Schipluiden: zuinig met energie ROEMEENS FESTIVAL Kamer van Koophandel wil snelle aanleg rondwegen rond Den Haag Den Haag heeft spoedig echte concertzaal nodigfg 't KOMPAS, Restaurant 't Kompas DEZE RUBRIEK VERSCHIJNT EENMAAL PER TWEE WEKEN Geld voor meer onderzoek naar Total Energy hard nodig Kerkpolder KORT NIEUWS Iedere woensdag- t/m zondagavond (18.00-24.00 uur) Restaurant organiseert RESTAURANT-BAR-DANCING BOERDERIJ MEERRUST 27,50 VRIJDAG 5 JANUARI 1979 REGIO DEN HAAG TROUW/KWARTET Ij™ D« motor van de TE-lnstallatie maakt veel lawaai. Hij Is dan ook stevig Ingepakt in een betonnen huisje. |)e mot0r van de TE-installatie. door Marcel ten Hooven SCHIPLUIDEN „Ge meente Schiplulden, de eer ste gemeente met aardga., voor de tuinbouw". Niet zon der trots stempelen ambte naren van deze kleine Zuid hollandse tuinbouwgemeen- te deze mededeling tegen woordig op hun poststuk ken. De tekst van het stem pel slaat op het Total Energy (kortweg TE)-proJect, waar mee het openbare nutsbe drijf van Schiplulden al zo'n anderhalf jaar experimen teert. De opzet van het experiment is uit een bepaalde hoeveelheid chemi sche energie in dit geval dus aardgas een zo hoog mogelijk rendement te halen. En dat de trots van de Schlpluldense ambtenaren niet ongegrond is. blijkt wel uit de resultaten van het project. De TE- installatie. die Schiplulden bij één van zijn tuinders heeft neergezet, heeft gezorgd voor een behoorlijke energiebesparing Daardoor heeft het tulndersbedrljf zijn kosten kun nen drukken Bovendien is de in stallatie milieuvriendelijk. Verder onderzoek is beslist nog nodig, on der meer naar wat er gebeurt als meer tuinders in het Westland (hon derd tot tweehonderd van hen heb ben al belangstelling getoond) over gaan op Total Energy. Belichting en verwarming „Total Energie" houdt ln. dat ln een bedrijf of gebouw de benodigde elektriciteit wordt opgewekt door een eigen installatie, waarvan de vrijgekomen warmte wordt ge bruikt voor verwarming. In de na bijheid van een tulndersbedrljf in Schipluiden ls in april 77 een ver brandingsmotor op gas ln gebruik genomen, waaraan een generator is gekoppeld. De opgewekte elektrici teit wordt gebruikt voor de verlich ting van de gewassen (iets dat steeds vaker gebeurt bij de kweek van bloemen: ze groeien dan sneller en zijn beter van kwaliteit). Wat er te veel aan stroom is, wordt, en dat ls het unieke vhn deze TE-lnstalla- tie. teruggepompt in het openbare elektriciteitsnet. De warmte die bij de koeling van de verbrandingsmo tor vrijkomt, wordt gebruikt voor de verwarming van de kassen, naast de warmte van de uitlaatgassen van de motor. Ook het pas geopende Delftse zwembad Kerkpolder op het grondgebied van Schiplulden maakt gebruik van een TE-lnstalla tie Energiebesparing Belichting van gewassen, iets dat nu nog maar op kleine schaal plaatsvindt, zal steeds meer ge bruikt gaan worden. De hoger wor dende kosten dwingen de tuinder daar wel toe: de prod uk tie vergro ten door de kassen uit te breiden, daar is geen ruimte meer voor. Bo vendien is de grond veel te duur om nog meer kassen te bouwen. Een tuinbouwbedrijf zal dus zijn toe vlucht moeten zoeken in technie ken. die een grotere beplantings dichtheid mogelijk maken. Belich ting ls één van die technieken. Daar is echter veel elektriciteit voor no dig. zodat de vraag naar gas (dé energiebron voor de elektriciteits opwekking) zal toenemen. Uitgere kend is. dat bij gebruik van een TE- Installatle deze meervraag circa 2.5 procent zal bedragen (als de con ventionele krachtcentrales de Ook In het onlangs geopende Delftse zwembad Kerkpolder op het grondgebied van Schipluiden staat een Total Energy-installatie. De installatie heeft een overcapaciteit aan elektriciteit, waarmee „warmtepompen" worden aangedreven. Deze pompen brengen de warmte van het gebruikte, vuile water 25 graden Celcius) over naar het nieuwe, schone water, met een temperatuur van circa 8 graden. De thermische verontreiniging, die zich bij andere zwembaden voordoet omdat het vuile, warme water wordt gespuid, is opgeheven. stroom zouden moeten leveren is er 11 procent meer gas nodig). Met een TE-installatie (ln het Ne derlands een warmte-krachtlnstal- la tie) is de zaak van de energiebe sparing dus gediend. Een bespa ring. die hard nodig ls: de natuurlij ke hulpbronnen waarop onze veel- consumerende maatschappij steunt zijn niet onuitputtelijk. Zo kan Total Energy, toegepast in flats en ziekenhuizen, ook een tijdelijk alternatief zijn voor kernenergie, want doordat de gasvoorraden lan ger meegaan krijgen de onderzoe kers naar de schadelijke, misschien zelfs onaanvaardbare, effecten van kerncentrales wat respijt. De Schlpluldense TE-lnstallatie. zo blijkt uit de onderzoeken die ernaar zijn gedaan, heeft een veel hoger rendement van het door de motor verstookte aardgas dan een conven tionele elektriciteitscentrale. Vij fentwintig tot dertig procent elek triciteit verschEift de TE-installatie van het aardgas en ongeveer 50 pro cent warmte uit het koelingswater en de uitlaatgassen; het rendement is dus 80 procent. Bij een conventio nele krachtcentrale komt 34 tot 40 procent van de gebruikte brandstof vrij in de vorm van elektriciteit, de rest gaat verloren als warmte die niet gebruikt wordt maar die ge loosd wordt op de buitenwateren. Een enorme thermische verontrei niging (het water gaat dood) is het gevolg. Deze thermische verontrei niging doet zich niet voor bij een warmte/krachtinstallatle. zoals de TE-centrale in Schipluiden. Parallelle schakeling De tuinder heeft niet alle opgelever de elektriciteit nodig. Wat hij over houdt wordt teruggepompt in het elektriciteitsnet: de TE-lnstallatie is in vaktermen te spreken „parallel" aan het net geschakeld. En bij deze parallelschakeling zit het knelpunt. Onderzoek zal er ze ker nog gedaan moeten worden naar het effect van meer parallel aan het net gekoppelde motoren op het net zelf en op de motoren onder ling. (Nu kan er nog schade aan de generatoren verwacht worden, als veel motoren parallel geschakeld zijn.) Het geld voor dit onderzoek moet van de provinciale- of van de rijks overheid komen. En die zit niet zo royaal in de slappe was. Ook is het beleid nog steeds uitgaande van een constante groei van de vraag naar energie meer gericht op het onderzoek naar alternatieve kracht bronnen (ook nuttig natuurlijk) dan op hoe zuiniger omgesprongen kan worden met bestaande. Eén ding is wel zeker en dat is dat Schipluiden zelf dat geld voor het onderzoek niet kan opbrengen. Het onderzoek naar een safe ge bruik van Total Energy is echt wel nodig, zo verzekert de heer De Baar van het ODenbare nutsbedrijf Schipluiden. „Het risico kan niet gelopen worden, dat de tuinders op eigen houtje TE-installaties nemen; als later blijkt dat die allemaal aan gepast moeten worden, is veel geld nodig. Als de problemen bij de pa rallelle schakeling uit de wereld zijn geholpen en dat hoeft helemaal niet zo lang te duren moeten de gemeentelijke energiebedrijven zelf de TE-installaties neerzetten, de controle ervan is dan veel effectie ver." Subsidie voor het onderzoek van overheidswege is heel redelijk, vindt De Baar, want dat onderzoek is van nationaal belang. Kostenbesparing Ten slotte: de TE-installatie zorgt zoals gezegd voor een behoor lijke kostenbesparing voor de tuin der. Niet alleen heeft hij geen meer kosten voor grondaankoop ten be hoeve van uitbreiding van zijn kas sen als hij gaat belichten; ook de elektriciteitskosten zijn bij toepas sing van Total Energy veel lager dan wanneer de stroom wordt ge kocht van een elektriciteitscentra le. Betaalt de tuinder in het laatste geval vijftien cent per kilowattuur, de vergelijkbare kosten van een TE- installatie bedragen acht tot elf cent. In het beleidsprogramma van Ge deputeerde Staten van Zuid-Hol land wordt veel waarde gehecht aan bevordering van energiebesparing in de tuinbouw. Apart erin genoemd worden experimenten, die gericht zijn op het gecombineerd opwekken van elektriciteit en warmte; experi menten waarvan de TE-installatie in Schiplulden een goed voorbeeld is. Het lijkt dan ook meer dan lo gisch dat in ieder geval de provincie gauw met geld voor verder onder zoek over de toonbank komt. De TH in Delft, het elektriciteitsbedrijf Rijnland en alle andere instanties die bij dat onderzoek zijn betrok ken wachten er in ieder geval op. Het met sneeuw bedekte zandlichaam van rijksweg 19. De voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor *s Gravenhage, drs. G. Brouwers, benadrukte gisteren tijdens xijn nieuwjaarstoespraak dat wat de kamer betreft de rest van de aanleg van de omstreden rijksweg ook snel mag geschieden. Voorzitter drs. G. Brouwers in nieuwjaarstoespraak Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor 's Gravenhage bUJft bij haar standpunt, dat de we genstructuur rond de Haagse regio onvoldoende is. Ook. vindt de kamer, moet er meer kantoor- en Industrieruimte komen. In de nieuwjaarstoespraak, die voor zitter drs O. Brouwers van de kamer gisteren heeft gehouden, drong hij aan op spoed bij de afbouw van tiet omstreden rondwegenstelsel rond Den Haag, het zogenaamde hoefijzer, met de Verlengde Landscheldings- weg (rijksweg 14) in het noorden van de stad en de Zoomseweg (onderdeel van rijksweg 19) bij Rijswijk. Ook het ontbreken van rijksweg 19 (tussen de Haagse agglomeratie en de steden aan de Nieuwe Waterweg) ln het streekplan Zuid-Holland West van de provincie noemde hij een lancune. Werkgelegenheid De voorzitter van de kamer bepleitte zoals hij ln het verleden wel vaker heeft gedaan tijdens zijn toespraak de snelle aanleg van nieuwe bedrijf sterreinen ln de Haagse regio en het opheffen van het tekort aan kantoor ruimte. De botsing van de belangen van het bedrijfsleven en van de bewo ners van Den Haag en zijn rant ge meenten noemde drs. Brouwers on vermijdelijk. Hij waarschuwde voor een verdere terugloop van de indu striële werkgelegenheid bij het uit blijven van een uitspraak van de mi nister van volkshuisvesting en ruim telijke ordening over de industrieter reinen Woningbouw ZOETERMEER Tijdens de verga dering van de Zoetermeerse commis sie voor woningbouw en openbare werken volgende week dinsdag zullen plannen voor de bouw van circa 900 woningen worden gepresenteerd. Het betreft 452 woningen in deelplan SC in de wijk Seghwaert, 204 in deelplan SE ln Seghwaart en 274 woningen in deelplan CN van Buytenwegh de Ley- ens. In deelplan SC zullen 138 wonin gen in de beschutte sector worden gerealiseerd. Er worden er 372 in laag bouw uitgevoerd en 80 als gestapelde laagbouw. Verder komen er 16 bejaar denwoningen en 14 aangepaste wo ningen voor mlndervaliden. De wo ningen in deelplan SE komen alle maal ln de woningwetsector. Het zijn 160 laagbouw- en 44 gestapelde laag- bouwwoningen. De woningen in Buy tenwegh de Leyens worden eveneens alle in de woningwetsector uitge voerd. Het betreft 230 laagbouw- en 44 gestapelde laagbouwwoningen. Alle woningen zullen nog dit jaar in aanbouw komen. De eerste woningen moeten, als het allemaal meezit, be gin 1980 worden opgeleverd. De ge middelde huurprijs zal dan circa 590 bedragen. Wijksurveillance ZOETERMEER Ten behoeve van de wijksurveillance door de politie zullen b. en w van Zoetermeer aan de gemeenteraad een krediet vragen voor de aankoop van een tweede hands bus. Vanuit de wijken en in de wijken zal door het inzetten van een bus meer wijkgericht worden ge werkt. Het is de bedoeling dat op vaste tijden en vaste plaatsen de poli tiebus in de verschillende woonwij ken een standplaats krijgt. Het pu bliek zal voor zoveel mogelijk zaken in de politiebus terecht moeten kun ne. zodat niet behoeft te worden door verwezen naar het centrale politiebu reau aan het Wlllem-Alexanderplant- soen. De totale kosten voor de aan schaf en inrichting van de wijkbus worden geraamd op 40.724 gulden. Het voorstel komt voor het eerst ter sprake in de vergadering van de Zoe termeerse commissie voor Algemene en bestuurlijke aangelegenheden. Drs. Brouwers wees opnieuw de sprei- Ir. Stemp€ls ding van overheidsdiensten naar bui ten de Haagse regio af. De sleutelpo sitie van de rijksoverheid voor de economische activiteiten ln de regio zou dan wegvallen, aldus de voor zitter. RIJSWIJK Vanmiddag om één uur wordt op de begraafplaats aan de Sir Winston Churchllllaan het Rijswijkse oud-raadslid ir. P. Stempels begra ven. Stempels was, namens de Libe- Raadscommissie voor kunstzaken DEN HAAG Den Haag moet spoedig een concertza krijgen. Anders gaat het Residentie Orkest kapot, vlucht hiE, concertpubliek in grotere stromen naar Amsterdam, Rott40, dam en zells Utrecht en zullen andere orkesten helemaal ni|an meer in Den Haag optreden. ,d.L Scheveningen en vervolgens in efZ( congreszaal, die nog gauw even vfers opera-gebruik geschikt moest wfoll den gemaakt. Voorzitter Molhuyr Dit zijn uitspraken uit de vergaderin gen van de raadscommissie voor kunstzaken in Den Haag tijdens de behandeling van het rapport van de technisch-psychische dienst TNO-TH Delft over de (on)mogelijkheden om van de Prins Willem Alexanderzaal een concertzaal te maken. De raads leden bekeken verschillende oplos singen voor het akoestische pro bleem. De goedkoopste ervan zal minstens twintig miljoen gulden ver gen en de duurste houdt de bouw in van een geheel nieuwe zaal los van het Congresgebouw. Directeur Van der Staay van het Con gresgebouw liet weten dat als de grootste zaal, de Prins Willem Alexanderzaal. wordt omgebouwd, er voor de congresfunctie vervangende ruimte nodig is. De raadsleden had den nog veel meer gegevens willen hebben over de mogelijke Invloeden op en veranderingen in het activitei tenpatroon van het Congresgebouw, maar die waren niet voorhanden. Het Residentie Orkest heeft tot nu toe akoestische problemen gehad. Toen het gebouw voor kunsten en wetenschappen afbrandde, belandde het ln het bouwvallige Kurhaus in van de „Vrienden van het Residen( Orkest" signaleerde dat Den H$ toen de verkeerde weg is opgega) Deze opdracht had niet verstrekt ij gen worden en op deze weg mag r worden doorgegaan, vond hij. pleitte voor een aparte concertzi eventueel elders in Den Haag. In hoger beroep drie jaar voor heroïnezaak R, DEN HAAG (ANP) Het gerechf™ hof in Den Haag heeft een 31-Jarfe^ man in hoger beroep veroordeeld tat een gevangenisstraf van drie jaar n#en aftrek van voorarrest voor zijn ad311! deel in een heroïne-smokkelzaak. Moe deze uitspraak werd het vonnis v|en( de Rotterdamse rechtbank verrp.n tigd. Deze veroordeelde de man fi® een gevangenisstraf van vier jaar. verdachte was tegen het vonnis V de Rotterdamse rechtbank in ben gegaan, omdat enige medeverda<P ten eerder tot drie jaar waren veroj" deeld. rale Staatspartij, de Vrijheidsbond, de Partij van de Vrijheid en WD. 35 jaar lid van de Rijswijkse gemeente raad. Hij was enkele malen loco-bur gemeester en beheerde enkele zit tingsperioden portefeuilles als finan ciën, sociale zaken en openbare wer ken. Stempels werd in 1976 onder schelden met de benoeming tot Rid der in de Orde van Oranje Nassau. Hij was lid van verdienste van de WD Monument LEIDSCHENDAM B. en w. van Leidschendam vragen de raad een bedrag van 5.500 gulden uit te trek ken ten behoeve van het herstel van het rieten dak van de monumentale woning aan de Koningin Julianaweg 120 in de gemeente. De eigenaresse van de woning had een subsidie van 18.500 gulden voor herstel van de op de monumentenlijst voorkomende woning. De resterende kosten worden voor rekening genomen door het rijk en de provincie. Autowrakken DEN HAAG De gemeentereiniging van Den Haag heeft de afgelopen dagen uit alle delen van de stad in totaal 31 autowrakken weggehaald, resten van de oud- en nieuwviering in de residentie. De auto's waren ten prooi gevallen aan de zogenaamde vreugdevuren. Bij de politie in Den Haag zijn tot nu toe zeven aangiften gedaan van autobezitters die hun voertuig in vlammen zagen opgaan. Tijdens de nieuwjaarsviering werden zeven auto's gestolen. Volgens de po litie is het zeer wel mogelijk dat een aantal daarvan ln de vreugdevuren is beland. Schutter DEN HAAG Na een achtervolging in de nacht van woensdag op donder dag door de politie van Voorburg en Den Haag is de 34-jarige ambtenaar J. uit Den Haag klem gereden en aangehouden op verdenking van po ging tot doodslag op zijn vrouw. J. en zijn vrouw kregen ruzie over hun zoontje. Op het hoogtepunt pakte H. een pistool en schoot driemaal ir. de richting van zijn echtgenote, zonder haar te raken. Daarna stapte hij ln zijn auto en reed weg. Door familieleden van de vrouw werd de politie gewaarschuwd. Die ontdek te J toen deze in zijn auto door den Haag reed. Daarna volgde de achter volging. J. is door de politie ingeslo ten. Hij heeft de aanslag op zijn vrouw bekend. KAAGID0RP) in samenwerking met het Roemeens Ministerie van Toerisme een Roemeens festival in ons uniek gelegen restaurant aan de Kager- p, plassen. L De muziek wordt verzorgd door het fameuze orkest „TRANSILVA- u* NIË" uit Boekarest. b' Om de originele Roemeense gerechten voor u te bereiden hebben wij voor u uitgenodigd de Chef-kok van Athené Palace uit Boekarest. Vanzelfsprekend schenken wij als u dat wenst de door ons recht- streeks geïmporteerde wijnen. jS| Ook serveren wij normaal onze klassiek Franse gerechten. 'et m [ui Tafelreserveringen gewenst (ook een goed idee voor uw partijtje) tel.; PB 02524-215. ja JuHanalaan 58, Kaageiland (Rijksweg Leiden-Schiphol, afslag Kaag (Dorp, via veer) Abbenes. DORPSSTRAAT 5 WARMOND Wij zijn gespecialiseerd in het verzorgen van uw partij, receptie ot diner. I Komt u geheel vrijblijvend eens met ons praten, wij rekenen gereduceerde prijzen voor gezelschappen Open haardvuur. 4 bars, grooi parKeerterrein, prachtige tuin aan het water, uitstekende keuken, open grill. Ons barbecue-festijn van een lopend buffet: kipfilet, varkens- I biefstukje en runderbiefstukje, elk van ongeveer één ons, geserveerd met frites, I stokboord, kruidenboter, bakje sla en 3 barbecue-sausje incl. fii Een avondvullend programma in een romantische omgeving, bijzonder geschikt voor partijen, personeelsfeesten of bedrijfs-uitstapjes, voetbalverenigingen, etc. Of komt u gezellig la carte dineren in ons sfeervol restaurant, alwaar de „Soldaat van Oranje Walt Disney, Richard Tauber, Z.K.H. Prins Hendrik en vele andere beroemde persoonlijkheden hebben genoten van spijs en drank Inlichtingen of reserveringen. Tel. 01711-10817 Inlichtingen Kantoor Den Haag Lia Meloen, tel. 070-469445.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 6