'Ik zou best wel weer terug willen' i Schippers De tekening van een lezer Trouw Commentaar 11 11H I f il 11 Investeren in .menselijk kapitaal' (1) Investeren in .menselijk kapitaal' (2) SKosmische steen Svas oorzaak van gichtverschijnsel Frits Schuitema bij zijn terugkeer in Nederland: Speculatie op beurs over duur actie «3 wensen en waarzeggen wat uit de hand loopt wat (niet) moet blijven wie jarig zijn troost WOENSDAG 3 JANUARI 1979 TROUW/KWARTET 5 van de vreemdste tegenstellin in de hedendaagse Nederland- samenleving is het bestaan van vacatures naast zo- zeel tienduizenden werklozen. Je lioort steeds meer klachten van bedrijven die niet aan voldoende zakbekwaam personeel kunnen komen. De verbonden van werk spreken over honderddui moeilijk vervulbare vacatures pleiten voor een soort nationaal staan er ruim 65.000 va- »tures opgegeven bij de arbeids bureaus. Veel daarvan zijn al ver zuid of anderzins opgeheven zon- jer dat dit is doorgegeven aan het irbeidsbureau. Een ander deel van vacatures wordt echter nimmer Daarnaast zijn er vaca vervuld door minder geschik arbeidskrachten, louter omdat werkgever geen keus had en niet langer kon wachten. Daar tegenover zijn er thans offici eel bijna tweehonderdduizend werklozen. Een deel van hen is zo moeilijk plaatsbaar door leef tijd, zeer langdurige werkloosheid, andere ongunstige kwaliteiten dat zij nog nauwelijks als werk zoekenden worden aangemerkt. Anderzijds zijn er ook veel echte werkzoekenden die zich niet mel den bij een arbeidsbureau, omdat zij zichzelf toch niet veel kans geven bijvoorbeeld. Voorts zijn er waarschijnlijk tien duizenden gedeeltelijk arbeidsge- schikten in de WAO, die liever een aangepaste baan zouden hebben en dus eigenlijk als werkzoeken den zouden moeten worden aange merkt. Er zit dus duidelijk nogal wat scheef in de arbeidsmarkt. Sommigen zien simpelweg de op lossing in een flinke verlaging van de sociale uitkeringen. Dan willen de werkzoekenden wel weer aan de slag, zo wordt dan gesteld. Wij vrezen echter dat deze simpele methode slechts een heel kleine bijdrage aan de oplossing van het probleem zal leveren. Want het is niet zo dat iedereen maar blijft zitten waar hij zit. De arbeidsbu reaus hebben een „omzet" van meer dan een half miljoen bemid delingen per jaar. Het aantal men sen dat van baan verandert is, vergeleken met vroeger, enorm groot. Er is dus een flinke door stroming op de arbeidsmarkt. Dat maakt het bestaan van zoveel moeilijk vervulbare of niet goed vervulde vacatures alleen maar vreemder. Er zijn daarom hoogst waarschijnlijk geen simpele oplos singen voor de problemen op onze arbeidsmarkt mogelijk. Maar er moet wel hoognodig veel meer gebeuren dan tot nu toe gebeurt. Bezien vanuit het grote aantal werkzoekenden is de tegenstelling minstens zo vreemd, juist ook wanneer je de zaak uitsluitend fi nancieel benadert volgens de „the orie van het menselijk kapitaal". De tot langs de zijlijn toezien ver oordeelde werkzoekenden kosten de samenleving niet alleen maar miljarden guldens,' voor het levensonderhoud, voordien al leeft de samenleving miljarden be- teed om deze medeburgers te doen opgroeien en opleiden tot irbeidskrachten. Dit „menselijk lapitaal" blijft nu onbenut als vare het een gigantische misinves- lering. Werkloze handen in de rol £ran stilstaande machines. n zijn proefschrift over de theorie t an de sociale zekerheid (waarover 'ij gisteren berichtten) wijst dr. L. *e Blanc op de mogelijkheid iets te oen aan deze vreemde tegenstel- ng door aanvullende investerin- en te verrichten in het „menselijk apitaal". Hij beredeneert dat er conomisch beschouwd voor vele londerden miljoenen guldens per aar verantwoord besteed zou kun nen worden aan on-, her- en bij- verbetering van arbeids e.d. Le Blanc meent dat sjlaarvoor de reserves van sommige fondsen, bestemd voor so- iale uitkeringen gebruikt kunnen morden. Ik .C>eze zienswijze ontbreekt het be- IEN HAAG (ANP) Een VTeemd a chtverschljnsel. dat zondagavond oor een groot aantal mensen werd j* aargenomen, was volgens het ster- ekenkundig Instituut in Utrecht een !r tuk steen uit de kosmische ruimte, ^it heeft prof. dr. C. de Jager van het r ïstituut meegedeeld. [j. >e vuurbal die op oudejaarsavond, na acht uur. boven Nederland ijierscheen, bewoog zich van noord lar oost en liet een spoor van von- in achter. Dit indrukwekkende ver- paald niet aan overtuigingskracht. Als de aanvullende „investerin gen" inderdaad hun vrucht afwer pen, zullen meer werkzoekenden aan de slag komen en zal de toe stroom van nieuwe werkzoeken den worden afgeremd. Er zullen dan minder mensen een sociale uitkering nodig hebben. Zo bezien kunnen dus inderdaad verant woord gelden uit de uitkerings fondsen worden aangewend voor deze aanvullende „investeringen". Een opinie-onderzoek heeft aan het licht gebracht dat in de meeste landen van de Europese gemeen schap, ook in Nederland, de bur gers het nieuwe jaar voornamelijk met pessimisme tegemoet treden en dan vooral vanwege de econo mische situatie. Toch mag gerust bemoediging worden geput uit het grote aantal vacatures naast zoveel werklozen. Dat bewijst dat we de economische problemen niet werk loos over ons heen hoeven te laten gaan, maar dat er nog heel wat aan te doen is. Het ministerie van sociale zaken wordt geleid door een bij uitstek deskundige op het gebied van de arbeidsmarkt, dr. Albeda. Onze beste wensen voor het nieuwe jaar gaan ook speciaal naar hem uit, in de hoop dat dit jaar het probleem van de aansluiting van vraag en aanbod op de arbeidsmarkt daad krachtig zal worden aangepakt. door Fred Lammers EINDHOVEN „Als het aan mij ligt zou ik graag terug willen gaan naar El Salvador. Afgezien van de toestanden die daar heersen wonen er aardige mensen, met wie ik in de ruim drie maanden dat ik er werkzaam was een goed contact heb opgebouwd. De beslissing over al dan niet te ruggaan hangt echter af van wat mijn bazen hier zeggen en vooral hoe Mieke, mijn vrouw, er over denkt. Als zij er niet voor voelt met de kinderen weer te gaan wonen in een land waar je dagelijks onder een zekere spanning moet le ven, zal ik het haar beslist niet aandoen." Dit gaf de zaterdagavond laat vrijge komen Philips-directeur Frits Schui tema (34) mij ten antwoord toen ik hem gisteren vroeg of hij de republiek waar hij zo'n bang avontuur overleef de voortaan zal mijden. Frits Schui tema was uiterlijk volkomen rustig en zag er heel goed uit toen hij giste ren in Eindhoven opdook, na de terugreis, die grotendeels in particu liere vliegtuigen werd afgelegd, om vragen van journalisten te beant woorden. „Ik ben in een uitstekende conditie en heb de afgelopen weken nauwe lijks een pond aan gewicht verloren," zei hij er zelf over. Dat neemt niet weg, dat hij gedurende zijn gijzeling heel moeilijke perioden heeft doorge maakt. „Ik heb een aantal flinke de pressies gehad. Je mag het rustig weten dat ik diverse keren heb zitten janken. Ik heb ook weer echt leren bidden. Al klinkt het misschien een beetje hypocriet, ik heb vaak op mijn knieën voor mijn bed gelegen. Als je, zoals ik, 36 dagen in een met board geblindeerd kamertje van drieëneen halve bij drieëneenhalve meter bent opgesloten met als enige inventaris een bed, een wastafel, een geïmprovi seerd toilet en een oude douche met een koude kraan, die ik nauwelijks durfde te gebruiken, omdat ik wist dat de watervoorraad schaars was en af en toe je tanden kunnen poetsen minstens zo belangrijk is. heb Je alle tijd over je leven na te denken. Als er een ding is dat Je leert beseffen, wan neer je in een situatie verkeert waarin het niet zeker is of Je er levend uit komt, dan is het wel dat Je geweldig waardeert wat je hebt, wat het waard is een fijn gezin te hebben." Frits Schuitema met zijn vrouw Mieke en de kinderen Kim en Vicky (links). Meegevallen Achteraf zijn de ruim vijf weken, dat hij op een onbekende plaats in El Salvador gevangen zat Frits Schuite ma meegevallen. „Al heb ik een hoop moeilijke momenten gehad, ik heb vanaf de eerste dag een duidelijk dagschema gemaakt. Ik bracht onge veer twaalf uur per dag in bed door. Al had ik duidelijk angst voor mijn ontvoerders, die mij constant be waakten, ik wilde mijn waardigheid ophouden, me niet laten kennen. Ik geloof dat zij dat hebben gewaar deerd, dat ik daardoor na een paar weken contact met hen kreeg, met hen kon discussiëren." Slechts twee van zijn ontvoerders heeft Frits enigszins gezien en dan nog alleen hun ogen, voor de rest waren zij gemaskerd. „De leider van de ontvoerders heb ik wel regelmatig gesproken, maar voordat hij binnen kwam moest ik de donkere afgeplak te bril opzetten, die ze een paar minu ten nadat ze me in gijzeling namen al op mijn neus duwden." Die gijzeling kwam, hoewel Frits Schuitema wist dat hem iets dergelijks boven het hoofd kon hangen, als een volkomen verrassing. „Toen ik op de 24ste no vember naar huis ging om te lunchen werd ik klem gereden. Mijn auto was ineens omringd door gewapende mannen, die riepen: 'guerrillo, guer- riilo'. Nou dat had ik toen ook al begrepen. Maar ze hebben me, ik kan niet anders zeggen, goed behandeld. In het begin zelden ze trouwens tegen me dat het niet hun bedoeling was me fysiek iets aan te doen. De verwon dingen op mijn gezicht zijn dan ook niet door de mannen, die mij gevan gen hielden toegebracht, maar het resultaat van het feit, dat ik, voordat ik zondag doorreisde naar mijn vrouw en de kinderen in Guatemala bij een vriend met een roestig scheer mes mijn snor en baard van 36 dagen heb afgeschoren. Drie keer per dag kreeg ik eenvoudig, maar goed. te eten. Van de 36 dagen 35 keer kip in allerlei variaties. Dat hoef ik voorlo pig, zoals u zult begrijpen, niet meer te hebben." De warmte in het vertrek was ook een probleem. „Na veertien dagen was het er bloedheet. Op mijn verzoek kwamen ze toen met een ventilator aanzetten, die 's middags een poosje aan mocht. Maar de grootste moei lijkheid was de tijd te doden. De laatste weken kreeg ik aardig wat lectuur, vooral kranten. Maar dat bij na niets te lezen hebben was ver schrikkelijk. Ik heb mijn ontvoerders ai gauw om een bijbel gevraagd. Dat deed ik uit religieuze motieven, maar ook omdat je met de bijbel wat lezen betreft voorlopig vooruit kunt. Ik heb er een gekregen, in het Spaans, dat ik nogal gebrekkig beheers. Elke dag heb ik daar een paar uur in zitten lezen. Het heeft mij mentaal een gro te steun gegeven. Mede daardoor voelde ik me heel rustig." Een paar keer tijdens zijn gevangen schap zag het er naar uit dat Frits vrijgelaten zou worden. „Maar steeds ging het niet door wat een flinke afknapper voor me was. Ik zat ook doorlopend in angst dat de politie mijn schuilplaats zou ontdekken. Als het tot een vuurgevecht was geko men met de guerrillo's had ik niets meer voor mijn leven gegeven. Mijn vrijlating is nog onverwacht ge komen." „Een week geleden had ik niet kun nen denken dat ik nu hier zou zitten. Vrijdagavond kreeg ik te horen, dat het niet lang meer zou duren, voordat ik vrij zou zijn. Het wachten was op de radio-uitzending via de Wereldom roep waarin het manifest van de ont voerders zou worden voorgelezen. De hele zaterdag zijn mijn ontvoerders met een oud radiootje bezig geweest het bericht op te vangen waarin die uitzending werd aangekondigd. Het lukte niet. Ik heb toen plagend aan geboden tegen gereduceerde prijs een goede radio van ons te kopen." Zaterdagavond, anderhalf uur voor de uitzending, herkreeg Frits Schui tema de vrijheid. „Ze hebben me op een drukke weg bij het centrum afge zet. Ik kan niet beschrijven hoe ik me voelde toen ik na 36 uur dat bedomp te kamertje mocht verlaten. Eenmaal vrij heb ik eerst een meter in de lucht gesprongen toen ben ik met een taxi naar de Britse club gereden. Daar was echter niemand aanwezig. Ik ben daarop naar een Mac Donald restau rant gelopen, om mijn vrouw en vrienden te bellen. Ze keken daar me daar zo gek aan, waarschijnlijk van wege mijn baard en de vieze kleren die ik aanhad mijn broek en over hemd waren gescheurd en zaten vol vlekken dat ze me niet binnenlie ten. Tenslotte is het me in een ander restaurant toch gelukt een collega aan de lijn te krijgen. Een uurtje later kon ik mijn vrouw en mijn moeder in Leeuwarden bellen en vertellen dat Ik vrij was." Sympathie Van een verbroedering tussen hem en zijn ontvoerders is volgens Frits Schuitema „geen sprake" geweest. „Wel heb ik tijdens onze vaak lange gesprekken gezegd dat ik altijd sym pathie heb voor jonge mensen die zo toegewijd zijn aan hun land, dat ze bereid zijn voor hun idealen te sterven." De enige brief die Frits in al die weken van zijn vrouw ontving was voor hem de grote oppepper. „Elke keer als ik het moeilijk had las ik hem. Ik heb dat zeker veertig keer gedaan. Eerst kreeg ik het dan nog een beetje moeilijk maar dan dacht ik: vooruit, laat je niet kennen!". Vervolg van pagina 1 Tekeningen, bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859, 1000 AW, Amsterdam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. schijnsel wordt, volgens professor De Jager, veroorzaakt doordat een stuk steen uit de kosmische ruimte de aarde nadert met een snelheid van vele tientallen kilometers per secon de. Wanneer de steen in de hoge at mosfeer komt, wordt de lucht ter plaatse tot licht geven gebracht als gevolg van de hoge snelheid van het binnendringende voorwerp, aldus de professor. Volgens het sterrenkundig instituut komen dergelijke verschijnselen vrij geregeld voor, maar zijn slechts zel den boven ons land te zien. Het licht verschijnsel werd, volgens de meldin gen. alleen boven de grote rivieren gesignaleerd. Verscheidene mensen zeiden het verschijnsel ongeveer twintig seconden te hebben gezien. mortale0 Af. \E-t-' Een bevrachter van een transportonderneming verklaarde dat hem het telefoneren meermalen onmogelijk was gemaakt. Tot grote moeilijkheden kwam het evenwel niet. Volgens de voorzitter van de toer beurtvereniging Noord-Zuid, B. Bes jes, valt er niet te ontkomen aan intimidatiepogingen van de zijde van actievoerende schippers. „Het is ook niet om aan te zien als een collega vracht aanneemt terwijl jijzelf mis schien wel voor weken aan de kant ligt". Volgens hem is er echter aller minst sprake van dat de bonden aan sturen op een harde confrontatie tus sen stakende en werkwillige schip pers. Weinig effect De eerste dagen wordt nog weinig effect verwacht van de stakingsactie. Veel verladers hebben zich eind vori ge week ingedekt voor de eerste da gen van het nieuwe jaar. Bovendien is er op de Rotterdamse schippersbeurs weinig ladingaanbod, volgens de be vrachters. Dit laatste is zeker het geval voor de binnenvaart. Dit heeft twee oorzaken. Door het slechte weer is het noorden van het land onbereik baar per schip en schakelen de verla ders over op wegvervoer en spoorwe gen. Daarnaast hebben de grote ver laders de laatste dagen van het „oude" jaar nog erg veel vracht kun nen „wegwerken". „Iedereen heeft de stakingsactie zien aankomen en heeft z'n maatregelen kunnen treffen", aldus een be vrachter. Niet alleen op de beurzen, maar ook in de Rotterdamse haven is het actie comité van de schippersbonden alert. Er wordt op toegezien dat alleen die binnenschepen worden geladen, waarvoor de lading vorig jaar is aan genomen. Schippers die buiten de beurs om vracht hebben aangeno men. worden tegengehouden, maar totnutoe hoefde slechts één „besmet" schip aangehouden te worden. Ook bij de grens met België, bij Sas van Gent, werden gistermiddag schepen tegengehouden door postende sta kers, die controleerden wanneer en waar de schepen bevracht waren. De actie wordt volgens de bonden gesteund door circa 70 procent van de leden van de ONS en ASV en door de toerbeurtvereniging Noord-Zuid. Op de vergaderingen die gehouden zijn stemden bijna 600 schippers voor ac tie en 250 tegen. De Federatie van Schippersbonden heeft op grond van een enquête onder haar leden beslo ten de actie niet te steunen. Van de 550 deelnemers aan de enquête ble ken er 519 tegen een vrachtboycot te zijn. Spoedoverleg Tot op het laatste moment was het onzeker of de stakingsactie zou door gaan, omdat staatssecretaris Neelle Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) besloot tot een spoedoverleg om tot een vergelijk met de schippersbon den te komen. In dat gesprek deed de staatssecretaris het voorstel de wet telijke verplichting tot aankondiging van vracht en vrachtvoorwaarden binnen één maand en een instituut voor regeling van de vracht binnen zes maanden in te voeren. Het instel len van dit instituut ter vervanging van de huidige vrijwillige toerbeurt- regeling riep bij de bonden weerstan den op, omdat de verladers daarin Op de Rotterdamse schippers beurs werd dinsdagmiddag al druk gespeculeerd over de duur van de stakingsactie en de gevolgen. Sommige bevrachters houden het erop dat de boycot over een paar dagen zal doodbloeden en het effect nauwelijks merkbaar zal zijn door de flauwe stem ming op de graanmarkt. Op de beurs in Rotterdam vormen graan en veevoeder de belang rijkste lading. Andere bevrachters denken dat de actie vrij lang kan du ren. omdat de schippers vorig Jaar goed verdiend hebben. De vrachtprijzen lagen relatief hoog en de schippers kunnen het financieel nog weken uit zingen. Maar het effect zal in ieder geval meevallen, als het weer slecht blijft, omdat er dan sowieso veel lading per auto en trein gaat, staking of geen staking. De stakende schippers zelf. tenslotte, zeggen over het alge meen bereid te zijn desnoods acht weken door te gaan ook een vertegenwoordiging zouden krijgen. Volgens de militante schip persbonden moet de verdeling van de vracht uitsluitend in handen van de schippers blijven. De Federatie meent dat het op demo cratische gronden niet meer dan bil lijk is dat ook de verladers zeggen schap krijgen in het in te stellen Instituut. [lllllllllililllillU Wat zal er dit jaar in de wereld gebeuren? Er zijn mensen die be weren dat ze daar nu al iets van afweten. Amerikaanse voorspel lers bijvoorbeeld - die een jaar geleden de val van de dollar, de Israëlisch-Egyptische toenade ring en de terugkeer naar Was hington van de Zuid-Koreaan Tongsoen Park, betrokken bij het omkoopschandaal in de se naat, zagen aankomen - hebben weer een rijtje opmerkelijke voorspellingen gedaan. Idi Amin van Oeganda, zeggen ze, zal zich dit jaar kandidaat stellen voor de Nobelprijs voor de vrede; midden in New York, in Central Park, wordt aardgas aan geboord en Jackie Kennedy On- assis trouwt opnieuw, ditmaal met een oliebaron. Vijf jaar na „Watergate" breekt in Washing ton een nieuw schandaal uit met een Indonesische zakenman, een discodanser en een vroegere me dewerker van het Witte Huis als sleutelfiguren. Er zal een me disch rapport verschijnen met de opzienbarende mededeling dat trimmen haaruitval veroorzaakt, en er wordt een aanslag gepleegd op een Israëlisch politicus. Als president Sadat niet aftreedt loopt zijn leven gevaar en de sjah van Perzië raakt zijn troon kwijt. Met dat laatste zijn de Griekse waarzeggers het niet eens. Vol gens hen zal er in elk geval een aanslag op Sadat gepleegd wor den, maar de sjah zal ondanks de bloedige incidenten in zijn land overeind blijven. Libië's leider Kadaffi wordt door een andere militair verdrongen, het vredes verdrag tussen Israëel en Egypte komt er echt, maar Israël zal nu moeilijkheden met Syrië krijgen. De populariteit van president Carter houdt gelijke tred met de dalende waarde van de dollar en een van de leiders in het Kremlin zal overlijden - wat geen wonder is, want daar zitten nogal wat oudjes. Iedereen mag natuurlijk van die voorspellingen denken wat hij wil. Er zijn er trouwens nog veel meer, maar we zullen ons niet langer bezighouden met mogelijk te verwachten rampen in de na tuur of op politiek terrein. Veel aardiger is het om de hartewen- sen te lezen van kinderen van de Goudse basisschool „Livingsto ne". waarvan sommige nog wel te verwezenlijken zijn ook Wat zouden die kinderen het liefst willen? Dat de tandarts een keer kiespijn krijgt, schreef er een op. Dat ik een keer een tien voor mijn rekenen haal. hoopt een ander, maar een klasgenootje wil daar zelf niet te veel moeite voor hoeven doen: dat mijn vader mijn huiswerk maakt, zegt die leerling. Andere wensen: een keer Toppop presenteren, een ritje maken in de gouden koets, een week voor koning spelen, dineren bij de burgemeester, een keer dansen met John Travolta of Oli via Newton-John, een keer als politie-agent het verkeer regelen, een lied voor de televisie zingen, dat ik bionisch ben, dat onze hond Jonkies krijgt, en dat het vrede is en zal blijven over de hele wereld. De 56.000 vrouwen die sinds kort in het Amerikaanse leger precies dezelfde functies kunnen berei ken als de mannen bezorgen de legerleiding veel hoofdbrekens. Of eigenlijk niet de vrouwen, maar de vrouwen en mannen sa men. Want de (700.000) mannen zijn bepaald niet vies van hun nieuwe vrouwelijke collega's en treden de geldende voorschriften met voeten. Officieel zijn intieme relaties tussen de sexen straf baar. maar in de praktijk blijkt er weinig tegen te doen. Officieren maken afspraakjes met vrouwe lijke onderofficieren, vrouwelijke luitenants scharrelen met de he ren sergeants. Vrouwelijke char me wordt ingezet om promotie te maken en het komt nogal eens voor dat mannen in de vrouwen verblijven betrapt worden en om gekeerd. „Straffen en boetes hel pen hier niet", schrijft de Frank furter Allgemeine Zeitung in een commentaar. „Je kunt de natuur niet dwingen en de Amerikanen zullen er mee moeten leren leven". Tegen de driehonderd wensen heeft een groot reclamebureau in het reclameweekblad Adforma- tle op een rijtje gezet. Twee volle pagina's, zes kolommen lang ge vuld met mensen en dingen die volgens het bureau moeten blij ven of veranderen in dit nieuwe jaar. Blijven moeten bijvoorbeeld: de onopgebroken helft van Amster dam. de paus, houten wasknij pers, Green Peace, NCRV's Showroom, de nieuwe haring, Hongaarse violisten, fietsenma kers. verlovingsringen, imitatie- bont. defecte parkeermeters, der tig graden in de schaduw, kerken voor Marokkanen, twijfel aan on derzoek, moedermavo's, eendeli ge badpakken. The Times, dissi dente feministen, overstekend wild, energie, werk Veranderen moeten, volgens het reclamebureau nog altijd: de op gebroken helft van Amsterdam. MIEUWJAARSKAARTJI I De eerste nieuw. jaarsUaarten zijn i uitgevonden mde I middeleeuwen Toen begon het nieuwe jaar nog W>— op 25 december fla de middeleeuwen raakte het gebruik van nieuwjaarskaarten mm of meer inde verqetelhe-d maar in de 18e eeuw begonde grote triomf van de nieuwjaarskaart In W.Europa ver. ruin- 50 landen is De Ver Staten verstu. het verzen den van ren de meeste nieuw, nieuwjaarskaarten j aarsmensen ter wc. een.gemenegev«oonte md.ca2rniljard!!! planerende prinsen, kookboeken van omroepers, 'n stuk werkgele genheid. 'n stuk beleving, de Kal- verstraat, herhaling van Holland se series, gratis KLM-tickets, Bij dat ik Rij, nog altijd „te gek" zeggen, de kapper van Van Aar- denne, heren die „motten" zeg gen, discjockeytaal, Mary Hart man, Varahanen, het Theater van de Lach, Aantjesmoppen, ik. De rijtjes kunnen naar believen veranderd of aangevuld worden. Twee belangrijke verjaardagen zijn dezer dagen gevierd: van een bijzondere uitgeverij en een bij zondere aap. De laatste is Massa, een bejaarde gorilla die zijn 48ste verjaardag in de dierentuin van de Amerikaanse stad Philadel phia gevierd heeft. Hij is niet alleen de oudste gorilla ter we reld in gevangenschap, maar ver moedelijk ook de allereerste aap die ooit door een mensenkoor is toegezongen. Hij kreeg het lied „happy birthday to you" plus een grote taart, samengesteld uit zijn lleveltngshapjes. Vijf Jaar oud is de feministische uitgeverij De Bonte Was gewor den. Deze bijzondere uitgeverij is op oudejaarsavond 1973 opge richt en heeft zich sindsdien be zig gehouden met het schrijven, samenstellen en uitgeven van boeken in begrijpelijke taal over de vrouwenstrijd. Daar hebben tot nog toe al veel vrouwen aan meegewerkt, maar nu wil De Bonte Was graag dat alle vrou wen deze verjaardag meevieren. Iedere vrouw. Jong of oud, kan meedoen aan de samenstelling van een verhalenboek waarvan de titel al vaststaat: „Vrouwen tegen de verdrukking in". De ver halen moeten gaan over een ge beurtenis, waarbij het vrouwen (in hun eentje of met elkaar) ge lukt is om tegen de verdrukking in iets voor elkaar te krijgen. „BIJ voorbeeld over oudtantes", ver klaart de Jarige, „die uit het be jaardenhuis ontsnapten en hun huis wisten terug te krijgen, over moeder die het van de pastoor won, over buurvrouwen die de sociale dienst bezetten, over de goeie zet die Je zelf wel eens 's nachts in bed bedacht hebt". Voorbeelden dus, want het kan van alles zijn, echt gebeurd of verzonnen, wensdroom of werke lijkheid. uit verleden, heden of toekomst. .Als het verhaal maar laat zien dat we ook wel eens iets kunnen winnen" In dichtvorm mag ook, maar in elk geval moet het verhaal vóór 31 maart dit jaar binnen zijn bij De Bonte Was, postbus 10222, Amsterdam. Het boek zal nog voor de zomerva kan tie verschijnen. Een troost voor al wie geneigd is enge voorspellingen te gelo ven: een zwarte kat die uw weg kruist, brengt alleen maar on heil als u een muls bent. (Uit het tijdschrift De Be- Jaarden).

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 5