)nbetwist wint er nooit iemand r V Tan Helden kan niet imponeren Nastase-Stewart in halve finales ifstedentocht: lange anekdote vol moed en vooral ongemak, pijn en ongerief im Pol wint 3000 meter in Inzeil Italië- Nederland in Milaan Europese titel voor Van der Wiel terdag 6 januari 1979 SPORT trouw/kwartet 23 gr Ruud Verdonck hebben Reinier Paping i de week op straat alweer tend. koud was het. te dagen vorst, de eerste noren sloten en Het Jour- jl maakt melding van een itennende tocht langs de ise wateren. Dat heeft Ed f Westerloo er toch niet uit Iregen. iter in Holland. t Van Harinxmakanaal zal t meer dichtvriezen. Daar gt de aanpalende industrie I voor. Die heeft geen bood- lap aan schaatspret. 1978 bereikte het pessimis- een dieptepunt. De Elfste- ïtocht is definitief onmoge- geworden, heet het. On er in december. Een zwa- i die de verkeerde kant op ■gt. Te warm oppervlakte ter. De atoombom. En an- ■s ligt het keerpunt bij kkum wel onder de stuif- >euw. winter bestaat dus nog wel. Alleen r wat nu precies hèt ijs is voor de itedentocht, daarover zijn de ge- den het nog niet eens. Op z'n egst dinsdag zeggen de optimis- Zo dichtbij is de Elfstedentocht Is 15 Januari 1963 niet meer ge- st. Er is inmiddels een hele gene- e aan het opgroeien die Reinier «ng alleen nog van horen zeggen it Of van één verhaal per jaar in krant. Als het inriest dat het ikt. uurlij k, er zijn pogingen onderno- i om tot een „alternatieve" Elfste- itocht te komen. De moderne tijd. ndige zakenlieden kozen een meer Finland als plaats van handeling Vorig jaar was het ijs er nog :hter dan in de elf Friese steden k voor stuk. En er heeft nog eens iemand bordjes op het ijs gezet met de plaatsnamen erop. Hindelopen in Finland. Dan leek het nog wat tenminste. Het leek nergens op. Dan kun Je net zo goed alternatief bergbeklimmen in de Fle- vopolder. Streekroman De Elfstedentocht, dat is, dat is, een streekroman die nog wel eens uitge voerd wordt ook. Een lange anekdote over durf, moed en vooral ongemak, pijn, ongerief en uitputting. Maar zo als bij alles overleeft de heroïek. Kun je nog wel Je neus ophalen voor iemand die manhaftig poogt het we reldrecord onder de grond liggen te breken als half Nederland lijkt uit te kijken naar één dag vol ontberingen? Uitgevroren ogen, afgevroren tenen, afgereden vingers, valpartijen, hand gemeen met commissarissen die ijs en weder te gevaarlijk vinden wor den. Doden zelfs, want het moet wel erg koud zijn als elf plaatsen in kolon- ne per schaats te bereiken zijn. Met de Schaatsenrijderswals, mooie krullen, koek en zopie en de eerste kalverliefde heeft het niet van doen. Wat brengt iemand ertoe jarenlang te trainen voor iets waarop je alleen maar kunt hopen? Inderdaad: de he roïek van het Elfstedentochtkruisje boven de schoorsteenmantel. Een lange streekroman, dat is 't. Vol intriges en machtig mooie ontknopin gen. Heeft er ooit wel eens iemand zo maar onbetwist de Elfstedentocht ge wonnen? Nooit. Altijd is er na afloop achterklap geweest, was er onenig heid. Hoe kan het ook anders als zelfs de organisatie in het teken staat van de streekroman. Als stempeltjes op een kaart de beste controle zijn voor een prestatie in barre kou, zo heet dat toch, over zo'n 200 kilometer. Reinier Paping? Er lopen nog mensen rond die vol vuur beweren dat Paping dank zij de hulp van zijn broers Phi lip en Bonne voorop kon blijven. Na Bartlehiem hebben ze hem geholpen. Er moet zelfs een foto van in omloop zijn. Hoe Reinier Paping uit de wind werd gehouden. Kunst. Op 21 december 1890 won W. J. H. Muiier, Pim Muiier dus, zijn eigen vinding, de eerste officieuze Elfste dentocht. Na 12 uur en 55 minuten arriveerde hij weer te Leeuwarden. Maar van een echte wedstrijd was nog geen sprake. 1909 De eerste echte Elfstedentocht werd pas in 1909 gehouden. En de winnaar werd Minne Hoekstra. Na 13 uur en 50 minuten was hij terug in Leeuwar den. Hoewel. Hoekstra die van Warga was en tegen het einde van het jaar dominee werd in De Wilp, kwam als eerste aan nadat hij langdurig en eendrachtig opgetrokken was met Van dpr Ley uit Marum en de Amster dammer Rozeboom. Onderweg heb ben ze nog overlegd hoe ze het aan zouden pakken. Van der Ley moet zelfs voorgesteld hebben om maar bij loting uit te maken wie er winnaar werd. Dat werd afgewezen. Hij won dan ook niet. toen het op een sprintje aankwam. Nou Ja sprintje. Het dooi de behoorlijk die dag en het was uiteindelijk meer rennen dan schaatsen. Drie jaar later al werd het ijs sterk genoeg bevonden voor een nieuwe Elfstedentocht. Men keek niet zo nauw. Het dooide weliswaar alweer maar men had toch niet vandoen met een paar duizend man die zich een moeizaam verworven vrije dag lang op het ijs wilden kastijden. De win naar nu werd Coen de Koning. Ja, Ja. Maar dan wel dank zij de inspannin gen van een schipper die hem na Stavoren op sleeptouw had genomen. Direct na de finish diende ene Fer- werda die tweede was geworden, een protest in. Het mocht niet baten. Men kan een trekker toch niet van het ijs af slè&n? In 1917 werd de derde Elfstedentocht gehouden. En opnieuw was het kant je boord. Weer dooide het, maar het ijs hield het lang genoeg om tenmin ste nog wat van de 34 wedstrijdrijders en de 25 toeristen over de finish te laten lopen. Twintig van de wedstrijdrijders kwamen aan, en vier van de toertochtrijders. Coen de Ko ning won opnieuw, nadat hij tevoren had laten weten dat voor hem de keuze zeer simpel was na de laatste aantijgingen van Ferwerda: sterven of winnen. Maar de achterklap leverde de vast stelling op dat hij zijn concurrenten tot wanhoop bracht door stiekem zand achter zich te strooien. De Ko ning was ook verbazend snel. Nog voor drie uur meldde hij zich reeds terug in Leeuwarden. Toen het ont vangstcomité zich nog informeel en met enige alcoholica warmde tegen de te verwachten ontberingen bij de inkomst van de dapperen. Nou ja, dat is ook wel anekdotisch. Hulp Pas in 1929 was de winter streng genoeg voor een nieuwe Elfsteden tocht. Eentje voor de film; waarom is er nog geen film van dit stuk? Karst Leemburg won de Elfsteden tocht. Maar hoe. Maar hoe. Geduren de lange tijd gingen Jongert en Pronk aan kop. Zij het dan dat Pronk al snel duidelijk maakte dat wat hem betreft de rit wat al te lang duurde. Hij had zijn krachten slecht verdeeld, zijn kleding was niet geheel aangepast en al voor Sloten kreeg hij last van ern stige vermoeidheidsverschijnselen en kou. Maar ja, je ligt voorop in de Elfstedentocht. En Karst Leemburg ligt ver achter. Wel achttien minuten. Reeds te Slo ten had Leemburg in z'n eentje een voorsprong opgebouwd van dezelfde omvang. Hoe nu? TsJa, hoe nu. Men zegt dat Leemburg het heel leep aan pakte en zich dank zij enige hulp die per se niet per schaats vooruit ging, naar een overwinning liet voeren. Dat zegt men. Vast staat dat Leemburgs voor sprong wel erg snel grote vormen aannam. En vast staat ook dat hij later, de laatste vijftig kilometer, ge trokken is door een groepje Friezen. Maar ja. die zijn zo enthousiast, die dragen de winnaar nog naar Leeuwar den. Schijnt het. Enfin Leemburg was en bleef eerste. En hij haalde de geschiedenisboekjes toen hij zich direct na de finish tot zijn moeder wendde om haar te laten delen in de vreugde. Zoiets spreekt toch ook aan, in een mooie roman. In 1933 was d'r niks an. Lekker weer, weinig wind, zonnetje en mooi ijs. A. de Vries won. in recordtijd, 9 uur en 5 minuten. Maar het bestuur besloot S. Casteleyn die kort achter hem aan kwam ook de eerste prijs toe te ken nen. Want ze hadden per slot van rekening zo lang samen opgetrokken tussen Leeuwarden, Sneek, IJlst, Slo ten, Stavoren, Hlndeloopen, Wor- kum, Bolsward, Harlingen, Franeker Dokkum en weer Leeuwarden. En de rest zat ze trouwens ook erg dicht op de hielen. Slaan In 1940, op 30 januari was het weer raak. Echt raak, dan. Daar gingen A. Adema, P. Keyzer, C. Jongert, D. van der Duim en S. Westra gezamenlijk op de finish af. En natuurlijk was er enig overleg nodig. Na zoveel ontbe ringen ga Je toch als mannen geza menlijk over de finish. Reinier Paping ecordtijd: 8 uur en 44 minuten. Ja, toen de Duitsers er waren wilde het wel winteren. S. de Groot won? Geluk, puur geluk. Want komende van IJlst was die S. de Groot nog een outsider, ver achter de koplopers. Maar dat groepje nam he laas toen de weg naar Bolsward in plaats van naar Sloten. Ze moeten zo'n veertig kilometer omgereden hebben. En dat maak Je niet meer goed met een tussensprintje bij Workum. Protesten In 1947 was het weer koud genoeg voor een Elfstedentocht. Koud ge noeg? Alles zat tegen. Er was harde sneeuw, er lag zand gablazen over het ijs, het was stervenskoud. Dit was niet normaal meer. En hoe gaat het dan? Men smokkelt wat. Een paar onschuldige kilometers achter op een fiets. Dat kan toch nog? O, ja? En een paar kilometer comfor tabel achter in de voiture van een notabel heer die meent de winnaar te vervoeren en zo ook iets bij te dragen aan zijn eigen onsterfelijkheid? Her en der enthousiaste trekkers? Nog meer auto's? Dat kan toch niet Uit de veelheid van protesten raakte het bestuur van de vereniging de Friesche Elf Steden ten slotte nog een beetje wijs. J. van der Hoorn werd aangewezen als winnaar, hoewel hij eerst als nummer vijf over de finish op het Van Harinxmakanaal was ge strompeld. Maar Ja. De eerste vier. Daar waren genoeg getuigen en be wijzen tegen te vinden. Nummer vijf, daar kon men slechts bij vermoeden. Maar nu nog weten sommigen zeker dat Van der Hoorn de moeilijkste stukken ook reuze comfortabel in een wagen en met een ruime slok warme melk heeft overbrugd. Zo hoort het ook. te laat bemerkt. Hij hijgt al uit als hij ziet dat er nog 500 meter te schaatsen is. Hij maakt zich nog los uit de hem omringende toeschouwers en wordt tweede. Maar zoiets doe je toch niet? Als je met z'n vijven bij elkaar bent voor een eerlijke eindsprint? N Jongert stelde het voor. Tsja, vond Knokken Westra, 't is toch een wedstrijd. Tsja, zonder meer, vond Adema. Keyzer was er zeker van dat, mocht het op een sprintje aankomen, hij zou gaan winnen. En Van der Duim was het met zoiets als de meerderheid eens. Dat werd dus gezamenlijk aan komen. Het duurde tot 1954 voor er opnieuw geschaatst kon worden. De winnaar werd Jeen van den Berg. Diezelfde? Jazeker, diezelfde. Maar geluk hè, geluk. i -4 T t start Mis. Adema zag het flnishdoek, was een Fries, en zette er een vaartje in. Sprinten dacht Keyzer toen. Hij kwam als eerste aan. Jongert liet z'n kaart als eerste afstempelen en vond dat een goede reden om als eerst aankomende te worden beschouwd. Dat werd schelden. En slaan zelfs. Het bestuur had tenslotte het laatste woord en wees alle vijf tegelijk als winnaar aan. Dat kom je ook alleen maar in een goede streekroman tegen. Maar Adema kreeg wel zijn wraak. In 1942 toen het ook voldoende vroor om onder het oog van de Duitsers het Friese volksgevoel per schaats te ui ten, kwam hij eenzaam over de finish. Een jaar later was er alweer een Elf stedentocht. En 8. de Groot won. In Op enkele kilometers van de finish bevond hij zich nog in een kopgroep. Met toch mannen als Anton Verhoe ven, Jan Charisius, Jeen Nauta en Aad de Koning. En wat gebeurde er toen. De Noorderbrug bleek gesloten. Dat wordt knokken Er wordt gesla gen. Er wordt gevloekt. Jeen van den Berg slaagt er als eerste in om langs de kant omhoog te klimmen. Aan de andere kant is hij als eerste omlaag. Hij neemt een voorsprong. Slechts Anton Verhoeven kan nog bij hem in de buurt komen. En plotseling is daar het bord: finish. Beiden zien hun resultaat en willen stoppen. Maar Jeen van den Berg ziet als eerste dat er onder dat woord nog staat: „Over 500 meter". Hij zet aan en gaat 500 meter verder winnend over de eindstreep. En Anton Verhoeven? En die ande ren? Verhoeven heeft zijn vergissing Wraak In 1956 is er weer een Elfstedentocht. En Jeen van den Berg is er weer bij. Maar iedereen weet het nog. Dat van de Noorderbrug. Vijf mannen gaan dat jaar gezamen lijk over de finish. Hand in hand. Een aanwezige pietje precies wil nog laten uitmeten of vast te stellen valt of een van de vijf misschien net iets eerder dan de anderen was. Het mislukt. Maar zoiets doe Je toch niet. Na 200 kilometer? Zoiets doe Je wel. Bij de vijf zitten ook Jeen Nauta. Anton Verhoeven en Aad de Koning. Ze weten het nog van 1954. Hoe Jeen van den Berg winnaar werd. Dan maar met z'n allen hebben ze tegen elkaar gezegd als ze eindelijk De Held hebben afgeschud. Want het ging om Jeen van den Berg weg te rijden. En dat lukt Vlak voor Leeu warden. Pas dan kunnen ze echt gezamenlijk over de streep gaan. Pas dan, is er niemand die te vroeg sprint of zich op honderd meter van de finish vergist. Ongestraft win Je zo'n Elfstedentocht nooit. A. de Koning, J. van de Hoorn, J. Nauta, M. Wijnhout en A. Verhoeven. Ze worden gezamenlijk tot winnaar uitgeroepen. Een deel van Nederland begrijpt er niks van. Een provincie alles. In 1963 wint Reinier Paping. Weer met kou. Met nog duidelijker om schreven ontberingen. Met het ijs aan de finish dat zo vervaarlijk kraakte toen Hare Majesteit de winnaar tege moet trad. Verhalen En later die verhalen. Hoe anderen van het ijs waren gehaald, gesleurd bijkans. Niet dat ze gewonnen had den. Maar Leeuwarden halen. Alleen dat al. Dinsdag dus. Op z'n vroegst. De vorige keer wat Uiltje Stienstra (61. toen) en bezig aan z'n achtste Elfstedentocht, een bezienswaardig heid. De katholieke deelnemers kre gen dispensatie voor het eten van vlees op de vrijdag. Zo lang is het al geleden. Van de 577 deelnemers aan de wedstrijd werden er 57 in de offi ciële uitslag opgenomen Van de 9648 toerrijders haalden er officieel 72 de finish. Veel meer knokten zich in de ijskoude avond tot bij het doek op de Lange Wielen. Voor de familie aan de streep. [ell Hans van Helden heeft in Inzeil niet kunnen imponeren. Het enfant terrible van de lerlandse schaatssport werd op de 500 meter van het driebanentoernee vijfde in de tijd van '9 seconden. Op de 3000 meter eindigde Van Helden als zesde in 4.18.41. leelname van Van Helden aan de Itrijden heeft binnen de kem- p van Egbert van 't Oever al wat Boen opwaaien. Hij werd als indi- tle rijder tot de wedstrijden toe ten door de organisatoren en bo- lien kreeg hij van de KNSB een nationale startvergunning. taatste wordt volgende week. als renkernploeg uit Inzeil in Neder- terugkeert, aanleiding tot een g gesprek met de schaatsbond. trainersduo Kloosterboer-Van 't }r ontstak in boosheid over Van •ns licentie. Het tweetal immers van bondszijde de macht om te ;sen, maar nu gebeurde er toch iets waar de trainers het niet eens waren en waar zij ook niet iren gekend. Had de topsport- lissie van de KNSB ook nog ld dat de driebanentrofee in In- en nieuwe selectiemogelijkheid 'oor Van Helden, dan had Van 't r zijn kernploeg niet in Inzeil starten. Van 't Oever wilde zijn in vorm komende rijders echter iuperen ..Hans rijdt zijn wed- je maar. Niemand mag echter quenties aan zijn eventuele ities verbinden. Voor het Euro kampioenschap komt hij niet in aanmerking. Hij kan zich i nog voor een ploeg selecteren op de stnjd om het Nederlands kam pioenschap." Van Helden zelf gelooft ook niet meer in een deelneming aan het toernooi om het Europees kampioenschap. In Inzeil trainde hij de gehele week, maar wegens last van zijn oude rug- kwaal nimmer voluit. Wonderen wer den dan ook van hem niet verwacht op de wonderpiste in Beieren. Jappie van Dijk, zijn begeleider, zei: „Deze wedstrijden zijn gewoon een voorbe reiding van Hans op het Nederlands kampioenschap. De startpermissie van Van Helden zat door goede prestaties van zijn pupillen strijdlustig geworden Van 't Oever erg hoog. „Dit is een principe- zaak. Dinsdag moet dit worden uitge sproken. We waren net lekker bezig en nu dreigt alles weer te vertroebe len. De toestemming aan Van Helden om in Inzeil te rijden veroorzaakt binnen de kernploeg een gevoel van onvrede." Hilbert van der Duim won de 500 meter in 40.45 seconden. De tweede plaats was voor Harm van der Pal in 40.67. Wim Pol en Klaas Vriend deel den de derde plaats in 40.76. Na de vijfde plaats van Van Helden kwam Yep Kramer op een zesde plaats in 40.89. Frits Schalij finishte in 40.94 als zevende Piet Kleine bevestigde zijn vooruitgang op de kortste af- Hans van Helden stand. Kleine werd negende in 41.24. De 3000 meter leverde een overwin ning op voor Wim Pil in de uitsteken de tijd van 4.08.51. Het wereldrecord staat met 4.07,1 op naam van de Ame rikaan Eric Heiden. Piet Kleine stel de teleur op deze afstand Hij werd vierde in 4.13,82 achter Hilbert van der Duim (4.10,31) en Klaas Vriend (4.13.45). ZEIST De vriendschappelij ke voetbalwedstrijd tussen Italië en Nederland, zal op za terdag 24 februari in het San Siro stadion van Milaan wor den gespeeld. De wedstrijd be gint om drie uur 's middags, zoals gebruikelijk is in de wintermaanden, omdat het 's avonds in Milaan vaak mist. Voor het Nederlandse elftal is de ontmoeting met Italië de enige oefenwedstrijd voor het tweede deel van de kwalifica tiewedstrijden voor het Euro pees kampioenschap, dat op 18 maart wordt ingezet met het duel tegen Zwitserland in Eindhoven. Grenzen MILAAN Italië zal in het komende seizoen zijn grenzen voor buitenlandse voetbal profs weer openstellen. Arte- mio Franchi, de voorzitter van Italiaanse en de Europese voetbalbond heeft dit ver klaard. Het bestuur van Itali aanse bond ziet zich tot deze maatregel gedwongen door de bepalingen van de EEG betref fende het arbeidsrecht. Geluk- kis is Franchi er niet mee: „Onze jeugd lijdt eronder. Het beperkt hun ontwikkelings kansen." LONDEN De Amerikanen John McEnroe en Peter Fleming en het duo Ilie Nastase/Sherwood Stewart (Roe/VS) hebben zich in Londen ge plaatst voor de halve finales van het WCT-tennistoernooi om de officieuze wereldtitel dubbelspel. Fleming en McEnroe waren al zeker van deze plaatsing, maar in de partij tegen de Zuidafrikanen Bob Hewitt en Frew McMillan lieten zij geen enkele twijfel over hun titelkan- sen bestaan. Het Zuidafrikaanse duo, dat driemaal de finale herendubbel op Wimbledon won. ging kansloos ten onder met de setcijfers van tweemaal 6-3. Hierdoor werd duidelijk aange toond dat de hegemonie van Hewitt en McMillan ten einde is. Nastase en Stewart plaatsten zich ten koste van de Italianen Andriano Pa- natta en Paolo Bertolucci. Het Itali aanse duo ging na een spannende partij met 7-6 in de tweede set door de tiebreak ten onder. De eerste set had den Nastase en Sherwood met 7-5 gewonnen. De Amerikaan Jimmy Connors heeft bevestigd dat hij zal uitkomen in het grand prix-eindtoernooi, dat volgen de week in New York wordt gehou den Eerder had de Zweed Björn Borg laten weten niet deel te nemen De bedoelingen van de Argentijn Guil- lermo Vilas zijn bij de organisatoren nog onduidelijk. Ilona Kloss uit Zuid-Afnka heeft voor het eerst in haar zes-jarige loopbaan als professional speelster de halve finales bereikt van een van de toer nooien van het professional-circuit. Zij versloeg in de kwartfinales van Washington, waar een prijzenpot is van 250.000 gulden, de Amerikaanse Anne Smit; 6-4, 4-6 en 6-4. GRONINGEN John van der Wiel is Europees jeugdkampioen schaken geworden. In de laatste ronde van het toernooi om het Europees jeugdkam pioenschap in Groningen versloeg hij de Schot Muir. Dolmatov uit de Sov- Jet-Unie eindigde op de tweede plaats. Van der Wiel verwierf met deze zege de titel van „internationaal meester". De Schot Motwanl heeft zijn leidende positie in het schaaktoernooi om de wereldtitel Junioren (tot 17 jaar) ver stevigd door in Sas van Gent met wit te winnen van de Canadees Filipo- vich. Motwanl heeft nu uit negen par tijen 7.5 punten verzameld De Cu baan Huergo is tweede met 6.5 pun ten en een afgebroken partij. Hij zet te de belangrijkste afgebroken partij tegen de Rus Korzoebov in winst om en zag zijn duel met Kong Wong uit Singapore verdaagd worden. Korzoe bov werd teruggeworpen door een nieuwe nederlaag tigen de Israëliër Greenfeld. Schaatskalender ZATERDAG C JAM ARI WARMENHUIZEN Marathon SO kilomu-r 1600 uur 02269 2100 OUDERKERK AD AMSTEL Marathon jongens en meisje* C en D. II 00 uur. 02963-166.1 HAARSTEEG Toertochten van 30 tot 60 kilomr ter 12 00 14 00 uur. 06108-2547 PORTENOEN Afvalrondenwedstrtjd. 14 00 uur. 03464 397 OORKUM Lange-baan dames sentoren en junio ren. 500. 1500 en 3000 10 00 uur. 01830-21592 ZUIDLAARDERMEER Toertochten van 10 tot 80 tul om ter. 1200 uur TIENHOVEN Toertochten over 22 kilometer. 10 00 uur. Tienhoven en Breukelen UITHOORN Amsbllandtocht. 30 km. 1000 uur Uithoorn en Den Hoel DE KWAKEL Toertochten over 20 en 40 kilome ter 10 00-14 00 uur. Uithoorn. Vrouwenakker er Tolhuis. 02975-64847 of 62455 ALBLASSERDAM Molentochten Alblasser waard. IS tot 70 km. 09 00 uur, Afblasserdam Ooudrtaan. Oroot-Ammers. Bleskcnsgriutl. Oud Alblas >n Nleuw-Lekkerland 01859-47363044. 2523 2334. 018421480' 1359 AMMER8TOL Langebnan. kampioenschap Zuid Holland heren senioren. 13 00 uur. 01825- 1511/1754 ZUID-BEIJERLAND ide Winterkoning! Korte baan, Junioren meisjes en jongens, 14 00 uur. 01866-f925 MAASLAND Tocrwedstrijd 40 km dames en kampioenschap langebaan van Zuid-Holland. 11.00 uur. 01899-12768 14911 DEN HOORN Tocrwedstrijd 100 kilometer heren en kampioenschap langebaan van Zuid-Holland. 11.00 uur. Schiplulden. 015-121384 121437 QENEMUIDl N (Eendracht! Nederlands kampi oenschap kortebaan Jongens Junioren A en B. 13 30 uur. 05208 1960 BEETS Vljl-dorpentocht. Avenhom, Ursem. Schermerhom. Oudendijk. Beeta en 8charwoude WESTER LAND WIER 1 NO EN Kampioenschap kortebaan Noord-Holland/Utrecht heren. 13 30 uur. 02279 1422 SCHEEMDA Oldambtrlt ts afgelast ILPENDAM Waterland-west toertocht. 30 en 60 km. 1000-14 00 uur. Upendam en Den lip SLUIS Toert/v-hten naar Hoeke. Damme en Brugge van 3 tot 20 kilometer WESTER HAAR VRIEZENVEEN- Afval wedstrijd heren (gouden turf). 14.00 uur, 05496-9519(9246 MONN1CKENDAM Oouwze* toch ten naar Mar ken van 15 tot 45 km. 10 00 uur HAZER8WOUDE: Afval wedstrijd. 14.00 uur. 01728-9300 ONDERDIJK (Grote Vliet): Prestatietocht. 15 tot 40 km. 10 00 uur. 02286-2133 GROOTEBROEK Tochten van 10 tot 50 km. 11.00-14.00 uur WILN18: AfvaJwedstriJd. 14 00 uur. 02979-3174 UTTOEE8T: Molen-merentocht, 20 km. 1000 uur. Uitgeest en Krommeniedijk. OUDERKERK AD AMSTEL Botsholtocht. 30 km. 10 00 uur. De Waver, Ouderkerk ad Amstel en Abcoude WE8T-ORAFTDIJK Tochten van 19 en 30 kilo meter, 10 00 uur. West-Oraftdljk. KORTENHOEF (LJsbaan Kattenburg), tocht 35 km. 10.30 uur MEDEMBLIK (Radbout): Nationale kortebaan heren. 20.00 uur. 02274-1497. EMMELOORD: Marathon 75 km. 19.00 uur. 06270- 3040/2500. NIEUW-LEKKERLAND: Lan ge-baan wedstrijd heren (500 en 1000 m). aanvang 19 00 uur, Inschrij ven op de Ijsbaan van 18 00 tot 18 45 uur STOLWIJK: Estafette-wedatrijd, aanvang 13.30 uur op de Ijsbaan MEREND1STRICT: Merentocht. 2 keer 20 of een keer 50 km. aanvang 09 00 uur. starten ln Oud- Ade. Rljpweterlng. Oude-Wetertng en Hoogmadc AALSMEER Westpias-toertocht. 30 tot 60 km. tussen 10.00 tot 16 30 uur bij de watertoren van Aalsmeer of In Kudelstaart. ZEVENHUIZENNationale kortebannwedstrij- den heren, aanvang 14.00 uur op de Ijsbaan. In lichtingen 01802-1415 of 1430 ZUIDLAND Bernusaetocht. 12 tot 60 km. lussen 10.00 en 13.00 uur bU de nieuwe Bemusscrbrug inlichtingen 01881-1544 NIEUWKOOP: Plaasentoertocht. 35 tot 70 km. tussen 09 00 en 14 00 uur Starten In Nieuwkoop (01725-1267 of 1761) en In Noorden (01724-8260 of 8813). NOORDEN Nationale koppelwedstrljd. aanvang 14.00 uur, Inschrijven tot 13.30 uur: 01724-8813 TER AAR Toertocht over 20 tot 90 km, tussen 09 00 en 15.00 uur Aanmelden bij het clubhuis van de IJsclub aan de Oostkanaal weg NIEUWE NIEDORP Toertocht over 25 km. aan vang 13.00 uur. ZONDAG 7 JANUARI Een aantal tochten van zaterdag kan ook «p zondag gereden worden, zoals Gouwieetorht (Monniekendam). Waterland-Westtocht (Den lip). Molen-Merentocht (Uitgeest). West-Oraftdljk tocht (West-Ormfldijk). Kortenhoef. HOOOMADE Kortebaan heren. 13.30 uur. 01712- 8248 SPAARNDAM Marathon voor heren, veteranen en dames. 11 00 uur, 023-373777 OIETHOORN Hollands Vcnetietorht. 40 km. Wanneperveen. Oiethoorn. Belt-SchuUloot VUOHT: (IJzeren Mam, Toertochten van 25 tot 100 km 11 00-16 00 uur U8QUERT Nederlands kampioenschap korte baan dames Junioren a cn b, 05950-2917 OROOTEBROEK (IJsclub) Kortebaan heren, 15.00 uur. 02285-11306 KROMMENIE Kortebaan heren. 14 00 uur. 076 211483 SCHELLINKHOUT Marathon 80 km.. 14 30 uur. 02294-2202 BROEK IN WATERLAND Walerland-Oosttooht. 35 km 10 00-14 00 uur. Broek In Waterland, Wa tergang. Holyaloot en Zuiderwoude. 02902-1416 PATERSWOLDSEMEER Tocht over 10 tot 80 km. «tart 13 00 uur startplaatsen: Vuurtoren en oude zwembad In Paterswoldr OUDERLIJK Prestatietocht over 10 tot 40 km. start 10 00 uur ANOSTELPLASSERTOCHT 40 km. start 10 00 uur tn Ouderkerk a/d Amstel. Abcoude. Baam- bruggc en De Waver O ROTE 8 LOOT TOERTOCHT 25 km. start tus sen 11.00 en 14.00 uur ln Burgerbrug. Schagerbrug en Sint Maartensbrug ENKHUIZEN Grachtentocht over 10 tot 40 km. start tussen 12 00 en 15 00 uur op de Ijsbaan LEKKERKERK Nationale korte-ba an wedstrij den heren, aanvang 14 00 uur op de Ijsbaan, in schrijven 01805-1317 VINKEVEEN Nationale korte-baanwedstrtjden heren, aanvang 14.00 uur op de ijsbaan, inschrij ven 02972 1352 DE KWAKEL Toertocht over 20 en 40 km. «tart van 10 00 tot 14 00 uur In Uithoorn. Vrouwenakker en Tolhuis Inlichtingen 02975-64847 of 82455 ZUIDLAARDERMEER Toertochten over 10 tot 80 km Starten vanaf 12 00 uur bij alle paviljoens rond het meer AMMERSTOL Marathonwedstrijd voor dames en heren ia en bi over 75 cn 150 ronden, aanvang 14 00 uur, aanmelden op de Ijsbaan. NIEUWKOOP Marathonwedstrijd over 75 ron den. aanvang 14 30 uur op de ijsbaan MAANDAG 8 JANUARI MOLENAAR8GRAAF (IJsclub De Qraafftroomi Korte-baanwedstrijd voor heren, aanvang 19.30 uur. aanmelden 01844-314. MIJN8HKERENLAND (IJsclub Wintervermaak) Marathon voor senioren over 100 ronden, aanvang 15.00 uur. vanaf 14.00 uur aanmelden op d<- Ijsbaan FIETSEN Oer 8lot la SJaak Pleten opge volgd als Nederlands amateurkampioen omni um De 24-Jarige renner uit Alkmaar had al zes Jaar zijn zinnen gezet op deze Utel, maar was nooit verder gekomen dan de tweede plaats In sportpaleis Ahoy te Rotterdam lukt het Het omnium omvatte de Olympische onderdelen klaasementawedatrljd. afvalrace. 1 km met staande start cn 4 km Oerrie Möhlman uit Beekbergen werd tweede, voor Hans Vonk en Theo van Tol. VOETBAL Jean Petit, aanvoerder van kam- ptoensploeg Monaco Is in Frankrijk gekozen tot voetballer van het Jaar. Petit maakt* ook deel uit van de Franse ploeg in Argentinië, maar speelde alleen tegen Hongarije AUTOSPORT Jan Lammert Is een van de 27 rijders die staal ingeschreven voor de grote prijs van Argentinië, die op 21 Januari wordt gehou den. De kwalificatie» vinden plaats op 19 en 20 VOETBAL - De Bredase eredlvlaleplorg NAC heeft ondanks de slechte weersomstandigheden toch nog een oefenwedstrijd kunnen spelen. In Prinsenbeek won NAC op een redelijk bespeel baar terrein met 9-0 van de amateurclub i vierde klasse) Beek Vooruit BIJ de rust was de «tand 3-0. De doelpunten kwamen op naam van Moho- rovic (2), Sprangen <21. Vrcljasen (1), Damen en VOETBAL Hans Krankl heeft de wens te kennen gegeven bij FC Barcelona weg te willen gaan Volgens het Spaanse sportblad AS heeft het echtpaar Krankl helmwee naar Oostenrijk. Krankl heeft een contract van drie jaar AUTOSPORT Op V Januari zaJ een besllaslng worden genomen of de race om de grote prijs van Zuid-Airlka. lellend voor het wereldkamp! oenschap coureurs formule een, door zal gaan op 3 maart De organisatie zit ln financiële moeilijkheden Uiterlijk 9 Januari moet men ren bedrag van J00 000 rands iongeveer 690 000 gul den) bijeen hebben IJSHOCKEY De Internationale Ijshoekeyfe- deratle heeft tijdens zijn vergadering te Helain- besloten dat na het wereldkampioenschap In Canada een toernooi mag worden i" houd en om de wereldbeker Deelnemende landen zijn de beat* vier Europe.* ploegen uit het wereldkam pioenschap in Moskou plus Canada en de Vere nigde Buten SCHAATSEN Lr alternatieve elf steden tceht. dl* op 24 februari bij Lahti tn Finland zal worden geho-jden. gaat ook door indien er eer der in Friesland een echte elf stedentocht plaat* vindt

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 23