Kerst vieren: opgave voor alleenstaanden KvK: meer kantoren in Benoordenhout KORT Jaarboek Die Haghe uitgeko Haagse Kamer wil uitbreidingsmogelijkheden en parkeergelegenheid KORT NIEUWS Bezwaar tegen Panamees schip in Scheveningen Oefen programma zaterdag voetbal REGIO DEN HAAG ORGELCONCERT Jan van Weelden geeft vrijdag om 20.15 uur een orgelconcert in de Julianakerk in de Kempstraat te Den Haag. De toe gangsprijs bedraagt vijf gulden. KLAVERJASSEN Vrijdag wordt een kerstklaverjasdrive geor ganiseerd door het jeugdcentrum Don Bosco Burcht, Juliaantje 24 in Rijswijk. Het festijn begint om 20 uur. Opgave en informatie telefo nisch via 070-983453. OUD-KATWIJK Tot 13 J exposeert Jan van der Plas m< in het meubelmagazijn van E gen in Katwijk. Veel van dq hebben betrekking op het li van vroeger en over de K%i bomschuiten. n EXPOSITIE Tot 1 ft wordt in de expositiezaal van i trale Bibliotheek in Rijswijk a toonstelling gehouden onder lie to „De gedachtenwereld van 'e rotspel". Er zijn 22 houtsneefl Tarotkaarten, etsen en reliëfdr van André Kerkhoven en gep van Paul Rodenko. Ic >r Muziektent Rijswijk RIJSWIJK De buurtschap Oud Rijswijk is bang dat de muziektent in Rijswijk met oud en nieuw doelwit wordt van brandstichting. In een brief aan de gemeenteraad schrijft de buurtschap dat er in de omgeving van het Generaal Van Geenplein gro te ongerustheid bestaat over de „toe nemende agressieve gedragingen van jongeren uit de wijde omgeving, die met hun brommers de omgeving van n u is het plein onveilig maken." H breken van een wijkagent of v|j de politiecontrole heeft al mi keren tot gevolg gehad dat 0^ bare situaties ontstonden voh santen. Met het oog op de ja» ling vraagt de buurtschap d politie en brandweer opdrachL ven tot meer permanente aa' voor het probleem. DEN HAAG Deze maand is het jaarboek van de in 1890 opg geschiedkundige vereniging Die Haghe verschenen. Een groot aaf teurs hebben hun bijdrage geleverd met artikelen, die de historie Haag en zijn inwoners betreffen. Op de foto een zuil met Latijnse inj_ op de begraafplaats (Oud) Eik en Duinen, waarnaar een historisch* tocht is verricht weergegeven in het jaarboek, dat verder ondec artikelen over 25 jaar Haagse gemechaniseerde nijverheid en lfcl Haagse literair leven bevat. Belangstellenden kunnen zich het boekv 25 gulden aanschaffen. Voor hetzelfde bedrag kan men ook lid wor4r Die Haghe. Dan krijgt men het jaarboek gratis. De Raamweg in Benoordenhout Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De bedrijven en instellingen in het Haagse Benoordenhout worstelen met een gebrek aan uitbrei dingsmogelijkheden en een tekort aan parkeergelegen heid. Het is volgens de Kamer van Koophandel in Den Haag de taak van de gemeente zo veel mogelijk aandacht te besteden aan deze knel punten. De Kamer van Koophandel en Fa brieken voor 's-Gravenhage reageert met een nota op de door de gemeente uitgebrachte ontwerp-structuur- schets Benoordenhout. Tijdens de in spraak-procedure over deze ontwerp- schets kwamen van de kant van de bewoners bezwaren naar voren tegen de aanwezigheid en de uitbreiding van kantoren In de wijk. Mede naar aanleiding van de daarover ontstane verontrusting bij een aantal bedrij ven ln dit gebied besloot de Kamer een onderzoek in te stellen in Benoor denhout. In de nota merkt de Kamer van Koophandel op dat de woonfunctie ln het meest problematische deel van het Benoordenhout (de randzone langs Koningskade/Raamweg en Zuid Hollandlaan/Benoordenhoutse- weg in het zuidwesten van de wijk) vanwege het verkeer niet of nauwe lijks gehandhaafd kan worden. Deze situatie biedt volgens de KvK juist gunstige vestigingscondities voor kantorenfuncties. Een verdere toena me van het aantal kantoren in deze zone zou derhalve niet uitgesloten hoeven te worden, aldus de KvK, die een intensivering van de bebouwing voorstelt om zo te voldoen aan de uitbreidingsbehoefte van kantoren. Uit het onderzoek van de Kamer (89 bedrijven en instellingen deden mee) blijkt dat 39 bedrijven verwachten in de komende jaren behoefte te hebben aan meer personeel, en dat 26 bedrij ven en instellingen denken in de na bije toekomst meer kantoor- of be drijfsruimte nodig te hebben. De Ka mer beveelt de gemeente aan te wer ken aan het geven aan uitbreidings mogelijkheden en het tekort aan par keergelegenheid. Zij wist er op dat de rijksoverheid en de petro-chemische sector, die in de Haagse regio de belangrijkste groeipolen zijn, juist in Benoordenhout sterk vertegenwoor digd zijn. De gebondenheid van vele andere in dit gebied aanwezige be drijven en instellingen blijkt in sterke mate bepaald te worden door de rela ties met de overheid en de petro chemische sector. Daarnaast spelen ook de centrale ligging en de goede bereikbaarheid van Benoordenhout een belangrijke rol, aldus de Kamer. IJsbaan Zuiderpark DEN HAAO - De Ijsbaan ln het Zuiderpark in Den Haag moet voor zien worden van een lichtinstallatie, vindt het Haagse CDA-raadslid O H. C. Halleen. In vragen aan b. en w. wijst hij erop dat er vorige week veel schaatsliefhebbers 's avonds tever geefs naar het Zuiderpark getrokken zijn, omdat de opgespoten ijsbaan daar niet van licht voorzien was. „Kennelijk wordt deze provisorische, maar druk bezochte ijsbaan eerst van een (tijdelijke» lichtinstallatie voor zien. nadat de vorst enkele dagen heeft geduurd, aldus Halleen. Wereldwinkel Monster MONSTER In de Westlandse ge meente Monster worden plannen ge maakt om een wereldwinkel op te richten. Een aantal belangstellenden heeft al een eerste bijeenkomst be legd om een actiecentrum op te zet ten. van waaruit gewerkt wordt aan de positie van de verdrukte mens Nadere informatie is verkrijgbaar bij de contactpersoon Rbnald Van Ge- meren. 8chuylenburgh 21. tel. 01749- 48481 Glasbakken Voorburg; VOORBURG De gemeente Voor burg gaat het aantal glascontainers voor nieuwe bakken ruilen. Boven dien wordt het aantal uitgebreid. De vernieuwingen worden aangebracht om de geluidswering te vergroten. Volgens de plannen komen er 17 bak ken. Het gebruik van glascontainers is een proefproject van het ministerie van volksgezondheid en milieuhy giëne. Vijfde wijk ZOETERMEER Als het aan de Nederlandse Spoorwegen ligt dan wordt de vijfde wijk van Zoetermeer ten zuiden van de rijksweg gebouwd en niet ln het noorden. De NS schrijft dit in een brief aan de minister van volkshuisvesting en ruimtelijke orde ning en aan de Zoetermeerse gemeen teraad. Voor een vijfde wijk ten zui den van de rijksweg, zo merkt de NS op. Is geen aanvullend openbaar ver voer nodig. De bewoners kunnen daar proflgeren van de bestaande stations Zoetermeer en Zoe term eer-Oost. Komt de woonwijk in het noorden. tussen de wijk Seghwaert en Bent huizen, dan moeten de nieuwe bewo ners meer dan een kilometer lopen om een sprintersstation te bereiken. De Nederlandse Spoorwegen vragen zich ln de brief af of men in zo'n geval nog wel gebruik wil maken van het openbaar vervoer, te meer daar er twee of meer keer moet worden over gestapt. Niet alleen van de streekbus ln de sprinter, maar ook nog eens in Den Haag waar de sprinter wordt verruild voor bus of tram. Houtzagerij DEN HAAG B. en w. van Den Haag hebben besloten geen raadsvergade ring te houden in de Houtzagerij. De samenwerkende groeperingen in de Schilderswijk hadden dit gevraagd, met het oog op de naderende bespre king van de ontwerp-structuurschets voor de Schilderswijk. Na veel wik ken en wegen heeft het Haags college besloten geen gehoor te geven aan deze oproep. In een brief aan de ge meenteraad deelt het college mee. dat de raadzaal de centrale vergader plaats dient te zijn en te blijven. „Verplaatsen van de vergadering naar de Schilderswijk zou op dit uit gangspunt een principiële inbreuk betekenen." aldus het college. Uit de beantwoording blijkt dat het college zich niet kan vinden ln het verwijt dat er te weinig inspraak zou zijn gegeven over de structuurschets. Het college voelt er dan ook niet voor nog afzonderlijke hearings of spreek rechtbijeenkomsten in de wijk te or ganiseren. Op een punt maakt het college een knieval naar de bewoners. Als de ontwerpstructuurschets ter sprake komt, en dat is op 15 Januari, krijgen de bewoners een half uur apart spreekrecht. Milieubezwaren LEIDEN De Leidse PvdA-raadsle- den mevrouw A. Koning en P. Borde- wijk zijn verbaasd over het feit dat er milieubezwaren zijn ingebracht tegen de bestemming van het Leeuwen hoek-terrein voor woningbouw Het Leeuwenhoekterrein was aanvanke lijk bestemd voor de bouw van een ziekenhuis. Iets waartegen nooit mi lieubezwaren zijn ingebracht. In een aantal schriftelijke vragen aan het college van Leiden informeren de raadsleden of er soms hogere milieu- eisen gesteld worden aan terreinen waar woningen gebouwd worden. Een tweede vraag is of de milieu-eisen intussen zijn aangescherpt of dat de milieubelasting is toegenomen. DONDERDAG 28 DECEMBER 1978 TROUW/KWARTET Houden van Kerst-lnn's blijft pure noodzaak DEN HAAO De PvdA-fractie- voorzitter in de Haagse gemeen teraad, dr. J. R. Toussaint, vindt dat b. en w. de vergunning van de Scheveningse reder Jac. Vrolijk om met het m.s. „Estrel- la" voor de kust sportvlsserij te bedrijven, dient in te trekken. Het schip vaart onder Paname se vlag, volgens Toussaint ver moedelijk om fiscale redenen. In vragen aan b. en w. stelt Toussaint dat de „Estrella" ge bruikt wordt voor rondvaarten en voor het sportvissen vlak voor de kust. Voor dergelijke schepen is een vergunning no dig om de Scheveningse haven te kunnen binnenvaren en daar te kunnen verblijven. De toe stemming wordt gegeven door de directeur van de gemeentelij ke dienst van Haven- en Mark twezen, de heer Riem Vis. Een van de voorwaarden voor het verkrijgen van een vergunning ls de aanwezigheid van een cer tificaat van deugdelijkheid, af gegeven en periodiek vernieuwd door de Nederlandse Scheep vaartinspectie voor schepen die onder Nederlandse vlag varen en aan de gestelde eisen vol doen. Van de onder buitenland se vlag varende schepen worden met name de Panamese niet aan een inspectie onderworpen, omdat de republiek Panama geen toereikende scheepvaart inspectie kent. Volgens het raadslid Toussaint heeft de heer Riem Vis de „Estrella" echter wel vergun ning gegeven van de Scheve ningse haven gebruik te maken, hoewel er naar zijn mening geen certificaat van deugdelijkheid aanwezig kan zijn. Hij vindt dit een ongelijke rechtsbedeling, met name in het licht van de „heersende felle concurrentie en de beperkte ter beschikking staande havenoutillage". Een dergelijke scheve situatie moet naar zijn mening zo spoedig mo gelijk rechtgezet worden. ROTTERDAM Veel «ater- dagclubs benutten de laatste zaterdag van dit jaar om vriendschappelijke wedstrij den te spelen. Het oefenpro gramma luidt: Spijkenisse- Jong Sparta, Quick Boys-RVC, Lisser Boys-RCL, RVVH-Nep- tunus. Kozakken Boys-Fluks, Heerjansdam-RFC, SSS- TOGR, De Alblas-Rijsoord. PFC-De Zwervers, Bolnes- Bloemhof, Goudswaardse Boys-ZBYH, Leiden-Semper Altius. Maasdijk-Zuid land, MVV '27-MSV *71, DFC-Sche- veningen, DOTO-CVV, De Zwerver-Ameide, ARC-Hille- gersberg, Maasdam-Rhoon. De vriendschappelijke wed strijd Zwart Wit '28-Feye- noord, die dinsdag 2 januari wordt gespeeld, begint om half acht in plaats van acht uur. door Arie Bergwerff DEN HAAG De etalages van de grootwinkelbedrijven ln de verlaten Grote Markt straat in Den Haag vertellen op hun manier wat kerst feest voor hen betekent. Goede avondkleding, ge toond door glimlachende modepoppen, en verlichte kerstbomen te midden van extra grote koelkasten en ander „hoogwaardige" pro- dukten. Kunstsneeuw in een kunstsfeer. Het „Zie, U is he den de Heiland geboren" valt nu eenmaal niet te com bineren met „het laatste op het gebied van avondkle ding". En kerst wordt pas echt een feest als men een gegarandeerd waterdicht jack heeft aangeschaft. Een oudere man schuifelt door de regen over straat. Hij ls één van diegenen die ln de kerstnacht werd aangesproken door medewerkers van het opvangcentrum De Schuil plaats. Vanuit het opvangcentrum aan de Fluwelen Burgwal gingen groepjes medewerkers de kerst nacht ln om diegenen voor wie kerst allerminst iets feestelijks heeft uit te nodigen die dagen ln het opvang centrum door te brengen. De aange sprokene zegt op weg naar huls te zijn, belooft zeker de komende da gen langs te komen voor een kop koffie. Hij is één van de weinigen op straat. De natte wandeling door het centrum van Den Haag leverde ze ven, acht gasten op. Onder hen een Amerikaan die z'n laatste trein zag vertrekken en niet het geld bij zich had om een hotel te zoeken. Hij zou de volgende dag vertrekken, teza men met een al even fortuinlijke reisgenoot. Onder hen een man van tegen de vijftig, meegekomen na de kerstnachtdienst. Hij zou de gehele kerst blijven. Onder hen ook vier zwervers, al of niet in verwaarloosde toestand. Ome Siem ls één van hen; hij is door één van de groepjes opgepikt in de buurt van Station Centraal. Hij is één van de vaste bewoners van het station. Iedere nacht moet hij ech ter weer vertrekken: het station sluit om één uur. Ome Siem en zijn vrienden moeten dan maar zien waar ze die tijd blijven. Om vijf uur zijn ze weer welkom. Dag en nacht Ome Siem ging mee naar De Schuil plaats, waar tijdens de kerstdagen een kerst-inn werd gehouden en de deuren dag en nacht openstonden. Hij vond een plaatsje aan een tafel naast de kerstboom, wat afgezon derd van de rest van de mensen in de huiskamer van het centrum. Wat voorovergebogen bekijkt hij z'n om geving. De leeftijd ls moeilijk te schatten. De grijze stoppelbaard en de Ingevallen bijna tandeloze mond maken hem waarschijnlijk veel ou der dan hij is. In z'n omgeving hangt een scherpe, zure lucht, die verraadt dat hij al geruime tijd zon digt tegen de wetten van hygiëne. HIJ heeft heel wat van de wereld gezien: wie hem aanspreekt, krijgt verhalen te horen over de Reeper- bahn ln Hamburg, waar het alle maal zo gewelddadig toegaat. Over Noorse meisjes van dertien, veer tien jaar die verslaafd zijn aan wod ka en spiritus. Hij vertelt over de tijd dat hij nog op de grote vaart zat. over de oorlog en over Engelse vliegtuigen die zo laag overkwamen in die tijd. Over Columbus vertelt hij en over het feit dat deze niet begrepen werd toen hij terugkeerde aan het hof van de Koning van Spanje. „Een heel werelddeel gaf hij ze," hij kijkt z'n gesprekspartners aan en her haalt in het Spaans de woorden van de ontdekkingsreiziger. Hij vertaalt ze onmiddellijk, voor z'n toehoor ders. „Ze dachten dat de aarde plat was. de stommelingen. Ze begrepen Columbus niet, dat was een geleerd man." licht hij z'n woorden toe. In de morgen, als de kerstnacht allang is overgegaan in eerste kerstdag, vertrekt hij. 's Avonds ls hij er weer. samen met Ome Huug. Hij zoekt z'n oude plaats weer op. terwijl Ome Huug aan een tafeltje bij de verwarming plaatsneemt. De laatstgenoemde lijkt Jonger dan Ome Siem: hij is veel minder spraakzaam en zit, met z'n imposante omvang, zwijgend voor zich uit te kijken. Af en toe springt hij Ome Siem bij als deze van z'n verhalen vertelt. Huug ver telt leraar te zijn geweest. Als in de morgen van tweede kerstdag de ta fels gedekt worden voor de maal tijd. vertrekt Ome Huug. Hij moet naar Wassenaar, zo laat hij weten. Z'n vriend blijft eten en vertrekt daarna ook. 's Avonds, als de kerst- inn afgelopen is. staat hij weer voor de deur. Een matras wordt naar beneden gehaald en hij legt zich wat onwennig tussen al die dekens te rusten. Voor hem is kerst toch een beetje een feest geworden. Dat werd het ook voor het vrouwtje, dat op eerste kerstdag tijdens de kerstmaaltijd binnenkwam. Ook voor haar werd een plaatsje ge maakt. De wangen van het vtouw- tje al gauw „mevrouw" genoemd omdat ze zo netjes praatte kleu ren bij het zien van de kaarsen aan de tafeltjes en al die bij elkaar zit tende mensen. Iedere keer als één van de medewerkers(sters) van het opvangcentrum haar een kop koffie of iets anders aanbiedt, klampte ze die even aan. Evenzovele malen klinkt het „dankuwel" en vertelde ze dat ze het zo gezellig vond. „Weet u, ik ben nog maar alleen en dat is zo vervelend." De volgende dag zou ze weer komen. Ditmaal ln het be gin van de middag. Als ze op de avond van tweede kerstdag ver trekt, bedankt ze zo uitvoerig dat» leder er eigenlijk verlegen van wordt. Ze heeft dan een aantal adressen van wijk- en dienstencen tra en andere gelegenheden bij zich. Daar is ze vast en zeker van harte welkom. Zou ze er ook heengaan, vragen medewerkers zich in de keu ken af. Ze is één van de vele eenza men, die Den Haag telt. Eenzaam heid. een woord om het al koud van te krijgen. Misschien dat het vrouw tje. met haar grote lichtblauwe ogen, geholpen is. En dat alleen door haar te wijzen naar die plaat sen waar ze terecht kan. Op de morgen van tweede kerstdag een telefoontje: of een moeder met drie kinderen langs mag komen. Ze ls anders zo alleen. Even later staan ze voor de deur. De moeder, onder gedoken voor haar man op een ge- helm adres, zit eerst wat stilletjes in een hoekje van de kamer. De kinde ren vinden al snel de spelletjes in de achterkamer. In de loop van de dag raakt ze meer en meer aan de praat. Na het avondeten brengt ze haar kinderen weer terug naar het kin dertehuis en zoekt haar onderduik adres weer op. Hopelijk werd kerst voor haar zo toch een beetje een feest. Eenzaamheid De Schuilplaats, een opvangcen trum dat onderdak en hulp biedt aan jongeren in crisissituaties, kreeg tijdens de kerstdagen nog veel meer bezoekers over de vloer. Sommigen kwamen alleen voor een bakje koffie, anderen schoven aan tafel om een warme maaltijd bin- non te krijgen weer anderen bleven, omdat ze voor geen geld alleen wil den zijn. In het centrum werd ge poogd, net als op enkele andere plaatsen in Den Haag, samen kerst feest te vieren. De nadruk lag daar bij niet alleen op de kerstbood schap, maar vooral ook op het woordje „samen". De sfeer die rond kerst gecreëerd wordt, is die van gezelligheid. De winkels beginnen al weken van te voren in te spelen op de warmte en de knusheid van het feest. Wens kaarten bevatten uitsluitend regels als „prettige kerstdagen" en „vro lijk kerstfeest". „Doen jullie nog iets met kerst" is een vaak gestelde vraag. Dat „doen" betekent dan lekker eten of uit eten gaan, familie bezoeken afleggen of een bioscoop of theater bezoeken. Sommigen ge bruiken de kerstdagen voor een ex tra vakantie naar het buitenland. Kerstfeest, het feest van de geboor te van Jezus Christus, wordt in één adem genoemd met het Sinter klaasfeest en de viering van oud en nieuw. „Er is een kindeke wordt wel meegezongen, lang niet meer overal gezien middelpunt van het feest, sfeer groeien de kerstdagen een periode waarin de pijnlijke wijze geconfronteerd ,r, den met hun situatie. Het valt' mee om te feesten als kerst get moet worden zonder de overl< levenspartner of zonder dat e^ zoek komt in de bejaardenwo& Kerst is geen feest als men alle$ een kamer zit. Juist in de Ij nacht springt ergens in Den een man voor de tram. Eenzaamheid, een toch al zo pik ke wond, wordt in de kerstdl nog veel nadrukkelijker erv| Kerstvieringen zoals in De Sc plaats de deuren open en ieder die binnenkomt kerst v| zijn dan ook pure noodzaakl

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 6