Uwfl000,-groeitm5jaartotfl521,06 BELEGGINGSBEWIJZENtot8S Hulpactie voor hongerende vogels Chaos in hele land Voeder niet te lang Pessimisme bij begin nieuwe jaar Man verdacht van moord bij caféruzie Beleggingsbewijzen van f1000; Beleggingsbewijzen van f5000; Conclusie: Stuur mij de folder "Beleggingsbewijzen'.' postgiro en rijkspostspaarbank ln Utrecht voor miljoen schade Eremedaille voor Simon Carmiggelt Koolmonoxyde oorzaak dood Ambtdeldenaren Voor het eerst sinds zestien jaar wintervoedering op grote schaal Green Peace krijgt prijs voor natuurbescherming Aantjes politicus van het jaar '78 Rita WOENSDAG 3 JANUARI 1979 BINNENLAND TROUW/KWARTET AMSTERDAM (ANP) De Nederlanders zijn het nieuwe Jaar weinig optimistisch be gonnen. Van hen verwacht 79 procent dat dit Jaar de prijzen zullen stijgen; 72 procent denkt dat de werkloosheid zal toene men. De belastingen gaan vol gens 73 procent van de Neder landers omhoog en 59 procent verwacht arbeidsconflicten. Ruim de helft (52 procent) ver wacht dat de economie achter uit zal gaan. Dit zijn de resulta ten van een internationaal on derzoek dat voor Nederland door het NIPO is gehouden. In totaal werd In twaalf landen een dergelijk onderzoek gehou den. Net als in Nederland wor den in de meeste andere landen ongunstige ontwikkelingen verwacht. West-Duitsland vormt een opvallende uitzon dering. Daar verwacht 43 pro cent gelijkblijvende of dalende prijzen en zestig procent meer of gelijke werkgelegenheid. In Nederland verwacht veer tien procent van de bevolking dat 1979 een vredig jaar zal worden. Volgens 47 procent wordt het nieuwe jaar een jaar van conflicten. ADVERTENTIE Van een onzer verslaggever AMSTERDAM Verdacht van de moord op de 33-jarige Erik Baank, is maandag een Amsterdammer aange houden. In zijn woning werd een pis tool aangetroffen waarmee de dode- inj lijke schoten vermoedelijk zijn ge- - lost. Zo'n hoge opbrengst krijgt u met beleggingsbewijzen van postgiro en rijkspostspaarbank. Ze zijn er van f 1000,- en f 5000,-. Over een looptijd van 3,4 of 5 jaar ontvangt u dan een vaste rente, die juist nu bijzonder hoog is. En: rente op rente. Hoe langer de looptijd die u kiest, des te hoger de rente: RENTE LOOPTIJD OPBRENGST 8% 3 jaar f 1000,-wordt f1259,71 8'/«% 4 jaar f 1000,-wordt f1373,13 8%% 5 jaar f 1000,-wordt f1521,06 RENTE LOOPTIJD OPBRENGST 8% 3 jaar f5000,-wordt f6298,56 8Vt% 4 jaar f5000,-wordt f6865,65 8%% 5 jaar f5000,-wordt f7605,30 Aan het eind van de gekozen looptijd ontvangt u uw ingelegde bedrag plus de gekweekte rente. Eerder opnemen zónder kosten kan alleen wanneer u het geld gebruikt voor de aankoop van een huis in Nederland, waarin u zelf gaat wonen. In andere gevallen wordt een korting van 5% van het gestorte bedrag in rekening gebracht Als u nu in een paar jaar veel rende ment van uw geld wilt maken, zijn beleggingsbewijzen dè oplossing voor u. U profiteert de komende jaren van de huidige hoge rente en van de rente op rente. Vraag daarom nu meteen de folder "Beleggingsbewijzen" aan: stuur de bon op, of haal de folder "Beleggingsbewijzen" op het postkantoor. U kunt dan met het aanvraagformulier thuis alles rustig regelen. U kunt ook rechtstreeks bellen met de afdeling Beleggingsbewijzen van de RPS (020) 5912173 of met 0017 (gratis), 's Avonds en in 't weekend kunt u bellen (020) 5912121. Een antwoordapparaat neemt dan uw boodschap op en wij bellen u zo spoedig mogelijk terug. Postcode en woonplaats: Stuur deze bon in een envelop zonder pitst zegel naar de Rijkspostspaarbank. Weesperzijde 190. 1097 DZ Amsterdam. Thuis bankzaken doen met postgiro en rijkspostspaarbank. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM hele land zijn dagen enige duizenden meldingen van gesprongen waterleidingen en kapotte watermeters gekomen. Al leen al ln de stad Utrecht werd het algelopen week einde voor ruim een mil joen schade aangericht in verlaten winkelpanden of huizen waarvan de bewo ners afwezig waren toen de binnenleidingen knapten. „De mensen zijn helaas vergeten de afgelopen Waterleidingen springen dat het nog zo hard kan vriezen." aldus gisteren een woordvoerder van de Vereniging van Exploitan ten van Waterleidingbedrijven in Nederland (Vewin). Dit heeft ertoe geleid dat vooral veel vrijstaande huizen en boerderijen als gevolg van de koude wind veel hinder van bevroren leidingen en meters on dervonden. Kieren afdekken De Vewin adviseert de watermeter en de hoofdkraan zoveel mogelijk af te dekken met bij voorbeeld dekens of stro. Voorts moeten ook de kieren in de nabijheid van me ter of leidingen worden afgedekt (bij voorbeeld onder de voordeur), zodat tocht tijdens de vorst wordt voorkomen. Baat dit alles niet, dan moet in elk geval 's nachts de leiding worden afgetapt door de hoofdkraan dicht te draaien en de waterkranen open te draaien. De waakvlam van de geiser kan beter uitgedraaid worden, daar deze geen enkele garantie biedt tegen het bevriezen van waterleidingen. Maar ook bij aftappen verdient het aanbeveling de meter en de hoofdkraan af te dekken omdat er altijd nog water in de meter aan wezig blijft dat kan bevriezen, al dus de Vewin. In het geval van een kapotte meter moet overigens het waterleidingbedrijf worden ge waarschuwd. Het elektriciteitsverbruik ln Ne derland lag de laatste dagen onge veer zes procent hoger dan in de zelfde periode van het vorig Jaar. Niettemin kunnen de centrales de vraag naar elektriciteit nog ge makkelijk aan. Dit zelfde geldt voor de Gasunie die ook op topca paciteit werkt. Op Schiphol was men gisteren met man en macht in de weer vooral vrachtauto's konden door de om het luchtverkeer gaande te houden. Ook de sneeuwruim machines moesten op tijd worden schoongemaakt. Vervolg van pagina 1 Het was daarmee slecht gesteld; op rijksweg 50 tussen Am- hem en Apeldoorn was gistermiddag in het geheel geen verkeer mogelijk. gladheid de heuvels in de weg niet meer op. Man op verdenking van brandstichting gepakt Verontwaardigd DEN HAAG (ANP) De Haagse poli tie heeft een 28-jarige bijrijder aange houden op verdenking van brand stichting in zijn woning aan de Lin- naeusstraat in Den Haag. Na een gas- explosie brandde vrijdagochtend de gehele woning uit. Op het moment rtlei ord tot leg mstt >or( aifoi ond a o lika g nl nglo »che orm achl n ze telb wal j. Di ierd< rpre< ma hij bl kleU Dij N krill Ie in 19 diks tse 1 rafet krit Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Amster damse auteur Simon Carmig gelt (65) is op Nieuwjaarsdag met de zilveren eremedaille van de stad Amsterdam onder scheiden. Carmiggelt kreeg de medaille omdat hij het afgelopen Jaar 65 werd en omdat hij in zijn Kron kels in het Parool al jarenlang een aparte kijk op het wel en wee van Amsterdam en zijn bewoners geeft. Tijdens de uit reiking in het Concertgebouw noemde burgemeester Polak Carmiggelt „de schrijver bij uitstek van Amsterdam en onze tijd". van de explosie was er niemand thuis. Verschillende getuigen hebben tegen over de recherche verklaard de bijrij der herkend te hebben als de man die kort voor de explosie het huis uitren de en wegreed op een bromfiets. Te genover de politie verklaarde de ver dachte niets met de brand te maken te hebben. In Eindhoven en Helmond toonde de bevolking zich er gisteren veront waardigd over dat de doorgaande we gen slecht sneeuwvrij waren ge maakt. De gemeente Eindhoven liet daarop ln een commentaar weten dat pekelzout niet meer werkzaam is als de temperatuur tot beneden de tien graden Celsius daalt en dat andere middelen het wegdek zouden aan tasten. In Rotterdam werd gisteren aange kondigd dat de taxi's een gladheids toeslag gaan berekenen. De gemeen te gaf de taxibedrijven toestemming tien procent extra te berekenen. De bedrijven hadden om een tijdelijke prijsverhoging gevraagd, omdat op de gladde wegen de kans op schade veel groter is. In Ede kreeg de districtsgeneeskun- dige dienst de toezegging dat de licht- macht helikopters ter beschikking zal stellen, als ambulances door de sneeuw niet tijdig bij ernstige onge lukken kunnen zijn. In het centrum van Ede is een terrein bij het zieken huis geschikt gemaakt als landings plaats voor helikopters. Overigens zijn de ambulances ln Ede, evenals ln andere delen van het land, uitgerust met spijkerbanden en sneeuwket tingen. Bij de veerdiensten naar en van de Waddeneilanden werd gisteren een beperking van de dienstregeling afge kondigd: er zou nog slechts bij dag licht worden gevaren. Later op de dag moesten de diensten naar Terschel ling en Vlieland helemaal worden ge staakt, omdat volgens een woord voerder van rederij Doeksen geen boot de haven van Harlingen meer uit kon. Vandaag zullen drie boten van de veerdienst tussen Ameland en Holwerd door een IJsbreker vooraf worden gegaan. Op alle Nederlandse vaarwegen is de Ijsbezetting gisteren in ernstige mate toegenomen. Een groot aantal vaar wegen Is daardoor niet meer of moe- lij k bevaarbaar geworden. Op Schiphol waren gisteren aan het eind van de middag 61 van de 212 vluchten geannuleerd. Van de 201 aankomende vluchten waren er 53 geannuleerd. De meeste avio-brug- gen waren bulten gebruik gesteld. Verwacht wordt dat de chaos op Schiphol vandaag zal voortduren. In veel gemeenten, vooral in West- Friesland, was het gisteren niet mo gelijk huisvuil op te halen. Beambten van de reinigingsdiensten moesten soms de vuilniszakken onder de sneeuw vandaan halen. Ruim acht honderd ambtenaren in dienst van de provincie Utrecht kregen gistermid dag om half vier „ijsvrij" om tijdig thuis te zijn. Ook elders ln Europa bleef de winter regeren, al ging de situatie ln zwaar getroffen gebieden als Sleeswijk-Hol- stein, ln het noorden van West-Dults- land, er iets op vooruit. Daar stond tegenover dat de koudegrens gisteren Italië bereikte, waardoor ook dat land te maken kreeg met de onge makken van sneeuw en Ijs. Op de Autostrada del sole werden sneeuw kettingen verplicht In West-Duitsland, Engeland en Frankrijk heeft de kou tot nog toe aan minstens 23 mensen het leven gekost Elf dorpen ln 81eeswijk-Hol- stein zaten gisteren nog, voor de vijf de dag, zonder elektriciteit. Er werd hard gewerkt om ook daar de stroom voorziening weer op gang te krijgen. AMBT-DELDEN (ANP) - Een uitge breid onderzoek van politie en techni sche deskundigen heeft uitgewezen dat de vier kinderen uit het Ambtdel- dense gezin Kleinsman en hun oma. mevrouw Hollink, zondag om het le ven zijn gekomen door het inademen van koolmonoxyde. Dat de boerderij van de familie Kleinsman zo veel koolmonoxyde be vatte kwam volgens de experts door een uitzonderlijke samenloop van omstandigheden. Zij hebben gecon stateerd dat de kachel van de centra le verwarming, die zich op de begane grond in de bijkeuken bevindt, in de nacht van zaterdag op zondag niet meer tot volledige ontbranding kwam. Dat was volgens de technici een gevolg van de bijzondere weers omstandigheden (sneeuwval en har de wind) waardoor de afvoer van af- valgassen niet optimaal functioneer de. afvalgassen die daardoor in de woon en slaapvertrekken terecht kwamen. door Hans Schmit DEN HAAG De aanhoudende vorst en de zware sneeuwval brengen ook steeds meer vogels ln moeilijkheden. Daarom ls gisteren, voor het eerst sinds de strenge winter van 1962/1963, een begin gemaakt met een grootscheepse hulpactie voor de in nood verkerende vogels. Na de afgelopen zestien jaar leen de watervogels hebben slechts incidenteel de helpen- dan hulp nodig, bij voorbeeld de hand te hebben gereikt, door het maken van een wak. Maar momenteel ligt het ge hele land onder de sneeuw.- Daarom hebben wij iedereen opgeroepen iets voor de vo gels te doen." s-GRAVELAND (ANP) - De Stich ting Kritisch Faunabeheer heeft be sloten de Gouden Kraai een jaar lijkse prijs voor verantwoord fauna beheer toe te kennen aan de inter nationale organisatie Green Peace. De organisatie ijvert sedert enkele jaren voor het behoud van walvissen en andere zeezoogdieren. Zij kreeg vooral bekendheid door haar acties met het schip Rainbow Warrior tegen de Jacht op walvissen. Kritisch Faunabeheer zegt in een persbericht bijzondere erkentelijk heid verschuldigd te zijn aan Green Peace, die geschiedenis maakt door haar „spectaculaire en succesvolle manier van actievoeren". De prijs zal op de komende jaarvergadering van de stichting worden uitgereikt. riep het Nationaal comité win tervoedering van vogels op nieuwjaarsdag op tot het voe deren van vogels, waarna gis teren de actie begon. Het co mité, dat ln 1955 werd opge richt en waarin onder andere Vogelbescherming. Dierenbe scherming en Natuurmonu menten samenwerken, stimu leert en coördineert de voederacties die door plaatse lijke organisaties en instellin gen, vogelwachten, plantsoe nendiensten, scholengemeen schappen, wijk- en buurtco- mités en de plaatselijke poli tie, worden uitgevoerd. Wintervoeding is alleen nood zakelijk wanneer de vogels van hun voedselbronnen zijn afgesneden. Tijdens de zachte winters van de afgelopen ja ren hoefde nauwelijks te wor den opgetreden, maar het co mité wintervoedering meent dat de situatie nu zo slecht ls, dat weer tot actie moest wor den overgegaan. Voorzitter C. J. A. Wijnaendts: „Wanneer er alleen sprake is van strenge vorst, kunnen de meeste vo gels zich nog wel redden. Al- Conditie neemt af Een lange en strenge koude- periode kan voor veel vogels funest zijn. Vogels hebben een hoge lichaamstemperatuur (ongeveer veertig graden) en zij moeten bij strenge vorst al snel hun reserves aanspreken. Hun conditie wordt daardoor minder, terwijl zij ook vat baarder voor ziektes worden. Bovendien is niet alleen het voedselaanbod in de winter kleiner, ook de tijd die zij heb ben om voedsel te zoeken, ls korter. Niet alle vogels hebben even veel voedselproblemen door de kou en de vorst. De vogels die de minste „hekel" aan de mens hebben, hebben ook de minste problemen: zij trekken steeds dichter naar de druk bewoonde gebieden en zoeken de huizen op waai' zij altijd wel iets eetbaars vinden. Gro te problemen daarentegen hebben schuwe vogels, die het gezelschap van de mens niet op prijs stellen. Het slechtst is de situatie momenteel voor de reiger en de roerdomp, terwijl ook uilen een moeilijke tijd doormaken. Zij zijn niet al leen schuw, maar zijn hoofd zakelijk aangewezen op mui zen. Deze echter leven nu ln zelf gegraven gangen onder de sneeuw waar zij veiliger dan ooit zijn. Grotere roofvogels daarentegen hebben weinig problemen; zij kunnen ge makkelijk verzwakte en uitge putte vogels vangen. Bezwaren In de strenge winter van 1962/ 1963 sloeg de voedering van de vogels bij velen aan. Vrij willigers zamelden brood in. abattoirs stonden slachtafval af, fabrikanten stelden zak ken graan en graanresten ter beschikking. Toch is niet ie dereen zo gelukkig met deze hulpacties. Met name van de zijde van ecologen bestaan bezwaren: een deel van van hen ziet het voederen als een onnatuurlijke ingreep. Er zijn immers altijd strenge winters geweest, waarin een natuurlij ke selectie van de sterksten plaatsvond. Na zo'n strenge winter herstelde de soort zich weer binnen enkele Jaren. Bo vendien worden door de win tervoedering de algemene soorten (de brutaalsten, zoals mussen, mezen en meeuwen) bevoordeeld boven de minder algemene soorten. Tenslotte kunnen via de voederplaatsen ziekten worden overgebracht. De voorstanders van de win tervoedering stellen hier te genover dat de situatie voor de vogels door menselijk in grijpen deze eeuw sterk is ver slechterd. Door de mens zijn de mogelijkheden voor de vo gels kleiner geworden. Enkele voorbeelden de voedselgebie- den zijn kleiner geworden, evenals de broedgebieden waardoor vroeger de popula tie sneller op het oude peil kon komen, er waren meer open vuilstortplaatsen waar eten kon worden gevonden en er lag veel paardemest op straten en wegen (nu ligt er pekel dat de bomen langs die wegen aantast). Bovendien heeft de wintervoedering. zo meent het comité wintervoe dering. een positief effect op de betrokkenheid van de men sen bij wat er in de natuur gebeurt. Nationaal comité wintervoe dering van vogels. Laan Co pes van Cattenburgh 73, Den Haag. Telefoon 070-638038. Bijdragen op giro 656500 Ln.v. penningmeester Winter voeding, Amersfoort. Van onze parlementsredactle DEN HAAG De voormalige CDA-fractievoorzitter Aantjes is door de parlementaire pers tot „politicus van het Jaar 1978" uitgeroepen. Hij behaal de in de door het weekblad De Tijd georganiseerde enquête, waarbij zowel positieve als ne gatieve motiveringen mochten worden gebruikt, 62 punten. Oppositieleider Den Uyl (PvdA), die deze titel de afgelo pen vijf Jaar veroverde, eindig de nu op de tweede plaats met 55 punten. Derde werd D'66- frac tie voorzitter Terlouw met 41 punten. Premier Van Agt kwam met 30 punten op de vierde plaats. De verkiezing werd voor de zesde keer ge houden. Niet alle parlementaire Journa listen hebben dit keer meege daan. Een aantal vond dat geen enkele politicus voor de titel in aanmerking kwam. In totaal noemde de pers 42 na men. De plaatsen vijf tot en met tien worden bezet door het oud-CDA-Kamerlld Boersma (23 punten), minister Albeda van sociale zaken (17), het D'66- Kamerlid mevrouw Lambers- Hacquebard (11) en de CDA- Kamerleden Lubbers. Schakel en Van Houwelingen (elk 10 punten). Wie ln eigen tuin of op eigen balkon de vogels iaat te eten wil geven, moet daarbij een aantal punten in acht nemen. Voeder niet te lang: stop ermee wanneer de vogels zelf weer hun voedsel kunnen vinden. Voeder bij voorkeur aan het begin van de dag en voor het invallen van de duisternis. Voeder op een sneeuwvrije plaats en kies die zo dat er geen katten bij kunnen komen. Een plaats kan sneeuwvrij worden gehouden door deze af te dekken met zeil. karton of plastic. Water is momenteel niet nodig, er is voldoende losse sneeuw. Zet zieke dieren niet oij de kachel, maar breng ze naar een vogelopvangcentrum. Een merel die stil in de tuin zit met uitgezette veren is niet ziek: hij voorkomt zo het verlies van lichaamswarmte. Watervogels zijn gebaat bij het maken van wakken. Jaag de vogels niet op, dat is nutteloze energieverspil ling voor de vogels. Watervogels zijn geholpen met mals en andere granen, brood met traan en vet en dierlijk en plantaardig afval Zaadetende vogels (zoals mussen, vinken, gorsen, putterszijn geholpen met bruin brood, strooizaad, pindagruis. Insektenetende vogels (zoals merels, lijsters, koperwieken) eten ook bruin brood, bessen. rotte appels en peren. Mezen zijn dol op gebran de pinda's en de vet- en zaadbolletjes zullen bij vele vogels aftrek vinden. Roofvogels en uilen zijn te helpen met muizen, doodgereden dieren en resten vlees. Rei-, gers en roerdompen zijn moeilijk te helpen: dat is meer het werk van specialisten van bijvoorbeeldvogelwerk groepen. „Naar bed? Is het nog geen straf genoeg, dat mijn bal lek is

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 3