NGEREN Boerderijen met Hans en Grietje-effect 5 I vanaf f600,-. IKEN IN EEN IWJET-IME ntakt reizen Vit brieven van lezers Diepenhorst warmt de Schoolstrijd op Israel. IERE WERELD jen: 1 Veel architectonische schoonheid, maar ook... It 29 DECEMBER 1978 TROUW/KWARTET RHS 11 a- ENGELAND Clarion Reizen itels in Engeland via Clarion Reizen. Londen, Ige ƒ18 p.n. Rembrandt 30 p.n. Birmingham p.n. Norwich: Station Hotel ƒ26 p.n. Clarion Hendrikkade 2, A'dam. Tel. 2430890-225039 f lurcaravans, huizen en motorhomes te huur, voll. in Wales, Devon, Sussex, Norfolk en Lake District. I b5 Caravans sur la Mer, Postbus 78, Hilvarenbeek: Vakantie in Engeland hdgoed in Zuid-Engcland, incl. reis, vol pension en fcexcursies. Prachtig natuurgebied. Of family-home iar dan ook in Engeland, Nederland, Duitsland enz. ring van 2000 leden, lage huren. V. T. W. Hinloopen, Castricum. Tel. 02518-50150 LUXEMBURG ■^ntie in mooi Luxemburg. We hebben comf. te huur in verschillende dorpen in Luxemburg, oed. Bureau Letzeburg. Tel. 03434-1732. OOSTENRIJK jueer comfortabele vak.woningen in Vorarlberg en postenrijkse families voor 4 en 8 pers. 4 pers. v.a. i Sneeuwzeker gebied en liften vlakbij huis. Vrij inuari/febr./Maart. Inl. 05910-22293. SPANJE il Las Ranas in pracht>e eel- bungaiow- I park, rest., supermarkt, I tennisbaan, Hollandse receptie, compl. ingerichte .is te huur v.a. 110 p.w. 80 m van de zee. Ideaal voor Ving. Tel. 02518-51285. ITALIË Vakantie Valsugana tJigen en bungalows v.d. zomer en winter, bij dt (AZZO en LEVICO, ten zuiden v.d. DOLOMIETEN, (ervering bij bureau „VALSUGANA", GASTHUIS- LSC Amersfoort Tel.: 03*12716 ZWITSERLAND (het Wallis). Te huur zeer comf. zonnig gelegen chalet, 2-6 pers. Prachtig skigebied, nog vrij i. Tel. 078-28876. ISRAEL weekse Isra-Tours reizen naar het prachtige Israel. Jtour.Holyland-Tour.Negew-Sinai-Tour, Cross Country Tour, e Zee.familiereizenetc. Uitgebreid Isra-Tours-Programma eau of Isra-Tours. ■Amsterdam. •JSfLB-TOVfZS 223266. dan gaatuxekar. DIVERSEN BUITENLAND lol» Ingerichte vakantiehuizen in diverse landen 6 bij: VLUCHTHEUVEL VAKANTIEHUIZEN s 3, 6655 ZG Puiflijk (Gld). Tel. 08870-2671 t leeftijdgenoten tot 36 jaar naar de oor iedereen die het nu zelf eens wil i in en beleven. Betaalbare reizen met en, onderdak, excursies, maaltijden en sociale ontmoetingen inbegrepen. 'u isorganisatie Kontakt is de enige die ontmoetingen met de bevolking organiseert! Voorbeelden? 8 dagen Moskou-Leningrad (reisnr. 105) f 925,- dagen Moskou-Kaukasus-Leningrad (reisnr. 115) f 1550,- 12 dagen Moskou-Minsk-Kiew (reisnr. 128) f 1050,- 6 dagen Moskou revolutiefeesten (reisnr. 143) f 795,- dagen Sow jet-Unie-Trans siberië reis Mongolië (reisnr. 116) f 2395,- |Jg de gratis reisgids aan. Voor de andere ytkantie. Wanneer je je ogen de kost wilt geven. Ook voor reizen naar Bulgarije, echoslowakije, Hongarije en de DDR. J1054 JA Amsterdam Overtoom 246 Telefoon (020) 122872 door Jac. Lelsz Terugdenkend aan wijlen de Almelose architect Jan Jans, die ik als Jongen gekend heb, zie lk een man voor me met een pofbroek, een pet en een overhemd ln een soort Stap horster blauw. Vaak had hij ook een fototoestel bij zich, waarmee hij mooie plekjes vastlegde, speciaal oude boerderijen. Hij fotografeer de echter niet alleen, hij te kende ook. Misschien heeft hij wel duizend boerderijen getekend. Destijds zijn er al leen al vierhonderd bladen terecht gekomen ln het rijks museum in Enschede, en dat was slechts een bescheiden deel van zijn oeuvre. Jan Jans heeft zo een enorme documentatie opgebouwd van het vroegere boerderij- enbezlt in Twente (overigens maakte hij ook wel schetsen van boerderijen elders in Ne derland, tot Brabant toe, en ook wel in Duitsland). Mijn herinnering ging naar Jan Jans terug toen ik „Boerderijen in Overijssel" las, een uitgave van Waanders te Zwolle, het achtste in een reeks jaarboeken, gewijd aan deze procincie. Het Overijsselse platteland is nog altijd gezegend met veel schoonheid aan architec tuur. Meegedeeld wordt dat er in het Overijsselse alleen al zo'n 500 tot 1000 boerderijen-monumenten zijn. Maar zonder gevaren is de situ atie ook in Overijssel niet: „Veel 'gerenoveerde' boerderijen is een Hans en Grietje-effect niet te ont zeggen," merkt de architect Th. G. Verlaan op. Mr. H. Schelhaas, een van de redac teuren van de serie Jaarboeken Overijssel, noemt een aantal span ningsvelden. Landbouw en monu mentenzorg, landbouw en natuur bescherming, landbpuw en stads uitbreiding en ook zoiets als land bouw en ethiek. Het laatste staat niet los van zaken als schaalvergro ting, mechanisering, specialisatie en produktlevergroting. In dit ver band wordt herinnerd aan een vraag, die destijds opgeworpen is door de hervormde kerkeraad van Lemele, namelijk of de ethiek ook ergens een grens legt in de omgang van de agrariër met zijn dieren. Schelhaas wijst er verder op dat nieuwe types boeren hun entrée hebben gemaakt. Vroeger waren er alleen maar boeren. Maar „het bar- goens (dat woord is hier, dacht ik, niet helemaal Juist gebruikt JJ.) kent nu ook petboeren, museum- boeren en zondagsboeren. Seksboe- ren had hij er ook nog aan kunnen toevoegen. Boerderij te Dalfsen Nostalgie Het boe7en anno 1978: Ligboxenstal en voédersilo bij Blankenham. A. Buter vertelt losjesweg een hoop aardige dingen over de boerderij, de vormgeving, de geveltekens, de in richting en ook over het erf. Hoe dat erf nu is en hoe het er vroeger uit zag. Hij spreekt aan het eind van zijn lezenswaardig verhaal over „Mijn filosoferen over grootvaders boerenerf..." Daarin heeft natuur lijk ook de beplanting een plaats, de bomen, de bloemen, de kruiden („kamillen voor verkoudheid en an der ongemak" enz.). H. Wonink re kent ai met stadse voorstellingen over het boerenbestaan „waarvan de nostalgie afdruipt" en schrijft over de opvallende technische ont wikkelingen („evolutie zonder eind") die zich ïn de landbouw heb ben voltrokken. Veel andere zaken dus ook, maar in het boek ligt het accent toch wel duidelijk op de ar chitectuur van de boerderij. Verwe zen wordt naar Jan Jans, die eens schreef „Het oude boerenhuis ls deel van het volkslied der architec tuur". Die architectuur wordt door de burgers, die een boerenbedoe- ninkje kopen, nogal eens aangetast,, en een van de manleren waarop dat kan, is zoals Th. G. Verlaan dat noemt het „verbungalowen". Vindt men enerzijds Fries-Groning se invloeden ln de kop van Overijs sel, andereijs ziet men in Oost-Gro- ningen, Drente, Gelderland en Utrecht ook de Saksische boererij. Van het zogenaamde ankerbalken- huls dat zich ook uitstrekt over een groot deel van Duitsland vindt men ln Twente de meest ka rakteristieke voorbeelden. Zelfs het loshuis (löshoes), waarbij de muren gemaakt zijn van houten vakwerk, gefundeerd op zwerfkeien, komt men er nog tegen. Dergelijke boe renhuizen, die slechts over één ruimte beschikten voor mens en dier, zijn echter waarschijnlijk al leen nog in gebruik als museum. Wasdag in Staphorst Bij het verbouwen van boerderijen zijn stellig geslaagde oplossingen gevonden, maar vaak ls er van kitsch sprake. Ingemetselde wagen wielen als kozijnen, te pas en te onpas aangebrachte stalraampjes, kunstig gesmede windwijzertjes op de schoorsteenkap, ouderwets aan doende straatlantaarns op het erf enz. Met de drukte en de activiteit verdwenen de ruigte en de romme ligheid. Het is meestal „burgerlijk netjes" rond een gerestaureerde boerderij. Moeilijk blijkt het zich te beperken tot eenvoud en soberheid, die ken merkend moeten zijn voor een boer derij. Niet alleen de burger treft blaam, ook de boer zelf gaat niet altijd vrlj-uit. „Zo aantrekkelijk als een boerderij ls voor de stedeling, zo groot is de hang naar een „burger- mans"-woning voor een boer. In een opzettelijk landelijk gehouden boerderij woont een stedeling; ln een gewild stadshuis een agrariër." We zullen, volgens Verlaan, moeten wennen aan een nieuw type boerde rij. Niet streek-gebonden maar overal ln ons land voorkomend. Vrijstaande woning, fabrieksmatig 'ingerichte schuren, voedersilo's van kunststof. Zijn conclusie is dat gave nieuwbouw toch nog aantrekkelij ker kan zijn dan oude boerderijen die te rigoureus zijn gemoderni seerd. Wie dit leest, kan, dunkt me, moeilijk anders dan beamen, dat het maar goed is, dat Jan Jans zoveel oude karakteristieke boerde rijen voor komende geslachten op papier heeft vastgelegd. Het boek besluit met een inventarisatie in woord en beeld door Het Oversticht van de typen boerderijen, die Ove rijssel nog bezit. De foto's, vaak bijzonder fraai en voor een deel in kleur, zijn van Ger Dekkers. Boerderijen in Overijssel. Uitga ve: Waanders, Zwolle. 132 bladzij den. Prijs tot 1 januari ƒ29,50, daarna 32,50. CDA-schlp Het schip heeft zware averij opgelo pen maar er wordt gevaren, zij het op halve kracht en met muiterij aan boord. De bevelvoering wordt gewan trouwd ondanks een 70 pagina's tel lend vaarreglement waar nog een aanvulling op komt om de muiters de wind uit de zeilen te nemen. Het reglement, heeft geen bindend karak ter. Het vaargebied waar het schip zich in manoeuvreert wordt een grote doorgaans mistige vlakte: door ande re schepen bij voorkeur gemeden. Passagiers vooral Jongeren uiten terecht hun ongenoegen. Links en rechts van de vaargeul zal worden aangelegd, bij voorkeur rechts want daar liggen de meeste belangen. Het vertreksein voor het gekalefaterde schip wordt gegeven ln 1981, volle kracht varend, onder een vlag die de lading niet dekt en met zwaar weer op til. De officieren, kennelijk blind voor de gevolgen laten vroeg of laat het schip gewoon op de klippen lopen. Tenzij Oosterbeek H. Ellen Bio-industrie Met grote verbazing heb ik kennis genomen hoe ds. Bouma niet alleen me met overdreven, maar ook met onware woorden een beeld geeft van de zgn. bio-industrie (12 dec Hij mag er best anders tegen aan kijken dan de doorsnee mens, maar hij moet waar blijven. Hij schetst de bio-indu strie als een lijdensweg voor het dier van het begin tot het eind van hun leven. Iedere boer en ook ieder mens die nog een beetje verstand heeft en gebruikt, weet dat mens noch dier ten volle produceren kan, wanneer het aan lijden onderworpen is. De leefom standigheden moeten gunstig zijn, wil men produktie verwachten. En nu heeft een koe, een kip, een varken enz. nog nooit in een bepaalde tijd zoveel kunnen produceren, als nu, hetzij melk, eieren, of vlees. Dat is het bewijs dat ds. Bouma er ver naast ls als hij schrijft „Met huid en haar gaat het dier in lijden op en onder ln de bio-industrie". Hij weet dat de mens heerschappij ontvangen heeft van de Schepper om al wat in de schepping aanwezig is en binnen zijn bereik, op verstandige wijze ten dienste en nut te van de mensen aan te wenden. Ds. Bouma spreekt over dieren alsof het mensen zijn. Dit is om te huilen, dat een predikant zo kan schrijven. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor korte reacties op in deze krant gelezen berichten, artikelen en commentaren, en niet voor open brieven, gedichten, oproepen of reacties op advertenties (deze laatste dienen tot de directie gericht te worden). De redactie behoudt zich het recht van bekorting voor. Hierover of over het niet plaatsen (meestal door ruimtegebrek) kunnen wij helaas niet corresponde ren. Brieven adresseren aan Secretaris hoofdredactie Trouw, Postbus 859,1000 AW Amsterdam. Bij publikatie worden naam en woonplaats van de schrijver vermeld. Abortus (30) Graag enige opmerkingen over het artikel van David van Ooijen in „Po dium" van 22 dec. Is wettelijk regelen nu altijd nodig. De „loi du sacrilège" onder Karei X verbood openbaar vloeken maar niet binnensmonds, met alle gevolgen van dien. Extreme wetgeving kan leiden tot regeling van euthanasie of zelfmoord. Hiertegen ging kardinaal Döpffner in 1938 de straat op (samen op weg). Ook citeert de heer Van Ooijen geen christen maar Spinoza. Een weinig vertrou wen in de geestelijke overheid, de bisschoppen dus, kan geen kwaad. Bisschop Gijsen weet echt wel wat hij zegt. Christus imperat. Bovendien vloekt abortuswetgeving met het pro cessieverbod. Werkende vrouw Het bericht in Trouw van 23 decem ber getiteld: „Nederland heeft de kleinste actieve bevolking in EG," deed mij naar de pen grijpen. De sociale voorzieningen in Nederland wijken sterk af van die in de andere EG-landen, vooral wat betreft de vrouw. Dóórin ligt vrijwel zeker de ooreaak dat in Nederland zo weinig vrouwen, speciaal gehuwde vrouwen, werken. In de andere EG-landen moet iedereen die ouderdomspensi oen wil ontvangen, minstens 15 jaar in loondienst zijn geweest en dus pre mie hebben betaald. Dit geldt óók voor de gehuwde vrouw. Iedereen weet dat dit in ons land veel gunsti ger ligt. Door een echtpaar wordt slechts éénmaal AOW-premie be taald en als de man 65 jaar wordt, krijgt zijn vrouw mede AOW, onge acht hóér leeftijd. Een groot verschil dus met andere EG-landen! Het is onbegrijpelijk dat deze zoveel gunsti ger sociale voorzieningen t.a.v. de ge huwde vrouw in Nederlan, nog nim mer een onderwerp van gesprek zijn geweest in onze Europese Gemeen schap Amsterdam Mevr. M. van Saane Op één been Beste bisschoppen Gijsen en Simo- nis, u veroordeelt homofielen en ho moseksuelen. Daarom leg ik u het volgende voor: Er was eens een rabbi die zijn leerling opdroeg de bijbel uit te leggen, staande op één been. „De héle bijbel?" vroeg de leerling. „Ja, de hele bijbel, op één been." De rabbi stond op één been en sprak: „Gij zult uw naaste liefhebben als uzelf." Bis schoppen, wat leert dit oude wijze Amsterdam Sjoerd M. Dijkstra beproefde messlaanse gebod? Dat al len liefhebben begint bij jezelf. Maar dan ook bij je volledige zelf. Ook je eigen aard, en je eigen geslacht. Is er dus niet in elke mens de nodige ho mofilie en homoseksualiteit als voor waarde voor alle liefhebben? En als dat zo ls, doorbreekt dan de liefde ook niet uw taboe's en verboden? Is de messiaanse bruiloft niet veel voller en vrijer dan de benardheid die u zaait? Groningen Herman Verbeek, priester voorzitter PPR. Evenwicht zoek (1) Jammer, dat de heer Veerman nog niet meer geaareeld heeft, want zijn „Evenwicht CDA-fractle zoek" had nooit uit zijn pen moeten vloeien. Na de kwestie „Aantjes" was het Juist nodig, dat er een man kwam, niet alleen met rijpe politieke ervaring, doch die bovendien nog met de gave der welsprekendheid gesierd ls. Het is ook weinig elegant tegenover de heer Schakel, maar hij mag weten door de meerderheid der AR-Partlj gesteund te worden. Dat zal straks duidelijk blijken, als bij een nieuwe verkiezing verscheidene namen van de loyalis ten niet meer op de CDA-liJst zullen voorkomen. Rotterdam. A. v.d. Akker Vietnam (3) Ik ben het geheel eens met de heer Swagerman (Trouw 19-12). De „be vrijders" van Vietnam moeten wel op verschrikkelijke wijze hun terreur ujtoefenen, vandaar de panische vlucht van vele tienduizenden gezin nen. Liever de grootste onzekerheid tegemoet, dan blijven in Vietnam. CPN, PSP en PPR schreeuwden wel enige jaren geleden hun kelen hees voor de Amerikaanse ambassade „Johnson moordenaar" maar nu hun politieke vrienden hun ware aard to nen, houden zij zich koest. Wat kan een rode bril toch verblindend wer ken. De vrijheden van een volk zijn niet veilig bij genoemde politieke groepen. Als de vos de passie preekt, boer pas op je kippen. Winterswijk E. H. te Winkel Oldebroek H. Boeve Drs. Joh. S. wyne, voorzitter Centrum naar Levensbeschouwing en Politiek schrijft ons: Het is opmerkelijk, maar wel triest in Trouw van 19 december II. te lezen met wélk een gemak prof. mr, dr. I. A. Diepenhorst de oude schoolstrijd weet op te warmen met het oppoetsen van een bijna even oude legende. Om drs. T. M. Gilhuis gerust te stellen dat er geen reden tot zorgen over het christelijk onderwijs hoeft te zijn bij het totstandkomen van het CDA, zegt prof. Diepenhorst dat er Juist nü bezorgdheid dient te zijn, omdat de drie confessionele par tijen nog apart bestaan en ieder apart veel zwakker zijn dan de PvdA. Maar prof. Diepenhorst moet weten dat in 1902 de sociaal-democraten op hun congres ln Groningen een motie heb ben aangenomen waarin werd ver woord dat zij geen discriminatie van het bijzonder onderwijs wilden. Het moet prof. Diepenhorst ook bekend rijn dat er veie belijdende christenen lid van de Partij van de Arbeid zijn en dat er nog veel meer op deze partij stemmen. Zou prof. Diepenhorst wel beseffen hoe grievend het voor die belijdende christenen moet zijn van hem te horen dat de „Unie" weinig van de PvdA hoeft te verwachten omdat die geen verwantschap kent met het christelijk onderwijs en dat daarom de „Unie" behoefte heeft aan een krachtige grote christelijke par tij? Afgezien van het feit of het CDA wel een „christelijke" partij wil zijn, gezien de discussie over de „grond slag", ls het m.l. toch wel laakbaar dat prof. Diepenhorst bij discussies binnen de ARP over het opgaan ln het CDA, het gelijk aan zijn kant wil halen door subtiele verdachtmakin gen in de richting van de PvdA te maken en daarmee veel van zijn ge loofsgenoten kwetsend te bejegenen. Evenwicht zoek (2) Uit hetgeen H. De Boer gezegd heeft op de vergadering van de AR partij raad op 9 december is gebleken dat hij geen enkele behoefte heeft fractie voorzitter te worden. Hij was blij, dat hij het niet geworden was. Ook schijnt het AR-partij bestuur er niet op aangestuurd te hebben. Onduide lijk wie dat nu wel gewild hebben. Laat Veerman nu maar eens vertellen hoe dat zit. Veerman acht de tijd gekomen nu reeds te overwegen na 1980 een soort AR-krachtcentrale te formeren. Wie moeten daar dan toe behoren? De Veermans of de Schol- tens? Ik heb grote moeite met dit artikel van dr. Veerman. Het CDA komt er wel, dat wil Veerman zelf ook. Maar het vertroebelt wel de zaak in de ARP, zoals we die nu nog hebben. Hoogkerk H. v.d. Heide

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 11