Premier Iran treedt af Oudejaarsdag was koudste sinds 1890 Kïesuwkado Ongeduld leger neemt toe Wgwensenuhet allerbeste voor 1979 co ■TV Vijf mensen komen om door defecte verwarming Plaatselijk sneeuw Trouw met Nieuwe Haagse/Nieuwe Leidse Courant In deze krant Kleine Krant Stellingwerf maakt zich los van Friesland Jakarta meldt dood leider van Fretilin Olietanker in nood: dertig doden Op een na oudste Nederlander dood Gelukkig nieuwjaar Voor hen, voor u en voor ons Bezong Thraw een nieuwe abonnee 37STE JAARGANG NR 10645 - DINSDAG 2 JANUARI 197v HET WEER Voornamelijk in de kuststreken plaatselijk een sneeuwbui Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. Maximumtemperaturen ongeveer min vijf graden. Morgen en overmorgen: overwegend matige vorst en later kans op sneeuw. Morgen zon op: 8.48. onder: 16.41. Maan op. 11.27. onder: 23.08. Deze krant laat zich vierweken lang op proeflezen. 24 nummers voor f7,50. Bel: 020-65 93 88. LOSSE VERKOOPPRIJS 60 CENT PAGINA 2: De boeren en ds Bouma PAGINA 3: Post in de rode cijfers PAGINA 4: Dirk Nijland en zijn zéér Hollands realisme PAGINA 5: Pragmatisme toverwoord in Angola PAGINA 8: PAGINA 9: 'Investeren in mensen met sociale uitkering' PAGINA 7: Eric Schneider: toneelspelen wordt onderschat PAGINA 11: Schaatsploeg: achterstand ingehaald door JAMES DORSEY TEHERAN Nog voor de formatie van een burgerregering in Iran is de militaire regering van generaal Gholam Reza Azhari afgetreden. Met de aanvaarding van het ontslag van Azhari heeft de sjah te kennen gegeven dat hij rekent op een succesvolle afloop van de pogingen van Schahpoer Bakhtlar om een burgerregering te vormen. Het aftreden van Azhari vormt een van de aanwijzingen voor het toenemende ongeduld binnen de gelederen van de Iraanse strijdkrachten. Generaal Azhari werd op 6 november door de sjah tot premier benoemd. Zijn kabinet zou tijdelijk aan de macht blijven totdat er ln Iran een burgerkabinet was gevormd. Op ver zoek van de sjah heeft Azhari giste- ren toegezegd als demissionair pre mier aan de macht te blijven totdat Schahpoer Balthtiar een kabinet aan het Iraanse parlement en de sjah voorgesteld heeft. Bakhtlar werd dit weekeinde door het Nationale Front, de grootste poliUeke beweging tn Iran, geroyeerd omdat hij bereid was een regering te vormen onder het gezag van de sjah. In kringen van de sjah verluidt dat Azhari ls afgetreden onder druk van sommigen van zijn kabinetsleden en omdat hij ziek ls. HIJ heeft onlangs een hartinfarct gehad. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Evenals andere Europese landen is Nederland onder barre weersom standigheden het nieuwe Jaar Ingegaan. Ijs, sneeuw en vorst kenmerkten de jaarwisse ling. Vijftien jaar geleden, toen dat ook het geval was, volgden nog enkele strenge maan den. Of dat nu ook het geval zal zijn, kan volgens het KNMI ln De Bilt niet worden voorspeld. Ook bij de overgang van 1962 naar 1963 viel er sneeuw, raasde er een harde noordoosten wind en daalde de temperatuur tot min tien graden. In de strenge winter van 1962/1963 werd een laagste temperatuur van ruim acht tien graden onder nul gemeten. In 1956 was het met 22 graden onder nul in februari nog kouder. Volgens onze weerkundige medewerker mo gen de weersomstandigheden uitzonderlijk worden genoemd, maar valt op grond daar van niet direct een strenge winter te voor spellen. De temperatuur op oudejaarsdag was slechts vergelijkbaar met die ln de be ruchte winter van 1890. Pagina 3: verkeer onder vond veel ongerief AMBT-DELDEN (ANP) Een defecte centrale verwarmings installatie is er hoogstwaarschijnlijk de oorzaak van, dat ïondag in de Ambtdeldense buurtschap Bentelo vijf mensen Dm het leven zijn gekomen. De slachtoffers zijn vier kinderen uit het landbouwersgezin Kleinsman en hun oma. 'In de nacht van zaterdag op zondag had de heer Kleinsman de hulp inge roepen van een huisarts omdat een 'van zijn dochters zich misselijk voel de. De arts gaf haar een injectie en kwam zondagmiddag terug om te kij ken hoe het meisje het maakte. Op dat moment bleken ook andere leden van het gezin ziek te zijn. Ze kregen het advies het bed te houden. Voor dat de arts wegging zette hij. volgens de politie, de thermostaat van de verwarming lager, omdat hij het zo warm vond. Versuft In de loop van de zondagmiddag trof fen vriendinnen van Kleinsmans dochters in een slaapkamer op de benedenverdieping het levenloze li chaam aan van de 77-jarige mevr. Holllnk. De heer Kleinsman zat ver suft aan een tafel en ook een van zijn dochters was nog bij bewustzijn. De meisjes waarschuwden de politie, die op de bovenverdieping de ontziel de lichamen van de kinderen Louis (19). Henk (21). René (14) en Sandra (13) aantrof. Hun moeder en een an dere zoon werden bewusteloos eevon- den. Deze zoon, de heer Kleinsman en een dochter van 15 jaar maken het redelijk. De toestand van mevr. Kleinsman is zorgwekkend Het onderzoek van de politie en tech nische specialisten richt zich vooral op het functioneren van de centrale verwarming. Men acht het niet uitge sloten dat de ventilatie van de boer derij onvoldoende ls geweest. Gasleiding liep jaar onbeschermd achter open haard MEERSSEN (ANP) Bewo ners van negen woningen aan het Weerterbroekplantsoen in het Limburgse Meerssen heb ben ruim een jaar geleefd met een aardgasleiding vlak achter hun open haard Uit een toeval lig onderzoek bleek dat de lei ding onbeschermd enkele cen timeters achter de haard langs loopt De constructiefout zal op kos ten van aannemer en verkoper ongedaan gemaakt worden. De gemeente heeft de bewoners gevraagd vooralsnog hun open haard niet te gebruiken. De ne gen woningen behoren tot een groep van vijftien. In de andere zes was de fout niet gemaakt. Woordvoerders van de sjah hopen dat Bakhtlar misschien al morgen zijn kabinet bekend zal kunnen maken. In een vraaggesprek met het Iraanse persbureau Parsnews stelde Bakhtiar dat de sjah op al zijn voorwaarden voor de vorming van een nieuwe bur gerregering was ingegaan. Tot deze voorwaarden zou behoren dat de sjah tijdelijk naar het buitenland ver trekt. Ondanks de aanhoudende ge ruchten over het op handen zijnde vertrek van de sjah ontkende de Iraanse monarch gisteren tegenover verslaggevers in alle toonaarden dat hij van plan is het land te verlaten. Gisteren was het de eerste keer ln twee maanden dat de sjah in het openbaar verscheen. Wel zei de sjah naar het buitenland te willen reizen „zodra de situatie dat toestaat". In kringen van de sjah stelt men dat dit betekent zodra recht en orde ln Iran zijn hersteld. Intussen blijft de situatie in Iran ge spannen. Het vliegveld van Teheran is door militairen bezet. Verkeerslei ders op het vliegveld zijn in staking gegaan. Zij hebben laten weten de Amerikaanse luchtvaartmaatschap pij Pan Am en de Israëlische lucht vaartmaatschappij El Al te zullen boycotten. Niettemin landde gisteren een El Al-vliegtuig op het vliegveld van Teheran en wordt er vandaag weer een vlucht verwacht. Pan Ame rican heeft zijn vluchten afgezegd. Verschillende andere luchtvaart maatschappijen wijken naar omrin gende landen uit Binnen twee dagen vreest men dat de elektriciteit ln de Iraanse hoofdstad zal uitvallen. Gisteren werd voor de langste periode tot nu toe. nl. ruim vijf uur, de stroom uitgeschakeld. Aytollah Khomeini heeft bij de sta kende oliearbeiders aangedrongen om de produktle tot een miljoen va ten per dag op te voeren, onder voor waarde dat er geen olie naar het bui tenland zal worden geëxporteerd en met name niet naar Israël. Het ver zoek van Khomeini werd gisteren door de ollearbeiders verworpen. Aangenomen wordt dat de arbeiders de Verenigde Staten duidelijk willen maken dat zij niet tot een compromis met de sjah bereid zijn. Tegenstanders van de sjah trokken zich dit weekeinde niets aan van de intensieve pogingen van het Iraanse staatshoofd alsnog een politieke op lossing voor de crisis te vinden. Vervolg op pag. 5, kol. 7 Van een onzer verslaggevers ELSLOO Het uiterste zui doosten van de provincie Fries land ls zaterdag uitgeroepen tot een „zelfstandige provin cie" met de naam „perveensie Steilingwarf". Met deze actie willen de Stellingwervers kracht bijzetten aan hun eis. dat niet het Fries maar het 8telllngwerfs ais verplicht vak op de scholen ln dit niet Friese taalgebied wordt Ingevoerd. Gesprekken met de provincie Friesland hebben tot nu toe geen succes gehad. Er komen dit jaar nog meer acties. Zaterdag werden nieu we „provincie-borden" bij de 8telllngwerfse grenzen ge plaatst. Het eerste werd ont huld door de tot provinciale commissaris gebombardeerde T. H. van Kastelein, een be kend inwoner van Elsloo. De tot ambassadeur verheven P. Jonker hees de Stelllngwerfse vlag. Staatsgreep Op veel plaatsen in ons land viel een flink pak sneeuw. Deze foto werd in het Noordbrabant- se Sprang-Capelle genomen Hoge Iraanse regeringsfunctionaris sen gaven gisteren uiting aan hun vrees dat een mislukking van Bakhti- ars inspanningen een kabinet te vor men onvermijdelijk een staatsgreep tot gevolg zal hebben. Goed Ingelich te kringen ln Teheran menen dat de opperbevelhebber van het Iraanse le ger. generaal Ovelssl, reeds een revo lutionaire militaire raad aan het sa menstellen is. Deze kringen stellen verder dat belangrijke delen van de strijdkrachten, gesteund door een fractie binnen het keizerlijke paleis onder leiding van de Iraanse ambas sadeur in de VS, Zahedi, zich vereet- ten tegen de concessies van de sjah aan Bakhtiar. Twee generaals zouden bovendien al hun functies hebben neergelegd uit protest tegen de pas sieve houding van de strijdkrachten. De vrees voor een militaire staats greep gaat gepaard met de indruk dat de westerse landen momenteel niet helemaal ongelukkig zouden zijn met een althans tijdelijk vertrek van de sjah. Westerse diplomaten in Tehe ran gokken op een succesvolle afloop van Bakhtiars inspanningen om een burgerregering te vormen. ZIJ wijzen er in dit verband op dat de Mullahs, de religieuze leiders in Iran, zich sa men met bepaalde stromingen ln het Nationale Front lijken te scharen achter Bakhtiars inspanningen. Wes terse diplomaten menen dat het tij delijke vertrek van de sjah de in Parijs ln ballingschap levende Aya tollah Khomeini niet de wind uit de zeilen zou nemen. Demonstranten in de hoofdstad Teheran werpen barricades op. JAKARTA (AFP) De president van het Fretilin, de onafhankelijk heidsbeweging op het vroegere Por tugese Oost-Timor, Nlcolai Lobato, is in een hinderlaag gevallen en door Indonesische militairen gedood. Dit heeft gisteren een militaire woord voerder in Jakarta bekend gemaakt. Lobato zou gedood zijn ln een berg achtig gebied ten zuidoosten van de hoofdstad Dili. Volgens de woord voerder was de Indonesische minister van defensie, generaal Mohamad Joe- soef, naar Timor gevlogen om de Fre- tilin-leider te Identificeren. Oost-Ti- mor werd in Juli 1976 door Indonesië geannexeerd en sinds die tijd vechten Fretilin-guerrilla's ln de ontoeganke lijke bergen van het eiland tegen In donesische troepen. ADVERTENTIE COLOR brengt haar wensen ook in praktijk door deze maand 10% nieuwsiaarskortino te geven op haar speciale aanbiedingen. Terwijl haar normale prijzen tóch al zo laag zijn. Deze aanbiedingen zijn en worden echter niet geadverteerd. U moet zelf wél de moeite nemen om te komen kijken. En aldus te profiteren. COLOR heeft het beste voor U in het nieuwe jaarl BERGWEG 64 KORTE HOOGSTR. 10 I SLINGE 149 TELEFOON VOOR ALLE FILIALEN 010-654222* LA CORUNA Naar alle waarschijn lijkheid zijn dertig opvarenden van de Griekse supertanker Andros Pa- tria gisteren bij zwaar weer voor de Spaanse kust verdronken. Het ge- RHEDEN (ANP) De op een na oudste Inwoonster van Nederland, mevrouw B. Salemink-Van Mourlk, is het afgelopen weekeinde op 108-Jari- ge leeftijd overleden. Opoe Salemink, zoals zij in haar woonplaats Rheden werd genoemd, zou ln mei 109 Jaar geworden zijn. Mevrouw Salemink woonde de laatste maanden ln een verpleeghuis te Dieren. Ze had drie kinderen, vijf kleinkinderen en elf achterkleinkinderen. Van één kind was zij bet-overgrootmoeder. scheurde schip, dat met 100.000 ton olie op weg was naar Rotterdam, ver liest zijn lading. Het grootste deel van de bemanning probeerde van boord te gaan, toen het schip begon te scheuren en er brand uit brak. Schepen ln de buurt konden niets uitrichten, omdat er windkracht negen stond. Volgens de bootsman, die met twee andere be manningsleden door een helikopter van boord werd gehaald, sloegen de reddingsboten om toen ze het water raakten. Onder de slachtoffers zijn waarschijnlijk ook de kapitein, zijn vrouw en hun zoon. De Andros Patria verliest ongeveer duizend ton olie per uur en ligt onge veer dertig mijl uit de kust. Volgens Spaanse autoriteiten bestaat er geen gevaar voor vervuiling van de kust, als de windrichting zo blijft. De Ne derlandse sleepboot Typhoon ls er in geslaagd aan de tanker vast te maken. Wij hebben onze trekken thuisgekregen. Zeurden wij niet over het ontbreken van een witte Kerst? Nou. daar is dan de witte jaarwisseling. En Als u dit op tijd leest, hebben een paar mensen daar héél halsbreken de dingen voor uitgehaald. 6 sprookjes op I LP (A) VcnekJ door Ton van Duinhoven. Ko van Dijk. Hetty Blok en Ina van Faassen Lektuurhanger(B) Nooit meer zoeken naar dc krant ol tv-gidv Dekoratie! jute lekluurhanger Lederen halstasje (O Sierlijke eenvoud en pr.iktiM.li hovcndien Echt naturel leder niet gevlochten koordje Kelting met armband (D) De nieuwe modetrend, ketting en arm handje van keramiek. Maak iemand abonnee op Trouw, hel ochlendblad met een over tuiging. Uit erkentelijkheid ontvangt u één van deze kadoos naar keuze. Naam nieuwe abonnee. Adres nieuwe abonnee Plaats en postcode: Giro: Uw naam: Uw adres: Plaats en postcodeTel: De nieuwe abonnee ontvangt de eerste twee weken alle nummers van Trouw gratis. Daarna gaat hel kwartaalabonnement automatisch in. me', als welkomst-voordeel f7.- korting Kado naar keuze: DA. B. C3C. D. (aankruisen au.b Bon in open envelop zonder postzegel zenden aan Trouw. Antwoord nummer 279Z '000 PA. Amsterdam. Of bel 020-659388 (uitsluitend voor opgaven). Voor bezorg- informatie 020-913456.

Nieuwe Leidsche Courant | 1979 | | pagina 1