Isiaast bezuinigen ook investeren in mensen met sociale uitkering UKUNT ZE NU KOPEN. PBNAG iS BON STAATSLOTEN? Dr. Bart Ie Blanc in proefschrift: Speel mee in de Staatsloterij. Elke maand 30 miljoen aan prijzen. dDlie-miljonaire ?)lga Deterding verleden Jongelui overgieten bejaarde vrouw met salpeterzuur Man lag maand dood in woning „..Ik dacht düèje twee advocaatjes met shgpoorn besteld had.' INSTITUUT SCH0EVERS DINSDAG 2 JANUARI 1979 TROUW/KWARTET ADVERTENTIE Joor Johan van Workum Er moet niet alleen maar be zuinigd worden op de uitga ven voor sociale voorzienin gen. Er zou juist voor een paai miljard gulden extra moeten worden „geïnvesteerd" in mensen met een sociale uitke ring. Het spreekwoord „rust -oest" geldt ook voor mensen. De stilstaande handen van werklozen en gedeeltelijk ar beidsongeschikten betekenen laarlijks voor honderden mil joenen gulden vernietiging van „menselijk kapitaal". 5eze conclusie vloeit voort uit het woefschrift „Op weg naar een econo- nische theorie van de sociale zeker- ïeid" (inmiddels uitgegeven bij Klu- ver), waarop dr Beurt le Blanc vorige veek is gepromoveerd bij prof Hal- >erstadt in Leiden. Le Blanc werkt op iet ministerie van algemene zaken an premier Van Agt, als „raadadvi- eur" voor sociaal beleid en als ilaatsvervangend secretaris van de ninisterraad. Hij heeft al vaker arti- :elen over sociale uitkeringen gepu- iliceerd, onder meer in PvdA-tijd- chriften. Le Blanc was ook lid van de .commissie Lamers", een werkgroep an ambtenaren die voor het kabinet- Jen Uyl en daarna voor het kabinetr Van Agt rapporten maakte van mo pelij ke bezuinigingen op de uitgaven- proei van de sociale voorzieningen. 2r zijn de laatste jaren heel wat stu- lies gemaakt en artikelen geschreven iver de sociale uitkeringen. Le Blanc ïeeft wat lijn gebracht in al die infor- natie, en een aanzet gemaakt om al lie gegevens in éón theorie onder te irengen. Daarbij heeft hij ook zelf. an de hand van al bekend feltenma- eriaal, wat berekeningen uitgevoerd. ïen van de invalshoeken van Le liane was de economische „theorie ver menselijk kapitaal." Werkloos- eid betekent een enorme verspilling. Iet niet benutten van de paar hon- erd duizend arbeidskrachten komt aarlijks neer op miljarden gulden erlies aan inkomen uit arbeid. Le liane becijfert dit verlies in 1975 op "ina vier miljard gulden. Dat is de te inkomstenderving voor de sa- tnleving als geheel. iar het verlies is nog groter. De lenleving heeft een „kapitaal" ge- vesteerd in deze niet benutte ar- idskrachten: onderwijs, opleiding, y ederfd inkomen tijdens de „investe- ingsperiode" (wie studeert veroor- aakt niet alleen kosten, maar zou lovendien geld opgebracht hebben Is hij al zou hebben gewerkt), erva- ng en bekwaamheden, en de zorg oor gezondheid. Al dit geïnvesteerde menselijk kapitaal" blijft onge- ruikt. Het is zelfs nog erger, want et als machines gaat ook het „men- elijk kapitaal" roesten als het niet ordt gebruikt: langdurig werklozen aken uit het dagelijkse arbeidsritme, outine verdwijnt, ze blijven niet bij 3 hun vak en him bekwaamheden I aken „verouderd". Het is een bekend egeven dat de kans om weer aan de lag te komen, nog groot is als je pas rerkloos bent, maar erg klein wordt ls je een half jaar of langer „uitge- chakeld" bent. Iron van groei Werkloosheid betekent dus kapi- aals-vemietiging, ofwel „des-inves- sring" van het menselijk kapitaal. >at is een slechte zaak om allerlei sdenen. Een van die redenen is dat. olgens een aantal deskundigen, de conomische groei van de afgelopen ecennia voor een deel verklaard ïoet worden door de zelfstandige tuwende kracht van de steeds maar 'oorgaande investeringen in mense- jk kapitaal. Of anders gezegd: het leeds verbeterende peil van onder ons. opleiding, gezondheidszorg is en zelfstandige bron geweest voor conomische groei. Door vernietiging an menselijk kapitaal door stijging an het aantal langdurig werklozen irliest deze bron van economische roei aan betekenis. En minder groei etekent gemakkelijk weer nóg meer erklozen. Het draagt dus bij aan een eerwaartse spiraal. art le Blanc wil deze ontwikkeling luiten door iets te doen aan de groei an het aantal mensen dat op een bciale uitkering aangewezen raakt, liertoe kunnen onder meer nieuwe vesteringen in menselijk kapitaal orden bevorderd," schrijft hij in zijn roefschrift. Concreet betekent dat extra uitgaven voor om-, her- en bij scholing, voor revalidatie van zieken en arbeidsongeschikten, voor verbe tering van levensomstandigheden, voor humanisering van arbeidsplaat sen en verbetering van andere zaken die nu de uittreding van mensen uit het arbeidsproces bevorderen. „Je kunt inderdaad zeggen dat net als bij elke investering, de kost voor de baat uit gaat," zegt dr Le Blanc in een gesprek over zijn proefschrift. „We zijn een slecht soort kruideniers in zoverre we deze investeringen tot nu toe niet hebben durven doen." Le Blanc heeft een rekensom gemaakt om te zien welk bedrag ruwweg voor deze nieuwe investeringen in mense lijk kapitaal uitgetrokken zou kun nen worden. Hij berekende voor 1975 dat de toen officieel geregistreerde werklozen sa men in dat Jaar bijna vier miljard gulden zouden hebben verdiend als ze hadden gewerkt. In plaats daarvan ontvingen zij voor 3,1 miljard gulden aan sociale uitkeringen (WW, WWV, RWW). Het verschil 900 miljoen noemt Le Blanc „het inkomensverlies in maatschappelijke zin." Dit ver schil kan volgens Le Blanc econo misch verantwoord worden opgevuld met extra Investeringen in het men selijk kapitaal. Op dezelfde wijze be cijferde Le Blanc dit verschil voor het jaar 1973 op 1,4 miljard gulden. (Er kunnen dus nog behoorlijke verschil len in de uitkomst zitten van Jaar op jaar. Het verschil tussen gederfde ar beidsinkomsten en ontvangen uitke ringen was in 1975 waarschijnlijk daarom kleiner dan in 1973, omdat er in 1975 veel werklozen waren die nog kort zonder werk zaten en dus nog een hoge WW-uitkering 80 procent van het laatstverdiende loon ont vingen). Reserves fondsen Tot maximaal deze bedragen kunnen dus nieuwe investeringen in maat schappelijk kapitaal worden verricht. Maar daarmee heb je het geld nog niet op tafel. De overheid zal, in elk geval komend jaar, al zoveel geld moeten lenen of scheppen, dat het financieringstekort een bron van nieuwe inflatie zou kunnen worden. Le Blanc geeft in zijn proefschrift niet aan waar het geld dan wel van daan moet komen. Maar hij heeft er wel een idee over. Hij denkt aan de reserves in de sociale fondsen die de sociale uitkeringen betalen, met name het Werkloosheidsfonds en de Arbeidsongeschiktheidsfondsen. Die fondsen hebben reserves als buffer om schommelingen in inkomsten en uitgaven op te vangen. De reserves van de genoemde fondsen bedragen thans zo'n kleine vier miljard gulden. Het financieren van nieuwe investe ringen in maatschappelijk kapitaal via deze fondsen is verantwoord, als maar het resultaat is dat door die investeringen in de naaste toekomst het aantal mensen met een uitkering afneemt. De investeringen verdienen zichzelf dan terug, zoals de bedoeling is van elke investering. De uiteenzetting over de theorie van het menselijk kapitaal is overigens slechts een onderdeel uit het proef schrift van Le Blanc. Hij onderzocht ook in hoeverre de sociale voorzienin gen bijdragen aan herverdeling van inkomens. De solidariteit is een be langrijk beginsel bij de sociale voor zieningen, en in de politiek is er een neiging te bespeuren die solidariteit nog wat te versterken. Deze solidari teit werkt in twee opzichten. De wer kende mensen (de actieven) betalen sociale premies en belastingen om ook de niet-werkenden een inkomen te laten ontvangen. En ten tweede is er solidariteit van hogere inkomens met lagere. Solidariteit Bij zijn rekenwerk kwam dr Le Blanc tot de ontdekking dat die laatste soli dariteit hogere inkomens met lage re lang niet zo omvangrijk is als meestal wordt gedacht. Le Blanc heeft per inkomensgroep bekeken welk bedrag aan sociale premies de groep betaalde, en welk bedrag aan sociale uitkeringen er werd terug ont vangen. Daarbij bleek dat de laagste groepen inderdaad duidelijk als groep meer terugkrijgen dan ze aan premies hebben betaald. En de hoge re inkomens betalen als groep iets meer niet zo veel overigens dan ze terugkrijgen. Meest opvallend is dat de hoogste inkomensgroep echter weer meer ontving 1248 gulden in 1975, ofwel netto twee procent van oen höul lob Verkoopadressen in de Gouden Gids. Per giro spelen kan ook. Bel voor informatie: 070-653955. Netto voordeel/nadeel van betaalde sociale premies en ontvangen sociale uitkeringen per inkomensgroep (in decielen) in 1975. Inkomen PremiesCfr) Uitkeringen Voor/nadeel In guldens 4300 -32 122 90 3870 6800 -28 110 82 5576 9500 -24 67 43 4085 14.300 -20 34 14 2002 18.000 -18 23 5 900 22.000 -17 15 -2 25.000 -17 14 -3 -753 29.400 -16 12 -4 -1176 38.100 -15 8 -7 -2667 62.400 -9 11 2 1248 e DNDEN (AP) De 48-Jarlge Zwlt- rse miljonaire Olga Deterding is op n oudejaarspartijtje in Londen otseling overleden. Olga Deterding as de dochter van de oprichter van gi? koninklijke Nederlandse Shell, 5 enri Deterding. Zij erfde op tienjari- h leeftijd ongeveer 65 miljoen dollar. v oewel zij nimmer in het huwelijk h aci- kregen haar stormachtige ver- s Dudingen met de Britse televisie- r erren Alan Whicker en Jonathan outh veel publiciteit. In de jaren Ji Jftlg werkte zij vier jaar als ver- 5< leegster in de kliniek van dr. Albert X chweitzer in Afrika. Sindsdien oonde zij iri Londen, waar zij actief K as in het Britse sociale leven fkele maanden geleden kondigde aan dat zij eventueel het Londense nfThlirt Thp Timps zou konen VLI8SINOEN (ANP) Een 65 jarige vrouw uit Serooskerke (Walcheren) is zaterdagavond ernstig gewond ge raakt, toen zij door twee jongelui met salpeterzuur werd overgoten. De poli tie zoekt nog naar de daders. De jongelui hielden de vrouw, die rond acht uur een paar kaarten had gepost, aan en eisten vervolgens geld van haar Toen ze daarop zei dat ze geen geld had, werd ze met salpeter zuur overgoten. De vrouw slaagde er nog in op eigen kracht thuis te ko men. Ze liep ernstige brandwonden op aan hals. nek. borst, armen en VlOTIPp hun inkomen dan er betaald werd. Le Blanc denkt dat dit laatste onder meer komt door de meervoudige kin derbijslagen voor studerende kinde ren van rijkere ouders. Studenten met minder verdienende ouders krij gen vaker een studiebeurs, waardoor hun ouders geen of minder recht heb ben op kinderbijslag. Bijgaande tabel laat dit zien. Het gaat om 1975 en om huishoudens en verdienende personen van 18 jaar en ouder. Het modale loon bedroeg in dat jaar rond 22.000 gulden bruto, en het minimumloon voor volwassenen 16.750 gulden. Ruim de helft van de Bart Ie Blanc mensen verdient minder dan het mo dale loon. Le Blanc heeft alle inko menstrekkers verdeeld in tien gelijke groepen. Elke groep „deciel" ge noemd omvat dus tien procent van alle inkomenstrekkers. In de eerste regel van de tabel staat als inkomen het gemiddelde inkomen per groep. De tweede regel geeft de betaalde sociale premies, in procenten van het inkomen vermeld in de eerste regel. De derde regel geeft de ontvangen sociale uitkeringen, eveneens in pro centen van het inkomen. De vierde regel geeft het verschil tussen dé tweede en derde regel, dus het ver schil tussen betaalde premies en ont vangen uitkeringen. De vijfde regel geeft hetzelfde als de vierde, maar nu in netto guldens in plaats van pro centen. Premiegrenzen afschaffen De laagste inkomens houden dus aan de sociale verzekeringen samen ge middeld 90 procent over in procenten van hun inkomen. De modale man legt er twee procent op toe. Le Blanc heeft een zelfde soort sommetje ook uitgevoerd voor Groot-Brittannië, eveneens voor het Jaar 1975. Daaruit bleek dat in Groot-Brittannië de soci ale zekerheid veel sterker nivellerend werkt dan bij ons. De laagste inko mensgroep profiteerde netto voor 99 procent van het inkomen, terwijl de twee hoogste inkomensgroepen voor 18 respectievelijk 25 procent erbij in schieten. Le Blanc geeft in zijn proefschrift ook aan hoe in Nederland de bijdrage van de sociale zekerheid aan de herverde ling van inkomens kan worden ver groot. Men zou dan de premiegrenzen moeten afschaffen. Dit Jaar bijvoor beeld hoef Je over maximaal 41.750 gulden de twaalf procent premie AOW/AWW te betalen. Wie meer ver dient, betaalt over dat meerdere dus nu geen premie meer. Zo heeft elke sociale premie zijn inkomensgrens. Door die af te schaffen, zou de tabel er heel anders uit komen te zien, en meer gaan lijken op de Britse. GRONINGEN (ANP) Een 56-jarige man heeft ongeveer een maand dood gelegen in zijn flat in Groningen. Om wonenden, die verontrust waren om dat al enkele weken niets van hem was vernomen, waarschuwden de po litie. Deze kwam het huis binnen door een ruit te breken en trof het lichaam van de man aan op de grond in de woonkamer. Uit het onderzoek bleek dat de man vermoedelijk aan inwendige bloedin gen is overleden. Hij woonde alleen. Ga nü een taal leren! Een „aardig mondje over de grens" spreken is nooit weg. Al was het alleen maar om dit soort onaangename verrassingen te voorkomen. Maar of u het nu voor uw vakantie of voor uw beroep nodig hebt, het blijkt de laatste jaren steeds meer nood zakelijk een vreemde taal goed te spreken en te verstaan. Bij PBNA zijn hiervoor heel wat mogelijk heden - heel snel, als moet Waarom PBNA? PBNA, Arnhem is één van de grootste erkende onderwijs instituten in Nederland. Met een jarenlange ervaring in vele sec toren en vele vormen van onder wijs. Vooral aan de talenkant zijn er uitstekende mogelijkheden: je kunt er schriftelijk, maar ook mondeling studeren. Je kunt er zelfs een taal leren via een zelf studiepakket. Kortom: er is voor iedereen, op elk niveau een passende methode. En als u dat wilt krijgt u van PBNA bovendien een gratis (en vrijblijvend) studie advies. Mogelijkheid 1: leer een taal schriftelijk. Een schriftelijke studie volgen betekent rustig thuis studeren. U begint wanneer u wilt, en u be paalt zelf uw eigen tempo. PBNA zorgt voor een bekwame begeleiding door uw eigen cor rector en - desgewenst - voor aanvullend mondeling onderwijs. Tijdens de cursus kunt u altijd schriftelijk (of telefonisch) contact met de studieleiding zoeken. PBNA heeft een groot aanbod in schriftelijke talen cursussen: voor beginners, voor gevorderden en zelfs voor akten LO en MO! Mogelijkheid 2: leer een taal mondeling. Een mondelinge talencursus heeft natuurlijk ook z'n voor delen: een vaste avond in de week (in groepsverband), contact met andere cursisten, deskundige, persoonlijke begeleiding van een leraar, praktische training in lees- en spreekvaardigheid enz. Nu start de cursus Cambridge Engels - studieduur: 9 maanden - die opleidt voor het First Certifi cate of the University of Cambridge. Een écht Engels diploma dus! Een vooropleiding van tenminste MAVO-niveau is hier gewenst Conversatie cursussen Engels, Frans en Spaans voor beginners starten september/oktober 1979. Mogelijkheid 3: leer een taal via een zelf studiepakket Bij PBNA kunt u ook een taal leren via cassettes of grammo foonplaten. Het is een doel bewuste training in praktisch taalgebruik: uw spreekvaardig heid verbeteren en ophalen. Het studietijdstip en de duur kunt u zelf bepalen; u studeert rustig thuis, alleen of met uw huis genoten - één maand lang iedere dag een uurtje is al voldoende. U kunt kiezen uit Engels, Frans, Duits, Italiaans of Spaans. Een speciale vooropleiding is niet noodzakelijk, want al deze cur sussen zijn voor beginners. Als u de bon invult en opstuurt krijgt u een prachtig uitgevoerde map met 3 of 4 geïllustreerde oefenboekjes, een overzichtelijke woordenlijst en natuurlijk de cassettes of elpees. De cursussen zijn bovendien zeer scherp ge prijsd! Voor gevorderden (op leiding minimaal MAVO) is er nog het zelfstudiepakket „Speak Englisch better". Voor al deze cursussen geldt dat - als de cursus u niet bevalt - u niets hoeft te betalen indien u het studiepakket binnen 10 dagen aan PBNA re tourneert. Stuur mij uitgebreide informatie over: o Duits voor beginners en gevorderden o Frans voor gevorderden o Cambridge Engels o docentenopleiding Nederlands MO o docentenopleiding Engels LO en MO o Grieks en Latijn schriftelijke cursussen o praktisch Frans o praktisch Duits o praktisch Engels o praktisch Nederlands o Engels voor beginners en gevorderden mondelinge cursussen o Cambridge Engels Ik heb interesse voor conversatiecursus Engels o conversatiecursus Frans o conversatiecursus Spaans, die in september/oktober 1979 van start gaan. Stuur mij te zijner tijd de nodige informatie toe. (hokje van uw keuze aankruisen) Ik bestel de cursus Leer een Taal o Engels o Frans o Spaans o Italiaans op cassettes a f 221,- o Duits o Spaans o Italiaans op elpees f 171,-, o „Speak English better" a f 349,- op voorwaarde dat - indien de cursus mij niet bevalt - ik de door mij gekozen cursus binnen tien dagen aan PBNA kan retourneren zonder kosten mijnerzijds. (hokje van uw keuze aankruisen) Naam: Straat: Code/Plaats: Opsturen in open envelop (zonder postzegel) aan PBNA, ^^\ntwoordnummer 457,6800 WC Arnhem. NIEUWE CURSUSSEN AANVANG JANUARI TYPEN Dag- en avondcursussen STENO Nederlands-Frans-Duits en Engels TALEN Nederlands-Frans-Duits- Engels-Spaansen Italiaans Cursussen voor beginners, gevorderden-sproek- vaardigheid en bedrijfscorrespondentie BOEKHOUDEN MIDDENSTANDS- OPLEIDING ALGMENE ONTWIKKELING KANTOOR ASSISTENTIE) Prospectus op aanvraag ROTTERDAM Mathenesserlaan 145 tel 364920-366854 Randweg 16-18 tel 190519 VLAARDINGEN Verpl Chasséplem 4 tel 344991 Instituten zijn ook gevestigd te Amsterdam Arnhem 's-Gravenhage Hilversum Nijmegen Rijswijk Tilburg Utrecht KENNISGEVING Herziening bestemmings plan-Valkenburgerstraat e.o. De Burgemeester van Amsterdam, Gelet op art. 31 van de Wet op de Ruimtelijke Or dening: Brengt ter openbare kennis: dat tegen de beschikking van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland van 5 september 1978, no. 6. waarbij goedkeuring is gehecht aan het bij be sluit van de Gemeente raad van 28 september 1977, no. 947, vastgestelde herziening van de voor schriften en bijzondere bepalingen van het be stemmingsplan-Valken burgerstraat en omge ving. binnen de daarvoor vastgestelde wettelijke termijn geen beroepen zijn ingesteld bij de Kroon; dat de beslissing van Ge deputeerde Staten voor noemd derhalve onher roepelijk is geworden en mitsdien de herziening rechtskracht heeft ver kregen; dat meergenoemde her ziening ter inzage ligt ter Gemeentesecretarie van Amsterdam, afdeling Ruimtelijke Ordening, Grondbedrijf en Openba re Werken, kamer 142, en in het Expositie- en Infor matiecentrum van de sec tor Stadsontwikkeling van de Dienst der Publie ke Werken, Keizersgracht 440, dat is geopend van dinsdag- tot en met vrij dagmiddag van 12.30 uur tot 16.30 Uur en op de don derdagavonden van 18.00 uur tot 21.00 uur. Amsterdam, 2 januari 1979 De Burgemeester voor noemd, W. Polak

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 9