Emma wilde wel koningin van Nederland worden Verpleeghuis Zwedenburg ziekenverzorgenden ADVERTEERT IN TROUW DE VERENIGING VAN NEDERLANDSE GEMEENTEN GEROUTINEERDE TYPISTE f '<H Honderd jaar geleden tweede huwelijk van Koning Willem de Derde - .11 Bewaren Bossche binnenstad kost ruim 400 miljoen Symposium over vervuiling Rijn Weer aanslag in Baskenland Huize „Sonnevanck" Ned. Herv. Bejaardencentrum Naaldwijkseweg 34 2691 RH 's-Gravenzande met 80 bewoners, vraagt per 15 februari of iets later een Hoofd van de hulshouding Huishoudkundige of een soortgelijke opleiding met ervaring hebben de voorkeur Leeftijd 25-40 jaar. Salarisregeling en arbeidsvoorwaarden volgens CAO voor bejaardentehuizen met P.G.G.M pensioenrege ling. Schriftelijke sollicitaties te richten aan de directnce. die U ook alle informaties wilt verstrekken. Tel 01748-2181. De Ned. Chr. Reis-Vereniging stelt zich ten doel in overeenstemming met haar grondslag aan haar leden toeristische recreatie te bieden. Voor onze ca 30 medewerkers tellende reisorganisa tie. gehuisvest in een modern ingericht kantoorpand, vragen wij een full-time medewerker voor de post-reproduktlekamer De werkzaamheden zullen hoofdzakelijk bestaan uit: reproduktie postbehandelmg bijhouden centraal archief inkoop kantoorbehoeften/drukwerk Onze gedachten gaan uit naar een accuraat manneli|k medewerker van omstreeks 50 jaar Enige ervaring m.b.t. genoemde werkzaamheden strekt tot aanbeve ling. Uw schriftelijke sollicitatie zien wij gaarne binnen 14 dagen tegemoet aan onderstaand adres van het Centraal-Bureau der N C R V. NEDERLANDSE CHRISTELIJKE - ---= REIS-VERENIGING Ancnv Prinsestraat 33/35 At- 2513 CA 's-Gravenhage Tel. 070-924301 Nassaulaan 12, Den Haag vraagt op korte termijn een (vacature nr. 2.49) De werkzaamheden bestaan uit het verwerken en in publiceerbare vorm brengen van aangeboden teksten Deze tekst wordt toegeleverd ais manuscript of op de band ingesproken. Op de afdeling Tekstverwerking beschikt men over een aantal kamers waar men werkt m teamverband van ongeveer 6 personen Opleiding bi| voorkeur op MAVO-niveau Type-diplo ma en goede kennis van de Nederlandse taal zi|n noodzakeii|k. Na gebleken geschiktheid kan een rang worden bereikt, waarvan het maximum satans 2075.- (voor zeer geroutineerde krachten f 2320.-) bruto per maand bedraagt, exclusief 8% vakantietoelage De secundaire arbeidsvoorwaarden zijn nagenoeg geii|k aan die bij de overheid (o.a deelname aan het Algemeen Burgerlek Pensioenfonds, ziektekosten voorziening (IZA). tegemoetkoming in de kosten woon-werkvervoer enz Voor het maken van een sollicitatie-afspraak gelieve u te bellen 070-624721 toestel 517, Mevr J. A. Permen- tier TERDAG 6 JANUARI 1979 TROUW/KWARTET H 15 Terwijl de laatste zaken voor haar huwelijk worden geregeld maakt Emma (midden) in hit najaar van 1878 een rijtoertje met haar zusters en hofdames. gymnasium, naar Arolsen gestuurd. In zijn gezelschap is zijn dochter, die tot taak krijgt de conservaties in het Nederlands „prettig te stimuleren". Op 7 januari 1879 is het zover dat de bruiloft plaats vindt. In de vertrek ken van de vorstin van Waldeck wordt om zes uur 's avonds het bur gerlijk huwelijk voltrokken. Daarna vindt de inzegening plaats in de met rozen en camelia's versierde hofka pel. Willem de Derde is gekleed in admiraalsuniform, zijn bruid in een wit satijnen kleed met goud gebor duurd met een vier meter lange sleep. De bruidskrans die zij draagt is eigen handig door haar zusters en hofda mes vervaardigd. Prinses Helena weet ook de aandacht op zich te vestigen door op het laatste moment in haar rolstoel de kapel binnen te rijden. Dr Scipio. de hofpre diker. spreekt het bruidspaar toe. Het doet enigszins komisch aan als hij er zijn droefheid over uitspreekt dat de ouders van de bruidegom deze hoog tijdag in het leven van hun zoon niet meer hebben mogen beleven. Alsof het een bruidegom van even in de twintig betreft inplaats van een man van bijna 62 jaar! Volgens een be waard gebleven ooggetuigenverslag was de koning door deze woorden „zeer aangedaan" en kon hij zijn tra nen niet bedwingen. Ook Emma was een gemeentelijk verpleeghuis voor I 16 psycho-geriatrische patiënten, zoekt voor de verpleegdienst enkele (Staatsdiploma Ziekenverzorgende) rijn dat u een los nummer van TROUW kocht, maar wat moet u nu morgen? Weer zestig centen neerleggen? Een abonnement is veel gemakkelijker! )p 7 januari is het precies honderd aar geleden dat in de slotkapel van (rolsen de bijna 62-jarige koning Wil- em de Derde trouwde met de twintig- arige Duitse prinses Emma van Wal- deck-Pyrmont. Hoewel door deze ver bintenis (maar dat zou pas later blij ken) de Nederlandse monarchie grote opvolgingsproblemen bespaard ble ven, fronsten velen hun wenkbrauwen over dit huwelijk. Fred Lammers zocht in diverse archieven naar bijzonderhe den, die zich rondom dit opmerkelijke gebeuren afspeelden, en schrijft daar over in onderstaand artikel. door Fred Lammers AMSTERDAM Koning Willem de Derde liet geen traan toen zijn vrouw, koningin Sophie van Wurtemberg, op 3 juni 1877 nog vrij onverwacht voorgoed de ogen sloot. Hun huwelijk was al vele jaren een schijnvertoning; slechts om een nationaal schandaal te voorkomen waren zij officieel bij elkaar gebleven. haar emoties niet de baas. „Zij ween de in 't plechtig moment dat haar ja haar tot koningin verhief." Diamanten Na de bruiloft blijft het konings paar nog een paar dagen in Arolsen. Willem is in een uitstekend humeur en strooit kwistig met onderscheidin gen rond. Hij overlaadt zijn bruid met geschenken: geschilderde portretten van haar ouders, een medaillon bezet met diamanten en briljanten, waarin zijn beeltenis ls gegraveerd en de mededeling dat het stoomschip „de Ruyter" op zijn verlangen is herdoopt in „Emma, koningin der Nederlan den". Overigens wordt het nieuws over de vorstelijke bruiloft in de Ne derlandse kranten niet groot ge bracht. Het verhaal over een tien maanden jonge baby, die slechts drie handpalmen meet en een kilo weegt en voor een gulden in diverse delen van het land kan worden bezichtigd, trekt zelfs meer belangstelling in de vaderlandse pers. Gedicht wordt er wel. Dit stijlbloempje is er een voor beeld van: „Och dat uw beider leven spad/ steeds kalm en effen waar/ en Godsvrucht als de grootse schat/ uw staf en beukelaar/ Dan zegenden wij steeds den dag/ o koning, koningin/ Die voor 't eerst vereenigd/ door reine huwelijksmin" Champagne Op 10 januari begint de reis naar Nederland na een afscheid dat voor Emma „zeer smartelijk" ls. Gekleed in een grijs reiskostuum, een roodflu welen hoedje op het hoofd, stapt Emma de volgende dag ln Oldenzaal uit de speciale trein, die enige minu ten eerder bijna stapvoets de Neder landse grens ls gepasseerd. Op dat moment ontkurkt Willem de Derde een fles champagne, komt overeind uit zijn gemakkelijke stoel, en zegt alvorens een slok uit zijn geheel ge vulde glas te nemen: „Ik heet u van ganser harte welkom op Nederlandse bodem, mevrouw". Emma knikt, volgens bewaard ge bleven aantekeningen van een van de leden van de hofhouding, daarop vriendelijk naar haar man. In de sta tionswachtkamer van Oldenzaal spreekt de koning zijn vrouw op nieuw toe. Terwijl zijn stem herhaal delijk stokt van emotie zegt hij: „Als koning der Nederlanden treft mij dit ogenblik diep. Uwe majesteit kan ver zekerd zijn dat geen koningin der aarde op dit uur rijker is dan zirrijk in de liefde, verering en aanhankelijk heid van een roemrijk, eerlijk, trouw volk". Bij het passeren van de IJsselbrug in Zutphen wordt Bengaals vuur ontsto ken en klinken kanonschoten. Emma schrikt er hevig van, maar de koning stelt haar gerust. Als de koninklijke trein 's avonds laat in Apeldoorn arri veert is de koning het huldebetoon meer dan zat. „Hare majesteit laat zich verontschuldigen. Zij is moe en de ontvangsten ln Oldenzaal en Zut phen hebben haar sterk aangegrepen. Met uw welnemen zullen we onmid dellijk naar het paleis rijden," roept Willem tot de ln het gelid staande Apeldoornse autoriteiten. Tien minu ten later vallen de deuren van Het Loo achter Willem en Emma ln het slot. Het koningspaar is thuis. DEN BOSCH (ANP) Het ins tand houden van de Bossche binnenstad kost de komende twintig jaar ruim vierhonderd miljoen gulden. Dat zei wethouder F. van den Eerenbeemt bij de presentatie van een ontwerp- structuurplan voor de binnenstad. In het ontwerp wordt ervan uitge gaan dat de historisch stedebouw- kundige structuur, het veelzijdig functioneren en de bereikbaarheid van de binnenstad gewaarborgd moe ten worden. Het Bossche gemeente bestuur verwacht de komende twin tig jaar ten minste driehonderd mil joen gulden subsidie van rijk en pro vincie. Hoewel de gemeente wel in staat is om in dezelfde termijn de resterende honderd miljoen op tafel te leggen, dreigen er volgens Van den Eerenbeemt toch problemen. Een be langrijk deel van de noodzakelijk ge achte maatregelen moet namelijk de komende tien jaar al worden uitge voerd. Dat lukt volgens hem alleen maar als er jaarlijks een extra bijdra ge komt van ongeveer anderhalf mil joen gulden. Den Bosch spendeert zelf de eerstkomende vijf jaar al on geveer dertig miljoen aan de binnen stad. Dat is ruim een kwart van alle investeringen die de gemeente in die periode doet. De Bossche binnenstad is tweehon derd hectare groot en telt zes- ze venhonderd monumenten. Na een uitvoerige inspraakprocedure zal de raad het structuurplan eind dit jaar behandelen. ROTTERDAM (ANP) De gemeen tebesturen van Amsterdam, Rotter dam, Den Haag en Dilsseldorf heb ben de steden in Zwitserland. Frank rijk. Duitsland. Luxemburg en Neder land opgeroepen om deel te nemen aan een internationaal stedensympo- sium „Schone Rijn waar gepraat wordt over maatregelen ter bestrij ding van de vervuiling van deze ri vier. De bijeenkomst wordt op 7 en 8 februari in Düsseldorf gehouden. Zoals bekend zullen de ministers van de Rijnoeverstaten op 19 februari in Luxemburg bijeenkomen om het pro bleem van de verontreiniging van de rivier te bespreken. Vertegenwoordigers van 49 steden in het stroomgebied van de Rijn zullen op de tweedaagse conferentie de pro blemen bespreken die de politieke bestuurders van de gemeenten onder vinden bij het treffen van maatrege len om het rivierwater te beschermen tegen de verontreiniging door huis houdelijk en Industrieel afvalwater. Aan het symposium nemen tevens vertegenwoordigers van 51 nationale en internationale overheidsorganen en instellingen deel. VITORIA, Spanje (AP> Een Ud van de Guardia Civil is gisteren met ern stige verwondingen opgenomen in het ziekenhuis nadat hij vanuit een voortsnellende auto was neergescho ten ln Llldio, in de noordelijke Baskl- sche provincie, zo heeft de politie bekend gemaakt. De politie zei dat het gevolgde pa- iroon van de aanslag overeenkwam met de gebruikelijke methodes van de ETA, de Baskische onafhankelijk heidsbeweging. De politie heeft giste ren acht arrestanten vrijgelaten, die donderdag waren opgepakt ln ver band met de moordaanslag van jongstleden woensdag op generaal Constantino Ortin. voor alle diensten. Het verpleeghuis Zwedenburg is één van de 10 verpleeg- en verzorgings huizen van de Hoofdafdeling Verpleging en Verzorging, die ressorteert onder de Gemeentelijke Sociale Dienst van 's-Gravenhage. De patiënt wordt benaderd door een team, bestaande uit artsen, verpleeg kundigen, ziekenverzorgenden, bejaardenverzorgenden en bejaardenhelpen den, verzorgenden, bezigheidstherapeuten, diëtist, fysiotherapeut en de civiele dienst. Een goede samenwerking tussen alle medewerkers - o.a. door regelmatig werkoverleg, stafoverleg, multidisciplinaire patiënten bespreking, enz. - is een voorwaarde voor een optimale zorg aan de patiënten. Wij besteden ook veel aandacht aan hun sociale begeleiding. Vereisten: - ervaring/belangstelling in het werk met psycho-geriatrische patiënten strekt tot aanbeveling; - maximale leeftijd 45 jaar. Emma let vorstelijk paar liet de koning reten dat zij hem graag in Bad Pyr- nont zouden ontvangen. Het was laar dat koning Willem de twee hu welijkskandidaten voor het eerst ln evende lijve zag toen ze een wande- Lng maakten in het stadspark. De ;eus van de koning viel op prinses 'auline. Die was twee jaar ouder dan !mma. Toen Willem kort erop zijn aangekon- ligde visite bij het vorstenpaar van Valdeck-Pyrmont aflegde liet hij wei- lig te raden over wat zijn wensen waren. Als eerste reactie liet prinses lelena, een kordate vrouw, de koning ia zijn adjudant, graaf Dumonceau, weten dat zij, alvorens er in de fami- iekring over te praten, er op stond lat „die Franse juffrouw" haar ble ien pakte. En zo gebeurde het ook. Willem wachtte in Bad Wildungen vol mgeduld het familleberaad af. )at pakte een beetje anders uit dan lij had gedacht. Pauline zei onom wonden er niet over te denken met .die oude man" ln het huwelijk te ireden. Zij had een ander op het oogv In Arolsen poseert koning Willem met zijn 42 jaar jongere verloofde voor een fotograaf. Emma, die met veel nad gezegd tij dens de bespreking, zorgde toen de stemming enigszins pijnlijk was ge worden voor een verrassing. Ze stond op en zei: „Maar ik wil wel koningin van Nederland worden." Daarmee was de zaak geregeld. uibode Het zou geen huwelijk uit liefde wor den, maar dat was in vorstelijke krin gen in die tijd ook niet gebruikelijk. Willem werd per ijlbode op de hoogte gesteld en kwam meteen kennis ma ken met zijn toekomstige bruid. Toen hij begin september naar Nederland terugging, was hij dan ook vrij zeker van zijn zaak. Een paar weken later vertrekt de koning opnieuw naar Wal- deck-Pyrmont om de laatste beletse len voor een huwelijk uit de weg te ruimen. Zondag 30 september wordt de verloving officieel. Het Dagblad voor Zuid-Holland en 's Gravenhage meldt het nieuws de eerste oktober onder het „Residentie Nieuws": „Uit Arolsen ontvingen wij gister avond het volgend telegrafisch be richt: Heden (Zondag) heeft in het vorstelijk paleis de plegtige verloving plaats gehad van Z. M. de Koning der Nederlanden met Prinses Adelaide Emma, Wilhelmina Thérèse. Ten Hove was gala-diner en werden de gelukwenschen ontvangen. Prinses Emma heeft den 2 den Augustus jl. den leeftijd van twintig jaren bereikt. De Prinses wordt, naar men ons ver zekert. algemeen bemind om haar eenvoudig, lieftallig karakter en paart daaraan een krachtig ontwik keld uiterlijk schoon, dat zich vooral door een echt Vorstelijke gestalte on derscheidt". Het blad voegt eraan toe: „Bij de medeedeling van dit voor Nederland hoogst belangrijk berigt voegen wij den wensch, dat de ge wichtige stap, waartoe Z.M. de Ko ning is overgegaan, het huisselijk ge luk ook ln het Vorstelijk paleis moge bevorderen. Als hieruit voor Z.M. een kalm. tevreden leven mogt voort spruiten. zal dit ongetwijfeld voor ge heel de Nederlandsche natie tevens een reden tot groote vreugde ople veren." Verwijdering Dat huiselijk geluk is echter ver te zoeken De twee zonen van de koning, kroonprins Willem en prins Alexan der. nemen het hun vader hoogst kwalijk dat hij zo snel na de dood van hun moeder hertrouwt en dat nog wel met een meisje, waarvan hij wat leef tijd betreft de grootvader had kun nen zijn. De verwijdering tussen va der en zoons wordt er belangrijk gro ter door. In de meeste Nederlandse kranten wordt Emma. naarmate de huwelijksdatum nadert, afgeschil derd als een vrouw met zulke grote kwaliteiten, dat je, als Je het nu leest, de Indruk krijgt dat Willem de Derde een engel in huis haalde. „Zij is een liefelijke en indrukwekkende per soon, die bevalligheid, koninklijke waardigheid en majesteit in zich ver enigd Zij is geestig, met haar ant woord steeds gereed zonder ooit scherp te zijn en verliest nooit haar vrouwelijke tact." Ergens anders wordt „de blozende bezonde gelaats kleur" van de aanstaande koningin genoemd. Emmaa krijgt intussen een spoedcur sus Nederlands. Daartoe is dr R. L. Beynen, de oud-rector van het Haags Nadere informatie: De heerC. Vallenduuk, directeur van verpleeg huis Zwedenburg, Zwedenburg 99 te 's-Gravenhage (telefoon 070-83.87.07). Schrif telijke sollicitaties - onder vermelding van GSD 263 - richten aan de Directeur van de Gemeentelijke Sociale Dienst, Neherkade 110 te 's-Gravenhage. ttw Vraag proefabonnement Tel. 020-913456. afd. Service dat de koning er geen been meteen na de uitvaart van lophie de contacten met een van zijn neest intieme vriendinnen, de op een >uiten in Rijswijk wonende Franse >pera-zangeres Eleonore d'Ambre, te ntensiveren. Willem maakte er zelfs, een geheim van, dat hij er ernstig ver dacht met haar te trouwen. Dat ieuws sloeg in als een bom. Een eputatie vooraanstaande Nederlan- lers, onder leiding van de hoogbe- aarde staatsman Elout van Soeter- /oude, ging op audiëntie bij de ko- óng om over deze pijnlijke zaak te iraten en hem met klem deze huwe- ijksplannen te ontraden. Dat had ucces. De koning luisterde aandach tig naar de uiteenzetting van Elout van Soeterwoude, pakte ineens een [Ootbare vaas, die in het vertrek itond, en duwde die de staatsman in de handen, terwijl hij uitriep: „Ik ben ;eer getroffen door uw trouw aan mij en door uw toewijding aan land en dynastie. Ik zal dit huwelijk niet aan gaan, hoe zwaar het mij ook valt. Hier, deze vaas is voor u als blijk van dankbaarheid, omdat gij mij op mijn dure plicht gewezen hebt" toistoei 11 sprak de koning niet meer over rouwen, Eleonore verdween niet van et toneel. Toen de koning in de omer van 1878 voor de zoveelste keer n Duitsland ging kuren reisde zij nee. Het was op die tocht dat Willem n Stuttgart zijn neef, de kroonprins an Wurtemberg, ontmoette, die en- ;ele maanden tevoren was getrouwd net prinses Marie van Waldeck-Pyr- nont. De koning was nogal gechar- neerd van haar en liet dat duidelijk nerken, al begreep hij ook wel dat ijn kansen wat dit betreft waren erkeken. Maar Marie had nog twee ingetrouwde zusters: Pauline en Imma! Dat bracht Willem op het idee Ie ouders van de prinsessen, vorst Jeorge Victor en prinses Helena (een er familielid) eens een beleeidheids- tezoekje te gaan brengen. 'rinses Marie zorgde er inmiddels 'oor, dat haar familie ln Arolsen op le hoogte was van de bedoelingen an de Nederlandse koning. Vooral iririses Helena, een door reuma ge welde vrouw, die haar dagen groten- leels doorbracht in een rolstoel, wam dat nieuws niet oneeleeen. Zij lad zich immers voorgenomen haar ijf dochters goed aan de man te irengen. Voor de functie geldt: - gemeentelijke salaris regeling; - welvaartsvaste pensioen voorziening (A.B.P.); -vakantietoelage 8 pet. van het jaarsalaris; - gunstige regelingen met betrekking tot verlof, studiefacilitei ten, studie-, ziekte- en verplaatsingskosten, alsmede kosten van woon- en werkverkeer.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 15