jHisbruik sociale straffen' DeAmroBank iser voor iedere belegger. Kritiek op 'handel in rechtshulp' 3 [ankerverwekkende stof leer aan banden leggen En zeker nu met de nieuwe mengfondsen erbij. rauwelijks opvang voor Kustvaarder staking Canarische Casino's onder controle Rekenkamer -geestelijk gehandicapte uitgebrand eilanden voorbij .etaalwerkgevers eisen harde aanpak: AA NOELENFONDSEN 'AMRO-PIERSON FUND 'PiÖBEGO -ROLlNCO OBUGAT1EFONDSEN "amro obugatie fonds -RORENTO MENGFONDSEN AMRO 0BUGATIE KOMBINATIE AMRO AANDELEN KOMBINAT1E "'«eondheidsraad ihister in advies aan geldstalungs- REKENING GOUD- EN 2/LVER- REKEAIING •tBRoral voor ernstig gedragsgestoorde ^rB^liïenS^In™ftStzteniï Zeeland favoriet op Goeree-Overflakkee 'Rechtsbijstandverzekering niet aanvaardbaar' Petroleum, diesel en huisbrandolie worden duurder AG 29 DECEMBER 1978 BINNENLAND TROUW/KWARTET !,™i onze sociaal-economische redactie Si HAAG De Federatie van Werkgeversorganisaties in de Metaalnijver- ie I heeft opgeroepen tot een grootscheepse campagne ter bestrijding van jjjJjruik en fraude in de sociale verzekeringen. ADVEflTENTIE ins de federatie moet er ociale-zekerheid Contro- nst kornen, die tot taak zowel het gedrag van de emers als van de onder- irs te controleren en zo- proces-verbaal op te nvapn. ui ai entèieratie. die 30.000 ondernemers ns. 4 klein-metaal met in totaal melto werknemers overkoepelt, ipendeze voorstellen aan de minis- is ni de mi bljn* ter van sociale zaken Albeda. de Tweede Kamer en aan de werkge versverbonden gestuurd. In hun brief schrijven de werkgevers in de klein- metaal dat er naar hun mening al te vaak en te lang in allerlei commissies en instanties is gesproken over het al dan niet voorkomen van misbruik en fraude in de sociale verzekering. „Misbruik en fraude komen voor. en waar het nu op aankomt is wegen en middelen aan te geven waarlangs deze misstanden bestreden moeten worden. Ook individuele werkgevers ervaren, dat de werkenden in hun onderneming deze praktijken niet meer wensen te accepteren. Boven dien is in het kader van de noodzake lijke ombuiging van de groei van de collectieve voorzieningen, een verder uitstel van een serieuze bestrijding van misbruik en fraude niet accepta bel", aldus de federatie in haar brief. Bevoegdheden aaaij en. nen| de ver ra an onze parlementsredactie Süt HAAG De Gezondheidsraad wil dat mensen be- enthrmd worden tegen kankerverwekkende en kankerbevor- gjjjtfide stoffen die voorkomen in het milieu. Deze stoffen ie op de opgave van het arbeidsverle den niet aanwezig, mogen zijn in voedsel of milieu, tenzij De Sociale-zekerheid Controle Dienst, die er volgens de federatie naar analogie van de Economische Controle Dienst moet komen, zou over vergaande bevoegdheden die nen te beschikken, zoals het onaange kondigd betreden van werkruimten. De dienst zou ook na 17.00 uur en in de weekeinden moeten controleren. De federatie noemt het daarbij ge wenst dat degenen, die overtredingen aangeven anoniem kunnen blijven. Verder stelt de federatie voor, de Ge meenschappelijke Medische Dienst regelmtig het bestand aan arbeidson geschikten aan een herkeuring te la ten onderwerpen. Met betrekking tot de Gewestelijke Arbeidsbureaus be pleit de federatie meer aandacht voor werknemers die ongeschikt zijn voor hun beroep, maar die wel plaatsbaar zijn in andere beroepen, méér contrö- medn vermij delij k is. en is en is er vaegt de- raad in een advies dat instl dagërfls aangeboden aan mi- "Ginjaar van volksgezondheid üieuhyèlëne. n, d»° -«JSainn U vafcrapport wordt omschreven hoe <offen moeten worden onderzocht ieCllat de kankerverwekkende of nsejtderende eigenschap kan wor- vastgesteld. Volgens de opstel- ivanp Iers moet een vaste instantie worden belast met het verlenen van advies aan de overheid over de toelaatbaar heid van chemische stoffen voordat ze mogen worden gebruikt. Het onderzoek moet zich uitstrekken over de aanwezige en de nieuwe che mische stoffen die in ons milieu wor den geïntroduceerd, aldus het advies. den door werklozen, verruiming van het begrip passende arbeid en een actief wervingsbeleid voor de Centra vakopleiding volwassenen. Seponeren Ten slotte toont de federatie zich voorstander van het opleggen van onvoorwaardelijke straffen aan mis bruikers en fraudeurs. „Helemaal on gewenst is het, wanneer zaken wor den geseponeerd, omdat de geconsta teerde misbruiken of fraudes naar de mening van het Openbaar Ministerie te gering van omvang zouden zijn. In Tot nu toe beleggen in Nederland alle bestaande beleggingsfondsen vrijwel uitsluitend óf in aandelen óf in obligaties. De Amro Bank heeft nu Mengfondsen ontwikkeld die bestaan uit zowel aandelen als obligaties. Bij die Mengfondsen heeft de be legger de keuze uit twee varianten: de Amro Aandelen Kombinatie, met accent op aandelen, en de Amro Obligatie Kombinatie die de nadruk op obligaties legt Binnen dit gegeven bepalen de Amro-deskundigen voort durend - op grond van beurs-, valuta- en renteverwachtingen - voor beide varianten de meest gewenste verhou ding tussen aandelen en obligaties. Deze Mengfondsen maken deel uit van de vele Amro beleggingsmogelijk heden, die naast de bekende aandelen- en obligatiebeleggingsfondsen ook nog een goud- en zilver- en een geldstallings- rekening omvatten. Deze laatste reke ning biedt een aantrekkelijke rente voor tijdelijk niet in effecten belegd geld. Als u hier méér over wilt weten kom dan eens praten. U kunt in elk Amrokantoor terecht. De bro- chure "Fundamenteel Beleggen" j ligt er alvast voor u klaar. o o o o vordering te worden gesteld", aldus 1* *1 de federatie. hhbmmmmmmmmm—mmmmmmmmmmmmmmimmmmmmmmmmm—mmmwmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm tECHT (ANP) Door personeelsgebrek en onduidelijke inisatie bestaat er nauwelijks meer enige opvang voor n.d. itig gedragsgestoorde geestelijk gehandicapten. Het gaat schatting om honderd tot tweehonderd kinderen en assenen, aldus het maandblad Klik van het Nationaal m zwakzinnigenzorg. ders bij zijn, en zoveel personeel is er gewoon niet, zegt hij. Het ministerie jtêlïjk gehandicapten die in van volksgezondheid heeft overigens lichting moeten wonen, zo deze kwestie in studie. i een systeem van centrale aan- ng opgezet, om ervoor te zorgen I mogelijk bij huis kunnen blij- „Wij hebben het gevoel dat de izinnigenzorg. .bierdoor potdicht U«zegt Piet van de Steenoven, di- (ur van de Willfóm Schrikker Üijstichting, waar men veel erva- jheeft met het zoekeh van plaat- jöor zwakzinnige kinderen. Van de Steenoven was het J jaar geleden makkelijker om [sen te vinden. „Vroeger ging de [schappelijk werkster er zelf op igde zij de contacten. Nu vul je papiertje in, dat stuur je op en ^gt dan ergens." lofdinspecteur voor de zwakzin- zorg, dr. J. Hóesing, vindt dat je inrichtingen niet kwalijk mag dat ze iemand met ernstige smoeilijkheden niet willen op- Ze zouden groepen moeten n waar constant twee begelei- Van een onzer verslaggevers IJMUIDEN De vier bemanningsle den van een Panamese kustvaarder zijn in de nacht van donderdag op vrijdag door een Noors vrachtschip gered nadat hun schip door nog onbe kende oorzaak in de buurt van Den Helder in brand was geraakt. Na een lange speurtocht door verkennings vliegtuigen van de marineluchtvaart dienst werd de onbemande coaster twintig mijl ten westen van Den Hel der gevonden en naar de haven van IJmuiden gesleept. De sleepboten Titan en Nestor van Wijsmuller slepen de coaster Maren-C de haven van IJmuiden binnen. Van een onzer verslaggevers LAS PALMAS Het horecaperso- neel op de Canarische eilanden heeft gisteren een einde gemaakt aan de staking die zes dagen duurde. Woens dagavond al waren werkgevers en werknemers op Tenerife en enkele kleine buureilanden tot overeenstem ming gekomen over een verhoging van het minimumsalaris met 25 pro cent en 44 vakantiedagen. Gisteren accepteerden ook de vakbondsleiders op de overige eilanden dit aanbod. Voor de toeristen betekende het ein de van de staking dat zij eindelijk weer een warme maaltijd konden be stellen, dat de hotelkamers werden schoongemaakt en de bedden opge maakt. Volgens een woordvoerder van een reisbureau zou zeker de helft van de toeristen vertrokken zijn als de staking nog een aantal dagen was voortgezet. De zesdaagse staking be tekent voor de Spaanse toeristen industrie een miljoenenstrop en aan tasting van Spanje als vakantieland. De Algemene Nederlandse Vereni ging van Reisbureaus (ANVR) zal po gingen doen om de desbetreffende hoteliers op de Canarische eilanden financieel aansprakelijk te stellen voor de door de vakantiegangers ge leden schade. Mocht die poging resul taat opleveren, dan zullen de gedu peerden daarvan in een later stadium nog een bedrag ontvangen, zo heeft een woordvoerder meegedeeld. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De Algemene Rekenkamer zal worden be last met de controle op de exploitatie van de casino's in Zandvoort en Valkenburg. Het kabinet heeft gisteren besloten een wetsontwerp hierover bij de Tweede Ka mer in te dienen. De exploita- ADVERTENTIE tie is in handen van de natio nale stichting tot exploitatie van casinospelen. De Rekenkamer krijgt volgens het wetsontwerp het recht om bij deze stichting een onderzoek in te stellen en inlichtingen in te winnen. De Tweede Kamer had eerder dit jaar op een dergelijke regeling aangedron gen. Men vond, dat de controle in handen moest komen van een over heidsorgaan. omdat de netto-op brengst van de casino's in 's rijks schatkist vloeien. Juist deze week heeft de door de regering ingestelde raad voor de casi nospelen kritiek geleverd op het eer ste jaarverslag van de casino's. Die. kritiek gold met name de overschrij ding van de begrotingspost voorlich ting en public relations met 700.000 gulden. Hiervoor is van oktober 197f> tot eind 1977, de periode waarop het verslag betrekking heeft, een bedrag van 1.4 miljoen gulden uitgegeven De staatssecretarissen Hazekamp van economische zaken en Haars van justitie zullen bezien of maatregelen nodig zijn. Zij moeten het jaarverslag nog goedkeuren. Zij zullen het advies van de raad voor de casinospelen bij hun beoordeling betrekken. In dat advies wordt gezegd, dat de casino's ook op andere punten te „royaal" zijn geweest met uitgaven. Ons commentaar staat op pagina 5. Van een onzer verslaggevers GOEREE-OVERFLAKKEE Drie van de vier gemeenten op Goeree- Overflakkee willen, als de provinciale herindeling doorgaat, deel uitmaken van de provincie Zeeland. Alleen Mid- delhamis geeft de voorkeur aan de provinciemieuwe-stijl Rijnmond. Goeree-Overflakkee behoort nu tot Zuid-Holland Dirksland, Overflakkee en Goederee de hebben gedeputeerde staten van Zuid-Holland laten weten van me ning te zijn dat hun belangen in de toekomst beter behartigd zullen wor den onder Zeelandse vlag dan onder die van Rijnmond. Met name vrezen Van een onzer verslaggevers DEN HAAG/AMSTERDAM Het is van groot belang dat er alctief wordt opgetreden tegen de zich uitbreidende praktijken van de rechtsbijstandverze- keraars. Hun bestaan vormt een verwarrend en misleidend element in de discussie over de leemte in de rechtshulp, die door de overheid dient te worden opgevuld. Het gevaar is nu al aanwezig dat de overheid haar verantwoordelijkheid op de verzekeraars afschuilt. Met deze bewoordingen neemt de Vereniging voor rechtshulp afstand van de „handel in rechtshulp", die voor de 34 rechtsbijstandver- zekeraars in Nederland een aantrekkelijke inkomsten bron vormt. In haar blad Rechtshulp noemt de vereni ging. waarin een groot aantal zogeheten sociale rechtshulp verleners is georganiseerd, de rechtsbijstandverzekering „in haar huidige vorm niet accep tabel". Verschillende verzekerings maatschappijen hebben de laatste tijd met hun rechtsbij standverzekering flink aan de weg getimmerd, met als ge volg dat in Nederland al ruim 800.000 polissen zijn verkocht. Volgens de Nederlandse orga nisatie voor rechtsbijstandas- suradeuren (NORA) wordt dat aantal jaarlijks met zo'n der tig procent uitgebreid Het advocatencollectief „Var- nebroek" in Alkmaar, zo blijkt uit Rechtshulp, heeft inmiddels een klacht inge diend bij de Reclamecode commissie. omdat het van mening is dat de verzekerings maatschappij Delta Lloyd zich schuldig maakt aan mis leidende reclame. Deze maat schappij, die door middel van STER-reclame op de televisie rechtshulp te koop aanbiedt. verzuimt volgens het advoca tencollectief melding te ma ken van de mogelijkheid dat gratis rechtshulp of rechts hulp tegen verminderd tarief wordt geboden. Niet minder dan ongeveer zeventig pro cent van de bevolking zou daarop aanspraak kunnen maken. Gebreken De Vereniging voor rechts hulp meent dat de onderhavi ge rechtshulpverlening een groot aantal gebreken ver toont. Zij wijst er onder meer op dat de vrije advocatenkeus in het gedrang kan komen, dat er belangenconflicten tus sen maatschappij en verze kerde kunnen ontstaan, en dat pas een advocaat wordt ingeschakeld als het de juridi sche medewerkers van de maatschappij niet lukt een zaak in der minne te schikken. De vereniging brengt naast deze praktische bezwaren ook een principiële bedenking te gen de rechtsbijstandverzeke ring in stelling. Zij is ervan overtuigd „dat volwaardige rechtshulp geen ruimte laat voor economische belangen van de rechtshulpverlener of zijn organisatie". Volgens de vereniging wordt dit stand punt „door steeds meer men sen onderschreven Bij de. Nederlandse orde van advocaten wordt daar anders over gedacht. De secretaris van de orde. mr H. G. Bruin, zei gisteren desgevraagd, dat bepaalde aspecten van' de rechtsbijstandverzekering be studeerd worden, maar dat de gewraakte activiteit van de verzekeringsmaatschappijen niet onaanvaardbaar ge noemd kan worden „We leven in een vrij land", aldus Bruin, „waarin ruimte is voor com mercieel ondernemen Problemen De bezwaren die de Vereni ging voor rechtshulp oppert, worden voor een deel wel door de Nederlandse orde van ad vocaten onderschreven. Bruin spreekt van een „spannings veld" waarin de advocaat en de cliënt terecht kunnen ko men, wanneer het tot een be langenconflict tussen maat schappij en verzekerde komt, en meent dat, in hét alge meen. de verzekering proble men kan oproepen De studie waaraan de Neder landse orde van advocaten de rechtsbijstandverzekering op het ogenblik onderwerpt, strekt zich ook uit tot een ontwerp van een richtlijn die aan de Europese ministerraad is voorgelegd. De ministers van de EEG-landen zijn doen de tot een coördinatie van wettelijke regelingen op het onderhavige terrein te komen De „diepgaande studie" van de Nederlandse orde van ad vocaten en het geregelde over leg dat met de NORA wordt gevoerd zullen, naar Bruin verwacht, in elk geval niet uit monden in een beslissing de verzekeraars van rechtshulp verlening uit te sluiten, zoals m West-Duitsland het geval is. De Nederlandse orde van advocaten stelt zich op het standpunt dat een rechts- hulpmonopolle uit deh boze zou zijn Volgens Bruin moet daarbij wel onderstreept worden dat de aanbiedingen van verzeke ringsmaatschappijen alleen interessant zijn voor degenen die zelf voor de kosten van rechtshulp zouden moeten op draaien deze landelijke gemeenten over heerst te zullen worden door de grote steden in het Rijnmond-gebied. Bo vendien is Rijnmond nooit zo goed in staat de typische eiland-problema tiek te onderkennen als Zeeland dat kan, aldus deze gemeenten Middelharnis daarentegen meent, dat, vooral gelet op het werkgelegen heidsaspect nauwe banden met het industriële Rijnmond-gebied te pre fereren zijn. DEN HAAG (ANP) Met ingang van 1 januari worden petroleum, dieselo- lie en huisbrandolie (1 en 2) duurder-. De prijzen van benzine en stookoli^ blijven ongewijzigd. Dit heeft het mi nisterie van economische zaken gisj termiddag meegedeeld. De maximumprijs van petroleum wordt met 1,1 cent per liter verhoogd tot 63,4 cent per liter De maximumprijs van gasolie gaat met één cent omhoog en komt op 64.7 cent per liter. Huisbrandolie 1 en 2 worden 0.9 cent per liter duurder (cxj clusief btw). De maximumprijs komt daardoor op 33,6 cent per liter Voor petroleum en huisbrandolie ts) aldus economische zaken, een verrui ming inbegrepen van de handelsmar ge voor oliemaatschappijen en depot houders van 0,1 cent per liter in vergelijking mei berekeningen voor de voorgaande periode, zijn de note ringen voor deze produkten ten aan zien van de dollarkoers weliswaar iets gedaald, maar daar staat een lichte stijging van de prijs van ruwe aardo, lie tegenover, aldus een mededeling van het ministerie. Deze laatste fac tor werkt door met een maand vertra ging. zodat nu op basis daarvan eeij prijsverhoging is berekend Tenslotte wijst het ministerie erop, dat de prijzen van 2 december en van 1 januari nog steeds onder het prijsni veau van de wereldmarkt liggen

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 3