a 2 3 i4 :5 In weekeinde veel Langlauftochten Sowjet-ambassade verspreidt laster Prisma •Pócket'TtpperS' januari'Prisma 'Pocket'Ttppers- fattua Minder patiënten langere verpleging VNO: lasten voor bedrijven stegen meer dan geraamd De Bilt verwacht schrale en gesprongen lippen. 'Patiënt moet medische gegevens kunnen inzien' 2S H Steenkamp neemt enige tijd rust fPlan academisch ziekenhuis Leiden erPandabeertje gezond terug Sn Blij dorp Infuusslachtoffers n nabestaanden per.~ijgen vergoeding Miljoen dwangsom tegen stakende schippers geëist Alleen Blistex helpt. Tubetje Blistex, vergeeft niet. Solidariteitscomité Russische Joden: —Pronk gelooft niet acties Palestijnen Van uittocht uit Israël geen sprake Groepsleider na brandstichting ontslagen Soldaten oefenen met houten 'wapentuig' ZATERDAG 6 JANUARI 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 ADVERTENTIE Prisma Autogids 1979 Olyslager Organisation 9.75 Russische Volkssprookjes 5,25 Nederlandse Volkssprookjes 5.25 van Het Spectrum - bij de boekhandel Zelazny Het ware Amber 6,75 (Science Fiction) Walter de la Mare De drie Moela Moelga's 7.90 Van een onzer verslagge vers ARNHEM Naar ver wachting zullen duizenden Nederlanders deelnemen aan een van de langlauf tochten die voor het ko mende weekeinde zijn ge organiseerd. Aan de zuide lijke Veluwezoom, op het zweef vliegveld Teriet, in het Amsterdamse Bos, op de Holterberg en op nog een aantal plaatsen worden de lange latten onderge bonden voor een tocht waarvan de lengte kan va riëren van vijf tot zo'n twin tig kilometer. Een tocht die voert door een witte sprookjeswereld die hier en daar van een adembene mende schoonheid is. Het is voor het eerst dat in Neder land in georganiseerde vorm en op zo grote schaal langlauftochten worden gehouden. Naar alle waar schijnlijkheid zal de belangstel- Itng groot zijn. Het langlaufen is vooral de laatste jaren populair geworden. Men moet het wel on derscheiden van het alpine-skiën, waarbij de skiërs zich in de buiten landse skigebieden meestal met een lift naar boven laten brengen om vervolgens over de sneeuw naar beneden te suizen. Langlau fen is meer een kwestie van lopen op lange latten. Het vraagt een zacht glooiend terrein. Pannekoek Aan de zuidelijke Veluwezoom kan zondag tussen 10 en 11 uur op twee afstanden worden gestart bij het sportcomplex Het Nieuwlahd te Dieren. De deelnemers mogen tussen zes en tien kilometer kie zen. De routes gaan gelijk op tot aan de vermaarde, eenzaam gele gen, pas gerestaureerde Carolina- hoeve in De Steeg, waar Wlm Kan en Simon Carmiggelt menigmaal een pannekoek hebben ver schalkt. Hierna splitsen de deelnemers zich. De Nederlandse Vereniging van Natuurmonumenten, die eige nares is van het Nationaal Park De Veluwezoom. heeft toestem ming gegeven voor de tochten, die uitsluitend voeren over wandel-, rijwiel- en ruiterpaden. Ze gaan langs een rand van de Posbank en door een stuk van de Onzalige Bossen. Er wordt van volwassenen een kleine bijdrage gevraagd (een gulden) ter bestrijding van de on kosten. Het zweefvliegveld heeft op zijn terrein langs de rijksweg Arnhem- Apeldoorn samen met de afdeling Arnhem van de Nederlandse Ski vereniging routes uitgezet van 5'/» en 8 kilometer. De start die zon dag naar verkiezing gemaakt kan worden vanaf een uur of tien, is bij hst restaurant De Thermiekbel. „Voor minder ervaren mensen op dit gebied is het heel goed te doen," aldus een van de organisa toren. Kosten ƒ2,50 Inclusief een kopje koffie. Wedstrijdelement Ook op de Holterberg in Overijs sel is zondag langlaufen mogelijk. Wordt elders het wedstrijdele ment geweerd, hier heeft men het er welbewust ingebracht. Gespro ken wordt van het officieuze lang- laufkampioenschap van Neder land. Het gaat over tien kilometer (inschrijfgeld ƒ3,50, waarbij men in ieder geval op een vaantje mag rekenen). Intussen zal zuiver toe ristisch langlaufen er ook moge lijk zijn, en wel op afstanden van vijf, tien en twintig kilometer. De start is bij hotel Het Lösse Hoes, dat een en ander organiseert. In het Amsterdamse Bos kan tus sen 10 en 2 uur de langlaufappara- tuur worden aangebonden voor tochten van 7. 12 en 21 kilometer. Ook van elders zijn berichten bin nengekomen dat daar deze sport beoefend wordt, zij het niet zo zeer' op georganiseerd wijze, o.m. op de Hoge Veluwe. in de duinen Wijk aan Zee bijvoorbeeld en tussen de Zuidlimburgse heuvels. Een handicap voor belangstellen den kan zijn dat ze niet zelf over langlaufers beschikken. Zelden blijken verhuurders van ski-uit rusting ervoor te voelen ze voor een, twee of drie dagen af te staan. Trouwens, veel materiaal bevind zich op het ogenblik met de kara vaan van Nederlandse winterspor ters In het buitenland. Alle organi satoren van langlaufevenementen hebben deze aangekondigd met de aantekening „ijs en weder die nende", met andere woorden een schielijk invallend dooitje zou de pret nog kunnen bederven. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De patiënt moet het recht krijgen zijn medische en psycholo gische gegevens in te zien, maar de uitoefening van dit recht moet worden overgelaten aan een vertrouwenspersoon. Voorwaarde is dat deze persoon is onderworpen aan een tuchtrecht of een beroepscode. Dit zegt de Gezond heidsraad in een advies aan minister Olnjaar van volksgezondheid over de privacybescherming van patiënten. De Gezondheidsraad wil de patiënt in beginsel het recht toekennen om zijn gegevens te laten vernietigen. Volgens het advies zullen aan dit recht de nodige uitzonderingen en voorwaarden moeten worden verbonden. De raad adviseert om het verstrekken van patiëntengegevens aan derden niet toe te staan zonder voorafgaande toestemming van de patiënt De richtlijnen voor de privacybescherming die de Gezondheidsraad aanbe veelt hebben niet alleen betrekking op geautomatiseerde databanken maar ook op met de hand bijgehouden administraties. Minister Ginjaar bestudeert thans het advies. Daarnaast is het doorgezonden aan minister De Ruiter van Justitie, die een wetsvoorstel voorbereidt inzake de algemene privacybescher ming. DEN HAAG (ANP) De voorzitter van het CDA, prof. dr. P. A. J. M. Steenkamp, heeft op medisch advies besloten om zich gedurende enige maanden te onthouden van zijn poli tieke functies. Professor Steenkamp, die een groot voorstander is van een samengaan van de confessionele partijen, zal zijn voorzitterschap gedurende deze pe riode overdragen aan de beide vice- voorzltters van het CDA, dr S. Faber en mr. J. L. Janssen van Raaij. ;n LEIDEN (ANP) Om meer financiële armslag te krijgen, denkt de directie van het academisch ziekenhuis in Leiden erover minder patiënten te gaan opnemen en die dan langer te telaten liggen. Hiermee zou, volgens een woordvoerder van dit Ziekenhuis, bereikt worden, dat het verpleegkundig personeel en ontlast wordt, terwijl er toch evenveel geld binnenkomt via de ^Ziekenfondsen en de particuliere verzekeraars, omdat het ~antal verpleegdagen per patiënt zou worden verlengd. onderzoekpakket" te halen. Het aan tal onbetaalde verrichtingen (vooral gratis dienstverlening aan derden) zou eveneens drastisch moeten wor den ingekort. Een tweede gedachte, die men in Lei den ontwikkeld heeft, is de verminde- et ring van het aantal herhalingsbezoe- v ken aan de polikliniek. Verder denkt 5 men erover een aantal minder nood- el. zakelijke verrichtingen uit het „basis- frri >or Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Het uit Diergaarde ABlijdorp in Rotterdam ontsnapte fcandabeertje heeft het illegale uit stapje overleefd. Het diertje werd 'jdagmorgen aangetroffen in de n van een medewerker van de die- entuln. De panda is inmiddels in TVknrtpn de gezondheid naar zijn hok te- gebracht. Het feit dat het diertje itdekt werd bij het huis van een ersoneelslid van Blljdorp is louter toeval. De man woont in de onmid dellijke omgeving van de dierentuin. &et „vertrek" van de panda werd ïerst na een herhaalde telling opge merkt. De telling werd uitgevoerd in 'orverband met een melding van een machinist van de Nederlandse Spoor wegen dat hij een beer had aangere- Jen. De aanrijding gebeurde op het f ;raject Rotterdam-Den Haag. Zoek acties leverden geen resultaat op. 3en telling onder de beren in Blijdorp eerde dat er in elk geval geen beer ce'Joek was. Wel ontdekte men dat er n ^en panda de benen had genomen. linjlet was de tweede ontsnapping van h *en panda. Vorige maand moest het ip een grote vos lijkende beest zijn ontsnapping met de dood bekopen. Sg)let beest werd door een trein de ipoorbaan is direct achter de dier gaarde - overreden, elir) npe n ASSEN (ANP) Met de nabestaan- estfen van twee overleden slachtoffers rigen met vijf andere slachtoffers van de bnfuus-infectie in het Wilhelminazie- kesenhuis in Assen (in maart van het rorig jaar) is een schadevergoedings- egeling getroffen. Met de nabestaan- len van een derde overleden slachtof- erker en twee andere slachtoffers is. al i. Dlan niet met tussenkomst van een kandvocaat, overleg daarover gaande. rde>it heeft de heer J. J. van der Horst itaJieegedeeld namens Delta Lloyd in r.dimsterdam, waarbij het Wilhelmina- niet meer in staat om het patiënten- aanbod vanuit de regio te verwer ken", zei hij. Het Leidse academische ziekenhuis heeft volgens hem om de zelfde reden bedden moeten sluiten op de afdeling neurologie. Hij zei ook, dat in het algemeen gezegd kan wor den dat de tekorten in de verpleging vooral tot moeilijkheden leiden, daar waar intensieve zorg geboden is. Het Leidse initiatief is volgens Verhey uit nood geboren wegens het totaal ont breken van essentiële ministeriële be leidsbeslissingen ten aanzien van de academische ziekenhuizen. Verhey sprak van een „beleidsvacuOm". Dit staat in een nota van het Leidse „Min-lijn academisch ziekenhuis, die aan mi nister Pais is gestuurd. Met deze nota heeft de directie van het Leidse zie kenhuis een discussie op gang ge bracht, die al geleid heeft tot het plan, dat alle directeuren van de ze ven academische ziekenhuizen in ons land zich gaan beraden of er taken moeten worden afgestoten om meer financiële armslag te krijgen. De directeur van het Bureau voor Academische Ziekenhuizen, mr. J. Veens tra zal de Leidse gedachten nog voor het eind van deze maand in het overleg met de zeven ziekenhuisdi recties op tafel leggen. Hij wees op een brief die de besturen en directies van de academische zie kenhuizen in december vorig jaar aan de minister hebben geschreven. Vol gens die brief is het door het gevoerde beleid bijna onmogelijk geworden een academisch ziekenhuis als zoda nig te laten functioneren en zijn er steeds meer aanwijzingen dat het be leid van minister Pais ten aanzien vim de academische ziekenhuizen wordt bepaald door een te sterke drang tot bezuiniging. Het enige concrete wat de directies van de zeven academische ziekenhui zen (21.000 werknemers) weten, is dat ze op de „nullijn" worden gebracht. In de nota wordt gezegd dat dit in feite een min-lijn betekent, omdat de toegenstane prijscompensatie steeds te gering is om de lasten van de ziekenhuizen te dekken. De algemeen directeur van het acade misch ziekenhuis in Leiden, drs J. B. M. Verhey, zei dat door de financiële tekorten het ziekenhuis niet meer in staat is de zorg voor pasgeborenen zo goed mogelijk te verrichten. „Wij zijn ROTTERDAM (ANP) Een dwangsom van één miljoen gulden per boycotdag. Dat eist de graanhandel van de schip- persbonden ONS, ASV en de toerbeurt Noord-Zuid in het kort geding dat woensdag in Rotterdam dient. Op stralfe van dit bedrag moeten de drie organisaties het stakingsparool in trekken. De staking van de Nederlandse bin nenschippers gaat ondertussen door. Opnieuw werd gisteren (de vierde sta kingsdag) op de schippersbeurzen geen vracht aangenomen. De kans bestaat dat de Belgische schippers ADVERTENTIE maandag het werk neerleggen. Zij eisen van de Belgische verladers een vrachtprijsverhoging van zes pro cent. De verladers gaan niet verder dan vier procent. De eventuele actie in België staat los van de saamhorig heidsactie die de Belgische schippers al voeren door evenals de Fransen alle internationale lading te wei geren. Volgens een ON8-woordvoerder zijn de drie organisaties niet onder de indruk van de hoogte van de dwang som. De schippersbonden geven de graanhandel weinig kans om het ge ding te winnen. Als dat wel gebeurt, zullen de schippers zeker doorstaken, omdat ze, aldus de woordvoerder, dan sterk in hun vrijheidsgevoel wor den aangetast. Bevrachters en de Federatie van Schippersbonden (die niet aan de sta king meedoen) signaleren een toene mende druk van werkwillige schip pers die zich niet zouden willen hou den aan het stakingsparool van „een minderheid van ongeveer dertig pro cent". Volgens de actievoerende ONS en ASV ligt de verhouding juist an dersom en staat zeventig procent van de schippers achter de boycot en de eisen. Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG De sociale lasten voor de bedrijven stijgen dit Jaar met gemiddeld 0,4 procent. Dat is 0,3 procent ofwel 450 miljoen gulden méér dan in september was geraamd door het Centraal Planbureau. Het werkgeversverbond VNO schrijft dit in zijn weekblad. Het VNO vergelijkt deze cijfers met de nieuwste cijfers over de koop kracht voor werknemers en mensen met een uitkering. Volgens deze ra mingen stijgt de koopkracht van de modale werknemer dit jaar. nog zón der „incidenteel" (promoties en der gelijke), 0,3 procent, en de modale WAO-uitkering 0,5 procent. „Van de zo noodzakelijke nullijn voor werkne mers, behalve dan voor hen die twee of vier maal modaal verdienen, is geen sprake," zo concludeerd het VNO. Het werkgeversverbond wijst er ver der op dat de 0,3 procent korting op de stijging van de sociale uitkerin gen, voor de laagste uitkeringen der tig cent per dag of zes gulden per maand scheelt. „Dat door enkelen, met name in het parlement, pure de magogie wordt bedreven, wordt door deze cijfers bevestigd," meent het VNO. „Het zijn opnieuw de onderne mingen die de zwaarste lasten moe ten dragen." Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De berichten die de Russische ambassade in Den Haag Dolifp 1 maart vorig jaar vertoonden verspreidt over het lot van de uit de Sowjet-Unie geëmigreerde Joden zi Jn pure laster. Dit is de beschuldiging die het solidariteitscomité voor de Joden in de Sowjet-Unie gisteren deed. jeriekenhuis is verzekerd. vaien patiënten van het Wilhelmlnazie- lenhuis plotseling hoge koorts, lage 1||iJloeddruk en een shocktoestand. Als ^oorlopige oorzaak werd een geïnfec- eerd infuus geconstateerd, dat na V^peraties aan de patiënten uit plastic pikken was toegediend. Als gevolg Tvan overleden drie patiënten, de overigen overleefden de besmetting. IICHIPHOL (ANP) Ex-minister en I luidig Tweede-Kamerlid Jan Pronk I PvdA) gelooft niet dat de Palestijnen I taar militaire middelen zullen grij- I en om te proberen do eerst door hen I eëiste eenheidsstaat te vormen wan- 1 «er er een onafhankelijke Palestijns I taat op de westelijke Jordaanoever I n in de Gazastrook zal komen. Tus- I tn deze gebieden zou een corridor I loeten komen. Ook zou er een goede 1 terugkeerregeling" voor de PalestiJ- I fcn moeten bestaan als zij naar Israël I Uilen. Yonk zei dit na een zesdaags bezoek -^n Libanon gistermiddag op Schip- bl. Het comité reageerde bij mon de van rabbijn A. Soetendorp op een artikel in het Informa tie-bulletin van de Russische ambassade. Dit artikel, van de hand van B. Antonow, re dacteur van het Russische persbureau Nowosti, stelt dat het aantal vluchtelingen uit Israël het aantal Immigranten overtreft. De mensen zouden Israël ontvluchten wegens oorlog, discriminatie en racis me. Zionistische organisaties zouden hun uiterste test doen deze uittocht tegen te gaan en zouden zelfs gevluchten met geweld naar Israël terug brengen. Rabbijn Soetendorp wees erop dat het aantal emigran ten uit Israël nog altijd wordt overtroffen door het aantal immigranten. Hij gaf toe dat Israël, zoals elk land in de wereld, met bepaalde proble men kampt. Maar iedere Is raëli heeft tenminste het recht om zijn land te verlaten wan neer hij wil. Propaganda Het artikel in het Informatie bulletin van de Russische am bassade is symptomatisch voor de systematische antise mitische propaganda die in de Russische media bedreven wordt. Er bestaat soms een opvallende overeenkomst met de door de Nazi's bedreven propaganda. Binnenkort brengt het solidariteitscomité een rapport uit over deze pro paganda. Het comité herinnert in een brief aan de redactie van het Informatie-bulletin aan de veroordeling door een Franse rechtbank van de hoofdredac teur van het bulletin dat wordt uitgegeven door de Sowjet ambassade in Parijs. Die veroordeling omvatte een boete en een gedwongen recti ficatie, omdat in het toen ge wraakte artikel „werd opge ruid tot discriminatie op grond van ras, tot haat en geweld en openbare laster werd bedreven." Ontzenuwd In de brief worden ook de in het artikel aangehaalde geval len van teruggekeerde Joden ontzenuwd. De in het artikel genoemde familie Leonldow, van wie verteld wordt dat zij uit Israël vluchtte met ge dwongen achterlating van al hun goederen, heeft nooit in Israël gewoond. Het is ook geen Joodse familie, zoals in het artikel gesuggereerd wordt. Max Konnyj, een ande re emigrant die naar de Sow jet-Unie teruggekeerd is. kreeg in 1973 tot verbazing van de Joodse gemeenschap in Odessa zeer snel een visum. HIJ keerde al na drie maanden terug. Van zijn persoonlijke tragedie is door de 8owjet au toriteiten misbruik gemaakt. Alle mensen die naar de Sow- Jet-Unie willen terugkeren worden gedwongen verklarin gen af te leggen waarin zij schuld bekennen en afgeven op het land van hun aanvan kelijke reisdoel, in de meeste gevallen Israël Zo worden er regelmatig persconferenties gehouden van Joden die terug willen. Die persconferenties staan onder toezicht van de Russische autoriteiten. Rabbijn Soetendorp verklaar de verheugd te zijn dat er dit jaar een zo groot aantal Joden uit de Sowjet-Unie kon emi greren. Met de 4.197 Joden die in december de Sowjet-Unie konden verlaten komt het to tale aantal geëmigreerde Jo den het afgelopen jaar op bij na 30.000, Emigratie is echter alleen mogelijk op grond van gewenste familiehereniging. De Joden in Rusland dienen daarvoor een verzoek in te dienen bij Israël. Op zo'n ver zoek wordt dan een uitnodi ging gestuurd. Met die uitno diging kan men dan beginnen aan de procedure die nodig is voor het verkrijgen van een uitreisvisum. Met het aantal geëmigreerde Joden is de af gelopen maanden het aantal aanvragen voor een uitnodi ging evenredig mee gestegen. In november bedroeg dit aan tal 20.000, in december 25.000, waardoor het aantal aanvra gen van het afgelopen Jaar boven de 300 000 uitkomt. Wanneer men aanneemt dat slechts een deel van de aan vragers van een uitnodiging daadwerkelijk overgaat tot het aanvragen van een uitreis visum. dan blijft het aantal Joden dat Moskou laat gaan, nog aanzienlijk achter bij het aantal dat weg wil. Enige kans Lang niet alle Joden die uit de Sowjet-Unie vertrekken gaan ook naar Israël, het aanvanke lijk gekozen reisdoel. Het kie zen voor Israël is echter de enige mogelijkheid om weg te komen. 58 procent van de Jo den die in Oostenrijk aanko men gaan naar andere landen. Die keus zou, aldus Soeten dorp. wel eens kunnen samen hangen met het negatieve beeld dat in de 8owjet-Unie van Israël geschetst wordt met de verhalen van de terug gekeerde spijtoptanten. De Is raëlische autoriteiten overwe gen dan ook om de uit de Sowjet-Unie aangekomen Jo den in het vervolg niet direct meer voor de keus te stellen: Israël of een ander land. Ze moeten zich eerst kunnen oriënteren om een beter over wogen keus te kunnen doen. Gisteren kon bet nog: jonge deelnemers aan een molentocht in de bnurt van Rijpwetering (Z.H.) GORSSEL (ANP) Het bestuur van de inrichting voor zeer moeilijk op voedbare jongens. „De Nederlandse Mettray" in het Gelderse Eefde bij Zutphen, heeft een groepsleider op staande voet ontslagen in verband met de nachtelijke brandstichting, een week geleden door twee 18-jarige pupillen van de inrichting. Het huis van de cabaretière Jas pert na de Jong en haar echtgenoot Eric Herfst brandde geheel uit De groepsleider zelf was niet aanwe zig bij de brandstichting maar hem wordt wel uitlokken ervan verweten. De avond voor de brand was hij met de betrokken en andere jongens en kele cafés langs geweest. Het gevolg was, dat de pupillen behoorlijk aan geschoten uit Zutphen in Eefde te rugkeerden. Het ontslag van de groepsleider heeft het gemeentebestuur van Gorssel. waar Eeefde onder valt, in belangrij ke mate gerustgesteld. Burgemeester Notten: „Wat ons verontrustte was niet zo zeer de brand in het huis van Jasperina de Jong, hoe erg dat ook voor haar was, als wel de betrokken heid daarbij van een lid van de lei ding van de inrichting." UTRECHT (ANP) Omdat er in de Oranjekazerne in Schaars bergen onlangs te wei nig wapens voorhanden waren, hebben acht dienstplichtigen zich op bevel van de officiei van de compagnie moeten be helpen met vuistdikke houten paaltjes van de soort waarmee weilanden worden afgezet. Volgens de militairen, die hun ervaringen deze week vertellen in het blad „Twintig" van de 8oldatenvakbond WDM. von den het presenteren, oppoetsen en van een nummer voorzien van hun „wapentuig" gewoon doorgang. Een woordvoerder van het mi nisterie van defensie vertelde gisteren dat dit voorval een uit zondering betreft.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 3