sraël wil nog rder praten Noodtoestand in Turkije Spanning in Iran stijgt Drup Kiesuwkado In deze krant Kunst In een veranderende werelu hebben christenen overzee vele taken: Nieuwe Haagse/Nieuwe Leidse Courant Trouw Regen KOERDISTAN Orion wint volleybal-beker Bijna honderd doden bij rellen ind verwoest el in Breda Hotelstaking Canarische eilanden Geluidsoverlast industrie in onderzoek jÊF Help de ZENDING hen te helpen! Giro 6074, Zendingsbureau der Nederlandse Hervormde Kerk, Oegstgeest. Russische landing op Venus Winter-verkooptentoonstelling achttien ;rd er jarig Vreemdelingenhaat groeit Trouw Een krant met visie Lees een krant met overtaiging: TrOUW Trouw O Jbblb JAAHUANU Nrt 1UP41 - WütNüUAü 27 DECEMBER 1976 HET WEER Opnieuw van het zuidwesten uit enige tijd regen Matige tot Krachtige wind uit zuid tot zuidwest. Maximumtemperaturen ongeveer negen graden. Morgen en overmorgen: Nu en dan regen en later enige daling van temperatuur. Morgen zon op: 08.48 onder: 16.34 maan op: 05.34 onder: 15.02 een waarlijk bijzondere collectie in: antieke, oude en heden daagse TAPIJTEN, maar óók: kelims, curiosa, 20 soorten BERBERS. oosters tapijthuis BV, LEIDEN Korevaarstr.. Hogewoerd (071-1311 78) ouderwetse service volop parkeren LOSSE VERKOOPPRIJS 60 CENT James Dorsey JZALEM Na afloop van de besprekingen in Brussel n Israëls minister van buitenlandse zaken Mosje Dajan, tes premier Moestafa Khalil en de minister van buiten- e zaken van de Verenigde Staten Cyrus Vance, heerst in alem een sfeer van bereidheid om de nog openstaande in de vredesbesprekingen met Egypte opnieuw onder ;p te nemen. bracht gisteren verslag uit aan raëlisch kabinet van zijn be regen in Brussel. Tijdens een nacht avondeten zaterdag sa- iet Khalil en de besprekingen in de Belgische hoofdstad ble- ypte en Israël op hun stand- staan. Dajan slechts over procedu- de praten om de onderhande- weer op gang te brengen, wilde het over een „platform" van rerpen hebben die nog bespro- nden te worden. Na afloop van irekingen in Brussel liet Khalil lat hij en Dajan aan hun rege- verslag uit zouden brengen is er besluiten zouden worden ;n over hoe de huidige impas- •broken moet worden. langsel de Israëlische kabinetsverga- van gisteren meende Dajan Bël bereid moet zijn met Egyp- >nderhandelen over een brief de autonomie van de PalestiJ- als aanhangsel bij het Egyp- raëlische vredesverdrag zal gevoerd. Dajan meende dat de „meningsver schillen overbrugd kunnen worden wanneer beide partijen zich bewegen in de richting van het standpunt van de anderen en wanneer beide regerin gen besluiten dat ze hiertoe bereid zijn". Dajan gaf hiermee te kennen dat hij tot verdere onderhandelingen met Egypte bereid is. Eerder had Is raël laten weten dat er over het huidi ge ontwerp-vredesverdrag niet meer gepraat kon worden. Israël was be reid het verdrag te ondertekenen wanneer Egypte hetzelfde zou doen. Het Israëlische kabinet heeft een be sluit over heropening van de onder handelingen met Egypte tot zondag uitgesteld. In Jeruzalem wordt echter aangenomen dat premier Begin be reid is om over de formuleringen van het ontwerp-vredesverdrag verder te praten. De voornaamste problemen zijn de Egyptische eisen dat een Is raëlische aanvaarding van een tijd schema voor de instrumentatie van. de autonomie van de Palestijnen in de bezette gebieden en herziening van de militaire regelingen in de Si nai na afloop van een periode van 5 Vervolg op pagina 5 PAGINA 2: Paus vraagt eerbied voor de mens PAGINA 3: Kersttoespraak van koningin Juliana PAGINA 4: O Toneel voor kinderen De getemde feeks O Agnes B overtuigend. ■O Kerstmatiné PAGINA 5: Vooruitgang in SALT-overleg PAGINA'S SPORT: ANKARA (Reuter, UPI) De Turkse premier Bulent Ecevit heeft gis teren de noodtoestand afgekondigd In dertien provincies, waaronder Ankara en Istanboel. Dit gebeurde nadat in een bloedige botsing bijna honderd doden waren gevallen. De onlusten deden zich voor In de zuidoostelijke stad Kah- ramanmaras, nadat extreem rechtsen probeerden een be grafenis van twee linkse leer krachten, die bij eerdere Inci denten waren gedood, te ver storen. Linkse en rechtse groeperingen kwamen in botsing. Na de bekendmaking van de nood toestand ontstond een felle woorden wisseling in het parlement tussen aanhangers van de premier en van oud-premier Suleyman Demirel. van de conservatieve Gerechtigheidspar- tij. ,.U hebt slechts het recht tot spre ken om uw ontslag aan te kondigen", werd Ecevit toegeschreeuwd door zijn politieke tegenstanders. Vervol gens gingen links en rechts in het Turkse parlement met elkaar op de vuist. De zitting werd geschorst. Het straatbeeld van de Turkse stad Kahramanmares, waar bijna honderd mensen het leven verloren en zeker 150 mensen gewond raakten. 'Puinhoop' in onzer verslaggevers A Het Bredase hotel-restau- oschhek aan de rand van het >s is maandagavond geheel in en opgegaan. De schade aan er dan honderd jaar oude pand Inventaris (er ging veel antiek n) bedraagt ongeveer twee gulden. Toen de brand ont was het gebouw geheel veria- exploitant was maandagoch- met zijn familie vertrokken. e oorzaak van de brand is nog lekend. Wel heeft de Bredase veer onlangs een rapport op- waaruit bleek dat het gebouw gevaarlijk was. Vooral de elek- bedrading was dringend aan ging toe. de brand, die maandagavond lf tien werd gemeld, zat de ing nog lange tijd zonder Het pand is onlangs van eige- eranderd. De nieuwe eigenaar n plan om op de plaats van :k 42 koopappartementen te n afgewezen op grond van het imingsplan. dat bepaalt dat er orecavestiging moet blijven. Van een onzer verslaggevers LAS PAL MAS Op de Canarische eilanden hebben het afgelopen kerst- weekeinde ongeveer 15.000 hotelem ployees het werk neergelegd nadat het overleg over betere arbeidsvoor waarden was mislukt. Door de sta king zijn zo'n 100.000 toeristen nu al vier dagen verstoken van warme maaltijden. Ook moeten zij hun eigen bed opmaken en zelf de hotelkamers schoonmaken. Omdat nog niet bekend ls wanneer de staking zal eindigen, hebben sommi ge reisorganisaties al 6.000 toeristen naar andere vakantiebestemmingen in Spanje en noord-Afrika vervoerd. Op het vakantie-eiland Tenerife wordt niet gestaakt. Na de schorsing aanvaardde het par lement de noodtoestand vrijwel una niem. Ecevit, die op 1 januari één Jaar aan het bewind is, heeft te maken met veel politiek geweld In zijn land. „We hebben Turkije als een puinhoop geërfd", zo zei Ecevit vaak, sprekend over het bewind van zijn voorganger. Dit jaar zijn al meer dan 600 doden gevallen door de onenigheid tussen rechts en links in Turkije. Dit ls drie maal zoveel als in 1977. De botsing in de zuidoostelijke stad Kahramanmaras was de ernstigste gebeurtenis algelopen Jaar. Ecivit heeft zesduizend commando's naar de stad gestuurd om de vrede te her stellen. Naast de ongeveer honderd doden bij de botsingen zijn er zeker nog 150 gewond geraakt van wie ve len ernstig. De minister van binnenlandse zaken Irfan Ozaydinll zette ln het parle ment de redenen uiteen van de voor lopig twee maanden durende nood toestand. „We willen een halt toeroe pen aan de Incidenten en voorkomen dat zij zich uitbreiden". „We moeten handelen zonder aan partijbelangen te denken." HIJ herinnerde aan een bomaanslag op 19 december in een bioscoop in Kahramanmaras om paniek te ver oorzaken. De dader werd gearres teerd; drie dagen later werden twee leerkrachten gedood. Op 23 december werd de rouwstoet gevormd door extreem-linksen, maar op weg naar de moskee werd deze tot stilstand gebracht door leden van de Soennitische Sekte (uiterst rechtse islamieten). Winkels van de Alevis (progressieve SJl-ltische sekte) wer den aangevallen, waarop drie Soen nieten gedood werden. Er volgde een golf van geweld, toen militairen pro beerden de rust te herstellen. DEN HAAG (ANP) Minister Gin jaar van milieuhygiëne laat in de ge meenten Gouda en Tilburg Inventari seren ln hoeverre woonhuizen ernsti ge geluidsoverlast ondervinden van de industrie. Het gaat om situaties waar het in de Wet geluidhinder vast gestelde „saneringsniveau" van 55 decibel wordt overschreden. Het voorlopige onderzoek kost 135.000 gulden. Verder is aan de Metra Consulting Group uit Engeland opdracht gege ven voor een onderzoek van de kos ten die voor de overheid met de uit voering van de nieuwe wet verbonden zijn. Metra onderzocht eerder al voor het ministerie wat de gevolgen van de wet voor de industrie zullen zijn. Met de nieuwe opdracht ls 100.000 gulden gemoeid. Minister Ginjaar wil dat de wet zes of zeven Jaar na publicatie in het Staatsblad ln werking ls. Bij zijn be groting voor 1980 zal hij een voorlopig indicatief meerjarenplan Indienen met zijn Ideeën over een gefaseerde Invoering en de uitvoeringsmaatrege len die daarvoor nodig zijn. De minis ter schrijft dit ln zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer bij de begrotlng-1979. Bij de memorie ls een overzicht gevoegd van de 136 onder zoekprojecten die ln het kader van de interdepartementale commissie ge luidshinder zijn en worden uitge voerd, onder andere als basis voor uitvoeringsmaatregelen. ADVERTENTIE pryr Verkondiging van het Evangelie Gemeente opbouw Medisch werk ULandbouwwerk Studentenwerk MOSKOU (Reuter, UPI) Met de geslaagde landing van de Venera 11, maandag, ls ook de dubbele Russi sche missie naar de planeet Venus een volledig succes geworden. Eerder deze maand verkenden vier Ameri kaanse sondes de dikke en hete at mosfeer van de planeet. En op 20 december was de Russische Venera 12 afgedaald. De Venera 11 heeft de omstreden Amerikaanse metingen bevestigd van een verrassend groot percentage argon in de dampkring van de pla neet. Het edelgas argon maakt bijna een procent van onze eigen atmosfeer uit. Dit argon-40 is ontstaan door radioactief verval van kalium ln de gesteenten van de aardkorst. Maar op Venus zijn belangrijke hoeveelheden argon-36 aangetroffen, een veronder steld overblijfsel van de oerwolk waaruit zich de planeten vormden, dat bij ons al lang verdwenen is. Deze vondst brengt enkele Ideeën over vor ming en vroege geschiedenis van de planeten aan het wankelen. Na de landing zond de Venera 11 nog 95 minuten gegevens uit over de plaatselijke omstandigheden (druk 88 atmosfeer, temperatuur 446 gra den). Dat was een kwartier korter dan de Venera 12, maar nog steeds een uur langer dan de ontwerp-levens- duur van de instrumenten onder deze weinig herbergzame condities. ADVERTENTIE 27 december t/m 13 januari, dagelijks van 10-16 uur, zondags en nieuwjaarsdag gesloten. 90 werken uil du romantische-, Hoogte- oo nabloei Hoogte school Kunsthandel: 'LES BEAUX ARTS', Noordelnde 113A, Den Haag. Tel. 605891. TEHERAN (AFP, AP, Reuter) De spanning in Iran is de afgelopen dagen wederom gestegen. Er deden zich felle beto gingen voor tegen de sjah, in de hoofdstad Teheran versche nen muurkranten waarin buitenlanders werd aangezegd te vertrekken, en de Iraanse olieproduktie daalde verder. Op biljetten die waren aangeplakt bij de Amerikaanse ambassade en bank gebouwen, stond te lezen „wordt niet vermoord; verlaat Iran voor fe bruari." De groeiende „vreemdelingenhaat" in Iran bleek ook uit de poging van duizenden jongeren de Amerikaanse ambassade te bestormen, zondag Daarbij werden minstens dertien per- Slacht01161*8 sonen door militairen gedood. Nadat de poging de ambassade te bestor men mislukt was, koelden de demon stranten hun wode op legerwagens, en plunderden zij de kantoren van de Israëlische luchtvaartmaatschappij El Al. Betogers omhelsden militairen, nadat die traangasgranaten hadden geworpen naar andere militairen, om te verhinderen dat die op betogers zouden vuren. Eerder werd in Ahwa2, in het zuid westen van Iran, de Amerikaanse on derdirecteur van een oliemaatschap pij vanuit een hinderlaag doodge schoten. Hij is de eerste Amerikaan die het leven heeft gelaten tijdens de onlusten in Iran van de laatste maanden. Bij betogingen ln Teheran werd on der anderen de 27-Jarige hoogleraar van een technische school dodelijk door kogels getroffen, toen hij tijdens een zitdemonstratle uit het raam leunde. In de straten werden felle demonstraties gehouden door stu denten en scholleren die „dood aan de shjah" schreeuwden. Het alom aanwezige leger omsingelde de onrus tige wijken, en poogde met traangas granaten de betogers uiteen te drijven. Door de heilige stad Masjad trokken een kwart miljoen mensen, die „leve Khomeiny" (hun geestelijke leider) riepen. De betogers waren uit de wij de omgeving naar Masjad gekomen, om te protesteren tegen eerdere ge welddadigheden, waarbij meer dan 20 mensen om het leven kwamen. Gisteren brak brand uit in de gevan genis van de stad, waar veel politieke gevangenen zitten. De Iraanse olieproduktie bereikte een nieuw dieptepunt. De geschatte produktle was gisteren een half mil joen vaten, tegen 5,6 miljoen vaten normaal. Ongeveer 2500 duizend ar beiders ln de olie-industrie hebben gezamenlijk ontslag genomen, om te protesteren tegen het dreigen met een proces tegen de stakers fin de olleindustriei door de regering, fcini ui t ui Weinig sneeuw dus. Wij dromen van een natte Kerst, en vragen ons al wanneer dat overgaat. Binnenkort dromen wij waarschijnlijk van natte vuurpijlen. Wat zeuren wij. Is er niets belangrijkere? In elk geval zullen de naalden niet zo gauw uitvallen. 6 sprookjes op I LP (A) Vertekl door Ton win Duinhoven. Ko win Dijk. 1 leity Blok en ln;i win ftiavsen Lektuurhanger(B) Nooii meer zoeken naar dc krant ol tv-gidv Dekoratie! jute lektuurhanger Lederen halstasje (C) Sierlijke eenvoud en praktisch bovendien Echt naturel leder met gevlochten koordje Ketting met armband (D) De nieuwe modetrend ketting en arm bandje van keramiek. Maak iemand abonnee op Trouw, het ochtendblad met een over tuiging. Uit erkentelijkheid ontvangt u één van deze kadoos naar keuze. Naam nieuwe abonnee-.- Adres nieuwe abonnee. Plaats en postcode: Giro: Uw naam: - Uw adres:— Plaats en postcode. TeL:_ De nieuwe abonnee ontvangt de eerste twee weken alle nummers va?.Trouw gratis. Daarna gaal het kwartaalabonnement automatisch in. me', als welkomst-voordeel f7,- korting Kado naar keuze: OA B. C. D. (aankruisen a u.b.) Bon in open envelop zonder postzegel zenden aan Ttouw. Antwoord nummer 279Z '000 PA. Amsterdam. Of bel 020-659388 (uitsluitend voor opgaven). Voor bezorg- informatie 020-913456.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 1