergoeding voor nieuwbouw of verbouw verstek ken indien dit echt noodzakelijk is. Dat zou dan moeten blijken uit een vooraf uitgegeven verklaring van goedkeuring van het ministerie van onderwijs en wetenschappen. Sinds 1 januari van dit jaar is een dergelijke verklaring vereist. Het is overigens niet uitgesloten dat sommige kredietbesluiten van ge meenteraden. genomen tussen 26 de cember en 1 Januari, alsnog door de staatssecretaris zullen worden terug gedraaid RIJSSEN (ANP) De gemeenteraad van Rijssen is niet teruggekomen op zijn besluit om het zwembad op zon dag niet open te stellen. Voor de tweede keer achtereen staakten de stemmen. Hierdoor wordt het voor stel van B en W om de oorspronkelij ke beslissing in te trekken (volgens de wet) als niet aangenomen be schouwd. B en W hadden bewust het voorstel ingediend nadat gedeputeerde staten van Overijssel hadden laten weten, dat de sluiting van het zwembad op zondag in strijd met de zondagswet Is. Gedeputeerden hebben reeds aan gekondigd dat, als Rijssen bij zijn standpunt blijft, de provincie daarte gen in beroep zal gaan bij de Kroon. Deze beroepsprocedure kan volgens een woordvoerder van de gemeente Rijssen nog ai wat tijd vergen. Het is daarom volgens hem allerminst zeker of het zwembad de komende zomer op zondag wel open zal zijn. Clifford (66) en Lavema Sharp hadden het helemaal niet slecht in de Amerikaanse industriestad Detroit. Toch vertrokken ze tien jaar geleden met hun kinderen, de piano en hun verdere hebben en houden naar Conakry, de hoofdstad van de Westafrikaanse staat Guinee. In Detroit bezat Sharop een aandeel in een zaak van auto-onderdelen, dat hem jaarlijks ruim twintigduizend gulden opbracht, zijn vrouw had gestudeerd. Nu wonen ze in een eenvoudig wit-stenen huis dat ze van de Guinese overheid te leen hebben. Het voedsel is schaars en dus duur. hun huis staat aan een slecht begaanbaar weggetje en de meeste woningen hebben geen of uiterst gebrekkig sanitair Toch zijn de Sharps erg gelukkig in hun nieuwe vaderland. ..Hier voelen we ons echt thuis", zegt mevrouw Sharp. „We horen hier, en hebben waardigheid en vrij heid". Dat was ln de Verenigde Staten wel een beetje anders, want de Sharps zijn zwart „En in de VS", legt mevrouw Sharp uit. „behoort een zwarte nog altijd tot een minderheidsgroep. Daar moet je maar afwachten of je werk krijgt en of je ergens wel kom bent. Hier bestaat dat ge woon niet. We zijn hier allemaal zwart en elke open deur kun je zo maar binnenlopen". Guinee geldt als een van de meest gastvrije landen in Afrika, maar desondanks was het in het begin niet altijd even makkelijk voor de Sharps. Ze hadden wat moeilijkheden met wantrouwige hoge ambtenaren, omdat ze wel zwart, maar toch ook Amerika nen waren. Maar dat duurde niet lang; Clifford Sharp kon les ge ven op een handelsschool en zijn vrouw op een technische hoge school, totdat nog niet lang gele den Sharp zijn pensioen vanuit de VS kreeg. Nu zorgt hij nog een paar dagen per maand voor de aftandse Cadillac van Achmed Sekoe Touré, de president van dit socialistische land. en voor een paar andere auto's. De oud ste zoon van 28 geeft tekenles en drijft een ljstentje annex bakke rij in het tuinhuisje van de Sharps, twee dochters zijn met Guinese ambtenaren getrouwd en werken ln Conakry, een zeven jaar oud zoontje zit gewoon op school en verder zijn er nog drie in Afrika geboren kleinkinderen en een geadopteerd Oulnees jon getje Eén dochter is in Amerika gebleven. Vooral na de televisieserie ..Roots" hebben veel Amerikaan se negergezinnen een bezoek aan Afrika gebracht, maar weinigen zijn er voorgoed blijven wonen. Stokely Carmichael, een vroege re „Black Power'-leider heeft zich wel enkele jaren geleden in Guinee gevestigd en vindt dat iedere kleurgenootzijn voorbeeld zou moeten volgen, zo goed be valt het hem. „U verspilt uw geld. Uw dochter heeft absoluut geen talent", schreef de directeur van de to neelschool indertijd aan Lucy Balls moeder. En een paar jaar later kreeg Lucy zelf te horen dat ze „totaal ongeschikt voor het theater" was. Toch heeft diezelf de Lucy Ball zich al veertig jaar aan de top van de showbusiness gehandhaafd, schrijft Televizier. Hoe meer een mens aantrekt, hoe dieper hij in zijn kraag wegduikt en hoe liever hij bij de warme kachel zit om sneeuw en ijs te ontlopen, hoe lekkerder een ijsbeer zich voelt. Ook in de Verenigde Staten vind je her en der zoveel sneeuw dat een mens er nauwelijks meer door komt, maar deze ijsbeer (uit de dierentuin van Milwau kee) voelt zich liggend en rollend in de sneeuw pas goed in z'n element. Zo'n negentig miljoen mensen volgen met de regelmaat van de klok de belevenissen van de „Peanuts" die vandaag de dag in 1750 kranten over de hele wereld worden afgedrukt De hoofdfi guur van de strip. Charlie Brown, viert deze week zijn dertigste ver jaardag. net als zijn hond Snoopy, zijn vriendje Linus en diens zusje Lucy. De bedenker en tekenaar van de Peauts heet zelf ook Charles, en verder 8chultz. Wie Charlie Brown en zijn vriend jes kent, kent ook Schultz, want diens opvattingen over het leven worden gedeeld door Charlie, Snoopy. Linus en Lucy. Boven dien heeft de tekenaar zich laten inspireren door mensen en dieren uit zijn eigen omgeving: Schultz' vader was kapper, die van Char lie Brown ook Pa Schultz hield er een nogal excentrieke hond op na. Charlies hond Snoopy doet daar geenszins voor onder Char lie krijgt meestal de klappen ln de strip, en heeft daarmee veel weg van zijn maker: Schultz is tamelijk verlegen en ziet de din gen vaak nogal zwartgallig. Niet temin spreekt Schultz' wereld de buitenwereld sterk aan; behalve dat de strip, zoals gezegd, in zo'n 1750 kranten wordt gepubliceerd, noemden de Amerikanen ln 1960 al hun ruimtevaartuig Apollo „Charlie Brown", en de maanlan der van diezelfde Apollo „8noopy" Lee Yong Hoel. voorheen journa list en assistent-hoogleraar aan de Hang-Yang-universitelt van de Koreaanse Republiek (dus Zuid-Korea) werd op 19 mei op beschuldiging van overtreding van de wet van het antlcommu- nisme veroordeeld tot drie Jaar cel Hij was al op 24 november 1977 gearresteerd en ervan be schuldigd „een tegen de staat ge richte organisatie te hebben be gunstigd" door het vertalen en uitgeven van een aantal essays over de volksrepubliek China, ge schreven door westerse auteurs na een bezoek aan dat land. Het ging om essays van onder ande ren de Amerikanen John Ken neth Galbraith en Ross Terrtll en van de Franse minister Alain Peyrefitte; bovendien had Lee Yong Hoei zelf in zijn bundel ..Idolatry and reason" lovende uitlatingen gedaan over Noord- Korea en Mao Tse toeng Ook de uitgever van die bundel Is (tot één Jaar) veroordeeld, maar nog niet gevangen gezet. Het ge rechtshof gaf geen (zoals gebrui kelijk) formele verklaring van zijn beslissing, maar citeerde al leen eerdere uitspraken van het hooggerechtshof Daarin wordt gesteld dat een publikatie als strijdig met de wet op het anti- communisme kan worden be schouwd als die een tegen de staat gerichte organisatie begun stigt. zelfs als dat niet de bedoe ling van auteur of uitgever was. Lee Yong Hoei had vergeefs aan gevoerd dat hij de intellectuele horizon wilde verruimen door ln Zuid-Korea publlkaties van wes terse geleerden over modern Chi na te introduceren. Amnesty International dringt aan op de onmiddellijke en on voorwaardelijke vrijlating van Lee Yong Hoei (die lid is van A.I.'s Koreaanse sectie) en alle andere mensen ln Zuid-Korea die gevangen zitten wegens hun pu blicistische activiteiten. Wie ook voor de vrijlating van Lee Yong Hui (Engelse spelling, omdat ook de brief in het Engels moet) wil pleiten, kan dat beleefde verzoek richten aan: President Park Chung Hee The Blue House Seoul, Republic of Ko rea. en aan Mr. Minister of Justi ce Seoul, Republic of Korea. „Christina", murmelde Harry Miller uit Oklahoma in zijn slaap Zijn vrouw hoorde dat en wat erger was. zij heet geen Christina en is vreselijk Jaloers Ze greep een revolver en schoot op hem Qevolg Harry ligt nu in het zie kenhuis met een beschadigde long en de kogel nog steeds in zijn lichaam maar hij wil geen aanklacht tegen zijn vrouw Indie nen. want „ik hou van haar".

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 5