tudenten in !hina staken uropa en Arabische wereld botsen in Turkije Sinister Egypte wil staat Record-tekort op handelsbalans VS Turkse oppositie: Ecevit lokte uit In Algerije massale rouw marsen Goeie wijn hoeft niet duurte zijn. Tenminste niet bij de slijter! Man vrijgesproken van verkrachten eigen vrouw ïde in Israël over uitlatingen Khalil Carter lost budget-beloften in Pinda's in plaveisel gestampt Recordvertrek uit Rhodesië Mijnstaking in Namibië voorbij Drukkerij opgerold van adventisten - ÖAG 29 DECEMBER 1978 BUITENLAND TROUW/KWARTET 7 G/WASHINGTON (Reuter, UPI) Zo'n 50.000 studen- de Chinese provincie Yoenan verzetten zich tegen e leiders, die de mensenrechten schenden" en roepen op jMspect voor de „intellectuele jeugd". staat te lezen ln een fring die een vertegenwoordi- ^n de jongeren in Peking heeft poden. De studenten in Yoe- A het zuiden van China, hebben ï'n|rk neergelegd. Stakingen zijn latltaan volgens de Chinese grond- zijn voor zover bekend nog gjjop zo'n grote schaal voorge* neergelegd gaven in een verklaring toe dat de staking de economie schaadde, maar „jaren zijn voorbij gegaan en wij jongeren hebben gele den onder onaanvaardbare omstan digheden". -qdoek Igevaardlgden van de studen- naar Peking kwamen ont- n op het besneeuwde Tien fnplein (Plein van de hemelse een spandoek waaruit bleek zouden blijven totdaw was ;md in een gesprek met par- ;r Hoea Kwa-feng en vice-voor- "•eng Hsiao-ping. Ie van de studenten viel samen in nationale conferentie in Pe- iver het naar het platteland van jongeren. Daar zou zijn in dat het programma van ge in tewerkstelling van studen- het platteland geleidelijk zal opgeheven. 5is de culturele revolutie werd 'ferblijf van studenten op het jand nuttig gevonden om hen act te brengen met de boeren, bu China weer voorrang geeft jjdustriële ontwikkeling, nemen vijs en wetenschap weer een ijker plaats in. 'udenten die het werk hadden zei in het interview met het Mrtdrijke dagblad Al-Gomhouria: fundamentele verschil tussen de ■4ische en Israëlische standpun tiet betrekking tot het zelfbe- :(voor Palestijnen op de weste- Jordaanoever en in de strook laza) is dat Israël van mening is chlit niet moet uitmonden in de van een Palestijnse staat >f^l Egypte zegt dat dat wel moet rliiren". Volgens de minister ho- iei|e Amerikanen dat zo'n staat een nitie zal Vormen met Jordanië en en iets waar Egypte geen bezwaar heeft. Ghali zei dat Egypte pro- de Palestijnen over te halen doen aan de vrédesonderhan- ;en maar zei niet of daar ook de iij wordt betrokken. iraëlische woordvoerder zei ver zijn en boos over het tijdstip hali's uitlatingen. Een andere Jvoerder van de regering stelde rdijiet de eerste keer is dat een sche regeringsfunctionaris ca- ich verklaart dat Cairo een Pa- »e staat wil. Tot nu toe hadden 'ptenaren zorgvuldig het woord vermeden en slechts gesproken Ipvfcen Palestijns bestaansrecht. De ig fitter van het parlementscom- uir Belofte Khalil Het Israëlische dagblad Ma'ariv heeft gisteren bericht dat Egypte Israël heeft beloofd dat het zich niet zal aansluiten bij Syrië als dat land een oorlog tegen de Joodse staat begint. Minister Mosje Dajan van buiten landse zaken had woensdag in de parlementscommissie voor buiten landse zaken meegedeeld dat de Egyptische premier Moestafa Khalil hem dit persoonlijk had gezegd. De woordvoerder van het Israëlische mi nisterie van buitenlandse zaken wei gerde het bericht te bevestigen of ontkennen op grond van de overwe ging dat het zou neerkomen op „lek ken" uit de geheime vergadering van de commissie. Een Egyptische belof te zou van rechtstreekse invloed zijn op het conflict tussen beide landen over artikel 6 van het ontwerp-vre desverdrag. Israël wil dat het verdrag voorrang geniet boven de defensie- verplichtingen van Egypte jegens zijn Arabische bondgenoten. SALEM (Oregon) (Reuter, UPI) De Amerikaai John Rideout is vrijge sproken van de aanklacht van zijn eigen vroiw dat hij haar had ver kracht. Hi| was de eerste man in de Verenigde Staten die door zijn echt genote is Veschuldigd dat hij tegen haar wil net haar naar bed wilde. De jury, bestaande uit acht vrouwen en vier mannen, achtte Rideout (21), na een beraadslaging die drie uur duurde, oruchuldig. Mevrouw Greta Rideout (23) liet na de uitspraik weten dat zij zeer ge schrokken :s en bezorgd over de toe komst van le vrouwen, die nu dage lijks de kaas lopen van geweldple ging in het kuwelijk. John zei bijzon der opgelucht te zijn, maar ver wachtte wel dat het een „hele tijd zal duren voor nljn vrouw en ik er over heen zijn". Hij was van plan weer gewoon naar huis en aan het werk te gaan. Zijn vrouw heeft echter echt scheiding aangevraagd. Vrouwengroepen ln de Verenigde Staten, noemden de uitspraak van de jury „een stap terug". De wettelijke bescherming voor vrouwen tegen verkrachting in het eigen huwelijk, blijkt in de praktijk, gezien de uit spraak van de jury, niet te bestaan. .Volgens Greta Rideout had haar man haar op 10 oktober geslagen en verkracht voor de ogen van hun tweejarig dochtertje, maar volgens John was zijn vrouw vrijwillig met hem naar bed gegaan. Een belangrijke vraag tijdens het proces was, wat verkrachting heet en wat niet. Op het vrouwenhuls waar Greta Rideout de 10e oktober naar toeging hing een biljet met de woorden: „Als zij „nee" zegt, is het verkrachting". Gevraagd door pro cureur Gary Gortmaker of zij dat ook vindt antwoordde Greta Ride out tijdens het proces bevestigend. Greta Rideout Proces Volgens het Joegoslavische persbu reau Tanjoeg is in China een proces gevoerd tegen vijf radicalen uit de tijd van de culturele revolutie. Hoofd- beklaagde was Nieh Yoean-tze, die in 1966 de steun kreeg van wijlen partij leider Mao Tse-toeng voor haar aan vallen op de leiding van de universi teit van Pking. Nieh was leider van een militante groepering aan de uni versiteit. Het proces zou zijn gehou den in een stadion en werd bijge woond door 100.000 mensen, terwijl 200.000 personen het proces via een radio-verbinding elders konden vol gen. De vijf zullen later voor een gewone rechtbank terecht moeten staan. De minder radicale koers die China heeft ingeslagen blijkt ook uit de oproep van de vice-voorzltter van de Academie voor sociale wetenschap pen, Tsjoe Yang, dat alle boeken ver taald moeten kunnen worden, los van de inhoud. Een commentator van het Pekinese Volksdagblad brak een lans voor kranten die leesbaarder worden en meer nieuws opnemen over gewo ne mensen en plaatselijke gebeurte nissen. j zei Ith eiHo, JERUZALEM (Reuter, UPI, AFP) De Egyptische ^rsster van buitenlandse zaken Boutros Ghali heeft gisteren S<J van de Israëlische regering en van de Knesseth, het "Slische parlement, tegen zich ln het harnas gejaagd door jitTukkelijk ln een vraaggesprek te stellen dat Egypte een nestijnse staat wil en dat Israël dat probeert tegen te Men. missie voor buitenlandse zaken en defensie Arens zei dat Ghali's uit spraken onthullend zijn en een waar schuwing vormen dat de komende tijd de betrekkingen met Cairo wel eens moeilijk kunnen worden. WASHINGTON (UPI, Reuter) Al een maand voordat het Jaar om ls heeft het tekort op de handelsbalans dat van 1977 overtroffen. Dat blijkt uit de cijfers over november, die de Amerikaanse regering gisteren bekend heeft gemaakt. Jongeren op Taiwan (nationalistisch China) geven op niet mis te verstane wijze uiting aan hun ongenoegen over de Amerikaanse president Jimmy Carter. Voor het gebouw van het ministerie van buitenlandse zaken in Taipei, de hoofdstad van Taiwan, werden pinda's over de straat gestrooid, die later met grimmig genoegen in het plaveisel werden gestampt. In het gebouw van het ministerie zou een Amerikaanse delegatie komen praten over de toekomstige betrekkingen tussen Taiwan en de Verenigde Staten, maar de vergadering werd in verband met de betoging uitgesteld. Op weg van het vliegveld naar Taipei waren de auto's van de Amerikanen al aangevallen door een woedende menigte. De diplomatieke banden tussen de Verenigde Staten en Taiwan zijn verbroken, omdat de VS betrekkingen heeft aangeknoopt met communis tisch China. Met een tekort van 3,9 miljard gulden over vorige maand ls het totale tekort op de handelsbalans over de eerste elf maanden van dit Jaar gestegen tot 53,5 miljard. Het totale tekort be-, droeg in 1977 53 miljard grilden. De voortdurende stijging van het tekort wordt in de eerste plaats veroorzaakt door de zwakke positie van de Ameri kaanse dollar op de internationale geldmarkt. De olie-invoer steeg met een hoeveel heid ter waarde van 158 miljoen gul den over november tot een totaal van 7,1 miljard. De Indruk bestaat dat de Amerikaanse olleafnemers extra heb ben ingekocht om voor een deel te ontkomen aan de prijsstijging van 14,5 procent, waartoe de OPEC-lan- den veertien dagen geleden besloten en waarvan de eerste ronde op nieuw jaardag ingaat In regeringskringen in Washington ls vernomen dat president Carter voor de periode oktober 79 - september 80 een begroting zal indienen met een tekort van 58 miljard gulden. Daar mee zal hij zijn belofte waarmaken dat het tekort tot beneden de 60 miljard gulden zal worden gedron gen. Een andere belofte betreft de defensiebegroting. De president had gezegd drie procent reëel meer voor WINDHOEK (AFP, AP) De staking in de uraniummljn bij Rossing in Namibië, die de grootste winplaats van uranium ter wereld is, is geëin digd. Vorige week vrijdag hadden on geveer 2.000 zwarte arbeiders het werk neergelegd om kracht bij te zetten aan eisen voor hogere lonen en betere arbeidsomstandigheden voor zwarten en kleurlingen. De stakers verklaarden zich bereid weer aan het werk te gaan, nadat het bedrijf had beloofd te gaan onderhandelen over een verhoging van de lonen. Voorts komt er een commissie die de klach ten over discriminatie van het ge kleurde personeel gaat onderzoeken. De mijn is eigendom van een dochter maatschappij van het Franse olie- concern Total en de Britse Rio Tinto. defensie te zullen uittrekken en dat zal tien worden. De toeneming van de federale uitga ven voor het komende begrotingsjaar bedraagt 7,5 procent maar dit zal geheel ongedaan worden gemaakt door de geldontwaarding. Van een medewerker ALGIERS Honderdduizenden mensen hebben donderdag rouwmar sen gehouden ln verschillende delen van de stad Algiers ter nagedachtenis van president Boumédlenne. De grootste concentratie van demon stranten was bij het Paleis van het volk, waar het lijk van de overleden president ligt opgebaard. Er waren zoveel mensen naar het Paleis van het volk gekomen, dat de politie de menigte niet in bedwang kon houden. Er vielen vele gewonden ln het ge drang en de politie moest het défilé verder afgelasten. Het nieuwe Algerijnse staatshoofd, Rabah Bltat, heeft in een verklaring zijn trouw beloofd aan de Algerijnse grondwet en de bevolking opgeroe pen aan het werk te blijven. Alles wijst erop, dat de grondwettelijke weg gevolgd wordt bij de opvolging van Boumédlenne. Dit betekent, dat binnen vijfenveertig dagen presi dentsverkiezingen gehouden zullen worden, waarbij de Algerijnse kiezers hun mening kunnen geven, over één kandidaat, die van de Eenheidspartij, FLN. ANKARA (Reuter, AP) De Turkse oppositie heeft premier Boelent Ecevit er gisteren van beschuldigd dat hij de noodtoe stand heeft uitgelokt om aan de macht te kunnen blijven. Oud-premier Soeleiman Demlrel van de GerechtigheidspartiJ kondigde aan dat hij een motie wil indienen, waarin het beleid van Ecevit wordt afgekeurd. De regering steunt voor haar meerderheid op 16 onafhankelijke parlementsleden. Ecevit heeft gisteren een coördine rend orgaan Ingesteld dat er op moet toezien dat de bepalingen van de noodtoestand worden nageleefd. Die noodtoestand werd dinsdag voor 13 van de 67 provincies afgekondigd na dat bloedige onlusten tijdens het weekeinde meer dan 100 levens had den geëist. De premier neemt zelf de leiding op zich van het orgaan. Daarnaast heb ben erin zitting de chef-staf van de Turkse strijdkrachten generaal Ke nan Evren en generaal Shap Jardi- moglu. In welingelichte kringen wordt gezegd dat de maatregel ls bedoeld om duidelijk te maken dat Ecevit nog steeds de leiding heeft over het land en dat de strijdkrach ten geen toestemming zullen hebben hun bevoegdheden ln de huidige situ atie te bulten te gaan. Het orgaan zal dagelijks bijeenko men om de stand van zaken te be spreken. Eenmaal per week nemen ook de commandanten van de drie onderdelen van de strijdkrachten aan de besprekingen deel, evenals het hoofd van de inlichtingendienst en het hoofd van de nationale veilig heidsraad. MOSKOU Agenten van de KOB hebben in PJatlgorsk (in het gebied Stavropol) een geheime drukkerij van de vrije zevende-dagsadventisten ontdekt. Twee medewerkers van de drukkerij werden gearresteerd. Daar mee is het aantal adventisten, dat dit jaar ln de Sowjetunle is opgepakt, gestegen tot negentien. Onder hen is ook de leider van de vrije zevende dagsadventisten, V. A. Selkov, die nu zijn vierde gevangenisstraf moet uit zitten. De vrije zevende-dagsadventisten ne men een soortgelijke positie in als de dissidente baptisten. Zij willen zich niet als kerkelijke gemeente laten registreren, omdat zij overheidscon trole op het kerkewerk afwijzen. SALISBURY (DPA, UPI) In 1978 zullen meer blanken Rhodesle heb ben verlaten dan ooit tevoren. In de eerste 11 maanden van dit Jaar ver trokken 10.938 meer blanken dan het land binnenkwamen. In november gingen 2.057 blanken weg, terwijl er slechts 223 Rhodesië binnenkwamen. In Salisbury wordt algemeen aange nomen, dat de daling van het aantal blanken veel groter is dan uit deze statistiek zou blijken. In de zeven jaar van guerrilla-activiteit zou de blanke bevolking al met ongeveer 40.000 tot 220.000 zijn verminderd. Volgens het militaire opperbevel in Salisbury is de Westdultse Jezuïet die tweede kerstdag in Rhodesië ls omge- komen, door zwarte guerrillastrijders vermoord. Volgens het opperbevel waren ongeveer 30 leden van het Afri kaanse nationale bevrijdingsleger van Zimbabwe (ZANLA) van Robert Mugabe dinsdagavond bij de missie post Kangalre in Noordoost-Rhode- slë aangekomen. In tegenwoordig heid van enige zwarte kloosterzusters werd pater Pieper er van beschul digd, dat hij niet zorgde voor hoger onderwijs voor de zwarten. Nadat de religieuzen waren weggestuurd, was de pater doodgeschoten, aldus de woordvoerder. ADVERTENTIE op Herman Amelink olitieke stabiliteit is al jaren zoek in Turkije. Het bloedbad dat zich deze week voordeed in de stad Maras, waarbij meer dan honderd en om het leven kwamen, vormt het hoogtepunt van een aanhou- Jle golf van politiek geweld. De regering van premier Ecevit heeft de tel unanieme steun van het parlement gekregen voor het uitroepen er. de noodtoestand, va tot de recente onrust was een tussen rechtse soennitische en link- Itlsche moslems. Tachtig procent van kse bevolking bestaat uit Soennie- le orthodoxe vleugel van de islam, en in procent uit sjiieten, in Turkije ale- geheten. itsing tussen aanhangers van deze moslem-stromingen, die sedert de ze- eeuw met elkaar van mening ver over de opvolging van de grote >t Mohammed en over tal van andere ls echter slechts een symptoom van 1 dieper liggende kloof. In feite gaan :hillen over de koers die Turkije moet een op het Westen gerichte politiek meer op de Arabische wereld georiën- beleld. Itürk lendarische Moestafa Kemal Atatürk het land begin deze eeuw op een fsneden Europese koers. Hij koos wel kt voor een breuk met de Islamitische [tie en streefde naar gelijkwaardigheid irkije ln het gezelschap van Europese Over deze koers is de laatste Jaren jende twijfel ontstaan. 'duidelijk breekpunt met het Westen was de kwestie Cyprus. In de zomer van 1974 landde het Turkse leger op dit eiland na een poging van Griekse militairen tot een staatsgreep tegen de toenmalige presi dent Makailos. Hoewel er aanvankelijk in het Westen wel enige sympathie was voor het Turkse ingrijpen, leverden de door de Verenigde Naties georganiseerde Cyprus- conferenties Ankara maar weinig op. Zowel de Verenigde Staten als Engeland en Frankrijk keerden zich in felle bewoordin gen tegen de weinig meegaande houding van de Turken. Die houding werd mede ingegeven door toenemende symphatle voor Griekenland, waar de kolonels inmid dels vervangen waren door een burgerrege ring. Dit leidde er zelfs toe dat de Verenigde Staten overgingen tot de Instelling van een wapenembargo tegen Turkije en de sluiting van een groot aantal Amerikaanse lucht machtbases in Turkije. Een bijkomende teleurstelling voor de aan hangers van de pro-Westerse koers van Tur kije was de gereserveerdheid van Europa jegens Turkije. De wereldwijde economi sche crisis liet het land, dat bijna al zijn olie moet invoeren, niet onberoerd. De overboe kingen van de anderhalf miljoen in West- Europa werkende gastarbeiders werden Na het bloedige oproer in Maras verschenen er zwaargewapende militairen om nieuwe botsingen te voorkomen. minder. En een Inflatie van vijftig procent, een werkloosheidspercentage van bijna twintig bij een stagnerende economie droe gen bij tot de ontevredenheid over de huidi ge koers. Het conflict in Turkije ls niet alleen een strijd tussen linkse en rechtse moslems, maar gaat ln feite over de betekenis, de wenselijkheid en het nut van het opbouwen van een modem, westers, industrieel land. De intellectuele toplaag en de voor de ex port werkende bedrijven vinden die koers onvermijdelijk. Ee krijgen daarbij de steun van de regerlng-Ecevit. die rechtstreeks in de traditie van Atatürk staat. Ecevit pre senteert zich als een gematigde sociaal democraat naar Europese snit. Deze koers heeft echter geleld tot een toene mende verwijdering tussen de westers den kende steden en het nog traditioneel levend en denkend platteland. Het verbaast dan ook niet dat de noodtoestand Juist is afge kondigd in de achtergebleven oostelijke provincies van het land, waar de traditie van de islam nog het sterkst is. Er is heel gemakkelijk een parallel te trek ken tussen het islamitische verzet tegen de moderniseringen die de sjah ln Iran heeft doorgevoerd en de huidige ongeregeldhe den ln Turkije. Er is in beide landen een toenemende onvrede over de pro-westerse koers en men pleit voor herstel van de islamitische waarden. Het traditioneel den kende deel van de Turkse bevolking voelt zich veel beter thuis bij de Arabische we reld. De teleurstellingen die de toenadering tot het Westen de afgelopen Jaren heeft opgeleverd, versterken deze gevoelens al leen maar. Geweld De strijd tussen links en rechts werd een gewapende aan het eind van de Jaren zestig toen studenten elkaar te lijf gingen om eikaars politieke opvattingen. Aan de ene kant waren er kleine maoïstische groeperin gen, aan de andere kant de „grijze wolven", een neo-fascistlsche strijdgroep met een politieke basis ln de Nationale Actie Partij (PNA) van AJparslan TürkesJ. De Invloed van deze laatste groepering deed zich voor al gelden aan kweekscholen en middelbare scholen, van waaruit men een poging wil doen de geesten te beïnvloeden in de rich ting van een zelfstandige nationalistische politiek met een sterk islamitische inslag. Sedert het eind van de Jaren zestig ls het politieke geweld nooit meer uit Turkije weg geweest. Elk Jaar zijn er honderden slach toffers van politiek geweld te betreuren geweest. Parlementariërs moeten regelma tig onderduiken om hun hachje te redden. De verkiezingen van Juni vorig Jaar hebben de voortdurende crisis niet opgelost. De leider van de GerechtigheidspartiJ, Soelei man Demirel, vormde toen een coalitie van drie partijen ter rechter zijde van het cen trum, maar deze kwam ten val toen twaalf leden van zijn partij omstreeks de Jaarwis seling overliepen naar het kamp van Repu blikeinse Volkspartij van Ecevit (overigens in ruil voor zes ministersposten). Maar ook de regerlng-Ecevit is nauwelijks tegen de Interne tegenstellingen opgewassen. Leger Als laatste mogelijkheid om de crisis te bezweren heeft Ecevit nu de hulp Ingeroe pen van het leger (altijd al een soort' toe ziend voogd in de Turkse politiek). De pre mier heeft duidelijk te verstaan gegeven dat hij het zelf een wanhoopsoplosslng vindt, maar momenteel lijkt het de enige manier om de uitbarstingen binnen de per ken te houden. De noodtoestand geldt voor een periode van twee maanden en dient „om de fundamentele vrijheden van de be volking te garanderen", zo heeft de premier verzekerd. Ecevit heeft door zijn populariteit een aan zienlijk politiek krediet en heeft vooralsnog de steun van de vakbonden en een belang rijk deel van het bedrijfsleven. Dat hij er in twee maanden noodtoestand in zal slagen om de rust ln zijn land te doen weerkeren, ls echter hoogst twijfelachtig.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 7