;VD heeft ernstig gefaald' uriname voorbeeld voor menig Westers land liksemactie voor Vietnamese bootvluchtelingen Uwglaskuntu zelf wel vullen. Zelfstandig wonen zwakzinnigen wordt aan banden gelegd ^politieman Snippe, die meent dat brieven vals zijn: 'Schöngarth wilde iets verklaren' ;rkgroep opgericht op initiatief van Kamerleden NVSH pleit voor verkorten werkdag 22 DECEMBER 1978 BINNENLAND TROUW/KWARTET 9 Ier ADVERTENTIE iuib Goudriaan ht s>eef; ng. t! t '"'$RDAM De oud-politieman A. Snippe, die meent dat de brieven van prins Bernhard Nazi-top (indien deze brieven bestaan) vals zijn, verwijt de BVD ernstig in gebreke te Dieven. Hij vindt dat de BVD (Binnenlandse Veiligheids Dienst) in een eerder stadium mderzoek had moeten instellen naar de beschuldigingen. „Toen de Telegraaf in januari beweringen van Jeanette Kamphorst over de brieven van de Prins publiceerde, had de ie jit moeten onderzoeken om aan te tonen, dat in de brieven kwestie prins Bernhard geen blaam treft," aldus Snippe gisteren. bovendien op grond van mijn inlich tingen over spionage kon veronder stellen dat de brieven vals waren." ikblad Nieuwe Revu heeft k de beshuldigingen van de jorca wonende 65-jarige ex- ^nJouw Jeannette Kamphorst n q penbaarheid gebracht. Me- [jgj Êamphorst houdt staande, ls Bernhard in 1942 in een •olaP Hitier zijn diensten aan- lj zegt over deze brief te be- '9 maar in opdracht van de heime dienst niet tot publi- te 2kunnen overgaan, officier van de vooroorlogse generale staf inlichtingen aan de Duitsers had verstrekt. Een beschuldiging, die dr. L. de Jong van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie heeft weerlegd. In een onderzoek, dat janu ari 1976 werd bekendgemaakt aan de Tweede Kamer, kwam De Jong tot de conclusie dat er geen verrader bij de Nederlandse generale staf kan zijn geweest en dat Richard Gerken een onbetrouwbare bron was. erd 'Verzuim' voormalig politieman, werd ijjvember benaderd door een r van de Nieuwe Revu, om- weekblad op zijn naam was verband met de zaak-Van t 78-jarige ex-dubbelspion van Reede, die schriftelijk le dat de brieven vals zijn; >pe trad in 1975 in de open met een brief aan de toen- inister van justitie Van Agt, eiste dat generaal B. R. P. r dalman b.d. in staat van be- 7 ü7dng zou worden gesteld, we- Zefonage voor Nazi-Duitsland. op het spoor van generaal lan gekomen door memoires voormalige Duitse Abwehr- wijlen) Richard Gerken. (De was de Duitse contra-spiona- ine7(schreef dat een Nederlandse De Nieuwe Revu-redacteur kwam ook bij Snippe om over deze kwestie van gedachten te wisselen, omdat aan de beschrijving van Gerken aldus Nieuwe Revu ook prins- Bernhard zou kunnen beantwoorden. Snippe: „Ik realiseerde mij na het contact met de Nieuwe Revu dat ik bij mijn onderzoek in de Hasselman- zaak weieens een fout zou kunnen hebben gemaakt. Om die reden heb ik dus op eigen initiatief een onder zoek ingesteld naar de beweringen over die brieven." Zoals wij gisteren berichtten liet Snippe op 6 december via Carel Briels een schriftelijke ver klaring voor leggen aan Van Reede, die in de Nieuwe Revu optreedt als getuige vóór het bestaan van de brie ven. Snippe weer: „Mij was gebleken dat de Nieuwe Revu had verzuimd aan Van Reede te vragen of die brie ven niet vals konden zijn, terwijl ik Vraag aan Snippe: volgens Vrij Ne derland van deze week draait u er nogal omheen als u op de man af wordt gevraagd of u via Carel Briels een verklaring door Van Reede hebt laten tekeneh, dat die brieven vals zijn. Waarom? Volgens Briels zou u deze stap hebben genomen namens de BVD. 8nippe: „Door de mededeling van Vrij Nederland dat Carel had gepraat, voelde ik mij overbluft. De zaak was te vroeg in de publiciteit gekomen. Ik wilde niet via Vrij Nederland hiermee in de openbaarheid komen, terwijl ik nog geen overleg had gehad met de betrokken Nieuwe Revu-redacteur die op dat moment op reis was." U hebt dus een privé-onderzoek inge steld min of meer als een controle van uzelf in de Hasselman-zaak? „Als deze brieven inderdaad zouden hebben bestaan en echt zouden zijn en ik ze destijds niet had gevonden, was dat een heel grote fout van mij geweest. Ik ken mensen, die gezien hun vroegere functies hadden moe ten weten dat een brief of brieven van dergelijke importantie waren gesto len. Bij diefstal zou een hele afdeling in het geweer zijn gekomen. Indien ze echt zouden zijn, zou er in een of ander archief iets van te vinden zijn. En dat is niet het geval Er is nergens een rimpeltje van zo'n brief te vinden. Trouwens, ook dr. De Jong weet er niets van." Wie bedoelt u met „mensen in vroe gere functies die het moeten weten"? „Ik bedoel mensen uit de spionage- wereld, die ik ken als oud-inlichtin genman. Geen van die mensen is op de hoogte van het „brievenverhaal". Maar mij is wel bekend, dat wijlen admiraal Can ar is, het hoofd van de Duitse Abwehr (contra-spionage; red.) in Hitler-Duitsland, voor zijn dood een zure opmerking heeft ge maakt over prins Bernhard. Hij haat te, evenals Hitier, prins Bernhard en zei: „Als het moet maak ik die vent kapot, al duurt het dertig jaar." Ook constateerde ik ongerijmdheden in het verhaal van Jeanette Kamphorst. Waarom heeft ze bij voorbeeld nooit een minister van Justitie van haar wetenschap op de hoogte gesteld?" bent dus tot de conclusie gekomen dat de brieven vals moeten zijn en destijds zijn gemaakt door de Ab wehr om prins Bernhard verdacht te maken? „Ja, ook op grond van mijn analyse dat een man als Van Reede, die reisde voor inlichtingendiensten zo'n brief niet kan hebben gezien of in zijn bezit kan hebben gehad. Een briefwisse ling op zo'n hoog niveau komt niet in handen van iemand als Van Reede. Op eigen initiatief heb ik dus die verklaring opgesteld en Briels ge vraagd voor mij te bemiddelen bij Van Reede. Ik heb Carel Briels wel gezegd dat ik inlichtingenwerk heb gedaan; vandaar misschien zijn op merking dat ik namens de BVD kwam. Carel Briels heeft dat gedaan voor de Prins en ik deed het voor mezelf." Hoe kon u van tevoren weten dat Van Reede die verklaring ook zou tekenen? De 78-jarige Van Reede wordt bovendien als „dement" afge schilderd. „Ik hield op grond van mijn informa ties rekening met een opzetje van de Abwehr. De Duitse SD-generaal Schöngarth (die in 1943 uit Polen naar Nederland kwam en Menten goed kende; red.) heeft in 1945 een verklaring van het grootste belang voor de staat der Nederlanden willen afleggen. Overigens weet ik niet of hij voor zijn executie ook in staat is gesteld deze verklaring mee te delen. Schöngarth werkte ook voor de Ab wehr. Waarschijnlijk is het de bedoe ling geweest dat Van Reede na de oorlog met die brieven zou gaan wer ken. Van Reede is trouwens alleen maar dement als hem dat uitkomt." „Tenslotte: het gaat mij erom dat de BVD heeft gefaald door in 1977 geen onderzoek in te stellen naar de juist heid van de beweringen over die brie ven. Men had kunnen en moeten aan tonen, zeker na de Lockheed-affaire, dat prins Bernhard in de brieven- kwestie geen enkele blaam treft. Der gelijke beschuldigingen beschuldi gingen Jegens het Koningshuis kun nen namelijk ernstige consequenties hebben voor de binnenlandse rust. De verklaring van Van Reede heb ik veilig opgeborgen, maar indien pre mier Van Agt en Soestdijk dat zou den wensen, stel ik deze verklaring onverwijld ter beschikking." onze parlementsredactle 1 HAAG De laatste tien vl'n van dit jaar wordt een blik- ictie gevoerd voor de boot- itelingen uit Vietnam. Doel »t hfooralsnog via gironummer porgeld in te zamelen voor het »kerren van 6611 8ctllP dat hi phinese wateren kan worden iet om de vluchtelingen uit aaap te pikken. De actie gaat uit Jen in allerijl opgerichte werk- waarin politieke partijen, W.$n, vakbonden, werkgevers teilrganisaties voor vluchtelin- ulp. [elden zullen daarnaast wor- langewend om de vluchtelin- Wanneer zij eenmaal aan land jeerste hulp te verstrekken en |m levensonderhoud te voor- Het derde doel is het vinden permanente oplossingen voor [uchtelingen uit Indochina. jelden zullen daarnaast wor- ngewend om de vluchtelin- |wanneer zij eenmaal aan land jeerste hulp te verstrekken en t levensonderhoud te voor- Het derde doel is het vinden lermanente oplossingen voor (uchtelingen uit Indochina. de terugtocht van de Ameri- troepen uit Vietnam in au- 1975 zijn ongeveer hon- luizend Vietnamezen erin ge el via zee andere landen, met Thailand en Maleisië, te be- n. Gevreesd wordt, dat naar ting evenzoveel vluchtelin- iun vlucht via deze weg met rdrinkingsdood hebben moe- lekopen. 'erkgroep, die van plan is de :ampagne in februari een ver te geven met een landelijke san-huis-actie, is tot stand gekomen op initiatief van de Ka merleden Van den Bergh (PvdA), Gualtherie van Weezei (CDA) en Ploeg (WD). Het drietal bena drukte gisteren, dat de actie een nationaal karakter heeft en ont daan is van elk politiek element. De Kamerleden zijn op hun beurt in het geweer gekomen op verzoek van een Frans comité, met men sen als Jean Paul Sartre, Simone de Beauvoir en Yves Montand, dat in dat land een dergelijke actie voert en tot dusver al drie kwart miljoen francs heeft opgehaald. Steun De werkgroep heeft de steun ge kregen van de hoge commissaris voor de vluchtelingen van de VN, de Deen Poul Hartling. Deze heeft kortgeleden nog een beroep ge daan op de regering van alle zee varende naties om hun schepen opdracht te geven bootvluchtelin gen op te pikken. Veel schepen laten deze mensen onder het nege ren van alle codes ter zee aan hun lot over. Nog steeds beweegt zich een grote vluchtelingenstroom vanuit Viet nam over zee naar betrekkelijk nabijgelegen landen als Thailand en Maleisië, maar ook duizenden kilometers verwijderde staten als Indonesië, Australië en Japan. Volgens een medewerker van de Nederlandse vertegenwoordiger van de hoge VN-commissaris. mr. Hoeksma, vormen de bootvluchte lingen maar een deel van het vluchtelingenprobleem in Indo- China. Als gevolg van de turbulen te ontwikkelingen in dit deel van de wereld hebben vele duizenden de afgelopen Jaren elders een heenkomen gezocht. In 1976 bevonden zich in Thailand circa 80.000 vluchtelingen, voor het merendeel afkomstig uit Laos. Vietnam zag de laatste jaren 150.000 Cambodjanen binnenko men en de volksrepubliek China 150.000 Vietnamezen. Van de vluchtelingen in Thailand is het overgrote deel opgenomen door de Verenigde Staten. Anderen kre gen onderdak in Frankrijk, Au stralië en Canada. Bezorgdheid Het CDA-Kamerlid Gualtherie van Weezei uitte zijn bezorgdheid over wat er met de bootvluchtelin gen moet gebeuren wanneer zij eenmaal in Maleisië en Thailand aan land zijn gebracht. „We kun nen die landen niet met het pro bleem opschepen. In andere lan den zijn er echter tendenzen om een halt toe te roepen aan de op vang van vluchtelingen gezien de grote werkloosheid. Nederland heeft weinig opvang mogelijkhe den, ook al door de taalproble men." Hij noemde Suriname als een geschikt opvangland. Mr. Hoeksma zei, dat de Suri naamse regering zich reeds bereid heeft verklaard een deel van de bootvluchtelingen op te nemen. Hij waarschuwde, dat het vluchte lingenprobleem in de jaren tach tig in omvang zal toenemen. „Van de westerse landen zullen extra inspanningen worden gevergd, ook van Nederland," aldus Hoeksma. Hier een groep Vietnamese vluchtelingen uit Maleisië, bij aankomst in Zürich, Zwitserland. De Zwitserse regering heeft besloten driehonderd vluchtelingen toe te laten. U bestelt Spa. U betaalt voor Spa. Dus hebt u ook recht op Spa. Spa is natriumarm mineraalwater. Niet te vergelijken met andere bronwaters. Spa maakt niemand na. Vraag dus om Spa in het flesje.Uw glas kunt u zelf wel vullen. Van een onzer verslaggevers AMSTELVEEN De gezinsvervan gende tehuizen voor geestelijk gehan dicapten zullen voorlopig geen nieu we dependances (afdelingen) kunnen stichten. Een meerderheid van de Ziekenfondsraad heeft besloten hier voor geen geld beschikbaar te stellen en volgt daarmee het advies van de commissie erkenningen. Gevreesd wordt, dat deze afdelingen een „aanzuigende" werking zullen krijgen en dat niet alleen pupillen uit de gezinsvervangende tehuizen in de pendances zullen gaan wonen, maar ook geestelijk gehandicapten die nu gebruik maken van de mogelijkheid tot „begeleide kamerbewoning". Dit is een voorziening, die niet, zoals de gezinsvervangende tehuizen, onder de AWBZ valt Dr H. F. W. Dubois, voorzitter van de commissie erkenningen, deelt deze vrees niet. De „indicatie" voor een afdeling is dezelfde als die voor een tehuis en opneming daarin is alleen mogelijk vla het tehuis. Bovendien kost een verblijf in een dependance zeker niet meer dan dat in een gezins vervangend tehuis. De AWBZ van de al bestaande dépen dances (tien vijftien) zal overigens worden voortgezet en over twee jaar zal dan worden bekeken of er aanlei ding is tot uitbreiding. In deze depen dances kleine huizen wonen drie tot vijf licht geestelijk gehandicapten samen. Ze kunnen in noodgevallen een beroep doen op de begeleiding in het gezinsvervangende tehuis, waarin ze oorspronkelijk woonden. Het Nationaal Orgaan Zwakzlnnin- genzorg (NOZ) zegt in een commen taar, dat dit besluit van de Zieken fondsraad om kennelijk financiële re denen een goede ontwikkeling in de zwakzinnigenzorg tot stilstand brengt. Het noemt de beslissing in volstrekte tegenspraak met allé ideeën ook bij de overheid over het bevorderen van de zelfredzaam heid van en het scheppen van inte gratiemogelijkheden voor zwakzinni gen. Het -NOZ zal het ministerie van CRM dan ook dringend verzoeken het advies van de Ziekenfondsraad naast zich neer te leggen. UTRECHT (ANP) De landelijke werkgroep 8exualiteit en Maatschap pij van de NVSH heeft de FNV en het CNV schriftelijk gevraagd, waar mo gelijk te streven naar verkorting van de werkdag. Alleen zo ontstaan er naar de mening van de werkgroep mogelijkheden voor een verdergaan de emancipatie van man en vrouw. Bij het invullen van de eis tot arbeidstijdverkorting moet volgens de werkgroep niet alleen worden ge keken naar de arbeidssituatie en de effecten op de werkgelegenheid, maar ook naar de gevolgen voor de verdere leefsituatie. Wat dit betreft merkt de werkgroep op, dat vervroegde pensionering niets verandert aan de leefomstandighe den van de overgrote meerderheid van de mensen. Meer verlofdagen zul len voor de meeste werknemers kos tenverhogend werken omdat ze die dagen uit willen gaan en de huisvrou wen worden daardoor zwaarder be last. De vrije vrijdagmiddag heeft hetzelfde effect. mr. G. C. van Dam lor Suriname reist wordt bi] tijd en wijle overvallen\dopr het besef, ederland 300 jaar verantwoordelijkheid voor dit land heeft gedra- lat besef komt over je op momenten dat je met fundamentele !en in de Surinaamse samenleving wordt geconfronteerd, zoals de isting, de medische verzorging en de zorg voor ouden van dagen. het Nederlandse koloniale tijdperk. Afrika, India, Indonesië, het Midden-Oosten, China hebben bijgedragen aan de samenstelling van de Surinaamse bevolking. Velen heb ben hun eigen religie meegebracht en ge handhaafd. Mohammedanisme, hindoeïs me en christendom zijn er belangrijke gods dienstige stromingen. Zij hebben landelijk en in tal van plaatsen een goede samenwer king op menig gebied. Het is een weldaad waar te mogen nemen, dat al deze mensen van zo uiteenlopende etnische herkomst in grote harmonie en op ongedwongen wijze met elkaar leven en werken. Daarmee is Suriname een voor beeld voor de wereld, ook voor menig Wes ters land. sef maar dan in de positieve zin uk, wanneer Je tot Je grote vreugde lndt, dat in die Nederlandse erfenis k iets anders bevindt, iets dat in de amse samenleving als zeer positief iamenteel wordt ervaren: de parle- re democratie. Daarmee behoort dit and helaas tot de uitzonderingen op damerikaanse continent. Dat de par- aire democratie werkt merk je in de omsten van de Nederlandse parle- re missie, die eind oktober Suriname t. met de Surinaamse parlements- lit de kring van de regerings- en van ositle-partljen. Daar was bij tijd en geen woord Frans" bij. in Suriname maakt van de vrijheid ïtüngsuiting een vrijmoedig gebruik. Het CDA-Tweede Kamerlid mr. G. C. van Dam heeft onlangs met een aantal Kamerleden een rondreis door Suriname gemaakt. Van Dam is met positieve indrukken van de reis teruggeko men niet omdat alles er koek en el is, maar wel omdat er sprake is van een open samenleving, waarin fouten en mislukkingen besproken kun nen worden. Daarbij speelt een economisch zwakke, maar toch zeer op zijn onafhankelijk heid gestelde pers een belangrijke rol. Dat wordt ten overvloede In deze dagen nog eens bewezen door de rol die een paar jounalistieke speurneu zen spelen in de kwestie van de moeilijkheden rondom de verkiezingen in het district Comme- wijne. Het mag dan in bet land allemaal niet helemaal onberispelijk gaan, belangrijke zaken verdwijnen echter toch niet bij voorbaat in de doofpot. ken. Daar heeft Suriname, dat zo lang met ons verbonden ls geweest en waarop wij zulk een grote invloed hebben gehad, recht op. Zorgen nis ienk ik, nauwelijks een volk te vin- at is gevormd door mensen van zo Ilende herkomst. Ook dat behoort belangrijk deel tot de erfenis van Ook nog in een ander opzicht verraste Suri name in positief opzicht. Dat was de char mante wijze, waarop een programma van tien dagen was opgesteld en werd uitge voerd. In het program waren de wensen van de zijde van de Nederlandse Kamerleden zo goed mogelijk verwerkt. De gunstige zowel als de ongunstige resultaten van de Neder landse ontwikkelingshulp werden getoond. Het program strekte zich uit tot diep in de binnenlanden. Doch ook daar klopte de organisatie op haar best. Waarom ik deze dingen schrijf? Omdat ze niet stroken met het beeld van Suriname, dat ik mij voor het bezoek had gevormd. Dat beeld werd overheerst door de gedach te, dat de Surinamers een volk vormen, dat onder de hete tropenzon van de ene dag in de andere leeft, zonder zich al te grote zorgen over de toekomst te maken. Ik ben er zeker van, dat dit beeld van een betrekke lijk zorgeloos en meer tot feesten dan tot werken geneigd volk bij velen van ons be staat. En daarom meen ik er goed aan te doen te pogen dit beeld wat recht te trek Suriname heeft wel degelijk zijn zorgen. Het is een land met een betrekkelijk klein min of meer ontwikkeld deel, waarvan Pa ramaribo de kern is. Paramaribo oefent grote aantrekkingskracht uit op de mensen in de rest van het land. Om die ontwikke ling tegen te gaan heeft de Surinaamse regering plannen ontworpen voor nieuwe groeipolen elders in het land. In West Suri name is zo'n ontwikkelingsproject voorzien, waarvan een nieuw bauxietontginning de kern vormt. In N.W. Suriname is een land bouwontwikkelingsproject in uitvoering, terwijl ten zuiden van Paramaribo, waar al een omvangrijk bauxietbedrijf in exploita tie ls, agrarische activiteiten op grote schaal plaats vinden, waaronder een olie- palmplantage annex ollelndustrie. Het is te hopen, dat al deze ondernomen activiteiten tot een grote ontplooiing ko men en dat het spreidingsbeleld, dat de Surinaamse regering voor ogen staat, zal slagen. Hoe moeilijk dat is en hoeveel geld dat kost ondervindt ook een ontwikkeld land als Nederland bij de ontwikkeling van zijn regio's, zoals het noorden en Zuid- Limburg. Een punt van zorg met betrekking tot de ontwikkeling van Suriname ls het ontbre ken van voldoende en ervaren bestuurska- der in de verschillende terreinen, zoals het bedrijfsleven en de politiek. Veel werk komt op dezelfde schouders terecht. Nederland als enig en omvangrijk donorland draagt hier een extra verantwoordelijkheid en zal bij zijn ontwikkelingshulp daarmede terde ge rekening moeten houden om het succes van ontwikkelingsprojecten hierop niet te laten stranden. Een ander zwak punt is de onvoldoende betrokkenheid van de bevolking bij het beleid, iets wat men in de meeste ontwikke lingslanden tegenkomt. Vooral op het fi- nancieel-economische terrein zal de rege ring moeten trachten een beleid te formule ren, waarop vakbeweging en ondernemers, die de wankele positie van de 8urinaamse economie terdege onderkennen en bereid zijn tot medewerking, kunnen inspelen. Is drie miljard gulden voor een land met zo'n vierhonderdduizend inwoners niet wat veel? Die vraag hoor Je hier nog al eens. En komt dat geld wel goed terecht? Suriname heeft goede mogelijkheden om tot verdere ontwikkeling te komen, mits de zwakke punten die ik hierboven signaleerde worden versterkt. En overigens ontwikkelings hulp is zoiets als het Investeren van onder wijs en ontwikkeling in een kind; Je doet dat zonder de garantie te hebben dat het tot resultaat leidt, maar niettemin. Je doet het en graag ook.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 9