giro 999 Winterweer blijft vervoer teisteren Kïesuwkado 'Klachten politie gaan in doofpot' Zelfs bij -20 C (brrrrr) Goedkope Australische luchtlijn op Duitsland In deze krant 'Gipsvlucht' met Nieuwe Haagse/Nieuwe Leidse Courant Trouw Dooi, ijzel, regen De Russen in de Wereldraad China leert barbaren schrijven Durven geloven in je gezondheid Alweer een stapeltje popmuziek Werk van Jan Toorop in Kröller-Müller vakbeurs voor Kritiek op struktuur A'dams korps Pokkenvirus niet roldoende beveiligd verhuizingen? f HELP BOOTJESMENSEN Uff VIETNAM 'Drs. B. Beumer lijsttrekker bij Euro-verkiezingen' KNMI verwacht dooi met sneeuw en ijzel KLM steeds verder in de hoek o en nog voordelig ook! [~~Bczorg Trouw een nieuwe abonnee"] Lees een krant met overtoipng: TrOUW - TT -- Trouw 37STE JAARGANi HET WEER GNRJ0S49 De weersverwachting tot vanavond: Zonnige perioden met plaatselijk een sneeuwbui Zwakke tot matige veranderlijke wind. Maximumtemperaturen van -zes graden in het binnen land tot om het vriespunt in het noordwesten van het land MORGEN EN OVERMORGEN: Invallende dooi met sneeuw, ijzel en regen. Zon op: 08 47 onder 16.46 Maan op: 13.16onder 02.45 «- ZATERDAG 6 JANUARI 1979 VOOR AL UW ONROEREND GOED ZAKEN Zoekt U een woning? Loopt dan nm t»i ons bmntn In onze totoM vindt U circa 450 wo uit de regio, compleet met toto, gerangschikt op p»i|Sk laste R.insburgerweg 100 Rijnsburg. telefoon 01718 -2 93 01 De Leeuw mcfcetaaidij bv w A LOSSE VERKOOPPRIJS 60 CENT PAGINA 2: PAGINA 17. PAGINA 11: Zelfhulp: PAGINA 13: PAGINA 19: ADVERTENTIE horecabedrijven, instellingen, ziekenhuizen, bedrijf srestau - rants en bedrijfskantines, geopend van 10 tot 18 uur toegang (op uitnodiging) f 7.50 De beurs is uitsluitend toegan kelijk voor personen va 16 jaar. AMSTERDAM ral Trein-Toegang-biljeften bij NS-statums Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het optreden van de Amsterdamse politie vertoont structurele gebreken. De ontsporingen van de politie waarover wordt geklaagd, kunnen niet langer worden afge daan als bedrijfsongevallen. De oorzaak van de klachten van het publiek moet niet worden gezocht in de aanwezigheid van enkele „rotte appels" in het korps, maar in de wijze waarop het politie-apparaat functioneert. ii lei ICi K>1 JENêVE (Reuter) Het Rijksinsti- uut voor de volksgezondheid (RIV) li Bilhtoven voldoet niet aan de vei- [ghetdsnormen die de Wereldgezond- idsorganisatie (WHO) stelt aan la- iratoria die pokkenvirus in huis lebben. Het RIV komt voor op een Ijst van vijf onvoldoende beveiligde lokkenlaboratoria die gisteren door Ie WHO werd gepubliceerd in haar wekelijks bulletin over epidemische lekten. [olgens de directie van het RIV is het twee jaar geleden opgesloten, mag sindsdien niet mee worden rerkt. Of het wordt aangehouden een beslissing die „meer formeel belangrijk is." De WHO heeft in iilthoven nooit geïnspecteerd, aldus e directie. Ie andere laboratoria op de lijst zijn evestigd in Mtlnchen, Moskou, lockville (Maryland, V.S.) en San- ringham (Zuid-Afrika). München eeft meegedeeld dat men geen expe- menten meer doet met pokkenvirus |i alleen twee stammen ..total bevei- gd" in de diepvries heeft. je WHO streeft ernaar, het aantal iboratoria met pokkenvirus na het Itroeien van de ziekte te beperken )t drie. Het zijn er nu nog tien. Tot deze conclusie komt het Klach- tenburo politieoptreden in Amster dam in het gisteren verschenen boek „Een jaar Amsterdamse doofpot", dat een beschrijving en analyse van 250 klachten over de handelwijze van de hoofdstedelijke politie bevat. Het gaat om de klachten die van juni 1977 tot juni 1978 door bemiddeling van het klachtenbureau bij politie of jus titie zijn ingediend. Het bureau, in juni 1977 opgericht, acht het aanne melijk dat in veel meer dan 250 geval len sprake was van onbehoorlijk of strafbaar optreden van de Amster damse politie. Behalve dat er bij de politie „meer mis Is dan algemeen wordt aangeno men", constateert het klachtenbu reau ook dat de controle op het optre den van de politie te wensen over laat en dat aan de afhandeling van klach ten grot bezwaren zijn verbonden. De klachtenprocedure wordt ondoor zichtig en het Justitiële beleid inzake de vervolging van politie-ambtenaren onduidelijk genoemd. De beslissing om niet tot vervolging over te gaan. wordt volgens het klachtenbureau niet of nauwelijks gemotiveerd, ter wijl in een aantal gevallen de klacht, te lichtwaardig terzijde wordt gelegd. Ook wordt kritiek geuit op de duur (gemiddeld vier. soms acht maanden) van de afhankeling van klachten. Met betrekking tot de controle op het poli tie-op treden, wordt geconsta teerd dat de politie een te grote speel ruimte heeft „om naar eigen luim en inzicht te werken". De controle van gemeenteraad, Tweede Kamer en strafrechter schiet volgens het klach tenbureau te kort. Daarbij wordt ook kritiek uitgeoefend op de wijze waar op in beroep kan worden gegaan te gen de beslissing van een officier van justitie om een politie-ambtenaar niet te vervolgen. Minachting ADVERTENTIES niet duurder wel beter Almere - 03240-11522 Lelystad - 03200-21600 Kampen - 05202-16852 vluchtelingenhulp Den Haag ADVERTENTIE xjgaa1 lOV© ",eVw?r9e,,0woe',"aa< r» 5 *eV «V\o9e° cr V>\^ 0*OeV Iscstraal 33-35 2513 CA Oen Haag - 1 "„O"»»" 'NCRV betekeni A isteii|ke Reisveremging haa? leden toerisnsche nmste ie bieden "gin organisatie van vakantie- V f her Hee'i 30 000 leden Geeft 2x per ,aar l'ds uil en 18» per iaar een Reisblad M irxL»nv oeie«rn leriandse Chris1 Instelling aan hs CRV werkl zonder winstoogmerk I I I 1 In „Een jaar Amsterdamse doofpot" wordt betoogd dat de oplossing van de klachtenproblematiek gezocht zou moeten worden „in de richting van gedragsverandering van de kant van de politie-ambtenaar". Gesteld wordt dat de politieman zich er niet van bewust is dat hij een machtsover wicht heeft, en als gevolg daarvan een „vals harmonie-model" aan hangt. Hij zou er ten onrechte van uitgaan dat de burgers met wie hij in aanraking komt, gedwee moeten rea geren. Het klachtenbureau vindt ook dat de politieman te weinig of niet bereid is op straat een conflict af te handelen, en te snel iemand meeneemt naar het bureau. Ook constateert het een „in- achting voor het publiek": „De agent als dagelijks misdaadbestrijder ziet in de burger een potentiële verdach te, een onderzoeksobject of soms nog erger: een minderwaardig wezen, een 'ding' dat moet worden gepakt en opgesloten." Op grond van een analyse van de klachten oordeelt het klachtenbu reau dat de politie in een aanzienlijk aantal gevallen haar bevoegdheden overschrijdt en misbruikt voor ande re doeleinden dan waarvoor ze gege ven zijn. Het vermoeden is gewettigd, zo valt te lezen, „dat bij een groot aantal politiemensen sprake is van normvervaging". Gemak Kritiek wordt geleverd op het gemak waarmee de politie fouilleert, wonin gen betreedt, tot insluiting in een cel overgaat. Wie op het politiebureau komt om inlichtingen in te winnen of na een aanhouding, loopt de kans ,,te worden afgescheept, beledigd of mis handeld". Volgens het klachtenbureau is het opmerkelijk dat degenen die 's avonds of 's nachts dienst doen op het bureau, zich het vaakst aan laak bare handelingen schuldig maken. Dat wordt geweten aan het gebrek aan controle door een hulpofficier van justitie (dat is een tot het kader behorende politiefunctionaris). Het grootste deel van de klachten heeft volgens het klachtenbureau be trekking op het optreden van de poli tie in een „routine-situatie". Uitdruk kelijk wordt gesteld dat de klachten zeker niet afkomstig zijn van „queru lanten". Geconcludeerd wordt „dat de meeste klachten zeer aannemelijk zijn en dat veel klagers in plaats van te overdrijven zeer summier zijn in de omschrijving van bijvoorbeeld zware mishandeling of onbeschofte behan deling". Ons commentaar staat op pag 5 Advies CDA-bestuur UTRECHT (ANP) Het dagelijks bestuur van het CDA heeft unaniem de besturen van ARP. CHU en KVP geadviseerd drs. B. Beumer. thans lid van de Tweede Kamer voor het CDA, te benoemen tot lijsttrekker van het CDA bij de komende verkiezingen voor het Europees parlement. Op Zestienhoven (bij Rot terdam) is gisteren een „gipsvlucht" aangekomen uit Innsbruck, centrum van het Oostenrijkse win tersportgebied. Een van de slachtoffers van de winter sport wordt voorzichtig naar de ambulance ge dragen. Van onze verslaggevers AMSTERDAM Passa giers die met de Nederland se Spoorwegen reizen, maar ook weggebruikers moeten dit weekeinde weer problemen met het vervoer verwachten. Het KNMI verwacht morgen een dooi- inval. die gepaard zal gaan met sneeuw, ijzel en regen. Een aantal intercity-dien sten van de NS zal weer vervallen. Mensen, die lan gere trajecten afleggen, zullen rekening moeten houden met extra wachttij den. die sterk uiteen kun nen lopen. Op de lijnen naar Groningen. Leeuwarden en Enschede zullen geen intercity's rijden, evenals tussen Venlo en Den Haag. De doorgaande lijnen tussen Zand- voort en Heerlen vervallen even eens. Wel rijdt er een intercity tussen Maastricht en Zandvoort. Ieder uur zal er tussen Amsterdam en Arnhem ook een intercity min der rijden. De kwartlerdienst tus sen Utrecht en Hilversum wordt vervangen door een half-uur- dienst. Door de nooddienstregeling die de NS gisteren hanteerde reed er maar zeventig tot tachtig procent van de treinen. Met name op de lange afstanden vielen de inter city-verbindingen uit. Vanuit de randstad reden er geen intercity's naar Leeuwarden, Groningen en Enschede. In de ochtend- en de avondspits kon men tot Amers foort komen. Van daaruit moesten reizigers weer overstappen op stoptreinen. De Nederlandse Spoorwegen ge ven toe deze week „niet feilloos" gereden te hebben. „Het is moei lijk om over een gemiddelde wachttijd te -spreken, omdat er boveel uitschieters geweest zijn. We geven nu niet te veel rooskleu rige informatie meer. omdat voor namelijk bij moeilijke overstaps- situaties de wachttijden hoog kunnen oplopen", aldus gisteren een woordvoerder van de NS. Defecte treinstellen De grootste moeilijkheid voor de NS is het percentage defect ge raakte treinstellen. Op de twee hoofdwerkplaatsen in Haarlem en bij Tilburg en ook op de vier lijn- werkplaatsen wordt volgens een woordvoerder dag/en nacht ge werkt om het defecte materieel weer te herstellen. Onder de bui ten werking zijnde treinstellen zit ten diesel en elektrische locomo tieven die kapotte koppelingen hebben en storingen in de elektri sche verbindingen. Als er zich geen nieuwe weersverslechterin- gen voordoen hopen de NS begin volgende week weer op een nor male dienstregeling te kunnen overgaan. Intern wordt thans bij de NS on derzocht of er uit de situatie van deze week conclusies voor de toe komst getrokken moeten worden. Eerder deze week liet de NS weten dat het materieel op bizarre sneeuwstormen niet ls berekend omdat „zulke situaties maar zel den voorkomen." „Door alle moei lijkheden en vertragingen hebben we niet kunnen voldoen aan het beeld dat we opgeworpen heb ben", aldus een NS-woordvoerder. De slechte informatie via de infor matiedienst van de NS en op de perrons is volgens een NS-woord voerder te wijten aan overbezette lijnen en door een personeelsge brek op de perrons. Met de NOS en de radionieuws dienst willen de Nederlandse Spoorwegen onderzoeken of het mogelijk is op korte termijn ook informatie via de radio te ver strekken. De NS denken hierbij aan Inpassing bij de wegeninfor matierubriek op Hilversum Hl. Beroep op leger „Wij verhullen niet dat een deel van de ellende voorkomen had kunnen worden als er meer perso neel ingezet had kunnen worden. Bij sneeuwval is er tweemaal zo veel baan personeel nodig dan nor maal. Maar dat is er niet", aldus de NS, die het „niet ondenkbaar" acht een beroep op het leger te doen als de situatie net als eerder deze week weer uit de hand loopt. IJs onbetrouwbaar Op veel plaatsen in Nederland is het ijs nog erg onbetrouwbaar, on dermeer door bemalingen. Boven dien vormt de sneeuwlaag een ex tra belemmering om goed schaats- ijs te krijgen. De hoge waterstand van de grote rivieren maakt bema lingen soms noodzakelijk. Vooral in de Betuwe moet sterk worden bemalen om het water niet teveel te laten stijgen. De kans dat de grote rivieren zullen dichtvriezen is vrij klein. De politie in Amsterdam en Rot terdam is gisteren in de weer geko men om wakken te hakken en voederplaatsen voor vogels in te richten. In Rotterdam gebeurde dat op de Maasvlakte, waar vol gens de politie de laatste dagen drie- tot vierhonderd meerkoeten en waterhoenen door kou en hon ger om het leven zijn gekomen. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Australische luchtvaartmaatschappij Qantas drijft de KLM steeds meer in de hoek. wat betreft de prijzen voor vluchten naar Australië, nu zij behalve een goedkope hjn op Londen, ook een goedkope verbinding op Frankfurt heeft. Gisteren hebben de Duitse luchtvaartautori teiten ingestemd met de nieuwe Qantas-tarieven voor reizen tussen Frankfurt en Sidney. De KLM-vluchten tussen Amster dam en Australië zijn veel duurder, ook nog na de voorgestelde verlaging die overigens door de Australische autoriteiten is afgekeurd. Wanneer de KLM de tarieven niet verder zou ver lagen. zou het goed mogelijk zijn, dat Nederlanders, die naar Australië wil len, eerst met de trein naar Frankfurt reizen om vandaar met de goedkope re Qantas te vliegen. Een retour Frankfurt-Sydney gaat nu op z'n hoogst 2192 mark kosten (in het hoog seizoen) en in het laagseizoen 1246 mark. De manager van Qantas Airways, de heer Richard Chandler heeft gisteren ook meegedeeld, dat Qantas graag tegen soortgelijke lage prijzen op Amsterdam zou gaan vliegen. Men zou dan voor een excursiereis in het hoogseizoen 2390 gulden vragen en in het laagseizoen 1358 gulden. Bij de KLM zijn deze bedragen respectieve lijk 3290 en 3070 gulden (in de voorge stelde verlaagde prijzen waren deze bedragen 2700 en 2400 gulden). Bij de KLM wilde men gisteravond alleen als commentaar geven, dat deze zaak nu een kwestie van de autoriteiten in de verschillende lan den is geworden: de Rijksluchtvaart dienst moet met de Australische zus terorganisatie tot overeenstemming komen. Een woordvoerder van de RLD zei, dat de Australische regering de Qan- tas-voorstellen nog niet bij de Neder landse rijksluchtvaartdienst heeft in gediend. Hij zei „zeer verbaasd" te zijn over de Qantas-wensen, temeer daar Australië ai eens geopperd heeft de diensten van Qantas op Nederland helemaal te staken Van RLD-zijde sprak men verder van een ..zeer pro tectionistische Australische politiek, die volkomen In strijd is met de op gang gekomen liberalisatie in de luchtvaart." 6 sprookjes op I LP (A) Verteld door Ton van Duinhoven. Ko van Dijk. Hettv Blok en Ina van Faaxsen. Lederen halstasje (C) Sierlijke eenvoud en praktisch bovendien. Echt naturel leder met gevlochten koordje. Lekluurhanger(U) Nooit meer zoeken naar de krant ol tv-gids. Dekoratiel jute lektuurtonger Kelting met armband (D) De nieuwe modetrend: ketting en armbandje van keramiek Maak iemand abonnee op Trouw, hel ochtendblad met een over tuiging Uit erkentelijkheid ontvangt u een van deze kadoos naar keuze. Naam nieuwe abonnee:. Adres nieuwe abonnee:. Plaatsen postcode: Gin): w naam I w adres start uw motor meteen met M@biin Synthetische motorolie. Plaatsen postcode:. Tel:. MIK De nieuwe abonnee ontvangt de eerste twee weken alle nummers van Trouw gratis. Daarna gaal het kwartaalabonnement automatisch in. met als welkomst-voordeel I 7- koning kado naar keuze.OA. 13. DC". Ij.D. (aankruisen a ti.b.i Bon in open envelop /onder postzegel zenden aan Trouw Antwoord- I nummer 27V2 |(K>() PA. Amsterdam. Of bel 020-659388 (uitsluitend voor opgaven). Voor bezorg- informatic 020-913456

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 1