effen Israël Palestijnen I zuid-Libanon SALT-gesprek in slotfase akbonden verbreken sociale rust in Spanje EG botst met arme landen Oppositie in Iran is tegen compromis ping India beëindigd an hekelt kritiek VS Venera 12 maakt zachte landing Mensenrechten knelpunt bij gesprek Vance en Gromiko in Genève ^alf doden bij onlusten Duitsland schaft clofibraat af China steunt Sandinisten in Nicaragua G 22 DECEMBER 1978 BUITENLAND TROUW/KWARTET 7 6 KALEM, BEIROET (Reuter, UPI) Aan de Libanees- ^che grens is het gisteren tot een schietpartij gekomen j Israëlische militairen en Palestijnse guerrillastrijders. iartijen schoten over de hoofden van de in dit gebied ineerde vredesmacht van de Verenigde Naties heen. Ifen tussen de Israëli's en de hen begon nadat de guerrilla- j vanaf Libanees grondgebied hraketten hadden afgevuurd nkele kilometers van de grens 1 plaats Kirjat Sjmona. Bij de Jing van deze plaats kwam loon om het leven, werden zes gewond en moesten vijf kin- let een shock naar een zieken- jrden gebracht. itijnse actie was een vergel- >r een bombardement dat Is- vliegtuigen eerder uitvoer- Palestijnse kampen in het an Libanon. De Israëlische Begin verdedigde gisteren lëlische optreden tegen bui- ie kritiek. „We kunnen niet h in het vermoorden van onze fr", aldus de Israëlische pre- bgin hekelde de Amerikaanse pp het Israëlische bombarde- 'het zuiden van Libanon. Deze ihe acties waren weer een re- vj bomaanslagen in cn om Jeru- 2 o waarvoor de verantwoorde- 2 o) ^oor Palestijnse organisaties 'p is. Israël vreest momenteel Jlere uitbreiding van de vijan- wt1den juist omdat veel buiten- toeristen dit' land momenteel in om er het Kerstfeest te maart :hten van gisteren waren de idert Israël zich in maart uit in van Libanon terugtrok om maken voor eenheden van nigde Naties. Ook bleven jke milities, die steun van rijgen, actief in dit gebied. In i van de afgelopen maanden, volgens zeggen van Israël in PriJ*nde mate Palestijnen geïnfil- n dit gebied. Overigens is het lan de gisteren door de Pales- wa^fgevoerde Katoesja-raketten kilometer, zodat ze heel goed frden van de Litani-rivier, de lrke^n het terren van de VN-troe- t frjievuurd kunnen zijn. i Libanese zijde van de grens I )r het Israëlische vuur tenmin- I ildode en zeven gewonden ge- Het aantal Israëlische salvo's escjsen de veertig en zeventig be- «hebben. De meeste bewoners plaatsje Nabatijeh in het and|van Libanon kwamen gisteren 1 straat in verband met de rtij. Overigens zouden ook Sjke milities gisteren het vuur geopend op Palestijnse stel- tving van de gevechten in het kivan Libanon komt op het mo- |at de Israëlische minister van ndse zaken Dajan in Brussel |j besprekingen met de Egypti- remier Khalil. Dajan legde er gisteren de nadruk op dat het niet gaat om een hervatting van de vre desbesprekingen, maar om „bespre kingen over de besprekingen". Zater dag en zondag zal ook de Amerikaan se minister van buitenlandse zaken Vance aan de besprekingen deel nemen. Terwijl minister Dajan zich enigszins op de vlakte hield, zei een vertegen woordiger van het Israëlische minis terie van buitenlandse zaken, Meir Rosen, gisteren in Parijs, dat zijn land een doorbraak verwachtte in Brussel. Rosen, die deel uitmaakte van de Israëlische onderhandelings delegatie in Camp David, zei vast op een vredesregeling te rekenen. Hij beklemtoonde dat het Israël om een totale vredesregeling gaat en niet om een deelakkoord met Egypte. De Egyptische president Sadat heeft gisteren nog eens bevestigd dat zijn land niet verder kan toegeven in het onderhandelingsproces met Israël. De tijd van bedelen is voorbij, aldus Sadat, maar overigens noemde de president vrede onvermijdelijk. Een Israëlische opiniepeiling toont aan dat de meerderheid van de bevol king een referendum of nieuwe ver kiezingen wil wanneer de regering zou besluiten om de westelijke Jor- daanoever of de Gazastrook in het kader van een vredesregeling af te staan. Ruim zeventig procent van de Israëli's staat op dit standpunt vol gens de opiniepeiling die is uitge voerd door de krant Ha&retz. MOSKOU (Reuter; De eerste van twee Russische Venuslanders is na een afdaling aan parachutes gister ochtend correct op de planeet te rechtgekomen. Na de landing zond de Venera 12 nog gedurende 110 minu ten meetgegevens over zijn omgeving uit. Die werden doorgegeven via het als steunzender werkende moeder schip, dat in een boog om de planeet heen vliegt. De apparatuur heeft het in de onvoor stelbare hitte op het oppervlak van Venus een kleine vijfhonderd gra den tweemaal zo lang uitgehouden als die van de Venera 9, die in 1975 na 53 minuten stil viel. Of er, net als toen, ook televisiebeelden van de om geving zijn gemaakt, was gisteravond nog niet bekendgemaakt. Hoewel er een camera aan boord was, lijkt het echter niet waarschijnlijk: de Venera 12 landde op de nachtelijke helft van Venus. Het zusterschip Venera 11 wordt vier dagen later bij de planeet verwacht. BRUSSEL Het is tot een harde botsing gekomen tus sen de Europese Gemeen schap en ontwikkelingslan den in Afrika, het Caraibisch gebied en de stille oceaan (de ACS-landen). Tijdens het mi- nistersoverleg gisteren in Brussel schoot met name het hameren op de mensenrech ten door de Europese Ge meenschap de derde wereld in het verkeerde keelgat. Liever geen nieuw verdrag met de EG, dan een overeenkomst waarin sprake is van mensenrechten, zo zei den verschillende vertegenwoordi gers uit de derde wereld. Zo'n bepa ling is „neo-kolcnialistisch en pater nalistisch", en past niet in een econo misch samenwerkingsverdrag. Ambassadeur Ferrier van Suriname meende dat Nederland zijn goede naam in de derde wereld niet moet verliezen door vast te houden aan een bepaling over mensenrechten, in een nieuw verdrag met de (inmiddels 56) ACS-landen. De meeste van die lan den zijn jonge democratieën die de tijd moeten krijgen om te rijpen, zo redeneerde Ferrier. eer de mannen werden gearres- i naar Lucknow, de hoofdstad Indiase deelstaat Oettar Pra- jracht. De kaping waarbij nie- gewond raakte, heeft twaalf iuurd. De Indiase autoriteiten kapers tegemoet gekomen in lat zij een persconferentie mo ven, Deze zal plaatsvinden in iw en wordt bijgewoond door r Yadaw. De passagiers van gtuig werden met behulp van eelgoedpistool en een zoge handgranaat, in werkelijk- cricketbal, in bedwang ge- door Nico Kussendrager Ambassadeur Ould Abdallah van Mauretanië zei ons dat de westerse mogendheden in de kolonieën eeu wenlang mensenrechten hebben ge schonden, en het nu nog niet zo nauw nemen met de rechten van bij voor beeld buitenlandse werknemers. Am bassadeur Odeke van Oeganda be stond het zelfs een vergelijking te maken met de manier waarop Neder land Molukkers behandelt, en Enge land de kwestie-Noord-Ierland. Met name Nigeria, Malawi en Kenia (opvallend omdat het juist de laatste politieke gevangenen heeft vrijgela ten) zouden zich op het standpunt hebben gesteld dat beter geen ver drag kan worden gesloten, dan wel een overeenkomst waarin sprake is van mensenrechten. Minister Van der Klaauw van buitenlandse zaken wil de niet vooruit lopen op de vraag wat Nederland zou doen als inderdaad schending van de rechten van de mens uit een nieuw verdrag zou ver dwijnen. Harde standpunten Hoewel zegslieden van de derde we reld over het algemeen harde stand punten leken in te nemen, sprak mi nister Van der Klaauw van een „vrij rustige conferentie". Volgens hem is er nog alle kans op succes. Het huidi ge verdrag van de Europese Gemeen schap met de ACS-landen, dat op 28 februari 1975 werd ondertekend in Lome, de hoofdstad van Togo, loopt op 1 maart 1980 af. Voor die tijd moeten de parlementen van de ver schillende landen goedkeuring hech ten aan een nieuw verdrag, dat waar schijnlijk in Khartoem (in Soedan) zal worden gesloten. De betrekkelijk harde opstelling van de derde wereld, bleek bijvoorbeeld uit de openingswoorden van vnonMt ter Tappa, minister van het eiland Tonga. Hij trok fel van leer tegen de Europese Gemeenschap en zei dat de verschillen tussen de twee partijen (de Gemeenschap en de ACS-landen) bijna met de dag groter worden. „Ik vrees dat als er niet snel iets gebeurt, er niet meer overblijft dan een hand vol dromen". Hij zei dat de Europese Gemeen schap nog steeds niet haar grenzen opengooit voor alle produkten die de ontwikkelingslanden produceren. Sinds het eerste verdrag tussen de Europese Gemeenschap en de ASC- landen werd getekend, zijn die lan den er alleen maar op achteruit ge gaan. Hun handelsbalans met de ne gen verslechterde. Daar staat tegenover dat de EO de aangesloten ontwikkelingslanden bijspringt als hun inkomsten uit een aantal grondstoffen tegenvallen (bij voorbeeld door misoogsten). Maar. al dus Tapa, hoe kunnen prijsschomme- llngen in het gehele handelsverkeer tot een bedrag van ongeveer 36 mil jard gulden worden goedgemaakt met de ongeveer 150 miljoen gulden die voor het compenseren van grond- stofverllezen beschikbaar is. De minister van Tonga wees op het belang van de industriële ontwikke ling voor de derde wereld. Als de westerse landen hun technische ken nis ter beschikking stellen, kunnen zij in ruil daarvoor een aandeel krij gen in industrieën in ontwikkelings landen. Maar Juist die technische kennis koesteren de westerse landen zoals een poes haar jongen. Wel werd in het minlstersoverleg opnieuw dui delijk dat de Industriële ontwikkeling een snel opkomend gespreksonder werp is in het overleg tussen noord en zuid, dat ook zeker de wereldhandels conferentie (UNCTAD), volgend jaar mei op de Filippijnen, mede zal bepa len. Tappa hekelde tenslotte, zoals veel derde wereldvertegenwoordigers het achterblijven van de financiële ontwikkelingshulp van de Europese Gemeenschap. GENEVE, MOSKOU (Reuter, UPI) De Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken, Cyrus Vance en diens Russische collega, Andrej Gromiko, doen in Genève verwoede pogingen om uiterlijk zaterdag een tweede akkoord ter beperking van de strategische kernwapens rond te krijgen. De Israëlische minister van buitenlandse zaken Dajan lunchte gister middag met zijn Belgi sche collega Simonet, na besprekingen met func tionarissen van de NAVO en de Europese Gemeenschap. DELHI (Reuter, AP, UPI) De vliegtuigkaping uit ;t tegen de arrestatie van de vroegere Indiase premier Gandhi is beëindigd. De twee kapers lieten gistermor- e 129 passagiers vrij. heeft in India grote onrust veroor zaakt. Twaalf mensen werden giste ren gedood bij onlusten. Een bus met zeven personen werd in brand gesto ken in de zuidelijke provincie Nager- coil. Alle inzittenden kwamen om. De Indiase premier Desai gaf de aanhan gers van mevrouw Gandhi de schuld van dit incident, overigens in tegen stelling tot de plaatselijke politie, die geen direct verband zag met de pro- G andhi-pr o testen De Indiase politie heeft tot dusverre zeker 20.000 mensen gearresteerd, die betrokken waren bij demonstraties tegen de gevangenneming van me vrouw Gandhi. van mevrouw Gandhi BERLIJN (AP) West-Duits- land neemt het medicijn clofi braat uit de markt. Uit een omvangrijk onderzoek van de Wereldgezondheidsorganisa tie is gebleken dat.het de be doelde werking voorkomen van hartinfarct door het verla gen van te hoge cholesterolge halten van het bloed nauwe lijks heeft. In een groep van 5000 behandelde mannen werd alleen het aantal niet-dodelij- ke hartinfarcten duidelijk ver minderd. Maar het aantal do delijk verlopen infarcten werd niet beinvloed: het waren er 36, vergeleken met 34 in de niet behandelde controle groep. Tegenover dit twijfelachtige resultaat stond dat in de met clofibraat behandelde groep wel enige verhoogde sterfte optrad aan andere doodsoorza ken, met name kwaadaardige gezwellen. Het Westduitse mi nisterie van volksgezondheid drukte patiënten op het hart, niet met een behandeling met clofibraat op te houden zonder eerst hun huisarts te raad plegen. TEHERAN (Reuter, UPI) De kans dat de politieke rust spoedig terugkeert in Iran is er niet groter op geworden nu de oppositie heeft gezegd geen steun te zullen geven aan een burgerregering van de 73-jarige Sadighi, een oud-minister die vijf maal in de gevangenis heeft gezeten wegens verzet tegen de sjah. Het eerste overleg tussen beide mi nisters duurde gisteren anderhalf uur. Ze beperkten zich tot een uiteen zetting van eikaars standpunten. Men verwacht dat eerst vandaag de echte onderhandelingen worden ge voerd. die mogelijk ook zaterdag kun nen voortduren. In dat geval zal een ontmoeting tussen minister Vance en de Israëlische minister van buiten lands zaken Dajan en de Egyptische premier Khalil in Brussel moeten worden uitgesteld. De lange duur van de besprekingen wordt verwacht omdat belde partijen per se een akkoord tot stand willen brengen dat in januari door de presi denten Breznjew en Carter kan wor den ondertekend. Daarentegen willen beide partijen ook pas in laatste in stantie hun uiteindelijke concessies op tafel leggen. Ambtenaren uit het gevolg van minister Vance spraken gisteren van een „nu-of-nooit" atmos feer. maakte gisteren ook duidelijk dat in het gemeenschappelijk uitgegeven communiqué van de Verenigde Sta ten en China ook gewag gemaakt wordt van de gemeenschappelijke strijd tegen hegemonie (lees: de Sow- jet-Unie) in Azië en het gebied van de Stille Oceaan. Het feit dat deze anti- hegemonieclausule ln de verklaring is opgenomen, heeft veel westelijke waarnemers grotelijks verbaasd. Eer der maakte de Sowjet-Unie ernstige bedenkingen tegen de opname van die clausule in een Japans-Chinees verdrag. Overigens gingen de Russen gisteren niet zo ver dat ze president Carter openlijk kapittelden om ge noemde clausule, die toch een slag in hun gezicht moet zijn. Dat wijst erop dat Moskou de zaak niet al te hoog wil spelen, waardoor de sfeer in Genè ve bedorven zou worden. Code Om te voorkomen dat de gemoederen op korte termijn ai te hoog oplopen heeft de regering gisteren besloten het parlement vervroegd op vakantie te sturen. Dit gebeurde een dag voor dat er in het parlement gestemd zou worden over een aantal moties van afkeuring tegen de huidige militaire regering van generaal Gholamreza Azhari. Het voormalige lid van de oppositie, Sadighi. die van de sjah opdracht heeft gekregen een regering te vor men die de tegenstellingen in het land moet overbruggen, is door zijn partijgenoten aan de dijk gezet. De leider van het Nationale Front, Ka- rim Sanjabi, verklaarde gisteren niet te zullen meewerken aan een dergelij ke regering. De oppositie gaat door met de strijd tot dat de sjah ten val ls gebracht. Het zou in de bedoeling liggen medio januari een nieuwe regering te doen optreden. Er gaan geruchten dat er door militaire leiders bij de sjah is aangedrongen op de vorming van een militaire raad, als de pogingen van Sadighi zouden stranden. Intussen heeft de verbannen Iraanse leider, ajatollah Khomeini in Parijs ontkend dat hij de oppositie zou hebben aan gezet tot het verbreken van de sa- HC£6m0ni6 menwerking met Sadighi. Het voornaamste struikelblok ln de onderhandelingen betreft de code ring van de informatie die Russische raketten bij proefvluchten naar de aarde seinen. Vance verzet zich tegen een dergelijke codering, terwijl Gro miko geen verbod op deze codering wil. Punten die minder moeilijkheden lijken op te leveren betreffen de be perking van de reikwijdte van de Russische Backfire bommenwerper en de Amerikaanse overtuiging dat de kruisraketten (zeer laag vliegende raketten, die bulten het bereik van de vijandelijke radar blijven) zonder kernlading, niet aan dezelfde beper kingen behoeven te worden onder worpen als de kruisraketten met een kernlading. Verder willen de Verenig de Staten het aantal onafhankelijk richtbare ladingen per intercontinen tale raket beperken tot tien. In Teheran kwam de politie gisteren opnieuw in actie tegen anti-sjah de monstranten in de omgeving van het universiteitsterrein, waar zestig hoogleraren al enige dagen een zitsta- klng houden voor de verwijdering van de militairen van het terrein. ADVERTENTIE December fhlwtm'Matier Caldarone bewM Cktcaóo en taan fa:, niet. uitgepraat Mr die jjff nmterlijhe frisdrank Tijdens de ontmoeting tussen Vance en Gromiko is niet gesproken over het aanknopen van diplomatieke be trekkingen tussen China en de Ver enigde Staten, zo werd meegedeeld. In Moskou werd gisteren de precieze tekst bekend gemaakt van de brief van de Russische president Breznjew aan Carter. Eerder was enige verba zing ontstaan over het feit dat - Breznjew zich hierover in zulke posi tieve bewoordingen zou hebben uit gelaten, getuige de passage die Car ter eerder citeerde. Uit de volledige tekst blijkt echter dat evenzeer in de brief melding wordt gemaakt van de Russische bedenkingen inzake de kwade bedoelingen van het Chinese regime. Het Russische persbureau Tass PEKING, MANAGUA (AFP, UPI) China steunt het Sandinische Bevrij dingsfront in Nicaragua in zijn strijd tegen het bewind van president 80- moza. Dit meldde het Chinese pers bureau Nieuw China gisteren. Dit is voor de eerste keer sedert lange tijd dat China steun verleent aan een gewapende opstand in het buiten land. Het bericht over de steun aan de Sandinisten staat vermeld in een in Peking uitgegeven Jaaroverzicht over de strijd van het volk van Nicaragua tegen de dictatuur in Somoza. Nieuw China veroordeelt de terreur in Nica ragua en de economische omstandig heden die tot een „vernederende ar moede" van het volk hebben geleid. Ook de rol van de Sowjet-Unie en Cuba en in mindere mate die van de Verenigde Staten bij de gebeurtenis sen in Nicaragua worden veroordeeld door China. De bemiddelingspogingen van de Verenigde Staten in Nicaragua zijn gisteren veroordeeld door de staats krant Novedadas. Het blad. ln han den van de familie Somoza. noemt de Amerikaanse plannen „een inmen ging die niet strookt met de waardig-1 heid van de republiek en de vader landsliefde van de Nicaraguanen". De leider van de gematigde oppositie in Nicaragua, Alfonso Robelo, noemt de Amerikaanse voorstellen „erg gun stig". De plannen behelzen onder meer een referendum over het aftre den van president Somoza. ecï te Jan Keulen IID Het jaar 1978 was, wat betreft de sociale verhoudingen, een e rustigste jaren die Spanje sinds lang gekend heeft. Deze arbeids- het anders aan stakingen zo rijke Spanje, had twee belangrijke 'n. In de eerste plaats werd eind 1977 het „pact van Moncloa" in, een reeks afspraken tussen regering en oppositiepartijen op ileconomisch en politiek terrein. Niet alleen de regering maar ook neft de twee linkse parlementaire partijen verbonden grote vakbon- iomisiones Obreras en UGT, wisten zich gebonden door dit pact. weede reden van de arbeidsrust was de „politieke overeenstem- tussen links en rechts over de politieke hervorming en een nieuwe ll cratische grondwet. echter nog maar net bekomen van ndwet-referendum, of deze week in een groot aantal sectoren de onflicten los. Er werd gestaakt in jen, het transport, bij de radio en en in de gezondheidszorg en ook rse ministeries legden de ambtena- werk neer reca werden 500 aanvragen voor Ingediend (in Spanje moeten sta kingen legaal worden verklaard door het ministerie van arbeid) terwijl ook in de metaal, de luchtvaart en de agrarische sec tor stakingen werden aangekondigd. De rechtse pers schreef sarcastisch dat „de eerste resultaten van de nieuwe grondwet al worden geoogst" en dat er „een aanval op de democratie" wordt ondernomen, nu eens niet door terroristen maar door de vak bonden. Deze mening wordt gedeeld door de CEOE, de grote Spaanse wergeversorganisatie. Volgens CEOE-voorzitter Ferrer heeft de arbeidsonrust vooral een politiek karakter en maken de socialisten en de communisten „misbruik van de slechte economische toe stand in de bedrijven om hun politieke aspiraties door te drijven". Hoewel niet ontkend kan worden dat de arbeidsonrust vooral een sociaal-politiek karakter heeft en beslist niet te wijten is aan het traditio nele verschil van Inzicht over de hoogte van de lonen, kan men toch vraagtekens zetten bij de termen „misbruik" en „aanval op de democratie". De huidige crisis is te wijten aan de misluk king van de onderhandelingen over een tweede „pact van Moncloa" tussen de vak bonden, werkgeversorganisaties en rege ring. Die mislukking heeft verscheidene oorzaken. Ten eerste is er het verschil van inzicht tussen de communisten (sterk verte genwoordigd in Comisiones Obreras) en de socialisten (die de leiding hebben in de UGT). De communisten vonden dat er een verdrag moest worden gesloten voor de duur van enkele jaren en met instemming van de politieke partijen. De socialisten, die hopen volgend jaar regeringsverantwoordelijk heid te dragen, waren het hier niet mee eens. Volgens hen moest er een pact voor de duur van 10 jaar komen en moesten, de politieke partijen buiten de onderhandelin gen blijven. Druk De belangrijkste reden van het uitblijven van een nieuw pact ls echter dat de Spaanse regering zelf het op een gegeven moment liet afweten. Deze houding van de regering- Suarez, die een nieuwe overeenkomst wilde beperken tot de zuivere loonpolitiek, werd waarschijnlijk vooral Ingegeven door druk van de werkgevers en door de onzekerheid over de politieke kleur van een nieuwe regering volgend Jaar. Gevolg van dit alles ls dat de vakbonden bedrijfstak voor bedrijfstak en soms bedrijf voor bedrijf nu met de werkgevers willen onderhandelen over de nieuwe arbeidsover eenkomsten. Onderhandelingen waar de werkgevers overigens nauwelijks aan willen omdat er volgens hen geen duidelijke rege ringsrichtlijnen zijn. Op 31 december van dit Jaar lopen zo'n tweeduizend arbeidsovereenkomsten af, die betrekking hebben op haast vier miljoen werknemers. De conflicten die nu zijn uitgebroken heb ben vrijwel allemaal tot doel de werkgevers tot onderhandelingen te dwingen of kracht bij te zetten aan de onderhandelingspositie van de werknemers. Opgeborgen Juist de rechtspositie van de werknemers bij de onderhandelingen (wie moet onder handelen, wie ls representatief en waarover mogen de onderhandelingen gaan) had ei genlijk geregeld moeten worden ln een nieuw pact. Twee Jaar na de opheffing van de Franqlstlsche „verticale" vakbonden (vakbonden waar werkgevers en werkne mers gezamenlijk in zaten) is er nog steeds geen wetgeving die de rechten en pachten van de nieuwe democratische vakbonden regelt. Er bestaat een ontwerp-wet op „vak bondsactie", maar deze is, onder druk van de werkgevers, opgeborgen in de laden van het ministerie van arbeid en nog steeds niet besproken ln het parlement, laat staan goedgekeurd. De vakbonden willen nu, bij wijze van druk, de rechten van de onderne mingsraden en van de vakbondsafdelihgen in de bedrijven vastleggen in al die aparte arbeidsovereenkomsten. Volgens de vak bonden moeten de ondernemingsraden het recht hebben de gang van zaken binnen het bedrijf te controleren en te onderhandelen over nieuwe arbeidsplaatsen. Twee hete hangijzers waar de werkgeversorganisatie CEOE op dit moment niet over wil praten. De vakbonden zien de huidige conflicten waar overigens al honderdduizenden Spaanse werknemers bij betrokken zijn als het warmdraaien van de motor die begin volgend Jaar pas echt op gang zal komen. Dreigende taal ln een politiek onzekere situ atie waarin president 8uarez nog steeds niet heeft bekendgemaakt of hij nieuwe parlementsverkiezingen zal uitschrijven zo als voorzien wordt in de nieuwe grondwet of dat hij via een stemming ln het huidige parlement aan zal blijven als regeringslei der Deze onzekerheid heeft mede bijgedra gen tot de verstoring van een lange „periode van overeenstemming". Het is niet ondenk baar dat de druk van de vakbonden Suarez doet besluiten algemene verkiezingen uit te schrijven. Maar dat weten we pas na 27 december, de dag dat de nieuwe grondwet officeel van kracht wordt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 7