Zaak-Vermaning niet ten einde 'Exploitatie van potvis gaat door' o Dollarkoers blijft licht omhoog gaan 'DOGtroep' speelt dromen van een verzopen bokser 'De stenen zijn nou eenmaal echt' Staatsexamen hoeft niet in één jaar Greenpeace wil totaal vangstverbod walvis 4 Pensioen voor politici lager 'Bouwprogramma huurwoningen wordt gehaald' 'Staatssecretaris wil schippers tegemoetkomen' VRIJDAG 22 DECEMBER 1978 TROUW/KWARTET PS14-R door Jan Sloothaak LEEUWARDEN/ASSEN „Ik ben blij. Het heeft bijna vier jaar geduurd en er moest eindelijk eens een eind aan komen." Dit was de eerste reactie van de van vervalsing beschuldigde amateur-archeoloog Tjerk Vermaning op het feit, dat hij in hoger broep is vrijgesproken door het gerechtshof in Leeuwarden. Drs Dick Stapert van het Biologisch- Archeologlsch Instituut (BAIi in Gro ningen, de man die de vermeende prehistorische vervalsingen aan de kaak stelde, hoopt dat de betrekkin gen weer genormaliseerd kunnen worden. Overigens houdt hij staande, dat de bewuste vondsten vervalsin gen zijn. ..Daar blijf ik bij Het ge rechtshof achtte de beschuldigingen tegen Vermaning niet bewezen, maar onthield zich van een oordeel over de echtheid van de stenen. Vermaning en zijn medestanders zijn van plan daarvoor nu een plan-de-campagne op te stellen. Stapert meent dat de vervalsingen vaststaan, en wat hem betreft komt dit niet meer ter discussie. Des te verrassender is zijn mening dat hij wel reden ziet om toch weer om de tafel te gaan zitten. Die reden is. dat Vermaning en talloze andere ama teur-archeologen zeggen, de laatste tijd nieuwe vondsten te hebben ge daan. Stapert geeft blijk, wel nieuws gierig te zijn. ..Ik hoop dat de betrek kingen weer zo worden genormali seerd, dat we erover kunnen praten." Tegelijk is hij er zich van bewust, hoe moeizaam dat zal gaan. ..Ik ben zelf wellicht niet de meest aangewezen persoon om die vondsten te onderzoe ken." Feit is nu eenmaal, zo geeft 8tapert toe. dat hij de vondsten met een zekere achterdocht zou bekijken. „Er is nu eenmaal een amateur-arche oloog en er is iemand die stenen ver valst Daar kan ik niet om heen, die stenen komen niet zomaar uit de lucht vallen. Over de vraag wie die „iemand" dan wel is in zijn ogen, laat hij zich niet uit. Stapert denkt trouwens dat het moei lijk zal zijn om in Europa een insti tuut te vinden, dat de opgravingen zonder achterdocht zal verrichten na de pubilkatles over de vervalsings zaak. „Temeer omdat nog geen enke le Europese collega mij heeft bestre den." Overigens zegt Stapert het spuugzat te zijn, dat hij overal de schuld van krijgt, ook als het om de Juridische verwikkelingen gaat. „Ik heb niet anders gedaan dan te zeggen dat volgens mij de stenen van Verma ning vervalsingen zijn. Dat was mijn plicht." Stapert zegt er ongelukkig mee te zijn, dat de zaak voor de rechter is gekomen. HIJ beschouwt dat als een verantwoordelijkheid van de provincie Drente, die als eigenaar van de gewraakte stenen een aan klacht tegen Vermaning heeft inge diend. ook al gebeurde dat op basis van het BAI-rapport. Over de omstre den manier, waarop justitie, politie, provincie en BAI de beschuldigingen tijdens een persconferentie naar bui ten brachten, zegt hij: „Dat vond ik ook een Idiote vertoning. Ik hoop dat het nu wat Justitie betreft, is afge lopen." Strafzaak Van verschillende kanten, onder meer door Vermanlngs verdediger mr. R. van der Molen, Is vaak kritiek geuit op het feit, dat een wetenschap pelijk strijdpunt voor de rechter werd gebracht. Dit gebeurde nog wel op grond van een summier rapport van in feite één man. Dit was drs. Stapert. zij het dat ook zijn baas, BAI-dlrec- teur. prof. H. T. Waterbolk, mede ondertekenaar was. Bovendien kreeg Vermaning niet de kans om de be schuldigingen te weerleggen. Het werd meteen een strafzaak. Volgens de CDA-gedeputeerde J. Hol lenbeek Brouwer van de provincie Drente, is h?t initiatief voor de aan klacht echter niet van de provincie uitgegaan, maar van Justitie. „De hoofdofficier van Justitie in Assen, mr. J. Muntendam, heeft ons min of meer het pistool op de borst gezet," aldus de heer Hollenbeek. In een bij eenkomst heeft mr. Muntendam de Drentse gedeputeerden, volgens hem „letterlijk de wet gelezen" door erop te wijzen, dat de provincie wettelijk verplicht was om bij een vermoeden van fraude een aanklacht in te die nen. Het was ook justitie die de om streden persconferentie uitschreef. Bekend is dat Indertijd de heer Hol lenbeek Brouwer en ook gedeputeer de Huizinga (PvdA) grote moeite had den met de aanklacht en volgens de heer Hollenbeek gold dit „voor brede provinciale kring". In een eerste reac tie zei de Drentse gedeputeerde, de vrijspraak te zien als een eerherstel voor Vermaning. Hij verwachtte ook dat het provinciaal bestuur zich op zeer korte termijn verder zal beraden over wat er verder moet gebeuren ten opzichte van Vermaning (houder van de Culturele Prijs van Drente). is wat we er maximaal uit konden halen." Overigens wil dat ook nog niet zeg gen, dat er een eind aan de zaak is gekomen. Ook Juridisch kan er nog een staartje aan vast zitten. Al vanaf de beginperiode dat de beschuldigin gen liepen, heeft Vermaning een aan klacht lopen tegen de provincie zowel als tegen het BAI, wegens aantasting van zijn eer en goede naam. In Janua ri zullen hij en zijn verdeidger na gaan, of er reden is, hieraan meer Juridische body" te geven, zoals mr. Van der Molen het uitdrukte. Deze voegde eraan toe: „Op zich kan het een reden zijn, om schadevergoeding te vragen. Bovendien loopt er ook nog altijd een aanklacht van Verma ning tegen de officier van justitie in Assen, mr. E. C. van Epenhuysen. Deze achtte Vermaning indertijd mede schuldig op basis van de veron derstelling, dat hij de mentaliteit had om vervalsingen te plegen. Dit ba seerde hij op zaken die buiten de vervalsingszaak als zodanig stonden. Hij sprak onder meer van de .leuge nachtige tong' van Vermaning." Ongegrond Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Amerikaanse dollar heeft donderdag het lichte herstel dat woensdag op de valutamarkten inzette, voortgezet. In Amsterdam werd In het begin van de ochtend gehandeld op ƒ1,9960, tegen een slot van woensdag van 1,9880. Maximum Hoewel Vermaning op aanraden van zijn dokter de uitspraak van het ge rechtshof niet zelf heeft bijgewoond, en gistermorgen niemand te woord wilde staan, had hij gistermiddag een ontmoeting met zijn vrienden in As sen. „Ik heb er altijd het diepste vertrouwen in gehad, dat het zo zou aflopen, want die stenen zijn nu een maal echt. Ik vind het erg onweten schappelijk, dat de heren van het BAI hun fouten niet willen toege ven." aldus de amateur-archeoloog. Ook zijn verdediger, mr. R. van der Molen, toonde zich ingenomen. „Dit De hoofd-officier van justitie in As sen. mr. J. Muntendam, vond deze aanklacht ongegrond, maar Verma ning heeft de zaak inmiddels doorge speeld naar de procureur-generaal van het gerechtshof te Leeuwarden. Ook bulten de Juridische sfeer krijgt de zaak ongetwijfeld een vervolg. Vol gens de heer A. M. Wouters, één van de getuigen van Vermaning, zijn er de laatste tijd door systematisch speu ren drie oudheidkundige vondsten gedaan in ongestoorde grond. (Onge stoorde grond wil zeggen, dat zulke vondsten in grond zitten die door de eeuwen aantoonbaar onberoerd is ge bleven, en als zodanig het beste be wijs van echtheid vormen.) Deze vondsten, alsmede de bewijzen die al tijdens de rechtszitting zijn aange voerd, en nog een serie andere bewij zen zullen in een rapport worden ge bundeld. De drie onberoerde vond sten worden voorlopig geheim gehou den, totdat ze door onbevooroordeel de instanties kunnen worden opge graven, aldus Wouters. „In ieder ge val mag het BAI het niet doen." Ver maning zegt. dat de amateurs zelf de bewijzen zullen leveren. In plaats van toenadering voorspelde hij een nog grotere verwijdering van het BAI. „Wij zullen ons met hand en tand verzetten tegen elke samenwerking met mensen met een goed salaris, die daar nog nooit een prestatie voor hebben geleverd." Daarna kwam in een markt waarop weinig omging lichte vraag opzetten, wat ertoe leidde dat de koers vrij sterk aantrok. Omstreeks het middaguur werd gehandeld op ƒ2.0150, wat ten opzichte van woens dagmiddag een winst van 2'/j cent betekende. Het slot kwam op ƒ2,0115 Ook elders zette de dollar de op waartse beweging voort. Over het al gemeen was de handel daarbij bijzon der kalm nu de feestdagen en de jaarwisseling voor de deur staan. Op de valutamarkt in Tokio sloot de dol lar donderdag op 104.10 yen. vergele ken met 193.80 yen bij de opening en met 193,20 yen bij het slot van woens dag In Frankfort werd in de ochtend uren gehandeld op ongeveer 1,86 mark voor een dollar, tegen woens dag bij het slot op ruim 1,83 mark. Hogere rente De stijging van de dollarkoers werd in verband gebracht met steunopera ties van de kant van de centrale ban ken Deze namen op vrij grote schaal dollars uit de markt Een andere fac tor die tot de verbeterde stemming voor de dollar bijdroeg, is de verho ging van de rente die de Amerikaanse banken aan hun meest kredietwaar dige cliénten berekenen, de zoge naamde „prime rate" Deze is meteen kwart procent gestegen tot 11,75 procent. De verhoging houdt verband met de verwachting, dat de inflatie in de VS zal toenemen door de verhoging van de olieprijs. Aan de andere kant maakt deze verhoging van de rente het aanhouden van dollartegoeden door buitenlanders in de VS aantrek kelijker Daardoor worden dollars naar de VS „weggelokt" uit het Inter nationale circuit, wat tot gevolg heeft dat de verkoopdruk op de dollar wat afneemt. Van de kant van de Ameri kaanse centrale bank wordt de verho ging van de rentevoet in de V8 ge steund door het aanbod van geld in Amerika aan banden te leggen. ADVERTENTIE DEN HAAG (ANPi Leerlin gen bij het vwo. havo of mavo. zijn in het vervolg niet meer verplicht om in alle vakken in hetzelfde kalenderjaar staats examen te doen. Ze kunnen nu kiezen tussen een volledig staatsexamen of een examen tn een of meer vakken, het „deel-staatsexamen". In tegenstelling tot de kandi daten die in alle vakken tege lijk examen afleggen, mogen degenen die voor een deelexa- men kiezen geen onvoldoende in een bepaald vak meer heb ben. Alle vakken moeten bij deze keuze een voldoende halen. BIJ de oude staatsexamenrege ling kon een kandidaat op grond van verkregen vrijstel lingen in minder vakken exa men doen dan het volledige staatsexamen omvatte. In de nieuwe regeling wordt het voor avondscholen mogelijk naast examen per vak ook van studie en examen te worden vrijgesteld. Ten slotte blijft ook in het nieuwe besluit bij kandidaten die een volledig examen doen de mogelijkheid gehandhaafd in een vak een herexamen af te leggen. Dat geldt niet voor leer lingen die een deelstaatsexa men hebben gekozen. fmlie en die spmxtefeKfe hmmk In deze bewoordingen nodigt een van de leden van „DOGtroep" het pu bliek uit een ronde te maken door de Shaffy-zaal van het Shaffy-Theater. waar het verzeild raakt in een soort middeleeuwse jaarmarkt met de meest uiteenlopende bizarre figuren. Vanavond (vrijdag) en morgenavond heeft DOGtroep twee voorstellingen: om 20 30 en 24.00. „Dromen van een bokser" komt vanaf 2 Januari weer terug in het Shaffy. Of het dezelide voorstelling wordt die ik gezien heb. blijft de vraag. Dezelf- Onwennig Ronincin Juliana hwft gisteren op paleis Soestdijk de geloofsbrieven van de nieuwe ambassadeurs van Irak. de Philippijnen en Birma in ontvangst genomen. Hier de ambassa deur van Birma, denbeer Zeya Ryaw Htln Maung Byunt die met lijn gevolg het paleis verlaat. Mevrouw Vermaning kon tijdens de rechtszitting haar emoties niet bedwingen. Re<[}{ verdediger mr. H. van der Molen. De spanning van het onvoorspelbare door Dirkje Houtman AMSTERDAM „Dromen van een verzopen bokser" is de titel van de voorstelling. „Het is een lang verhaal. Ik zal het u niet onthouden. Ik ben doof. Komt u mee?" Van een onzer verslaggevers ei AMSTERDAM Het komende jaar zullen in het noordelijk deel van de Stille Oce£_ maximaal 3.800 potvissen mogen worden gevangen. Dat is ruim veertig procent mir,_ dan dit jaar, toen in hetzelfde gebied 6.444 van deze walvissen mochten woi gevangen. Het nieuwe quotum is gisteren in Tokio vastgesteld door de Inter nationale walviscommissie (IWC) na twee rfagen van heftige discus sies, waarbij zowel voor- als tegen standers van de walvisjacht bui ten het gebouw demonstreerden. De extra bijeenkomst van de IWC, waarin zeventien landen zijn ver tegenwoordigd, was noodzakelijk omdat de afgelopen zomer geen overeenstemming kon worden be reikt over het quotum voor potvis sen. Voor de andere walvissoorten werd toen wel de maximale vangst vastgesteld. Potvisolie De niet-walvisjagende landen in de IWC, waaronder Nederland, be pleitten een vermindering van de vangst van potvissen, maar de twee belangrijkste walvisjagende landen, Japan en de Sovjet Unie. wilden de quota's van dit jaar handhaven. De Verenigde Staten wenste een totaal verbod van de vangst van vrouwelijke potvissen, maar de IWC is er mee akkoord gegaan dat maximaal 11,5 procent van de te vangen potvissen vrouw tjes mogen zijn. De vrouwtjes zijn veel kleiner dan de volwassen mannetjes, maar ze zijn niet te onderscheiden van de onvolwas sen mannetjes. De jagers hebben verzekerd dat bij de huidige Jacht techniek niet meer dan 11,5 pro cent van de gevangen potvissen vrouwtjes zullen zijn. De potvis is in verhouding tot de omvang van de populatie de sterkst bejaagde walvis. Behalve voor het vlees, dat in Japan veel gegeten wordt, wordt de potvis onder meer gevangen vanwege de potvisolie. Ook in de cosmetische industrie worden delen van de potvis gebruikt. Eén van de door voerhavens van potvisolie is Rot terdam. Tegen het plan de handel in alle walvisprodukten in Neder land te verbieden (een nog niet in werking getreden onderdeel van de wet op de bedreigde uitheemse diersoorten) is onlangs dan ook protest, gerezen van de zijde van het Produktschap voor margari ne, oliën en vetten. De internationale milieu-organi satie Greenpeace, die zich inzet voor een totaal vangstverbod van alle walvissen gedurende tien jaar. heeft zijn afkeuring uitgesproken over het gisteren in Tokio bereikte compromis. Volgens Greenpeace biedt de regeling ruimte tot mis bruik, terwijl de exploitatie van de ernstig bedreigde potvis doorgaat. Volgens Greenpeace onderstreept het genomen besluit de totale machteloosheid van de IWC om ingrijpend op te treden. Green peace heeft gisteren ook een be roep gedaan op de Japanse pre mier Ohira om een dinsdag gear resteerde Amerikaan. Joe Healy, in vrijheid te stellen. Healy werd aangehouden toen hij. uit protest Dl tegen de walvisjacht, de Jaa. Eiffeltoren in Tokio probeert beklimmen. Van de zeventien landen ij IWC jagen er tien niet (meek walvissen. Zij proberen in de L missie zoveel mogelijk het be van de walvissen veilig te stc j maar zij hebben geen mog c held een vangstverbod af te gen. Naleving van de afspif geschiedt op vrijwillige fc Daarom ook is Nederland 1 een algemeen vangstverbod (T rende tien jaar, omdat daji, kans bestaat dat één of mee<„ den zich niet meer gebonden ten en ongecontroleerd Qj jagen. Hervatten 11 De kans bestaat dat Austrah jacht op walvissen zal stop Een onafhankelijke door de ring ingestelde commissie f_ deze week de Australische T ring aanbevolen de jacht opj vissen in de Australische wal te verbieden. Ook moet volger commissie 'vanaf 1981 alle if van walvisprodukten worden* boden. Volgens vertegenw<£ gers van Greenpeace, die d eenkomst van de IWC in bijwoonden, zal Canada (dij 1972 de Jacht op walvissen F zette) in de toekomst de jachl vatten. Greenpeace zegt dï betrouwbare bron te hebbeifj nomen. L 1 de elementen zullen gehandhaafd blijven, maar de voorstelling breidt zich steeds uit. DOGtroep levert geen kant en klare produkten. Zij gaat bij het maken van haar produkties uit van de ruimte waarin gespeeld wordt. En in dit opzicht vertoont de werkwij ze overeenkomsten met die van het bewegingstheater Bewth. De voor stellingen van DOGtroep zijn echter veel minder gestileerd dan die van Bewth; ze zijn volkser vermengd met bijna surrealistische taferelen die aan de fantasie van de spelers zijn ont sproten. Het publiek mag meefanta- seren. Van onze sociaal-economische redactie DEN NHAAG De Tweede Kamer heeft gisteravond met algemene stemmen een nieuwe pensioenwet voor politieke ambtsdragers aange nomen. De zeer royale bestaande voorziening wordt nu aanzienlijk minder royaal. Het gaat om de pensi oenvoorziening voor ministers, staatssecretarissen, leden van de Tweede Kamer.gedeputeerden en provincies, en wethouders van grote re gemeenten. Deze ambtsdragers zullen voortaan de eerste vier jaren van hun ambt 3,5 procent per jaar van hun pensioen opbouwen, en daarna nog 36 Jaar 1,75 procent, evenveel als voor ambtena ren geldt. De oude voorziening was voor bewindslieden een opbouw van 5 procent per jaar gedurende maxi maal 8 jaren, en oor de overigen een opbouw van 3.5 procent per jaar ge durende maximaal de normale perio de van 40 jaren. De wet zal in werking treden op 1 Januari aanstaande. Deze inwerking treding is de enige belangrijke wijzi ging die de Kamer in het werp heeft aangebracht, in op voorstel van de PvdA en n van ondermeer het CDA. Wiegel (binnenlandse zaken nieuwe wet ln werking will treden zodra ze in het st staat, dus nadat ook de EerstfF de wet heeft aanvaard ij L Alle overige wijzigingsvo werden door de Kamer ve Dit betreft ondermeer vo van D '66, DS '70 en PvdA ingangsdatum van 8 juni voorstellen om ook de ambtsdragers steeds slechts cent per jaar van hun penij laten opbouwen. Als je de zaal vanachter het toneel binnenkomt, wordt je begroet door een verdwaasd kijkende figuur, die als een pop met stokken aan han den en benen wordt geleld. Rechts speelt een orkest van vier man een aanstekelijke deun. Ze hebben zwar te kartonnen maskers op. Je voelt je nog wat onwennigwat nu? Het licht gaat aan op een miniatuurto neel. Hier verrichten drie figuren op een vlak van een bij anderhalve me ter onvoorspelbare handelingen, die volgens Jou niet kunnen, maar toch gebeuren. En dat levert een aantal surrealistische prenten op. die met eentonig orgelspel worden begeleid. Vervolgens wordt het publiek geleid naar de „Jaarmarkt", waar bizar op geschilderde en uitgedoste onwerke lijke figuren van toen allerlei attrac ties verzorgen Je loopt ertussendoor en laat het je welgevallen. En dat varieert van een stuk rookworst en een met sneeuw bespoten kerstbal tot een heus koningsdrama over Mau- rits de Pauper. Het is allemaal heel inventief. De voorstelling krijgt een vreemde spanning door de ongebrui kelijke dingen die je ziet. maar die spanning wordt ook weer doorbroken door de ironische ondertoon van het geheel. Een prima voorstelling, goed voor een avondje verwennerij. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het bouwprogramma voor woningwethuurwoningen zal in 1978 ruimschoots worden gehaald. Dat blijkt uit de antwoorden van minister Beelaerts van Blokland en staatssecretaris Brokx op 699 schrif telijke vragen van leden van de Twee de Kamer ter voorbereiding van de eind januari te houden begrotingsbe handeling. Het aantal machtigingen tot bouw van woningwetwoningen zal om streeks 26.000 liggen, tweeduizend meer dan was geraamd. Wel moet daarbij in overweging worden geno men, dat dit najaar het bouwpro gramma al drastisch is herzien, nadat in de eerste helft van dit jaar de woningproduktie achterbleef bij de ramingen Het aantal beschutte sfeerwoningen blijft achter bij de prognoses. Daar voor werden drieduizend beschikkin gen afgegeven, terwijl er vijfduizend waren gepland. Met de woningbouwcorporaties is overleg gepleegd over vraagstukken rond de woningen in de beschutte sfeer. Dit zijn koopwoningen, die be stemd zijn voor mensen met een ge ringe draagkracht. De bewindslieden delen een aantal van de naar voren gebrachte bezwaren, zo schrijven zij. Gesproken is onder meer over te lan ge ambtelijke procedures, he ken van aansluitende regeli de tekortschietende jaarlijks 1 ge voor de allerlaagste in K groepen. Bij de herzienlngei subsidieregeling voor eigen zal daarmee rekening wordei 0 den, aldus de bewindslieden e Ook de bijgestelde prognose premiekoopwoningen zal niet u gehaald, de bouw blijft st< 34.000 woningen, zesduizendf dan was gepland. De vrije sectorbouw daal overstijgt met zesduizend het voorziene aantal en 34.000 woningen. ROTTERDAM (ANP) - Zes grote verladersorganisaties, die gisteren overlegd hebben met staatssecretaris Smit-Kroes van verkeer en water staat over het dreigend conflict in de binnenvaart, hebben de indruk dat de staatssecretaris de schippers tege moet wil komen. In een communiqué dat na afloop werd uitgegeven staat dat mevrouw SmitrKroes nu minder zwaar tilt aan de Juridische belem meringen" voor invoering van een verplichte vrachtaanmelding op de schippers beurzen Dat is een eis van de meeste schippersorganisaties in de binnen vaart op België en Frankrij bonden, de ONS en de AS^ vandaag de schippers oproep januari alle vracht te boycot dat de staatssecretaris tegen ke affichage is. Dit is het waarbij alle aangeboden vrac beurzen genoteerd. De verladers hebben de sta} taris gisteren officieel laten w j er met hen wel te praten valt

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 18