Onderhandelingen over Nederhorst in het slop Waddeneilanden op isolement voorbereid Schippersstaking treft graanhandel Uw stookgedrag is belangrijk, vooral als het hard vriest. )GEM eist volle pond aan overheidsbijdragen £1 Aardgas is kostbaar, doe er verstandig mee. Onderzoek naar optreden R'damse narcoticabrigade 'Gerechtelijke' post voortaan in brievenbus Uitwijken van schepen naar Bremen en Hamburg gevreesd ongetje verdrinkt Rita J. v.d. Meer overleden Blij dorp mist weer panda Bergen op Zoom achter uitbreiding General Electric +- - VRIJDAG 5 JANUARI 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET Tan onze Haagse redactie >EN HAAG Onder dreiging van een faillissement van de Nederhorst-bouwbedrijven voert jinister Van Aardenne (economische zaken) uiterst moeizame onderhandelingen met bouwgl- :ant OGEM. OGEM en de bewindsman konden het gisteren niet eens worden over hun pzamenlijke overname van de Nederhorst-bouwbedrijven. Van Aardenne had vorig jaar eptember nog de hoop, dat de laatste barrières naar een nieuwe bouwonderneming met 4.000 man personeel spoedig uit de weg geruimd konden worden. KUEM eist het volle pond aan over- Bidsbljdragen, dat de vorige minis- iS(r van economische zaken, Lubbers, f het vooruitzicht had gesteld. Vol- ens afspraken uit 1975 zal de over- eid 125 miljoen gulden op tafel leg- pn voor de nieuwe bouwonderne- ling. De harde opstelling van OGEM i^udt ook verband met financiële igenvallers. ip 23 januari komt een eind aan de >estand van uitstel van betaling, •aarin de Nederhorst-bouwbedrijven ich bevinden. Noch minister Van ardenne. noch OGEM-topman j tiink gelooft dat er opnieuw uitstel 'ordt verleend door de rechtbank te lotterdam. Om een faillissement te ij^tlopen moeten de partijen voor 23 puari („ruimschoots", zo wil de mi jster) tot volledige overeenstem- ltling komen. Volgende week maan- ag heeft de minister een gesprek iet de betrokken vakbonden, die gis- iren verontwaardigd reageerden op lens gesprek met een OGEM-delega- fe. „OGEM-topman Udink zou ons j Is eerste op de hoogte stellen van Ue ontwikkelingen, maar van dat erBsprek wisten we niets af", aldus de oordvoerder van de FNV-bouwbon- fen. aj let de onderhandelingen is weinig ooruitgang geboekt sinds Van Aar- enne vier maanden geleden ver jaarde dat „een slotfase" bereikt fas. Het belangrijkste twistpunt gold ken,, en geldt nog steeds de ünancië- beoordeling van de Nederhorst-be- pjven. 1 (GEM beroept zich erop, dat de over- e bid l zich in 1975 verplicht heeft de schulden van de Nederhorst-bouwbe drijven (toen enkele miljoenen) voor haar rekening te nemen. Van Aarden ne heeft OGEM er echter op gewezen dat de „financiële situatie van de betrokken bedrijven niet meer geheel gelijk is" aan die van 15. Volgens ingewijden heeft Nederhorst op „on derhanden werken" winsten ge maakt, die het eigen vermogen tot maar liefst „enige tientallen miljoe nen" deden oplopen. (Onderhanden werken zijn die opdrachten, die ver worven waren vóór het samengaan met OGEM.) Udink vindt echter dat de gemaakte winsten bulten de besprekingen over de waarde van de Nederhorst-bedrij- ven moeten blijven. Dit standpunt wordt gedeeld door de bewindvoer ders van de Nederhorst-bouwbedrij ven. Zij hebben de minister op de belangen van schuldeisers en aan deelhouders gewezen. De onderhandelingen worden be moeilijkt door de situatie, dat de bouwbedrijven van OGEM en Neder horst juridisch nog niet, maar feite lijk wel ineengeschoven zijn. Daar door is een uiterst ondoorzichtelij ke situatie ontstaan. Het feitelijk mana gement, thans onder leiding van oud- minister Boersma van sociale zaken, is al drie jaar in handen van de OGEM. Midden-Oosten De opstelling van OGEM in de onder handelingen kan volgens ingewijden niet los gezien worden van de ver wachting dat het Midden-Oosten minder perspectief biedt voor het concern dan enkele jaren geleden ver wacht werd. In 1977, bij het begin van een groot bouwproject in Saoedi-Ara- bië, toonden OGEM-functionarissen zich nog optimistisch. Het afgelopen najaar werd er door de consul van Koeweit in ons land, Rabbanl, op gewezen dat door „onzorgvuldig ge drag" van OGEM-topmensen orders aan het concern zijn voorbijgegaan. In beurskringen is goede nota geno men van die woorden, waarmee Rab- bani zijn vertrek als adviseur van OGEM kracht bijzette. Drs. Udink zei gisteren voor de radio, dat er gevaar voor ontslagen bestaat als er niet voor de 23ste januari uit sluitsel is over de bijdragen van de overheid. Het PvdA-Kamerlid Van der Hek, dat de minister dezer dagen schriftelijk opheldering heeft ge vraagd over de gang van zaken, vindt de opstelling van Udink „onfatsoen lijk". Van der Hek: „Het gaat niet aan min of meer met ontslagen te dreigen. Udink moet niet vergeten, dat de gemaakte afspraken voor OGEM veel aantrekkelijker zijn dan voor de over heid". Ook het CDA-Kamerlid Van Houwe- lingen volgt de onderhandelingen met enige bezorgdheid. Tot dusverre is de gang van zaken „uiterst ondoor zichtig", meent hij. „De Tweede Ka mer moet volledige opening van za ken krijgen over de uiteindelijke af wikkeling. Als de problemen niet op gelost kunnen worden, kan het nodig zijn dat de Kamercommissie voor economische zaken nog in het Ka merreces bijeenkomt", aldus de heer Van Houwelingen. ADVERTENTIE /aH bej Ook de aardgasleveranciers merken lerdege dat het weer eens ouden/vets vriest. De aardgasafzet is met tientallen miljoenen kubieke meters per dag omhoog gesprongen en het hele leidingsysteem werkt op volle toeren om iedereen van aardgas te voorzien. In de Nederlandse huizen wordt hard gestookt, maar soms blijkt de verwarming het niet helemaal te kunnen "trekken", vooral als een koude wind de glasvlakken belaagt. Wij geven u daarom een paar simpele adviezen om de warmte zoveel mogelijk binnen te houden, deze kleine handelingen kunnen u bovendien heel wat op uw gasrekening schelen. Sluit tegen de schemering uw overgordijnen. Hebt u binnenzonwering laat die dan ook zakken. Houd de zon niet tegen als deze uw huis binnenschijnt. Bekijk of u in lege kamers wel moet stoken. Staat er een lokaal verwarmingstoestel, zet dat dan op een lage stand. Bij behoorlijke vorst radiatoren niet dicht draaien, omdat anders het water daarin kan bevriezen. Geeft uw centrale verwarming toch onvoldoende warmte af ondanks alle maatregelen, dan bestaat de kans dat uw ketelthermostaat te laag is afgesteld. Bij de huidige weers omstandigheden mag deze in zijn hoogste stand staan. De regeling kunt u vinden door de draaibare of afneembare klep van de ketel open te doen. Veelal is de ketelthermostaat te herkennen aan een graden- indeling met een instelbaar pijltje. Er zijn ketels die de instel bare thermostaat niet hebben. Heeft u zo'n ketel, dan kunt u dit advies niet toepassen. Denk toch vooral om de nodige frisse lucht voor verbrandingstoestellen bij het afdichten van tochtkieren en naden. Voor verdere informatie bel uw gasbedrijf of installateur. Publikatie van: Gasunie, Vegin en Economische Zaken. Toerschaatsers in Noord-Holland Van onze verslaggevers AMSTERDAM De Waddeneilanden zijn voorbereid op een eventueel isolement als gevolg van de strenge vorst. De kans is groot dat Schiermonnikoog en Ameland vanaf vandaag niet meer over water zijn te bereiken. Het IJsselmeer is onbegaanbaar geworden voor scheepvaartverkeer, omdat het geheel is dichtgevroren. Wat de energievooreiening betreft lopen de Waddeneilanden geen ge vaar. Er zijn ruime voorraden le vensmiddelen aanwezig en leidin gen vanaf de vaste wal kunnen de benodigde energie leveren. Op het eiland Schiermonnikoog zijn vol gens een woordvoerder van de ge meente nog ongeveer duizend gas ten. Ook op Ameland maken gas ten weinig aanstalte om te ver trekken. Veel toeristen verlieten wel het eiland Texel. De ijsgang op de Waddenzee kan gevaar opleveren voor de meiklei- dlng tussen Ameland en de vaste wal die eind vorig jaar in gebruik is genomen. De leiding is nog niet geheel in de zeebodem ingegra ven. Indien de leiding bulten wer king raakt komen de boeren in moeilijkheden met de afvoer van de melk. Er zal een helikopter- luchtbrug met de eilanden inge steld worden als de Ijsgang door vaart onmogelijk maakt. De luchtbrug moet dienen voor het vervoer van scholieren, zieken, post, en voorraden voor de winkels. De dood dreigt voor twee zeldza me vogels, die op Schiermonnik oog zijn neergestreken. Het zijn twee roze flamingo's, die volstrekt niet tegen de strenge kou kunnen. Overigens hebben de meeste vo gels het op dit eiland en op de Waddenzee heel zwaar te verdu ren. Er zal snel hulp moeten wor den geboden anders dreigt de dood voor honderden vogels op de Wadden. Langere reistijden De Nederlandse Spoorwegen heb ben gisteren, evenals woensdag, een aantal intercity-verbindingen laten uitvallen en stoptreinen in gezet. Dat betekent volgens de NS dat reizigers op lange afstanden rekening moeten houden met aan zienlijk langere reistijden. Veel reizigers klaagden over veel lange re vertragingen dan de NS offi- Het door de barre weersomstandigheden ernstig gehandicapte goede renvervoer van de NS begint weer aardig op gang te komen. In de nacht van dinsdag op woensdag reden er alleen posttreinen, de daaropvolgende nacht kwamen ook de andere goederentreinen weer in beweging, zij het met enige vertraging. Alleen op internationale verbindingen doen zich nog problemen voor, maar de ertstreinen naar Duitsland rijden weer. Als de staking van de Nederlandse binnen schippers wat langer gaat duren, kan dat voor de spoorwegen tot een groter aanbod van goederen leiden. cieel meedelen. De NS heeft trou wens ook gisteren weer te kampen gehad met stuifsneeuw, hoewel het droog was. De treinen zorgen zelf voor welken opwarrelende sneeuw. Tussen Hoogezand en Groningen deden zich gisteren drie ketting botsingen voor, waarbij in totaal vijftien auto's betrokken waren. Een 24-jarige automobilist moest met zwaar schedelletsel naar een ziekenhuis in Groningen worden overgebracht. De schade was aan zienlijk. Gedeputeerde Staten van Fries land hebben terwille van het spa ren van het Friese ijs voor een eventuele Elfstedentocht besloten het vaarverbod in deze provincie uit te breiden met het Van Harinx- makanaal van Harlingen tot en met Leeuwarden. Nu mogen al leen nog bevaren worden een ge deelte van het Van Harinxmaka- naal, het prinses Margrietkanaal, het oostelijk toeleidingskanaal, de Houkesloot tot Sneek en een klein stukje van het westelijke toelei dingskanaal in Leeuwarden. De storm van dinsdagmiddag heeft voor miljoen guldens schade aangericht aan de jachthaven van Breskens en de daarin gelegen jachten. Er zijn schepen, die to taal vernield werden, andere heb ben een schade van 20.000 gulden of meer opgelopen. Volgens de ha venmeester is de jachthaven ge troffen door een soort vloedgolf, die grote en kleine plezierjachten oppakte en op de dijk smeet. Ook uit het buitenland nog steeds berichten over strenge kou. sneeuw en ijs. Griekenland kreeg nu ook te maken met hevige sneeuwbuien en temperaturen van 20 graden onder nul. Voor het eerst sedert meer dan twintig jaar viel er sneeuw op de eilanden Sa- mos, Kreta en Korfoe. In Frankrijk en Oost-Duitsland komt de energietoevoer in het ge drang door het winterweer. Op de Britse eilanden heeft de winter voor een regelrechte chaos ge zorgd; de ruimwerk2aamheden komen er maar heel langzaam op gang, doordat juist nu de gemeen te-ambtenaren in staking zijn ge gaan vanwege een loonconflict In Oost-Duitsland konden drie honderd goederentreinen met be langrijke levensmiddelen niet meer verder komen. Op Sicilië viel voor het eerst sinds 25 jaar sneeuw. In Joegoslavië zijn twee personen in een dorp ten noorden van Bel grado doodgevroren. Volgens de politie zouden de man en de vrouw onder invloed van alcohol zijn ge vallen en toen zijn doodgevroren. Een heel ander geluid dan over kou en sneeuw komt uit Australië, waar men op het ogenblik een hittegolf doormaakt. Het is daar zo heet (het warmterecord was 52 graden) dat de steden en de grote wegen nagenoeg verlaten zijn: de mensen blijven binnen. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Op last van de Rot terdamse rechtbankpresident mr. L. F. D. ter Kuile stelt de rechter-com- missaris een onderzoek in naar de handel en wandel van de Rotterdam se narcoticabrigade. Aanleiding tot het onderzoek zijn de uitlatingen van een 34-jarige Rotter dammer deze week voor de recht bank. De man. verdacht van handel in heroïne, beschuldigde de Rotter damse recherche van provocatie. Vol gens hem heeft de narcoticabrigade een rechercheur Ingezet, die zich moest voordoen als koper van heroïne. Volgens de verdachte werd hij, nadat hij in contact was gekomen met deze „rechercheur-provocateur", daarna benaderd door een agent van de Ame rikaanse drugsbestrljdingsorganisa- tie DEA, die ook wel heroïne wilde kopen. Nadat de partij (drie kilo) was ge keurd, werd de Rotterdammer korte tijd later aangehouden. Bij zijn arres tatie herkende hij, naar zijn zeggen, de provocateur, die rechercheur bleek te zijn bij de narcoticabrigade. Voor mr. Ter Kuile waren deze op merkingen aanleiding om een nader onderzoek te gelasten. In afwachting hiervan is de strafzaak tegen de hero- Ine-handelaar aangehouden tot 23 janftari. - Van onze parlementsredactie DEN HAAG De postbode hoeft gerechtelijke stukken in strafzaken in de toekomst niet langer aan de geadresseerde aan te bieden. Het kabinet heeft gisteren ingestemd met een wetsontwerp van minister De Ruiter van Justitie, dat het in een groot aantal gevallen mogelijk maakt zulke stukken gewoon in de bus te stoppen. Met deze nieuwe regeling kun nen tijd en kosten worden be spaard. Van een onzer verslaggeefsters ROTTERDAM De Graan Elevator Maatschappij (GEM), veruit het groot ste overslagbedrijf van graan en veevoeder in Rotterdam, ondervindt sinds gisteren duidelijk de gevolgen van de staking van de binnenschippers, die inmiddels ook tot de Rijnvaart is uitgebreid. N B08CH (ANP) - De 6-jarige if S. uit Den Bosch is gisteren dronken in een wetering in Den :h-Noord. De jongen kwam met sleetje op het ijs in een wak toftcht. Politie, brandweer en kik- tmannen waren snel ter plaatse hem uit het water te halen. Hij echter overleden. Twee van de acht elevators van de GEM in het Europoort- gebied moesten gisteren bui ten gebruik blijven doordat de graanschepen niet of slechts met grote vertraging werden gelost. In de Botlek kon het bedrljl normaal blij ven draaien, zij het dat daar voor wel noodmaatregelen moesten worden getroffen. Als de staking nog enkele we ken aanhoudt. verwacht GEM-directeur P. H. van der Vorm ook problemen voor de afnemers. Het bedrijf heeft maar een beperkte mogelijk heid om graan te lossen in vrachtwagens en spoorwa gons, en volgens Van der Vorm is de kans groot dat zeeschepen volgende week he lemaal niet meer gelost wor den. Dat zou een schadepost van miljoenen kunnen inhou den voor de reders, de OEM en de afnemers. Wat nog erger zal zijn is het feit dat de zeeschepen, die de granen aanvoeren, dan onge twijfeld opdracht zullen krij gen uit te wijken naar andere havens. De heer Van der Vorm denkt in dat geval met name aan Hamburg en Bremen. De kans dat de schepen uitwij ken naar Antwerpen of Gent acht hij minder groot, omdat de Belgische schippers zich uit solidariteit achter de actie van hun Nederlandse colle ga's hebben geschaard. Goodwill „Door deze actie verspeelt Rotterdam ontzettend veel goodwill en als de staking we ken gaat duren verspelen we veel klanten voorgoed," aldus de GEM-directeur. De situatie is nu al nijpend, omdat de graansilo's zo goed als vol zijn. De GEM ontvangt haar produkten voor het grootste deel uit Noord- en Zuid-Ame- rika en uit Zuldoost-Azië. Veertig procent van de pro dukten blijft in Nederland, de rest wordt verder vervoerd naar België, Frankrijk, West- Duitsland, Zwitserland, Oos tenrijk en (in geringere mate) andere Europese landen. Veevoederfabrieken zijn de grootste afnemers van de GEM, gevolgd door de bier brouwerijen en meelfa brieken. Meelfabrieken Directieleden van een aantal meelfabrieken verklaarden desgevraagd dat Nederland voorlopig niet bang hoeft te zijn dat straks de bakkerijen leeg staan. Volgens de direc teur van een Rotterdamse bakkerij grondstof fenf abriek hebben de meelfabrieken al tijd in de winter extra grote voorraden in huis, omdat de kans op slecht weer en dus vertraging in de aanvoer van grondstoffen dan groter is. Volgens hem zullen zich ech ter wel problemen voordoen wanneer de staking weken gaat duren. „Dan komen we vooral in de knel wat de voor- raadverhoudingen betreft. Aan tarwe kunnen we dan misschien nog wel komen door vrachtwagens en de NS in te schakelen, maar bepaal de benodigdheden zullen toch schaars worden. Veevoeder De Coöperatieve Handelsver eniging (CHV) in Veghel, de grootste veevoederproducent van het land, verwacht op kor te termijn eveneens geen pro blemen. „We hebben een goe de werkvoorraad en de boeren hoeven niet bang te zijn dat ze straks zonder voer zitten", al dus een directielid. Deze geeft overigens toe dat de veevoe dersector voor zeker tachtig procent afhankelijk is van de haven wat de aanvoer van grondstoffen betreft Mocht de staking weken gaan duren, dan voorziet de CHV de groot ste moeilijkheden, zeker als de zeeschepen naar andere havensteden uitwijken Bij de bierbrouwerijen is men optimistischer gestemd, om dat hier vrijwel alle aanvoer vla de weg gechiedt. zo zei een produktieleider van Hei- neken. 'Jan Friesland' van illegale Trouw Van een onzer verslaggevers GRONINGEN Op 59-jarige leeftijd is in Groningen overleden de heer J. van der Meer, hoofd van de Bavinck- school in de stad Groningen. De heer Van der Meer is in de oorlogs jaren actief betrokken geweest bij de verspreiding van het illegale „Trouw" in het noorden van het land. Als „Jan Friesland" was hij verantwoordelijk voor de organisatie in de provincie Friesland. De heer Van der Meer. die op de kweekschool in Leeuwarden onder meer les gehad heeft van de heer H. Algra (later Eerste-Kamerlid en hoofdredacteur van het Friesch Dag blad), is onderwijzer geweest in Leeu warden en Assen. Daarna werd hij hoofd van de school in Zwagerveen (gemeente Kollumerland) en later in Groningen. Zijn benoeming in Assen gebeurde in de oorlogsjaren buiten de officiële verordeningen om. Toen hij last kreeg met een NSB- inspecteur en moest onderduiken kwam hij via de heer J. Smallen- broek, die bestuurslid van de school was, in contact met Wil 8 pee lm an. de (in het voorjaar van 1945 omgeko men) topman van de verspreldersor- ganisatie van het illegale Trouw. Speelman belastte hem met de ver spreiding van het blad in Friesland. Voor en na de bevrijding behoorde Van der Meer tot de sterke voorstan ders van een „christelijke volkspar tij". In het boekje „Een ophitsend geschrift" (de geschiedenis van het illegale Trouw) wordt van hem de uitspraak geciteerd: „De gedachte daaraan (aan een christelijke volks partij) is oud en prachtigWij wil len graag verwezenlijking". Dat die éne partij toen niet verwezen lijkt werd was een grote teleurstelling voor hem; de heroprichting van ARP en CHU na 1945 noemde hij een „for malistisch doorzetten". Desondanks hielp hij na de bevrijding de a.r. kies vereniging in Leeuwarden weer te or ganiseren. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Er is opnieuw een panda verdwenen uit de Rotterdam se diergaarde Blljdorp. De verdwij ning werd ontdekt nadat personeel van de Nederlandse Spoorwegen mel ding had gemaakt van een aanrijding met een beer. Volgens een machinist botste zijn trein tussen Rotterdam en Den Haag op een beer. Het beest zou door de aanrijding licht gewond zijn. Na de melding is ir. D. van Dam, directeur van diergaarde Blijdorp, met enkele medewerkers bij de spoor baan, die direct achter de diergaarde loopt, op zoek gegaan naar sporen- Aanvankelijk leverde deze speur tocht geen resultaat op. Na een herhaalde telling kwam gis termiddag vast te staan dat er toch een beest was verdwenen. Men ont dekte een voetspoor van een panda dat in de richting van het aangren zende park liep. Buiten de omheining van de diergaarde raakte men het spoor bijster. Het is de tweede keer in korte tijd dat een panda uit Blijdorp ontsnapt. De diergaarde beschikte tot voor kort over zes van deze beesten. Eén van hen werd in december dood aange troffen op de spoorbaan achter de tuin. Het beest moet door een trein zijn overreden. Aangenomen wordt dat de „beer" ook dit maal een panda is geweest Panda's hebben de grootte van een flinke vos. Zij zijn bruin en hebben een zwarte, scherp getekende kop. Van een onzer verslaggevers BERGEN OP ZOOM Een meerder heid van de gemeenteraad van Ber gen op Zoom kan zich verenigen met de voorgenomen uitbreiding van het chemisch bedrijf General Electric Plastics De fracties van het CDA en de WD en een vertegenwoordiger van Ge meentebelangen staan, zo bleek tij dens een speciale raadsvergadering, achter het standpunt van het provin ciaal bestuur van Noord-Brabant, dat aan de uitbreidingsplannen mede werking moet worden verleend. Er zai echter wel aan een aantal belangrijke voorwaarden moeten worden vol daan. Tegen de uitbreiding zijn de fracties van PvdA en D'66 en de ande re vertegenwoordiger van Gemeente belangen. Het standpunt van de gemeenteraad van Bergen op Zoom wijkt af van dat van de andere bij de uitbreiding be trokken gemeente. Halsteren. Daar stemde de raad eerder deze week te gen de uitbreidingsplannen. „Als u geen krant van de achtste hebt, geef er dan maar twee van de vierde i-*.- -

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 3