Kritiek hielp Podrabinek niet Geef een proefabonnement Trouw i:Vïer weken Trouw voor f750 Athene wil ook als EG-lid vrouwen weren van Athos DONDERDAG 4 JANUARI 1979 TROUW/KWARTET P 6 - RHS door Henk Wolzak Ruim drie maanden heeft Alexander Podrabinek be kend strijder tegen het mis bruik van de psychiatrie in de Sowjet-Unie moeten wach ten voor het opperste ge rechtshof in Moskou het be roep in zijn zaak behandelde. Normaal duurt zoiets slechts enkele weken. Maar toen het hof dan etnd vorige maand tijd had gevonden voor de zaak-Podrabinek. was het snel klaar Podrabinek houdt zijn straf voor „an- ti-Sowjet-propaganda". en mag vijf Jaar doorbrengen in ballingschap, vermoedelijk in Siberië. Een van de redenen voor het lange uitstel was dat de rechter die Podra binek in eerste instantie had veroor deeld. geen tijd had om een afschrift van het rechtbankverslag naar Po- drabineks advocaat te laten brengen. De advocaat had dit stuk nodig voor zijn verdediging, aangezien Podrabi nek bij het opperste gerechtshof wil de protesteren tegen de eenzijdige selectie van getuigen bij het eerste proces: van de 27 verzoeken aan de rechter waaronder de wens om bepaalde getuigen d décharge te ho ren was er niet één toegewezen en alleen de door de rechter opgeroepen getuigen waren gehoord. Vernietigd Ontslag De gebroeders Kiril en Alexander (links) Podrabinek »IIJ I Op het volgende adres wil ik Trouw graag vier weken lang bezorgd zien worden. Naam Straat- Mijn eigen naam en adres zijn: Naam Adres Postcode/Plaats. Postcode/Plaats Giro Ik stel erwel/geen prijs op dat mijn naam bekend wordt gemaakt (doorstrepen wat niet vanltoepassing is) U ontvangt een acceptgirokaart voor f750 Bon in een open envelop zonder postzegel zenden aan Trouw, Antwoordnummer 2792.. I000 PA Amsterdam Het uitstel kan evenwel ook zeer goed verband hebben gehouden met de scherpe kritiek in het westen op Po- drabineks berechting, temeer waar twee Britse advocaten en een collega uit Moskou tot de conclusie zijn geko men dat het vonnis vernietigd zou moeten worden. Zij baseren hun oor deel op een officieus verslag van het proces van Alexander Podrablneks vader, die de zaak heeft mogen bij wonen. Bij dit stuk. dat onlangs het westen heeft bereikt, bevindt zich een analy se van de Moskouse advocaat Sofia Kalistratowa. ZIJ heeft alle schendin gen van de legale procedure door de rechter vastgelegd, met name zijn weigering om getuigen a décharge te horen Dezelfde punten worden ge noemd in een beschouwing van de Engelse advocaten Louis Blom-Coop- er en Brian Wrobel. Net als mevrouw Kalistratowa zonden zij hun beoorde ling van het proces aan het opperste gerechtshof van de Sowjet-Unie Mr Blom-Coopers verzoek om een visum ten einde Podrabinek te kunnen bij staan. werd afgewezen Moord Een derde aanval op de manier waar op Podrablneks eerste proces is ge voerd. komt van Joery BJelow, een dissident die zijn ontslag uit een psy chiatrische inrichting ten dele aan Podrabinek te danken heeft. BJelow, die als getuige niet werd toegelaten, beschrijft zeer gedétailleerd een epi sode uit Podrablneks boek „Medi sche wetenschap in dienst van het strafrecht" over de dood van een ge ïnterneerde in de bijzondere psychia trische inrichting Sitsjowka. BJelow werd daar indertijd ook zelf vastge houden Hij beschuldigt de twee psychiaters uit Sitsjowka. Fedorow en Zelenjew. van meineed omdat zij tijdens het proces hebben ontkend dat er ie mand was gedood. Bjelow haalt tot dusver onbekende officiële documen ten aan. waarin de moord is opgete kend en waarin de wacht die de vluchtende dissident doodde zelfs werd gelukgewenst. En hij eist dat de rechters worden vervolgd wegens op zettelijke bevooroordeelheid bij de berechting van Podrabinek Alexander Podrablneks broer Kiril wordt in het werkkamp Tobolsk in West-Siberlë steeds strenger behan deld. Kiril werd in maart van dit jaar tot 2'/; jaar veroordeeld, nadat de Sowjet-autoriteiten tevergeefs had den geprobeerd Alexander tot emi gratie te verleiden met de belofte dat zijn broer dan niet zou worden be recht Aanvankelijk werd Kiril al her haaldelijk in de strafcel geplaatst en nu is hij veroordeeld om de rest van zijn straftijd in de gevangenis uit te zitten. Zijn vader, een arts. heeft hem onlangs opgezocht, en daarna ver klaard dat hij vreest voor het leven van zijn zoon Kiril heeft hartklach ten. zag er dodelijk bleek uit en maakte een totaal uitgeputte en ver zwakte indruk Van een medewerker Een van de laatste nog niet opgeloste problemen in de toetredingsonderhandelingen van Griekenland met de EG gaat over de discriminatie van de vrouw op grond van haar sekse. Op de berg Athos. in het noorden van Griekenland, is namelijk een kleine monnikenrepubliek gevestigd en sinds een decreet van de Byzantijnse keizer uit 1060 is het gebied een ex clusieve mannenstaat. Kippen of koelen zijn er taboe en alleen manne lijke toeristen kunnen het schierei land met speciale vergunning bezoe ken. Maar het EG-recht verbiedt dis criminatie op grond van het geslacht, tenminste bij tewerkstelling en vrije vestiging. Er leven momenteel naar schatting zo'n 1500 orthodoxe monniken in hut ten. holen en twintig kloosters. At hos. of liever gezegd Haglon Oros, want zo ks^t de bergachtige land tong. is wel eeTxutonome republiek maar staat toch ontTer Griekse soeve reiniteit. Athene wil dit alles zo laten en komt op voor de monniken in de „tuin van de moeder Gods". Men heeft het daar tegenwoordig toch al moeilijk genoeg. Er zijn niet genoeg roepingen en de Russen laten hun monniken al helemaal het land niet uitgaan. In de 16de eeuw woon den er 40.000 monniken op Athos in het dubbele aantal kloosters van nu. Het sekse-probleem zal de komende maanden moeten worden opgelost; men vermoedt dat de EG-minister- raad voor dit speciale geval wel een uitzondering zal willen maken op de antl-discrlminatieregel Een andere zaak die men nog moet uitdokteren is de hoogte van de Griekse bijdrage aan de EG-begro- ting gedurende de overgangstijd, die vijf tot zeven Jaar zal zijn. Athene hoopt 3 Jaar na de toetreding btw in te voeren, waarvan een deel als eigen middelen naar de EG zal gaan. De moeilijkste kwesties zijn evenwel voor de kerst, tijdens een 17 uur du rende vergadering, geregeld, en men kan er op rekenen dat Griekenland uiterlijk binnen 2 jaar het tiende lid van de Europese Gemeenschappen zal zijn. Interne triomf Premier Karamanlis heeft hiermee een belangrijke interne politieke overwinning behaald op oppositielei der Papandreoe. De Griekse linkse partijen zijn zoals bekend steeds fel gekant geweest tegen „inlijving" bij het westen. Ook van EG-zijde werd vooral de politieke betekenis onder streept van deze tweede uitbreiding van de Europese Gemeenschappen. De Grieken wilden tot iedere prijs voor blijven op Portugal en Spanje, de twee andere kandidaten, en zij hebben de race gewonnen. Grieken land is de oudste geassocieerde van de gemeenschap. In juni 1961 werd een eerste associatieverdrag onderte kend. Tijdens het kolonelsregime stond de relatie 7 jaar lang in de ijskast. Maar onmiddellijk na de val van de kolonels vier jaar geleden, diende het land bij Brussel een ver zoek in tot toetreding. De onderhan delingen begonnen officieel in 1976. Het gaat de Grieken behalve om het politieke aspect, voornamelijk om de economische voordelen die het lid maatschap met zich meebrengen. Men zit er te springen om investerin gen. Het land is rijk aan natuurlijke grondstoffen. mineralen zoals bauxiet voor de aluminiumindustrie. Er kan nog veel geïndustrialiseerd worden met behulp van Europese in vesteerders. Landbouwfonds Daarnaast kan Griekenland voorde len putten uit diverse fondsen van de EG zoals die voor landbouw. Het is met name hierom dat speciaal voor Griekenland katoen als landbouw- produkt zal worden aangemerkt. De EG kan dan produktiesteun geven aan 70.000 katoenproducenten daar. Ook zullen de Grieken bij voorbeeld produktiesteun kunnen gaan genie ten voor gedroogde vijgen, rozijnen en krenten. Deze produkten worden aan het bestaande lijstje landbouw- produkten van de EG toegevoegd. Behalve tomaten (vers en verwerkt) en perziken (vers en conserven) waar voor een overgangstijd van 7 jaar is bedongen, zullen alle Griekse pro dukten na vijf jaar zonder prijzenre- strictie in de EG kunnen worden ver handeld. Aanvankelijk stonden er ook nog sinaasappelen, olijfolie, pa veldruiven, wijn en komkommers (dit op speciaal Nederlands verzoek) op het overgangslijstje. Maar deze zijn nu geschrapt. Zelfs zal in de overgangsperiode voor verse groenten en fruit een speciaal prijsmechanisme worden ingevoerd met invoerheffingen die de Griekse prijs met de onze in evenwicht moe ten houden. Die compensaties zul 1 telkens met drie procent per jaar den afgebroken. Werknemers Duitsland maakte de laatste wel vooral bezwaar tegen de overgai periode van vijf jaar voor het verkeer van werknemers. De Duiti vreesden een invasie van Griek terwijl ze er toch al 380.000 huist ten. Bovendien waren ze bang dez de concessies aan Turkije te moe gaan doen. Duitsland sprak op gegeven moment zelfs van een 01 gangstijd van twaalf jaar. Uiteii lijk is deze op zeven jaar vastgest Volgens de Grieken stagneert de tocht van werknemers, nu het in! eigen land economisch vooruit g De gemeenschap heeft in ieder g< beloofd tijdens de overgangsperl prioriteiten aan Griekenland te ven als men een beroep moet doei buitenlandse arbeidskrachten, ondertekening van het toetredi verdrag zal waarschijnlijk nog i de zomervakantie plaatsvinden. Ook de psychiater Alexander Volo- sjanowitsj krijgt het steeds moeilij ker Voor de „werkgroep voor onder zoek naar het gebruik van psychiatrie voor politieke doeleinden", waartoe ook Podrabinek heeft behoord, heeft hij rapporten geschreven over 27 dis sidenten die vrezen dat zij (weer) in een psychiatrische inrichting zullen belanden Eind oktober moest Volosjanowitsj voor een speciale commissie van de Sow jet-vereniging van psychiaters verschijnen en kreeg hij opdracht de namen te noemen van de mensen die hij had onderzocht en zijn conclusies aangaande hun geestelijke gezond heid in te leveren Enkele dagen later voldeed hij aan dit verzoek Zijn vrienden zien dit als een L.'. ding tot schorsing en ontslag als psy chiater. mogelijk gevolgd door een proces Zij herinneren zich dat dr Semjon Gloezman. een psychiater uit Kiew. tien jaar heeft gekregen voor een soortgelijk rapport

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 8