Vuurwerk steeds luidruchtiger Tekening van een lezer r~~ Granini geeft de hele vrucht rouw Commentaar Kans op gehooraandoening sterk toegenomen dier met telefoon in binnenste [5 ij stellingen geestelijken Goeie wijn hoeft niet duurte zijn. Tenminste niet bij de slijter! Jkkoord over chtvaart =lijft uit ranini met vruchtvlees, da's pure verwennerij! koud spanje (on-)veilig droomwens wereldreis IDAG 22 DECEMBER 1978 BINNENLAND TROUW/KWARTET op een moment dat min of r afgerekend is met de vanzelf- kendheid dat bekleders van „geestelijk of godsdienstig- slievend ambt" vrijstelling de vervulling van de militaire y stplicht krijgen gooit staatsse- ris Van Lent (defensie) de a^r weer met een smak dicht. In notitie aan de Tweede Kamer hgktateert hij laconiek dat de sj [genootschappen over deze vfclematiek nogal genuanceerd En alleen op grond daar- vindt de staatssecretaris dat de «telling gehandhaafd moet blij- Een uitzondering wil hij j ijhts maken voor de ambtsdra- die nog in opleiding zijn. dat is slechts een formaliteit, 11 lat dominees en priesters in vo iding uitstel krijgen voor de vulling van militaire dienst en :e daarna het ambt gaan bekle- st niet meer behoeven. €r valt ons eerlijk gezegd van de tssecretaris tegen dat hij zich gemakkelijk van het probleem :t afgedaan. In de begindagen het kabinet-Den Uyl over hij nog serieus vrijstelling idifr dominees en priesters af te Bffen. Hij zou daarover contact flemen met de kerkgenoot- !t3PPPen 'n ons land- Sindsdien ooi er drie jaar verstreken en is ba(nelijk zijn enige bevinding dat over wordt ge- zJit en het bijgeval wenselijk is retelling te handhaven. Een zo zivoetige argumentering roept heel indringend de vraag op vjf het waarom. In deze krant sttben we ons altijd op het stand- hit gesteld dat deze oneigenlijke oorrechting van de kerk door gg^taat maar beter afgeschaft kan »n[den. De vrijstellingsclausule jmeende dat het krijgsbedrijf te f zou zijn, zo niet voor de is|stenen dan tóch wel voor de ele zielen van de dienaren des '|ords, werd voor het eerst opge in de militie-wet van 1815. -Jie tijd toen onze weerbaar- te) voornamelijk bestond uit een irleger waren er wellicht nog 9 argumenten die voor deze iter"" Kuyper pleitte echter in 1892 al voor opheffing van deze vrijstel ling. In „Ons program" (het pro gramma van de ARP) schrijft Kuy per „voorts zou door de kerk aan de overheid moeten worden terug gegeven het recht op vrijdom van militiedienst voor aanstaande lera ren en geestelijken. Voor deze immuniteit toch zou de genoegza me beweegreden vervallen, zodra, overeenkomstig onze voorslag, bij de bespreking van 's lands defensie gedaan, het huurleger algehelijk van de militiewet af te scheiden, en deze militie ,ten voet van gewone moraliteit' werd gebracht." Aan deze voorwaarde is inmiddels al lang voldaan. Waarom dan toch de vrijstelling gehandhaafd? We kunnen slechts herhalen wat we eerst al hebben vastgesteld, name lijk dat dominees en priesters hun vrijstelling danken aan oneigenlij ke argumenten. Het is immers niet uitgesloten dat wanneer ambtsdra gers onder de dienstplichtwet wor den gebracht, zij zich in groten getale genoopt voelen een beroep te doen op de wet gewetensbezwa ren. Met die gewetensvraag wor den in de nieuwe voorstellen van de staatssecretaris wel de studeren de ambtsdragers geconfronteerd. Zij hebben bij die afweging echter altijd nog de ontsnappingsmoge lijkheid dat zij eenmaal in het ambt zijnde, toch niet in militaire dienst behoeven. Dat lijkt ons niet zuiver. Onuitgesproken is wellicht de mo- raliteitsvraag zoals Kuyper die aan de orde heeft gesteld. Het is niet uitgesloten dat men met name in katholieke kring het morele peil in militaire dienst in strijd acht met het celibaat. Maar nogmaals het is niet uitgesproken. Wij willen hier slechts vaststellen dat wij het waar om van de handhaving van de vrijstelling niet begrijpen. Het lijkt ons dat de Tweede Kamer hierover duidelijkheid moet verschaffen. We zouden ook wel eens willen weten hoe er precies in kerkelijke kring over wordt gedacht. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Omstreeks de jaarwisseling van 1977 werd in Nederland zo'n zeventig miljoen stuks vuurwerk tot ont ploffing gebracht. Daarmee ging voor ruim dertig miljoen gulden de lucht in. Als na nieuwjaarsnacht de kruitdamp weer is opgetrokken, zal ongetwijfeld blijken dat die cijfers dit jaar weer zijn overtroffen. Vuurwerk wordt steeds duurder, maar ook luidruchtiger. De tamelijk onschuldige zevenklapper uit vroeger jaren heeft plaatsgemaakt voor hon derdklappers of spul van nog zwaar der kaliber. Zo trof de rijkspolitie van IJsselstein vorige week bij een plaat selijke Chinese restauranthouder twee stuks supervuurwerk aan: schij ven met tweeduizend rotjes elk. ge lardeerd met honderd forse kanonsla gen. Dergelijk vuurwerk is in Neder land niet in de winkel te koop. maar maakt deel uit van de enorme hoe veelheden illegale handel die vaak rechtstreeks uit Hongkong (niet zel den voorzien van een Nederlandse gebruiksaanwijzing) wordt binnen gesmokkeld. Illegaal Ondanks het feit dat ingevolge het reglement gevaarlijke stoffen pas op 27 december door daartoe gerechtig de winkeliers vuurwerk mag worden verkocht, wordt er ook dit jaar weer vroegtijdig op losgeknald. In de meeste gevallen gaat het hier om winkeliers die te vroeg tot verkoop overgaan. En dat gaat vaak weer sa men met een te grote ingekochte hoe veelheid. De meeste winkeliers krij gen in hun gemeente wel toestem ming voor de opslag van zo'n honderd kilo vuurwerk, mits ze voldoen aan de eisen van de brandweer. Die komen meestal neer op het bouwen van een betonnen bunkertje met speciale ver lichting en in de onmiddellijke omge ving een brandslang. Dat sommige winkeliers de toegestane hoeveelheid vuurwerk ver te boven gaan, mag blijken uit een prikactie van de Rot terdamse politie die in de afgelopen weken zo'n tweeduizend kilo „te veel" in beslag nam. In andere grote steden verschillen die aantallen weliswaar niet veel, maar het blijft kruimel werk. Aan het in beslag nemen van aanzienlijk grotere hoeveelheden ille gaal ingevoerde partijen komt men doorgaans in het geheel niet toe. Via een wat vage tussenhandel (winkels net zo goed als particulieren) brengt ook dit allegaartje jaarlijks weer dik zijn geld op: er gaat voor tonnen in om. Puin ruimen En dat gebeurt terwijl het vuurwerk jaarlijks weer vele slachtoffers maakt. Prof. dr. J. E. Winkelman, geneesheer-directeur van het Ooglij- dersgasthuis in Utrecht, noemt het behandelen van vuurwerkletsel „puin ruimen in de oogheelkunde". Hij noemt het een verschrikkelijk trieste wetenschap dat er in de komende nieuwjaarsnacht weer ogen verloren zullen gaan. Volgens Winkelman ra ken jaarlijks zeker zeventig mensen door vuurwerk aan de ogen gewond, van wie meestal vijf zeer ernstig. „Maar dat zijn cijfers die afkomstig zijn van klinieken voor oogheelkunde in ons land. Voor een totaalbeeld mag je ze best verdubbelen." De twee operatiekamers in zijn eigen oogziekenhuis zullen de komende Nieuwjaarsnacht weer volop in be drijf zijn om te redden wat er te redden valt. Het beeld van zo'n nacht is volgens hem voorspelbaar: „Ge schrokken familieleden die binnen komen met de slachtoffers, bloeden de lappen voor de ogen, de schok als patiënten moeten worden opgeno men, de nog veel grotere schok als blijkt dat opereren nodig is. Wie dat eenmaal gezien heeft, wil niets meer met vuurwerk te maken hebben." voor vuurpijlen half in de grond of vul ze met zand; Neem ruim afstand van de ontste kingsplaats en houd rekening met eventueel optredende gladheid; Gebruik voor het afsteken geen lucifers maar een brandende sigaret of sigaar; Experimenteer nooit met vuur werk, ook niet door het zelf te maken; Bundel geen vuurwerk terwille van de effectverhoging, dit is levensge vaarlijk; Bereid kinderen zorgvuldig voor als ze oud, wijs en voorzichtig genoeg zijn om vuurwerk te ontsteken; Telefoonnummers van brandweer, arts en politie bij de hand houden, zodat in geval van nood geen kostba re tijd verloren gaat; Zorg dat er geen onontploft of half verbrand vuurwerk achterblijft, dat levert gevaar op voor kinderen die de volgende ochtend op zoek gaan. ADVERTENTIE Campagne van de Stichting Geluidhinder: „Wees zacht, knal alleen op nieuwjaarsnacht". Knoeierij Volgens prof. Winkelman zijn knoeie rij en onkunde de voornaamste oorza ken van de Jaarlijkse ongelukken: „Zelf Vuurwerk maken, niet goed le zen wat er op staat, het naar elkaar gooien van die troep en het dicht bij het gezicht houden om te kijken of de lont nog brandt. Dat is vragen om verwondingen". Over de aard van de meeste verwondingen zegt hij: „We komen verbrandingen tegen, ge scheurde en gebarsten ogen. Ik heb ooit zelfs een tot propje samenge perst rotje uit een oog gehaald. Die dingen gebeuren". Naar zijn ervaring zijn het vooral mannen en kinderen die verwondin gen oplopen: „Veel te jonge kinderen die met vuurwerk spelen zonder de gevaren te beseffen, en mannen die flink willen doen. Hoe harder, hoe beter. Hoe meer sensatie, hoe span nender". Ook het gebruik van alcohol speelt volgens hem een rol: „Met een borrel op durft iedereen kennelijk meer". Zolang die onvoorzichtigheid blijft. zullen er ongelukken blijven gebeu ren. „En zo lang zullen er op Nieuw jaarsdag nog steeds artsen zijn, die verslagen patiënten langzaam op blindheid moeten voorbereiden," al dus prof. Winkelman. Ook oorletsel Naast oogletsel begint nu ook oor- schade een probleem te worden. Ge luidmetingen van TNO leerden on langs dat sommige soorten vuurwerk op maar twee meter afstand een kanl van 160 decibel produceren. De Ne derlandse Stichting Geluidhinder at tendeert erop dat in zo'n geval een acute gehoorbeschadiging kan optre den (springen van het trommelvlies). De „pijngrens" ligt immers al op 140 decibel. Gaan we ervan uit, dat ie mand met een onbeschermd oor al gauw wordt blootgesteld aan tien knallen, dan moet men minstens vier meter als veilige afstand van het ex ploderende vuurwerk aanhouden. Gebeurt dat niet, dan kan oorsuizen of oorfluiten al het eerste symptoom zijn van.een gehoorbeschadiging, die zich over het algemeen zeer langzaam opbouwt. In een ver gevorderd stadi um is er vaak weinig meer aan te doen. De Stichting Geluidhinder, die deze maand in de dagbladen een campag ne begon onder het motto „Wees zacht, knal alleen op nieuwjaars nacht," trekt zich ook het lot van dieren aan. Opgeschrokken door het knallen, lopen huisdieren vaak in pa niek van huis weg. gaan zwerven of komen om in het verkeer. Het ver dient dan ook aanbeveling om huis dieren in de komende dagen zoveel mogelijk binnen te houden. Tips ADVERTENTIE Tekeningen, bij voorkeur in liggend for maat, sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859, 1000 AW Amster dam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. Tenslotte nog een aantal tips voor de gebruikers van vuurwerk: Koop alleen vuurwerk dat voor zien is van een duidelijke gebruiks aanwijzing, bij de officiële verkoop punten; Bewaar het vuurwerk bij voorkeur in een stalen trommel op een veilige en droge plaats, liefst buitenshuis. Kies een veilige ontstekingsplaats in verband met brandgevaar en let op mens en dier. Sluit ramen en deuren; O Lees de handleiding ruim vóór het ontsteken en plaats eventuele flessen een onzer verslaggevers QjklPHOL Komend voorjaar zal ii Den Haag verder moeten wor- gesproken over een af te sluiten itvaartovereenkomst tussen Ne- and en de Verenigde Staten. De Ie delegaties hebben de afgelopen dagen in Washington nog geen oord kunnen bereiken, omdat i het met name niet eens kon den over de tarieven. R. L. M. Schreurs, hoofd van de ctie politieke, juridische en eco- lische zaken van de Rijkslucht- rtdienst (RLD), die gisteren uit srika terugkeerde zei te verwach- dat in een vierde gespreksronde jesprekingen kunnen worden af- iten. Nederland en de VS tekenden in maart van dit jaar een protocol, dat de basis vormt voor de huidige onder handelingen. Dit protocol betekende het inslaan van een geheel nieuwe weg op het gebied van de luchtvaart- politiek en is gebaseerd op de liberali satie die de Amerikaanse president Carter in de luchtvaart wil door- Volgens mr. Schreurs zoeken de Ne derlandse en Amerikaanse autoritei ten nu naar een kader voor de criteria voor de overheid ten aanzien van de tarieven. De maatschappijen zijn daarin overigens nu nog vrij. „Het vrijlaten van tarieven op de Noordatlantische route en het af schaffen van voorwaarden geldend voor het luchtverkeer op deze dien sten kan niet worden losgezien van de nog bestaande trariefstructuur en overheidsbepalingen op de overige trajecten," aldus mr Schreurs. Overi gens zal ook nog verder moeten wor den gepraat over het lüchtvrachtver- voer. ADVERTENTIE EEN NIEUWE VRUAGE MET EEN ARGWANENDE TOESCHOUWER Granini geeft u niet alleen het sap, Granini geeft de hele vrucht. Dat is nu nektar! Dat is puur genieten. Granini. In 7 onweerstaanbare smaken. iiiiini „Tafelmanieren voor tieners" is een pocketboekje dat het in de Verenigde Staten al jaren goed doet. Heel wat tieners zullen het wel weer ter bestudering toege stopt gekregen hebben, want met de komende feestdagen zullen ze veelvuldig aan goed van de tradi tionele kalkoen voorziene tafels moeten aanzitten. Veel eten en veel cadeaus zijn zaken die een Amerikaan met de kerstdagen niet gauw zal overslaan, en de fabrikanten sloven zich dan ook elk jaar danig uit om nieuwe, als het even kan uitzonderlijke ge schenken te brengen. De vlieg tuigtas met „Concorde" er op valt nauwelijks onder die catego rie. maar vliegt wel de winkels uit vanwege de exclusiviteit die er intussen natuurlijk al lang af is. Heel wat aparter is het eetbare monopolyspel, helemaal uit cho cola en suikergoed gemaakt. De spelregels lijken op het originele spel. maar gegeten moet er bij worden. Zo heet het bij voorbeeld niet „Ga langs AF. u 1 tweehonderd gulden langs AF en neem caloriën" Heb je e.. de neus van een meui r s gekaapt, dan kun je dat liét ber te snel opeten. Kom je in de gevan genis terecht, dan mag ie kiezen: óf een hele ronde blijven zitten, óf je je er voor straf uit eten. Een spel dat aardig wat zoden aan de dijk en vetlaagjes op het lijf zet, maar daar kun je wel weer wat tegen kopen: een springtouw met een teller, waarop je kunt zien of je al vaak genoeg gespron gen hebt. Wie (erg) veel geld aan een kerst diner met de nodige gasten wil besteden, hoeft er zelf niets aan te doen. In Houston in Texas zit een bedrijf dat zo'n feest kant en klaar, compleet met sneeuw en antieke slee voor de deur. graag wil verzorgen. De klant krijgt er een stemmig versierde villa voor één avond voor, met alvast een paar elektronisch bestuurde „gasten" in avondkleding zoals die in Engeland in het Victoriaan se tijdperk gebruikelijk was. Na tuurlijk is er ook een uitgebreide staf keuken- en bedienend perso neel. want er moet een diner met negen gangen bereid en geser veerd worden. Weer of geen weer. ^en sneeuwmachine zorgt voor een lading (kunst-)sneeuw voor de huisdeur, waar twee echte ren dieren grazen. Bovendien kan de klant een antieke slee met kerst man verwachten, die de cadeaus komt afleveren ter waarde van zo'n twintigduizend gulden. Alle maal inbegrpen in het bedrag dat de klant aan het bedrijf betaald heeft, en dat is dan ook wel hon derddertig duizend gulden, dus die cadeautjes kunnen er wel af. Er zijn natuurlijk veel meer Ame rikanen die het zelf thuis wel ge zellig maken, maar de cadeaus horen er altijd bij. Telefoontoe stellen zijn op het ogenblik erg in trek, doordat er zoveel keus is uit bijzondere modellen. De normale toestellen met draaischijf of druktoetsen zijn ook wel te krij gen, maar de belangstelling gaat vooral uit naar het bizarre. Je hebt er telefoonapparaten in de vorm van Mickey Mouse en Snoopy, maar er is ook een firma waar je zilveren dierenkoppen met een daarin verstopte tele foon kunt krijgen. Nou ja, krij gen: een olifantekop, waarmee je contact met de hele wereld kunt leggen, kost wel 3500. En dan is die olifant eigenlijk nog confectie ook. Je kunt best een ander tele fonerend dier bestellen, maar dan wordt de rekening hoger en is de levertijd langer dan een halfjaar Wie naar Spanje gaat om de zon te zoeken kan Madrid maar beter links laten liggen. Daar heeft het inmiddels ook al gesneeuwd en hebben veel mensen zich in bont gehuld. „Bij mijn vader kwam een vuur pijl in zijn hand terecht. Hij had hem aan de verkeerde kant vast." lazen we in een schoolkrant. Het zijn dus met alleen kinderen, maar ook volwassenen die voor zichtig moeten omspringen met vuurwerk als ze dat zo nodig moeten afsteken. Die vader met de vuurpijl had het faliekant fout gedaan: een vuurpijl houd je niet in Je hand, maar steek je in een fles die stevig in de grond staat En als de grond te hard is. Vul je de fles met zand, zodat ie niet kan omvallen en de pijl de ver keerde kant op schiet. Dat staat in het foldertje „December laat het een feestmaand blijven" dat het Veiligheidsinstituut in Amsterdam (Hobbemastraat 22, tel. 020-736414) elk.Jaar gratis uit deelt zoland het tenminste om maar een paar exemplaren gaat. Daar staat nog meer in: liever geen echte kaarsjes in de kerst boom elk jaar gebeuren daar weer ongelukken mee), nooit vuurwerk in de hand afsteken, nooit „de vlam in de pan" (dat overkomt oliebollenbakkers vaak) met water proberen te blussen, en ga zo maar door. Ab soluut onnodige ongelukken die met een beetje goede wil voorko men kunnen worden. Het al dan niet uit de hand lopen van die typische december-actlvitelten hebben we zelf in de hand, aldus de folder. Op hetzelfde adres is het ook al bekende foldertje „vei lig de winter door" te krijgen, met tips voor ouders voor als het glad is, er sneeuw ligt of als de kinderen het ijs op willen. Twee vurige wensen had vracht wagenchauffeur Dirk-Jan de Bood: trouwen met José Wouda, en dan niet per fiets, zwarte auto, rode koets met witte paarden, schip op wielen of wat ze tegen woordig nog meer verzinnen, maar met de truck waarmee hij voor zijn beroep dagelijks over de grote autowegen in het buiten land rijdt. De eerste wens was makkelijk te vervullen, want José wilde ook wel. Maar over die truck had niet hijzelf, maar zijn werkgever in Mijdrecht te beslis sen. Gelukkig heeft die zonder aarzelen de begeerde „trouwau- to" voor een dagje uitgeleend, en zo arriveren José en Dirk-Jan morgenmiddag om half drie per truck bij de kapel van het Broe derhuis aan de Amsterdamse Postjesweg, waar hun huwelijk kerkelijk bevestigd wordt. De fa milie zal in eigen auto's achter het bruidspaar aan moeten rij den, want de aanhanger is voor deze gelegenheid afgehaakt. De truck is zo trouwens mooi ge noeg: collega's hebben er met versieringen een echte bruidswa gen van gemaakt. Dirk-Jan zal nog wel enige moeite hebben om José over het zware, dubbele voorwiel in de cabine te tillen. Dat is nog eens wat anders dan Je bruid even over een drempel dragen. De Japanner Kenitsi Horte wil de eerste zeezeiler zijn die via Kaap Hoorn (het zuidelijkste puntje van Zuid-Amerika) en de noord pool de wereld rond vaart. Het is geen solotocht, want zijn vrouw Eriko zit ook op de „Meermin", een schip van bijna elf meter lengte. Maar een langdurig tocht je wordt het zeker: hij verwacht niet eerder dan volgend Jaar de cember terug te zijn en dat lukt alleen als alles naar wens ver loopt. Horie heeft al eerder een solotocht rond de wereld ge maakt, in 1972. Hij nam toen de route die tot nog toe door alle solovaarders is gebruikt en deed er 275 dagen over Supertandarts Het gaat tand arts Allan Gutstein die zijn prak tijk in een Newyorkse super markt heeft Ingericht, zo goed, dat hij er nog maar twee groot-' grutters bij genomen geeft On danks de kritiek van zijn colle ga's Gutstein werkt 30 tot 50 procent onder de gebruikelijke tarieven gaat hij door. Behalve dat zijn patiënten minder tijd en geld kwijt zijn, kan hij dankzij de goedkope praktijkruimte en de toestromende klanten steeds de allernieuwste apparatuur aan schaffen v/at niet al zijn colle ga's hem kunnen nazeggen

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 5