Ontwikkeling in Iran afgewacht EG zal veel graan blijven exporteren Nieuw bedrijf in Emmen voor isolatiemateriaal Meer maaltijden in personeelsrestaurants ABN Bank DSM-Limburg wil nu wel steun vragen bij overheid Vraag onze man in Hongkong. iscard: landbouwruzie can wel maand duren Stagnatie in veel vestigingen Nederlandse bedrijven Voorzitter produktschap verwacht Geen plaats voor werkloze boer in groene sector In samenwerking met NOM AMRO leent 200 miljoen Bonden dreigen met harde acties Steeds minder mensen nemen brood mee SHV verkoopt aan VDB belang in De Gruyter-winkels Dollar vrij stabiel vrijdag 5 januari 1979 FINANCIEN EN ECONOMIE trouw/kwartet P 11 - RHS13 ?an een onzer verslaggevers 1STERDAM Nederlandse bedrijven met ves tingen in Iran wachten over het algemeen de afwikkelingen af. Men kan op het ogenblik wei- doen. Dat Is de indruk bij het Midden-Oosten stituut in Den Haag. Beslissingen over voortzet- ig van de Iraanse activiteiten zijn nog niet enomen. wel is meestal het Nederlandse perso- sel geheel of gedeeltelijk teruggetrokken. In en- ele bedrijven blijven de Nederlanders evenwel. Een zo'n onderneming is het bouwconcern Koninklijke Stevin/Volker, dat een 2,5 kilometer bnge steiger bouwt in Bandar Sjahpour aan de Perzische Golf. De groep Nederlanders (personeel jilus gezinsleden) omvat 37 mensen. „Wie zich niet iappy voelt mag naar huls. maar dat is nog niet ran toepassing zegt een woordvoerder van Ste- Hn/Voiker. De bouwplaats is zeer afgelegen van je bewoonde wereld waardoor men van de mcei- jjkheden niet zo veel merkt, er wordt gewoon ïewerkt. Wel worden voedsel en brandstof duur- Jer. In geval van nood kan men gebruik maken fan een chartervlucht. Bovendien ligt het sjeik lom Koeweit op 300 kilometer afstand. Het is per luto vrij gemakkelijk te bereiken. ()ok bij Organon blijven de Nederlanders in Iran haar het gaat slechts om twee man. Organon Heeft een produktie- en een verkoopmaatschappij D Iran waar nog wordt doorgewerkt zolang de jrondstofleveranties dat toestaan. Last van sta- üngen heeft Organon niet, men verwacht bij dit {eneesmiddelenbedrijf ook geen werkonderbre- bngen. Werktijdverkorting '(fan veel andere bedrijven zit het personeel al Houding tegenover Nederlan ders niet vijandig weer in Nederland, in tenminste één onderneming blijft de schade echter niet beperkt tot de stagna tie in Iran. Dit bedrijf. Prins in Dokkum, zet in Iran 200 geprefabriceerde huizen neer, een order van 40 tot 45 miljoen gulden. Omdat de zaak ginds stil ligt, kan men ook in Dokkum niet verder. Daarom is voor 50 van de 500 werknemers werk tijdverkorting aangevraagd. Directeur Huizer hoopt echter dat meer dan zes weken korter werken niet nodig is. Hij is bezig het ontstane gat met andere orders te vullen. De heer Huizer verwacht dat ook bij een ander regime in Perzië zijn project wel doorgang zal vinden, ook al zijn de banken al maanden dicht. Er is ook geen aanvoer van materiaal. De douane klaart niets in. Overigens is Prins voor alle risico's, ook de politieke, gedekt bij de Nederlandsche Credietverzekering Maatschappij. De vijf Neder landse werknemers zijn inmiddels terug. „Zet u er vooral bij dat ik onder de indruk ben van de hulp van de KLM", zegt de heer Huizer. Van een ander bouwbedrijf, Van Heek Systeem bouw in Scherpenzeel, ligt het werk (twee koelhui zen en honderd appartementen) al een tijd stil. Het wordt uitgevoerd door Pars-Hollandia, dat voor de helft eigendom is van Van Heek en voor de andere helft van Iranezen. De financiering van het werk is een grote handicap. De banken werken niet; zij zijn bovendien in de ogen van fanatieke Moslims verdachte instellingen (rente is in de Koran verboden). De zeven Nederlanders en hun gezinsleden zijn thuis. Als de toestand genormali seerd is, willen ze graag weer terug, zegt de heer Van Heck. Van een vijandige houding van de bevolking tegenover Nederlanders hebben ze niets gemerkt. Een geluid dat bij meer bedrijven te horen is. Meerderheid terug Een concern dat verhoudingsgewijs vrij veel Ne derlanders in Iran had werken, onder meer monta- gepersoneel was VMF-Stork. Een minderheid van de 60 werknemers blijft nog in het land, er is voortdurend contact met hen. In het algemeen staan de bedrijven trouwens per telefoon of telex in regelmatige verbinding met de achterblijvers, storingen zijn er weinig. Philips heeft in Iran een verkooporganisatie met 80 werknerms onder wie 10 Nederlanders. Deze zijn al terug of komen binnenkort. Fokker had vijf mensen in het door onlusten geteisterde land, ze zijn allen teruggekeerd. Het betrof onderhouds personeel voor de F-28 Fellowship en enkele men sen die de relaties met de Iranese afnemers onder houden. De ABN heeft een minderheidsdeelne ming in de Iranese Mercantile Bank. Vrouwen en kinderen van de Nederlandse employés zijn weer in Nederland. De mannen zijn nog in Teheran maar ze hebben niets te doen omdat het bankper soneel staakt. Andere Nederlandse bedrijven met vestigingen of vertegenwoordigingen in Iran zijn verder Shell. Hunter Douglas (producent van Luxaflex), Schrei- ner (luchtcharters) en de Nedeco (ingenieursbu reau). ÏEN HAAG (ANP) Het is niet denkbeeldig dat een netto-exportoverschot van graan, aarmee de Europese Gemeenschap dit oogstjaar voor het eerst te maken heeft, in de tomende jaren een blijvend verschijnsel gaat worden. 'oorzitter dr. C. H. J. van Beukering »n het produktschap voor granen, l hden en peulvruchten sprak deze erwachting gisteren uit in zijn lieuwjaarsrede. De totale graanpro- luktie in de EG zal volgens hem tijgen door een vergroting in de op brengst per hectare, die het gevolg is van het kweken van nieuwe rassen en het toepassen van betere methoden voor teelt en ziektebestrijding. De gemeenschap is netto-exporteur geworden doordat de oogst-1978 tien IaRIJS (Reuter) Het zou wel eens meer dan een maand lunnen duren voor er een oplossing wordt gevonden voor het eschil tussen Frankrijk en West-Duitsland over de prijzen u (an landbouwprodukten, zo heeft president Valery Giscard - l'Estaing tijdens een Nieuwjaarsreceptie verklaard. Het ge- - fchil heeft verhinderd, dat het nieuwe Europese Monetaire - Itelsel (EMS) op 1 januari in de Europese Gemeenschap van iracht is geworden. - liscard zei te betwijfelen of de moei- n ikheden kunnen worden opgelost in 0 e vergadering van de ministers van indbouw die op 15 januari in Brussel •ordt gehouden. Hij zei de kwestie jet bondskanseleier Helmut :hmidt te zullen bespreken tijdens topconferentie van Frankrijk, En- tland, West-Duitsland en de Vere gde Staten later deze week in Gua- èloupe. ^ankrijk staat erop, dat tegelijk met t invoering van het EMS wordt he loten tot de geleidelijke afschaffing pn de zogeheten monetair compen- (rende bedragen in de EG. Dit zijn jeslagen en kortingen op de prijzen kn landbouwprodukten bij export aar andere EG-landen, die moeten Dorkomen dat de concurrentiever- oudingen scheef komen te liggen als fcvolg van tegengestelde ontwikke lden van de valutakoersen. West- itsland heeft daar bezwaar tegen, idat afschaffing van de MCB's leidt stijging van de Franse landbouw- - UK' Uil pid »t i Giscard d'Estaing prijzen (dus hogere inkomens voor de Franse boeren) en een aanzienlijke daling van de Westduitse. procent groter was dan die van het voorgaande jaar, namelijk ruim 114 miljoen ton, tegen een te verwachten verbruik van 110 miljoen ton. De graanprodviktie is trouwens vrij wel overal ter wereld groter geweest dan in het voorgaande jaar, ondanks de areaalbeperkende maatregelen die de Verenigde Staten in dat voorgaan de jaar hadden genomen. De wereld- tarweproduktie bereikt met 423 mil joen ton een nieuw record, vooral door de grotere voortbrenging in de Sowjet-Unie, de voedergraanproduk- tie steeg tot 733 miljoen ton. De wereldgraanvoorraad op 1 juli 1979 zal volgens de ramingen ook groter zijn dan een jaar tevoren, na melijk 200 miljoen ton, waarvan 96 miljoen ton tarwe en 104 miljoen ton voedergranen. De wereldmarktprijzen voor granen zijn hoger gebleven dan op grond van de produktie mocht worden ver wacht. Volgens voorzitter Van Beuke ring valt dit voornamelijk toe te schrijven aan de terughoudendheid bij de producenten, vooral in de Vere nigde Staten. Nederland had in 1978 een graanoogst van 1,4 miljoen ton, 21,5 procent meer dan het jaar daar voor. De produktie van tarwe steeg met 20 procent, die van gerst met 24 procent en die van haver met 49 pro cent. De voortbrenging van rogge liep met acht procent terug. Met uitzon dering van haver was de kwaliteit van de geoogste granen goed te noemen. De economische toestand in de graan- en meel verwerkende bedrij ven in ons land, die begin vorig Jaar nog weinig hoopgevend was, is nu volgens de heer Van Beukering ver beterd. Van een ommekeer ten goede wilde hij echter nog niet spreken. Voor verbetering van de werkgele genheid was de ontwikkeling nauwe lijks van enige betekenis ARNHEM (ANP) Werkloze boeren kunnen in de komende jaren nauwelijks rekenen op een baan in bossen- en natuur gebieden (groene sector). De openvallende arbeidsplaatsen in deze sector zullen vrijwel ge heel worden ingenomen door schoolverlaters, zo staat in de laatste nota van de Landbouw kundige Dienst van Gelder land. Het Landbouweconomlsch In stituut (LED schatte in 1975 voor de periode tot 1980 het aantal openvallende en nieuwe arbeidsplaatsen in de groene sector op 4.160. Voor het tijd vak 1980-1985 wordt een aantal van 3.150 genoemd. Slechts een kwart van deze arbeidsplaat sen kan volgens het LEI wor den opgevuld door mensen uit andere bedrijfstakken. De Gelderse Landbouwkundi ge Dienst schrijft in zijn nota verder, dat ondanks uitbrei ding van het personeel ook nog grote achterstand bestaat in het onderhoud van de Neder landse bossen en natuurterrei nen. In Overijssel alleen al is er aan achterstallig onderhoud voor minstens 100 man gedu rende vijf jaar extra werk. Een landelijk onderzoek naar deze potentiële werkgelegenheid is gaande. Met vier keer zo veel bos en twee keer zoveel natuur terrein mag worden verwacht, dat het in Gelderland om een veelvoud van de potentiële werkgelegenheid gaat vergele ken met Overijssel, aldus de nota. ADVERTENTIE DeheerH.J. Buss. Direkteur van het ABN kantoor in Hongkong. Nederlander. Zoals de meeste managers van buitenlandse ABN vestigingen. In 40 landen. In de praktijk betekent 't, dat u met iemand praat die uw bedrijf kent. Dezelfde gedegen Nederlandse zakenmentaliteit heeft. Komt bij dat de heer Buss en zijn staf uitstekend zijn ingevoerd in Hongkong. Begrijpelijk als u weet dat de ABN in dit belangrijke handelscentrum al vanaf 1906 aanwezig is. Dit is zijn adres: Algemene Bank Nederland, Holland House, 9, Ice House Street, P.O. Box 61, Hongkong. Telex/HX 73453. U kunt natuurlijk ook eerst kontakt opnemen met ons hoofdkantoor, Afd. Centrale Buitenlandse Kantoren, tel. 020-293862. ABN mensen staan op vele plaatsen in de wereld voor u klaar. Dc ABN Bank heeft kantoren en affiliaties in: Ierland, Groor-Brittanntë, België,.Frankiik. Bondsrepubliek Duitsland. Zwitserland. Gibraltar, Italic, Griekenland, Turkije (Hollantsc Bank-Üni), Libanon. Saoedi Arabic (Albank Alsaudi Alhollandi). Verenigde Arabische Emiraren. Bahrein, Iran (Mercantile Bank of Iran and Holland). Pakistan. India, Maleisië. Singapore. Indonesië. Hongkong. Japan. Marokko (Algemene Bank MamkkoS.A Kenia. Verenigde Staten van Amerika.Canada. Nederlandse Antillen, Suriname. Venetucla, Peru. Pinama. Australië, Colombia (CorporaciónFinancicradelCarihe). Mexico. Werksaam onder de naam Banco Hollandés Unido in: Argentinië, Uruguay. Piraguay. Brazilië, Ecuador. van een onzer verslaggevers GRONINGEN Dit jaar gaat in Emmen een nieuw bedrijf van start in samenwerking met de Noordelijke Ontwikkelings Maatschappij (NOM). Er wordt een nieuw procédé toegepast voor de vervaardiging van isolatiemateriaal voor hoge temperaturen (700 tot 1000 graden Celsius). Voorlopig zullen in het bedrijf ongeveer 10 man werk kunnen vinden. Later kan wellicht uitbreiding plaatsvinden. De NOM heeft het bedrijf opgezet In samenwerking met de gebroeders Krijgsman, die het procédé konden ontwikkelen dankzij de steun van de NOM. Het gaat om een calcium-sili- catenprodukt met beter eigenschap pen dat de tot nu toe gebruikelijke. Wellicht zal het ook goedkoper kun nen worden geproduceerd. De NOM is er tweeëneenhalf jaar mee bezig geweest, aldus de NOM-directeur Ir. H. Wisman. Er zijn octrooirechten verworven. Het nieuwe bedrijf gaat draaien on der de naam WIC (Warrior Insulation Company). De NOM heeft er dik één millioen gulden ingestoken (50%). Een ander nieuw hoopgevend pro ject, waaraan nog wordt gewerkt, be treft een procédé voor verfspuiten, dat zowel energie- als grondstofbe- sparend is. In totaal is de NOM thans bezig met 40 nieuwe ontwikkelings projecten. Volgens ir. Wisman gaat het om onderzoeken, waarvan slechts enkele wellicht succesvol zullen zijn. „Hoe meer onderzoek, hoe meer kans echter dat er een enkele slaagt," aJ- dus de NOM-dlrecteur AMSTERDAM De AMRO Bank wil over gaan tot de uitgifte van een 8,75 pet. tienjarige obligatielening 1979 van ƒ200 miljoen, waarvan de uitgiftekoers uiterlijk op 10 januari voor beurs zal worden bekendge maakt. De lening, waarop op 12 Januari kan worden ingeschreven, wordt afgelost in vijf nagenoeg gelijke jaarlijkse ter mijnen, voor de eerste maal op 15 februari 1985. De gemiddelde looptijd is aldus acht jaar. Vervroegde gehele of gedeeltelijke aflossing is niet toe gestaan, aldus de bank. De storting is op 15 februari. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De directie van DSM Limburg heeft zich na lang aandringen bereid verklaard om samen met de bonden naar de overheid te stappen om steun. Dit hebben Th. Ackermans, bestuurder van de industriebond NKV en F. Leemans, districtshoofd van het NW in Limburg, na afloop van een gesprek met de directie van DSM Limburg meege deeld. Deze. aldus de bonden, houdt overi gens onverkort vast aan haar plan nen om het personeelsbestand an een onzer verslaggevers MSTERDAM Een verdere stijging van het gebruik van maaltijden in personeelsrestau- nts ligt in de lijn der verwachtingen Dat is de mening van de heer W. F. Hollander, directeur in Eurest Nederland, een gezamenlijke onderneming van Wagon Llts en Nestlé. die zich izighoudt met het leiden van personeelsrestaurants en voedingsdiensten van instellingen in idracht van derden. n van de redenen waarom het aan- mensen. dat in een personeelsres- urant een maaltijd gebruikt toe- emt, is volgens hem. dat de afstand ssen wonen en werken langer irdt, terwijl ook de reistijd (door es) toeneemt. Voorts gaan jongeren el eerder dan vroeger zelfstandig »nen. Voor een kamerbewoner is personeelsrestaurant een ideale lossing. rder is als man en vrouw beiden rken het nuttigen van een maaltijd een personeelsrestaurant erg ge ikkelijk. Dit patroon, aldus de heer lander, zal zich voortzetten. Op dit moment maakt in een produk- tiebedrijf gemiddeld 53 procent ge bruik van het personeelsrestaurant en in een kantoor 47 procent. Hij verwacht, dat deze percentages in 1980 gestegen zuller?zljn tot respec tievelijk 65 en 62. Opmerkelijk daar bij is. dat kantoorpersoneel in ver houding meer het personeelsrestau rant zal bezoeken dan de produktie- medewerker, voor wie de gang naar de bedrijfskantine al gebruikelijker was. Meer bedrijven Naar schatting van Eurest neemt nu nog 80 procent van onze beroepsbe volking (4,6 miljoen mensen) brood mee naar kantoor of fabriek. Dit zal in 1980 gedaald zijn tot 70 procent. Volgens de heer Hollander neemt het aantal bedrijven, dat in het kader van haar sociale pakket een goed perso neelsrestaurant aanbiedt, nog steeds toe In ons land zijn ruim 17 000 bedrijven en organisaties wettelijk verplicht een kantine te hebben. Bij het meren deel daarvan gaat het inderdaad al leen maar om een kantine, waar niet meer dan een kop koffie of soep en thans nog 12.400 man met 2000 man In te krimpen. De industriebon den NKV en NW hebben met harde acties gedreigd, als er op 5 maart aanstaande dan wordt opnieuw overleg gevoerd tussen de bonden en de directie geen wijziging is in het standpunt van de directie. Volgens de bonden ls met de directie afgesproken, dat de bestaande com missie van advies een studie gaat maken om te zien, hoe men uit de moeilijkheden kan komen zonder de werkgelegenheid aan te tasten. De studie zal daarom o.a. betrekking hebben op arbeidstijdverkorting. Het is de bedoeling dat de uitslag van de studie, waarvan de directie eerst niets wilde weten, zal worden inge bracht in het overleg van 5 maart. Als de studie tot concrete voorstellen leidt, zal de directie van DSM Lim burg samen met de bonden naar de overheid stappen voor het verkrijgen van steun voor het ontwikkelen van nieuwe initiatieven. Deur op kier Contacten De NOM heeft contacten gelegd met universiteiten en adviseurs in o.a. Ja pan en de Verenigde Staten. Ook hierbij gaat het om uitwisseling van kennis, licenties en dergelijke, die bruikbaar zijn in het kader van nieu we ontwikkelingen. Het vorig Jaar Ingestelde onderzoek of suikerpro- duktie uit stro waar de NOM ook mee bezig was kankerverwekkend zou zijn is nog niet afgerond. Volgens Drs. J. van Kappel, adjunctrdlrecteur van de NOM. moet er mee rekening worden gehouden dat de concurren tie dit soort geruchten opzettelijk ln de wereld helpt. Eén van de andere vele nieuwe activi teiten van de NOM betreft deelne ming in het bedrijf Gebr. van Poppel te Assen (200 werknemers). De bedoe ling is investeringen mogelijk te ma ken voor de ontwikkeling van een nieuw type sigarettenaansteker. Van een onzer verslaggevers DEN BOSCH De band tussen de SHV en het restant van de De Oruy- ter-winkelketen is definitief doorges neden De ingewikkelde eigendoms constructie komt er op neer dat de winkels nu voor 100 procent vallen onder de Verenigde Distributiebedrij ven (VDB). Dit bedrijf exploiteert ei gen winkels (ondermeer De Gruyter) maar ls ook grossier ln kruidenier- sprodukten. Afnemers voor dit deel van de omzet (het grootste deel overi gens) zijn de zelfstandige Sparwlnke- iiers. Tot nu toe was de VDB-winkelketen voor 45 procent eigendom van de 8HV. Tussen 1970 en 1976 was De Gruyter zelfs een volledige SHV- dochter. Het produktlebedrijf van De Gruyter ln Den Bosch (dat tegen woordig Hamido heet) blijft wel on derdeel van de SHV. De relatie SHV- De Gruyter ls dus niet volledig ver broken. Zoals wij onlangs berichtten gaat de winkelnaam De Gruyter verdwijnen. De winkels krijgen andere formules onder de namen Gruma en Disky. Enkele De Gruyterzaken worden Spar-8uperm arkten een snack verkrijgbaar is. Er zijn on geveer 7000 bedrijven, die complete broodmaaltijden in hun personeels restaurant aanbieden en 2500 waar ook warme maaltijden verkrijgbaar zijn Eurest Nederland verwacht, dat er ln 1980 zeker 8500 bedrijven en organi saties zullen zijn waar óf een brood maaltijd óf een warme maaltijd ver krijgbaar is. Omdat een personeels restaurant veelal een branche-vreem de activiteit is. zullen bedrijven als Eurest. die dit Jaar voor 60 bedrijven en instellingen de leiding van perso neelsrestaurants voedlngs- en hotel diensten denkt te verzorgen, een steeds belangrijker rol gaan spelen n ge timlstlsch getoond na afloop van het gevoerde overleg. „De deur staat nu tenminste weer op een kier." Zij vin den. dat DSM. groot geworden in Limburg, de morele verplichting heeft om met de ln het buitenland gemaakte winsten de problemen bij de vestiging ln Zuid-Limburg op te lossen. De bonden waren ingenomen met de toezegging van de directie, dat het interne opleidingsapparaat van DSM meer zal worden ingeschakeld bij de bestrijding van de Jeugdwerkloos heid ln Limburg AMSTERDAM (ANP) - de Dollar heeft zich na het krachtige herstel op woensdag redelijk kunnen handha ven. Woensdag was het slot bijna vijf cent hoger op 2,0020, gisteren ging er een kwart cent van af De laatste notering was 1,9990. De Duitse geld markt gaf eenzelfde beeld te zien Goud was aanzienlijk duurder In Londen, de belangrijkste goudmarkt. steeg de prijs circa zeven dollar naar 226,25 dollar

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 13