ijslagplan VVD/CDA druist cht in tegen 'Bestek '81' 'Kind bewaren voor onverdiend leed' Winterpret in Lech Botsing kost twee mensen het leven Vrouw (30) gewurgd =4 ^sluitend formeel, niet naar de geest: ;::|UN (ARTE KRANT ïnZUID-AFRIKA Overvallers maken 61 mille buit Protest tegen N-bom Vrouw schiet gastheer dood Voorzitter NW-bond Siem Barendrecht (59) overleden Ontevreden bejaarde verwondt verzorgster Val uit raam kost Hagenaar het leven Koningin Juliana in kersttoespraak: erk( nd ij ;ing )rm«l iSDAG 27 DECEMBER 1978 BINNENLAND TROUW/KWARTET Johan van Workum miljoen terug In de schatkist via de post „opbrengst inkomstenbelas* ting". jiAAG VVD en CDA hebben vorige week een wijziging bracht in het bezuinigingsplan voor de kinderbijslag BGlSStingdrUK Ijziging door de regeringspartijen druist recht in tegen nbuigingsbeleid van „Bestek '81", althans als je het formeel bekijkt. De wijziging vergroot namelijk de Jidsuitgaven, en verhoogt de belastingen. Toch past de ng volledig in de geest van Bestek '81. |ndat het voorstel paste in de pn Bestek '81, is1 er aan dat aspect vorige week vrijwel ndacht besteed. Dit geval is leerzaam, om er zomaar aan ;ite gaan. eh van het ombuiglngsbeleid is igdringen van de groei van de *ve uitgaven (overheid, socia- ileningen) in het geheel van de éle economie. Als die ultgaven- fordt geremd, hoeven de lasten opgen, sociale premies) minder etn voor de bedrijven. De belas- tleven kunnen dan wellicht wat verlaagd. lèlnetsplan voor beperking van jgvoudige kinderbijslagen voor lil en zeventienjarigen past ge- eideze opzet. Die beperking le- 8 termijn vanaf 1981 zo'n ipderdmiljoen gulden verla- i uitgaven voor kinderbijslag i honderd miljoen gaat daar i af, want dat geld is nodig tbreiding van de „tegemoetko- Judiekosten" aan ouders van en zeventien-jarige scholie- e lagere inkomensgroepen. De nbuiging wordt dan dus ze- iderd miljoen. Nu wilden CDA en WD meer geld voor de extra tegemoetkoming stu diekosten. Vandaar hun voorstel voor halvering van de kinderbijslag voor eerstgeborenen tot de derde verjaar dag. Dat brengt op den duur vanaf, 1982 120 miljoen gulden op aan' vermindering van de uitgaven voor kinderbijslag. Vanaf 1982 worden de extra uitgaven voor tegemoetkoming studiekosten derhalve keurig gedekt- door extra inkomsten. De wijziging van WD en CDA doet het bezuinigd effect van het kabinetsplan dus geen geweld aan, en past geheel in de geest van Bestek '81. Maar nu die formele kant. De „tege moetkoming studiekosten" is niet be lastingvrij. Er zal voortaan inkom stenbelasting op worden ingehouden. Als je dan 120 miljoen gulden extra terecht wil laten komen bij ouders van zestien- en ze ven tien-jarige scho lieren, heb je bruto een pot nodig van zo'n 210 miljoen gulden. De post „te gemoetkoming studiekosten" op de begroting van het ministerie van on derwijs moet dus, ingevolge de wijzi ging van WD en CDA, worden ver hoogd met 210 miljoen. Daarvan komt dan uiteindelijk weer negentig De wijziging verhoogt de belasting druk dus met negentig miljoen, en verhoogt eveneens de collectieve uit gaven met negentig miljoen extra. Boekhoudkundig is er dan ook geen vuiltje aan de lucht. Maar bij Bestek '81 ging het er nu Juist wel om dat de belastingdruk wordt verlóógd, en de collectieve uitgavengroei wordt ver minderd. Formeel gezien gaat de wij ziging van WD en CDA zo recht in tegen Bestek '81 als maar mogelijk is. De WD als initiatiefnemer voor ver hoging van belastingen en verhoging van overheidsuitgaven, dat is wel iets anders dan het beeld dat we van de WD gewend zijn. De bedoeling van dit verhaal is niet om de WD of het CDA verwijten te maken. Want inhoudelijk is daarvoor Immers geen enkele reden. Dit ver-, haal leert wel hoe betrekkelijk be grippen als „belastingdruk" en „aan deel collectieve uitgaven in nationale Inkomen" zijn. De voorstanders van bezuinigingen schermen graag met deze begrippen. Wanneer zij straks verwijtend vaststellen dat de belas tingdruk alweer is gestegen, is het goed even te herinneren dat in dat cijfer ook vestzak-broekzak-effecten verborgen zitten. Nu maken die negentig miljoen van de WD-CDA wijziging in het kinder bijslagplan slechts enige honderd sten van een procent uit als Je het uitdrukt in „belastingdruk". Maar er Dtlaq ADVERTENTIE wori) zijn veel meer van dit soort effecten. Zo heeft dit najaar de vervanging van de kinderaftrek door toeslagen op de kinderbijslag haar beslag gekregen. Hier is dus een belastingaftrek ver dwenen, en ging derhalve de belastingopbrengst fors omhoog. Aan de andere kant zijn toeslagen gezet op kinderbijslagen en gingen derhal ve de collectieve uitgaven flink om hoog. En hier gaat het niet om enkele tientallen maar om vele honderden miljoenen guldens, of, uitgedrukt in procenten belastingdruk, eerder om hele cijfers of tienden, dan om hon derdsten. Ook die Ingreep druiste daarom recht in tegen de formele bedoeling van Bestek '81, ook al is de ingreep inhou delijk niet in strijd met de geest van het ombuiglngsbeleid, want boek houdkundig klopt alles weer prima. (De WD heeft dit formele aspect ook steeds aangevoerd als een bezwaar tegen de afschaffing van de kinderaf trek. Het WD-Kamerlld De Korte, eerste indiener van de wijziging op het kinderbijslagplan van vorige week, hield echter vorige week dit formele aspect met opzet buiten de discussie.) Nu al kan worden voorspeld dat de belastingdruk en de druk van de col lectieve uitgaven ook komend Jaar weer zal stijgen. Voorts kan worden voorspeld dat dan weer veel hele en halve deskundigen deze cijfers zullen aanvoeren als bewijs dat ons land economisch naar de afgrond snelt. Als het dan weer zover zal zijn, is het goed even te bedenken dat veel „har de cijfers" soms heel wat minder hard zijn als je even een kijkje neemt in de waarheid achter die cijfers. GELEEN (ANP) Twee met inte- graalhelmen gemaskerde mannen hebben zaterdag bij een overval in Geleen 61.000 gulden buitgemaakt. Ze vielen twee winkelbedienden van een supermarkt, die de dagopbrengst naar de nachtkluis van een bank wil den brengen, van achteren aan. De overvallers verdwenen met een in de buurt staande auto, die door een der de man werd bestuurd. De auto was de nacht tevoren in Heerlen gestolen. De politie vermoedt dat de daders vrijdag al poolshoogte waren komen nemen. Volgens de winkelbedienden zijn de mannen 20 tot 25 Jaar. In Meerssen is zatérdag een 49-jarige vrouw overvallen en beroofd van twee geldcassettes met totaal 41.000 gulden. De overvaller stopte met een auto bij de vrouw, op het moment dat zij de cassettes in de nachtkluis van de bank wilde deponeren. Na zijn daad vluchtte hij met dezelfde auto. Het Amsterdams Electrisch Circus was een van de zes muziek- en theatergroepen die zaterdagmiddag op de Dam in Amsterdam op een nogal onalledaagse wijze protesteerden tegen de neutronenbom. Op de foto boven wordt een man met rookbommen „gelanceerd" nadat hij zich als N-bom heeft laten inpakken. Volgens de organisatie van de manifestatie, het samenwerkingsverband Stop de Neutronenbom/Stop, de kernwapenwedloop, verzaakt de regering Van Agt haar morele plicht zich uit te spreken tegen de produktie van de N-bom. In Steenwijk namen het afgelopen weekeinde ongeveer duizend men sen deel aan vredesmars tegen de kernwapenwedloop. De tocht voerde naar de legerplaats Havelterberg waar vrijwel zeker kernwapens zijn opgeslagen. onafhankelijke nieuwsvoorzie- Zuid-Afrika is essentieel voor Hstwording en strijd tegen "leid The Nation is een jong ïeotódat radicale veranderingen in 70 dAfrika voorstaat, d.w.z. een Ir Aj demokratie via geweldloze teit jelen. lezfoor is geld en steun nodig, 'anuit Nederland! inV> HET ONAFHANKELIJKE BLAD „THE NATION" TWEE JOURNALISTEN! uw gift over op giro 3772359 .Krant voor Zwart Zuid-Afrika' lersfoort. irkgroep „Krant voor Zwart •Afrika is een gezamenlijk initi- van Kerk en Vrede. Doopsge- Vredesgroep, St. voorl. AKt. ildloosheid en de Quakers. Utrechtseweg 159, Amers- tel. 033-32133. V De bijna voltallige koninklijke familie (met uitzondering van het gezin Guillermo en Pieter van Vollenhoven) heeft tijdens de kerstdagen genoten van een wintersportvakantie in het Oostenrijkse Lech. Op de foto poseert de familie op een antieke arreslee (prinses Irene is niet zichtbaar). RAALTE (ANP) De 32-jarige G. M. Tielbeke en de 21-Jarige A. G. M. Alferink, beiden uit Luttenberg (gem. Raalte) zijn zondag in hun woonplaats om het leven gekomen toen de auto waarin zij meereden in een slip raakte en tegen een boom botste. In het Limburgse Grathem stierf zon dag de één-jarige Christlaan Muller toen zijn vader de macht over het autostuur verloor en in een greppel terechtkwam. De 46-jarige mevrouw J. Bouwens Uit Den Haag overleed zondag aan de verwondingen die zij zaterdag door een verkeersongeluk had opgelopen BIJ het oversteken van de straat werd zij door een auto aangereden. Als gevolg van de gladheid slipte za terdag de auto van de 29-jarige F. van de Velde uit Terneuzen en kwam te gen een woning tot stilstand. De be stuurder was op slag dood. Door een verkeersongeval in Wym- britseradeel kwam de 74-jarige me vrouw N. Mast uit het Friese Bermum zaterdag te overlijden. De vrouw reed mee in een auto die van de weg raakte en in een sloot terechtkwam. In het Drentse Odoorn stierf de 76- jarige H. Reurich toen hij door een personenauto werd geschept. De 22-jarige C. Bloetjes uit Bergen overleed toen hij met zijn auto uit de bocht vloog en tegen een boom botste. DELFZIJL (ANP) In zijn woning te Delfzijl ls zondagavond de 38-Jarlge Turk H Kurgun door een vrouw doodgeschoten. Het gebeurde tijdens een visite in het huls van het slachtof fer waar twaalf mensen aanwezig wa ren. onder wie de man en de vier kinderen van de daderes. Plotseling zou de vrouw een revolvgr hebben getrokken en de gastheer zonder directe aanleiding hebben neergeschoten. De politie denkt aan moord met voorbedachten rade. De oorzaak van de schietpartij zou een vete zijn, die uit de tijd stamt dat de belde Turkse families in hun geboor teland woonden. De vrouw en haar vier kinderen hebben zich onlangs bij hun man en vader in Nederland ge voegd Het slachtoffer was een ach terneef van de daderes. ROERMOND (ANP) Een 30-jarige vrouw uit Steln ls zaterdagnacht met een nylonkous gewurgd. Een patiënt uit een psychiatrische inrichting die met Kerstverlof was, heeft bekend de vrouw te hebben omgebracht. In een café in Oeleen ontmoetten de twee elkaar. Daarna gingen zij naar een nachtclub in Roermond, waarna zij een eind wandelden. Tijdens eert ruzie die toen ontstond, wurgde de man haar. De patiënt ls Ingesloten VLAARDINGEN (ANP) In zijn woonplaats Vlaardlngen ls zondag onverwacht de voorzitter van de ver- voersbond NVV, Slem Barendrecht (59) overleden. Barendrecht was tevens vlce-voorzit- ter van de vervoersfederatie FNV. Na dat hij in zijn Jeugd betrokken wA bij de AJC werd hij in 1948 propagan dist van de centrale bond van trans portarbeiders. In 1973 volgde Baren drecht Gerrit Alink als voorzitter van de vervoersbond NW op. HIJ is lid van de gemeenteraad van Vlaardlngen geweest en fractievoor zitter van de PvdA in de Rijnmond- raad. ROTTERDAM (ANP) In een be Jaardentehuis in Rotterdam-Om moord is maandagavond een bejaar denverzorgster door een 83-Jarige be woner van het tehuis met een mes in rug en armen gestoken. Volgens de Rotterdamse politie greep de man het mes omdat hij ontevre den was over de verzorging. De be jaardenverzorgster moest in een zie kenhuis worden behandeld. Haar toe stand ls niet ernstig. De bejaarde mocht, nadat tegen hem proces-ver.- baal was opgemaakt, terug naar het tehuis. DEN HAAO (ANP) De 53-jarlge P. A. Bulks is maandag uit de derde verdieping van een huis in Den Haag gevallen en overleden. De politie ver moedt, dat de man zijn evenwicht heeft verloren, toen hij vanuit het raam de vogels brood voerde. ADVERTENTIE DEN HAAG (ANP) Traditiegetrouw heeft koningin Juliana op eerste kerstdag voor de NOS-radio en de Wereldomroep een kersttoespraak gehou den. In haar rede haakte de koningin in op het feit dat 1979 door de Verenigde Naties is uitgeroepen tot het Jaar van het Kind. De tekst van de toespraak van Hare Majesteit luidt: „Toen ik me afvroeg, waar ik deze keen met Kerstmis iets over zou willen zeggen, was daar 't jaar 1979 vlakbij, dat op veler verzoek door de Vere nigde Naties is uitgeroepen tot het Jaar van het Kind. Het kind in heel onze wereld, maar ook in ons eigen land." „Het kind. dat bewaard moet wor den voor onverdiend leed, dat we niet mogen laten afglijden naar een verkeerde levens houding, dat z'n speelruimte en z'n volle kans moet krijgen in onze samenleving. Het kind, met z'n moeilijkheden, dat ons, ook in onze eigen omgeving, vaak nodig heeft. Op kerstdag mag dat zeker worden gezegd, wanneer we de geboorte herdenken van het Kind van Bethlehem. Hij werd een mens, die meer leed, dan ooit iemand anders ter wereld: een mens die meteen daarmee heel de wereld over won. Niet de aardse wereld, maar de werkelijke, daar om heen. Hij zag in kinderen het onbedorvene, en zijn stem blijft klinken door duizenden jaren heen. Houding p OUSCEIE GOAAN JC W VER lel u proeven, die isnewcklip Juichen er bij elke geboorte engelen? Beschermengelen? Is er wel of niet plaats in de gastvrije herberg, waar het kind zou horen te zijn? Welk lot wacht het kind hoeveel erkenning van de onschatbare waarde van z'n mens-zijn of welke miskenning door zijn of haar omgeving? Het Jaar van het Kind ls niet zozeer een kwestie van geld maar van instelling, van houding tegen over die Jonge wezens en het wil daartoe een nieuwe aansporing geven." „Wij volwassenen zijn alle maal kind geweest en dus her inneren we ons heel goed, wat in die eerste levensjaren heer lijk was of vreselijk, wat recht was en wat onrecht. Die in drukken zijn op ons gestem peld voor heel het verdere le ven. We waren nog niet wat je noemt „wereldwijs", we konden ons verwonderen en blij en zorgeloos zijn, of vrijuit huilen. Met 1979 krijgen we deze aansporing, die ons drin gend vraagt, om bewust onze aandacht, zorg en liefde te ge ven aan alle kinderen, maar het meest aan hen die het 't moeilijkst hebben. De kinde ren zijn er en laat ons over hun hoofden heen kijken naar al de nog komende genera ties." In wat voor wereld ontvangen we ze? Nog steeds gaan wij onverantwoordelijk om met de schatten van de aarde, waarop ook zij moeten leven. Ze treffen een grootscheeps vernielde natuur aan, en een dierenwereld, die ons wel ver wensen moet (vaak onze eigen dieren!). We denken niet aan dat alles of niet genoeg! En ze treffen een mensenwereld aan, waar men elkaar nog al tijd misbruikt en vernietigt; waar geweld, oorlog, ellende is in allerlei vorm. Ook kinderen zijn 't slachtoffer, nu, of in hun toekomst. En velen, ook kinderen, dwalen eenzaam rond in een overvolle maat schappij. Onbewuste, onna denkende, onverantwoordelij ke, onvergeeflijke fouten maakt de mens en doet nog ergere dingen dan dat. Met z'n ideeën en z'n plannen, z'n pra ten en z'n schrijven, en met zijn handelen kan hij veel mis doen." Herstel „Maar altijd: de goeden niet te na gesproken! En van hen moeten wij het hebben! Al wie zich verantwoordelijk voelt, de dreigende gevaren te stop pen en daarnaar handelt, is doende de wereld te herstellen en op te bouwen, en te redden. Ze mogen het onderling niet eens zijn, maar dat kan, bij wijze mensen, die werkelijk van goeden wille zijn, geen wezenlijk kwaad doen. Je mag in dit geloven of in dat. en in wat voor vorm ook, maar Je geloof zal Je altijd zeggen, dat Je de ondergang moet voorko men. Met wie anders is inge steld, heb ik het diepste mede lijden. Nogmaals; in wat voor wereld ontvangen we onze kinderen? Als we aan hen den ken, aan hun kinderen en heel hun nageslacht, dan staat onze verantwoordelijkheid ons levensgroot voor ogen." „Dit geldt in het algemeen, maar ook al in het klein. Be langrijk is, wat er van Je uit gaat als mens voor mensen, en dus ook voor kinderen. Wan neer Je Je volle aandacht geeft aan een kind, ook als het niet Je eigen kind ls, kan het blij ken, dat je wordt toegelaten in zijn of haar leven. Het kan zijn, dat je daar een behoefte vervult als Je er speiale moei lijkheden ontdekt dat dit kind begrip en warmte nodig heeft, bijvoorbeeld omdat het zich anders weet te zijn dan anderen, en de weg kwijt is in de samenleving. Met respect voor zijn of haar eigen wezen, kun Je zelf ook nog zoveel le ren uit het zich ontpoppen van een mensenkind Soms kun Je Je aan dat prille wezen optrekken, uit Je eigen kring loop vrij komen. Het kind kan zelfs Je beschermengel blijken!" Niemand is voor niets op deze wereld. Aan iedereen is iets van talent meegegeven van hart of hoofd of hand. Kinde ren én volwassenen. Voor alle kinderen komt de moeilijke tijd van het volwassen wor den. Ze groeien uit tot zelf standigheid. Wat gaan ze er niet allemaal mee doen. De Jongeren zijn vervuld van nieuwe ideeën ze willen be- léven zij zullen de we reld..." „En dan botsen ze hard op die wereld en ik hoop zo, dat ze dan niet zelf verharden, of vluchten, om te eindigen als bittere zeurpieten. Maar ik hoop dat ze intens levend blij ven, en met taaie volharding meewerken aan betere dingen voor die oude wereld. Dat ze jong blijven, iets van het kind in zich levend houden, ln die zin, dat ze zich nog kunnen verwonderen en blij zijn om onverwachte dingen, of eerlijk huilen als het moet. En toch volwassen zijn, rijp en wijs, En dat ze. in de ontzettend moeilijke opgave, die het aardse bestaan is, op hun le venspad een lichtend spoor zullen achterlaten, iets goeds, wat er vóór hun komst nog niet was. waarvan de gloed nog lang na hun dood zal blij ven stralen. Iets van bove naards licht." „Het is nu Kerstmis en waartoe roept dat op° Als er iets een nieuwe aansporing is dan is dat het wei! vrede op aarde." „Soms zit Je als in een donke re kamer met de gordijnen dicht, terwijl het buiten licht is. Ze zouden open getrokken kunnen worden, en toch doe Je het niet. Maar die gordijnen vertonen spleten, en Je gaat licht ontdekken. Steeds meer spleten en meer licht. En, als het kind ln Je niet dood is, verwonder je Je telkens weer en je komt langzamerhand tot inzicht, dat Je een stralen de dag beleeft al knipperen Je ogen. Je ziet, dat er licht om je heen ls, en dat het donker nfets is. Waardeloos, 't Enig waardevolle is het licht." „Het licht schijnt ln de duis ternis, en de duisternis heeft het niet begrepen. Achter alle gordijnen is er licht. Laat ons het grijpen. Ik eindig met een gedichtje dat ik vond; Heer. Uw licht is in alle dingen. Wij zijn de schaduw. U bent het licht. Open onze ogen voor U. voor Uw geheimen ln al wat bestaat voor het geheim van Uw goed heid. Want U bent de barmhartig heid, U bent de helderheid, U bent het licht Amen. EUROPA MEUDEL Omdat u niot elke dag meubelen koopt „Rita, *eg tegen deze meneer, dat het jc spijt

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 3