i Minimumloon tyordt hoger Dodelijke ongelukken in verkeer nemen af Zuidmolukkers na Berlijn naar Vrees voor stijgende werkloosheid Uw glas kunt u zelf wel vullen. \pr begin januari t ftrek vooruitbetaalde ?nte wordt moeilijker Kunstenaar uit A'dam bij vliegramp gedood a Eefc Auto relatief veiliger in gebruik timatum ontvoerders Frans Wiegers overleden Ruaximum van vierduizend gulden depSaTë Uitkeringen bijstandswet Protest tegen schending mensenrechten Fleurop voor. Consumenten zwartgallig over economische situatie wie met *n schone lei begint Animo voor eigen woning weer minder ERDAG 28 DECEMBER 1978 BINNENLAND TROUW/KWARTET no ,^1 HAAG (ANP) Het minimumloon voor werknemers !k« 23 jaar en ouder wordt met ingang van volgende week tatndag 1 januari verhoogd. De verhoging bedraagt 1,7 :ent. Dit heeft het ministerie van sociale zaken gisteren edeeld. 'g6leze gebruikelijke halfjaarlijkse ,ie assing van het minimumloon januari aan de ontwikkeling van hetdex van de regelingslonen in de iarjde van 30 april tot en met 31 a]^)er daaraan voorafgaand is dit- ?(je uitgegaan van een lager loonin- 'e ljfer. In verband met de verwer kte! van toeslagen in een aantal en rs in de bouwsector is het index- nof van de lonen per 31 oktober fictief op 180 vastgesteld. Het lijke indexcijfer inclusief het ef- loe,van de toeslagverwerking be- left 181. net per maand ek|a Ha 1619,80 (was 1593,30) 1488,40 (was 1464,10) 1356,10 (was 1334,90) 1225,80 (was 1205,80) 1094,40 (was 1067,60) 963,10 (was 947,40) 831,80 (was 818,20) Deze tijdelijke voorziening is getrof fen om het mogelijk te maken gron dig overleg te voeren met sociale partners voordat in de loop van het eerste halfjaar van 1979 een definitie ve beslissing wordt genomen over het al dan niet laten doorwerken van de toeslagverwerking. Ook bij deze lagere aanpassing zal de koopkrachthandhaving voor mini mumloners in 1979 ruimschoots ge waarborgd zijn. De bruto minimum- loonbedragen luiden vanaf 1 januari als volgt: per week ADVERTENTIE ee sta ds een 16-jarige bedraagt het mini- lUjeugdloon bij twee dagen leer- t en een werkweek van drie da- ntl499,08 gulden per maand (was >ok2) en 115,14 gulden per week el 113,28). Dit vloeit voort uit de 373,80 (was 367,70) 343,50 (was 337,90) 313,20 (was 308,10) 282,90 (was 278,30) 252,60 (was 248,40) 222,30 (was 218,60) 191,90 (was 188,80) Ongeveer tweehonderd mensen hebben woensdagmiddag voor de Russische ambassade in Den Haag gedemonstreerd voor de vrijlating van twee-en-twintig „gevangenen van het geweten" in de Sowjet-Unie. De bijeenkomst was georganiseerd door het solidariteitscomité voor de joden in de Sowjet-Unie. De éisen van het comité (vrijheid van emigratie, cultuur en religie) waren vastgelegd in een petitie. Het was woensdag acht jaar geleden dat het Leningrad-proces werd gehouden. Er werd toen een aantal gevangenen veroordeeld, dat illegaal Rusland wilde verlaten. algemene regel in de wet minimum loon en minimumvakantiebijslag, dat bij een arbeidsduur die korter is dan gebruikelijk, het minimum- (Jeugd)loon naar evenredigheid lager is. je! SALVADOR (AP, Reu- De guerrillastrijders in midden-Amerikaanse El avVador, die onder anderen »d£ Britse bankiers hebben Voerd, hebben gedreigd tn<! slachtoffers te doden, ewi ,^al gebeuren als niet voor zater- 1dPn hun eisen vrijlating van l Piolitieke gevangenen, de publika- 'jan een manifest, en een losprijs) Ue/daan Ontvoerders hebben laten weten Onderhandelingen over de vrijla- ;£e van de twee Britten zijn afgebro- jegens de „onverantwoordelijke ling van de bank in Londen, en °?ritse regering". De twee Britten, 24 november werden ontvoerd, •etl&n Massie en Michael Chatter- ■mAI eerder waren de Nederlandse pps-directeur Fritz Schuitema en 'Ejapanse zakenman Takakazoe ""^eki ontvoerd. Over hun vrijla- zouden nog onderhandelingen gaande zijn, maar daarover wordt niets bekend gemaakt. Bemiddeld wordt in El Salvador door aartsbisschop Oscar Amulfo Rome ro, die tijdens zijn kersttoespraak een beroep deed op de regering van de midden-Amerikaanse staat de eisen van de ontvoerders in te willigen. Zijn naamgenoot president Romero van El Salvador beweert echter dat er in zijn land geen politieke gevangenen zijn, terwijl de wet publikatie van „ondergronds materiaal" (het mani fest van de guerrillabeweging) ver biedt. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Hoewel de verkeersintensiteit dit jaar opnieuw is toegenomen, vertoont het aantal dodelijke ongelukken een daling. Ook het aantal gewonden in het verkeer ging omlaag. U bestelt Spa. U betaalt voor Spa. Dus hebt u ook recht op Spa. Spa is natriumarm mineraalwater. Niet te vergelijken met andere bronwaters. Spa maakt niemand na. Vraag dus om Spa in het flesje. Uw glas kunt u zelf wel vullen. Beroep Mevrouw Schuitema heeft gisteren een beroep gedaan op president Car los Humbert© Romero van El Salva dor om toe te geven aan de eisen van de ontvoerders van haar man, het FARN (gewapende strijdkrachten van het nationaal verzet). In een open brief vraagt zij generaal stemming te geven tot van een communiqué van het FARN in de plaatselijke pers. AMSTERDAM De hoofdbestuur der van de Dienstenbond CNV, Frans Wiegers is op 57-jarige leeftijd in het Antoniusziekenhuis in Utrecht over leden. Wiegers was ruim dertig jaar actief binnen de christelijke dien stenbond, eerst als districtbestuurder en sinds 1962 als lid van het hoofdbe stuur. Daarnaast bekleedde hij diver se functies in de Utrechtse Kamer van Koophandel en de Raad van Ar beid. De begrafenis vindt vandaag plaats op de Algemene begraafplaats in Bunnik. Het Centraal Bureau voor de statis tiek schat in zijn bulletin „Het jaar 1978 in cijfers" het uiteindeljk doden tal op 2425, of wel 158 minder dan vorig jaar. Het aantal gewonden zal volgens het CBS met ongeveer twee honderd dalen tot 55.500. Dit betekent, dat voor het eerst sinds 1975 weer een daling is ingetreden. De Stichting Wetenschappelijk On derzoek Verkeersveiligheid verbindt hieraan nog geen conclusies, omdat niet vaststaat welke rol het toeval heeft gespeeld. Wel gaat de stichting er nog steeds van uit, dat het aantal verkeersdoden de eerstkomende jaren verder zal da len. Behalve door de invoering van de gordel, de bromfietshelm en de hon derd kilometer-limiet komt dit, aldus de SWOV, ook door de massa-autori sering. Het feit dat steeds meer men sen in de relatief veiliger auto stap pen en het gebruik van andere, ge vaarlijker. vervoermiddelen afneemt, blijkt een gunstig effect te hebben op de ongevallenstatistiek, aldus de SWOV. >rd| iter "fj HAAG (ANP) Staatssecretaris Nootenboom van fi- iciën heeft gisteren bijzonderheden meegedeeld over de Jrstellen met betrekking tot vooruitbetaalde rente die hij Hparlement wil doen om oneigenlijk gebruik van de inkom- übelasting en de loonbelasting tegen te gaan. an het FARN O iftrek van rente die wordt voor- :taald over een periode van niet dan zes maanden blijft ongewij- Wel moet de periode waarover It vooruitbetaald, niet later be- in dan een maand na de dag van g. De aftrek vervalt echter als voor het einde van de periode lantover is vooruitbetaald, gaat emi- kei >n. ten rt; te die na of op 25 november 1978 kli It vooruitbetaald over een lange- n. periode dan zes maanden, mag taan slechts tot maximaal vier end gulden worden afgetrokken, elü in dit geval moet de periode bfover wordt vooruitbetaald niet beginnen dan een maand na de van betaling. De aftrek vervalt nen gaat emigreren voordat van eriode waarop de vooruitbetaling ekking heeft, zes maanden zijn treken. vooruitbetaling van rente over langere periode dan zes maanden t niet gesplitst in een periode zes maanden waarover de rente kdig aftrekbaar zou zijn en een y3rende periode waarvoor het lum van vierduizend gulden lden. Op de gehele vooruitbeta- «w het maximum van vierduizend „en van toepassing. Dus ook in- iay ka dien in een jaar over meer jaren wordt vooruitbetaald is maar vierdui zend grolden rente aftrekbaar. Bij het sluiten van een lening in reke ning gebrachte disagio's, afsluitpro- visies en andere dergelijke kosten van geldleningen, worden op dezelfde wijze behandeld als vooruitbetaalde rente. Hieronder vallen niet de kosten voor bemiddeling door een tussenper soon, kosten voor het opmaken van een hypotheekakte en taxatiekosten Wat betreft de vooruitbetalingen van hypotheekrente en polisbelenings- rente over een periode van maximaal een jaar geldt, voorzover het hierbij gaat om contracten die voor 25 no vember 1978 zijn afgesloten het vol gende: De beperking van de aftrek tot vierduizend gulden zal pas gaan gelden met ingang van 1 januari 1980. Op deze manier krijgt men gelegen heid deze contracten aan te passen aan de nieuwe regeling. DEN HAAG Met ingang van 1 januari worden de normbedragen van de maandelijkse uitkeringen ingevol ge de algemene bijstandswet ver hoogd. Ze zijn gisteren door het mi nisterie van CRM bekendgemaakt. Omdat nu pas bekend is met hoeveel de uitkeringen stijgen, zullen de meeste gemeenten geen kans zien al op 1 januari rekening te houden met de verhogingen. Dit zal dan een maand later met terugwerkende kracht gebeuren. Voor een echtpaar is het normbedrag vastgesteld op* 1276,40 gulden, voor een onvolledig gezin 1048,70 gulden, voor een alleen staande, jonger dan 65 jaar 893,50 gulden en voor een alleenstaande van 65 jaar en ouder 881,30. Voor thuiswo nenden (werkloze kinderen) van 16 jaar wordt het normbedrag 196,60 gulden. AMSTERDAM (ANP) De kunstenaar Max Reneman uit Amsterdam is naar moet worden aangenomen zaterdag omgekomen bij het vliegtuigongeluk voor de kust van Sicibë, Reneman is 55 jaar geworden. Hij kreeg bekendheid door zijn veelzijdigheid en onuitputtelijke creativiteit. ROTTERDAM/DEN HAAG (ANP) De Zuidmolukkers die in juni met de Molukse predikant Metiary een bezoek aan Berlijn brachten, willen nu naar Londen. In internationaal verband de aandacht op het Zuidmolukse vraagstuk vestigen is weer het doel van de reis. Max Fyko Reneman werd 20 oktober 1923 in Groningen geboren. Hij stu deerde tandheelkunde en viel tegelij kertijd op met een schilderwerk op een buitenlandse tentoonstelling. In 1949 vestigde hij zich in Amsterdam. Hij nam een halve baan bij de ATZ, de Amsterdamse Tandheelkundige Verzorging voor Ziekenfondsverze kerden. werkte als kunstenaar, uit vinder en schrijver, en verdiepte zich in de prothetische tandheelkunde. Dit laatste mondde vijftien jaar gele den uit in een aanstelling aan de Rijksuniversiteit in Utrecht. Het leid de ook tot een manuscript voor een standaardwerk over prothesen, dat niet voltooid is. Naam maakte Max Reneman nog niet zo lang geleden als medewerker aan een tentoonstelling „Openbaar Kunstgebit" bij gelegenheid van de jubilerende Vereniging voor Tandart sen. Max Reneman was jarenlang voorzitter van „Keerkring", een kun stenaarsgroep in Amsterdam, die daartoe door hem aangezet regel matig tentoonstellingen houdt in de nieuwe vleugel van het Stedelijk Mu seum. Voorts stichtte Reneman het Deskundologisch laboratorium, stond aan de wieg van het Restisten- tie-Orkest en publiceerde onder meer in De Nieuwe Linie en Avenue In Engeland willen de Molukkers in april praten over politieke gevange nen die slachtoffer zijn geworden van een arrestatiegolf op de eilanden Am- Protest bon en Saparua, aldus de voorzitter vwai van de Zuidmolukse eenheidspartij Badan Persatuan, Metiary. die hun aantal op tweehonderd schat. telingen. De delegatie wordt weer aangevoerd door ds. Metiary ADVERTENTIE OFFICIËLE PUBLIKATIE WIJZIGINGEN OMZETBELASTING PER 1 JANUAR11979 Met ingang van 1 januari 1979 treedt in de Wet op de omzetbelasting 1968 een aantal wijzigingen in werking. Deze - voor sommige bedrijfstakken niet onbetekenende - wijzigingen hangen hoofdzakelijk samen met de zesde BTW-richtlijn van de Raad van de Europese Gemeenschappen. Belanghebbenden kunnen op de inspecties omzetbelasting dan wel invoerrechten en accijnzen gratis een folder verkrijgen waarin de belangrijkste wijzigingen zijn vermeld „Dit heb ik zelf uitgevonden om ge makkelijk spaghetti te eten Ook wil de groep het hebben over de evacuatie van de vissers op de eilan den Teun, Nila en Serua Volgens de Badan Persatuan zijn militairen op die eilanden bezig de totale bevolking (zesduizend man) naar zuid-Ceram over te brengen. De officiële reden voor de volksverhuizing was de kans op een vulkaanuitbarsting, die echter uitblijft, zegt de Molukse predikant. De drie eilanden zouden verpacht zijn aan een buitenlandse maat schappij die er visrechten heeft ge kocht." De vissers op Ceram verkom-1 meren ondertussen „Ze zijn werk loos, slecht gehuisvest en leven onder onhygiënische omstandigheden in barakken", aldus Meteary. Het bezoek aan de Britse hoofdstad wordt voorbereid door dc Badan Per satuan,. samen met een aantal jonge renorganisaties. Vrijwel alle groepe ringen zijn uitgenodigd om deel te nemen: van het radicale „volksfront" Goheba tot en met gematigder orga nisaties alfe de vrije Zuidmolukse jon geren en de Gerakan Pattimura. De groep moet contacten leggen met on der meer Amnesty International, het „Centre for human rights" en een organisatie van Indonesische vluch- Twaalf leden van het landelijk comi té Zuid-Molukken. LAC en ds. Metiè- ry hebben gistermiddag een protest nota aangeboden bij het voorlich tingsbureau van de Verenigde Naties in Den Haag. Het protest was gericht aan de secretaris-generaal van de Vfc en had als kem dat de regeringen van Indonesië en Nederland permanerit de mensenrechten zouden schenden De Nederlandse regering wordt ver weten. dat haar beleid gericht zou zijn op groepsvernietiging, doordat zij zich aan haar verplichtingen ten opzichte van de Zuidmolukkers ont trekt De politiek van assimilatie, re- oatrlêrtng. deconcentratie en ge schiedvervalsing wordt in strijd met de universele verklaring van de rech ten van de mens en het handvest van de VN genoemd ADVERTENTIE ADVERTENTIE DEN HAAG (ANP) De Nederlandse consumenten zijn blijkens een in oktober van dit jaar gehouden enquête van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) pessimistischer geworden over de economische omstandig heden. Ook over de eigen financiële situatie is men niet gerust. oud en nieuw elkaar begroeien. 15 hel de li)d bloemengroetcn. lbOOfleurop emislen bezorgen ze op D|d. fleurop Interflora staal foor in. Kontngmne- de*"" 1JS s-Gravenhage Zo verwachtte twee maanden geleden 55 procent van de cir ca drieduizend ondervraagde consumenten dat de algeme ne economische situatie de komende twaalf maanden zal verslechteren. In mei was dit percentage nog maar 43 pro cent. Vijfentwintig procent meende dat de economische situatie ongewijzigd zal blij ven (mei: 35 procent) en maar vijftien procent verwachtte een verbetering (mei: negen tien procent). De vrees voor een toeneming van de werkloosheid is even eens groter geworden. Ruim 78 procent voorzag een stij ging van het aantal werklozen in de komende twaalf maan den, terwijl dat in mei nog 73 procent was Gevraagd naar de economi sche ontwikkelingen op wat langere termijn, meende vier entwintig procent dat, over het geheel gezien, de economi sche omstandigheden de ko mende vijf jaar zullen verbe teren, nadat dit in mei nog 29 procent was. Ruim achttien procent verwachtte een ge lijkblijvende ontwikkeling (mei: twintig procent) Prijzen Wat de verwachtingen ten aanzien van de eigen financië le situatie betreft, hadden de ondervraagden dit keer ook minder vertrouwen dan in mei van dit jaar. Een verslechte ring van de financiële situatie in de komende twaalf maan den werd voorzien door ne gentien procent (mei: zestien procent), tweeënzestig pro cent was van mening dat de situatie ongewijzigd zal blij ven (mei: 63 procent) en even als in mei verwachtte zeven tien procent een verbetering. De toekomstige prijzenont- wikkeling werd eveneens wat minder gunstig beoordeeld dan in mei. Vijftien procent van de consumenten meende dat op een snellere stijging der prijzen moet worden gere kend (mei. tien procent). Een meerderheid evenwel ver wachtte eer. stabilisering van het stijgingstempo in de ko mende twaalf maanden: 55 procent voorzag een even gro te stijging der prijzen als daarvoor (mei: 53 procent). Bijna zestien procent was van oordeel dat de prijzen minder zullen stijgen (mei: 22 pro cent), terwijl tien procent meende dat er helemaal geen stijging van de prijzen te ver wachten is. De animo om thans eigen wo ningen of huizen voor beleg ging te kopen is, vergeleken met mei en januari van dit Jaar verder afgenomen. Deze verminderde kooplust stemt overeen met het ruimer ge worden aanbod op de woning markt. Slechts achttien pro cent van de ondervraagden meende dat het ogenblik nog al gunstig was een eigen huis te kopen (mei: 26 procent, ja nuari 34 procent). Ruim 57 procent vond het ogenblik eerder ongunstig (mei: 43 pro cent, januari 35 procent) ter wijl voor 21 procent het tijd stip noch gunstig noch ongun stig was om tot aankoop over te gaan (mei: 25 procent en januari: 23 procent). goed voor hart en bloedvaten

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 3