Arnhem wil rosse leven concentreren Tekening van een lezer Personalia 'Door concentratie meer concurrentie' Commentaar Spijkerkwartier moet woonwijk worden Nederlandse steun voor arme boeren in de Dominicaanse Republiek "OUW het begin of het einde hond met kunstpootjes >AG 29 DECEMBER 1978 TROUW/KWARTET er tmsBinO s d« de(ritiek van de Raad voor de aospelen op het jaarverslag dJff Nationale Stichting Casi- jelen is niet geschikt om ie- kesf vrolijk te maken, 't Is waar: hetjritiek stemt in grote lijnen £en met de kritische aanteke- ^jgpn die eerder dit jaar in deze ikefek z*in gemaakt bij datzelfde id |erslag en dus zou er best eist reden kunnen zijn voor de et .hoor je 't ook eens van een kri|-.voldoening". door die kritiek wordt ook n'Js meer duidelijk, dat de Na- Stichting Casinospelen in tijd tot een ongrijpbare binnen de Nederlandse vejnleving is geworden, kenne- tefbnaantastbaar en ongevoelig EeïI elke kritiek; een onaantast- g^jdd die mede een gevolg is net gekozen systeem. ^^ationale Stichting Casinospe- eeft een vergunning om twee ^traks misschien drie) legale luizen in ons land te exploite- waarbij de winst in beginsel zoede van de staat moet ko- Maar de gekozen exploita- irm is zodanig, dat de stich- Jin wezen er geen enkel be- heeft te streven naar een oot mogelijke winst dus icht van een zo hoog moge- drag aan de staat. it. n ^endeel: bij lezing van het verslag en nu weer bij kennis- g van de kritiek van de voor de Casinospelen kan izich niet aan de indruk ont- diers spring v Izi stkei 4ie jjfct mstken dat heel wat mensen kans 1 g* hir binnen die stichtingsvorm le NSC, onder het mom van honoraria voor aarftverlening en huurpennin- voor de casino's grote per- Zde'lijke voordelen te halen uit ,slisjegale gokwezen. en voor maatregelen zou je nu r d| ■ttVkije en Iran een opvallende ovcr- J^omst tussen de recente onge- in Turkije en het et tegen de sjah van Iran. In da* landen is sprake van reli- llinp geïnspireerd verzet tegen de at Imst van de moderne westelij- kafemenleving. In beide landen mmm een roep om terugkeer naar aditionele waarden van de •vereenkomst in het verzet haar oorzaak in een verge- re historische ontwikke- In Turkije probeerde aan het i van deze eeuw Kemal Ata- met straffe hand de aanslui- met het Europese denkkli- tot stand te brengen om op a yianier Turkije op te stoten in .aart der volken. In Iran is het a Hjah, die met behulp van de Pe3Hijk aanwezige olie van zijn ran een poging heeft gedaan zijn l u, van een feodale staat om te ia jjen tot een moderne indu ctie natie. 031 leide landen is men op zoek een nieuw evenwicht tussen awjraditionele waarden en het ïatisme van de moderne in- ële samenleving. Het her- an de traditie kan voor beide n aanleiding zijn tot het voe- an een meer onafhankelijk 1. Mocht de sjah erin slagen op de troon te handhaven, cal hij bereid moeten zijn tot ienlijke concessies, niet al- moeten nemen naar aanleiding van de kritiek van de Raad voor de Casinospelen over de veel te hoge onkostenrekening in het jaar verslag? Verhalen op andere ja ren? Een lachertje natuurlijk voor de betrokkenen, want in dat geval zou volgend jaar de winst en dus de uitkering aan de staat al leen maar, zonder dat de betrok kenen een centje pijn zouden voe len, zoveel duizend gulden lager zijn. Het is natuurlijk een hele vooruit gang, dat de rekenkamer voort aan de boeken van de NSC zal controleren, maar ook dat toe zicht werkt alleen maar achteraf en het is de vraag hoeveel de bestuurders van de NSC met hun grote mate van autonomie zich daaraan gelegen zullen laten liggen. De legale casino's zijn er indertijd op initiatief uit de Tweede Kamer gekomen met de bedoeling om o.a. het toerisme te bevorderen en de illegale gokpraktijken tegen te gaan. Na twee jaar ervaring met legale gokhuizen in Zandvoort en Valkenburg kan worden vastges teld, dat de wet op dit punt niet aan de verwachtingen heeft vol daan. Tot nu toe heeft de wet ons alleen nog maar verdriet en narig heid gebracht voor de meerder heid van de gokkers, maar ook voor de regering die nog steeds maar moet zien hoe zij de 200 miljoen gulden belastingschuld van de casino's kan binnen krijgen. Er is maar één conclusie moge lijk: die hele gokwet is van het begin af aan een onding geweest. Het beste zou zijn ?\z de Tweede Kamer eens naging of het geen tijd is voor een initiatief om die hele wei in te trekken. ADVERTENTIE door Jac. Lelsz ARNHEM Ongeveer midden vorige eeuw, „de rijke suikertijd", toen vele planters, ambtenaren en andere Indisch-gasten in de Gelderse hoofdstad kwamen wonen, ontstond in Arnhem rond een fraai landgoed het Spijkerkwartier. Om welgestelden te lokken werden sierlijke pleinen en groene singels aangelegd. De weg voor uitbreiding van de stad werd gebaand door het slopen van de wallen, maar niemand in Arnhem kon toen nog vermoeden dat daar zo'n 150 jaar later de walletjes voor in de plaats zouden komen. Vooral in de laatste tientallen jaren bevindt dat eens zo welgestelde Spijkerkwartier zich in een neergaande Spijkerkwartier: klachten rezen de pan uit. spiraal. Het zou niet Juist zijn te zeggen dat het Spijkerkwartier, dat overigens ook enkele benauwd opgezette buurt jes kent voor het „werkvolk" dat in het kielzog van de beter gesitueerden naar Arnhem was getrokken, aan het verpauperen is. In de vele grote hui zen met stoep, balkon en sierstuc- werk vindt men om met de Schotse schrijver Bruce Marshall te spreken menige „centraal verwarmde dame van lichte zeden". Men kan rustig zeggen dat het rosse leven veel bewo ners een redelijke mate van welstand verschaft. Nee, de malaise is algeme ner: inderdaad een kwestie van, zoals in de zogenaamde Doelstellingennota Spijkerkwartier van de gemeente Arnhem staat, een neergaande spi raal, die het geheel van deze wijk naar beneden zuigt. Relatief wonen er bijzonder veel al leenstaanden, overigens zowel be jaarden als jeugdigen. Wat men nu wil is meer gezinnen. Wethouder Alte- na: „Het is niet ons doel alleenstaan den weg te pesten uit de wijk. Wel is onze bedoeling er gezinnen terug te brengen. Het moet weer een leefbaar geheel worden. Begin '79 gaat een centrale accommodatie De Lom merd draaien. Van daaruit zullen allerlei activiteiten ten behoeve van de bewoners worden ondernomen." Belangen Hoe is het toch gekomen dat Arnhem en dan speciaal het Spijkerkwar tier een der grootste prostitutie- centra van Nederland is geworden, met alle gevolgen vandien, zoals ver hoogde criminaliteit, nogal wat wa penbezit. een drugsverbrulk dat zor gen baart enzovoort? Men zegt het niet te weten. Een mogelijkheid is de centrumfunctie tussen de Randstad en Duitsland, maar ook andere theo rieën zijn denkbaar. Intussen bestaat de indruk dat de prostitutie een jaar of tien jaar geleden agressiever was dan tegenwoordig. Vele tientallen meisjes van plezier zijn in het Spij kerkwartier neergestreken, ook uit het westen van Nederland, soms uit het buitenland, maar in veel gevallen uit Suriname. Souteneurs hebben tal van eertijds sjieke huizen opgekocht. Deed dat de andere woningen in Verschijnsel leen met betrekking tot zijn eigen positie, maar ook ten aanzien van zijn sterk op de Verenigde Staten leunende buitenlandse politiek. Ook Turkije zal een onafhankelij ker koers moeten gaan varen om tegemoet te komen aan de natio nalistische aspiraties van het tra ditioneel denkend deel van het land. Na het Amerikaanse wape nembargo dat medio 1978 werd opgeheven, zal Turkije nooit meer als de trouwste partner in de NAVO gelden. Ook de groeiende distantie ten opzichte van de Eu ropese Gemeenschap is een factor waarmee Turkse regeringen ter dege rekening zullen moeten hou den. Voor een adequate herfor mulering van de politieke koers lijkt het herstel van de eensge zindheid in beide landen een eer ste vereiste. In Iran betekent dat mogelijk een regering van onaf- hankelijken zonder besmet verle den die zich de steun kunnen ver werven van de geestelijke leiders. In Turkije lijkt alleen een grote coalitie tussen de Republikeinse Volkspartij van de huidige pre mier Ecevit en de Gerechtigheid- spartij van oppositieleider Demi- rel een mogelijkheid om uit de huidige politieke moeilijkheden te komen. In de Turkse verhou dingen betekent dit, dat het leger de twee partijen tot een dergelijke r ationale verzoening zal moeten „otten. Van gemeentewege is men op dit ogenblik druk doende de situatie in het Spijkerkwartier radicaal te ver anderen. Niet echter alleen burge meester en wethouders, de raad en het ambtelijk apparaat hebben zich op de problematiek geworpen, maar ook burgerij, politie en Justitie span nen er zich voor in. Werkgroepen zijn aan de studie gegaan en hebben in middels via allerlei stukken hun licht laten schijnen. Wethouder E. Altena wijst er op dat men de prostitutie in Arnhem „als maatschappelijk ver schijnsel aanvaardt". Intussen wil men de hinder, die anderen daarvan ondervinden, zoveel mogelijk beper ken door het streven naar concentra tie in het oostelijk gedeelte van de wijk. Vervolgens is het de bedoeling het Spijkerkwartier zover te krijgen dat het weer veelzijdig gaat functio neren. Anders gezegd: het moet weer zoveel mogelijk een gewone woon wijk worden. De bevolking van het Spijkerkwar tier is nogal eenzijdig samengesteld. Er is sprake van „een overwoekering met allerlei kamerhuurbedrijven". Neem de prostitutie op in het bestemmingsplan, dan zou het „oudste beroep van de wereld" eindelijk eens echt als beroep er kend worden. Die aanbeveling krijgt de gemeente Arnhem in een Wageningse doctoraal-scriptie volgens het Wagenings Hoge schoolblad van 22 december (Prostitutie in een oude woon wijk). Annemieke Eggink en Tru dy du Bois kritiseren met deze aanbeveling de plannen van het Arnhemse gemeentebestuur om de prostitutie uit het westelijk deel van het Spijkerkwartier te verwijderen. De gemeente wil de prostitutie concentreren in het oostelijk ge deelte. Het aantal prostituees is daar al vrij hoog. Als er nog meer bij moeten, vallen als gevolg van te grote concurrentie ongeregel- heden te verwachten. Bovendien, aldus de Wageningse studentes, zouden nog meer van de overige bewoners wegtrekken. De studen tes trekken deze conclusie uit ge sprekken die zij met prostituees hebben gevoerd, een van hen heeft ook een paar maanden tus sen hen gewoond. Overigens moet het westelijk deel van het Spijkerkwartier wel nodig worden opgeknapt. Dat vinden de prostituees zelf ook. De beide onderzoeksters, die als woonecologen afstuderen, doen daarom de aanbeveling om de prostitutie afstuderen, doen daar om de aanbeveling om de prosti tutie op te nemen in het bestem mingsplan. Daarin kunnen dan de gemeenten worden getrokken voor het prostitutiebedrijf. waarde dalen? Het is zeker dat er harde kapitaalsbelangen achter zit ten, maar het is moeilijk te zeggen of deze ontwikkeling de prijzen van hui zen in de wijk nu heeft gedrukt of integendeel juist heeft doen stijgen. De klachten van de Spijkerkwartier- bewoners over de prostitutie en de gevolgen daarvan rezen tenslotte de pan uit. Het is niet aangenaam dage lijks tegen rood verlichte ramen te moeten aankijken, de etalages waar in de dames hun koopwaar uitstallen. Maar dat niet alleen. Het trekt ook iedere dag een buitensporig grote hoeveelheid extra verkeer aan. ko pers en ook dikwijls alleen maar kij kers. Meestal automobilisten, die voortdurend rondjes blijven rijden, en dat gaat tot in het holst van de nacht door. Meer klachten Niet alleen over de prostitutie werd door de bewoners in toenemende mate geklaagd. Ook over de sekswin- keltjes. En over de pornobioscoopjes. Maar ook de als paddestoelen uit de grond rijzende eethuisjes van en voor buitenlandse werknemers, soms met complete slagerijen erbij, riepen mis noegen op. Deze dingen worden mede in de beschouwing betrokken bij de pogingen om het Spijkerkwartier zo veel mogelijk te rehabiliteren. Via wijzigingen van de Algemene Politie verordening wil men meer greep op deze zaken krijgen. En wat de prosti tutie betreft, deze zal in het algemeen per APV verboden zijn, maar B. en W. kunnen een gedeelte aanwijzen waar zij, onder bepaalde voorwaarden, toe gestaan zal zijn. Probleemloos verloopt de uitvoering van het Spijkerkwartierplan niet. Om het te kunnen laten slagen, is de medewerking van velen nodig. Een aantal prostltuées eerder nog: sou teneurs moet bereid zijn te verhui zen naar het oostelijke gedeelte van deze wijk. In een enkel geval is er al verhuisd, en op het gemeentehuis heeft men een toenemende bereid heid bespeurd. De mensen, die wonin gen vrijmaken ten gerieve van de prostitutle-concentratle in het oos ten. ontvangen een eenmalige tege moetkoming van drieduizend gulden uit de gemeentekas. Enige personen hebben daar, vooruitlopend op de of ficiële ingangsdatum voor deze rege ling. al gebruik van gemaakt. Voor het betreffende gebied is een bestemmingsplan door de raad aan vaard, dat nu bij de provincie ligt te wachten op goedkeuring. Aanvanke lijk waren er honderd bezwaarschrif ten, maar daar bleven er tenslotte dertig van over. Die betreffen met name bedrijven, die „weg-bestemd" zijn en zekerheid willen over hun toe komstige positie, aldus wethouder Altena. In enige gevallen houdt een en ander verband met het voornemen van het gemeentebestuur enkele ver keersbarrières in het Spijkerkwartier aan te brengen. Dat heeft ten doel de verkeersoverlast voor de omwonen den te beperken. Hiertoe moeten een paar bedrijfjes worden opgekocht en vervolgens gesloopt. Alles bijeen is Arnhem bezig met een miljoenen-af faire. Een meerjaren-zaak ook. Het zal nog wel even duren voordat (met uitzondering dan van het oosten) het Spijkerkwartier is gekuist. Tekeningen, bij voorkeur in liggend for maat, sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859, 1000 AW Amster dam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. 'k ktitf 70 CAS/ér2AMER.HAVD BÜ/kPytA tf.v oiE Attxrus'7CC/er//s racn r kou ■ZCKEk EEN EEK&IE&NMKDItfCZAAk. üEHCORWk rutted mk/vpEN Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Via de r.k. medefinancieringsorganisatie CE- BEMO heeft Nederland een bedrag van bijna een half miljoen gulden beschikbaar gesteld voor kredietverlening aan kleine boeren, in de provincie La Vega in de Dominicaanse Repu bliek. Via deze steun wordt onder andere een poging gedaan om de boeren onafhankelijk te maken van de opkopers- tussenhandelaren die woekerrenten van vijf procent per maand durven te vragen. stellen voor kredietverlening worden de onderlinge samenwerking en orga nisatie gestimuleerd. In de provincie La Vega zijn ongeveer twintigduizend boeren afhankelijk van deze opkopers-handelaren. De provincie bestaat voor het grootste deel uit een vruchtbare laagvlakte, opgedeeld in kleine percelen die het zij eigendom van de boeren zijn, het zij gepacht zijn door de kleine boer van de grootgrondbezitter. Ondanks de vruchtbare grond blijft het gezinsinkomen van de boeren laag. Dat komt onder meer door ver ouderde landbouwmethoden en een onvoldoende gebruik van kunstmest, maar ook door het zeer onrechtvaar dige deelpachtsysteem en de woeker- praktijken van de tussenhandelaren. Bij het deelpachtsysteem moet niet minder dan de helft van de opbrengst aan de landeigenaar worden afge staan. Men streeft ernaar dat de aldus ge vormde boerencoöperaties binnen vijf jaar sterk genoeg zijn om onaf hankelijk te kunnen opereren. Door de groepsvorming als voorwaarde te Het project is in eerste aanleg gericht op 586 gezinnen, die zich hebben ge organiseerd in twintig groepen, met een gemiddeld grondbezit van 1.5 ha. per familie. BURGEMEESTER Mr H. J. Zee valking uit Utrecht is thans officieel bij koninklijk besluit benoemd tot burgemeester van het Zuidhollandse Rijswijk. De benoeming gaat in per 1 januari 1979, aldus een mededeling van het ministerie van binnenlandse zaken. Zeevalking (56) is oud-wethou der van Utrecht en oud-staatssecreta ris van Justitie. Hij is lid van de Tweede Kamer voor D'66. O T3 C iiMilll Zonder alle nieuwe kalenders en agenda's onder ogen te hebben gehad, kunnen we rustig vaststel len dat ze net als vorige jaren in twee opvallend verschillende groepen uiteenvallen: die waarop de week bij zondag begint en die waarop de week juist met de zon dag eindigt. Maakt dat eigenlijk wel iets uit? Natuurlijk, zeggen de voorstan ders van de zondag als eerste dag. maar de aanhangers van de maandag-theorie houden hun ge lijk net zo hard vol. Het Neder lands Normalisatie Instituut de instelling die allerlei zaken dusdanig gelijk trekt dat ieder een ze op één en dezelfde manier kan gebruiken en begrijpen houdt het op de maandag, lezen we in Amroscoop, het personeels blad van de Amro-bank. „Wij gaan uit van de veronderstel ling", aldus het instituut, „dat het scheppingsverhaal uit Gene sis mede bedoeld is als voorbeeld van de menselijke cyclus, name lijk zes dagen werken, gevolgd (en niet voorafgegaan) door één dag rust". De joodse week be staat dan ook uit zeven dagen met de rustdag, de sabbat, als laatste, maar de christenen zijn er mee gaan schuiven. Die gingen de eerste dag van de joodse week de zondag dus als rustdag gebruiken, zonder van die zondag de zevende dag te maken. Zij hebben dus, vindt het instituut, „het logische verband zoals dit in Genesis was vastgelegd, ver stoord". Toch denken principiële voor- en tegenstanders van de zondag als eerste dag precies hetzelfde over aanverwante zaken. Als ze zeg gen „begin volgende week" kun nen beiden eventueel wél de maandag, maar nooit de zondag bedoelen. En als ze het hebben over het vrije weekeinde zal zelfs de fanatiekste aanhanger van de zondag als begin niet zo gek zijn om de zaterdag als besluit van het weekeinde te beschouwen. Bij een „lang weekend" tellen ze zelfs vaak de maandag nog mee, en iedereen vindt het dan dood gewoon om in dat geval in plaats van over „begin" over „weekein de" te spreken. Begin en eind vloeien geruisloos in elkaar over en daaraan zie je maar weer dat „tijd" in feite helemaal niet be staat en alleen een door mensen bedacht systeem is dat overi gens wel op zon- en maanstanden is gebaseerd. Ons tijdstelsel is een puur aards begrip, dat ophoudt te bestaan zodra je buiten de dampkring komt. Zo beschouwd is oud en nieuw vieren niet meer dan een farce, jezelf voor de gek houden. De tijd, onze tijd althans, rolt gewoon door en trekt zich niets aan van vuurwerk en heilwensen. Als we dan toch zo nodig een soort breekpunt van de jaren moeten vieren, zouden we beter de kortste dag kunnen nemen, die ten minste het punt markeert waarop de dagen weer langer worden. Maar dan zouden we to taal in de war raken, zo kort voor kerst. Toch maar vieren dus zon dagavond, want je moet toch er gens kunnen uithuilen en op nieuw beginnen. geen grap „Nee dank u, ik moet nog rijden." Dat wordt als een goeie grap er varen als degene die een slokje afslaat, alleen in het bezit van een fiets blijkt te zijn. Maar het is geen grap. De alcoholbepaling in de verkeerswet is net zo goed op fietsers als op automobilisten van toepassing en dat betekent dat je met een glaasje (teveel) op ook niet op de fiets mag stappen; zo'n fletser kan net zo goed brok ken in het verkeer maken. Veel fietsers weten niet dat ze met teveel alcohol in hun bloed echt niet in een auto hoeven te stap pen om op de bon geslingerd te worden dat is onlangs een paar stomverbaasde fietsers overko men bij een alcoholcontrole en daarom is het goed daar bij alle feestelijkheden rekening mee te houden. Nog ruim voor het nieuwe jaar heeft het hondje Emerald een nieuw tehuis en nieuwe pootjes gekregen. Het grote dierenasiel in New York, waar het diertje door een onbekende werd achtergelaten, vermoedt dat Emerald het huisdier was van oude mensen die het niet naar het verpleeghuis mochten meenemen. Het naar schatting driejarige hondje zag er goed verzorgd en gevoed uit, maar het had geen voorpootjes meer. Die zijn er waarschijnlijk afgereden, maar Emerald zag kans zich op de dik behaarde en beëlte borst hopsend voort te bewegen. Het thuisloze hondje kwam in de krant en zelfs op de t.v., en dat leverde het een nieuw onderkomen plus een actie van de vereniging tegen dierenmishandeling op. Die zamelde geld in en zette twee deskundigen aan het werk om een prothese voor Emerald te bedenken. En dit kwam er uit: een soort stevig kussen met zwenkwieltjes, waarop het dier zich niet alleen vlot kan voortbewe gen, maar waarop het tegelijk comfortabel kan uitrusten. De makers van de kunstpootjes èn natuurlijk Emerald zelf zijn zielsge lukkig. stuur 'n brief Yoessoef al-Boerji is een 42-jarige Palestijnse onderwijzer en lid van het Palestijnse „parlement in ballingschap". Zonder berecht te zijn zit hij al sinds 1971 in Syrië in de cel. Na de staatsgreep in november 1970, waarbij presi dent Assad in Syrië aan de macht kwam, werden veel mensen opge pakt die in dienst waren geweest van de vorige regering of die wei gerden onder de nieuwe regering te dienen; tot de laatsten zou Yoessoef al-Boerji behoren. Op 25 Juni 1971 werd hij door officie ren van de Syrische veiligheids dienst naar een militaire gevan genis in Damascus gevoerd, waar hij sindsdien gevangen gehouden wordt zonder in staat van be schuldiging gesteld of gevonnist te zijn. De eerste anderhalf jaar werd hij geïsoleerd gehouden. Daarna mocht hij naar het ge meenschappelijke verblijf van de gevangenis, waar zich twintig le den van de vroegere regering be vonden, ook al gevangen sinds 1971 zonder enige vorm van pro ces. De onderwijzer krijgt nu (ge woonlijk eens per maand) fami liebezoek, zij het achter een me talen rooster en binnen gehoors- afstand van een bewaker. Zijn gezondheid zou slecht zijn: het gezichtsvermogen wordt minder, hij lijdt aan een hoog cholesterol gehalte en aan nier- en maagkwa len. Sinds in 1974 een gevangene is ontsnapt wordt in het aangren zende gevangenishospitaal geen medische verzorging meer ver leend aan politieke gevangenen; schrijft de gevangenisarts medi cijnen voor. dan moeten bezoe kers die buiten de gevangenis ko pen en komen brengen. Drie jaar geleden ging Yoessoef al-Boerji met andere gevangenen in hon gerstaking om betere leefom standigheden te krijgen en een ontmoeting af te dwingen met het hoofd van de veiligheids dienst. Na vijf dagen beeïndlgden de gevangenen hun actie, omdat hun het gevraagde gesprek toe gezegd was; tot nu toe is het er evenwel niet van gekomen. Beleefde brieven met het verzoek tot onmiddellijke vrijlating van Yoessoef al-Boerji kunnen in het Engels of, indien mogelijk, het Arabisch gencht worden aan: Lt-Generaal Hafez Assad. President Damascus. Syrisch- Arabische Republiek, en aan: Brigadier Adnan Dabbagh, Mi nister van Binnenlandse Zaken Damascus, Syrlsch-Arablsche Republiek vrede Een realist is iemand die zich afvraagt, hoeveel Nobelprijzen voor de Vrede ons nog van de volgende oorlog scheiden. (Alexander Pola in de Varagids).

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 5