i Iran Uit brieven van lezers Noorse kerk blijft in wereldraad Fietser geschept FAMILIEBERICHTEN ZOMERWEKEN t I VRIJDAG 29 DECEMBER 1978. TROUW/KWARTET R4_ Deze rutonek is uitsluitend bestemd voof korte reacties op in deze krant gelezen bench ten. artikelen en commentaren, en met voor open boeven, gedichten, oproepen of reacties op advertenties (deze laatste dienen tot de directie gericht te worden) De redactie behoudt z»ch het recht van bekorting voor Hierover of over het n»et plaatsen (meestal door ruimtegebrek) kunnen wi| helaas niet corresponde ren. Boeven adresseren aan Secretans hoofdredactie Trouw. Póstbus 659.1000 AW Amsterdam B-i pubkkatie worden naam en woonplaats van de schrijver vermeld. Vrede (5) Heilloos noemt de heer Lominers (19 dec.) de weg van het IKV. Blijkbaar ontgaat het hem dat met de wapens die voor hem de oorlog moeten voor komen. een kortzichtig eigenbelang wordt gediend dat volgens het Bijbel woord alleen maar ondergang kan betekenen. Immers, ook hier geldt: wie zijn leven zal willen behouden, zal het verliezen. Daarentegen zoeken IKV, Kerk en Vrede en Zwaarden en Ploegijzers in het spoor van de Heer van de Kerk het belang van de mens heid, want zo lief had BIJ de wereld! Dit houdt dan in dat wij met zoveel andere rijkdom ook die overvloed van duivelse wapenen zullen moeten afdanken om met die nieuwe levens stijl de hele mensheid te dienen en allen te helpen die ten gevolge van onze bijeengeschraapte rijkdommen nu nog in armoede en honger leven, dichtbij en veraf. H. I. Ambacht L. Vermaas Vrede (6) In Mattheus 24 vers 6 en 7 staat dat wij zullen horen van oorlogen en ge ruchten van oorlogen, maar staat daar dan bij dat wij aan die oorlogen mee moeten doen? Jezus zegt even eens dat er hongersnoden zullen ko men. Maar dat ontslaat ons toch niet van de plicht om te helpen die hon gersnood te verminderen? In vers 12 staat dat de wetsverachtlng zal toe nemen. Moeten wij dan ook daaraan meedoen? Ik kan niet inzien dat wij, om wat er in Mattheus 24 vers 6 en 7 staat, mee moeten doen aan bewape ning. Rijswijk P. ten Cate-Kroon Teleurgesteld Wat de vaderlandse politiek betreft, heeft 1978 me diep teleurgesteld. In het kabinetsbeleid kan ik maar wei nig terug vinden van wat Christelijke Inspiratie kan heten, om van Christe lijke radicaliteit maar te zwijgen. Tussen een CDA-minister en zijn WD-collega is nauwelijks nog ver schil van optreden te constateren. Ik had werkelijk niet verwacht, dat een kabinet, waarin het CDA zo sterk vertegenwoordigd is, een zo absoluut rechtse indruk zou maken. Over de situatie in de CDA-Kamerfractie ben ik ook maar weinig te spreken. Drie voortreffelijke vooraanstaande figu ren zijn daaruit verdwenen: Van Leeuwen. Boersma en Aantjes. Ik blijf mij onder degenen scharen die er van overtuigd zijn dat het vertrek van deze laatste het gevolg is van een complot om de fractie in rechtser vaarwater te krijgen. De lieden ach ter deze samenzwering hebben hun doel volledig bereikt We hebben nu een typisch roomse fractie-leider (Je weet nooit precies waar zo iemand nu eigenlijk staat en mogelijk weet hij dat zelf ook niet) gesecondeerd door een rechtse CHU-er (bestaan er eigen lijk nog anderen?) plus de meest rechtse AR-polltlcus, die maar voor handen was. Is het een wonder, dat deze partij de aantrekkingskracht met name op de Jeugdigen begint te verliezen zoals de recent gehouden enquêtes duidelijk aantonen? In mijn meest pessimistische buien had ik niet kunnen verwachten dat het CDA zo snel een soort vergrote KVP zou worden met alle kenmerken, ook de minder gunstige, die deze partij wel ke nu al zestig Jaar onafgebroken regerings verantwoordelij kheid draagt, „sieren". Rotterdam E. van der Stam WAO'ers In het Podium-artikel van 15 decem ber schrijft drs Van der Linden over de spaarzame steun die de WAO'ers ontvangen van kerkelijke zijde. Zijn uitlatingen zijn gebaseerd op gege vens, verkregen tijdens een gesprek met een aantal WAO'ers en pastores. De woorden van drs. Van der Linden maken een generaliserende Indruk. Dit betreur ik. Vanuit eigen ervaring en die van WAO-vrienden en -familie leden mag ik een totaal ander geluld laten horen: grote dankbaarheid ter aanzien van de kerk, pastor en ge meenteleden, voor veel begrip en steun in dezen. Den Haag S. de Jong Zelfcensuur (2) In Trouw van 12 december staat o.a. dat de journalist zijn plicht verzaakt „als hij zelfcensuur zou toepassen". De lezer neemt aan dat de journalist goede gronden heeft voor zijn bewe ringen. Heeft hij die goede gronden niet, dan kan hij de goede naam van zijn naaste schaden. In dit geval ver zaakt hij werkelijk zijn plicht. uithalen naar de pers. Waarom? Om te vernemen dat Trouw niet tot die pers hoort, respectievelijk van Von deling te vernemen welk deel van de pers hij wel op het oog heeft. Vonde ling is te wijs om zulks te doen. De kritische lezer kan het zelf beoorde len. Het gaat erom dat de media een getrouw beeld van de werkelijkheid publiceren. Dat geldt met name ook voor de parlementaire rubriek. Als Willem Breedveld beschouwingen geeft gaat het om het getrouwe beeld. Hoe Willem er zelf over denkt, is voor mij niet interessant Voorborg J. Keijzer Sr Abortus (31) In Trouw van 22 december scheef D. van Ooijen, dominicaan en moralist, een kritiek op de Nederlandse bis schoppen. HIJ heeft in zijn vroegere moraaliessen geleerd wat sofismen zijn. Hij maakt van die kennis ge bruik om een sofistisch stuk te schrij ven ter verdediging van de abortus provocatus. Kortheidshalve moet ik mij beperken tot één veelzeggend voorbeeld: „Een huis willen bieden aan ieder (a) is zinloos. Indien een ieder het hele huis voor zichzelf wil hebben (b)". Van Ooijen bedoelt dit: de mensen onder (a) zijn diegenen die ieder autonoom willen laten beslis sen, of het ongeboren kind recht op leven heeft of niet De mensen onder (b) zijn zij die voor de ongeborenen een onverkort levensrecht opeisen. Het sofisme klinkt verleidelijk, maar het omgekeerde is wéér: Wie het le ven eerbiedigt, vanaf de conceptie tot de natuurlijke dood, biedt leder mens een huis. Wie het onschuldige en machteloze kind doodt waarna ook de aktieve authanasie aan de beurt komt wil het hele huis voor zich zelf. van abortus. Jammer dat de protes tantse eplscopoi (de ouderlingencol leges: kerkeraden. classes en syno des) minder duidelijk doorkomen. Ook Jammer dat een zekere David (zijn naam deed veel goeds vermoe den) Van Ooijen zijn bisschoppen af viel met een rammelende redenering: de bisschoppen zouden vergeten, dat wereldlijke overheden „toepasbare wetten tot stand moeten brengen". Dus als straks door teveel aan dieven en te weinig politiepersoneel de hui dige strafwet op winkel- of auto-dief stal niet meer toepasbaar blijkt, wordt ook dit soort misdrijven gele galiseerd. Ieder mag dan door de nood gedwongen (zelf te bepalen, eventueel na advies van een sociaal werker) stelen wat hem goeddunkt. Mooie boel. ds R. Strijker Bussum OSLO (LWI) De lutherse kerk van Noorwegen blijft lid van de wereld raad van kerken, maar wel „met on behagen". Dit hebben de bisschop pen besloten met zeven tegen drie stemmen. Er was de laatste maanden sterke druk op de kerkleiding uitgeoefend om met de wereldraad te breken. In een lange verklaring zeggen de bis schoppen, dat de wereldraad een ge meenschap is van zelfstandige ker ken en dat het lidmaatschap voor de Zwolle J. M. Enkelaar-Reulman. Heerlen J. Jaspers Getrouw beeld Het Trouw-commentaar wil van Von- deling meer duidelijkheid Inzake zijn Abortus (32) Dat bisschoppen ergens goed voor zijn bleek vorige week uit hun moedig politiek protest tegen legalisering Vervolg van pagina 1 In diplomatieke kringen in Iran houdt men echter ook met de mogelijkheid rekening dat het leger wacht tot de toestand nog slechter wordt, waar mee de weg vrijkomt voor een militai re staatsgreep. Gewezen wordt op het feit dat het leger zich op 5 november afzijdig hield toen duizenden SJia- moslims Teheran in een slagveld ver anderden. Eén dag later werd de mili taire regering gevormd onder leiding van generaal Gholam Reza Azhari. Binnen de top van de Iraanse strijd krachten zouden echter nu grote me ningsverschillen bestaan over de op lossing van de huidige crisis in het land. Terwijl Azhari de pogingen tot vorming voor een burger-regering steunt zou de militaire gouverneur van Teheran generaal Gholam Ali Oveissi hier falikant tegen zijn. Oveissi gesteund door de Iraanse luchtmacht is voorstander van een kerk van Noorwegen op allerj nier een verrijking is geweest De bisschoppen zeggen echt* dat zij het onbehagen delen, di brede kringen is over de theoldH ontwikkeling in de wereldraad! aal in de laatste tien tot vijftiqU Zij maken zich vooral zorgen o dominerende invloed van het s< riaat. Het algemeen-humane krijgt ie werk van de wereldraad te v$i druk, ten koste van het spup christelijke, zo vinden de Noorr schoppen. Voorname reden orrr( in de wereldraad te blijven, ijei hen de steun aan de kerken i derde wereld, waarvan de meesje de wereldraad zijn aangesloten^; In een aparte verklaring stel® drie tegenstemmende bisschip dat alle pogingen van de Noorsf vaardigden om de koers i In Teheran is het wachtwoord echter wereldraad om te buigen, afwachten. Zonder de steun van het nationale front van dr. Kariern Sanja- hardhandig optreden tegen de de monstranten. hebben. Uittreden uit deze orj tie zou het getuigenis van de 1 bl en van de In Parije ln ballingschap sendingsmensen sterker makq,t. levende religieuze leider Ayatollah Khomeini gelooft niemand dat Gho lam Sidigi erin zal slagen een burger regering in Iran te vormen. De oude tegenstander van de Iraanse monarch die sinds 1953 vijf keer werd opgepakt, kreeg onlangs van de sjah opdracht een dergelijke regering te vormen. Sldigl's voorwaarden werden door de Sjah aanvaard. De gevreesde Iraanse geheime dienst, Savak, zal gekortwiekt worden, de nieuwe rege ring zal vérgaande hervormingen in het land mogen doorvoeren en bin nen zes maanden zouden er in Iran verkiezingen worden gehouden. De sjah zou echter formeel staatshoofd blijven. verschillig of de. kerken van dej wereld waarmee zij contact 1 lid zijn van de wereldraad of r meenden deze drie. BARNEVELD (ANP) De 10-fJ Jacobus Harmen Dirk ten Bq* uit de Glint is gistermiddag br^! verkeersongeval bij Bameveltf", het leven gekomen. De jongen^ op zijn fiets een uitrit uit en geschept door een auto. Hij wrj slag dood. kunnen van maandag lof en mei vri|dag telefo nisch van 9 00-19 30 uur opgegeven worden op nummer 020-913456 Op zondagavond is dit alleen mogelijk van 18 00-20 00 uur. Vandaag vieren wij met onze ouders Jacob Meindersma en Roelfje Greving in Drente hun 40-jarig huwelijksfeest Bouke en Heini, Jaap, Jan Kees, Rolieneke; Jan en Marjolijn, Jan-Jaap, Jan-Tjitte; Anne Marie en Bert, Gerben, Marike, Roland; Sweis en Corinne, Joke, Tjeerd; Marijke en Arthur; Erna. Nijkerk, Van Oldenbarneveltstraat 123. Gisteren 28 december 1978 was het 50 jaar geleden, dat onze ouders H. Brrekveldt en A. Breekveldt-van der Hoogt trouwden. Wij zijn blij en dankbaar, dat wij dit samen met hen hebben kunnen vieren. Tineke en Leo Kaper Wolter. Henk Jan en Anneke Hans en Janny Breekveldt Hein, Albert en Nelleke Van Anrooylaan 13 6711 ED Ede (Gld) Dankbetuiging. Voor alle meeleven met ons 50-jang huwelijksfeest, zeggen wij U hartelijk dank. Ook wensen wij U wederkerig een gezegend 1979. Jetze en Tine Kamerling- Schreiber. Frans v. Dijkl. 31 Doorn. Voor ons onverwacht is naar het Vaderhuis gegaan onze lieve moeder en oma Jansje van Houten weduwe van Jan Matse in de ouderdom van 77 jaar. Hilversum Jan en Diet Matse Willie en Jan Joke en Gert Hans-Matthijs Nieuw-Vennep: Gerard en Schoutje Matse Jan, Ria, Peter en Gerard Uithoorn: Rienk en Jo Matse Edward en Johnny Soest, Bep en Wim van Essen Karin en Richard Oldenzaal, Wim Matse Amsterdam, 28 december 1978. Helmholtzstraat 24 I. Correspondentieadres: W van Essen Claroenstekerpad 9. Soest. Thuis geen bezoek. Gelegenheid tot condoleanüe- bezoek zondag middag van 13.30-14.30 uur in het gebouw van de Protestantse Coöperatieve Begrafemsvere- niging P.C.B. u.a.. Vondelstraat 101 te Am sterdam. De begrafenis zal plaatsvinden dinsdag 2 janu ari 13.30 uur op de Nieuwe Oosterbegraaf plaats aan de Kruislaan te Amsterdam-oost. tmj mogen nooit vergeten wij vergeten zo graag dat deze mooie aarde ons vaderland niet is Mijn man, onze vader Roelof van Reenen is naar de Heer gegaan op de leeftijd van 50 jaar. Grijzenhout M. C. E. van Reenen- Piet Cokkie en John Roelof Emmy Daan Carl Esther Ermelo, 24 december 1978 Rietgansstraat 26. Geen bezoek. De begrafenis heeft in familiekring plaatsge had te Ermelo. Op zondag 24 december is in Christus ontsla pen mijn lieve zoon en onze broer en zwager Roelof van Reenen op de leeftijd van 50 jaar. Soestdijk: E. van Reenen-Rienks Amstelveen: W. M. van Reenen Uithoorn: H. Th. van Reenen A. H. van Reenen-Vroom Heemstede: P. B. van Reenen M. van Reenen-Haye Op Zijn dag nam de Heere tot Zich in Zijn Heerlijkheid Zijn dienstknecht Ds R. van Reenen Sedert 24 april 1966 verbonden aan de Gerefor meerde Kerk van Ermelo. Dankbaar gedenken wij het goede werk dat hij als geestelijk verzorger van Groot-Ernaus heeft verricht. Trooste de Heere mevrouw van Reenen, de kinderen en de familie in hun verdriet Namens de Kerkeraad Algemene Zaken: H. J. Boelens, praeses L. A. van Dijk, scriba Ermelo, 24 december 1978. God komt Zijn volk bezoeken in het midden van de dood" Gezang 1323 Met ontroering namen wij kennis van het over lijden van onze geestelijk verzorger Ds. Roelof van Reenen oud 50 jaar. In de bijna 13 jaar dat hij bij ons mocht zijn, heeft hij blijmoedig van zijn geloof in Jezus Chnstus getuigd. Voor de jongens en meisjes en voor de medewerkers van het instituut was hij een lichtend voorbeeld en een grote steun. Onze gevoelens van deelneming gaan uit naar zijn vrouw en kinderen. Bestuurscommissie, directie en medewerkers van het behandelingscentrum „Groot-Emaus" te Ermelo Ermelo. 24 december 1978. Heden nam de Here plotseling tot Zich onze dierbare huisgenoot en neef Jasper van der Leun op de leeftijd van 65 jaar. Komt her waarts tot Mij, allen die vermoeid en belast zijt, en Ik zal u rust geven. Mattheus 11:28. Bennekom: N. van Peet fam. van der Leun fam. de Jongh. Bennekom, 27 december 1978. Julianalaan 5. Geen bezoek aan huis. Gelegenheid tot condoleren zaterdag 30 de cember 's middags van 14.00-15.00 uur in de rouwkamer aan de Edeseweg 48 te Bennekom en na de teraardebestelling in gebouw Het Kerkheem. De rouwdienst wordt gehouden in gebouw Het Kerkheem achter de oude Dorpskerk te Ben nekom, dinsdag 2 januari 1979 om 12.15 uur waarna om 13.00 uur de teraardebestelling zal plaatsvinden op de Nieuwe Algemene Be graafplaats te Bennekom. Indien u de rouw dienst en de teraardebestelling wenst bij te wonen wordt U verzocht om 12.10 uur in Het Kerkheem aanwezig te zijn. ALGEMENE KENNISGEVING Op 24 december is van ons heengegaan mijn lieve vrouw en levenskameraad, moeder en grootmoeder Sjouke Winkler Prins- Baarema Wageningen: V. Winkler Prins de Steeg: F. L. Herfkens T. Herfkens-Wilson Ingrid en Willem Orchard Lake, Michigan, U.S.A.: V. Winkler Prins A. Winkler Prins-de Jager Mauri ts Minke Vincent Anke Kropswolde: J. Winkler Prins G. Winkler Prins-Zijlema Elisabeth Susanne Panmure Auckland, Nw. Zeeland: S. C. M. Samsom-Winkler Prins P. F. Samsom Roger Caroline Brent Kerk Avezaath: W. M. Postma-Winkler Prins T. H. Postma Nynke Berber Jean Herfkens Wageningen, 24 december 1978 Juliette Herfkens Prof. Ritzema Bosweg 51. De crematie heeft in stilte in beperkte familie kring plaats gehad. We namen afscheid van onze geliefde moedige zuster en tante SJoukje Winkler Prins Geb. Baarsma Vol vertrouwen reisde ze af naar haar eeuwige huis waar de Hemelse Gastheer haar riep voor Zijn Feest! Wageningen, 24 december 1978. Diepenveen: M. Vroom-Baarsma J. B. Vroom Amstelveen: A. J. te Velde-Baarsma Kieks Rang-Te Velde. Lokko Rang Bunnik: Greetje te Velde-v.d. Meer Egbert te Velde. Tot onze diepe droefheid is overleden onze lieve pleegdochter en zuster Catharina (Micky) Langeweg op de leeftijd van bijna 24 jaar. Wij geloven, dat God haar de rust zal schen ken. waarnaar zij zo sterk verlangde. L. van der Vlist W. van der Vlist-van Asselt John Utrecht, 27 december 1978. Lamérislaan 79. De begrafenis zal plaatshebben zaterdag 30 december op de begraafplaats „Daelwijck". Floridadreef, na de rouwdienst, welke aldaar om 13.00 uur aanvangt. Heden is in vast vertrouwen op Gods beloften, in Jezus ontslapen onze geliefde schoonzuster en tante: mevrouw T. L. Brouwer-Doornveld geboren 13 september 1894 weduwe van Dr. G. Brouwer, longarts te Leiden. Dokkum: E. O. Brouwer en Neven en Nichten. De Meern (Utrecht), 25 december 1978. Op Zijn tijd nam de Here tot Zich onze lieve en zorgzame zuster, schoonzuster, vriendin en tante Levina Jacoba Elizabeth de Bakker Ridder in de Orde van Oranje-Nassau op de leeftijd van 81 jaar A. J. G. de Bakker A. de Bakker-Timmer J. van Adrighem Neven en Nichten Rotterdam, 27 december 1978. Correspondentieadres: J. van Adrighem van Moorselstraat 93 3067-SX Rotterdam De Dienst van Woord en Gebed zal gehouden worden op zaterdag 30 december 1978 om 12.30 uur, in de Burcht van Moorselplaats 2 te Rot terdam, waarna de teraardebestelling zal plaats vinden op de begraafplaats „Oud Kra lingen", Kralingseweg 334 circa 1.20 uur. Gelegenheid tot condoleren na de teraardebe stelling in de kapel. Welgelukzalig is de mensch, die op U vertrouwt Diep bedroefd geven wij u kennis, dat de Here uit onze familiekring heeft weggenomen onze lieve broer, zwager en oom Cornells Marinus Los echtgenoot van E. Los-van Noordt op de leeftijd van 69 jaar Poortugaal: K. Los-Wiebrens Rotterdam: L. Los G. Los-Scholts 's Gravenhage: C Boer C. G. M. Boer-Drenth Rotterdam: L. P Los A. Los-Braat A. Los M. Los-Verschoor Poortugaal: C. Visser-Los Jac. Visser Rotterdam: M. Los neven en nichten Poortugaal, 27 december 1978 De teraardebestelling zal D.V. plaatsvinden zaterdagmiddag 30 december a s. om 3.30 uur op de algemene begraafplaats te Poortugaal. vormingscentrum „de drieluik" uitg. v. d. gereformeerde stichting in noordelijke provincies Ook in 1979 organiseren wij weer een aantal 2-7 juli en 27 augustus 1 september: nie „Inzicht in vooruitzicht" voor mensen van ca. 60 jaar en ouder. 9-14 juli: „Samenleven zal ons een zorg zijl voor mensen zonder vaste levenspartner, van 2 jaar 13-18 augustus: „Samenleven zal ons een zorg zi voor mensen zonder vaste levenspartner, van jaar. Wilt u nadere informatie, schrijft of beft u ons even. Ons adres is: Vormingscentrum „De Drieklank" Postbus 30 I 9765 ZG Paterswolde. Telefoon 05907-2700.fi Hij voert mij aan rustige waterkil Hij verkwikt mijn ziel. g( Psalm 23 2b en Is Na een ernstige ziekte heeft op 2e KerstcL haar Heiland tot Zich genomen, onze schotfï zuster en tante, waar we veel van hielden Itl Maria Elizabeth Willemse echtgenote van ds. J. Boonstra op de leeftijd van 49 jaar. Arnhem: v W. Boonstra - f® Maam: jg S. Boonstra A. J. Boonstra-van der Veen Jaap en Suzanne Nieuwkoop: D. Boonstra A. Boonstra-Visser Barrie, Robbert-Jan, Frank en Marcel 4 De 25ste december overleed op 85-jarige 1< tijd onze lieve man, vader en grootvader Johannes Kruyt Emeritus zendingspredikant van de Ne<i je ie 97 landse Hervormde Kerk Oosterbeek: J. Kruyt-Oosterlee Leiden: W. L. Klerks-Kruyt W. Klerks Zeist: A. E. Kruyt Assen: A. C. Kruyt D. C. Kruyt-Gobee Den Helder: M. S. Kruyt en kleinkinderen Oosterbeek, 28 december 1978 „De Valkenburcht", flat C 88 Liever geen bezoek. De crematie heeft in stilte plaatsgevonden. Namens mij en onze kin deren onze hartelijke dank voor de vele kaarten en attenties, die mijn vrouw mocht ontvangen in het ziekenhuis en het echt meeleven na het overlijden van haar. G. Hadders Beilen. Julianastraat 18. Voor al de blijken van medeleven ontvangen de ziekte en na het overlijden van onze Moeder en Oma, Baartje Kalisvaart-de Lange betuigen wij langs deze weg onze oprechte da Namens allen: J: Kalisvaart Zoetermeer, December 1978 v. Galenstr. 9. 2712 KH Zoetermeer. _^id

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 14