- Uit brieven van lezers ai Dank zij Reddy smaken de laatste oliebollen die u bakt net zo lekker als de eerste. rk Zélf gebakken oliebollen, een traditionele traktatie op oudejaarsavond. Daarvoor gebruikt u natuurlijk de beste ingrediënten. Zoals Reddy. Da's zuivere zonnebloemolie. Reddy behoudt óók bij hoge temperaturen zijn voortreffelijke eigenschappen. Zelfs als u er een schaal vol oliebollen in hebt gebakken. Dus elke oliebol smaakt even lekker. Haal meteen Reddy in huis. En bak voor de zekerheid maar wat méér dan vorig jaar. Reddy, voor oliebollen die in de smaak vallen. DONDERDAG 28 DECEMBER 1978 BINNENLAND TROUW/KWARTET P 6 - Deze njb<teh is uitsluitend bestemd voor korte reacties op m deze krant getezen berichten artikelen en commentaren en met voor open boeven gedichten oproepen of reacties op advertenties (deze laatste dienen tot de cVectie geocht te worden) De redactie behoudt zich het recht van bekorting voor Hierover of over het niet plaatsen (meestal door ruimtegebrek) kunnen wi| helaas met corresponde ren Brieven adresseren aan Secretans hoofdredactie Trouw. Postbus 859.1000 AW Amsterdam B«| pubiikatie worden naam en woonplaats van de schnfver vermeld Doofpot Gelet op de zaken die zich hebben voorgedaan in het zwakzinnigencen trum „Assislé". wordt het hoog tijd dat men zich afvTaagt. waarover men zich druk maakt Het gaat hier niet om het niet in staat zijn van betrok kenen om toestemming te geven voor de aan hen verrichte operaties, maar om praktijken die zich ook hebben voorgedaan en zich nu nog voordoen in concentratiekampen en op alle an dere plaatsen waar men nu nog on recht uitoefent. Het lijkt me beter dat men zich over bovengenoemde prak tijken niet druk maakt Dat moet men ook niet doen over de zaak- Menten Alles in de doofpot! Maarssen J. J. Rose boom jr. Bezuinigen Loonsverhoging in een tijd van bezui nigingen? Waarvoor? Jan Modaal heeft geen flauw begrip van de toe stand waarin ons land verkeert, want als je om je heenkijkt, zie je niets van de noodzaak tot bezuinigen, we leven zomaar eert eind heen. we geven mil joenen uit aan luxe dingen, zoals aan buitenlandse vakantie reizen, water sport. motorkruisers, zeiljachten, au to's. caravans, om de drie jaar een ander bankstel en als we daarvoor 't geld lenen, dan mogen we de rente lekker van ons inkomen aftrekken! We geven zoveel miljoen uit aan vuur werk. tv, radio, videorecorders, nog nooit zoveel drank verbruikt als te genwoordig. kortom, we leven alsof er niets aan de hand is. bezuinigen'' 't Zou wat. waarom'' Omdat onze Over heid totaal verzuimd heeft aan ons in klare, begrijpelijke, alledaagse taal. dus zonder stadhuiswoorden uit te leggen (laten zien) hoe ons land er voorstaat, waarom het ene moet en het andere niet kan! (Heeft onze over heid wel iemand die de gaven en de moed heeft de waarheid te zeggen0) zo ja. dan is er al veel gewonnen' A. Spits Zaandam Grondslag CDA proefschrift van dr P. C. Brand. Deze concludeerde na een uitgebreid we tenschappelijk onderzoek dat de on gehuwde staat de intreding van de menopauze bij vrouwen vervroegt. Dit gevolg van het al of niet aanwezig zijn van kurkdroge boterbriefjes op gemeentelijke admlnistratiebolwer- ken vind ik uitermate beangstigend, vooral als men deze uitkomst ziet in het licht van een naderende volkstel ling en de daaraan inherente centrale opslag van persoonsgegevens van nietsvermoedende Nederlandse zielen. Bovendien is deze uitslag minstens zo belangrijk als die van de vermaarde wetenschapper die constateerde dat een vlo met uitgetrokken pootjes doof is. omdat deze niet meer rea geert op het bevel „spring". Bussum Johan Vijfwinkel De toekomst van de maatschappij is niet zo zonder meer op papier te zet ten Men heeft dit enige jaren geleden wel trachten te doen door te beweren en te geloven de economie thans in de hand te hebben om een inzinking, zoals wij die vóór de Tweede Wereld oorlog hebben mede gemaakt, te kun nen voorkomen. Omdat er dan on middellijk maatregelen zouden kun nen worden genomen. Het is helaas anders uitgepakt. Het was in feite te voorspellen dat zoiets niet mogelijk was. gezien de verwording van de maatschappij De mens wil niets meer van God en Zijn Woord weten. Om weer een toekomst met succes te kunnen opbouwen, zullen wij terug moeten naar God en Zijn Woord Uit Zijn Woord kennen wij de tekenen der tijden en de gang van de geschie denis Zonder Hem zal bezinning op de maatschappij van de toekomst falen Het leven begint te ontsporen wanneer men God niet vreest en Zijn geboden niet houdt De wortel van de huidige ensis in beschaving en maat schappij moet gezocht worden in de secularisatie van het leven. De verwe reldlijking moet worden doorbroken door een religieuze revolutie (een ge loof sopwekkmg) De wereld sterft thans omdat het geen God heeft. Om herstel van de maatschappij te kun nen verwachten is herkerstening ver eist, dat is het geloof in de verzoening van de wereld met God Dit is nodig om het ernstigste arbeidsvraagstuk: de automatisering, te lijf te kunnen. Amstelveen A. Alderlieste Hasselman In het commentaar van 7 december wordt o m gesproken over de rol die generaal Hasselman in en na de oor log heeft gespeeld In de oorlog was dat een weinig fraaie rol. Hij liet zich door de landverrader generaal 8eyf- fardt gebruiken om een uitvoerige registratie op te zetten van het korps reserve-officieren. Iedere reserve-offi cier kreeg een naar ik meen groene kaart toegestuurd, waarop zijn gege vens vermeld stonden Hij was ver plicht deze kaart, voorzien van even tuele mutaties, terug te sturen. Veel van mijn collega's hebben dat te goe der trouw gedaan Als beloning wer den zij in 1943 onder listige voor wendsels naar Duitsland afgevoerd. Zelf ben ik de dans ontsprongen door mij niet te melden en van een in 1942 uitgevoerde verhuizing van Biltho- ven naar Zwolle geen kermis te geven. Voor generaal Hasselman. die op deze wijze collaboreerde met de vijand, heb ik geen goed woord over 't Harde A. van den Borg Ik ben het helemaal eens met hetgeen de heer J Ceasar van Klaveren over het CDA schrijft (Trouw 13 dec i. In feite Is het CDA een verlengstuk ge worden van de KVP. want was de KVP niet een kleine partij geworden, dan was zij nooit samen gegaan met AR en CHU En zie. zachtjes aan worden AR en CHU verdrongen door KVP Tenslotte dit. Bestek '81 wordt uitgevoerd ten koste van de kleine man. want de heren kamerleden wil len salarisverhoging, zij verdienen toch al zo weinig Noemt men dit Christelijk0 Bij brood alleen zegt de heer Van Agt. maar nooit mijn stem Voorburg J. van Schie Papier Ooit las ik in Trouw torn precies te zijn die van 13 december» een W rustend bericht over de alom onder schatte invloed van de bureaucratie op de lichamelijke integriteit van de Nederlandse onderdaan Aldaar werd namelijk gerept over het Woningbouw De pers besteedt de laatste tijd veel aandacht aan de bouw. Ook in Trouw leest men over bouwprogramma en bouwbeleid. Dit is belangrijk. Er wor den te weinig woningen gebouwd. Er is weer woningnood. Mensen wachten op woningen. Onbegrijpelijk is dikwijls de kritiek op de huidige bewindslieden. Als er vandaag te weinig, te dure en te ar beidsintensieve woningen opgeleverd worden, is men circa een Jaar geleden met te weinig, met te dure en met te arbeidsintensieve woningen begon nen. De gemiddelde doorlooptijd voor een woning is momenteel 13 maanden. Sterker nog. de plannen voor deze woningen zijn reeds in de jaren "75 en *76 ontwikkeld. De struc tuur en de omvang van het nu aange boden woningpakket vinden hun oor sprong in die periode. Volgens de gegevens van het Cen traal Bureau voor de Statistiek (CBS), vermeld in de Maandstatistiek voor de Bouwnijverheid van maart 1978, daalde de jaarproduktie tijdens de vorige kabinetsperiode met 44000 woningen. Daarom heerst er nu wo ningnood. Tevens vond er een verschuiving plaats van het percentage woning wetwoningen via de premiewoningen in de richting van de vrije sector. Wellicht kan uw verslaggever eens nagaan in hoeverre de huidige kritiek een afleidingsmanoeuvre is voor het falen van de vorige bewindslieden op Volkshuisvesting en RuimteUjke Or dening. De huidige kritiek is veelal niet gebaseerd op feiten. Alphen aan den Rijn J. de Jong Nou én? Gaarne sluit ik mij, katholiek en abonnee op Trouw, aan bij uw com mentaar in de editie van 15 december jlwaarin onder de kop ..Nou én?" op zeer zinnige wijze werd Ingegaan op een verbroken verloving of weduw naarschap van de huidige paus. Met name de toonzetting, waarin door een woordvoerder van het Vaticaan der gelijke geruchten werden afgedaan, werd door uw commentator gepa reerd door er de enig mogelijke ge zonde reactie tegenover te zetten van: „Nou én?". In feite zouden al of niet intieme relaties alleen maar posi tief kunnen worden geduid, wanneer het gaat om eigenschappen als liefde, inlevingsvermogen, mee-lljden en barmhartigheid. Niemand zal willen betwisten dat met name ambtsdra gers in onze tijd staan of vallen mét deze eigenschappen. En: hoe hoger geplaatst - hiërarchisch te verstaan - hoe scherper de criteria zullen wor den toegepast. Het ongeluk wil echter in de katholieke kerk dat. hoe hoger men ..stijgt" hoe meer men uit dat hout lijkt gesneden, dat van eeuwen her vervreemding in de hand heeft gewerkt t.a.v de doodgewoonste menselijke uitingen. Men manifes teert zich dan alleen nog maar via gestileerde gebaren en aangepaste stembuigingen. Waardigheid wordt dan het stempel van de godsdienst en dat is nu juist, naar mijn mening, het énige, dat Jezus niet bedoeld kén hebben Deze historisch aangereikte waardigheid ont-menselijkt genade loos en is het rechtstreekse gevolg van de vervreemding van de katholie ke kerk van de Hebreeuwse ambiance van de bijbel, waar uiterst menselijk gesproken wordt over liefhebben, trouwen en weduwe- of weduwnaar schap Arnhem Wil J. M. Kox Wereldraad „Wie in eigen land er niet in slaagt de mensenrechten tot gelding te bren gen. kan nauwelijks begrip opbren gen voor discriminatie in andere de len van de wereld", aldus generaal Philip Potter van de wereldraad (Trouw 18 dec.) „Het ontbreekt de herenvolgens Potter, „aan de nei ging iets te leren en boetvaardig over de oorzaken van hun interne tegen stellingen te discussléren, een bijzon der betreurenswaardige zaak in dit tragische land", zei Potter* op een symposium Helemaal akkoord Maar wat doen Potter en wereldraad eraan anders dan dit nu pas te constateren? Men kan dan ruet volstaan de marx ist Mugabe te steunen en Muzorewa en Sithole af te wijzen. Ook Ierland heeft hulp nodig Voorburg J. Kei per jr. Nieuwe Kerk De restauratie van de Nieuwe Kerk in Amsterdam is voltooid Kosten 45 miljoen gulden. De restauratie van de Oude Kerk in Amsterdam is bevro ren Kosten 26 miljoen gulden To taal 71 miljoen gulden Het gaat om nationale monumenten, maar toch zijn er mensen die het geld maar liever in de zak hadden gehouden. Realiseert men zich wel dat er tegen over deze uitgaven enorme besparin gen staan? Ik beschik maar over en kele cijfers, maar die zeggen genoeg Van deze 71 miljoen gulden is zeven tig procent loon In deze tijd van werkloosheid kan men rustig zeggen dat zonder deze werken de werkloos heidsuitkeringen tachtig procent wa ren geweest. Als we het zo zien. kun nen we dus aeggen dat de restauratie de gemeenschap niet 71 miljoen ge kost heeft, maar 31 miljoen. Boven dien zijn duizenden aan zinvol werk geholpen. Wordt er bij het tewerkstel len van werklozen wel voldoende re kening gehouden met de besparing aan werkloosheidsuitkering? Mijn in druk is dat dit niet gebeurd. Werkloze leerkrachten zouden de soms overbe zette schoolklassen kunnen ontlasten tegen twintig procent meer uitgaven. Die financkfri komen dan misschien uit een andere pot, maar daar moet een oplossing voor te vinden zijn. Het leed in veel werkloze gezinnen is te schrijnend. Doorn ir H. Burger Zelfcensuur In uw redactioneel commentaar van 12 december stelt U in verband met de vele beschuldigingen die de afgelo pen dagen door de heer Menten aan het adres van diverse vooraanstaan de personen zijn geuit via De Tele graaf en het ANP, de vraag aan de orde. of een journalist niet zijn plicht zou verzaken, indien hij zelfcensuur zou toepassen, en dergelijke wilde beschuldigingen, die hem bereiken, niet zou publiceren. Mijns inziens zoudt U echter nog een nader onder- scheld moeten maken tussen twee soorten Journalisten en tussen twee manieren van pubiikatie De ene is. om ons tot het geval Menten te beper ken. een telefonische mededeling door de heer Menten te aan een in deze zaak volkomen neutraal nieuw sagentschap als het ANP. welke me dedeling wordt ontvangen door de op dat ogenblik toevallig dienstdoende redacteur, wiens opvattingen aan gaande hemzelf hem niet bekend zijn en wiens naam hij mogelijk zelfs niet kent. In dat geval lijkt het mij niet nodig dat de betrokken journalisten het betrokken nieuwsmedium zelf censuur toepassen, maar het publiek zelf laten oordelen. Een ander geval is echter het interview in De Telegraaf met de journalist Henk de Mari, die niet alleen door Menten op zijn schuilplaats werd ontvangen, maar die in het verleden reeds meer dan eens als een soort spreekbuis van Menten en diens advocaat mr Van Heyningen is opgetreden en die tij dens het proces in Amsterdam zelfs als getuige décharge optrad. Naar mijn mening zou in dit geval zelfcen suur ten volle op haar plaats zijn geweest. Overigens ben ik het met Uw commentaar geheel eens. Badhoevedorp Henriëtte Boas Wat is n.l. het geval? Zodra een schaap iemand in 't vizier krijgt, be gint het te blaten. We hebben dit vroeger als jongens „aan den lijve" ondervonden toen we in een afgeslo ten hof wat appeltjes gingen gappen. De boer had in de tuin een schaap aangelijnd en zodra die ons zag begon het geblaat. Wij. die dat toen niet doorhadden tippelden er mooi in want de boer wist wat hem te doen stond. In de praktijk gebracht bestaat er dus wel degelijk verband tussen „rust en „daarbuiten loopt een schaap" Om de heer Roelfzema zijn eigen woorden te gebruiken: ik vond het stukje te aardig om er niet op te reageren. Stadskanaal Geert van der Tuuk Camara voor de rechtelozen? Door dat Amerika de fascisten steunde in Z.-Vietnam. hebben zij Juist het com munisme en de haat bevorderd. Ver trouw niet langer op de weg van het militarisme en het kortzichtig „eigen belang". maar op de macht van de weg van de God der Liefde en eerlijk delen. Rotterdam W. H. Koopmans >o™ Vrede (4) Vietnam (2) Schaap Zonder mij verder in de theologische uitspraken en conclusies te willen be geven van de heren prof. Kuitert. Dr. Vroom of Moltman, wil ik toch even reageren op het stukje van de heer Roelfzema in Trouw d.d. 19.12.'78. die in geen enkel opzicht verband ziet tussen „rustig gaan slapen" en „daar buiten loopt een schaap" en daarmee het artikel van bovengenoemde he ren aanvecht. In een ingezonden stuk van 19 decem ber wordt gevraagd: „Houden de des tijds voor de rechten van de mens opkomende mensen zich nu horende doof en ziende blind?" Nee. integen deel. De mensen van PPR. EPV, IKV, Kerk en Vrede, ANVA, WEPS enz. houden zich onafgebroken met die rechten bezig. Wij protesteren steeds tegen iedere overweldiging, onder drukking, marteling. Wij vragen op onze beurt, waarom velen alleen pro testeren tegen wat andere landen doen, en zelf doorgaan met de poli tiek van duivelse bewapening en ver groting van verschil in inkomen, waardoor de één ziek wordt van wel vaart en de ander van de honger omkomt. Waarom heeft men niet meer de geweldloze boeddhisten ge steund in Vietnam, en de geweldloze strijd van Martin Luther King en nu de geweldloze actie van Don Helder Naar aanleiding van de actie van de heer Lommers 19 december op de heer Timmer moge ik beide heren de duidelijke uitspraak van de gerefor meerde synode van 4 april „massa vernietigingswapens en -methoden én de bewapeningswedloop zijn in strijd met Gods heil voor deze wereld en dus uit den boze", onder de aan dacht brengen. De arsenalen van nu cleaire en conventionele wapens zijn de kristallisatie van de menselijke geest, dus de boze ten voete uit. maar tegelijk de spiegel waarin de mens de perversiteit van zijn geest kan her kennen en door een schrikeffect af stand zou moeten nemen van zijn maaksel door zich af te keren en toe te keren tot het Woord van de Waar heid en het Leven, dat hem leert: „Wat gij wenst dat de mensen u zul len doen. doet gij hen desgelijks"! Het voorstel aan het IKV om in het openbaar aan de orde te stellen of door de weg die het met zijn leuze bepleit de kans op oorlog wel of niet toeneemt, is irrelevant Immers, geen sterveling op het gehele aardrond komt onder die vraag uit. ook zij die pleiten voor bewapening! Ommen J. Wezenaar Voorbeeld Het volk van Iran verwerpt ons le venspatroon en eist een regeren naar de wijzing van de Koran, om 's levens wil. ons daari len en. nu voor het eerst, r pen in óns boek voor gelooj len. Oud- plus Nieuw Tesk men tegenwoordig genr Evangelie. Daar vmden i fend veel waar wij niet i kunnen of wij moeten rech maken, gehoorzaam en g« rode draad die door het ge is een afwijzing van het^ van het grote, en een keuA kleine, het verworpene, dB en meer belooft voor de^ Hoge inkomsten en grote drastisch besnoeien, een n,p nialisme door industrie eP1-' beteugelen, de zeeën bescprl gen de roofzucht van de te|s is geboden. En niet verdEa] aan de torens van Babel: I traties van grootheid en Navo verlaten, en de bewtt schaffen. Met verbod vanL wapentuig. Dan wordt hef" lippendienst wanneer wj over het Evangelie als uitL Eerder niet. Amerongen %jer Troelstra m Kom redactie van „Trouw',* bang voor de revolutionai socialist, en atheïst, houdt op de mooie g óók kon schrijven. En nog wel in het kade! terug-blik op het revolutie^ Een pluriforme „Trouw" zwarte bladzij van het nef~r. lisme, toch moeilijk afdo#ïï enkele regel! Te meer. daar~ tionaire sentimenten van r" weer zo duidelijk aanwezig— PvdA van nü. (activisme-!^ Den Haag

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 8