Chaos door vorst en sneeuwval Kaars Kïesuwkado Sneeuw isoleert Gronings gezin Actie Nederlandse schippers compleet Particulier en openbaar vervoer op veel plaatsen onmogelijk ïn deze krant metJNieuwe Haagse/Nieuwe Leidse Courant Trouw Plaatselijk sneeuwbuien Schuitema was 36 dagen gegijzeld IJJSchip met negen Irian in nood Verkeerscentrale rijkspolitie overbelast Elfstedentocht komt dichterbij Nederlandse sleper ekt Grieks schip Drukke dagen voor ANWB Werkloosheid blijft constant Succes mede te danken aan weer Dat geldt ook voor lezers Trouw Bezorg Trouw een nieuwe abonnee"] Trouw 37STE JAARGANG NR 10646 - WOENSDAG 3 JANUARI 1979 HET WEER .Op slechts enkele plaatsen een sneeuwbui Vrij krachtige tot harde wind. draaiend naar noordelijke richtingen, in de loop van de avond en nacht afnemend. Minimum temperaturen van min tien tot min 18 graden, maximum temperaturen omstreeks min zeven graden. Vooruitzichten voor morgen en overmorgen: Matige tot strenge vorst met nu en dan sneeuw Advvrtentw* voor deze zaterdagse rubriek moeten uiterlijk donderdag (Ie post) m ons bezit zijn Inlichtingen tel 020-913456 1st. 794 LOSSE VERKOOPPRIJS 60 CENT De weersomstandigheden ge ven grote moeilijkheden om de krant tijdig bij u te bezorgen. Bij voorb aat onze excuses, wanneer deze editie niet op de gebruikelijke tijd in uw bezit is gekomen. De directie PAGINA 2: Wereldraad in de problemen PAGINA 4: Aziatische kunst uit eigen bezit PAGINA 7: Carter wil Iran voor westen behouden PAGINA ECONOMIE: Meer informatie op verpakking levensmiddelen PAGINA SERVICE: Karbonades, feuilleton, weeroverzicht, radio- en tv-programma's, strips Van een onzer verslaggevers EINDHOVEN De zaterdag avond vrijgelaten Philips-di- recteur Frits Schuitema heeft zijn ontvoerders in El Salvador aangeboden te bemiddelen bij de onderhandelingen over de nog in gijzeling gehouden twee Britten en een Japanner. „Ze hebben uitvoerig over mijn voorstel gepraat maar het uit eindelijk afgewezen. Het was volgens hen te gevaarlijk, niet alleen voor hen, maar ook voor mij", vertelde Frits Schuitema gisteren in Eindhoven. Over zijn ervaringen tijdens zijn gijzeling van 36 dagen leest u uitvoerig op pagina 5 ■AlpEN zee, i den redi Van onze verslaggevers AMSTERDAM Vorst en sneeuwval hebben gisteren het verkeer op de weg. op het water en in de lucht grote proble men bezorgd. Zowel het particuliere als het open baar vervoer had met ernstige moeilijkheden te kampen. In vrijwel het hele land waren de wegen zeer glad, waardoor slechts langzaam kon worden gereden. Ook het trein- en busverkeer kampte ln toene mende mate met moeilijkhe den. Op Schiphol zorgde de winter voor een chaos in het vliegverkeer. De vaarwegen veranderden geleidelijk aan in ijsbanen. BIJ de spoorwegen werd gistermiddag een chaos verwacht, maar een woord voerder liet gisteravond weten dat die was uitgebleven. Wel reden er aanzienlijk minder treinen dan onder normale omstandigheden, wat op de volle stations goed te merken was. In de treinen was het ook veel drukker, doordat nogal wat automobilisten hun toevlucht tot het openbaar ver voer hadden genomen. Bevriezing Vertragingen in het treinverkeer wa ren gisteren regel geworden. Door het slechte zicht lageh de snelheden be- langrijk lager dan gewoonlijk, terwijl ook veel wissels door bevriezing en de stuifsneeuw onklaar raakten. Niet al leen vielen veel treinen uit, maar ook werden van de intercitytrelnen stop treinen gemaakt. Tussen Amsterdam en Rotterdam re den gistermiddag nog maar twee van de zes treinen, terwijl tussen Amster dam en Den Helder nog maar een kwart van de treinen reed. De verwerking van het treinverkeer op de intercitylij nen werd gisteren bemoeilijkt, doordat 's morgens vroeg op het emplacement van het station Amersfoort een lege reizigers trein ontspoorde. Van een voor het doorgaand verkeer nogal vitaal spoor kon toen geen gebruik meer worden gemaakt. Aan het eind van de middag werd het treinverkeer tussen de stations Am- sterdam-centraal en Amsterdam-Am- stel onmogelijk. Ook tussen Amster dam en Zaandam was er gisteravond geen treinverkeer meer. Bij honderden stonden de mensen gisteren ln de kou te wachten op de stations. Van een onzer verslaggevers LEEUWARDEN Naarmate de temperatuur daalt stijgt de kans, en vooral de hoop, dat er deze winter een Elfstedentocht kan worden gehouden in Friesland. De eerste maatregelen zijn inmid dels getroffen. Zo heeft het pro vinciaal bestuur gistermorgen een vaarverbod afgekondigd voor alle Friese wateren, uitgezonderd het Prinses Margrietkanaal, het Van Harinxmakanaal, en de toe- gangswateren naar Leeuwarden en Sneek. Tevens mag er niet meer worden gestroomd. De Friese wateren zijn overigens sinds gisteren zo goed als onbe vaarbaar. Er is veel pakijs en drijfijs, hetgeen betekent dat nog niet van Ideaal schaatsijs gespro ken kan worden. De hevige sneeuwval in vooral het westelijk deel van Friesland heeft nogal nadelig gewerkt op de kwaliteit van het ijs. Desondanks houdt het Friese Elfstedentochtbestuur re gelmatig contact met provinciale waterstaat om op de hoogte te blijven van de ijstoestand op de Friese wateren. Sinds 1963 is in Friesland geen Elfstedentocht meer gereden. Begrip Bij de NS werd gisteravond geconsta teerd dat het publiek over het alge meen wel begrip had opgebracht voor de moeilijkheden waarmee het trein verkeer had te kampen. „Het publiek neemt het vrij goed", aldus een woordvoerder. Voor het wegverkeer was er gisteren bijna geen doorkomen aan. 'EN HAAG (ANP) Op de Noord- twee mijl ten noorden van Goe- 17 fee, verkeert het Noorse vrachtschip t.Ragna Viking" in nood. Het schip ^naakte zware slagzij en de beman ning wilde van boord gehaald wor- len. Vanuit Hoek van Holland is de dings boot Koningin Juliana naar het schip onderweg. Voor zover nu bekend bevinden zich negen beman ningsleden aan boord. De vijfhonderd ton metende Noorse Vrachtvaarder probeert inmiddels op ilgen kracht zijn reis voort te zetten. bemanning heeft laten weten niet 'an boord te willen. Hulp van een eepboot en van de reddlngsbood uit loek van Holland ls geweigerd. Een iellcopter van de Belgische lucht- acht is naar de basis teruggekeerd, nkele schepen zijn nog in de buurt an de Ragna Viking (eigendom van Ie Grundstad Supply Company In ltavanger) om eventueel assistentie verlenen. Het schip maakt inmid- lels minder slagzij, omdat een deel an de lading pijpen, die was gaan huiven, overboord is gezet. i CORUNA (Reuter. UPI, AP) De Üriekse tanker Andros Patria die jondag bij zware storm voor de ioordwestkust van Spanje lek sloeg, k gisteren getrokken door de zeesle- »er Typhoon van Wijsmuller uit Li fe uiden. tanker wordt ln westelijke rich- ng gesleept. Het is vooralsnog niet kiidelijk welke haven zal worden langedaan. Lissabon of Rotterdam bet uiteindelijke reisdoel van het nkschlp). Dat gold ook voor de ongeveer vier honderd passagiers van een trein die de laatste achthonderd meter van hun reis van Haarlem naar Amster- Wprhtpn dam lopend aflegden, toen de trein als gevolg van een bevroren wissel stil kwam te staan op het emplacement van het centraal station in Amster dam. Het laatste stuk van de reis werd door de meeste Inzittenden langs de spoorbaan en door de sneeuw afgelegd. Ook het vervoer per bus ondervond hinder van gladheid en sneeuw. Over al in het land deden zich grote vertra gingen voor, doordat de bussen soms maar tien kilometer per uur konden rijden. Op verschillende routes kon ln het geheel niet meer gereden worden. In Amsterdam liepen de wachttijden voor trams en bussen hoog op, terwijl ook de metro met flinke vertragingen kampte. De metrolijn Duivendrecht- Discussiërende schippers voor de Amsterdamse schlppers- beurs. Het succes van de vrachtboycot moet echter voor een belangrijk deel ook toegeschreven worden aan de slechte weersomstandigheden, waardoor er normaliter ook nauwelijks gevaren zou worden. Op de schippersbeurzen hebben zich weinig problemen voorgedaan. Op de Rotterdamse beurs, waarop de acties van de Onafhankelijke Nederlandse Schlppersvakbond (ON8), de Alge mene Schippersvereniging (A8V) en de Vereniging Toerbeurt Noord-Zuid zich concentreren, meldden zich dins dag weliswaar enkele werkwillige schippers, maar dezen werd meteen te verstaan gegeven dat ze zich beter bij de situatie konden neerleggen De Federatie van Schippersbonden. Van een onzer verslaggevers GRONINGEN Een gezin met vier kinderen van wie de jongste twee jaar is, zit sinds zaterdag volkomen afgesloten van de buitenwereld op het Groningse plat teland. De sneeuw is de oorzaak. De weg, waar ze aan wonen, is over een afstand van bijna twee kilometer bedekt door een hoog sneeuwduln. Tot overmaat van ramp is ook de waterleiding nog kapot gevroren. Het waterlei dingbedrijf kon de woning ech ter niet bereiken. Het gezin moet zich nu behelpen met een klein waterstraaltje uit een aftap- kraan. Het enige contact dat de familie met de buitenwereld heeft, ls via de telefoon. Er ls genoeg eten in huls. De familie is echter niet aangeslo ten op de gasleiding en kan nog vier dagen koken en stoken op gasflessen. Mevrouw Van der Vecht had op grond van telefonische Informa tie verwacht dat de gemeente gisteren drie dagen nadat de familie werd Ingesloten wel aan de slag zou gaan. Gistermid dag was er echter nog niets gebeurd. Volgens de Heer J. Tuin. ad junct-directeur gemeentewerken van Winschoten, is in de streek waar de familie woont, wel ge probeerd om sneeuw te ruimen. De gewone sneeuwruimers ble ven echter steken. „We zullen er met zwaarder materiaal tegen aan moeten. Dat gaat vandaag gebeuren. Ik wist overigens niet dat er een heel gezin afgesloten zat van de buitenwereld," aldus de heer Tuin. DEN HAAG (ANP) De ANWB heeft gedurende de afgelopen feestdagen (kerst en oud en nieuw) ln totaal 111 patiënten uit het buitenland terugge haald naar Nederland. Het merendeel daarvan zat in Oostenrijk en Zwitser land en was slachtoffer van ski-onge vallen. aldus een woordvoerder van de ANWB In dezelfde periode zijn 150 bescha digde auto's uit het buitenland ge haald, waarvan de meeste in West- Duitsland. Het aantal teruggehaalde onbeschadigde auto's was 50, waar van zes die ln Denemarken waren Ingesneeuwd. De aantallen zijn Iets groter dan in dezelfde periode van 1977. Van onze soc.-econ. redactie DEN HAAG De werkloosheid ls ln december vrijwel onveranderd geble ven. Het aantal werklozen steeg met 11.000 naar bijna 220.000. Maar die stijging was nog 100 minder dan op grond van het winterseizoen kon wor den verwacht. Voor seizoen gecorri geerd is de werkloosheid nu ruim 209.000. De stijging van de vraag naar perso neel zette ln december flink door. Het aantal vacatures dat bij de arbeids bureaus staat opgegeven, daalde met ruim 5000 naar iets meer dan 60.000. Gecorrigeerd voor seizoen was er een stijging met bijna 3000 naar bijna 71.000 vacatures. Het vacaturecijfer is aan het eind van het Jaar niet meer zo hoog geweest sinds eind 1973. Me dio 1974 was dit cijfer nog wat hoger dan nu, maar sindsdien is het steeds lager geweest. De werkloosheid is nu nauwelijks groter dan een jaar gele den. Het verloop van de werkloosheid heeft in 1978 vrijwel steeds hetzelfde beeld te zien gegeven als ln 1977. Ons commentaar staat op pag 5. BERGSCHENHOEK In Be- rgschenhoek ls het parochiehuis/so ciëteit De Hoef door onbekende oor zaak afgebrand. De politie schat dat het vuur voor enkele tonnen schade heeft aangericht. Holendrecht was gistermorgen zelfs enkele uren bulten gebruik. BIJ de verkeerscentrale van de rijks politie was het gisteren bijzonder druk: veel weggebruikers wilden zich op de hoogte stellen van de toestand op de wegen. Vervolg op pagina 3 Van een onzer verslaggeefsters ROTTERDAM De stakingsactie van de Nederlandse schip pers is compleet. Sinds gisteren ligt de vaart op België eri Frankrijk stil. Ook het vervoer op de binnenlandse vaarwegen ligt plat terwijl bovendien een vrachtboycot van kracht is voor de vaart vanuit België en Frankrijk op Nederland. Volgens de schippersbonden verloopt de actie tot nu toe naar wens. die zich uitgesproken heeft tégen de stakingsactie, ls van mening dat er duidelijk sprake ls van intimidatie. Bestuurslid P. F Urmetzer: ..Een aantal van onze leden heeft te horen gekregen dat ze ln het belang van hun gezondheid er goed aan deden niet te proberen vracht aan te nemen Dat kun Je toch niet anders dan een regel recht dreigement noemen?" Niet alleen schippers, maar ook be vrachters dat zijn de mensen die op de beurs de belangen behartigen van de „klanten" van de schippers ofte wel de verladers werden op de Rotterdamse beurs geconfronteerd met wat zij ervoeren als drelgemen- ten. Vervolg op pagina 5 Onze man ln Teheran zit elke avond zijn verhaal te maken bij een kaarsje. Niet voor de sfeer, maar omdat de stroom uitvalt. Kortom, binnenlands on gerief is niet het enige ongerief. Mensen die voor Trouw schrijven, zien de dingen een beetje ln pers pectief. 6 sprook jes op I LP A) Verteld door ion v.in Duinhoven, ko van Dijk. 1 ietiy Blok en Ina van Faavwn Lederen halstasje (C) Sierlijke eenvoud en pr.iktiM.lt bovendien Echt naturel leder mei gev luchten koordje Lektuurhanger(B) Keiling mei armband (Dl Nooil meer roeken naar de kmnt ol iv-gids Dekor.iiicl juie Ickluurh ii De nieuwe modetrend ketting en arm handje van keramiek. Maak iemand abonnee op Trouw, het ochtendblad met een ovei- tuigjng Uit erkentelijkheid ontvangt u écn van deze kadoos naar keuze Naam nieuwe abonnee. Adres nieuwe abonnee Plaats en postcode: Giro: Uw naam: Uw adres: Plaats en postcode:. Tel De nieuwe abonnee ontvangt de eerste twee weken alle nummers vap.Trouw gratis. Daarna gaal het kwartaalabonnement automatisch in. me*, als welkomst-voordeel f7.- korting Kado naar keuze: DA. B. DC. D. iaankruisen a u.b.) Bon in open envelop zonder postzegel zenden aan Trouw. Antwoord- nummer 2792.'000 PA. Amsterdam Of bel 020-659388 (uitsluitend voor opgaven). Voor bezorg- informatie 020-913456.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 1