Jedrijfswinsten iets egenomen in 1978 lelkveehouders tevreden Tarieven fiscus per 1 januari ABN Bank Vraag onze man in Duitsland. V v s. Brouwers: toch geen gunstige situatie economie Japan blijft export staal matigen Capaciteit Japanse werven terug n>' Dollar later wat hersteld Smit-Kroes praat met schippers pAG 29 DECEMBER 1978 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET P 11 - RHS15 een onzer verslaggevers IRDAM Het Nederlands bedrijfsleven denkt wat positiever over zijn eigen situatie ien jaar geleden. De bedrijfsresultaten over 1978 werden over het algemeen wat positiever rdeeld dan die over 1977. Bovendien vonden eind dit jaar meer ondernemers hun iment voldoende dan eind 1977. irdoling van het eigen rende- as in 47 procent van de grote en positief tegen in 44 procent le grote bedrijven bij een be- g over 1977. In 59 (vorig Jaar :ent van de kleinere bedrijven x dan 1 miljoen geïnvesteerd 1) achtte men dit jaar de vendheid voldoende. Ook :n wat langere periode neemt lenheid toe. Stellen we de itages bedrijven met een vol- bevonden rendement tegen :aar voor de jaren 1978 en 1975 jn de cijfers voor de groten 47 en voor de kleinen 59 en 49. "te feiten zijn naar voren geko- ii de jaarlijkse enquete regiona rij f son twikkeling, die is georga- 1 door de gezamenlijke kamers (oophandel. Aan de enquete na- 4.000 ondernemingen met in J 1.33 miljoen werknemers deel. Hven met meer dan 1 miljoen ^steerd kapitaal kregen alle- ten vragenlijst in huis, kleinere Iven werden steeksproefgewijs jcteerd. Door het onderzoek pas december af te sluiten, heeft ,retracht zo recent mogelijke in- jen van de ondernemers te krij- pat 73 procent van de uitgereik- jgenlijsten door de ondernemers jevuld, vindt drs. G. Brouwers, 1 jtter van de Vereniging van ka- van koophandel een positieve keling. nisme zullen de bedrijven meer in- en dan dit jaaryhl zal de stij- det spectaculair zijn. Deze iets vooruitztabten gelden ook de bedrijfsresultaten. Zowel bij de als de grote ondernemingen ijfrie vier procent meer onder is dan vorig jaar die een toene- van hun winst wel zien zitten, pporteurs merken overigens op pnfrontatie achteraf met voor togen van een jaar geleden laten Jat men zich soms te optimis- heeft uitgelaten. Zo verwachtte eind vorig jaar 26 procent van de ondervraagden dat hun winst in 1978 zou dalen teryijl in werkelijkheid 37 procent een achteruitgang moest vaststellen. Maar het algemene beeld is dan ook helemaal nog niet zo goed, meent drs. Brouwers. Hij wees erop dat nog een aanzienlijk deel van de ondernemers negatief denkt over het rendement in 1978 van hun eigen bedrijf, in de grote ondernemingen zelfs meer dan de helft. Weliswaar denken wat meer on dernemers gunstig over het behaalde bedrijfsresultaat door de geringere inflatie konden de kosten wat beter in de hand worden gehouden reden tot Juichen had de heer Brouwers niet. Daarvoor is naar zijn mening de toe stand van de Nederlandse economie te ongunstig. De betalingsbalans ver toont een tekort van 3 miljard en zou zonder aardgas nog aanzienlijk negatiever zijn. Het bedrijfsleven is te weinig concurrerend ten opzichte van het buitenland. De 6 procent ex ports tij gin^ die de in Macro-economi sche verkenningen is voorspeld voor 1979, is te hoog geschat. De heer Brouwers beklemtoonde in dit ver- band dat het iets gunstiger beeld uit de enquête waarschijnlijk veroor zaakt is door bedrijven die voor de buitenlandse consumptie werken. Voor ondernemingen die het van ex port moeten hebben, ziet het er min der goed uit. Bedrijfstakken De rendementsbeoordelingen zijn in de grafische industrie, de zakelijke dienstverlening, de bouw en de make laardij gunstiger dan de gemiddelde percentages in de hele enquête. On gunstiger dan het gemiddelde komen er van af de textiel-, confectie- en schoenenindustrie, de chemische in dustrie en tevens de land- en tuin bouw, ongeacht de omvang van het bedrijf. Onder de grote ondernemin gen wordt de doorsnee tevredenheid bovendien niet gehaald in het tran sport en de horeca. De voedings- en genotmiddelenindustrie heeft vooral bij de kleine bedrijven weinig tevre denen met het rendement. De werkgelegenheidsontwikkeling bij de ondervraagden weerspiegelt bovenstaande situatie min of meer. Het personeelsbestand in de textiel-, confectie-, schoenen- en lederwaren- industrie moest bij de grote bedrijven een aderlating van 9.1 procent onder gaan, bij kleinere eenheden een van 4,9 procent. Grafische bedrijven ech ter, meldden gemiddeld 2,7 procent meer personeel bij de kleinere en 2 procent onder de grote producenten. In totaliteit nam het personeelsbe-' stand bij de geënquêteerden met 0,4 procent af, een ontwikkeling die voor- Drs. G. Brouwers, voorzitter vereni ging kamers van koophandel. namelijk te wijten was aan grote on dernemingen. Ondanks deze achteruitgang waren er veel bedrijven die hun vacature problemen niet konden oplossen: 14 procent bij de kleinen en 22 procent bij de groten. Vooral in de industrie kan men niet de geschikte mensen vinden. Problemen bij het aantrek ken van nieuw personeel kwamen daar tweemaal zoveel voor als in de handel en de dienstensector. TOKIO Zes belangrijke Japanse staalondernemingen hebben op ver zoek van de Europese Gemeenschap besloten om ook komend Jaar hun uitvoer naar de EG-landen te beper ken, zo heeft Nippon Steel meege deeld. De Japanse regering heeft hier voor de noodzakelijke goedkeuring verleend. De andere maatschappijen zijn Ka wasaki Steel, Nippon Kokan Kaishi, Sumitomo Metal Industries, Kobe Steel en Nisshln Steel. Dit jaar mocht krachtens een overeenkomst die eind deze maand afloopt 1,2 miljoen ton worden uitgevoerd. Tot 1 december hebben de Japanners 533.000 ton naar de EG verscheept vergeleken met 1,1 miljoen ton in de overeen komstige periode van 1977. TOKIO De Japanse regering heeft veertig scheepswerven in Japan op dracht gegeven hun capaciteit bin nen ruim twee Jaar met gemiddeld 39 procent te beperken. Minister van verkeer Kinji Morijami heeft de wer ven een richtlijn gestuurd die erop neerkomt dat hun gezamenlijke pro- duktiecapacitelt aan het einde van het begrotingsjaar 1980 (eind maart 1981) nog maar 3,77 miljoen bruto ton per Jaar mag bedragen. In 1974, tij dens de hoogconjunctuur in de Ja panse scheepsbouw, bedroeg de ca paciteit 9,61 miljoen ton. Al eerder had de Japanse regering besloten de capaciteit van de werven in een periode van vier en een half jaar te verminderen door de sluiting van overtollige bedrijven. Dat bete kende een gemiddelde vermindering van de capaciteit met 35 procent en het ontslag van zeker vijftigduizend werknemers. nerjn de herfst het vee de beschutte stal weer gevonden heeft en als de schuur dan gevuld is geurig hooi, dan glijden er heel wat zorgen van de schouders van de veehouder. Vanaf het en fe voorjaar is hij bezig geweest met bemesten, maaien, oogsten, melken en vee verzorgen. „is elk Jaar weer een wedloop met de natuur, een doorlopend kijken naar de lucht, het ehooTP letten op de kosten en het streven naar de hoogste opbrengsten. Maar nu tussen ten itmls en Nieuwjaar heerst er in menig veehoudersgezin dankbaarheid. Het jaar 1978 was oed Jaar. Zorg en vlijt werden beloond en omdat de veehouder maar al te goed weet dat in regelmaat of automatisme is, heerst er tevredenheid. •er zijn gedachten zijn meestal IblJ zijn bedrijf. Zijn eerste zorg doende voedsel voor zijn dieren i was er dit Jaar in overvloed. De el was goed en het vee kon in ijaar lang buiten blijven. Dat is Hg. want hoe korter de s tal perl o- i lager de kostem niet alleen ruim voWbende ge il, ook de kwaliteit van het voer irlma. Dat bespaart op aan.te i voer en dat is gunstig voor de lift. Behalve veel eigen gewon- oer van goede kwaliteit was de an het geïmporteerde veevoer kelijk laag. De lage koers van lar speelde wat dat betreft de landse veehouder in de kaart. »e ld de prijzenkant was het beeld enuanceerder. De melkprijs lag toveel hoger dan in 1977, de leesprijzen waren wel beter. Neto ie prijs voor het varkensvlees het steeds slechter in de loop 978. Deze daalde van rond de 4 n per kilo naar 3,40 gulden per n kwam daarmee twee kwartjes llo beneden de kostprijs te lig- De prijs van kalfsvlees bracht 1978 méér en eind 1978 minder •rgeleken met dezelfde periode 17. Het lamsvlees was in prijs uns tiger. angrijkste i de Nederlandse overheids- egelen is waarschijnlijk voor de uderij de belangrijkste, dat de Degde afschrijving en de inves- saftrek werden vervangen door 7et Investeringsrekening (de Volgens minister Andriessen inanciën kan dit voor de land- een voordeel opleveren van 160 ïn gulden. Verder moet nog ge el worden dat de overheid voor ns is een deel van de keurings van het bedrijfsleven over te n met ingang van 1979. de zijde van de Europese Ge- schap is de belangrijkste ge- enis van 1978 de overeenstem- over een EMS. De EMS is geen ting van de Expolitatie Maat- ipij Scheveningen, maar bete- Economisch Monetair Systeem, ve het Verenigd Koninkrijk zul- 11e lidstaten van de EG eraan emen. Het EMS kan de mone- situatie stabiliseren en dat is g. zeker voor de Nederlandse iderij, die de helft van zijn pro- n afzet buiten de landsgrenzen. leest belangrijke verdienste is. ie boeren in Nederland ook in ons vooreien hebben van goed dan ledkoop voedsel. In het afgelo- aar was het voedsel van goede teit. Op verschillende terreinen die kwaliteit bewaakt. Even iet erop dat de kwaliteit van ons in diskrediet zou worden ge it door een onzorgvuldige voor- ng van het ministerie van volks- idheid en milieuhygiëne over het Salmonellavraagstuk, maar de storm in een glas water was spoedig gestild. Met minder mensen werd in 1978 meer geproduceerd. De melkproduk- tie was 7% hoger, opgebouwd uit 4 procent meer koeien en 3 procent meer produktie per koe. Het aantal slachtvarkens nam toe met 10 pro cent. Het aantal geslachte kalveren bleef ongeveer gelijk, maar die van runderen en schapen daalde. Het ge heim van méér doen met minder mensen ligt in de modernisering. In 1978 werd de 15.000ste loopstal in gebruik genomen, dat zijn stallen waar dé dieren hun eigen voer opha len, naar de melker wandelen en hun eigen ligbox hebben. fc;u Koeltanks Meer dan 1 miljoen melkkoeien is thans óp deze wijze gehuisvest. Eind 1978 werd bijna 75 procent van de melk bewaard in koeltanks en met een Rijdende MeHt Ontvangst (RMO) naar de Zuivelfabriek gebracht. On dernemend als de veehouder is. gaat hij mee met de moderne ontwikke ling om enerzijds de consument goed en goedkoop voedsel te kunnen blij ven leveren, anderzijds om zijn con currentiepositie, te verbeteren ten op zichte van zijn collega's in de Europe se Gemeenschap. De bijdrage van de veehouders aan de nationale economie was ook in 1978 weer geweldig. Door een volu: mestijging van 6 procent en een prijs daling van 2 procent zal over 1978 de produktiewaarde in de veehouderij sector toenmen met 4 procent en stij gen tot ruim 15 miljard gulden. De boer, en dus zeker ook de melk veehouder, was ook in 1978 weer de beste verzorger van natuur en land schap. Het onderhoud van het gras land, van de waterwegen, van de boomwallen en van de tuinen was weer goed aan hem toevertrouwd Hier en daar werd de boel op de kop gezet door een ruilverkaveling, maar wie daar over 10 jaar gerugkomt, zal zijn ogen uitkijken hoe mooi het ge worden is. Hij zal denken aan bijv. de Noordoostpolder, eerst kaal en koud, maar nu een landschappelijk Juweel tje. Nationaal-economisch gezien is het gemiddelde rendement bij ruil verkaveling 7 procent, 8 procent, maar voor de boer zelfs 20 procent a 25 procent, zo verklaarde onlangs de Directeur van de Landrinrichtings- dienst van het ministerie van land bouw en visserij. Ook in 1978 heeft de veehouderij weer aan zeer veel mensen werk verschaft, hetgeen in onze tijd met zijn toene mende werkloosheid van groot be lang is. Nam op het boerenbedrijf het aantal arbeidskrachten iets af, in de volgende schakels van verwerking en afzet kwam er werkgelegenheid bij als uitvloeisel van een hogere pro duktie Naar aanleiding van een rapport van de Europese Commissie (het dage lijks bestuur van de Europese Ge meenschap) is er in 1978 een geweldi ge discussie ontstaan over wijzigin gen in het landbouwbeleid. De minis ters van financiën zijn van oordeel, dat het landbouwbeleid te veel geld kost. Vorig jaar bedroegen de kosten 22 miljard. „Brussel" wil nu een pla fond in de uitgaven en vindt dat het aanbod van bepaalde prod uk ten (met name van melk) niet meer mag toene men om de overschotten niet nog meer te laten groeien. Allerlei maat regelen zijn daarvoor denkbaar. De veehouders verwachten dan ook nau welijks een prijsverhoging in het voorjaar van 1979 en of moeten mee betalen om overschotten te ruimen resp. de afzet bevorderen. Natuurlijk hebben de veehouders een weerwoord. „De Europese Commissie had het nooit zover moeten laten komen. Het bedrag van 22 miljard is veel, maar op 250 miljoen inwoners slechts 88 gulden per persoon. Voor waar geen hoge premie om de voed selvoorziening veilig te stellen. Het inkomen van de Europese veehou ders ligt ver beneden dat van andere groeperingen buiten de landbouw. Wie een landbouwbeleid voert, weet dat het geld kost en last but not least als het inkomen niet meer uit de markt kan komen, zullen inkomens toeslagen nodig zijn met alle bezwa ren van dien." De veehouders vrezen dat dit weer woord het niet zal winnen van de discussies en besluiten in Brussel. Zij zien ook niet goed hoe alle dingen verenigbaar zijn. Wie de uitgaven van het landbouwbe leid op een maximum stelt en tegelij kertijd de werkgelegenheid in stand wil houden, vraag en aanbod met elkaar in evenwicht wil brengen, het inkomen uit de markt wil laten ko men, redelijke consumentenprijzen wil handhaven, de structuurontwik keling niet wil blokkeren en het plat teland door dit alles niet wil laten verpauperen, is een knappe beleids- man, econoom of politicus. Toch gaan de discussies over deze zaken door en hoe tevreden de vee houder ook omkijkt naar het goede jaar dat achter ons ligt, hij stapt zeer bezorgd over de drempel naar 1979. Het ziet er naar uit dat die bezorgd heid meer is dan boerenvoorztchtlg- heid Wensen In 1978 en daarvoor hadder. de vee houders al wat wensen geuit om in 1979 ingewilligd te worden. Zo zou het eindelijk eens tijd worden om de veehouders te belonen volgens mini male maatstaven. Voor de arbeid is dat het CAO-!oon op basis van het gewerkte aantal uren. Voor de grond is dat de pachtwaarde. Voor het ge ïnvesteerde kapitaal is dat de rente- DEN HAAG Met ingang van 1 januari worden de volgende wijzigingen in de belastingheffing van kracht: Een verlichting van de inkom sten- en loonbelasting: de 20-pro- centsschijf van het tarief wordt verlengd met ongeveer 1.100 gul den en de 26-procentsschijf wordt ingekort met hetzelfde bedrag. Dit betekent een belastingverlichting van 66 gulden. De automatische inflatiecor rectie wordt onverkort toegepast, dus voor honderd procent. Belastingvrije sommen (de tus sen haakjes geplaatste bedragen gelden voor 1978). Tariefgroep 1 (gehuwde vrouwen) ƒ2.017 (1.922); tariefgroep 2 (ongehuwden tot 35 jaar) ƒ5.843 (5.570); tariefgroep 3 (ongehuwden van 35 jaar en ou der) ongehuwden tot 35 Jaar die gehuwd zijn geweest of kinderaf trek hebben of geacht worden te hebben 7.855 (7.488); tariefgroep 4 (gehuwde mannen) 10.070 (9.599). De arbeidsongeschiktheidsaf trek (voor personen onder de 65 jaar, die voor 45 procent of meer arbeidsongeschikt zijn) 1.815 (1.730); de bejaardenaftrek voor gehuwde mannen ƒ2.691 (2.691); de bejaardenaftrek voor ongehuw den 1.886 (1.886); de extra aftrek voor een ongehuwde die kinderaf trek heeft of geacht wordt te heb ben ƒ2.215 (2.111); het maximum voor de bijzondere aftrek voor on volledige gezinnen waarvan de al leenstaande (man of vrouw) bui ten het huishouden werkzaamhe den verricht en kinderaftrek heeft of geacht wordt te hebben voor een kind dat Jonger is dan 16 Jaar 3.226 3.075). Kinderaftrek voor loontrekken- den: voor werknemers die recht hebben op wettelijke kinderbij slag of -toelage is de kinderaftrek vervangen door kinderbijslag. Deze werknemers worden thans geacht kinderaftrek te hebben. Het al of niet geacht worden kin deraftrek te hebben, blijft voorlo pig nog van belang voor tal van bepalingen, zoals het indelen in tariefgroepen. Kinderaftrek voor zelfstandi gen en anderen die geen recht op kinderbijslag Ingevolge de KWL hebben (bij aanvaarding van het aanhangige wetsontwerp door de Eerste Kamer): 1 kind, Indien het oudste kind na 1 Januari 1979 is geboren en jonger is dan 3 jaar 919 (1.745), in de overige gevallen 1.838 (1.745). Twee of meer kin deren, indien het oudste kind na 1 januari 1979 is geboren en jonger is dan 3 jaar 2.849 (3.577), in de overige gevallen 3.768 (3.577). Heeft men geen recht op kinder bijslag ingevolge de KWL en ook geen recht op kinderbijslag we gens gemoedsbezwaren niet gel dend, dan wordt indien kinder aftrek voor 3 of meer kinderen wordt genoten. De kinderaftrek van 2.849 res pectievelijk 3.768 verhoogd met 550, en daarenboven met 1.800 voor ieder kind boven het tweede. Verhogingen van de bedragen van het schijven tarief lopen van 596 tot 2.567. Het bedrag van de belasting wordt naar beneden afgerond op gehele guldens. Be dragen van 100 95) en minder worden niet geheven. Algemene winstaftrek: de voor 1978 algemene winstaftrek van 3 procent van de winst is niet ver lengd voor 1979. Bijzondere winst- aftrek: de voor 1978 geldende bij zondere winstaftrek van 1,4 pro cent van het eigen ondernemings vermogen is verlengd voor 1979. Zelfstandigenaftrek: de zelf standigenaftrek voor de kleinere zelfstandigen wordt ƒ2.000 bij winsten tot 67.000, bij hogere winsten wordt de aftrek vermin derd met 200 voor elk vol bedrag van 1.000 waarmee de winst 67.000 te boven gaat. Bij winsten boven ƒ77.000 wordt geen aftrek meer verleend. Fiscale oudedagsreserve voor zelfstandigen: de toevoeging aan de fiscale oudedagsreserve wordt 11,5 procent van de winst voor zover deze niet meer beloopt dan ƒ43.137 (1978: ƒ41.122) en 10 pro cent voor zover de winst meer be loopt dan ƒ43.137 (1978: ƒ41.122), het minimumbedrag van de jaar lijkse toevoeging aan de reserve wordt ƒ775 (1978: 738 en het maximumbedrag 12.243 (1978: ƒ11.671), de jaarlijkse onbelaste afneming van de reserve wordt ƒ466 (1978: 444) bij winsten van niet meer dan ƒ23.190 (1978: ƒ22.106). (w.v.). Rente-inkomsten zoals spaar bankrente, obligatierente e.d. wor den in 1979 tot een bedrag van ten hoogste 200 gulden vrijgesteld van inkomstenbelasting. Het voor werknemers geldende drempelbe drag van 600 gulden neveninkom sten voor het al of niet opleggen van een verplichte aanslag wordt verhoogd met het bedrag van de genoten rentevrij stelling. De ren tevrijstelling geldt voor het zuive re bedrag aan rente, derhalve het bedrag aan rente minus de daarop drukkende kosten. De vrijstelling wordt toegepast op het totaal aan rente-inkomsten van de belasting plichtige, dus met inbegrip van de bij hem in aanmerking te nemen rente-inkomsten van echtgenote en kinderen. De vrijstelling is niet van toepassing op rente die tot de winst uit onderneming behoort. De kosten van ziekte, invalidi teit, bevalling, adoptie en overlij den komen slechts voor aftrek in aanmerking voor zover zij meer bedragen dan: 10 procent (10,5 procent) van het onzuivere inko men (c.q. voor de loonbelasting het geschatte jaarloon) indien het onzuivere Inkomen (c.q. geschatte Jaarloon) 38.000 36.191) of min der bedraagt; ƒ3.800 (ƒ3.800) indien het on zuivere Inkomen meer dan ƒ38.000 (ƒ36.191), doch niet meer dan ƒ86.000 (ƒ81.000) bedraagt; 4.750 4.750) indien het on zuivere Inkomen meer dan ƒ86.000 (ƒ81.000) bedraagt Het bedrag voor extra uitgaven voor kleding en beddegoed die als uitgaven terzake van ziekte en in validiteit worden aangemerkt wordt 460 (ƒ440). Indien wordt aangetoond dat de extra uitgaven meer bedragen dan ƒ920 (ƒ880), wordt het bedrag van ƒ460 ver hoogd tot 1.150 1.100). De aanslaggrens voor de in komstenbelasting wordt ƒ45.200 42.400). De grens voor teruggaaf op vereoek van ingehouden loon belasting (T-biljet) wordt 100 95). Voor teruggaaf van premies volksverzekeringen wordt deze grens eveneens 100 95). De in- dieningstermijn van één jaar voor een verzoek om teruggaaf van te veel Ingehouden loonbelasting en/ of premies volksverzekeringen is met één jaar verlengd. Dit bete kent, dat een T-biljet inkomsten belasting 1977 nog tot 31 decem ber 1979 bij de Inspecteur der Di recte Belastingen kan worden in gediend. Motorrijtuigenbelasting: de ta rieven worden wat de hoofdsom betreft voor alle categorieën van motorrijtuigen verhoogd met 22 procent. De bedragen van de opcenten die op de hoofdsom wor den geheven ten behoeve van het Rijkswegenfonds, blijven (behou dens afrondingen) ongewijzigd. Ook de zogenaamde dieseltoeslag wordt niet verhoogd. In een bijla ge bij dit overzicht zijn voor een aantal categorieën van motorrij tuigen zowel de nieuwe als de oude tarieven opgenomen. De tabel van de huurwaarde eigen woningen is onveranderd ge bleven. Er zijn alleen twee schij ven van 90.000 bijgekomen. Als gevolg daarvan is de huurwaarde van woningen tussen de 450.000 en 540.000 bepaald op 5.850 (4.680). De huurwaarde van wonin gen, duurder dan 540.000 is vast gesteld op 7.020 (4.680). voet van de Staatsobligaties. Het af gelopen Jaar gaf hoop hiertoe, maar „Brussel" doet vermoeden, dat de verbetering zich op dit punt niet doorzet. Lange werktijden en de sterke be drijfsgebondenheid hebben de wens naar meer vrije tijd doen ontstaan. De veehouders zouden méér en goed kopere bedrijfsverzorging willen. Het zou een bepaalde groep werklozen aan werk kunnen helpen en de vee houder ontlasten. Wie weet vindt de regering nog een weg. Het ondememersinkomen heeft een dubbele functie: inkomen voor het gezin en continuïteit van het bedrijf. Die functie vraagt in het fiscale vlak meer inhoud dan tot nu toe daaraan is gegeven. Met name de jongere en beginnende veehouder staat daarom te springen, gezien de geweldige in vesteringen die het overnemen van een bedrijf vraagt. Het Nederlandse bedrijfsleven zit met hoge lasten, hetgeen de export bemoeilijkt. Zo gaan steeds meer le vende varkens de grens over om in het buitenland te worden geslacht. De toezegging van de overheid om bijv. bij te dragen in de keuringskos ten vanaf 1979 is onvoldoende om te kunnen blijven concurreren. Lasten verlichting is dringend nodig in de veehouderij. Als laatste dan nog een wens die niet in het materiële vlak ligt. Veel vee houders met name in de intensieve veehouderij zijn gegriefd over de on genuanceerde kritiek van bepaalde zijde, als zouden zij gebrek aan zorg en liefde voor hun dieren hebben. Uitwassen daargelaten, wijzen zij die kritiek met stelligheid van de hand. Het betere is altijd de vijand van het goede, maar wie alleen nog even de maatschappij moet veranderen alvo rens boeren het in hun ogen goed doen. is wel heel erg onwerkelijk bezig. Onrechtvaardigheid Veehouders zijn realistische mensen. Zij weten best, dat zij niet in Luilek kerland leven, waar de middelen (wel) groter zijn dan de behoefte. Zij weten echter ook. dat waar het gat tussen middelen en behoefte te groot wordt, er sprake is van onrechtvaardigheid Het is moeilijk om een lege zak over eind te zetten. Wie altijd gevaar ziet is bang, wie nooit gevaar ziet is dom Daarom eindigt dit veehouderij-over zicht 1978 met een verwachting en een wens voor 1979 Ing. P. Westra is secrataris voor de Veehouderij bij het Landbouwschap in Den Haag. AMSTERDAM Op de Amsterdam se wisselmarkt is de koers van de Amerikaanse dollar donderdag aan vankelijk licht gedaald tot 1,9650. In de loop van de dag trad evenwel een herstel in tot 1,9825 wat te dan ken was aan het lagere tekort op de handelsbalans van Amerika in no vember. Deze koers betekende ten opzichte van woensdag een herstel van 1 cent. DEN HAAG (ANP) Staatssecreta ris Smit-Kroes van verkeer en water staat heeft organisaties van schip pers en verladers uitgenodigd voor een gesprek vanochtend op haar mi nisterie. Onderwerp is de wettelijke affichage in de binnenvaart op België en Frankrijk, zo heeft het ministerie bekendgemaakt. De schippers willen dat de staatsse cretaris voor 2 januari een datum noemt waarop verladers verplicht zijn om alle vracht in het openbaar aan te bieden op de schippersbeur- zen. Onderhandse contracten moeten verboden worden, vinden de schip- persbonden Twee bonden, de ONS en de ASV, hebben hun leden opgeroepen tot een staking als de staatssecretaris vrij dag niet komt met een datum waarop de affichage verplicht is. ADVERTENTIE De heer W.M. Brouwer. I Nederlander. Ook bij onze dochterbank in Duitsland: Algemene Bank Nederland (Deutschland) A.G. Met kantoren in Frankfurt, Düsseldorf en Hamburg. Waar wij trouwens ook hoog gekwalificeerde Duitsers in de leiding hebben. In de praktijk betekent het dat u kunt rekenen op een team, dat enerzijds uw Nederlandse zakenmentaliteit deelt en u anderzijds de 'ins and outs' van de lokale zakenwereld kan tonen. En dat alles onder auspiciën van een internationaal georiënteerd bankconcern, met alle faciliteiten van dien. De heer Brouwer en zijn collegae staan u graag met raad en daad terzijde. Dit is het adres: Algemene Bank Nederland (Deutschland) A.G.Amdtstrasse 15, Postfach 1-2645, Frankfurt a/Main, telex 8587304. U kunt natuurlijk ook kontakt opnemen met ons hoofdkantoor, Afd. Centrale Buitenlandse Kantoren, tel. 020-293823. ABN mensen staan op vele plaatsen in de wereld voor u klaar. De ABN Bank heeft kantoren en affiliaties in Ierland. Groot-Brirrannië, België, Franki|k, Bondsrepubliek Duitsland, Zwitserland, Gibraltar, Italië, Griekenland, Turkge (Hollantse Bank-Üm), Libanon, Saocdl Arabië (Albank Alsaudi Alholiandi). Verenigde Arabische Emiraten, Bahrein. Iran (Mercantile Bank of Iran and Holland), Pakistan. India. Maleisië, Singapore, Indonesië. Hongkong, Japan. Marokko (Algemene Bank Marokko S.A.Kenia.VcrcnigdeSraten van Amerika, Canada, Nederlandse Antillen, Suriname. Venezuela, Ptru, Panama, Australië, Colombia (Cnrporación FinahcieradelCaribc). Mexico. Werkzaam onder de naam Banco Hollandës Unido in: Argentinië, Uruguay, ftiraguay, Brazilië, Ecuador.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 15