Legerpastoraat inpassen in plaatselijke kerkeweek Bijbeluitleg bevrijden van de mannelijke vooringenomenheid h Te veel eucharistie schaadt de priester Roger Schutz: paus universele leider Trouw VANDAAd -fi Werkgroep raad van kerken: Model STEUN ZWARTE KRANT IN ZUID-AFRIKA! Kind gedoopt op Schiphol Oud-zendeling Kruyt overleden Dr. Okke Jager Wij zijn niet machteloos Kardinaal Willebrands: Christendom in China nieuwe kansen Ook in Noorwegen kinderen aan het avondmaal Letty Russell in handleiding: Kerken Genemuiden protesteren tegen wetsontwerp abortus In Rusland meer priesterstudenten VOORBIJGANG^ .VRIJDAG 29 DECEMBER 1978 TROUW/KWARTET =F Van een onzer verslaggevers AMERSFOORT De werkgroep militarisme van de raad van kerken wil, dat de geestelijke verzorging van de militairen wordt ingepast in het plaatselijke pastoraat. Het krijgsmachtpas toraat in de huidige vorm heelt volgens de werkgroep nog te vee! het karakter van ideologische legitimatie van het gangbare veiligheidsbeleid. Integratie in het plaatselijke kerkewerk zal daarentegen ook de integratie van krijgsmacht en maatschappij bevorderen. De werkgroep zegt dit in een rapport over het militarisme in Nederland en tie kerken. De werkgroep, werd inge steld volgens een aanbeveling van de assemblee van de wereldraad van kerken in 1975 In Nairobi om te ko men tot een „program ter bestrijding van het militarismeHet nu gepubli ceerde rapport bevat aanbevelingen voor de kerken, de raad van kerken, het interkerkelijk vredesberaad (IKV) en andere organisaties zoals Pax Chrlstl en Kerk en Vrede. Voor het nieuwe programma heeft de werkgroep het antl-raclsme program van de wereldraad als model gekozen. Het IKV heeft de werkwijze, zoals de werkgroep die ook wil propageren, namelijk niet alleen standpuntbepa lingen. maar ook proberen de kerken zelf In beweging te krijgen en de politieke betrokkenheid van de men sen te vergroten. Daarom zou het program tegen het militarisme moe ten aansluiten bij de concrete proble men van de mensen, en zo dat de mensen zich er niet aan vertillen. Het rapport somt mogelijke „speer punten van actie" op. zoals de cam pagne van het IKV voor de verwijde ring van de kernwapens uit Neder land. het vraagstuk van de wapenpro- duktie en -handel door Nederland en de actie om de bevolking door infor matie en bewustmaking meer te be trekken bij de veiligheidsproblemen en de krijgsmacht Het rapport vraagt niet, dat de ker ken zonder meer achter de IKV-cam- pagne gaan staan Wel zouden zij die campagne plaatselijk aan de orde moeten stellen als uitgangspunt voor een discussie over kernbewapening Een onalhankelt|ke nieuwsvoorzie ning in Zuid-Alrika is essentieel voor bewustwording en stnjd tegen apartheid The Nation is een Jong blad dat radicale veranderingen in Zuid-Afnka voorstaat, d.w.z een open demokratie via geweldloze middelen Daarvoor is geld en steun nodig. ook vanuit Nederland' HELP HET ONAFHANKELIJKE ZWARTE BLAD ..THE NATION" AAN TWEE J0URNA11STENI Maak uw gift over op gifo 3772359 t n v ..Krant voor Zwart Zuid-Afnka' te Amersfoort. De werkgroep .Krant voor Zwart Zuid-Afrika is een gezamenlijk initi atief van Kerk en Vrede. Ooopsge- zmde Vredesgroep. Si voort Akt Geweldloosheid en de Quakers. Inl.: Utrechtaeweg 159. Amers foort, tel. 033-32133. De werkgroep verwacht wel moeilijk heden met de vakbonden, wanneer activiteiten zouden worden ontplooid tot vermindering van de Nederlandse wapenproduktie en -handel. Gepleit wordt, voor een gesprek met alle be trokkenen. Militarisme is volgens de werkgroep In de eerste plaats geloof in geweld. ideologisch dogmatisme. De kerk dient het ideologisch karak ter van het militarisme als geloof in geweld te onderkennen en onder kri tiek te stellen. Wanneer de kerken de voorzichtig geachte aanbevelingen van de werkgroep serieus nemen, zul len zij volgens de werkgroep bestaan de activiteiten legitimeren en nieuwe taken, die voor een deel op controver sieel terrein liggen, op zich nemen. waarin opgenomen: De Rotter dammer. met Dordts Dagblad. Nieuwe Haagse Courant met Nieuwe Letdse Courant Uitgave; Trouw/Kwartet BV Hoofdredacteur Jenze Tammmga Directeur mg O Postma hoofdkantoor PostDus 859 1000 AW Amsterdam lel OZO-9'3456 leie. 13006 Postgiro 66 00 00 Bonk Ned Cred'etbank Rekenmgnr 23 00 12 574 Gemeentegiro Amsterdam X11000 REGIO ROTTEROAM/OORORECHT PonttHjs 94« 3000 AX Rotterdam lel 010-11S588 (abonnementen en bezorging) (#1010-115580 (redactie) lel 115700 (uwslueend voor i) REGIO DEN HAAG-lf "OEN Poeitous 101 2501 CC Den Maag tel 0 70-469445 Parkstraat 22 Oen Haag REGO NOORCVOOST-NEDERLAND ,o.-w«iiend adrrwnstralje) Postbus 3 6000 AA Zwolle «ei 05200-17030 Melkmarkt 50 Abonnementsprijzen: 11»« t 44*0 183 40 TeMorvscne abonnernemenopdracMen (z* adressen boven) Opgave 'arV-ebervcMen 9-19 30 van maandag I'm imfdeg Op zondag van 10- 20 uur teief 020-913456 Opgave mmi-advertenties lei 020 936060 ol actv-nenk aan MM Ata afdei-ng postbus 433 1000 AK AMSTER0AM Aö'eswv*9^Qe" u 'skelend scnnNeHk aan onze Amsterdamse adressen Rapporteur mr Ph. P. Everts: „Over al waar de overtuiging leeft, dat ge- Hervefdciinjr weid een noodzakelijk en onvermij- b delijk en dus aanvaardbaar mid del ls om conflicten op te lossen, Is sprake van militarisme." Het rapport legt verbanden met nati onalisme, chauvinisme, discipline en hiërarchie als ordeningsbeginselen en De kerken zullen dan volgens de werkgroep ook herverdeling van de bestaande middelen (geld, energie en mankracht) moeten gaan overwegen. Het veertig pagina's dikke rapport ls te krijgen bij De Hors tink te Amers foort. Voor het eerst in de geschiedenis van onze nationale luchthaven is op Schiphol een kind gedoopt. In de oecumenische gebedsruimte van.het stationsgebouw doopte luchthavenaalmoezenier pater J. H. Duin de dertien dagen oude Susanne Switser uit Nieuw-Vennep. Vader Switser werkt op Schiphol. Na afloop poseerde het gezin, samen met pater Duin (rechts). Sinds kort heeft Schiphol naast pater Duin ook een speciale predikant, de hervormde ds. J. A. Hoogervorst. ADVERTENTIE Van een onzer redacteuren OOSTERBEEK Op Eerste Kerst dag ls overleden de bekende her vormde emeritus zendingspredikant Joh. Kruyt. Hij werd 85 Jaar. De cre matie heeft inmiddels in stilte plaats gevonden. Ds. Kruyt werkte 38 jaar van 1915 met enkele onderbrekingen tot 1953 als zendeling op Midden-Celebes. Zijn vader, de zendeling-taalgeleerde Alb C. Kruyt (1869-1949). was daar de pionier van het zendingswerk In het Posso-gebied. Ds. Kruyt assisteerde zijn vader en nam later diens werk over als leider van de goeroe-oplei ding in Pendolo en als voorzitter van de conferentie van zendelingen Nadat hij in de oorlog in een Japans Interneringskamp in Noord-Celebes had gezeten, keerde hij in 1948 naar Nederland terug, om in 1950 nog eens voor drie jaar naar Celebes te gaan. nu om leiding te geven aan de opzet van maatschappelijk opbouwwerk in Posso. Nadien was hij nog enige tijd docent aan de zendingshogeschool te Ooegstgeest Ds. Kruyt behoorde tot de derde ge neratie van een familie, die al langer dan een eeuw de opbouw van de christelijke kerk in Indonesië dient, meest als dominees of dokters. Zijn grootvader Johannes Kruyt kwam in 1858 in dienst van het Nederlands zendelinggenootschap op Oost-Java, toen hij 23 Jaar oud was, en bleef daar actief tot zijn dood op 83-jarige leef tijd. De drie zoons van deze pionier werden allen zendeling en zijn doch ters trouwden met zendelingen. De nu overleden zendeling ds. Joh. Kruyt was getrouwd met een dochter van Pieter Oosterlee (1863-1930). de bekende directeur van de christelijke kweekschool De Klokkenberg in Nij megen. Lees voor uw nieuwe jaar een tijdsbeeld met tegenwicht f 13,50 in de boekhandel een uitgave van Ten Have, Baarn Van een onzer verslaggevers UTRECHT Kardinaal Willebrands vindt, dat zijn priesters overbelast worden door de vele eucharistievieringen. In een brief aan de pastores van zijn aartsbisdom Utrecht doet hij suggesties om het aantal diensten te verminderen en tegelijk het aantal leken-diensten uit te breiden. Van een onzer verslaggevers PARUS Roger Schutz, de prior van de oecumenische gemeenschap van Taizé, heeft de christenen van alle kerken opgeroepen, zich te verenigen onder een „universele herder" In de persoon van de paus van Rome. Schutz deed dit in het actieprogram voor 1979 van het jongerenconcilie, dat hij gisteren bekendmaakte in de Notre Dame in Parijs. De oecumenische beweging heeft volgens Schutz gefaald. Er zijn weliswaar allerlei oecumenische instellingen gekomen, maar die hebben zich zo ontwik keld. dat zij de zichtbare eenheid nu meer in de weg staan dan bevorderen. Door hun bestaan blokkeren zij namelijk het ambt van een „universele herder", aldus de verklaring. Schutz wil. dat ieder persoonlijk en iedere plaatselijke gemeente elke dag bidt „voor de bisschop van Rome en voor de verandering van zijn oecume nisch ambt". Roger Schutz was Juist terug uit Afrika, waar hij enkele weken het leven van de arms ten der armen probeerde mee te leven, onder andere in Crossroads bij Kaapstad en in Soweto bij Johannesburg. AKEN (KNA) De Chinese priester Louis Wei Tsing-Sing beoordeelt de kansen voor het christendom in Chi na „zonder enige reserve optimis tisch". De eerste mogelijkheden ziet hij in het streven van China naar meer contact met het westen. In opdracht van de Westduitse mis siecentrale bracht hij een bezoek van drie maanden aan China. Volgens Wei Tsing-Sing leven er in China op het ogenblik rond een miljoen chris tenen. Voor de revolutie waren dat er driemaal zo veel. Zij vormen een ui terst kleine minderheid op een totale bevolking die geschat wordt op 900 miljoen tot een miljard. Wei Tsing-Sing vond in China een zeer grote belangstelling voor alles wat uit het westen komt. vooral on der de Jongeren. Het is volgens hem voornamelijk een Intellectuele be langstelling. Maar de Chinese moraal biedt duidelijke aanknopingspunten voor integratie van het christendom. Wei Tsing-Sing noemde China „een reusachtig klooster, waarin de vier benedictijner kloosterregels gelden, namelijk armoede, kuisheid, gehoor zaamheid en stabiliteit". Hij vindt die vier regels de basis voor de kerk van morgen. Drie eucharistievieringen per wee kend is voor een priester het maxi mum, meent de kardinaal. Weliswaar blijft de eucharistieviering de vereis te vorm van zondagsheiliging, maar als er geen priester beschikbaar is, moet men maar op een andere manier als gemeenschap samenkomenvoor gebed. De kardinaal erkent, dat het wennen is voor een parochie, wanneer iemand die geen priester is, voorgaat in een gebeds- of woorddienst. Maar hij wijst op de gunstige resultaten. Wel moet het lekenkarakter van der gelijke diensten duidelijk uitkomen. Kerkelijke huwelijksinzegeningen moeten bij voorkeur niet meer op zaterdag plaatsvinden. Doopdiensten kunnen worden gecombineerd voor meer dopelingen samen. De viering van jubilea en andere hoogtijdagen kan samenvallen met een reeds vast gestelde eucharistieviering. Wat be- GENEVE (LWI) Volgens de nieuw ste statistiek van de lutherse wereld federatie zijn er over de gehele wereld ruim zeventig miljoen lutheranen. De statistiek geeft een totaal van 70.498.517 lutherse christenen. 30.758 meer dan vorig Jaar. De meesten le ven in West-Duitsland (23,2 miljoen), gevolgd door de Verenigde Staten (8.6 miljoen). Zweden (8.0) en Oost-Duits- land (6.8). Daarna komen Denemar ken, Finland en Noorwegen en als eerste land uit de derde wereld Indo nesië. In Nederland wonen 36.250 lut heranen. treft de uitvaartliturgie zou men zich kunnen beperken tot de uitvaartmis en, waar dat mogelijk is, een eucha ristieviering des avonds tevoren. Kardinaal Willebrands adviseert, dij eucharistievieringen te kijken of de gemeenschap er als geheel bij betrok ken is. Naarmate de viering meer een privé- of groepskarakter heeft, zal men kritischer moeten bekijken of het niet zinniger is een andere vorm te kiezen. OSLO (LWI) „Een kerk die kinde ren doopt en haar best doet, dat kin deren ook zondag in de kerk komen, kan de kinderen niet uitsluiten van het heilig avondmaal," aldus een ver klaring van de bisschoppen van de lutherse kerk in Noorwegen. De bisschoppen hebben besloten, dat er zo snel mogelijk regels moeten komen, die de deelneming van kinde ren aan het avondmaal regelen. De kinderen moeten oud genoeg zijn om enigszins te begrijpen wat er gebeurt, aldus de Noorse bisschoppen. Hoewel dat bij elk kind weer anders is. vinden zij de leeftijd van zeven jaar toch wel het minimum voor deelname. Zij benadrukken ook, dat het niet zozeer om kindercommunie, als wel om gezinscommunie gaat. door Noortje van Oostveen „Vandaag kan ons spreken en handelen niet langer het bestaan van vrouwen als deelne mers aan Oods gemeente negeren: vrouwen willen niet langer onzichtbare partners zijn, niet in het leven en werk van kerk en maat schappij, en niet in de interpretatie en verkon diging van het evangelie. Het woord moet concreet betrekking hebben op hun toeken naar bevrijding Dat schrijft de Amerikaanse theologe Letty M Russell In de dezer dagen verschenen handleiding voor een nlet-seksisti- sche Interpretatie van de bijbel. „Het bevrijdende Woord", zoals die hanieldlng heet. gaat over leien en schrijven, over verta len en uitleggen. Het zegt: de bijbelse geschie denis ls een mannelijk verhaal geworden, opge schreven en geïnterpreteerd vanuit een man nelijk gezichtspunt Het boek wijst passages aan In de bijbel waarin vrouwen een rol spelen, het plaatst ze in de context van de tijd, de cultuur, legt ze opnieuw (anders) uit, en ver klaart waarom verhalen seksistisch zijn of Juist niet. Letty Russell rechtvaardigt haar feministisch theologiseren door er nog eens op te wijzen dat de interpretatie en vertaling van de bijbel door de eeuwen heen heeft plaatsgevonden in sa' menievin gen waarin de man centraal stond. En zoals niet-westerse culturen moeten proberen de bijbel te bevrijden van westers, blanke uitleg, zo moeten vrouwen proberen Oods Woord te bevrijden van mannelijke vooringe nomenheid christelijke gemeenschap. Vrouwen worden zich daar meer en meer van bewust en verzet ten zich tegen deze vorm van discriminatie. Ze voelen zich onbehaaglijk bij uitspraken als 'God de vader heeft u lief' en 'als u zich aansluit bij de broederschap van alle christe nen zult u zonen Oods worden'." En wie zijn oor te luisteren legt bij uiteenlo pende groepen vrouwen ln de kerk, bij ouderen en bij jongeren, kan constateren dat dat juist ls. Het doet me ook denken aan het bericht dat lk onlangs in deze krant las, namelijk dat er ln de Duitse rooms-katholleke kerk een geruislo ze uittocht van vrouwen plaatsvindt. Onderzoek wijst ais oorzaken aan: de predi king ls niet solidair met het emancipatiestre ven van de vrouw, de kerk weet haar alleen maar vast te pinnen op haar rol van vrouw en moeder, de kerk helpt de vrouw te weinig om vraagstukken van huwelijk, gezin, opvoeding en beroep op te lossen, de kerk biedt de vrouw geen mogelijkheid een kerkelijke carrière op te bouwen enz. als 'Zij', al was het alleen maar om er de aandacht op te vestigen dat er veel goddelijke begrippen zijn die vrouwen uitsluiten. Stap voor stap Vermijden Onbehaaglijk Immers „Het soort bijbelse en theologische taal dat tn kerkdiensten, discussiegroepen, on derwijsinstellingen en publikaties wordt ge bruikt. sluit gewoonlijk vrouwen uit van de Russell wli benamingen van God als "Vader', 'Heer' zo veel mogelijk vermijden. Ze pielt voor het gebruik van 'Jaweh' of "Moeder en Vader'. En daarmee verzekert ze zich wellicht van de sympathie van mensen die zo zenuwachtig werden toen enkele Jaren geleden Amerikaan se feministische theologen Ood gingen aandui den ais 'Moeder' en "ZIJ' Letty Russell vindt ook dat we alleen moeten spreken over Jezus als man wanneer het gaat over zijn aardse leven. Als het gaat om Jezus als vertegenwoordiger van de nieuwe mens heid. zouden we hem 'Mens' kunnen noemen; de Heilige Geest zouden we kunnen aanduiden 'Het bevrijdende Woord' wil de lezer stap voor stap het 'nieuwe lezen' bijbrengen. Van het oude en het nieuwe testament. Het is natuurlijk wel gemakkelijk gezegd wan neer wordt voorgesteld de bijbel te lezen zon der vooropgezette meningen, argeloos, alsof je een gewoon, nieuw verhaal leest. Of om ver schillende vertalingen van de bijbel te gebrui ken. En om op te merken dat kennis van sociale en culturele omgeving, vooral van de rol van de vrouw, zo goed van pas komen. Niet gemakkelijk De medewerksters aan dit boekje hebben de handleiding bedoeld voor gebruik in plaatselij ke kerken en aanverwante groepen. Maar voor leken ls het geen al te gemakkelijk boekje, al is het nog zo handzaam (88 pagina's). Er worden veel moeilijke woorden in gebruikt die best vermeden hadden kunnen worden. Hoewel het boek bestaat uit opstellen ls het raadzaam het gewoon van voor naar achter te lezen. Mits begeleid door mensen met enige theologische scholing is 'Het bevrijdende Woord' toch wel bruikbaar voor groepen. Het kan een bijdrage leveren aan een rüet-seksisti- sche, dus vollediger, uitleg van de bijbel voor deze tijd, voor vrouwen en mannen Noortje vao Oostveen, verbonden aan de NCRV, bespreekt: 'Het bevrijdende Woord' onder redactie van Letty M. Russell; uit*. Ten Have, Baarn (in serie Oekumene); prijs 10,90. GENEMUIDEN De kerkeraden van de hervormde gemeente, de gere formeerde kerk en de gereformeerde gemeente te Genemuiden hebben in een brief „aan de regering van Hare Majesteit Koningin Juliana, Konin gin der Nederlanden bij de gratie Gods" een „vlammend en profetisch protest" aangetekend tegen het door het kabinet in te dienen wetsontwerp inzake abortus. „Wij achten de plannen", aldus de brief, „zoals die in de publiciteit zijn gekomen, volstrekt verwerpelijk. Van een regering waarin een christe lijke partij als het CDA de meerder heid heeft, hadden we een dergelijk verwerpelijk wetsontwerp niet ver wacht. Ja, van geen enkele regering, die toch als Gods dienares geroepen is elk leven, ook het ongeboren leven te beschermen, hadden wij een dergelijke aanslag op het leven van weerloze ongeboren kinderen. de allerzwaksten vari de maatschap pij verwacht. Wij moeten u dan ook met grote ernst waarschuwen, dat een dergelijke verlating van Gods heilige wet niet ongestraft kan ge schieden. Het zijn gezegd, en u neme het ter harte: ZO ROEPT U GODS TOORN OVER NEDERLAND IN". MOSKOU De toelatingsquota aan de opleidingsinstituten van de Russi sche orthodoxe kerk blijken opnieuw te zijn verhoogd. Aan de drie semina ries en academies in Moskou, Lenin grad en Odessa studeren thans meer dan 1700 toekomstige priesters. Vorig jaar waren dat er 1617. Elk Jaar moe ten er afvallen omdat er meer aan meldingen zijn, dan de Instituten mo gen herbergen. Zo kon het seminarie ln Moskou er van de 260 die zich dit jaar voor de studie aanmeldden, maar 140 plaatsen. In een bericht over de ontwikkeling van de kerk heeft patriarch Pimen bekend gemaakt, dat de laatste maanden vier nieuwe kerken zijn ge bouwd en zeven nieuwe parochies met toestemming van de overheid zijn gesticht. velt LAAT KERSTWOORD Door de woorden die rondom en 4 kerstfeest uit de Schriften wordej gelezen, speelt ook iets geweldig ij expansiefs heen. Ik lees bij Jesajf1 (52): „en alle grenzen der aarde hebben het heil van onze God u, aanschouwd". Die gedachte keeir telkens terug. Het bevrijdend woj van de gekomen Messias en wat met zijn komst op gang gebrachte, zwerft altijd weer uit naar de vers volken, tot "alle vlees", dat het h|e Gods zal zien. Het doet denken a<t Jezus' afscheidswoorden, waarinm zegt dat eerst dit evangelie aan au volken gepredikt moet worden ei dan In de wijzen uit het oosteË heeft de kerk altijd iets gezien vaPl eerste vertegenwoordigers van ai volken en rassen. Op oude prentje één van hen een gekleurd mens. 4 er eenmaal op gaat letten wemelio van de volken, rassen en groepend mensen in de bijbel. Het heil is nii beperkt. Het zwaait uit over de wereld. Dat vandaag de dag bijni over onze gehele planeet kerstfee^ gevierd betekent niet alles, maar heeft er toch iets mee te maken. "L. niet 't mooiste wat de christenen! J verre, vreemde landen gelmporte hebben. Ook daar in de verte waj in deze dagen de sociëteiten en 5 gelegenheden vol met joelende kerstfeestvierende mensen. Je vu je af: zouden ze weten waarover b eigenlijk gaat? Maar Ja, dat wetell hier op de hoek, op het kerstbal V „de zaak" ook niet. Ik denk eraan omdat China na een aantal jaren c weer „open" komt. Het schijnt ee druk verkeer te worden, als je de 1 berichten geloven mag. Duizenden studenten hierheen en waarschijn duizenden handelsagenten daarn Hoe z&ldat gaan? Ze zullen ons lée kennen. In hunogen zijn alle medl in dit westen christen. Christen onduidelijk begrip: aanhanger vsej een niet zo heel oude godsdienst zullen ze hiervandaan meenetneif wat gaan wij daarbij aan hen ill brengen? Zal het zover komen, df alle grenzen der aarde het heil vari onze God aanschouwd hebben? <#f de grenzen van die planeet die ClJa heet? Je kunt denken aan kansend mogelijkheden. En vooral n verantwoordelijkheden. Welke woorden zullen ze van ons opvanf" om die te overdenken? Winst, pro valuta, het hele economische jarjr of andere woorden: liefde, gerechtigheid, vrede, toekomst openen de bevrijding? Zullen ze <j vele verbijsterende namen horen de ene naam, die gegeven is bovejl alle naam? Beroepingswerk ti NED. HERV. KERK Beroepen te Apeldoorn: R. v.d. Itl de te Almen; te Werkendam 1 Kamerik; J. Blom te St Maai dijk; te Wageningen: J. v.d. 1 te Zetten en Andelst; te N'jké veen: J. R. Volk te Polsbroe.:. ie Aangenomen naar Utrecht: stra te H 00 ge veen; naar stmg meente Frieslands-End;.Jt'/D. i driks te Anlo. Bedankt voor Katwijk a.d. Rij^j Ruster te Kampen. Afscheid op 31 december van V land: Th. Boas ber. te Valkenswfo van Hantum: M. den Dekker bi Koudum; van Haarlem (pastorau aconale tehuizen): A. J. Krom wegens emeritaat. Bevestiging te Den Haag tot jfc kant voor bijzondere werkzaak, den (bejaardenpastoraat): H. JJÓ Buren, huippred. te Den Haag. 0' Intrede op 1 jan. Ouddorp: W. J.j- Hof uit Hedel. GEREF. KERKEN Afscheid van Hoogeveen: P. beek wegens benoeming tot 1 lijk verzorger van het Bethesi kenhuis en Weidensteyn te Hd* veen; van Urk: H. Veens tra wq vervroegd emeritaat om heldsredenen. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Beroepen te Loenen-Weesp: R. Graaf, kand. te Kampen. Aangenomen naar Apeldoorn Boersma te Zuidhom. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Beekbergen: A. land te Krabbendijke. Afscheid op 3 januari van Ca a.d. IJssel: L. Blok ber. te Nuns; Dr. M. Hansen Op 72-jarige leeftijd is te Varss overleden de hervormde eme predikant dr. M. Hansen. Dr. Hi heeft de hervormde gemeenb Cats, te Berlicum en te Oss gec In 1970 ging hij met emeritaa Hansen promoveerde ln 1938 bij dr. M. A. Brouwer aan de rijks uj siteit te Utrecht tot doctor in de geleerdheid op een nieuwtesta tisch onderwerp. In de hervo kerk vervulde hij veel bestuu funk ties. Ds. R. van Reenen Na een langdurige ziekte is over de gereformeerde predikant R Reenen te Ermelo. Hij werd 50 Sinds 1966 was hij geestelijk ger van Groot-Emaus. Ds. Van nen, die zijn theologische opli deels aan het Western College ii land (Michigan, VS), deels ai Vrije Universiteit in Amsterdan gehad, was voordat hij in T kwam, predikant in Capelle ai Ussel. Klundert en Hendrik Ido bacht. De begrafenis was in sti L

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 2