LJ 1 Fantasie en werkelijkheid in een absurd bestaan Overtuigende 'kasteelroma| van het Publiekstheater Levendige voorstelling van De Getemde Feeks TV COMMENTAAR 1 'Prijsstijging van bioscoopkaartje was niet extreem' Kerstmuziek en Australische Nederlanders Vier Nederlandse stukken gestolen Kamerorkest zingt warm en expressief Agnes B. van Franz Xaver Kroetz Door toneelgroep De Appel 1 r Bariton Lux<l! schitterend Kerstmatinee KUNST/RADIO/TELEVISIE Speciaal vandaag AMSTERDAM (ANP) - De Neder landse Bioscoopbond meent, dat er van een excessieve prijsontwikkeling bij de bioscopen geen sprake is. Dit zegt de directeur van de bond in het Jongste nummer van „Film", het or gaan van de bond. in reactie op een publicatie van het Konsumenten Kontakt, waaruit bleek dat de toe gangsprijzen in 1977 met zeventien procent zijn gestegea De directeur. J. Th. van Taalingen, zegt dat de stijging ongeveer parallel loopt met die van het bedrijfsleven in het algemeen. De pnjzen van verge lijkbaar amusement, zoals toneel, ballet, opera, concerten en dergelijke liggen doorgaans op een hoger ni veau. aldus Van Taalingen. Hij meent bovendien dat de prijzen daar geen juist beeld geven van de feitelijke situatie, omdat dit amusement in het algemeen zeer sterk wordt gesubsidi eerd Het verloop van de entreeprijzen van de Nederlandse bioscopen is naar zijn mening in 1977 conform de prijsvoor- schriften geschied. Het stijgingsper centage 17 heeft betrekking op de gemiddelde besteding per bezoe ker en zegt mets omtrent de prijsstij ging Dit bestedingsgemiddelde wordt naar zijn mening beïnvloed door de voorkeur van het publiek voor duurdere rangen, de verhoogde entreeprijzen van avondvullende films i..A bridge too far". „Soldaat van Oranje") en de vestigingen van nieuwe, met hoge investeringen ge paard gaande, bioscopen, aldus Van Taalingen Kerst 1978 zit er weer op. Ook dus wat radio en televisie betreft. Een soort terugblik op alles wat er tij dens de Kerstdagen te horen was. is bijna ondoenlijk. Ik pak er dan maar ook wat kleine stukjes uit het enorme Kerstmenu en de aanloop daartoe. Eerst een opmerking voor af Denkt u aan giro 999? Dat is wel het belangrijkste van deze Kerst. Echt vrede op aarde is er immers niet? Maar met wat geld en goede wil kunnen we met elkaar tenmin ste een paar Vietnamese vluchtelin gen een beetje gelukkig maken. U hebt toch gezien in een reportage van TROS-aktua hoe rot die men sen het hadden? En u hebt toch ook bij Sonja kunnen zien en horen hoe het" ook zou kunnen. Over Sonja gesproken. Of moet ik met André beginnen? Of moet ik nog verder terug' Het is eigenlijk triest dat men ook bij de televisie op enkele uitzonderingen na niets weet te beginnen met waar het echt om gaat met Kerstfeest. Om dat woorden tekort schieten gaat men zich dan maar behelpen met wat aardige films en vooral met muziek Dit laatste was er In over vloed En dan kom lk toch bij André van Duin terecht. Ik heb op een bepaalde manier best waardering voor die man hoewel het niveau van zijn show's een paar Jaar geleden beter was. Maar wat de TROS ons van hem met betrekking tot Kerst meende te moeten tonen was wer kelijk beneden elk peil. Ik zwijg dan maar over de zoge naamde leuke grappen met promi nenten als Simon van Collum, Ted de Braak en Kick Stokhuizen. Maar ik kan het niet laten iets te schrij ven over de erbarmelijke uitvoering door Van Duin van enkele Kerstlie deren. Laat hij dat in vredesnaam over aan de mensen die dat echt kunnen. Het was bijna een beledi ging tegenover al die mensen die in koorverband als solist af anderszins het Kerstgebeuren zingend of spre kend hebben uitgebeeld. Ik ken amateurs die honderdmaal beter kunnen laten horen hoe een Kerst lied moet worden gezongen. Ik hoop van harte dat het bij deze ene Kerstshow blijft. Maar nu ik het toch over muziek heb een paar woorden over de ker.. - matinee van het Concertgebouw orkest. Al had het programma niets met Kerst te maken, het was wel een hoogtepunt. Vooral door de ge lukkige greep het concert tegelij kertijd op radio en televisie uit te zenden. We kregen daardoor ook eens een goed muziekgeluid bij TV- beelden. Iets wat tegenwoordig ge lukkig steeds vaker voorkomt. Let maar op het tweede deel van het traditionele Nieuwjaarsconcert uit Wenen en een optreden van de grote ster van dit moment Olivia Newton John aanstaande zaterdagavond. Het heeft alleen een groot nadeel de radio wordt steeds meer een soort bijwagen van de televisie. En dat is natuurlijk de bedoeling niet. Alleen als je die combinatie niet toepast is het resultaat vaak bedroevend. De NCRV had een speciale „U zij de Glorie" gemaakt in Zeeland. Aan het eind verontschuldigde de om- roepster zich voor de slechte ge luidskwaliteit. die was niet zoals de NCRV zich die had voorgesteld. Zo n -ncuus i niet op zijn plaats. M:--ïk hr nrr.a zo goed mo gelijk of - i't niet aan de Niet de men- s--T. u- :en en kijken en d au literal zeggen dat het ei genlijk niet goed was. Dat is oneer lijk en onjuist. Bijna net zo vreemd was de waslijst die de TROS op ons liet afkomen met alle mensen erop die een goed 1978 werden gewenst. Hadden ze niet gewoon beter een kaart kunnen sturen? Men zal het daar wel een leuk idee hebben ge vonden. Ik zag het nut ervan niet. Wat ik wel aardig en nuttig vond was Koos („Een groot uur U") Pos- tema in Australië. De VARA was trouwens toch fors over de grens bezig, want Henk van Stipriaan deed eigenlijk hetzelfde in Canada: praten met mensen over het waar om van l\un emigratie. In ongeveer 25 jaar zijn een half miljoen Neder landers naar vier werelddelen geëmigreerd, iets wat in veel fami lies nu nog steeds doorwerkt. Het merkwaardige is. dat hoewel velen het in het nieuwe vaderland goed doen. er altijd een soort heimwee naar ons kleine landje blijft be staan. Nederland is en blijft een thuishaven. Ook al blijkt tijdens een vakantie dat het in Nederland toch niet meer is zoals het was toen men de reis aanvaardde. Ik heb het zelf In Cana da en Amerika ervaren. Ieder brok je Nederland is meegenomen. Al is het maar een Nederlandse winkel of de radio-uitzendingen ter plaatse, of iemand uit Nederland die voor de emigranten komt optreden. In deze uitzending van Postema en de zij nen bleef het bij een aantal per soonlijke ontboezemingen. Ik ben zeer benieuwd naar het vervolg in januari. Van Gewest tot Gewest: Spcculaasplanken, personeel»- opleiding Deltawerken. De Rotte, het wonder van Bruine- haar en het museum „Slager". Ned. 1/1SJ9 In één keer herhaalt de NCRV de in 1973 als driedelige serie uitgexonden Engelse thriller De man die xichself achterna zat. De rollen van NATA-functionaris David Foster en diens Oostduitse dubbelganger worden ge speeld door Donald Burton. Ned. 2.20.J2 Geluidshinder en kind in xiekenhuis zijn de onderwer pen van het programma met IM. 1/10.55 In aijn tv-spel Nicht nar zur Weihnachtszeit hekelt Hein- rich Boll de leegheid van ui terlijke vormen en tradities. Duitsl. 2/22.59 Opnamen van het Residen tie Orkest worden uitgezon den ter nagedachtenis van de dit jaar in Australië omgeko men dirigent Willem van Ot- tertoo. Hilv. €19.99 Niro de Jong presenteert de Vera Lynn-story. Hilv. 1/14.99 WOENSDAG 27 DECEMBER 1978 TROUW/KWARTET door Dirkje Houtman AMSTERDAM Theater groep Carrousel heeft ln een week twee programma's uit gebracht voor kinderen ln de leeftijd van zes tot twaalf jaar. Het zijn „Wie is miss Messelmuis?" en ..Met je be nen door de brievenbus", alle bei door de groep zeil bedacht en ultgevcrd. Zoals de titels doen vermoeden zijn het twee aanstekelijke programmes, waaraan en dat geldt met door Jac. Kort AMSTERDAM Een Kerst matinee mèt kerst- en aanver wante muziek was op de Tweede Kerstdag in de Grote Zaal van het Concertgebouw te beluisteren tijdens het con cert door het Nederlands Ka merorkest onder leiding van de jonge Hongaarse dirigent Ivan Fischer. Het programma, dat geheel gewijd was aan werken van Johann Sebasti an Bach, vermeldde als eerste werk diens Suite nr 3 in D grote terts, die niet het minst door de drie trompet ten die Bach heeft voorgeschreven, oen zeer feestelijk karakter heeft. Het Nederlands Kamerkoor En Ca- pella in 7 Amsterdam zong vervol gens het dubbelkorige motet „Komm, Jesu, komm"! dat de mees ter waarschijnlijk niet voor het kerst feest heeft geschreven, maar dat op dit programma allerminst misplaatst was. name voor „Wie is miss Mes selmuis?" ook volwassenen veel plezier kunnen beleven. „Wie is miss Messelmuis?" speelt in een hotel, dat allang geen klandizie meer geniet. Eigenaars zijn de drie broers Anton. Gert en Tommy Op een dag gaat de telefoon en dient miss Messelmuis (Beppie Melissen) zich aan. Ze zegt een beroemd film-" ster uit Hollywood te zijn en de ma nieren heeft ze wel. E<*rst komen de zes koffers, dan volgt de miss. Ze ziet er een beetje extravagant uit en de heren raken erg van haar onder de Indruk; ze worden zelfs verliefd op mevrouw muis. De broers zien niet dat de ster nauwelijks op haar boot- Als laatste werk voor de pauze klond het Concert in E groot voor viool en orkest, waarin Vera Beths de soliste was. Na de pauze werd het Magnificat uitgevoerd door de beide koren, het orkest en de volgende solisten: An- dinda de Nijs, sopraan. Lena Külu- nen. alt. Zeger Vandersteene, tenor en Harry van der Kamp. bas. Naar Bach's voorbeeld had men ook dit keer de delen van het Magnificat afgewisseld door vier koraalmotetten in de Duitse en Latijnse taal. Dit voortreffelijk bij het kerstfeest aansluitende programma kreeg een in alle opzichten fraaie uitvoering. Ivan Fischer toonde al direct in de suite, dat hij een dirigent Is. die een gezonde opvatting heeft van de Bach- muziek: niet modieus naar de een of andere richting, maar wel zeer muzi kaal. De koren zongen onder zijn energieke leiding warm en expressief. De vier solisten waren elk heel goed voor hun taak berekend, mooi van klank en met een doorleefde voordracht. Vera Beths speelde haar viool-solo zeer knap en met name het adagio met veel uitdrukking. gehakte schoenen kan lopen, al pro beert ze dit nog zo elegant verber gen. Ze doorzien ook haar smoezen niet; mevrouw Messelmuis heeft hele maal geen geld en haar koffers zijn leeg. Maar de heren hebben alle be grip. Ze zijn zo ingenomen met hun logé dat ze haar nog eens extra in de watten leggen. Als alles uitkomt mag. Ja moet miss Messelmuis zelfs blijven en voortaan helpt ze mee in het hotel- bedrijf. Fantasieën En al houdt de miss de boel voor de gek, ze ls geen bedriegster. Ze geeft alleen maar toe aan haar fantasieën die iedereen wel heeft; de wens be roemd te zijn en te baden in een luxe van boa's, hotels en grenzeloze aan dacht. Het puollek doorziet miss Mes selmuis best, maar gunt haar haar fantasie omdat ze zo aardig is en bijna aandoenlijk wordt ln haar stoerheid. Ook de drie heren gaan gretig in op haar prachtige bedenk sels. die heel goed aansluiten bij hun eigen absurde bestaan. Gert kookt elke dag honderd liter soep voor eventuele gasten; de broers begroe ten elkaar elke ochtend alsof ze zelf de gasten van het hotel zijn en Tom mie heeft een vriend gevonden in stofzuiger En-es. die. als een hond. met de bekende zuig-geluiden op hem reageert. De broers vormen een mooi clownes- que trio. niet alleen in hun uiterlijk, maar ook ln hun gebaren. Acrobati sche hoogstandjes afgemaakt met een uitstekende timing zorgen voor gave stukken slapstick. René Groot hof als Gert ls hier een meester ln. De manier waarop hij beweegt, denkt en kijkt maakt hem tot een prachtige clown, die niet alleen amuseert maar ook ontroert. De twee anderen, Otto van Deemster (Anton) en Pleter Kra mer (Tommie), sluiten hier prima bij aan. Variété „Met Je benen door de brievenbus" toont een aantal alledaagse gebeurte nissen uit het leven van vier mensen die ln eenzelfde straat wonen. Deze voorstelling mist de rode draaid die „miss Messelmuis" wel heeft. De af zonderlijke belevenissen van de vier worden op een variété-achtige manier aan elkaar geregen. Egbert, een verle gen jongen laat zijn hond uit en ls verliefd op Stlen. Deze volkse, uit bundige buurvrouw heeft dat niet in de gaten, ze is met haar hoofd bij het circus dat ze binnenkort gaat bezoe ken. De keurige meneer Lodewljks maakt zich druk om zijn marmot, die ook nog dood gaat en de Groningse deerne Do heeft fraaie dromen en een huis dat even later ln brand staat Het zijn simpele gebeurtenissen, die niet ver genoeg zijn uitgewerkt. Het blijft vaak bij een aanzet. De over gangen tussen de scènes zijn, afge zien van het (tap)dansen en zingen tussendoor, niet flitsend genoeg. En dat gaat dan ten koste van het tempo en de continuïteit. Overigens zitten er in deze voorstelling genoeg leuke vondsten, en wordt er goed gespeeld, waardoor het geheel toch best leuk is. Op 26 december ln de schouwburg van Breda en verder dit seizoen nog op vele plaatsen in Nederland. SAN FRANCISCO (AP) Dieven zijn het Young Museum in San Fran cisco binnengedrongen en er met een Rembrandt en drie andere Neder landse schilderstukken vandoor gegaan. Functionarissen van het museum zei den dat de dieven het Portret van de Rabbi van Rembrandt ter waarde van twee miljoen gulden hadden ge stolen. De andere schilderijen zijn een nachtgezicht op een rivier van Aert van der Neer, een havengezicht van Willem van der Velde en een Interieur van een Rotterdamse kerk van Anthonle Delorme. .De kunstdieven zijn door een dak raam dat niet door een alarm bevei ligd was, het museum binnengedron gen. De politie neemt aan dat ten minste twee personen bij de diefstal betrokken zijn. „De trap" van Gerard Lemmens komt van 2 t/m 13 januari weer in de Brakke Grond te Amsterdam. Deze voorstelling in de regie van Lodewijk de Boer is vooral geprezen om het uitstekende spel van de acteurs Cor van Rijn, Huib Broos en Jenny Arean. door André Rutten DEN HAAG Grote geestdrift was er vrijdagavond voor de manier waarop de toneelgroep De Appel onder aanvoering van Erik Vos ln haar eigen theater „De getemde Feeks" van William Shakespeare speelt De Appel begint, zoals indertijd ook Theater heeft gedaan, met de veelal weggelaten inleidende scène. Een dronken ketellapper, die ergens bui ten zijn roes ligt uit te slapen, wordt gevonden door een edelman, die de inval krijgt een grap met hem uit te halen, hij laat hem wassen en in fijne nachtkleding in een zacht bed stop pen. om hem bij het ontwaken wijs te maken, dat hij een edelman is. die al twintig Jaar ln dc waan verkeert dat hij een ketellapper ls. Een toeval doet ook een groep rondtrekkende toneel spelers arriveren. ZIJ worden in de grap opgenomen: ter ere van de te ruggevonden edelman zullen zij spe ciaal voor hem de klucht van de ge temde feeks spelen. Daaruit zijn verschillende conse quenties getrokken. Omdat er dus rondtrekkende acteurs spelen, worden elementen uit de com- media-dell-arte. zoals gebruikt in de vroegere volkskluchten, in een typi sche Appel-versie kwistig gebruikt. Vooral uiteraard in vele bijkomstige scènetjes, die op zichzelf niet erg grappig meer zijn, worden vernuftige clownsacts gespeeld. Op een verras sende manier doorweven met heel' lichte fantasietjes: het zachtzinnige zusje Blanca (Catherine ten Bruggen- cate) van de feeks heeft voortdurend een parasolletje in de hand. dat zachtjes meedelnt met haar bewe gingen. Uitdagend spel Een tweede consequentie ls. dat de ketellapper Sly inderdaad naar de voorstelling zit te kijken, daar com mentaar op heeft en soms zelfs in grijpt. Willem Wagter doet dat voor treffelijk en het wordt ook bijzonder leuk in de voorstelling opgevangen, waarvoor teksten uit een oudere, ano nieme versie van De Feeks zijn ge bruikt. Uiteraard eindigt de voorstel ling waar zij begon. De ketellapper is m zijn eigen kleding op zijn slaapplek teruggelegd en vraagt zich bij het wakker worden af. of hij het allemaal maar gedroomd heeft Hij vindt wel een piepklein parasolletje, dat een Scène uit de Appel-voorstelling van De getemde feeks: Roelant Radier, Rein Edzard, Henk Votel, Eric Schneider, Aus Greidanus en Robert Prager. van de spelers, toen Sly nog sliep, daar heeft laten vallen. Hij rent naar huls. naar zijn vrouw: „en als ze kwaad op me is. weet ik. hoe ik een feeks moet temmen." De feeks (Geert de Groot) en haar temmer (Eric Schneider) zijn in die klucht uiteraard de hoofdfiguren ge bleven. Maar in deze interpretatie: de temmer wil de als al te fel gevreesde vrouw graag hebben, omdat hij uit haar optreden afleidt dat zij een vrouw met karakter is. Hij speelt dus een uitdagend spel met haar. Het duurt even eer zij dat door heeft, maar dan gaat zij ook bewust het spel meespelen, en met plezier. Haar grote onderdanigheidsbetuiging aan haar temmer is dan ook geladen met inten se ironie en daardoor een wapen ge worden. Geert de Jong speelt dat voortreffelijk en Eric Schneider, die de hele rol bijzonder ontspannen en overtuigend speelt, geeft' die ironie een uitstekend perspectief door zijn eigen ironiserende reacties er op. Een geslaagde Appel-productie, waarin rauwe effecten iveel mensen lachten daar onbedaarlijk om)' sa mengaan met meer zorgvuldig uitge werkte en toch heel levendige ele menten. De openingsscène van „Met je benen door de door André Rutten sche: wat mensen zijn wordt niet be paald door hun bewustzijn, hun be wustzijn wordt bepaald door wat zij maatschappelijk zijn. In de voorstelling van Ton Lutz en zijn spelers tekent zich welsprekend een miniatuur-samenleving af. Een dorpje, afhankelijk van de rijke ro zenkrans-magnaat op het kasteel. Een arm. en dus integer meisje be landt onder zijn dak en wordt zich van de harde werkelijkheid bewust. Zij trekt er de consequentie uit en keert, opnieuw arm, aangewezen op eigen werkzaamheid, wel met haar man, naar het volk terug. De voorstelling laat in haar ervarin gen ook zien, dat er verschillende graden van bewustzijn, verschillende mentaliteiten, zoals die voortkomen uit uiteenlopende maatschappelijke posities, met elkaar in botsing komen. Dat is geen louter verstandelijke con structie, omdat de figuren erin een eigen persoonlijkheid hebben en met emoties geladen zijn. Het meest ge nuanceerd de voornaamste tegenspe lers: de centrale figuur Agnes (Josee Ruiter, kristalhelderX en haar schoon ouders, die door haar wel tot naden ken komen maar niet veranderen (Hans Boswinkel en Arm Hasekamp). De andere, op een eenvoudiger, maai doeltreffende manier ook (Loes Hen- sen bijvoorbeeld als de moeder van een arbeidersgezin). brievenbus" AMSTERDAM Het Pu bliekstheater heeft zaterdag vóór Kerstmis de Nederland se première gegeven van „Ag nes B een recent stuk (1976) van de Beierse schrijver 'Franz Xaver Kroetz (32), ver taald door Martin Hartkamp en geregisseerd door Ton Lutz. Agnes B. ontmoet als haar moeder net gestorven is en haar vader failliet is gegaan, een rijke jonge man. die haar trouwt, waardoor zij in alle luxe op een kasteel komt te wonen. Dit lijkt een keukenmeidenroman. (Het programmaboekje maakt duide lijk, dat het een „kasteelroman" ls, een van de vele genre's in de „Trivial- llteratur", de ook tegenwoordig nog gretig verslonden goedkope roman tiek). Kroetz prikt in zijn stuk de valse schijn daarvan wel door: hij confron teert die met de barre werkelijkheid. Agnes wordt in feite door haar droomprins verkracht. Dat verstoort haar droom niet, omdat hij haar trouwt, nadat zij hem verteld heeft dat zij zwanger van hem is. De toe stemming ervoor dwingt hij als een huilerig verwend kind van zijn ouders af. Vanuit die droom daalt zij als pasgetrouwde Jonge vrouw, met het gevoel dat zij een weldoende fee is, naar de arme dorpelingen af. die op basis van stukloon rozenkransen (Beierse ironie van de schrijver?) voor haar schoonvader maken, waardoor hij zo rijk geworden is. Zij wordt er uitgescholden en letterlijk uitge kleed, waarna een kermisbaas haar misbruikt ln ruil voor een jas om haar naaktheid te bedekken. Tijdens een gezamenlijke maaltijd op het kasteel spreken haar schoonouders schande ever een jonge vrouw van het dorp, die haar baby heeft laten verhonge ren. Agnes werpt haar schoonvader voor de voeten, dat hij de moorde naar is: ook zij kreeg een karig stuk loon, was dus niet in het ziekenfonds en te arm om haar kind de juiste voeding te geven. De tegengestelde denkwijzen worden dan op scherp gesteld en leiden tot een definitieve breuk. Parabel Maar „Agnes B." is geen realistisch psychologisch drama. Eerder een pa rabel, een gelijkenis, niet in bijbelse zin, maar in dialectisch-materialisti- Een emotionele scene uit Agnes B. tussen Agnes (J Ruiter), haar man (Henk Reijn) en haar schoonouders Hasekamp en Hans Boswinkel). Een overtuigende voorstelling opmerkelijke gebeurtenis in t wikkeling van het Publieksthi 6 door Jac. Kort AMSTERDAM Wat genlijk een kerstmat! Een uitvoering van wille^ rige muziek, die min of toevallig op de middag een der beide kerstadl jj wordt gegeven, of de uit ring van muziek, die enig band houdt met het feest? Ik heb lang gedacht, dat het de bedoeling was, maar zij die het Concertgebouw voor het hebben, huldigen blijkbaar vatting. die de andere kant Vandaar dat op eerste kerstd horen waren de vier „Lieder Fahrenden Gesellen", die Gi Mahler op 24-jarlge leeftijd co neerde, nadat de zangeres Joh Richter niet van zijn liefdesbeti gen gediend bleek te zijn. en de de Symfonie, die Ludwig von Bé ven in 1806 componeerde. e] Op zichzelf natuurlijk twee sctm rende composities. Het eerste maakt van tekstbehandeling, ir sche vondsten en orkestcolorié tweede een werk, dat tussen de( en de vijfde symfonie van Beeth bijna onproblematisch en onbe lijkt. Voor de ziek geworden alt JuliJ mart, had men op het laatste r blik de Engelse bariton Ben Luxon als Invaller weten te vt De man zong de Mahler-liederi wel vokaal als qua expressie zo terend, dat wat dat betreft nie spijt heeft gevoeld. Hij kreeg dü een langdurige ovatie. Het Concertgebouworkest ondA. ding van Bernhard Haitink zt voor een begeleiding, die zowel rlg als doorzichtig was. zodat d ger aan het orkest een Ideale pitdi had. Ook de Beethoven-syre werd met opmerkelijk elan er veel zorg voor de afwerking ven Dit alles in de Grote zaal. wi temperatuur per minuut opliï d« gevolg van de ontelbare televisie pen. die zowel op en bij het als elders ln de zaal waren bracht. Dit concert werd n niet alleen direct door de NOS iji uitgezonden, maar ook door vit fc den op de televisie, terwijl dit te op een later tijdstip nog do^ar andere landen zal gebeuren Het publiek, dat de zaal geheel' liet zich echter noch door de noch door het gedoe van de mensen afleiden Het luisterde^ aandachtig en met ongewoon 4 gehoest.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 4